No. 197 Dinsdag 22 Mei 1928 42e Jaargang Hofherg Orgels A 1 A. S. J. D! GOES. ws. gen. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Kerknieuws. V Niel hopeloos. Uit da Provincie* ek hield de Gal luristen-Vereeni- jaarlijksche alg. ring te Amers leiding van den m voorzitter Mt edy. cht van de ver esche landen wordt jestaan, indien de t-an een, certificaat, oor een plaatselijk in herkomst, aan- aats waar de ker- srdappelen. arde aan de her- et de grondsoort Voornamelijk mee- te bespeuren van an deze gronden die van lichtere die betere uit- sterkeren groei Looit positief aan- n het „Tijdschrift .uleiding van door aldus: eenige gevolgtrek- tkomsten van dit n de eerste plaats percentage zieke teren grond ver- oudige proef niets in den Wilhel- dus hier geens sten wettigen in dat dienaangaan- bespeuren. ïemvermogen, en nstateerd worden n, die op zwaren resultaat daar- sngst. .ndag 21 Mei. —8.00 Zangcur- i.OO Concert in um. „Der Mes- iel. Koor v. d. Utrecht. .00—9.05 Sol ia- Concert van .35 Bach's par- Vocaal con- ïcert. sdag 22 Mei. uur 1870 M.). Tend.) 12.30 106.30 Diner- speran tales. - 8.00 Concert. 12.30—2.00 JO Knipcursus. 7.15—7.45 8.00. Operette- .35 Kerkdienst. 12.20 Lich- Orkestconcert. 4.20 en 4.50 7.05 Gramo- irtitas 8.05 11. 12.50—2.10 .1.20 Concert en. 8.40 Wagner- erland. 'DEN, uitr., 19 Lbang verwacht, e Londen verw, ïgapore. 1 van Singapore, oyd. s Ba.tavia. .9 Gibraltar, 'uessant, 22 te u. v. Macassar Gibraltar, t. de Galle. e. 3remen. ■:n n. Hamburg ische Lloyd NK - GOES t Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. dureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0-05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Niet zoo eenvoudig. De sociale verhoudingen zijn niet zoo eenvoudig ais het vaak wel schijnt. 't Is heel gemakkelijk om een boom op te zetten over de „hongerloonen" die betaald worden en, zooals „Het Volk" dat Woensdag nog weer deed te schelden op „de dikke rijke boeren" die zich van de ellende der arbeiders niets aantrekken, maar door zoo te handelen wordt niets anders bereikt wat dan ook de be- doe'ing is dan dat men de menschen on rustig en ontevreden maakt en dat een revolutionaire gezindheid wordt gekweekt. Wie opbouwend werk wil leveren han delt anders. Hij ziet niet slechts naar één kant, maar hij- bekijkt de zaak van alle zijlden en verliest geen oogenblik de werkelijk heid uit het oog. En voor wie dat doet is het niet zoo gemakkelijk op allerlei vragen die zich voor doen een antwoord te .geven. Daarop wijst ook onze briefschrijver uit wiens schrijven wij gisteren reeds een en ander citeerden, als hij opmerkt: „Ik geef toe, dat de landarbeiders te genover de industrie-arbeiders, spoorweg mannen en ambachtslieden een sober loon hebben, doch die werkgevers kunnen die hoogere loonen verhalen op den con sument en de boeren hebben te rekenen met de wereldmarkt, die al meer wordt overvoerd. Daarbij' worden voor onze producten steeds hoogere invoerrechten geheven om de buitenlandsche boeren te steunen. Er is dan ook in afzienbaren tijd geen denken aan dat de loonen der veld- arbeiders (hij denkt hier natuurlijk aan de loonen als thans in zijne omgeving be taald) verhoogd zullen kunnen worden. Jonge boeren, die met kapitaal van ouders of wie ook moeten beginnen heb ben dan ook de handen vol om rond te komen. Ze kunnen dat alleen en met veel moeite als ze zuinig leven en hard werken, en 