No. 203 Woensdag 30 Mei 1928 42e Jaargang taigsiSm Buitenland. FEUILLETON" LANGS DEN AFGROND. LICHTE BAAI-TABAK Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO-05 Prijs der AdvertentlCn: 14 regels fl.20, elke regel neer 30 et Bij abonnement belangrijke korting V Vrees voor overproductie. Bij de bespreking van de vraag of uit breiding van den Tuinbouw gewenscht moet worden geacht een zaak inzon derheid voor Zeeland van zeer groote befeekenis kan men nogal' eens het bezwaar hooren, diat door een sterke uit breiding kans op overproductie ontstaat, met het gevolg, dat de prijzen zullen dalen en de arbeid minder loon end wordt. De Voorzitter vaïi het Centraal Bureau van de Veilingen, heeft op de onlangs gehouden algemeene vergadering als zijne meening uitgesproken, dat er voor over productie geen vrees behoeft te bestaan, mits de Nederlandsche tuinbouw zich Zal weten aan te passen aan de eischen die de buitenlandsche markt stelt. Het orgaan van genoemde organisatie, van deze uitspraak melding makend, voegt er aan toe: „Niet dan na ernstige studie mag een dergelijke geruststellende opmerking wor den gemaakt. Die ernstige studie voerde tot de conclusie, dat er in het wereld- gebruik van groenten en fruit een sterke wijziging' is gekomen in de laatste twin tig jaar. Enkele cijfers mogen dit aan- toonen. Bij een ongeveer gelijke bevolking heeft Duitschland in 1927 driemaal zooveel bloemkool uit het buitenland geïmpor teerd als in 1907. Tomaten importeerde Duitschland in 1927 in vergelijking met 1907 twaalfmaal zooveel. Hetzelfde ver schijnsel treft men bij de vergelijking vain schier ieder artikel, niet alleen ten op zichte van groenten, maar ook van fruit. In 1927 importeerde Duitschland 5i/a maal zooveel abrikozen en perziken als in 1907van bananen was de import twaalf maal zoo groot. Typisch was de toename van conserven- gebruik. De import van abrikozenpulp was veertienmaal grooter dan twintig jaar ge leden en die van tomatenoonserven der tigmaal grooter. Er is in Duitschland de laatste twin tig jaar een absolute verandering geko men in de voedingswijze. De tijd van de boonen en erwten is voorbij. De in voer van die artikelen is tot de helft texuggeloopen. Voor een groot deel is het toenemend gebruik van groenten en fruit te danken aan de gewijzigde inzichten, die er ge komen zijn over de voedingswijze. Dit juiste inzicht omtrent de heilzame wer king der vitamine op het menschelijfc organisme is voor den tuinbouw een waardevolle factor. In dit opzicht kan er nog geweldig veel gebeuren. Hetgeen Duitschland importeert aan groenten en fruit is geen maximaal cijfer. Dat cijfer 'kan nog belangrijk worden verhoogd, en het is aan ons om te zorgen, dat wij daarvan ons deel krijgen. Daarvoor is de zekerste weg: goede kwaliteit. De kwaliteit van ons product zal het beslissende woord spre ken." Laten onze tuinbouwers zich dit voor gezegd houden. Japansche nota aan den Volkenbond. De Japansche regeering heeft een nota gericht aan den secretaris-generaal wan (Vrjj naar het Engelsch.) 85) Wat voor belangrijke aangelegenheden het toch zouden zijn, had hij zich gedurig afgevraagd. „De derde maal breugt geluk aan" zeide het spreekwoord, maar daar geloofde hij niet aan. Bovendien lag zijn geluk in een geheel andere richting. Het Verlangen om Abigail terug te vinden was met hernialuwde kracht in hem ontwaakt. Binnen een paar weken zou David, zoo hoopte hij, sterk genoeg zijn om de reis te kunnen onder nemen, en dan zou hij zich door niets van zijn voornemen, laten afbrengen. Eindelijk kwam het huis in het gezicht; de meeste kamers waren reeds verlicht. Paul had er niet over nagedacht, waar hij den nacht zou doorbrengen, maar na eenig nadenken begreep hij, dat Sir George, die hem ontboden had, wel voor een .geschikt