No. 198 Woensdag 23 Mei 1928 42e Jaargang j blik gesteld ziet, is het vraagstuk van de hulp aan den landbouw, die te lijden heeft onder een buitengewoon Ihoogen belasting druk. De algemeene economische toestand is, in aanmerking genomen de geweldige lasten, die Duitschland te dragen heeft, bevredigend te noemen". Staten-Generaai. Buitenland. LANGS DEN AFGROND. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. If 0{) GERUST ROOKTEN V J MAAR GEEF HBH W TABLETTEN ve Zeeuw toem ban de KX.M. directie zond, blijkt, dat de heer Van Lear Black echter nog voornemens is den tocht naax Kaapstad tot een goed einde te brengen. Een orkaan in Texas. Gasteren heeft in de omgeving van La- reda (Texas) een orkaan gewoed, die ver gezeld ging van hagelslag. Vier personen werden gedood, en vijftig gewond, van wie sommigen doodelijk. De mijnramp in Pennsylvanië. Het aantal dooden tengevolge van de mijnontploffing te Brownsville bedraagt volgens nadere berichten thans 82, maar men vreest, dat de 115, die nog vermist worden, ook zijn omgeko men. Gisteren is nog een mijnwerker le vend te voorschijn gebracht, 'die 60 uur be graven geweest was. De meesten der opgesloten mijnwerkers zitten ongeveer honderd meter onder de oppervlakte der aarde en meer dan twee mijl van den hoofdgang van de mijn ver wijderd. De reden van het feit, dat zich zoo'n groot aantal mijnwerkers in de mijn be vond, is, dat de nachtploeg juist haar werkzaamheden had aangevangen toen de ontploffing plaats had, terwijl de dagploeg de mijn nog niet verlaten had. De oorzaak van (je ontploffing is tot nu toe nog niet opgehelderd. De mijn is technisch een der beste van de Vereenigde Staten. Een massa-moordenaar. De Spaansche bladen uit Tarragona melden een verschrikkelijken moord, die door een jongen man uit een dorp in die provincie is bedreven. Hij heeft namelijk aoht kinderen en twee vrouwen gedood en zes anderen ernstig gewond met een jacht geweer en een bijl. De moordenaar lokte de kinderen met zidh mee naar buiten onder het voorwendsel, dat hij duiven ging schie ten. Hij schoot toen alle kinderen één voor één doöd. Daarna keerde hij naar het dorp terug, waar hij ieder die hem in den weg kwam, met geweer en bijl te lijf ging. Hij wist te ontsnappen en de politie heeft hem nog niet kunnen vatten. ij Sprinkhanen in Palestina. Geweldige sprinkhanenzwermen zijn uit het Oosten komend neergestreken in de buurt van Tiberias, Nazareth en den berg Tabor. Militairen hebben gedurende eenige nachten met vlammenspuiten de plaag be streden en zjjn er in geslaagd ze op de centrale punten uit te roeien. De terugkeer van Venizelos. Volgens berichten uit Athene is de Grieksche regeering afgetreden. Kanfandaris, de Grieksche minister van financiën, heeft gelijk verwacht werd zijn ontslag genomen en het geheele kabinet- Zaimis heeft dit voorbeeld gevolgd. Men verwacht, dat de staatspresident dit ont slag zal aanvaarden en Venizelos opdracht zal geven tot het vormen van een nieuw kabinet. De economische toestand van Duitschland. De Amerikaansche Consul-Generaal Le- winski heeft heden na zijn terugkeer ui; Duitschland verklaard: „Duitschland is evenals vroeger voornemens de verplich tingen, die uit het Dawesplan voortvloeien na te komen. Het moeilijkste probleem, waarvoor Duitschland zich op het oogen- De Noordpooivliegers. De Noordpooivliegers Wilkins en Erick- son zijn gisteren te Bergen (Noorwegen) aangekomen. De burgemeester van Bergen begroette de gasten in een rede, waarin hij de betee- kenis van de Poolvlucht uiteenzette en aantoonde, welke resultaten zij voor de metereologie kan hebben. Hedenavond zouden do vliegers door den koning ontvangen worden. Afschaffing van de doodstraf. Volgens een verklaring, welke de Tsje- cho-Slowaksche minister van justitie aan journalisten heeft gedaan, zal de doodstraf in Tsjecho-Slowakië