Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw. Radio-Nieuws. personenvervoer, abonnementen «a müi- tairvervoer (van gew. verv. f 31.901.72i/a met 127.G89 reizigers) en f 49.697J22 aan goederenvervoer, postvervoer en buiten gewone ontvangsten. De bruto-ontvangst Bedroeg f 8.37Va per dagkilometer tegen f9.35 in 1926. Gemiddeld werden per dag vervoerd 349 reizigers met een opbrengst van 187.40, de gemiddelde opbrengst per rei ziger van f 0.24, tegen f0*27 in 1926 en f0.28 in 1925. De exploitatie-uitgaven bedragen f 78.529.74 of ruim 94 pCt. der ntvangsten. De winst uit de exploitatie is dus f 4717.671/j, doch komt verminderd met f 8377.97i/j voor rente en aflossing op een verlies van f3600.30. De bruto-ontvangsten van de autobus- diensten bedroegen f 17.964.49i/a, waar van aan personenvervoer en abonnemen ten f 17.544.741/2 (gewoon vervoer de som van f I66O8.O21/3 met 55804 reizigers) n aan goederenvervoer f 419.75. De ex ploitatie-uitgaven waren f 22559.181/2, al- zoo een verlies van f 4594.69. Zooals boven gemeld, wordt aan de vernieuwings- en ziekenfondsen totaal f 9374.20 toegevoegd, en is bet exploi tatieverlies van de tram f3660.30, totaal dus f 13034.50, vermeerderd met 4594.69 van de autobussen is dit f 17.629.19. Over 1926 bedroeg het verlies f 1382.60, het totale verlies is dus f 19.011.79. Reeds hebben het rijk, do provincie en ook bet overgroots deel der betrokken gemeenten toegezegd bij te dragen in liet tekort over 1926, zoodat, als alle betrokkenen zulk een toezegging hebben gedaan, dit te kort kan worden vereffend. In 1926 beeft het personenvervoer per tram f35 529.59 opgebracht, het goederenvervoer een be drag van f 37.756.07i/a. Zoowel het verslag, als de winst- en verliesrekening en de balans werden goed gekeurd en tot commissaris herkozen de heer Mr J. J. Heyso te Middelburg. Hei honderdjarig bestaan van den veer dienst op de Westerschelde. Op 22 Mei 1828 openden de Middel- burgsche handelshuizen Spoors en Spren- ger, Boddaert en Co., van den Broecke, Luteijn., Schouten en Co. en de Bruijne den eersten geregelden stoombootdiens tusschen Vlissingen en Breskens, en is dit dus heden precies 100 jaar geleden. En hoewel eerst na veel gesukkel met het uitgeven van den dienst in conces sie met ingang van 1 April 1866 de Provincie zelf de diensten ging exploi- teeren, was er zeker voor haar alle re den bet 100-jarig bestaan van den dienst op de Westerschelde te herdenken. Gede puteerde Staten hebben dit op o.i. lof waardige wijze gedaan door voor heden een groot aantal personen uit te noodi- gen tot een tocht met de motorveerboot „Koningin Wilhelmina". Onder hen be vonden zich vele autoriteiten, van wie wij het eerst willen noemen den ver tegenwoordiger van den Minister van Wa terstaat, den heer mr H. J. Silvergieter Hoogstad, administrateur van het Depar tement; den regeeringscommissaris, den heer A. de Vulder van Noorden; den oud-Commissaris der Koningin in Zee land, den heer mr H. J. Dij-ckmeester; den oud-griffier der Staten van Zeeland, den heer H. J. G. Hartman, den secre taris der bootcommissie, den heer A. J. van Luyk, hoofdcommies der 4de af- deeling ter Provinciale Griffie van Zee land, die reeds ongeveer 30 jaar in ver schillende functies met het toezicht on het tioancieel beheer der stoomboot diensten is belast; den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, den heer Ir J. J. van Leeuwen; den inge nieur van den dienst te Terneuzen, den heer Ir P. L. Israël; den ingenieur der Domeinen, den heer Ir A. G. Verhoeven; de chefs der andere afdeelingen van de griffie, de heoren J. F. Magendans, G. C. Dalman