Wat er deze week voorviel. Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje, Dammen. Uit den Goeschen Raad. Deze week was voor onze provincie van mot geringe beteekenis, waarom we dan ook maar met haar zullen begin nen, als we de voornaamste gebeurtenis sen de revue laten passeeren. Een groot aantal buitenlandsche journalisten bezocht Woensdag Zee land, althans Walcheren en Zuid-Reve- land. Op vriendelijke en gulle wijze zijn ze ontvangen en op alle mogelijke manie ren is hun het moois van onze schoone provincie getoond. In Uoes is zelfs te hunner eer een volksfeest georganiseerd. We kunnen er wel zeker van zijn, dat onze provincie in don vreemde nog meer bekend zal warden, dan nu reeds het ge val is. Zeeland heeft nog meer bezoek gehad. Maandag is n.l. doKoningi n-M ooder na een zesdaagsch verblijf te Vhssing'-n weer naar haar paleis te Soestdijk terug gekeerd. Ook zij hoeft, naar wij konden lezen, aangename indrukken van ons ge west opgedaan. Woensdag is ook MinisterVan der V o g t ei naar Zeeland geweest. Hij heeft de derde schutsluis te Wemeldingo, waar aan veie jaren is gearbeid, officieel ge opend. Nederland heeft met dit werk getoond al het mogelijke te willen doen, om 4e belangen van de scheepvaart op Antwerpen te bevorderen. Dinsdag is het 100-jarig bestaan van den veerdienst op de We st er- Schel d e. herdacht door het maken van een boottocht op de Wester-Schelde met de nieuwe en veelbesproken ferryboot. Het is wel een groot verschil: de eerste primitieve boot, waarmee in 1828 de vaart werd geopend en deze allernieuwste boot, geheel ingericht op massa-vervoer van auto's en touristen. Mn Her aangenaam is het melding te moeten maken van de belastingver hoog i n g, waartoe de Raad van Goes besloot en de staking op „de Schel- d e" te Vlissingen, waarbij ruim 1700 werklieden betrokken zijn. Het is zeker te bejammeren, dat het tot deze staking moest komen en dat de besprekingen, die zoo lang geduurd hebben, zonder resultaat gebleven zijn- in de politieke wereld was het vrjj stil. De Tweede Kamer leverde weinig belangrijks af. De Eerste Kamer nam het wetsont werp tot vervroegde invoering van den zevenjarigen leerplicht aan. Alleen de Chr. Historischen stemden tegen. De R jj-ksdag verkiezing in Duitschland, die Zondag j.I. gehou den is, gaf een merkwaardige verschui ving naar links te zien. De sociaal de mocraten en communisten wonnen veel zetels. De andere partijen, uitgezonderd de economische bond, leden gevoelige verliezen en m 't bijzonder deerlijk ge havend werd de monarchistische groep. In het buitenland was het hier en daar boos weer. Vooral in Beieren en N.- Italië is de schade aan de gewassen groot. De ramp te Hamburg, waarbij tal van menschen door phosgeengas gedood of in hun gezondheid ernstig benadeeld zijn, doet ons weer eens huiveren bij de gedachte aan een oorlog in de toekomst waarbij het er vooral om zal gaan, den vijand met gifgas te bestoken. In den Elzas is het ook nog niet pais en vree. Dat bewijst wel het z.g.n. Kol- mar-proces, waarin Donderdag j.I. de uit spraak is gevallen. Wat een der verdedi gers zei, over de mentaliteit der Elzassers, was vooral merkwaardig. Ook in China is de rust nog niet weer gekeerd. Japan schijnt kalm door te gaan met zijn militaire operaties in Mandsjoe- rije, zoodat China nu de tusschenkomst van Amerika heeft ingeroepen. Maar of het baten zal? gekeurd de rekening over het afgeloopen dienstjaar met een batig saldo van f 6167,05^. De begrooting