No. 200 Vrijdag 25 Mei 1028 42e Jaargaog IPmjsse STE! Hofberg Orgels A. 8. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. LICHTE BAAI-TABAK Voor Zeeland: 1 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. iureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0-05 Prijs der Adverfentiën: 14 regels f1.20, elke regel .neer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Zondagstreinen. De Minister van Waterstaat de heer v. d. Vegte heeft aan een redacteur van „Het Handelsblad" medegedeeld, dat tij dens de Olympische Spelen geen uitbrei ding van den Zondagsdienst zal plaats hebben. Wel zullen de spoorwegen, indien er zich- veel reizigers aanmelden, maatrege len mogen nemen door het inleggen van extra-treinen, om die te vervoeren, maar de Zondagsdienst mag niet worden uit gebreid. Terecht staat de regeering op het stand punt, dat door het inleggen van extra- treinen de reislust wordt geprikkeld en de Zondagsonrust wordt in de hand ge werkt. Het inleggen van extra-treinen betee- kent, vooral wanneer daarvoor verlaagde tarieven worden toegepast, een officieels opwekking tot reizen op Zondag. Dit optreden van den Minister zal zeker in breede kringen waardeering vinden. Evenwel niet bij de S. D. A. P. Het hoofdorgaan van deze partij!, die er steeds op uit is, ook de Christelijke arbeiders tot zich te trekken, toont zich zeer vertoornd. „De anti-revolutionaire Minister", zoo spot het blad, „vindt reizen op Zondag zondig en zal dat den menschen nu wel afleeren door zoo weinig mogelijk treinen te laten loopen. Door zijn invloed op de spoorwegen wil hij de menschen dwingen, naar zijn anti-revolutionair beginsel te 'leven. Zuivere partijdwang!" Natuurlijk is dit laatste niets anders dan een Verzinsel. Niemand wordt gedwongen naar het anti-revolutionaire beginsel te leven. Dat-wil de Regeering niet en dat kan ze ook niet. Maar wat ze wel kan en we juichen het toe, dat ze zulks ook wil, is overeen komstig het gebod Gods, de Zondags rust bevorderen en zoo de Zondagshei liging mogelijk maken. Nu is het van algemeene bekendheid, dat de S. D. A. P. met Gods Woord en wet niet rekent. Zij staat op het stand punt dat er geen hoogere macht is voor wie de mensch zich hoeft te buigen, maar dat de mensch zelf heeft uit te maken wat goed is en kwaad, geoorloofd en on geoorloofd. Inzooverre is het duidelijk, dat van die zijde geen bevordering van de Zon dagsrust is te verwachten. Maar het is eveneens bekend, dat deze partij heet te strijden voor de beTangen van de arbeiders, voor wie een behoor lijke Zondagsrust toch een zaak van veel beteekenis moet worden geacht. Maar daarmee houdt de "S.D.A.P. geen rekening. Zij is vóór alles en boven alles, anti- De „Veendam". De correspondent van het Hbld. seint luit New York; Het stoomschip „Yeendam" is thans gehtiel lens gepompt en gereed om ini het droogdok te worden geplaatst, zoodra de ge ele ^ding gelost zal zijin, waarmee men waarschijnlijk vandaag zal gereed ko men. Daar de- schade thans kan' worden' vastgesteld meent men te mogen,' verwach ten, dat het stoomschip 16 Juni weder in den geregeldeu dienst van hier zal kunnen vertrekken. Het koude weer. Tengevolge van het koude en regen- ac ïge weer is de stand der gewaissem en vroege vruchten than's heel België door veel ongunstiger dan' de vorige ja ren. ^„^-n^tfom Luxemburg komen 'Ongunstige berichten. De wijn- blijkt veel van de vorst te hebben geleden. Op sommige we aanplantmgen vernield zijn. De bomaanslagen te Buenos-Ayres. Volgens nadere berichten uit Buenois- Ayres zijn -bij den bomaanlslag op het flfcVn be,t Italia£®sche consulaat aldaar tien personen gedood en 41 ge- wond Het is nog md bekend, of de bevindt dö Stoffers Algemeen wordt aangenomen', dat die