binnenkort worden afgeschaft. Carol van Roemenië in de Ardennen. Naar uit Brussel gemeld wordt, zou prins Carol van Roemenië, die momenteel in een groot hotel in de Ardennen verblijft, spoedig zijn intrek nemen in de z.g. Tour Léopold, gelegen op het hoogste punt van het 3800 hectaren groot koninklijk domein in de Ardennen. Korte berichten. De nachtvorsten van de vorige week blijken den wijnbouw aan Rijn en Moe zel nog veel erger te hebben geteisterd dan aanvankelijk verwacht werd. Met re- geteringskringein wordt reeds onderhandeld over maatregelen van steun. De bevolking van Italië is inj het eerste kwartaal 1928 met 125-000 zielen toegenomen, ent heieft gedurende April de 42 millioen offersahreden, Bijl de laatste volkstelling op 1 Januiari 1926 bedroeg zij 40i/2 millioen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Itali- aansche bevolking in het eerste kwartaal van dit jaar met 34.000 personen is toe genomen. De laatste Dudtsche burgemeester in Zuid-Tirol is gevlucht, omdat Ihij beschul digd werd van anti-Italiaansche agitatie en bedreigd werd met gevangenneming. Naar een draadloos bericht uit An gora meldt, heeft- de Turksche minister president het Afghaansche koningspaar een feestmaaltijd aangeboden. Te Warschau zijn de besprekingen tusschen Polen en Litauen inzake de han gende economische en handelsquaesties begonnen. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 14 Mei 1.118.000, d. i. 14.758 meer dan de vorige week en 111.383 meer dan verleden jaar. TWEEDE KAMER. Interpellatie Ds Kersten. In de vergadering van gisteren vroeg Ds Kersten verlof aan de regeering eenige vragen te mogen richten naar aanleiding Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. dureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Jaarwedden wethouders. De Gemeentewet bepaalt, dat aan de wethouders door Ged. Staten een jaar wedde wordt toegekend, den Raad ge hoord. Den Raad gehoord wil natuurlijk zeg gen, dat met het oordeel van den Ge meenteraad die het best in staat is den omvang van de werkzaamheden te be- oordeelen, rekening wordt gehouden. Vroeger werd dit dan ook wel gedaan. De laatste jaren is hierin echter ver andering gekomen, en wordt in de meeste provinciën ten aanzien van de jaarwed den van burgemeesters, secretarissen en wethouders gehandeld alsof de wet voor schreef, niet, den Raad' gehoord, maar: met uitschakeling van het oordeel van den Raad, naar den door Ged. Staten vastgestelden norm. Die norm, door Ged. Staten voor ge heele groepen van Gemeenten vastgesteld, is het waarop alles aankomt. De Gemeenteraden worden uitgescha keld. Gedeputeerden beslissen. Het hooren van den Raad wordt een zinlooze vorm. Het is jammer dat het dezen kant opgaat, en dat bij de hoogere autoriteiten steeds meer een streven openbaar wordt alles vanuit een centraal punt te rege len en inplaats van de zelfwerkzaam heid te prikkelen alle initiatief te ver moorden. En het is te meer jdmmter dat een der gelijk optreden ook jn Provinciën waar do rechterzijde in de meerderheid is, vol strekt geen zeldzaamheid is. Op die wijze komen we op een ver keerde, in den grond der zaak revolutio naire lijn. Hoog er toezicht kan altijd' ge- wenscht zijn. Tegen willekeur moet wor den gewaakt. Maar er is geen enkele reden om zelfs bij het vaststellen van wethouders-jaar- wedden de gemeenteraden als onmondi- gen te behandelen. Van Lear Black keert terug- Na het bericht van de K.L.M.