en mr L. J. A. van der Harst, den directeur van den dienst op de Wes terschelde den heer G. J. de Jonge en dien van den dienst op de Oosterschelde, den heer P. de Bruijne, den inspecteur en den adjunct-inspecteur der P.T.T. de hee- ren J. den Heijer en T. van Houwelin- gen. Varder noemen wij het overgroote deel van de tegenwoordige leden van de Pro vinciale Staten van Zeeland en vele oud- leden van dat ooilege; de ooileges van Burg. en Weth. der gemeenten Vlissin gen, Breskens en Terneuzen. Verder ver tegenwoordigers van het bureau-Cornelis- sen te Amsterdam en van J. en K. Smits' Scheepswerven; van den A.N.W.B., van de KN..A.C.; van den Bond van Autobushouders en van dien van Be drijfsautohouders en ten slotte de leden van het personeel, voor zoover den dienst het toeliet en bijna alle nog in leven zijnde gepensionneerden. Verschillende persvertegenwoordigers maakten den tocht mede. Deze tocht ging het eerst van Vlis singen naar Breskens en aldaar werden samen met een gezelschap Ingenieurs van den Rijkswaterstaat, die juist heden met een andere boot van den dienst een excursie maakten, de nieuwe aanleg plaats voor de motorveerboot en daar- nal de nieuwe gebouwen van den dienst aldaar in oogenschouw genomen. Nadat het gezelschap aan boord was teruggekeerd, werden verschillende toe spraken gehouden o.a. door den Com missaris der Koningin, den heer jhr mr J. W. Quaries van Ufford, den oud-grif fier der Staten, den heer H. J. G. Hart man, die evenals voor enkele weken in het Zoeuwsch Genootschap der Weten schappen een historisch overzicht gaf en den heer G. J. de Jonge, directeur van den Westerscheldedienst, die namens perso neel en oud-personeel een tegeltableau aanbood, voorstellende de eerste boot van 1828 genaamd „de Sabelde" m de aieavr- ste boot van den dienst de „Koningin Wilhelmina". Deze tegel is bestemd voor het nieuwe kantoorgebouw, dat te Vlis- jingen zal worden gesticht. Op het gesprokene en op het verdere verloop van den tocht met bezoek o.a. aan de havens van Terneuzen, Walzoor- den en Hansweert hopen wij in ons vol gend nummer terug te komen. Middelburg. Met een enkel woord wil len wij er aan herinneren, dat Donderdag a.s. alhier het Blauwe Bloempje zal wor den aangeboden en er op wijzen, dat de opbrengst behalve voor de drankbe strijding, ook voor den reclasseerings- aibeid bestemd is. Vlissingen. B. en W. stellen den raad nog voor vain verschillende eigenaren de bestrating en rioleering op een perceel grond ten noorden der Vlissingsche Wa tergang, vormende een deel der Schuit- vaartgracht en Steenhuisstraat zonder kosten over te nemen, alsmede een paar stukken grond en bedoelde bestrating en rioleering bij de gemeente in onderhoud to nemen. B. en W. vam Vlissinigan leggen aan den gemeenteraad ter vaststelling over een instructie voor den gom-eente- genaeskundige, zulks na overleg met het college van regenten van het gasthuis, de Nederlandsche Mij. tot bevordering der geneeskunst en den benoemden gemeente geneesheer, den heer L. J. H. Bren gers. O.a. wordt bepaald, dat op 65- jarigen leeftijd eervol ontslag zal wor den verleend, waarvan echter de Raad ontheffing kan verleenen. Verder wordt nog voorgesteld aan Jac. Duyveko-t voor f300 per jaar te verhuren twee peroce- len grond resp. aan,1 da Bonedijkstraat en de Kerkhoflaan. Goes. In de ledenvergadering van de Vereen, voor Chr. Winterlezingen alhier is de rekening vam) den penningm. goed gekeurd. De ontvangsten waren f 748-10, de uitgaven f 488.42, het goed slot f259.68 (vorig jaar f275.55). Do aftrei- dende bestuursleden mr O- M. Kegge en B. C- Sliggers werden herkozen; in de vacature ontstaan door het bedanken van dhr W. 