voor 1928-'29 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f42639,93 K, waarin begrepen een post van onvoorziene uitga ven van f3891,64. Ingekomen waren verzoeken van ge meentebesturen en belanghebbenden om verharding van aardewegen in Driewegen en Ellewoutsdijk, tot een totale lengte van ongeveer 11000 vierk. H., welke een uit gaaf zouden vorderen van ruim 20.000 gulden. Daar een dergelijke uitgaaf het budget niet gering zou bezwaren, werd na eenige besprekingen met algemeene stem men besloten het bestuur op te dragen te gen de volgende vergadering met een uit gewerkt plan te komen en werken en kos ten over eenige jaren te verdeelen. Van de Zuid-Bevelandsche Spoorweg- Maatschappij zullen op verzoek eenige kleinere wegsgedeelten worden overgeno men, zoodra deze in een goeden staat zul len zijn gebracht. Het bestuur ontving de opdracht om in deze naar bevind van za ken te handelen. Aan den opzichter van het waterschap den heer H. Koole die het voornemen had te kennen gegeven binnen kort zijn pen sioen te vragen, werd op diens verzoek een toeslag tot 't eventueel toe te kennen pen sioenbedrag van f250 peri jaar verleend. Besloten werd het lidmaatschap van den Zeeuwschen Polderbond per 1 Mei 1928 op te zeggen. (M. C.) Cofijnsplaat. Woensdagmiddag verga derde de gemeenteraad. Afwezig dhr W. Flipse. Van den heer De Koster was een verzoek ingekomen voor het spannen van draden voor radio-distri butie, Dit verzoek wordt op voorstel van B en W. tot wederopzeggens toe toege staan. De aanleg moet geschieden naar genoegen van B. en W. en geen bezwaar opleveren voor de electrische Iicht-ge- leiding. De rekening van het Borg. Armbestuur dienst 1927 wordt met alg. st. goedge keurd. De ontvangsten hebben bedragen f2373.88, en de uitgaven f1075 90. Vervolgens werd met alg. st. aange nomen een voorstel van B. en W. be treffende vereeniging der 4 Noord Beve- landsche gemeenten tot één vleeschkeu- ringsdiojist met als centrale gemeente Wisseukerke. Aagfekerke. Donderdagavond vergader de de afdeeling van den Vrïjwilligen Land storm, onder voorzitterschap ven den burgemeester. Besproken werd de reis naar den Landstormdag in Den Haag. die in September a.s. gehouden zal wor den. De voorzitter deelde mede, dat door vele ingezetenen en enkalen van de om liggende plaatsen ruim voldoende was bijeengebracht, om allen gratis naar Den Haag te doen reizen. Dit werd met groote dankbaarheid door alle leden geaccep teerd, waarna dhr Bimmel namens alle leden met enkele welgekozen woorden de ingezetenen en de commissie, die zich hiervoor beschikbaar hadden gesteld dank bracht. Vervolgens werd door den plaat selijken leider D. Hugense medegedeeld, dat de eerste schietoefening Dinsdag a.s. zal worden gehouden. Hierna sluiting. Een agenda met 22 punten I Dat be loofde een langdurige zitting te worden. Blijkbaar had de burgemeester dit ook vermoed, want hij had de Raadsleden reeds tegen half acht geconvoceerd. Maar ai de vermoedens en voorspellin gen ten spijt was de openbare zitting reeds na een goed uur afgeloopen en Ronden de pers en het weinige publiek, dat van zjjn belangstelling blijk g.af, ver trokken. Na de openbare zitting volgde er nog een met gesloten deuren. Dat is den laat- sten tijd vrijwel vaste gewoonte geworden en bij wijze van verrassing hoort men dan veel later zoo nu eu dan eens wat, van hetgeen daar besloten is. Zoo kwamen we uit de ingekomen stuk ken te weten, dat b.v. op 12 April beslo ten is (hoewel de agenda voor die vergade- ring toen niets daarvan bevatte) tot aan koop van eigendommen in Bouwplan III van A. M. Verburg eu P. Reijnhout en van grond voor verbetering der Agnes- gang van de Zeeuwsche Glas- en Verf- fabriek. Wat de openbare vergadering van Don derdag betreft, daarvan waren de punten: invoering straatbelasting en vaststelling belastingfactor wel de voornaamste. Over het eerste is heel weinig gezegd'. Van soc.