-directie over het voorloopïg niet verder voortzet ten van de vlucht van den heer Van Lear Black naar Kaapstad, vernam de Telegr. van den heer Martin, dat de veiligheid ge biedt om üen tocht thans niet door te laten gaan. De technische storing van het toestel betreft het slap worden van een der vleugeluiteinden. De oorzaak van dit euvel, dat in Khartoem ontdekt werd, kan thans met 'geen mogelijkheid ver klaard worden. Misschien is het door tril ling ontstaan oJt'ïs een te zware helas- ting er de aanleiding van. Wel is het zeker, dat herstelling ter plaatse uitge sloten is. Daarvoor ligt Khartoem te ver in het binnenland. Het defecte toestel zal thans naar Port Said Vervoerd worden en van daar per boot naar 'Amsterdam. De heeren van Lear Black en Geysen- aorffer zjjn reeds gistermiddag per extra- trein naar Port Said vertrokken, waar zjj de boot naar Marseille zullen nemen. Hier houdt de K.L.M. een vliegtuig gereed, dat den 'Amerikaan naar Amsterdam of Lon den zal brengen. In een telegram, dat Scholte uit Khar feuilleton (Vrij naar het Engelsch.) 8;> Toen hij' gedurende Kersttijd1 eenige da- gen te Pen wharf doorbracht, kwam hij al daar tot de pijnlijke ontdekking, dat zijne pleegmoeder aan verscheidene menschen het feit had meegedeeld, dat hij haar zoon niet was. Nu dat niet langer een geheim was voor Paul. kon zij den lust niet weerstaan het groote nieuws zelf te vertellen. Onder de r ^'Ofte van diep stilzwijgen deelde ziji het eheim aan enkele buren mede, die het op ezelfde voorwaarde weer aan anderen toevertrouwden. Op die manier wist weldra iedereen in 't dorp, dat Paul een vondeling en een kind zonder naam was, en zag men hem daar min of meer op aan. 't Is waar, hiji „was een brave, flinke jongen, en men k>on zijn gedrag niet genoeg roemen, maar 'twas zooais de vrouw van kapitein Perkins zei- de, met „zoo iemand" kon men toch niet op een voet vaïi gelijkheid omgaan. En daar Mrs Perkins, na vertrek der Tresil- li'ans, den toon aangaf te Penwharf, viel daar niet veel tegen in te brengen. Gelukkig bleef Paul slechts kort te huis, zoodat de algemeene opinie hem niet deerde. Bovendien stoorde hiji zich weinig aan dergelijke praatjes. Hij. zelf stond zoo ver boven zulke overleggingen, dat zij in 'het geheel geen vat op hem had den. Gedurende zijn verblijf te PenWhdrf werd zijn belangstelling trouwens geheel en al in beslag genomen door de werk zaamheden in de Wheal Anthony, en gaf het hem een groote voldoening, te zien, dat zijne ontdekking aanvankelijk aan de stoutste verwachtingen beant woordde. Op Nieuwjaarsdag keerde hiji naar Lon den terug, en den volgenden morgen begaf hij zich weer a!an het werk. Reeds dien zelfden avond zette hij zijn onderzoekings tocht voort. Hierbij bekommerde hij zich weinig om het gevaar dat hij liep, en lette niet veel op de waarschuwingen van vriendelijke politie-agenten. Hij had eene roeping te vervullen, en liet zich door niets daarvan terughouden. Maar de tijd ging voorbij. Januari, Fe bruari, Maart, en nog altijd geen spoor van David. De moed begon Paul eindelijk te ontzinken. Wel honderdmaal had hij gemeend op den goeden weg te zijn, maar telkens zag hij zich teleurgesteld Toen dus op zekeren morgen een zijner kameraden hem het be richt bracht, dat er een jonge man uit Gornwallis een marquireur bij het bil jart op een zolderkamertje lag te ster ven in Gibbet Lane, sloeg hij niet veel acht op deze mededeeling. Reeds zoo dik wijls was hij zonder eenig gevolg op der gelijke geruchten afgegaan, dat hij in het eerst niet geneigd was er werk van te maken. Bij eenig nadenken besloot hij echter, toch maar naar Gibbet Lane te gaan, ten einde er 'de gewenschte inlichtingen te be komen. Na zijn eenvoudig maal begaf hij zich op weg, en na langer dan een uur rondgeloopen te hebben, vreesde hij de aangeduide plek nooit te zullen vinden. Maar een goedhartige straatjongen hielp hem eindelijk terecht, en na) nog een kwartier ver gegaan te zijn, bevond hij zich in een vuil, donker slop, dat tot onge veer een twintigtal woningen toegang ver schafte. „Woont er in deze steeg 'n jongmensch, dat ernstig ziek is?" vraagde hij aan een man, met een ongunstig uiterlijk, die, te gen de post eener openstaande deur ge leund, een kort