onderkomen zou zorgen. Op zijn bescheiden aanbellen werd 'de deur geopend, of beter gezegd op een kier gehouden, 'door een der vrouwelijke dienstboden, dia den laten bezoeker niet best scheen ta vertrouwen. „Wat moet gij?" vraagde xjj kortaf. den Volkenbond eenvoudig om haar standpunt uiteen te zetten, zonder dat de Raad van den Volkenbond zich met den stap behoeft bezig te houden. In de nota verklaart Japan, dat het enkel gehandeld heeft om zijn onderdanen en verworven rechten verdedigen. De zen ding van Japansche troepen heeft niets gemeen met een interventie in de Chi- neesche militaire operaties. De troepen zullen teruggetrokken worden, zoodra hare aanwezigheid niet meer vereischt is. Nieuwe Oceaanviucht? Frauleïn Rasche deelt mede, 'dat zirf zoo spoedig mogelijk na den 16 Juni een vlucht van Nieuw-York naar Berlijn zon der tusschenlanding wil ondernemen aan boord van den êéndekker Bellanca j220 P.K.) Ynet een médebestuurder en een navigator. De Italia nog steeds zoeft. Tot gistermiddag was nog geen bevesti ging ontvangen van het bericht, dat de Italia op het Amsterdam-eiland zou zft'n geland. Tegenover door United-Pzess-bu- reau verspreide geruchten, dat de ItaFïa ergens in Alaska geland zou zijn, stelt het Noorsche telegraafbureau vast, dat gistermorgen tot 11 uur geen enkel be richt nopens het lot van de Italia of haar bemanning noch te Koniugsbaai, noch te Oslo binnengekomen is. Indien men de jongste alhier uit Kings- bay ontvangen berichten mag gekloven, zou men aldaar toch nog mét de moge lijkheid rekenen, dat de Italia ergens in het Noorden van Spitsbergen een nood landing heeft gemaakt. Volgens mededeeling zou een' kotter die nabij het eiland Amsterdam op zee hondenvangst was, zwakke signalen heb ben ontvangen, die van het kleine trans portabel radiostation van de Italia af komstig gouden kunnen zijn. De hevige sneeuwval en de storm maken het op het oogenblik onmogelijk in het Noorden van Spitsbergen het luchtschip te zoeken. Op Spitsbergen zelf zijn velen van mee- nïng, dat de Italia verongelukt is en wel, omdat de ijskorst, waarmede het lucht schip geleidelijk werd omhuld, door haar gewicht het luchtschip naar omlaag heelt gedrukt. Men acht het tevens echter waar schijnlijk, dat de bemanning zich op het ijs heeft kunnen redden. Vrijdagochtend is aan de Noloïd-West- kust van Spitsbergen plotseling een cy cloon 'opgestoken. De „Italia," naJderde deze streek tussch'en 8 en 10 uur mieit tamelijke snelheid, zoodat moet worden aangenomen, dat zij in het 'gehield! 'van den cycloon is terecht gekomen. Is dit juist, dan ziet 'heter vooif de bemanning niet gunstig uit. Ook al zijn bij de landing geen ongevallen gebeurd, dan nog zal het wel niet mogelijk zijin geweest voedsel en uitrusting mee te nemen. Van alle kanten komt pul hulp. Deen- sche bladen hebben een oproep om' hulp geplaatst. De bedoeling is een groote expeditie uit te rusten met watervliegtui gen ©n een schip, die in staat is te overwinteren. Of d'it zin heeft wordt ech ter betwijfeld. Natuurlek is het mogelijk, dat de bemanning van de „Italia", in dien zij nog in leven is,, zich maanden1 nadat het voedsel qp is, in leven houdt door vischvanest en jacht. 0r wordt ech- „Is Sir George te spreken?" vraagde Paul op beleefden toon. „Voor a zeker niet, ten minste niet op dit uur," zeide zij vinnig. „Als gij hem spreken wilt, moet gij morgen terug ko men." „Het spijt mij, dat het zoo laat is", hernam Paul, „ik kon niet eerder komen." De vriendelijke toon zijner stem scheen het meisje een weinig zachter ta stem men. Hare oogen waren intusschen aaln de schemering gewend geraakt, en toen zij tot de iontdeikking 'kwam, dat de vreemdeling een buitengewoon knappe jonge man was, ging de deur opeens een heel eind verder open. „Geef mij uw kaartje," zeide