bomaanslag op het consulaat van Ita lië te JJnenos-Ayres 6en anti-fascistische wraakneming is. Van) de daders ontbreekt echter nog elk spoor. Een nlader bericht meldt, dat reeds een 100-tal communisten is gearresteerd. Het geluid van de ontploffing was oor- verdoorvend. Er ontstond, een paniek. Ven sters vlogen in stukken, muren werden aan het wankelen gebracht, en dreigden in te storten door de kracht der ont ploffing, die in de heele omgeving werd waargenomen. De Italiaansche gezant te Ruenos Ayres verklaarde in een onderhoud met da pers, dat de aanslag het werk van een bepaalde anti-fascistische groep is, die ook ver antwoordelijk is voor den aanslag te Milaan. Het Italiaansche gezantschap en de huizen der voornaamste leden van de Italiaansche kolonie worden door de po litie bewaakt. Economische complotten. Uit Moscou wordt, naar de Tel. uit Riga vernoemt, -gemeld, dat te Smolensk ©eml nieuwe economische contra-revolutionaire samenzwering is ontdekt. Twee van de leiders zijin reeds ter dood veroordeeld' en zes anderen tot langdurige gevangenis straffen. In een! officieel rapport wordt gezegd, dat te Smolensk een algemeene desorganisatie aan den dag is gekomen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat zelfs in fabrieken die door communisten wor den bestuurd en waar 50 pot. der arbei ders eveneens communisten zijd, corrup tie, drinkgelagen, ontucht en geweldda digheden aan de orde van den dag zijn. Twee en twintig verantwoordelijke auto riteiten zijn ontslagen, velen gearresteerd en „ti^cn hipïner zullen terechtstaan. Het contract-comité heeft een speciale commissie uit Moskou gezonden om nieu we autoriteiten aan te stellen, die ver betering 'in den toestand in Smolensk moeten aanbrengen. Ook in de pTovincie Vitebsk is' een) economisch complot ontdekt. Hier hebben eveneens verscheidene arrestaties plaats gehad. Vuurgevecht aan de Roemeensch- Bulgaarsche grens. Bij Kemanlar aan de Rulgaarsrih-Roe- meensdhe grens trachtte ©en bende van 15 man, die met geweren waren; be wapend, een koppel vee, dat in Bulgarije was gestolen, naar Roemenië te smok kelen. Zij stuitte daarbij evenwel op de grens'- posten in Bulgarije, waarbijl een gevecht ontstond, dat den geheelen nacht duurde. Tegelijkertijd trachtte een tweede bende een groote kudde vee uit Roemenië naar Bulgarije te drijven, doch geraakte daarbij in strij'd met de Roemeensche grenstroe pen. In den avond van 'den 22an Mei werden de Bulgaarsche grensposten) van Rakove door een bende vanl zeven man met geweren en bommen aangevallen. De Bulgaren beantwoordden 't vuur, waarop de bende trachtte het Josgosla- visch gebied te bereiken, hetgeen haar niet lukte. Zijl wist evenwel te ontsnappen. Het autonomistenproces. De beslissing in het autonomistenproces te Colmar is gevallen. Als laatste van. de acht verdedigers voer de de Parijsche kamerafgevaardigde Ber- thon het woord. Berthon constateerde, dat een veroor- deel'ing van de bei-de terechtstaande afge vaardigden in den Elzas onlusten, ja, zelfs burgeroorlog zou kunnen ontketenen. De jury heeft daarna het eerste gedeelte van de vraag, of beklaagden schuldig zijn aan deelneming aan een eomplot, voor de beklaagden, dr Ricklin, Rosse Fasshauer en Schall bevestigend beantwoord, doch daarbij verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. De overige 11 be klaagden werden vrijgesproken. Het tweede gedeelte van de vraag, of be klaagden schuldig zijn aan uitvoering van het complot, werd voor allen ontkennend beantwoord. Buiten 't gebouw stond een ontzaglijke menigte die met spanning bet vonnis af wachtte. Af en toe kwam bet tot kleine botsingen tusschen de menigte en de poli tie. Tijdens de beraadslagingen van de rechtbank werden -de zaal en de