eindje pijp stond te roo- ken. „Ja, op No. 7", klonk het op stuggien toon. In het volgende oogenblik bevond "Paul zich op No. 7, en beklom de steile, kra kende trap, voorgelicht door een smerige, oude vrouw, dia een. druipende vet van de maatregelen, in den laatsten tijd ge troffen ten aanzien van het intercommu naal autobusverkeer, ook in verband met de wettelijke bepalingen daaromtrent. Over dit verzoek zal vandaag worden be slist. Internationale wapenhandel. Aan de orde was daarna het wetsont werp tot goedkeuring van het verdrag no pens het toezicht op den internationalen handel in wapenen, munitie en oorlogs materiaal. Dit ontwerp werd na eenig debat aan genomen met 64 tegen 10 stemmen. Tegen de aanwezige anti-revolutionairen die een eenzijdige controle van de kleine landen vreesden en de communist. Motie-Sannes. Daarna was aan de orde de motie van orde van den heer Sannes c. s., luidende: De Kamer, van oordeel, dat een betere voorziening in 'den nood van de ouden van dagen noodzakelijk is; dat deze voorzie ning behoort te bestaan uit een vereeniging van kostelooze ouderdomsrente, invalidi- teiterente en door vrijwillige verzekering verworven ouderdomsrente; verzoekt de regeering de indiening van desbetreffende wetsontwerpen te bevorderen, en gaat over tot de orde van den dag. Mr Sannes (S. D.) betoogde, dat de ren ten die thans worden uitgekeerd, te gering zijn. En de vrijwillige verzekering kan naar hij meent geen uitkomst brengen. De meerdere kosten werden door hem ge raamd op aanvankelijk 23 millioen gulden per jaar, welk bedrag later zal stijgen met ongeveer een millioen per jaar. De heer Oud (V. D.) voelde wel voor een kostelooze ouderdomsrente, maar te gen een toeslag op de vrijwillige verzeke ring maakte hij bezwaar ook met het oog op de hooge kosten. „De Telegraaf' en Min. van der Vegfe. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, aan het bestuur van de V.A.R.A. verzocht voor 'den microfoon geen actie tegen „De Telegraaf' meer te voeren. De Minister vroeg dit, omdat „De Te legraaf" hem, dien zij eerst uitgescholden heeft, verzocht om bescherming tegen de actie der V.A.R.A., waarvan zij schade ondervindt, terwijl zij niet in staat is zich op dezelfde plaats te verweren. Geref. Tractaatgenootschap „Fïfippus". De algemeene vergadering van het Ge ref. Tractaatgenootschap „Filippus" werd gisteien gehouden onder leiding van den hoogbejaarden voorzitter Prof. Lindeboom te Kampen, die in zijn openingswoord herdacht de groote daden Gods in do afgeloopen 50 jaren. Aangezien de secretaris, de heer J. Ter Burg, va'n Apeldoorn, door ongesteld heid verhinderd was, werd zijn versrag uitgebracht door den heer A. Boot van Groningen. Het verslag herdacht in het Bijzonder de twee laatst overleden bestuursleden Dr H. Franssen en Ds J. H. Donner, die resp. van 18941926 en van 19071927 bestuurslid van „Filippus" Waren en aTs voorzitter en lid der kalendercommissié onschatbare diensten aan het tractaat-ge- nootschap bewezen hebben. kaars in de hand hield. Paul was op zijn (onderzoekingstochten reeds z'oo menigmaal' met armoede en vuilheid in aanraking geweest, dat hij er eenigszins aan gewoon was geraakt. Hij verwachtte niet zijn broe der te zullen vinden, en in zijn hart hoop te hij hem niet op zulk een ellendige plaats aan te treffen. De bouwvallige trap leidde nalax een la'ag, vochtig verblijf onder het dak, walar het bitter koud was. Stukken kalk waren naar beneden gevallen, zoodat men de pannen en het. bindwerk zien bon. De vloer was half vergaan, de muren waren zwart van vocht en onreinheid1. Er was hoegenaamd geen huisraad in deze ruim te, welke men moeilijk den naam van kamer gevein bon. In een boeb lag een vuile matras, en onder een gescheurden deken kon men do omtrekken van een menschelijke gedaante onderscheiden. De druipende kaars boven