-dem. zijde werd het voorstel toegejuicht en blijkbaar stemden alle le den met deze woorden in, want het voor stel ging zonder hoofdelijke stemming on der den hamer door. Er heerschte Don derdagavond een opmerkelijke eenstem migheid onder de Raadsleden. Als we goed hebben, is er slechts éénmaal ge stemd gn wel over de verpachting van het gemeentelijk vischwater. Maar voor 't overige waren allen het, althans wat de hoofdzaken betreft, roerend eens. De straatbelasting, die Goes straks krijgt, is er niet een, zooals Middelburg die bv .heeit en waaraan ieder eigenaar van een aan straat of weg vam de ge- meonte gelegen pand, mag meebetalen. In Goes geldt ze alleen voor gebouwde eigendommen en daarbij beboorende er ven, die aian openbare straten of ver harde wegen der gemeente belenden of in de onmiddellijke nabijheid daarvan go- legen zijn, op particulieren, dus niet van de gemeente gekochten grond, indien deze straten of wegen na 1 Jan. 1918 door de gemeente zijn aangelegd of overgeno men. Deze belasting is zeer zeker billijk. Na 1917 heeft de gemeente wiji denken aan de drie bouwplannen veel straten en wegen aangelegd. Zijl die van de gemeente bouwgrond kochten, hebben haar reeds in den grondprijs vergoed de kosten voor straataanleg, rioieering, enz. Maar aan sommige nieuwe straten is of wordt misschien later op particulieren grond óók gebouwd door hen, die wel van het werk der gemeente profiteeren, maar daaraan niet zouden meebetalen. Daarin js nu voorzien. Met genoegen zal door vele kiezers, speciaal ouden van dagen en meer of minder invaliden, wel zijn vernomen, dat voortaan niet meer behoeft gestemd te worden op het stadhuis, maatr in een lo kaal van het Weeshuis. B. en W. en het Burg. Armbestuur verdienen zeker een woord van dank voor de oplossing van deze moeilijikheid. Het voorstel van B. en W. om enkel© bedragen te leenen (twee a pari tegen 4% pet. en een provisie van 1/4 Pct- en één tegen 43/4 pet. en een koers van ÏOO pet.) werd met alg. st. verworpen. De Raad wil trachten goedkooper klaar te komen. Tenslotte nog iets over de belasting. Voor 19*271928 was de factor 0.95. B. en W. (althans de meerderheid, want het bleek in de Raadsvergadering, dat mr Goedbloed een geheel andere richtng uitwilde) wilden hem op 1.1 gebracht zien, wat een aanmerkelijke verhooging zou hebben beteekend. En dat in dezen tijd, waarin toch het algemeene streven dient te zijh om de gemeente-belastingen zooveel mogelijk te verlagen. Het is bij1 de algemeene beschouwingen over de ge- meentebegrooting in Dec. I.I. nog zo© duidelijk door mt CJoodblood aangetoond, dat bei niet zoozeer de rijksbelastingen meer zijn, maar veelmeer die deT gemeen ten, die de kapitaalvorming beletten en de volkswelvaart bedreigen. Een gtad als Middelburg, waar de be lastingen ook beduidend verhoogd zijn, verkeert in buitengewone omstandigheden door de werkloosheid, die er hoerscht. Dat kan van Goes gelukkig niet gezegd worden. Daarom valt een belastingverhoo- ging hier in dubbele mate tegen. Nu heeft de financieel© commissie die