zij, na zich een oogenblik bedacht te hebben. vrees echter dat het tï niet veel helpen zal, want Sir George kleedt zich voor tafel." „Ik heh geen kaartje," antwoordde Paul, terwijl hij een kleur kreeg. „Dat had ik wel kunnen denken," hëT- nam het brutale ding, terwijl zij het hoofd in den nek wierp, „maar gij zult toch wel een naam hebben, zou ik denken?" Het was een los daarheen geworpen woord, maar'Paul werd er pijnlijk door getroffen. Eigenljjik voor de eerste maal gevoelde hjj thans al het .vernederende, dat er in gelegen was, geen naalm te hebben. Zou dit meisje het weten? Maar asem, dit was niet mogetjjjk: toch kon ter op gewezen, dat de zaak voor de op varenden der „Italia" ongunstiger staat dan voior anderen, die een of meer win ters 'in het poolgebied! hebben doorge bracht. Zij1 hebben geen ervaring en dat maakt veel uit. Opwinding in Servië en in Italië. De Italiaansche regeering heeft een in krachtige termen gestelde protestnota te gen de "'onlusten te Agram, Laibach, en elders, op het Servische departement van buitenlandsche zaken laten overhandigen. Bakowitsj, de chef van het departement van buitenlandsche zaken de minister is afwezig hoeft den Italiaanschen ge zant het leedwezen der Servische regee ring uitgedrukt over de betoogingen in Servische steden, maar er tevens op ge wezen, dat zij als een uitvloeisel te be schouwen waren van de anti-Servische betoogingen in Italië. De Neue Freie Presses meent, dat de gebeurtenissen tusscben Zuid-Slavië en Italië bewijzen, dat verdragen nutteloos zijn als de volken Tlkaar slecht gezind zijn. De Balkan verkeert weer ernstig m gevaar. De officieuze Reïchpost verklaart, dat Italië overal antipathie wekt. Tien jaren na den opgelegden vrede heerscht er al- gemeene onrust en ontevredenheid, 'ern stiger dan voor het begin van den we reldoorlog. Het Tageblatt verklaart, dat aan flé Adriatische Zee een centrum van ernstig 'gevaar ligt. Overstroomingen In Canada. Tengevolge van het stijgen van het wa ter in hut meer St. Jean in het N. O. zijn van de provincie Quebec groote gebieden overstroomd. Talrijke dorpen staan onder water, vele boeren moesten in? allerijl hun woningen ontruimen. Tot dusver wordt geen melding gemaakt van Slachtoffers. Het verkeer is gestoord Het water stijgt nog steeds. Nederlandsche kabels voor Engeland. Het gemeentebestuur van Mansfield- Nottingham heeft, een aanbieding bij in schrijving aanvaard van de Nederlandsche Kabelfabriek te Delft voor de levering van electrische kabels aan de gemeente gedu rende een tijdsverloop van twaalf maan den. De prijs, waartegen de Nederlandsche maatschappij heeft ingeschreven was aan merkelijk lager dan die van de Engelsche gegadigden. In verband met een opmerking van een der leden van den raad ovej het betreu renswaardige van een dergelijke bestelling nu er in Engeland nog zoo veel werkloos heid heerscht, werd geantwoord, dat zoo lang in Engeland zelf alle concurrentie tusschen de nationale kabelfabrieken door de bestaande combinatie onmogelijk wordt gemaakt, m. a. w. de prijzen kunstmatig boog worden gehouden, men wel genood zaakt zal zijn om in het buitenland zijn or ders te plaatsen. Uit de verdere besprekingen bleek nog, dat Mansfield ook verleden jaar de benoo- digde kabels in het buitenland eveneens bij de Nederlandsche Kabelfabriek heeft besteld. Regen en onweer. Tusschen Schweidnitz en Reichenbach in Silezië heeft zich tengevolge van hevige hij niets zeggen, want zij had gelijk; hjj had geen naam. Zijin aarzeling wekte haar wantrouwen weder op. Waarom belde hij ook zoo laat aan een zijdeur, en waarom 'kojn Jiij zijn naam niet zeggen? „Ik zou morgen maar terug komen", zeide zij, een beweging makende alsof zij de deur wilde sluiten. „Maar Sir George moet mij spreken," haastte hij zich le