het hoofd ""houdende, strompelde de oud© vrouw over de krakende vloer, naar de plek waar het b©d zich bevond. Paul volgde haar op den voet. „Zeg, Flukes, slaapt gijl?" vraagde zij, zich over de bewegenlooze gestalte heen- buigende. „Daar is een heer voor je." De zieke deed een zacht kreunend ge luid hooren, en wendde het gelaat naar haar toe. Bj het zien van dat bleek©, uitgeteerd© VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0-09 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting Binnenland. Het conflict aan „De Schelde". Het jubileum van den veerdienst op de Wester-Schelde. De jaarvergadering van „Filippns". Een interpellatie over de autobusdiensten. Buitenland. De mjnramp in Pennsylvanië. Van Lear Black zet zijn tocht niet voort. LAAT UW MAM Van de leden van het Kon. Huis wer den ook nu weer gewaardeerde Bijdragen ontvangen. Alle leden van het Kon. Huis werd het programma en het jubileumboek je gezonden, waarvoor van elk hunner een dankbetuiging inkwam, terwijl H. M. de Kon. Moeder en Z, K. H. Prins Hen drik een heilwensch zonden in verband met het gouden jubileum, waarbij Prins Hendrik een gift voegde. Hierna bracht de penningmeester, Ds J. Mulder, van Leeuwarden, het financieel verslag uit. We ontleenen daaraan, dat Fi lippus 31 December j.I. 4099 leden en' 203 corporaties, die als leden worden aangemerkt, telde. Over 1926 bedroegen de ontvangsten f 17.157.52 en de uitga ven f 16.632.33. Over 1927 waren deze cijfers resp. f 16.913.76 en f 16.813.64. Da contributies daalden iets over 1927, hoofd zakelijk door achterstalhg'e contributie veroorzaakt. Bij het punt bestuursverkiezing deelda de voorzitter, mede gezien zijn leeftijd, en zijn nog omvangrijken arbeid, zich niet meer herkiesbaar stellen. De voor zitter verklaarde nog steeds met grootel liefde voor den arbeid van Filippus te zijn vervuld. Hierna had jïe verkiezing van drie be stuursleden plaats met het reeds gisteren door ons gepubliceerde resultaat. Ds J. Mulder nam hierna het woord, en deelde mede, dat het bestuur van Filip pus, minus Prof. Lindeboom, besloten had, om de vergadering voor to stellen, Prof. Lindeboom tot eere-voorzitter te benoe men. Spr. vertolkte de liefde en dank van Filippus jegens den scheidenden praeses, die de leidende kracht van het genootschap was en er steeds nieuwe gedachten in bracht. Spr. wees op den grooten zeigen, die God in Prof. Linde boom de Geref. kerken heeft geschonken, nu hij reeds 82 jaar oud helder van geest nog vooraan mag staan. Spr. bad "Prof. Lindeboom een rustïgen levensavond toe, en, zij het spade, een ruimen ingang in de vreugde zijns Heeren. (applaus.) Prof. Lindeboom dankte voor deze on derscheiding. De morgenvexgadering werd hierna ge sloten. In de middagvergadering voerden tal gelaiat staiakte Paul onwillekeurig een kreet van ontzetting. Het volgende oogen blik knielde hiji op den grond naast de armoedige legerstede. „O, David, moet ik u zoo weervinden!" riep hiji. „Wie moet giji vinden? Wie zijt giji?" vraagde de zieke man. „Kent giji mij niet? Ik ben Paul, uw broeder", antwoordde dez.e. Langzaam keek David van Paul naar de oude vrouw, en toen weer naar Paul. Een droeve glimlach gleed over zijn bleeke treikken. „O, die droom, die droom", zuchtte hij1. „Altijd moeder en Paul. Als ik maar niet meer wakker behoefde te worden." „Maar nu droomt gij niet", zeide Paul. „Gij zijt helder wakker, en hier ben ik in levenden lijve." „Paul is in Californië", zeide David, ter wijl zijne oogen weer toevielen, „en ik, ik ja, waar ben ik ook weer?" Zonder te antwoorden wendde Paul zich tot de oud© vrouw. „Kunt gij hier niet een vuur aanleg gen?" vraagde hiji. „Ja, dat, is te zeggen, als ik er voor be taald wordt, luidde het antwoord'. „Doe het dan dadelijk, en gai meteen om een dokter." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1