's morgens de eerste en 's avonds de laatste zijö. De ouderen die wat hebben gespaard in de vette jaren moeten veel belasting betalen en velen hebben hun land aan hooge prijzen moe ten koopen. De toekomst is nalair hijl meent niet gunstig. Het half millioen veldatbeiders in ons land, zoo concludeert hij, zal dus het spit moeten afbijten. Zy zullen voor hunne broeders die minder zwaar werk ver richten en veel minder uren arbeiden hebben te zorgen dat ze een goed ge dekte laf el hebben, want hoe meer wordt geproduceerd, hoe goedkooper het moet worden, vooral wanneer men voortgaat met aan de grenzen hooge tariefmuren ie bouwen. Men ziet het, de zaiak is niet zoo eenvoudig. Wanneer de landbouwers zelf niet ver dienen, zal het ook niet mogelijk zijn de loonen beduidend te verhoogen. En do mogelijkheid om mieer te ver dienen wordt weer beperkt niet door den vrj'en handel, maar door den z o o g e - naam den vrijen handel, den eenzij dig en vrjjen invoer, waarvan het buitenland profiteert, maar waarvan onze boeren en met hen de landarbeiders de dupe worden. En nu is het wel merkwaardig, dat de sociaal-democraten, die zulk een groot woord hebben over de lage loonen, zich reeds bij voorbaat verzetten tegen pogin gen om door middel van een meer doel treffende handelspolitiek onzen landbouw te helpen. Zij zijn voorstanders van vrijhandel nit principe, omdat daardoor naar Marx meende de revolutie wordt bespoedigd. Aan_ dat principe moeten dan maar de belangen van den landbouw en die van de landarbeiders worden opgeofferd. De toekomst schijnt voor onza veld- Mrbeiders niet gunstig. Maar ook hopeloos? We zouden op deze vralag niet gaarne een bevestigend antwoord geven. Het ziet er met onzen Landbouw wel niet florisant uit, maar de mogelijkheid bestaat toch dat er verbetering komt. Op het gebied van de handelspolitiek beginnen betere beginselen baan te bre ken. Als de „geest van Genève" waar over zooveel en zoo enthousiast is ge schreven eens invloed gaat uitoefenen up de algemeene handelspolitiek, zoodat de tariefmuren inplaats van gebouwd, worden afgebroken, dan zal onze land- en tuinbouw daarvan ongetwijfeld jprofetee- ren. Want aan ondernemingsgeest ontbreekt het bij onze land- en tuinbouwers niet. Zij weten van aanpakken en ze zijn niet minder dan hunne buitenlandsche col lega's op de hoogte van hun vaJk. Daarbij komt dat steeds grooter aan dacht wordt geschonken aan een meer intensieve bewerking van den bodem, waardoor de werkgelegenheid niet weinig wordt vermeerderd. Ook de organisatie-idee begint veld te winnen. Door hechte en sterke organisa ties kan in de toekomst allicht nog veel worden bereikt. Maar dat is niet alles. Vóór alles is noodig, dat de geesten worden omgezet en dat zoowel bij arbei ders als bij de patroons de overtuiging veld wint, dat zij niet zichzelf leven, dat zij niet onafhankelijk zijn, maar dat Gods Woord en wet, regel en richtsnoer moet zijn voor hun optreden ook op het terrein van den arbeid. Ook hier moet het aan beide kanten komen tot een vragen: Heere, wat wilt Gij dat ik doen zal. Om daartoe te komen kunnen vereeni- gingen als Patrimonium zulke uit nemende diensten bewijzen. Deze organisatie schrijft in haar ba nier: „Rijken en armen ontmoeten elkan der, de Heere heeft hen allen gemaakt" en ook: „Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de z,onde is een schandvlek der natiën". In „Patrimonium" kunnen werkgevers en werknemers elkaar ontmoeten en bij het nooit falende licht van het Woord Gods de sociale vragen bespreken. Wanneer het zoover komt en wanneer er dan tevens over en. weer de bereid heid is om voor dat Woord te buigen, dan zijn niet alle moeilijkheden opgelost, i maar dan zal het wel mogelijk zijn tot bevredigende toestanden te komen. Dan zal ervaren worden dat de dienst van God een belofte heeft ook voor het tegenwoordige leven. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCH- LAND. Rood wint. De monarchisten verliezen. Zoqals gisteren reeds gemeld, hebben de uiterst linksche partijen (socialisten en communisten) bij de Rijiksdagverkie- zingen in Duitschland groote winsten be haald, terwijl Duitsch-nationalen, Volks partij en oak het (R.K.) Centrum' verlief- zen te boeken hadden. De winsten en1 verliezen blijken nit het volgende staatje: 1928 1924 Sociaal-Democraten 152 131 -f- 21 Duitsch-nationalen 73 103 30 Centrum 62 69 7 Duitsche Volkspaxtyl 44 51 7 Communisten 54 45 9 Democraten 25 32 7 Beiersche Volkspartij 16 19 3 Economische Party 23 17 6 Nat. Soc- (Hitier) 12 14 2 Landbond 3 8 5 Chr. Sociale Partij1 13 De Duitsch-nationalen hebben een cai- tastrofale nederlaag geleden. Van de 6.2 millioen stemmen die in December 1924 op hen werden uitgebracht, zijn er hoog- i stens e-en dikke 4 millioen overgeble ven. Het Centrum heeft niet .zulk een ver pletterende nederlaag geleden als de Duitsch-nationalen. Maar toch heeft het overal stemmen verloren, vooral in z'jh burchten in het Rijnland is de neder laag van het Centrum in het oog loopend. Het Centrum keert gehavend in den Rijks dag terug. De Duitsche Volkspartij "heeft eveneens verliezen geleden. Deze partij .had ge hoopt met behulp van Stresemann's nalam stemmen te zullen winnen, voornamelijk van de Duitschiiaticiniale coalitiegenooten. Zij zijn echter bedrogen uitgekomen. Ook de democraten hebben zware ver liezen geleden. De Economische Partij daarentegen zal versterkt terugkeeren. Naast de sociaald.omocra.ten Jiebben ook de communiste® belangrijke ynnsten ge boekt. De 'Clir. sociale party doet met 13 afgevaardigden halar intrede in den Rijks dag. De vlucht van Van Lear Black. De directie der K. L. M. deelt mede: De vlucht naar Kaapstad is voorloopig uitgesteld in verband met de moeilijkheden der terreinen en een technische storing, welke bij inspectie van het vliegtuig op het vliegveld te Khartoem is ontdekt. Deze omstandigheden tezamen maken voors hands de voortzetting van de reis niet raadzaam. Meikeverplaag in België. Het Noordelijk deel van Belgisch Lim burg wordt door een ware meikeverplaag geteisterd. In de omstreken van Genk, Zonhoven, Asch enz. is de aangerichte schade in de tuinen en op het land vrij groot. Men is dan ook op -het idee geko men de jeugd te mobiliseer en voor een al gemeene meikeverjacht, waarbij een ver goeding van 1 franc per duizend gevangen kevers wordt toegekend. In 24 uren tijd brachten jongens en meisjes te Waterschei alleen 120 kilogrammen meikevers binnen. De heele vangst (men berekent dat zij uit 170.000 dezer insecten bestond) werd in een oven der André Dumontmijn verbrand. Den volgenden dag werden nog 85.000 meikevers aangebracht en nog wordt de jacht met succes voortgezet. Venizeios weer op hef tooneei. Venizelos heeft een proclamatie tot de Grieken gepubliceerd, waarin hij verklaart zich met het oog op de laatste politieke