verhooging nog getemperd. Ze heeft bere kend, dat men er met een factor van 1.03 ook Jcomen kon. Daartoe heeft de Raad dan ook besloten. Maar een verhooging van 0.95 op 1.03 is toch o.i. ook te veel. We zijin eens aan het rekenen gegaan en kwamen daar bij tot een merkwaardige uitkomst. B. en W- schrijven, dat de Raad voor belasting naar het inkomen op de be grooting heeft uitgetrokken een bedrag van f185 000, tegen f 170.000 in 1927. Dat is dus een verschil van f 15.000, en moet dus nu meer opgebracht worden. Maar er zjj'n eenige meevallers. Er werd f6365.01 aan gewetensgeld ontvan gen. D© gemeentelijke opcenten op de personeel© belastingen zullen f1850 meer opbrengen dan eerst was gedacht. De raming voor kwade posten kan met f4000 worden verminderd, terwjjl de ge meentelijke inkomstenbelasting verleden jaar ruim f6000 meer heeft opgebracht dan de raming. Telt men al deze mee vallers bij elkaar, dan komt men al tot een bedrag van meer dan f18000. Het meerdere bedrag van .f 15.0C0 is dus al lang gevonden. Terwjjl men bovendien nog mag rekenen pp een staging van het belastbaar inkomen. Het bevreemdt ons, dat niet één Raads lid Donderdagavond hierop heeft gewe zen. Wij weten wel, dat het Gemeente bestuur hier gaarne aan den zeer veili- gen kant blijft, maar gaat men de be lasting verhoogen, dan moet daarvoor toch een dringende noodzakelijkheid bestaan. En van die noodzakelijkheid was ook blijk baar mr Goedbloed niet overtuigd. KUIKENVOEDING. Gist Is leven. Het gfsf-vltamlne. ZooalB ik reeds aangegeven heb, ver oorzaakt een tekort aan B vitamine ern stige zenuwziekten, en 13 met de bestu deering van een dergelijke ziekte de ge- heele vitamine theorie begonnen. In Indië is n.l.- in 189? door Prof. Eijkman gevonden, dat do zoo gevrees de beri-beri samen ging met het eten van gepolijste rijst door de inlanders. Hij had opgemerkt dat sommige kippen, in het hospitaal waar hij arts was, ziek wer den en een eigenaardige zenuw-verlam ming vertoonden, die hij polyneuritic noemde. Hrj ontdekte verder, dat deze kippen gevoerd werden met rijst die uit de keuken overgebleven was en ging nu proeven nemen door kippen met verschil lende soorten rijst te voeren. Sommige kippen kregen pngepelde rijst, sommige half gepolijste rijst en sommige witte rjjst. Alleen de kippen gevoerd met witte rijst kregen de ziekte en men kon ze genezen door ze ongepelde rijst te voeren. Niet alleen rijst, maar ook sago en tapioca als men deze alleen voerde zonder bij voer, veroorzaakten de ziekte. Deze kip- penproeven werden pu op eenige groe pen gevangenenen voortgezet en spoedig bleek dat van de gevangenen die gepo lijste rijst kregen 1 op de 39 berf-ben kreeg en van de gevangenen, die half- gepolijste rijst kregen slechts 1 op de 10.000. Spoedig daarop werd ontdekt, dat de geheimzinnige stof, die de beri-beri voorkwam of genas met alcohol uit de rijstzemelen getrokken kon worden en dat bij gebrek van deze stof de ziekte ont stond. Deze onbekende stof, die ook in water oplosbaar was, noemde men later het B-vitamine. Zeer berucht werd de ziekte tijdens den ooriog toen het Engelsche leger in Mesopotanië er ernstig aan' leed. Ook hier was weer opmerkelijk dat de Engel sche troepen, die op wittebrood leefden veel ziekte hadden, terwijl de Indisch© troepen die „atta" en „dahl" aten (ge maakt van meel met zemelen en erwten) er geen last van hadden'. Nog een opmerkelijk geval is gecon stateerd tijdens den Russisch-Japanschen oorlog. Op de Japansche