No. 201 Zaterdag 26 Mei 1928 42e Jaargang Bank voor Zeeland A. C. VAN DER REST, APO/HEKER, Heeren-Kleeding naar Maat EERSTE BLAD. VAN MELLE'S KOEK GOES Alle Bank- en Effectenzaken. en Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE AANBIEDING VAN HET SMEEKSCHRIFT. Staten-Generaal. Buitenland. Uit de Provincie. Onze Bandages, Kunstledematen, Instrumenten, enz. laten w|j vervaardigen door éerste deskundigen I Brillen, So-Easy en Pince-Ntz, leveren wij, uitsluitend op Dokter's voorschrift, gereed gemaakt door de meest deskundige opticiens te lande. Lange Kerkstraat. QOES. Telefoon 168. ijo L. DUVEKOT Sz., GOES J. DONNER-MEIJLER. Gemeenteraad van Vlissingen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0-05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting A.s. Maandag (2e Pinksterdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Op Zaterdag 3 Augustus 1878 werd bet Smeekschrift om' eea School met den Bijbel op Het Loo aan den Koning aan geboden. 's Avonds tevoren haJd de deputatie met de aanbieding belast, ten huize van Ds Jorissen te Apeldoorn een samenkomst waarin Gods zegen over den te verrichten arbeid werd afgesmeekt. Onder leiding van Jhr Elout van Soe- terwoude, de eenige overgeblevene vain Green's trouwe medestanders ging men den volgenden dag naar het paleis, waar de ontvangst niets te wenschen overliet. De Koning was zeer welwillend ge stemd en luisterde met groote belang stelling naar wat de woordvoerders had- den te zeggen. Eerst kreeg Ds Vajn Son gelegenheid om de adressen van meer dain 400 herbe raden aan te bieden. En daarna kwam Jhr Elout van Soe- terwouda aan het woord om de nooden Van het verdrukte volksdeel den Koning bekend te maken en bij den aardschen vorst hulp en gunst te vragen. Indrukwekkend was zijn woord gespro ken uit de volheid van het hart. Ha den feitelijken toestand uiteenge zet en er op gewezen te hebben, dat tengevolge vain het wetsontwerp de natie meer en meer van Jezus Christus en van alle nationale traditiën zal vervreem den en de bijzondere school met den ..Bijbel ten laatste zal worden vernietigd vervolgde Elout: „Is het wonder, Sire, dat duizenden, voor wie die traditiën dierbaar zijn, voor wie en voor wier kindieren, gelijk het in de meest bewogen tijden is bevonden voor Uwe en onze vaderen, Christus is do eenige kracht ten goede, de eenigfe troost in leven en in sterven door dit vooruitzicht in het diepst der ziele geschokt, eerbiedig U. 'M. vragenZal dat goed voor uw Land en volk, zal dat goed voor de nationale toekomst, zal dat goed voor God wezen? Is het wonder, dat zij U. M. smeeken: plaats, Sire, onder zulke voordracht Uwe Koninklijke hatodteeke- ning nooit!" Het antwoord van den Koning was treffend en moedgevend. Ik weet het, zoo zeide hij! o.m., het be treft de toekomst van ons lieve Nederland, het betreft het geluk van onze dierbare kinderen. Jhr Elout van Soeterwoude werd ha afloop van de audiëntie door den Koning aan tafel genoodigd en de andere leden der deputatie verlieten het paleis, wel met zonder vreeze, malar toch ook met hoop in Eet hart. De verwachtingen werden evawal te leurgesteld. Op 17 Augustus ging de droeve mare door het land, dait de Koning, voorge licht door Minister Kappedjne de wet had geteekend. Het scheen alsof alle moeite en arbeid tevergeefs was geweest. De smeekbede tot den Koning had geen gehoor gevonden en het scheen alsof ook het gebod van Gods volk onverhoord Was gebleven. Zoo scheen het. In het kamp der voorstanders van de openbare school was er gejuich. De liberale bladen jubelden over de behaalde overwinning. En in de tenten der vromen, hoe kon het anders, was er droefheid en bange zorg. Zou God zijn gena vergeten? Had God vergeten genadig te zijn? Zou dit dan het einde zijn van den strijd die toch in den Naam des Heeren was aangevangen. Maar daar 'bleef het niet bij. Terwijl de zielen zich nederbogen klonk toch ook weer de jubel des geloofs „Hoop op God, waint ik zal Hem nog loven; Hij' is de menigvuldige verlossing mijns aangezichts en mijn Godl" En d i e hoop werd niet beschaamd. De "Heere zou uitkomst geven. Prof. Rutgers. Mr V. H. Rutgers, oud-minister van Onderwijs, is benoemd tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, welke benoeming door hem werd aangenomen. Voor de Vrije Universiteit is dit een ge- lukwensch waard. Mr Rutgers is een be kwaam en scherpzinnig man, die de Geref. beginselen met beel zijn hart lief heeft. Maar voor de A.