gebeurtenissen gedwongen te zien, zijn vroegere verklaringen, waarin hijl zeide der politiek verre te zullen blijven, te rug te nemen. Van' heden af neemt hij, de leiding der liberale partijl van Ka- fandaxis over. Deze laatste zal morgein zijin ontslag indienen, waarop dan wel het aftreden van het geheel© Kabin'ot zal volgen. De ramp te Hamburg. De fabriek, waar de ontploffing plaats had, staat in het Westen van het stadsdeel Veddel. De ontploffing is op zichzelf niet ernstig, doch de gevolgen wa ren, zooals wij gisteren reeds meldden, verschrikkelijk. Een wolk van zes kub. meter phosgeen, een mengsel van chloor en koolzuur, ontsnapte. Dit gas'heeft een soortelijk gewicht, dat grooter is dan daf van de lucht. De wolk kroop dus Taag lan,gs den gTond onzichtbaar verder. Bij het Hofe-kanaal zaten twee visschers rus tig te hengelen. Het gas naderde en zij vielen bewusteloor neer. De gaswolk be woog zich verder in de richting van Wil- helmsburg, een dichtbevolkte arbeiders wijk. De bewoners bevonden zich voor het grootste gedeelte op straat om waf van den verkiezingsuitslag aan de weef te komen. Ongeveer honderd menschen vielen bewusteloos ten gronde. Onder de Bevolking ontstond een onbeschrijfelijke paniek. Niemand wist, wat ex aan de hand was. De politie greep direct in en bracht de menschen in de loodsen van de Ham- burg-Amerikalijn in veiligheid. In totaal zijn 100 menschen in de ziekenhuizen opgenomen. Gasmaskers waren niet on middellijk beschikbaar, zoodat ook taf van agenten bewusteloos werden. De verraderlijke wolk bewoog zich ver der in Noord-Oostelijke richting naar Kirchweder. Alle scholen in dit gedeefte werden onmiddellijk gesloten. Tntusscfien had men in den loop van den nacht 'gasmaskers ontvangen. Voorzien van deze inaskers konden politie en brandweer hef gas intensief gaan bestrijden. Het middel teigen dit gevaarlek goedje is ammoniak- darnp. 'Gisteravond werd uit Hamburg gemeld, dat zeven personen in levensgevaar ver- keeren, 26 zieken zjjn er ernstig, hoewel niet gevaarlijk aan toe. De overigen schij nen het redelijk wel te maken. Een sterke wind heeft het gas vervluchtigd. Korfe berichten. Engeland heeft toestemming gegoven, dat de nieuwe Duitsche Zeppelin boven Engelsch gebied mag vliegen bij de proef vlucht; eventueel mag in Engeland ook een tussehenlanding worden gemaakt. Volgens berichten uit Boedapest zal prins Windischgraetz, die zooals men weet opgesloten zit wegens de bekende zaak van de valsche bankbiljetten, met Pinksteren gratie krijgen. Eet Turksche parlement heeft de wet aangenomen in zake het verplicht gebruik bij openbare instellingen van het Arabi sche cijferschrift, gelijk dat in Europa in. gebruik is, met ingang van Juni 1929. Gisteren beeft het vrijwel den gehee- ien dag te Londen, met meer of minder korte tusschenpoozen, geonweerd. Een deel van de torenspits van de St. George-kerk is door den bliksem getroffen en op straat gevallen, zonder iemand te treffen. Dt Koningin-Moeder. Gisteravond te ruim zeven uur is de Koningin-Moeder per auito te SoesM'ijk aangekomen voor blaar zomerverblijf ten, pal ei ze, waar de burgemeester van "Baam ter begroeting aanwezig was. Chr. Werkg ever s v ereen iging. De jaarvergadering der Christelijke Werkgeversvereeniging zal in! begin Sep*- tember te Amsterdam gehouden worden. Hef conflict in de steendrukkerij. De nieuwe onderhandelingen tusschen da werkgevers- en