vloot had men 'n proef genomen met voedsel dat vitami nen bevatte en bij het landleger nieit. Het gevolg was dat bij het landleger zegge tweehonderdduizend gevallen van beri-beri voorkwamen 1 en bij de vloot niet één. Het rantsoen der landsoldaten bestond per dag uit 140 gram vleesch en 840 gram rijst en dat van de zeesolda ten uit 500 gram vleesch, 560 gram rijst en 280 gram geheele gerst. Hier hebben wiji dus een interessante ziekte, die honderdduizenden menschen het leven gekost heeft en waarvan door een toevallige proef op kippen de oorzaak ontdekt is, tot zegen der memisohhreid. De ziekte wordt gekenmerkt door ernstige zenuw-en hartverschijnselen en spijsverte- ringsziekten. Deze laatste merkt men het eerst, doch tenslotte volgt de dood na algaheele verlamming. Bijl kippen enl dui ven kan men zooals gezegd de ziekt© ge makkelijk veroorzaken door het voeren van witte rijst en water. Zoo liet in 1911 op een congres van! tropische ziekten te Berlijn Dr Schau- mann een aantal totaal verlamde duiven zien .De dieren zagen er verder ook ellendig uit, ruw in de veereu. Nu wer den de dieren ierter gevoerd met emu balletje gist en spoedig b&le©£tfan de co» gres bezoekers een wond' r; dn volgenden dag huppelden de dieren weer g hel vroolijk in hun kooien, aten en dronken met goeden eetlust en toen ze losgelaten werden vlogen ze door de zaal heen alsof ze nooit lam geweest waren. Dit zelfde nu heb ik bij kippen, die mij totaal verlamd toegezonden werden, her haalde malen gezien. Soms zijn de dieren zoover heen dat men ze kunstmatig voe ren moet, diOich heel vaak ziet men ze dan na een paar dagen weer rondloopen alsof er niets gebeurd was. De gist-vitamin© is tevens een der sterkste vitaminen. De meesten worden snel gedood door vertiitting (groenten in bus enz.) doch het gist-vitamine weer staat zoowel uitdrogen als verhitten heel goed. Het komt voor in granen; en peul vruchten, bij de granen in de kiem en bij de peulvruchten in het zaad (erwten, boonen) zelf. Het beste geneesmiddel werd feitelijk tijdens den oorlog in 1916 ontdekt, toen ook het Engelsche leger op Gallipoli ern stig aan beri-beri leed. Men bereidde toen in Londen een extract uit gist, dat het werkzaam be standdeel in groote concentratie bevatte en waardoor men dus gemakkelijk kleine hoeveelheden met groote genezende ver mogens kon overbrengen naar bet bezet tingsleger. Dit extract noemde men „Mar mite". Het is een dikke, bruinachtig© stof, die thans heel veel gebruikt wordt om met water aangemengd ©en smake lijke en krachtige soep te geven. Het is een geliefkoosd middel op de tafels der vegetariërs, en 'de smaak doet veel aan die van vleesch denken. De soldaten genazen na 7 gram marmite .tweemaal per week verstrekt. Teneinde dit extract gemakkelijker han teerbaar te maken voor pluimveevoeder wordt het ook in poedervorm in den handel gebracht onder den naam van Cerema. Wie dit goed gevolgd heeft zal meteen Ijegrij'pen dat hieruit weer ©en berg van knoeierij, waarvan wij pluim veehouders de dupe zijn, volgt. In Engeland wordt n.l. ontzettend veel gist jaarlijks tot marmite verwerkt, d.w z. het vitamine B er uit getrokken. Er blijft dus gist over zonder vitamine B en deze uitgetrokken gist is voor den leek niet te onderscheiden van goede gist. Goed gist kost echter ongeveer f35 de 100 k.g. en uitgetrokken gist slechts de helft. Het koopen van gist is dus grootendeels een zaak van vertrouwen en' wie zijh geld besteed aan uitgetrokken gist komt