antwoorden. „Zeg hem als 'tu blieft, dat Paul Vivian, er is." „Paul wie?" „Paul Vivian". „O zoo," en zij ging naar binnen in de beider verlichte vestibule. „Hoor eens, Mr Sprinks," zeide zij tot den bottelier, die juist voorbijkwam op zijn weg naar de eetkamer, „daiar buiten staat een jonge man, die Sir George wenscht te spreken. Kan dat?" „Niet vooir het eten, dat is zeker. Hoe beet hjjl?" „Paul Viving, of zoo iets." „O ja, dat is goed. Laat hem in 'de vestibule wachten, totdat Sir George hem zal kunnen te woord staan." „De bottelier zegt, dat gij binnen kuint komen, en. wachten," zeide het meisje, de de.ur nu geheel openendia. „Dank u," zeide Paul, dia zijin: hoed beleefd afnam, en daarop "binnentrad. „Ga daar maar fitten," zeide zij, naar "ïi gebesldhouwden eikenhouten bank wij 20 C! p«r Om slagregens en donderbuien, een meer ge vormd van 15 K.M. lengte en 3 4 K.M. breedte. De daarin liggende dorpen zijn ■van alle verbinding met de buitenwereld afgesneden, behalve met roeibooten. De eerste hooioogst is vernield; op de velden ligt een drabbige brei, die alle jonge vruchten verstikt. Aan den bovenloop van de rivier Weistritz is een geheel huis door het water verzwolgen. Ook uit Noordelijk Bohemen komen be richten van zwaar weer en schade aan veld en dorpen. De laatste dagen voor Pinksteren heeft het ook in Oostenrijk, vooral in de Alpen streken van Opper-Oostenrijk en Stiermar ken, heftig geregend, tengevolge waarvan verscheidene bergstroomen overvuld raak ten en overstroomingen aanrichtten, die de spoorwegen onder water zetten en een doorgaand spoorverkeer beletten. De mees te spoorwegen konden echter in den l'oop van den eersten Pinksterdag hun diensten weer volledig hervatten. Korte berichten. Op de Wannsee is een peddelboot met vier inzittenden omgeslagen. Drie zijn ge red, een is verdronken. Op de Havel is een opvouwbare boot gekanteld; van de vier inzittenden wordt er een vermist. In Hofkirchen, Liedau, Peilstein te Ammdorf en St,. Florian aan de Boven-Inn en te Schoerding (Oostenrijk) zijn Maan dag aardschokken waargenomen, die 3 seconden duurden. De beving was vrij hevig en was door een dof gerommel be geleid. Bij Kettwig is een vrachtauto met 27 meisjes uit Heele bij 'bet uitwijken voor een andere auto van de berm afgestort. Er werden 20 meisjes gewond, van wie 8 ziyaar. De meisjes hadden eens een reisje langs den Rijn willen maken. Baldwin heeft zich gister naar St. Omer in Frankrijk begeven voor een 5- daagsch vacantie-uitstapje naar de En gelsche oorlogsstellingen en oorlogskerk- boven in Noord-Frankrijk. Hèt is de eer ste maal, dat de eerste-minister het ge- heela voormalig westelijk front bezoeken zal. zeilde, en het hoofd wederom in den nek werpende dribbelde zij weg, zonder ham een groet „waardig te keuren. Lusteloos liet Paul zich op den harden zetel nedervallen. Hij was vermoeid, ein deze onvriendelijke ontvangst, zoo geheel verschillend van die bij gelegenheid zij- ner vorige bezoeken, stelde hem teleur. Hij vergat echter, dat hij op dit onge wone u,ur niet werd verwacht, ea dat, de oude Sprinks, indien hij, hem herkend Laid, hem zeker met meer voorkomendheid be handeld zou hebben. Aan het einde van de bank, waarop hij zat, stond een kleeremistandaiard die vol hing met jassen enl mantels. Hij ging zooveel mogelijk in de schaduw zitten, want de bedienden "liepen onophoudelijk af en aan, en het hinderde hem door hen aangegaapt te worden;. Maar om de waarheid te zeggen, lette niemand op hem, hij. zat zqo dicht te gen de kleerenstanidaard aangedrongen, dat hij een geheel scheen 'te vormen met de daaraan hangende jassen en réis dekens. Eindelijk luidde de bel en een oogenblik latex begaf Sir .George zich door de ves tibule naar de eetkamer. Lady Penrith leunde op zijn arm. Paul dook