werknemers-delegaties, hebben tot overeenstemming geleid. Overeengekomen is o.a.., dat de mini- mum-loonen piet ingang van Maandag 4 Juni a.s. met f 1 zullen worden verhoogd, terwijl de werknemers, die één en twee gulden boven het minimumloon verdie nen, op dienzelfden datum fl loonsver- hooging zullen ontvangen. Met ingang van Maandag 3 Juni 1929 zal opnieuw het minimum-loon met f 1 stijgen. Uit het collectief contract zal de be paling verdwijnen, waarbij werd vastge steld, dat de helft der volslagen werk nemers minstens f 2 boven het minimum loon verdienen moeten. De vacantia wordt dit jaar gebracht op 7 dagen, waarhij is inbegrepen de nu reeds bestaand» vrije dag, die naast de 6 vacantiedagen gegeven wordt. Het vol gend jaar (1929) 'Ivordt het aanta[ va cantiedagen op 8 werkdagen gebracht. Het nieuwe collectief contract zal 4 jaar van kracht blijven. De binnenschippers en de Inkomstenbelasting. Volgens artikel 1 der wet op de in komstenbelasting, zijn allen, die binnen het Rijk wonen, aan deze belasting on derworpen. In prt. 2 der wet worden bui tenlands wonenden in sommige gevallen hier te lande belastingplichtig verklaard, o.a. indien men in Nederland anders dan tijdelijk een bedrijf of beroep uitoefent. In art 3 wordt echter gezegd, dat eenige verrichtingen van niet binnen het Rijk wonende personen, al vinden zij op Ne- derlandsch grondgebied plaats, toch niet worden aangemerkt als uitoefening van een bedrijf of beroep binnen het Rijk. Tot deze verrichtingen behoort o.a. bet ver voer te water van personen en goederen tusschen het buitenland «enerzijds en plaatsen in Nederland anderzijds. In 1917 had de Minister van Financiën beslist, dat aan 'boord van hun vaartuig wonende binnenschippers, die geregeld in internationaal verkeer varen, niet ge acht konden worden binnen het Rijk te wonen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Financiën onlangs zijn standpunt van 1917 herzien. De aanleiding daartoe Egt in een arrest van den Hoogen Raad van 23 Maart 1927, waarin dit college de in de belastingwetenschap gehuldigde leer bekrachtigde, dat iemand meer dan één woonplaats kan hebben. Het is n.I. mo gelijk, dat iemand terzelfder tijd zoowel in Nederland als buiten het Rijk kan wonen en in dit geval fs niettemin art. 1 der Wet toepasselijk. Het gevolg van deze beslissing is, dat voortaan ten 'opzichte van eiken aan boord wonenden en internationaal varen den schipper aan de hand van de ver schillende omstandigheden moet worden nagegaan, of tusschen hem en Nederland een zoodanige band bestaat, dat een wo nen hier te lande moet worden aangeno men. Moet deze vraag bevestigend 'wor den beantwoord, dan wordt hij in Neder land in de inkomstenbelasting aangeslagen Bij ontkennende beantwoording van deze vraag, zal op grond van art. 3 geen aan slag "kunnen volgen, indien althans het internationaal verkeer 'regel is. Het vorenstaande ziet niet op inter nationaal varende schippers, die in Ne derland een woning aan den war aam- houden. Uit deze laatste omstandigheid valt immers in de meeste gevallen on betwistbaar af te leiden, dat dergelijke schippers hier te lande wonen. DE BUÏTENLANDSCHE JOURNA LISTEN. Hef tuinfeest kan niet re Wemeldlnge gsisoudan wordss. Naar men ons hedorraorgsh meedeelde is het door de vele regens, die de wei heb ben doorweekt, onmogelijk de tuin partij, ter gelegenheid van het bezoek der buiten landsche journalisten, morgen