't Hooft als voorzitter, werd voor zien door benoeming (met ongeveer alga- meene stemmen) van Ds J. H. C|. Kam steeg, terwijl in de vacature van dhi Flink, die wegens drukke werkzaamhe den als bestuurslid wilde heengaan, werd gekozen de heer W- 't Hooft. Verder werden weer namen van spre kers genoemd voor het volgend seizoen, en werd besloten weder 5 lezingen te houden. Zoodra de sprökers bekend zijn zal men ons in de gelegenheid stellen hun namen te publiceeren. Kapelle. Voor het examen Tuinbouw- ■vakonderwijzer Groenteteelt slaagde onze vroegere dorpsgenoot dlir J. van Willegen Gz., thans te Nieuw-Borgvliet bij Bergen op Zoom. lerseke. Maandagavond met het hevige onweder is de bliksem in den toren ge slagen. Het gewicht van de klok viel met donderend geweld naar beneden. De radio-draden van Eben-Haezer naar de --k smolten weg. Schade aan den to ren is anders niet te bespeuren. Gistermorgen heeft een gezelschap van de Huishoudschool van Amsterdam een bezoek gebracht aan de oesterputten van den heer Van Harmeien en van 't Centraal Oesterbureau. Nadat een en an der uitvoerig bekeken was bood Cokso een koude lunch aan, waarna de reis per sneltrein van 1.58 werd voortgezet. Gistermiddag zijn per auto via Rot terdam 700 K.G. Noorweegsche kreeft gearriveerd. Deze worden van hieruit door ons geheele land gedistribueerd en dum- "*>n den prijs van de binnenlandsche. i-.ioaftwgtt. Voor het huldeblijk aan te bieden aan H. M. de Koningin-Moeder werd onder de Kloetingsche vrouwen een bedrag van f 107.30 gecollecteerd. Op de lijst werden 338 handteekeningen ge plaatst. Kruinfngen. Alhier is een ware „melk- oorlog" uitgebroken. De prijs was 14 cent per liter. Doordat concurrentie kwam vam een nieuwe leurder, is de prijs geregeld gedaald en thans gebracht op 10 cent per liter. Veere. Het onweer. Zondagmiddag sloeg te Zandijk de bliksem in de wo ning van Van Zorgen, waar acht men- schen bijeen waren. Van de dubbele zol dering werd een geheel vak planken afge slagen; één der vallende planken trof een juffrouw, die voor het ledikant stond, waarin een zieke lag, en werd ernstig aan het hoofd verwond. Een oude man, die bij den schoorsteen zat, waar het hemelvuur uitsloeg, werd aan eön zijde- doof ge slagen en een jongen, die zich op den zolder aankleedde, was op eens door vuur omringd en stond voor een groot gat in den zolder. Hoewel de buren den ro-ok naar buiten zagen slaan, ontstond er geen brand. Arnemultfen. Tijdens het onweer vam gisteravond sloeg de bliksem in de rar dio-amtenne, op het huis van dhr J. D. Kousemaker. D-e bliksemafleider werd ver nield. Bannen was h-eit toestel .afgesloten, zoadat geen brand werd veroorzaakt. N. en St. Joosland. Het damescomité, dat zich alhier op verzoek van den bur gemeester heeft gevormd voor het hulde blijk van H. M. de Koningin-Moeder be stond uit: Mevr. PolderdijkOele, Mevr. vam Garde-renIJserinkhuissen, Mej. E. Baurdoux en Mej. E. Baas. Genoemd co mité heeft met eenige leden der Meisjes- vereeniging „Dorkas" alhier een bedrag gecollecteerd vam fö0.12i/a. Op de lijst war «ei 206 handteeksnimgaa vermmeliL Zlerlkzee. De heer I. de Broekert, lid van den gemeenteraad alhier, heeft het verzoek gericht tot H.H. Ged. Staten van Zeeland, om 't besluit van den raad der gemeente Zierikzee van 9 Mei j.l., betref fende de definitieve benoeming van den tij- delijken gasdirecteur te vernietigen. Kamperland. Gisteravond vergaderde de afd. van de vereen, tot verzorging en in standhouding der stichting „Vrederust". De voorz. Ds F. J. van den Énde opende de vergadering op gebruikelijke wijze. D-e secr.