tribunes door de politie ontruimd. Nadat de rechters weer plaats genomen hadden, werd het proces voorgelezen. Dit luidde, dat dr Ricklin, Rosse, Fasshauer en Schall tot 1 jaar gevangenisstraf wer den veroordeeld onder aftrek van de 5 maanden, in voorarrest doorgebracht. Voorts wordt hun voor een tijd van 5 jaar het verblijf in den Elzas verboden. De verdediging trachtte nog herhaalde lijk aan het woord te komen, doch werd daarin door -den voorzitter verhinderd. De slottoespraak van den voorzitter tot de jury ging bij het algemeene lawaai verlo ren. Onder groote opwinding stroomde daar op de zaal leeg. Buiten het gerechtsgebouw was het la waai nog veel heviger. De menigte gaf luide haar verontwaardiging door uitroe pen en fluiten te kennen. Noodweer in Beieren. Het gebied van Chiemsee in Beieren is door een hevig noodweer geteisterd. Er vielen hagelsteenen zoo groot als duiven eieren, waardoor in wijden omtrek alles vernield werd, wat de nachtvorsten nog hadden gespaard. De vruchtboomen zijn geheel kaal. Op de velden is alles platge slagen, zoo dat de akkers opnieuw omge ploegd moeten worden. Reeds drie jaar achtereen heeft de vorst in dit gebied den oogst vernield. Verleden jaar werd tweemaal door hagelbuien vrij wel al het te veld staande vernield, zoodat de hoeren gedwongen waren zaaigraan en koren voor brood te koopen. De moeilijkheden van Venizelos. De groote betooging, die de anti-Veni- zelisten gisteravond, ondanks het verbod, te Athene wilden houden, is door de troe pen, de politie en de brandweer verhinderd kunnen worden. De rust werd niet ge stoord. Venizelos schijnt heel wat moeilijkheden te moeten overwinnen voor aleer hij er in zal slagen een .Kabinet samen te stellen Hij wil de illegale ontbinding van het Par Iement vermijden en daarom poogt hij met de meerderheid der tegenwoordige Kamer te onderhandelen. Men acht het in Griek- sche politieke kringen niet uitgesloten, dat, indien de poging van Venizelos, om een Kabinet te vormen, mocht mislukken, het Kabinet-Zaimis weer aan het bewind zal komen. De toestand is zeer verward. De ramp te Hamburg. Officieel wordt medegedeeld: Van de zie ken, die in de ziekenhuizen van Hamburg worden verpleegd, konden in den loop van Woensdag wederom 27 het ziekenhuis ver laten. Gistermorgen lagen in de zieken huizen nog 132 zieken, waarvan 11 als ernstig en 7 als zeer ernstig beschouwd moeten worden. Alle overige gevallen-zijn van minder ernstigen aard. Gisteren wer den in totaal 85 personen ambulant behan deld. Verdere sterfgevallen zijn tot nog toe niet te vermelden. Een nieuwe Italiaansche munt met een typisch opschrift. Ter gelegenheid van den lOden verjaar, dag van den slag aan de Piave is gisteren in Italië een nieuwe zilveren munt gesla gen en in omloop gebracht, die een waarde van 20 papieren lire bezit. Het randschrift luidt: „Beter één dag te leven als een leeuw, dan honderd dagen geleefd te heb ben als een schaap". Korte berichten. De marinewerf te Stockholm is door een feilen brand verwoest. De .schade is aanzienlijk. Ook te Mexico heeft een bomaan- i slag plaats gehad. Een bom ontplofte in de waschgelegenheid der kamer van af gevaardigden. Een tweede rijvet ontplofte hom werd dicht in de buurt van de plaats der ontploffing gevonden. Er is nie mand gedeerd en de door de" ontploffing aangerichte schade is gering. De politie stelt een onderzoek ini. Een Fransch communiquézegt, dat de Britsche, Fransche en Italiaansche des kundigen het eens zijn geworden over het nieuwe statuut van Tanger. De overeen komst zal nu aan de betrokken regeeringen voorgelegd worden. Naar de Roel verneemt, is aan Karl Radek toegestaan, Toboisk, waarheen hij verbannen was, te verlaten en zich in de Krim te vestigen. Een gelijke gunst is ver leend aan eenige andere verbannen oppo sitieleden. Een verzoek van Trotski, om zich eveneens in een milder streek te mo gen vestigen, is evenwel geweigerd. De Poolsche politie heeft 23 meest jonge personen gearresteerd wegens com munistische intrigues. Spoorwegtarieven en de groote gezinnen. Het bestuur van- het R.