be drogen uit. Het gist-vitamin zet .de stofwisseling aan en teven's de werkzaamheid der witte bloedlichaampjes. Vandaar dat gist al lang als volksmiddel bekend was tegen verstopping en steenpuisten. Merkwaardig nu is weer dat het be- noodigde vitamine 'afhangt van de hoe veelheid en den aard van het voedsel. Voert men meer vet dan moet ook het gehalte aan B-vitamine verhoogt worden. Het moderne pluimvee lijdt als het ware aan een „oronisch vitamine-lek", want met elk ei gaat een bepaalde hoeveelheid vitaminen, die noodig zijh voor het kui ken, uit het lichaam. Op vele plaatsen waar de dieren niet over voldoen!!© groenvoer beschikken, treedt al heel gauw chronisch vitaminegebrek ©p, wat zich uit door "beenzwakte, verlammingen, ver hoogde gevoeligheid voor ziekten. Van daar dat het moderne pluimvee, wil het op peil blijiven wat zijn gezondheid be treft naast goede, eiwitrijke voeding, ook vitamine-rijke voeding noodig heeft; zoo wel het kuiken als de kip. In het ei heb ben we feitelijk een vitaminebron van hooge waarde, vandaar dat de cjualiteit van het ei door vitaminerijk voedsel der kippen zeer verbetert en dat voor "de kuiikenvoeding vitaminerijk voedsel een eerste veredschte is. Niet ten onrechte leest men tegenwoordig in de bladen: Gist is Leven. Dr te Hennep e. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonné's worden ingezonden. Postzegel van 7V2 cent insluiten. Tafelmanieren. Hoe in vroeger eenwen de manieren aan tafel waren? In „Voeding en Hy giëne" vinden wij een antwoord op die vraag; „Tot in het midden van de 17e eeuw werden vorken en messen als luxe voor werpen beschouwd", zoo vertelt Maurice des Ombiaux in Paris-Midi. „In het begin van de regeering van Lodewijik XIV gre pen vorsten, edelen en prinsessen nog zoo maar met hun handen in het eten. Natuurlijk deden ze dat met de noodig© gratie, zooals de etiquette dat voor schreef. Erasmus geeft in .zijn „Lof der Zot heid" eeh staaltje van zulke wellevend heidsvoorschriften. Daar zegt hij: „Het is een .toeken van! onbeschaafdheid, om wanneer men' aap. tafel vuile en vette vingers gekregen heeft, die in zijn mond te steken en ze af te zuigen, evenmin mag men 'ze aan zijn kleeren schoonve gen. Men dioet beter, het tafellaken daar voor te gebruiken. Op oude schilderijen, feestmaaltijden voorstellend, zien we vaak ook honden afgebeeld. Die honden waren daar niet zoozeer, omdat de gasten behoefte voel den hun trouwe makkers steeds in hun nabijheid te hebben, als wel omals servet dienst te doen. De gasten veegden hun vuile en vette vingers schoon aan de dikharige vachten. Een „professeur 'de belles manières", zekere Jean Sul pice, beval zijn leerlingen aan, 'het vleesch mat nisi moor dan dri© vingers tegelijk vast te pakken en de spijzen niet met twee handen tegelijk doch slechts mot één hand naar den mond te brengen. Jean Sulpice ging in zijn tijd voor een zeer verfijnd mensch door.N Tallement des Réaux vertelt, dat de kanselier Séquier alle spijzen, eerst goed in zijn handen fijnkneep voor hij zo muur zijn mond bracht, en dan heel gewoon die handen weer schoon -waschte in tie sauskomj! Al deze dingen bewijzen, zoo besluit Maurice des Ombiaux, dat we maar niet te veel moeten luisteren naar dn men schen, die altijd wat af te geven hebben op den tegen woord igen tjjl en „den goe den ouden tijd" terugwenschen. We h 'b- ben sindsdien toch wed enkele vorderin gen gemaakt." Enkele recepten. Vleeschkoekjes (plm. 12 stuks). 