-penningmeester, dhr J. C. Kramer, bracht verslag uit van het financieel be heer. Als bestuurslid werd met algemeene stemmen herkozen dhr F. Kippermans welke zijn herbenoeming aannam. Als af gevaardigden werden gekozen naar de jaarvergadering Ds P. N. Tonsbeek en Ds F. J. v. d. Ende en als hun secundi de heeren Adr. Flikweert en J. C. Kra mer. Op voorstel van het bestuur werd met alle stemmen goedgevonden om het correspondentschap te verbinden aan het secr.-penningmeesterschap. Op verzoek eindigde Ds P. N. Tonsbeek met dank zegging. St. Maartensdijk. In de vergadering van ingelanden van het waterschap St.. Maar tensdijk deed de voorzitter mededeeling dat in de maand April j.l. ten gemeente huize vergadering is gehouden met de wegencommissie uit Ged. Staten met de gemeente- en waterschapsbesturen der gemeenten Scherpenisse, St. Maartensdijk en Stavenisse, inzake wegsverbetering. Na eenige besprekingen te dezen op zichte werd m. a. st. beslaten niet mede te werken tot verandering van de route van de-n bestaanden weg tusschen ge noemde gemeenten. Men is er algemeen voor, dat de bestaande weg behouden blijft, d.w.z. dat deze niet van richting verandert. Overigens is men gaarne be reid aan de beoogde verbetering enz. mede te weriten, onder voorbehoud even wel, dat de onderhoudskosten niet hooger zullen worden dan deze tot nu toe het waren. Als gezworene was aan de beurt van aftreding de heer J. L. Hage, terwijl de h-eer J. L. Mol, wegens gezondheidsrede nen ontslag als zoodanig had ingezonden. In verband hiermede werden twee voordrachten opgemaakt, en wel vac.- Hage: 1. J. L. Hage; 2. L. Gro-enewege Cz.3. A. L. Hage. Voor de vac.-Mol: 1. A. P. Geluk; 2. J. J. Nelisse; 3. G. J. de Wilde. Stavenisse. In de vergadering van den Gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat circa 100 ingezetenen met 300 licht punten zich voor de electrificatie ver klaard hebben. Van velen wordt nog toe zegging en aansluiting verwacht. Hierbij zijn no-g niet gerekend, de verlichtings- punten voor de straatverlichting en van de gemeentegebo-uwen. Vele ingezetenen waaronder ook voorstanders ne men no-g een afwachtende houding aan. Besloten werd tijdens den zomertijd de dorpsklok niet te doen luiden om 8, 12 en 8 u. maar om 9, 1 en 9 uur en des Zondags in het geheel niet te doen luiden. Aangaande de rioleering werd den ge meente-opzichter opgedragen met nadere teekeningen enz. ter tafel te komen, als mede nadere berekeningen daar het de bedoeling is dat de huisaansluitingen ge heel voor rekening der gemeente komen. Mijnwerker ingesloten. Na meer dan twee dagen gered. Een Duitsch mijnwerker, te Stein woonachtig, werd, tengevolge van 'het afvallen van ge steente, in Staatsmijn Maurits ingesloten De reddingsbrigade heeft ongeveer 2H dag gewerkt om het slachtoffer te bevrij den. Hun werken werd met gelukkigen uitslag bekroond. De man bleek ongedeerd toen hij bevrijd was, doch was totaal uit geput. Per auto werd de man naar huis gebracht. De torenbrand te Farmeum Nader wordt gemeld, dat men erin is ge slaagd den brand in den toren meester te worden, en de mooie kerk daardoor te be houden. De Appingedamsche brandweer is te half twee vertrokken. Het vuur smeult nog steeds en er komen geregeld rookwol ken uit de deerlijk beschadigde overblijfse len van den toren te voorschijn. Het gevaar is echter geweken. Van den toren zijn twee transen en de spits verloren gegaan, slechts het deel, waarin de klok was aan gebracht, bleef gespaard. Alles is verze kerd. De brand is ontstaan, doordat bij den laatsten slag van een vrij hevig onweder de