-K. Werklieden verbond heeft aan de directie "der Nedsr- landsche Spoorwegen verzocht, evenals in België, bepalingen vast te stellen om trent reistarieven voor groote gezinnen. Volgens "de nieuwe bepalingen wordt in België aan gezinnen mot minstens vier kinderen beneden den leeftijd van 21 jaar in alle klassen een reductie op de go 20 C! per One wone personen-tarieven gegeven van 50 pCt. Verder wordt daar voor kinderen van 4 tot 10 jaar een reductie gegeven van 75 pCt. Ook wordt verzocht do consumptie-prij zen in de 3e kl. wachtkamers te verlagen. Een broodje met kaas kost in de 3e klasse wachtkamer 20 cent, welke prijs in geen behoorlijke verhouding staat tot den -kostprijs. Men kan tegenwoordig dit zelfde artikel in zeer nette eetgelegemhe- den verkrijgen voor 15 cent en dan is de „bediening" wel zoo verzorgd als in de 3e klasse stations-restauraties. De onderstelling wordt uitgesproken, dat de prijzen verband houden met de pacht sommen of wellicht omgekeerd, dat hooge pachtsommen betaald worden, omdat de restaurateurs de kans hebben aan een publiek, dat dikwijls de gelegenheid mist om zich elders van het noodige te voor zien, hooge grijzen in rekening te brengen. „Patrimonium". Het bestuur van het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium" heeft besloten in verband met de Olympische Spelen een geschriftje te doen verschijnen, uiteenzet tende de beteekenis van de Chr. Sociale actie in Nederland. In Aug. of Sept. a.s. zal een extra propagandanummer van het orgaan wor den uitgegeven speciaal voor de jeugd. In het najaar zal een speciale samen komst met de aan de Technische hooge- school te Delft studeerenden worden ge houden. In dezen zomer zal het bestuur enkele nieuwe brochures over actueele onder werpen doen verschijnen. De actie in de Veenstreken zal in het najaar opnieuw worden ter hand genomen. Ten aanzien van de reorganisatie der in het verband bestaande ziekenfondsen heeft het bestuur besloten, het definitieve ontwerp-ziektewet af te wachten. Amm o ni a kb e r e i d in g door het Staatsmijnbedrjjf. In haar gisteren gehouden vergadering heeft de Tweede Kamer zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd de verhooging van de begrooting voor 1928 der Staats mijnen in Limburg met 2i/a millioen gul den, als eerste termijn voor den bouw van een fabriek, voor de bereiding van synth etischen ammoniak. Volgens de plannen, die 'daartoe door de directie van de Staatsmijnen zijn ont worpen, zal, volgens een globale raming, voor de gebouwen, machinerieën enz. 121/2 millioen gulden noodie zijn. Het voor de nieuwe fabriek noodige kapitaal zal als obligatieschuld en niet aan deelenkapitaal van de Staatsmijnen be schouwd worden. Naar wij vernemen, zal deze fabriek hoogstwaarschijnlijk verrij zen in de nabijheid van de Staatsmijn „Maurits". Invoer van Neder 1, varkens. Volgens door het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw ontvan gen berichten is de invoer van Neder- landsche varkens in Italië verboden. Gewest Zeeland van „patrimonium". Gisteravond hield het gewest Zeeland van „Patrimonium" een openbare verga dering in „St. Joris" t© Middelburg. Na opening door den voorzitter, den heer W. A. den Hollander, verkreeg de 'heer A. Janse, 'hoofd der Chr. school te Big- g'ekefke-, het woord die een lgzing hield over: „De plaats van den schoolarts ten opzichte van de overheid, de ouders, de onderwijzers en