1 pond resten gaar vleesch, 1 ei, peper, noot, ui, 1/2 lepel peterselie, 1 ons oud brood zonder korsten, IV2 d.L- (ong. 1 6 L.) verdund bruin van jus, ruim V> ons vet van jus of boter, paneermeel. Bereiding: Snipper het uitje fijn en kook het zachtjes gaar in het verdunde bruin' van jus, week hierin het broodkruim en vermeng dit met een geklopt ei, peper, geraspte nooit, de ftjin gehakte peterselie en het fijn gehakte vleesch. Werk- deze massa goed dooreen en maak hiervan! gelijk!© platte koekjes, zonder korstjes. Wentel ze door paneermeel. Laat het vet in de koekenpan heet worden en bak de koekjes aan beide zijden mooi goud bruin en door en door warm. Eierkoekjes. Laat een half pond basterdsuiker met 3 eierenal roerende smelten pp een heel klein, vlammetje. Als alles opgelost is, neem ,het dan van het vuur en roer er een half pond tarwebloem door met een snufje zout. Besmeer een bakblik met boter, steek koekjes yan het deeg en laat die bakken In een warmen, maar niet te heeten oven. Ze zijn gauw -klaar en smaken heerlijk. (Hbld.) Nougat. Pel twee ons geweekt aman delen, droog ze en snipper ze dan. Do© drie ons suiker en 10 gram boter in een ijzeren potje of koekepan. Roer z© op een ni'et te fel vuur lot ze gelijkmatig bruin geworden is en vermeng ze dan met de amandelen. Giet het mengsel uit op een met boter besmeerde plaat, druk het uit met een vochtigen lepel, snijd h t vlug in ruiten en neem ze van de plaat. Wèg met de sciioonmaafc. Nu we allemaal de narigheid van de schoonmaak kort geleden aan den lijve hebben ondervonden, nemen we hier het volgende stukje uit het Hbld. over: „Hoe kan ik voorkomen, dat de groote schoonmaak een noodzakelijk, kwaad wordt in mijn huis? Jk zou zoo graag die groote omwenteling een volgend jaar willen ont- loopen!" Deze vraag is begrijpelijk en eigenlijk verbaast het ons, dat ze niet eerder werd gedaan. Want voor menige vrouw zijh juist de mooie voorjaarsmaanden de tijd, waarin zij van den morgen tot den avond bezig moet zijn om den jaarlijk- sohen rompslomp te beredderen. Waarom bestaat toch in zooveel gezinnen de 'ge woonte om werk op te potten? Waarom worden kamers en gangen, zolder en kelder niet geregeld bijgehouden? Het lijkt zoo moeilijk voor wie het niet gewend is, maar 'tvalt in de practijk toch zoo èrg mee. Wen uzelf of uw dienstmeisje eraan, eiken dag naar de kamer, die „ge daan" wordt, wrijf- en poetsmamrije mee te nemen. Laat zeil en meubelen niet kaal worden, totdat het hun beurt is om weer een nieuw waslaagj© te krijgen, en let erop, dat koperen deurknoppen nik kelen haardgarneering en andere dingen, die bnhooren te glimmen, nooit dof zijn. Wascht de gordijnen, zoodra dat ge- wenscht is en niet alleen op „oHicïëele" tijden 1 Schroom niet, om ze ook gedu rende de wintermaanden, als er gestookt en gerookt en minder geventileerd wordt, af en toe een sopje te geven, 'tls zoo gauw gedaan, het kost zoo weinig moeite! Houd vloerbedekking, meubelpekleeding en wanden steeds zindelijk, haaf de kasten op tijd uiten gij zult ervaren, dat zoo'n rommelige, overdrukke schoonmaaktijd best vermeden kan worden. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 49 (5e Wedsfr.-probl.) Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. 1 2 3 4 6 Zwart: 9 sch. op 1, 4, 7, 8, 15, 20, 30, 36 en 39. Wit: 9 sch. op 19, 21, 29, 37, 38, 40, 45, 47 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 10 dagen na laatsto plaatsing in elke maand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6