bliksem insloeg. Eerst veel later werd de brand ontdekt. Een patrouille opgegeten Aneta meldt uit Ternate: De toestand van den Zuid-Vogelkop op Nieuw-Guinea is thans rustig. De Resident van Ternate en de assistent-resident, alsmede de Divisie commandant zijn teruggekeerd. Een gezag hebber is achtergebleven met drie brigades gewapende politie. De door de opstandige bevolking vermoorde patrouille is waar schijnlijk door haar opgegeten. De onbewaakte overwegen. Zondagavond is de 53-jarige H. B., druk ker te Apeldoorn, door den locaaltrein, dia te 18.49 van Apeldoorn in de richting Hat tem vertrekt, op den onhewaakten overweg aan den Waterlooschen weg aangereden R. was per rijwiel en is vermoedelijk door den trein op zij geworpen. Hij werd zwaar aan het hoofd verwond. Nader vernemen we, dat de man aan de gevolgen is over- j leden. Inbraak. Gisternacht is ingabro- ken in de vrachtgoederenloods op het sta tion te Amersfoort. De inbrekers zijn bin nengekomen door een raam en vervolgens door verschillende loketten in de loods doorgedrongen. Hier heeft men de lesse naars en verder de aanwezige pakketten enz. opengebroken en den inhoud door el kander geworpen. Vermist wordt een deel der goederen, o.m. vijftig paar sokken, en een bedrag van ongeveer f 10 aan klein geld, eigendom van het personeel. In den vroegen Zondagmorgen is te Hoorn bij den heer G. Lange, terwijl de bewoners lagen te slapen, een brutale in braak gepleegd. Een uit melken gaande hoer zag iemand in de woonkamer staan, doch hij vermoedde dat het een der bewo ners was. Toen de bewoners ten slotte wak ker werden bleken alle sieraden ter waar de van ongeveer f 800 gestolen benevens eenig geld. Van de(n) dader(s) geen spoor. Ongeval bij de Zuiderzee werken. Een der werklieden bij de Zui derzeewerken, zekere Ippel, wonende te Werkendam, had het ongeluk tusschen staaldraden bekneld te geraken. Hem werd een been afgekneld. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd en aldaar opgenomen. De man was pas een dag bij de werken aan de Zuiderzee werk zaam. Vernielende inbrekers. De familie W. Plaisier te Hendrik-Ido-Am- bacht was voor eenige dagen afwezig. Van deze gelegenheid hebben één of meer die ven gebruik gemaakt. Zaterdagmorgen 4 uur bemerkte een melkboer, dat een der ruiten van de woning stuk was. Daar hij de zaak niet vertrouwde, is hij na melk tijd naar „Kijfhoek" gegaan, waar de fa milie P. zich bevond. Spoedig was ook de politie ter plaatse en werd een onderzoek ingesteld. Daaruit bleek dat de inbraak zich vermoedelijk als volgt heeft toegedragen: Eerst heeft men met een steenworp een der bovenramen stuk gegooid, waarschijn lijk om te zien of er zich personen in het huis bevonden. Daar er geen alarm werd gemaakt, heef', men zich naar het erf be geven en aan den zijkant van het huis het raam van de bijkeuken ingeslagen. Door dat raam is men naar binnen ge gaan, doch daarop stuitte men op de afge sloten keukendeur. Deze is geforceerd met een hegschaar, welke zich op het erf be vond. Eenmaal binnengedrongen heeft men allertreurigst huis gehouden. Alle kasten en zelfs de bedden zijn over hoop gehaald. Allerlei voorwerpen lagen over den grond verspreid. Een secretaire is deerlijk gehavend De buit is echter ge ring. Waarschijnlijk zijn slechts eenige zil veren lepeltjes, een taartschep en een sui kerstrooier medegenomen. Geld was niet aanwezig; dit had men eenige dagen tevo ren elders ondergebracht. Bovendien worden nog vermist een vest, twee onderbroeken, een paar schoenen en een revolver. De Philip s-m i s 11 a m p e n. De Hooge Raad behandelde gisteren o.m. een zaak van den