het kinld". Binnenland. De staking aan „De Schelde" te Vks- singen vandaag begonnen. De Tweede Kamer over den nood van de ouden van dagen. Dhr I. D. Fransen van de Putte, oud-wet houder van Goes, overleden. Buitenland. Boos weer in Beieren. Incident aan de Roemeensch-Bulgaarsche grens. Het autonomisten proces in den Elzas. De Chineesche regeering roept de bemid deling van Amerika in. De beer Janse begon met ta zeggen), dat hetgeen hij over dit vraiagstuk zal zeggen, vrucht is van studie over dit onderwerp van verschillende kanten. Spr. vroeg zijn gehoor zich even voor te stedlen, dat in deze vergadering kwam een inspecteur van de volksgezondheid, die den eisch stelde dat alle aanwezigen zouden) wor den onderzocht naar mogelijke ziekten; Dit zouden wij dwaas vinden m in ons vrije Nederland ook niet mogelijk zijin. Doch er is een richting oinder ons volk, welke dezen eisch. stelt ten opzichte van 't kind, in 't bijzonder valn het schoolgaan de kind. Dit beginsel heeft het instituut der schO'Olartsen al vaak parten gespeeld en is oorzaak dat van onza zijde men' zeer gereserveerd is tegenover het insti tuut, evenals te begrijpen is dat vooral van sociaal-democratische zijde het be ginsel der dictatoriale macht van den schoolarts wordt toegejuicht. Men yvil aan die zijde de geheel© verzorging van het kind aan de gemeenschap trekken. Spr. deelt verschillende gevallen mede, waarin de taak van den) schoolarts te hoog wordt opgehemeld. De kans bestaat dan dat het instituut belachelijk wordt gemaakt en jmen zeer zeker het geheel© anti-rev. volk tegen zich krijgt. Spr .vraagt of de overheid hier een roeping heeft te vervullen. Dö .taak der overheid is in de laatste tijden onder invloed der Gemeen© Gratie zeer uitge breid en daarvoor mogen wij dankbaar zijn. Zoo heeft zij ook een taak tem opzichte van iet .onderwijs, en' van het kind. Niet alleen voor de schoollokalen), doch ook voor de gezondheid der kinde ren. Spr. is er van overtuigd dat voor vele gevallen de onderwijzer de hulp em het gezag van een schoolarts kam' noodig hebben. Spr .is echter van meaning, dat van wege de overheid de schoolarts een zeer beperkte taak moet hebben, vooral op het platteland. Zijn taak moet slechts zjjal om te waken voor gevaren vaa de om geving en het toezicht houden op de kinderen op de school. Het is toch waar, dat vele ouders te lang wachten met ©:n arts te raadplegen voor hun kinderen. Hier ligt een taak voor onze schoolbe sturen, om samenwerking te zoeken met een arts; in het schoolleven komen tal van gevallen voor waarin een arts ge waardeerd advies kan geven. Spreker zou zoo iemand willen noemen een „kinder arts". De 'kosten zouden niet groot zijn, wanneer gemeenten schoolbesturen en ouders gezamenlijk iets bijdragen. Gewaakt moet worden, dat de rechts grenzen niet worden overschreden, en het kind geen» onrecht wordt aangedaan, want kinderen voeden zeer fijn.- Ook moe ten de rechten der arbeiders geëerbie digd worden. Spr. kwam tot de conclusie, dat het instituut der schoolartsen in den gezonden zin voor ons niet onaanvaard baar is. Op dit onderwerp vofgde een zeer drukke bespreking. De verschillend© vrar gen werden door den inleider beantwoord, waarna de heeT Janse de zeer goed be zochte vergadering roet dankzegging be ëindigde. 1 F l Staking aan „De Schelde" fe Vfissingen. Het conflict aan „De Schelde" is 'thans bittere ernst geworden. De staking is he denmorgen ingegaan. Van de om 5 uur komende ploegen is zoo goed als niemand aan het werk gegaan. Ook bij" den gewo nen werktijd om 7 uur hedenmorgen was het aantal werkwilligen zeer klein, en bestonden deze grootendeels uit oudere werklieden en leerjongens. De arbeid ligt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1