te Wémel- ainge te geven. Dit zal zeker voor velen, en vooral voor hen, die aan de organisatie daarvan zoo veel werk hadden, een groote teleurstelling zijn. Maar tegen het weer valt niets te doen. "Wij kunnen echter meedeelen, dat de feestelijkheden te Goes zullen, worden Binnenland. Het tuinfeest kan morgen (e Wemeldïnge niet gehouden worden, maar zal te Goes plaats hebben. Het 100-jarig bestaan van den bootdienst op de WesterBchelde. Verslag van de stoomtram Walcheren. Hel conflict in d© steendrukkersen bijge legd. De Veendam gezonken. A Buitenland. Vertraging in den tocht van Van "Lear Black. Nadere cijfers over de verkiezingen in Duitschland. De ramp te Hamburg. Voor Zeeland: gehouden. Daarvoor zijn beschikbaar ge steld de goederenloods der spoorwegen en het veilingsgebouw. Deze worden vandaag en morgenochtend voor dit doel versierd. Wij vestigen er echter den nadruk op, dat alleen toegang hebben zij, die in het bezit van het hun toegezonden kaartje zijn Dit moéten zij duidelijk zichtbaar dragen. Zij, die geen kaartje hebben, worden ge weerd. De loop der extra-treinen (nu natuurlijk niet verder dan tot Goes) blijft zooals is aangekondigd Er komt echter één extra- trein bij, die van Wemeldinge precies kwart voor twee ver trekt (hij stopt ook te Kattendijke en Kloetinge) en muzikanten, kinderen en genoodigden naar Goes zal vervoeren. Zeeuwsche Mosselbond. In de vergadering van het hoofdbestuur van den Zeeuwschen Mosselbomd gisteren te Goes gehouden werd besloten den bond tot Augustus a.s. „slapende" te houden en dan weder verder te zien. Het loodswezen van Vlis singen verplaatst. Een aantal Bel gische loodsen zal, zooals reeds gemeld, van Vlissingen binnenkort naar Ostend^ worden overgeplaatst. De volgende week zullen reeds enkele gezinnen worden over gebracht. Ook bij het bestuur van het Neder- landsch loodswezen schijnen er plannen te bestaan om een gedeelte van den dienst naar elders over te brengen, meldt het Volk. In verband met de onteigening van en kele terreinen van het loodswezen door do Mij. de Schelde zal namelijk het tonnen- magazijn en de gasfabriek moeten worden verplaatst. Naar verluidt zou men te Vlis singen geen geschikte plaats meer voor de zen dienst hebben en zou het in het voor nemen liggen om een gedeelte van den dienst der betonning en verlichting naar Neuzen over te plaatsen. Hana weert. Hedennacht is Het Fransche sleepschip „Circe", schipper de Jong, on der een in de haven staande due d'alve blijven zitten, en bij' het opkomen van het water vol water gefoopen en gezon ken. Door het intijds wakker worden van de schippersvrouw kon alles gewekt en gered worden, zoodat het ongeluk be perkt is tot materieele schade. De klerk W. A. Buteijin te Hein- kenszand is met ingang van 1 Juni a.s. geplaatst aan de inspectie der directe be lastingen enz. alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude To.uge, J. Kraav, -te Staphorst. Te Hooge Zwaluwe J. van Veen cand. te Zeist. Aangenomen naar Homhoizen G. J. Ko mijn te Keenvliet. Bedankt voor Heer Hugowaard, G. J. Ptomijn te Hoenvliet. Voor Emmien, door H. H. Dorgelo te Naardem. Geref. Kerken. Beroepen te Pijnacfcer en te Marken, R. J. v. d. Weerd cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Dordrecht A. H. Hilbers te Enschedé. Baptistengemeente. Aangenomen naar Eindhoven D. Prins te Hengelo. (O.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1