officier van Justitie te Mid delburg tegen B. J. B., tegen wien proces verbaal was opgemaakt ter zake van over treding te Middelburg van art. 16 lid 1 van het motor- en rijwielreglement, door dat hij bij mistig weder met een auto gere den had, die niet voorzien was van lam pen, uitstralende een „helder, wit" licht. De ambtenaar van het 0. M. vorderde, dat verdachte zou worden ontslagen van rechtsvervolging, aangezien het z. i. on doenlijk was te voldoen aan de bepaling, gesteld in art. 16 lid 1. De kantonrechter 0 erwoog echter, dat het schijnsel der lam pen niet voldoende was geweest en ver oordeelde verdachte tot een geldboete. De heer B., die gebruik had gemaakt van Phi- lips-mistlampen, ging in hooger beroep. De officier vorderde, dat de rechtbank het vonnis zou bevestigen met verbetering der gronden. De rechtbank oordeelde, dat het hier niet gaat om de vraag of de lampen een wit licht geven in natuurkundigen zin, maar of zij wit licht geven in den zin der wet. Gebleken was niet, dat het licht in dezen zin niet wit zou zijn geweest, evenmin, dat het niet zou jijn geweest een helder licht. De rechtbank vernietigde het vonnis en sprak verdachte vrij. De officier van Justitie beschouwde de ze vrijspraak als een bedekt ontslag van rechtsvervolging en teekende cassatje aan bij den Hoogen Raad Jhr. Mr A. K. G. de Brauw sprak na mens den gerequireerde het cassatieberoep tegen. Hij zette uiteen, dat helder stralende lantarens bij mistig weer voor den auto mobilist gevaarlijk zijn door de terugkaat sing van het licht, waardoor de bestuurder verblind wordt. Daarom zijn de mistlam pen in den handel gebracht, die veel ge bruikt worden en nooit tot eenigerlei moei lijkheden hebben aanleiding gegeven, tot aan het tijdstip van deze bekeuring. Plei ter betoogde, dat het vonnis der rechtbank zeer juist en practisch gewezen is. Het be treffende artikel van het motor- en rijwiel- reglement kan onmogelijk bedoelen „wit licht" in den natuurkundigen zin, want zelf zonlicht is onder alle omstandigheden niet wit. Wel is bedoeld „wit" in den zin van het gewone spraakgebruik. Die lichten mogen dus niet zijn van een bepaalde kleur als rood, groen of blauw, welke tot het ge ven van andere, bepaalde seinen bij wet of reglement worden aangewezen. Door de te genstelling tot deze lichten van een be paalde uitgesproken kleur wordt de zin der uitdrukking „wit licht" bepaald. De conclusie van het 0. M. werd be paald op 4 Juni. Nationale tentoonstelling van rundvee, paarden en kleinvee 1928. Overal in den lande blijkt im fokkers kringen groote belangstelling voor de na tionaile tentoonstelling van rundvee, paarden en kleinvee te Den Haag te houden, te bestaan. Het laat zich dan ook wel aanzien, dat de vroeger genoemde minimum aantallen in te zen den dieren van 410 stuxs rundvee, b80 pa.arden, 100 varkens, 150 schapen, en 100 geiten, voor alle diersoorten aanzienlijk overschreden .zullen worden. Zoo zijn, wat het rundvee betreft, alleen biji het Nederlandsch Rundvee Stamboek reeds meer dan 1100 dieren voor de tna toonstelling opgegeven. Bij de eerstdaags te houden voorkeuringen zal dit getal tot 1/3 teruggebracht moeten worden. Het is duidelijk, dat de met de voorkeuringen belaste commissies hierbij zeer scherp zullen moeten selecteerijn. Men kan er da,n ook van verzekerd zijn, ttat op de tentoonstelling al.een de allerbeste dieren zullen verschijnen. Fohalve de hier genoemde inzendingen van het Nederlandsch Runt 1 vee Stamboek, zal op de tentoonstelling een keurcollectie Friesch vee worden ingezoinlden door het Friosch Rundvee-stamboek, en ook h :t Groninger Blaarkop Runidveestamboek zal met een inzending vertegenwoordigd zijn. Voor de demonstratie van de Federatie van Landelijke Rijvereenigingen hebben zich reeds tien dezer vereenigingen opge geven. Ook het buitenland blijkt hoe laniger hoe meer belangstelling voor de tentoon stelling te toonem. Zoo kondigden reeds dezer dagen een groep Italianen, hun komst aan, en in eenige landen worden excursies naar de tentoonstelling georgar niseerd. Mlnimumloonen In den Landbouw. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité oor deelde het in verband met het feiit, dat het ontwerp „minimuinloonen" in de maand Mei 1928 in de Conferentie van het Internationaal Arbeidsbureau te Gene ve aan de orde zal komen, geweöscht een mogelijke invoering van minimum- loonen in den landbouw nader ondef 0ogen te zien. Aan een commissie werd verzoiclht om trent deze aangelegenheid een rapport samen te stellen. De eindconclusies van het rapport lui den als volgt; 1. De loonen der landarbeiders zullen onder den invloed van een wettelijk mini- numloon in het geheele land stijgen. 2. Als alle andere omstandigheden' ge lijk blijven, zullen minimumloonen tenge volge hebben, dat de productiekosten van de landbouwvoortbrengselen in een groot deel van ons land hooger worden. 3. De prijzen van de belangrijkste landbouwproducten zullen er daarentegen niet noemenswaard door worden ver hoogd, ook niet ais in Genève tot inter nationale invoering wordt geadviseerd. 4. De mogelijkheid om met behoud van de thans bestaande arbeidsintensieve cultuur te kunn-ern blijlven concurreeren met den meer extensief gedreven! land bouw in andere landen, wordt vermin derd. 5. De groofere bedrijven zullen minder arbeidsintensief worden gedreven, terwijll splitsing in kleine bedrijfjes in de hand wordt gewerkt. 6. Grondverbetering en. het in cultuur brengen van grond wordt tegengegaan. 7. Het bezit en het inkomen van eigen geërfde boeren en grondbezitters worden verkleind. 8. De werkloosheid zal toenemen. 9. De belastingen, en vooral de ge meentelijke belastingen ten plattelande, zullen moeten worden verhoogd, terwijl kapitaalvorming in mindere mate zal plaats hebben. Hoewel de commissie groote waarde toekent aan het onder punt één genoem de, meent ze toch na overweging van de voor- en nadeel en te moeten waarschu wen tegen invoering van minimum-loo- nen in het landbouwbedrijf. Programma van Woensdag 23 Mei. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend N.C.R.V.-uitzendingen.) 12.30 1.45 Middagconcert. 56 Kinderuur- tje o. 1. v. Mej. G. Ingwersen. 67 Gro ninger uurtje, declamatie in Groninger dialect, enz. 7.308 Lezing over de pluimveeteelt. 8 Concert. Ds H. Tho mas: De lichamelijke opvoeding in het licht van Gods Woord. Ds M. D. Gijsman. De Olympische spelen, enz. HILVERSUM, 1060 M. 12.30—2 Lunch- muziek. 34 Maak het zelf, rubriek van Mevr. Schaake Verkozen. 67.15 Dinermuziek. 89.45 Wijdingsavond in de Groote of St. Bavo-kerk, Groote Markt te Haarlem, ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan der Evangelische Maat schappij. 9.4511 Concert door het omroep-orkest. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Bal- ladenconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.10 en 3.50 Muziek. 4.20 Licht klas siek concert voor fluit en piano. 6.20 Mu ziek. 7.35 Bach's partitas, voor piano 9.45 „Tannhauser", 2e acte 10.55-11.20 Pianoconcert. PARIJS-RADIO-PARIS", 1750 M 12.502.10 en 4.055.05 Orkestcomcert 8.5011.20 Concert. Orkest, koor en so listen. LANGENBERG, 469 M. 6.20—7.15 Ka mermuziek. 7.50 „Schone Helena", ope rette.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6