-R. partij beteekent deze benoeming een ernstig verlies. 'tls waar, ook als hoogleeraar zal de heer Rutgers aan de A.-R. partij belang rijke diensten kunnen bewijzen. Maar aan de practische politiek zal hij zich niet als tot dusver kunnen geven. In de Tweede Kamer zal hij geen zitting meer kunnen nemen. Dit verlies zal te zwaarder worden ge voeld nu ook een man als Mr Th. Heems kerk, langzamerhand een leeftijd heeft be reikt, die aan heengaan doet denken. Wij hebben het steeds betreurd, dat voor Mr Rutgers niet onmiddellijk na zijn af treden als Minister een plaa.s in de Tweede Kamer is ingeruimd. En wij betreuren dat nu nog meer. Mannen als Mr Rutgers worden in de Tweede Kamer en ook in de A.-R. fractie zoo noode gemist. galos, den ex-dictatotf, onder borgtocht op vrije voeten te stellen. De Kamer moet evenwel dit besluit bekrachtigen. TWEEDE KAMER. De Motle-Sannes. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de motie-Sannes of liever van de beide moties-Sannes ten einde ge bracht. De eerste motie, welker kansen dialn nog het best stonden, werd met 48 tegen 27 stemmen verworpen. Zooals men weet Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) De houding van Venizelos. Vemizelos zal aan admiraal Kondoerio- tis voorstellen, dat deze eerst zal trachteh een kabinet te vormen!, dat in staat is met de huidige Kamer samen te werken. Mocht daarbij, blijken, dat er op die ma nier geen levenskrachtig kabinet te vor men is. dan is „Venizelos bereiid de ver antwoordelijkheid Van da regeering op zich te nemen. Of de mogelijkheid tot vorming van een republikeinsch ministerie bestaat, zal üog moeten blijken. Een aardschok bij Geisenkirchen. Gistermiddag even na vier uur werd in bet plaatsje Buelse, dat ten N. van Geisen kirchen gelegen is, een aardbeving waar genomen, die ongeveer 2 minuten duurde De schok was zoo hevig, dat de schilde rijen scheef aan de muren kwamen te han gen, de deuren van de kasten openspron gen en de bewoners, door een paniek be vangen, naar buiten renden. Men vermoedt dat de schok veroorzaakt is door een on deraardsche aardschuiving in de mijnen. werd daarin geconstateerd, dat een betere voorziening in den nood van de ouden van dagen dringend noodzakelijk is, en dat daartoe in de bestaand© voorziening de kostelooze ouderdomsrente (staatspensi oen) behoort te worden ingeschakeld. Met de sociaal-democraten hebben alleen de vrijzinnig-democraten en de communist L. de Visser hun stem aan deze motie ge geven. De andere motie werd daarna ingetrok ken. Op het deba/t komen we nog nader terug. De staking op De Schelde. Gisteren, eerste dag der staking op de werf en 'fabriek der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, werd bijl de fabriek gepost en werden de werkwilligen bij! het ver laten van het werk door stakers enl nieuwsgierigen huiswaarts gebracht. Maar ook de politie, die met marechaussees en rijksveldwachters versterkt was, surveil leerde bij de poorten der fabriek en in1 de stad en was bij het thuis brengen' pre- i Korte berichten. In antwoord op een1 vraag van1 het Kamerlid Joris heeft de Belgische minis ter van landsverdediging medegedeeld, dat op de 43.243 miliciens van 1927 1,873 of 4.28 pet. analfabeten waren. De gemengde oommissie uit den Se naat en het Huis van! Afgevaardigden! in Amerika is het eens geworden <yver de belastingverlaging met 223 millioen! dollar. De vennootschapsbelasting zal van 131/2 tot 12 percent verlaagd worden, de automobielbeilasting wordt afgeschaft. Een van de mënisclheu, die bij! den aanslag op het Italiaansche consulaat te Buenos Aires gewond zijip, is nog aan. zijn verwondingen bezweken. Hierdoor stijgt het aantal dooden tot acht. Duizend men- scihen zijn aangehouden in' verband1 m'et den aanslag en wachten op hun ver hoop. De Grieksche