zooveel mogelijk in elkaar, en zij gingen' voorbij" zonder hem op te merken. Daarop werd de deur van de eetkamer achter hen, toe gedaan. Binnenland, Minister Slotemaker de Bruine spreekt te Keulen met Indië. Nederlandsche kabels naar Engeland. De vereen, van Ghr. Onderwijzers houdt haar jaarvergadering. Buitenland, Nog geen nieuws van „de Italia". Een nota van Japan aan den Volkenbond. De verhouding tusschen Italië en Zuid- Slavië. Overstroomingen in Canada. EEN BROCHURE VAN OUD-MINISTER COLIJN. Uit Soerabaja wordt aan Aneta ga- meld, dat volgens het „Soer. Hhl." de heer Go-lijp gereed is gekomen met de eerste hoofdstukken van een brochure, waarin die voorstellen tot wijziging van de Indische Staatsregeling worden behan deld. Schrijver concludeert, dat tegen aan neming van de voorstellen geen bezwaren bestaan en hij acht in het thans be staande systeem de inlandsche meerder heid in den Volksraad wel aanvaard baar. Hij verklaart, dait deze zaak door zonverbrande Nederlanders vroolijk is op geblazen en adviseert tenslotte tot in stelling van een uitgebreide gemengde oommissie van Europeanen en inlan ders, zoowel in Nederland lals in Indië, die tot taak zal krijgen het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van een algeheele wijzigingvan de grond slagen. De heer Coüjin wenscht tta'ast den Volksraad, die in dezelfde samenstelling en met dezelfde bevoegdheid moet blijven bestaan, een Javaraad, met in de toekomst langzaam uitgroeiende bevoegdheden, die tenslotte volledige parlementaire bevoegd heden moeten worden. Het land en de provincies moeten volkomen autonome gebiedsdeelen worden, en. ten hen zoo veel mogelijk bevoegdheden overgedragen, welke tot dusver aan de centrale regee ring bleven. Alleen de aangelegenheden, die de groote lijnen van de politiek van de regeering raken en beheerschan, b.v. <je financieele verhouding tegenover het moederland, moeten bij: het centraal gezag blijven. Minister slotemaker de Bruine en burge meester Adenauer spreken te Keuren met Weltevreden. In tegenwoordigheid van vela autoritei ten werd gisteren op de Pressa ta Keulen de eerste radiografische telefoonverbin ding met Nederl.-Indië geopend. Met den Nederl. regeeringscommissaris de heer W. Graadt van Jtoggen waren aanwezig de Nederl. minister Slotemaker de Bruine, de vice-consul der Nederlan den <Je heer W. Scheibier, tevens voorzit ter van da Nederlandsche Kamer van Koophandel te Keulen, da staats-secreta- ris Feuerabend, de voorzitter van de Vereen. De Nederl. Dagbladpers die heer Chr. A. Vieweg, de burgemeester van Kenlen, dr Adenauer, benevens talrijke Gedurende meer dan een: uur drong het gerammel van messen en borden en vorken flauw tot hem door, terwijl hij zelf steeds hongeriger en ongeduldiger werd. Hij vraagde zich af, wat men daar bin nen wel zou éteö, dat zooveel tijd vor derde, en terwijl hij de verschillende scho tels telde, die -opgedragen werden, was hij benieuwd hoe lang men herd nog zou laten wachten, en wanneer hem eenig voedsel zou aangeboden worden. Hij was vermoeid en hongerig. Sedert dien morgen had hiji niets als een stui versbroodje met een J^op koffie gebruikt. En nog a}tij!d liet men hem wachten; geen wonder, dat hij hoe langer hoe ongedul diger werd. Welk een 'vreemde speling van! heit lot, dat hij, de eenige zoon énl erfgenaam zijns vaders, daar hongerig enl vermoeid moest zitten wachten, terwijl zelfs de dienstboden geen acht op hem sloegen. Sir George en Laidy Porith bleven lang aan .tafel,als 'tware om 'den tijd ta korten, want geen van.' beiden had veel eetlust. Zij maakten zich beizorgd1 over Paul. Het was meer dan een week ge leden, sedert men Mary Vivian een brief voor hem gegeven had, en nog had men niets van hem vernomen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1