parlementaire commissie van enquête heeft besloten! generaal Pan- sent om ordeverstoringen te voorkomen. Ook te Middelburg werdien werkwilligen, die met de tram aankwamen door politie, stakers en aanhang thuis gebracht. Van ongeregeldheden werd niets vernomen. Thans is de eerstvolgende werkdag voor de fabriek Donderdag a.s., dus zal tot dien dag wel niet heel veel van! die sta king worden bemerkt. Middelburg. Gisteravond had onder vrij groote belangstelling de eerstel uitvoering BEZOEKT met de PINKSTER DAGEN hef van Groote Markt 19 Naast Hotel „De Korenbeurs" van -het Middelburgschi Muziekkorps op het Molenwater plaats en als vorige ja ren volgde het lövergroote deel der aan wezigen met groote belangstelling de uit voering van de verschillende nummers, die ook nu weer op de bekende ver dienstelijke wijlze werden tetol gehoore ge bracht. Met dit concert is het zomersei- soen door „ons" korps geopetad. Moge bet een seizoen zijhi, waarin niet al leen .moreel© steun, doch ook finlancieete steun in groote mate zij(n! deel zij. Donderdag herdacht de heer Char les Boasson, den dag, waarop hij! 25 jaar voorzitter was van den kerkeraad der Ned. Isr. gemeente alhier. Dit jut bileum van dezen ook buiten zijn kerke lijke gemeente zoo geziene®! persoon, werd in den kring der leden van del gemeente met een bijeenkomst herdacht, terwijl de leden den dag ook verder niet onopgemerkt svoor den jubilaris voorbij! lieten gaan. Goes. Het einddiploma der Handels avondschool werd nog uitgereikt aan J. Verburg alhier. Ovezand. Vrijdag vergaderde de Raad. Aanwezig, de voorzitter, 6 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving J. J. Mol. Op een verzoek van „De Hanze" om te willen aandringen op" een bezor ging der uitgaande brieven aan den mid dagtrein van ongeveer 1 uur, wordt be sloten ter bevoegder plaatse dit verzoek aan te bevelen. De begrooting vleesch- keuringsdienst 1929 wordt vastgesteld' in ontvang en uitgaaf elk op f 2950. De re kening van het Burgerlijk Armbestuur van 1927 wordt vastgesteld in ontvang op 14.762.99, en in uitgaaf op f 12.407.471/2 alzoo met een goed slot van f 55265.51^'. leree'ke. Voor de vaceerende betrek king van nachtwacht hebben zich 62 sol licitanten aangemeld. Souburg. De inzameling vani 'gelden voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moe der heeft alhier f 84.481/2 opgebracht met 495 handteiekenin'gen. Oinfelandft. Door het damescomité be staande uit de dames WagterVan Za- delhoff, BjOttenberg'Elsacker, Douw Weijns, Mej. D. Mol en M«J- J- He Dreu1, zijn alhier verzameld 137 haindteekeüingen met een bedrag van ."f29.09y2 voor het huldeblijk voor de Koningin-Moeder. Zierikzee. Alhier is overleden da heer J. A. Legemaat, oud-secretaris van Ouwer- kerk en Nieuwerkerk, oud-lid van den Gemeenteraad van Zierikzee, oud-gemaen- te-ontvanger, enz. De afdeeling „Patrimonium" kwam gisteravond in vergadering bijleen. Besloten werd als afdeeling toe te treden tot het Verbond. Hierna! verkreeg vr. A. den Boer het woord om het onderwerp in te leiden: De beteekenis der religie voor het Maatschappelijk leven. Inleider besprak allereerst den omvang van het onderwerp, daarna de Verschillende rnee- ningen over Christendom en Maatschappij, voorts Jezus en het maatschappelijk le ven en tenslotte de beteekenis der Chris telijke .Religie voor het maatschappelijk leven. Op deze verhandeling volgde ©en drukke en leerrijke bespreking. Dhr Storm sloot de vergadering met dank aan God. Nieuwe Engelsche en Schotsche Stoffen Goes. - Telefoon 130. Interpellatie over de politie-maat- regelen tijdens de staking. In de gisterenmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad was de heer van Oorschot afwezig. Na onderzoek der geloofsbrieven van den heer. J. Polderman werd deze alls lid toegelaten en geïnstal leerd en door den voorzitter geluk ge- wenscht. De heer van II a 1 vroeg en kreeg na' eenige discussie met de stemmen der heeren Laernoes tegen, toestemming om direct te interpelleeren over den door de staking geschapen toestand. De heer van Hal vroeg daarop welke maatregelen door het hoofd der politie zijn genomen en wat de kosten daarvan zijn. Do voorzitter zeide, dat de hand- having der orde bij hem. berust en hij die taak aanvaardt. Het is bekend, dat stakingen vooral bij langen duur wel eens tot relletjes aanleiding kunnen geven en Binnenland. Weer een Aardenburgsche taak root de rechtbank te Middelburg. De motie-Sannes door de Tweede Ka mer verworpen. Een interpellatie in den Vlissingschen Gemeenteraad over de politie-maatrege- len tijdens de .staking. Buitenland. De politieke .toestand in Griekenland. Aardschok te Geisenkirchen. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEOS ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIODEL VAN Or. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER* ZIEKTE. MlddelburgsehBstr.Pl7, Schavenlngarh daarom heeft hij de politie, die te Vlis singen gering in aantal is, uitgebreid!, wat echter de gemeente niets kost. De heer va'n Hal verzekert, dat de stakingsleiding alles doet om ongewensch- te zaken te voorkomen, maar daartoe kan het patrouilleeren van veel politie, zooals nu geschiedt niet medewerken. Da burgemeester had dit moeten begrijpen en daarbij zijn de arbeiders beter opgevoed in de laatste 20 jaar. Hij meent dan ook, dat de gewone politiebewaking vol doende is, en dringt aan op herziening der genomen politiemaatregelen. De heer de Ridder heeft dezelfde vragen al des morgens aan den bur gemeester gesteld en verzekert, dat dei mentaliteit der arbeiders niet zoo is, dat zij op relletjes belust zijn. De heer S 0 r e 1 hoopt in het belang van Vlissingen, ja van heel Zeeland, dat hel conflict spoedig zal zijn opgelost en meent, dat beperking der politie daartoe kan medehelpen. De heer Andriessen zegt, dat Me men orde wil herstellen er eerst wan orde moet zijn en die is er totaal niet, dus acht ook hj de maatregelen ver keerd. De heer de Mej meent, dat de bar- gemeester verkeerd heeft gedaan door alleen met de directie te confereeren en niet ook met de stakingsleiders. Hij had dan wel begrepen, dat die politiemaat regelen niet noodig waren. De heer Poppe spreekt in gelijken geest als de heeren van Hal en de Mej. De heer R o r ij e zegt, dat de genomen maatregelen wrevel verwekten. De burge meester had het voorbeeld van zijn col lega te Enschede moeten volgen, die bij eefci staking van 11.000 man nog géén politieversterking wilde hebben. De voorzitter zegt, dat het wel toevallig is, dat de raad ook nu weer juist evenals bij, de visschersramp, op een ernstigen dag bijeen is gekomen. Hij wil het antwoord geven, al wil hij herha len, dat alle verantwoording voor hem is. Ook spr. heeft vertrouwen in de stakings leiders, doch het gaat niet tegen fatsoen lijke menschen. Men moet vooruitzien. De politiemannen moeten er zjn omi zoo noodig te kunnen ingrijpen, maar hen is gezegd kalm en rustig op te treden. De heer M. Laernoes zegt, dat het niet om de stakers gaat maar om hen, die van zulk een gelegenheid .gebruik maken om relletjes te forceeren. Bij de verdere besprekingen zegt de heer Rorij© o;.a., dat hij uit alle krin gen afkeuring heeft gehoord over de maat regelen, die men een schanddaad vindt. (Applaus op de stampvolle publieke tri bune.) De voorzitter zegt, dat bis mem zich daar niet stil houdt, ontruiming zal volgen. Na no,g eenige discussie trekt de heer van Hal een door hem inge diende motie om den burgemeester uit te noodigen de politiemaatregelen te vermin deren, in, omdat de heeren Sorel en do Ridder zich daartegen hebben ver klaard. Hiermede was deze zaak afge handeld en verlieten de meeste nieuws gierigen de zaa'I. Bij het ingekomen schrijven van den heer v. d. Eijk, dat hij' wegens vertrek naar Middelburg ontslag neemt als raads lid, spreekt de voorzitter woorden van dank voor wat de heer v. d. Eijk in den korten tijd van zijn raadslidmaatschap voor de gemeente heeft gedaan en hoopt hij, dat de heer v. d. E. spoedig geheel van zijn ernstige ziekte moge genezen. Het abattoir. Nadat uitlotingen hadden plaats gehad, kwam 'aan de orda het voorstel van B, en W., om in te trekken het besluit om met Middelburg samen een abattoir

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1