Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Scheepstijdingen. Agentschap: Rotterdamsche Lloyd HENDRIKSE Go's BANK - GOES vorige week hield de Cal vinistische Juristen-Vereeni- ging haar jaarlijksche alg. ledenvergadering te Amers foort, onder leiding van den waarncmenden voorzitter Ml P. S. Gerbrandy. Een overzicht van de ver gadering moeaelijken dader bekend werden, moet het den notaris wel een ontnuchtering zijn geweest, te ervaren, dat het slacht offer hun cliënt niet was. Spoedig kwam aan het licht, dat het testament ver- valscht en dus waardeloos was. Gistermiddag moest de B„ die geen moment aan het strenge verhoor van den burgemeester ontsnapt was, zich in het bijzijn van notaris van Wijnbergen en eenige candidaat-notarissen en em ployés nader verklaren. Eerst trachtte hij zich van den domme te houden, doch de heeren herkenden hem onmiddellijk als den man, die zich aan hen als Floor had bekend gemaakt. Toch blijft de B. halsstarrig en hardnekkig ontkennen. Eerst zeide hij, den moord niet te heb ben gepleegd ,daarna antwoordde hij. op elke vraag: „Ik zwijg". De burgemeester wist hem nog één bekentenis af te dwingen, n.l. deze, dat de B. inderdaad het bij het brandende huis gevonden jachtgeweer had gekocht. Met spanning wordt thans het moment afgewacht, waarop de B. zal toegeven de brandstichting en roofmoord te heb ben gepleegd. Voor den rechter zal hij dan behalve wegens deze feiten oo<k we gens vaischheid in geschrifte terechtstaan. In hoeverre de gearresteerde van Mau- rik en een vrouw de hand in dit drama hebben, zal het verdere onderzoek moeten uitwijzen. Een reisje, dat sleoht afliep. Te Emmai heeft een autoongeluk plaats ge vonden, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Een twaalftal vrouwen en mannen uit Oran jedorp ging met een autobus ter gelegenheid van den Hemelvaartsdag een bezoer brengen l aan de familieleden, die naar Enschede en afkomstig uit andere Europeesche landen wordt na 5 Juni a.s. slechts toegestaan, indien do zendingen vergezeld gaan>- van een oertificaat van oorsprong, afgegeven door een plaatselijk autoriteit van het land van herkomst, aan gevende het land en de plaats waar de ker sen werden gekweekt. Grondsoort en Pootaardappelen. Vele practici hechten waarde aan de her komst voor zoover het de grondsoort betreft hij aardappelen. Voornamelijk mee- nen zij een goeden invloed te bespeuren, van zwaron kleigrond; poters van deze gronden geven betere uitkomsten dan die van lichtere gronden. Waardoor en hoe die betere uit komsten ontstaan, b.v. door sterkeren groei of minder ziekten, wordt nooit positief aan gegeven. Aldus de heer P. Baud in het „Tijdschrift over Plantenziekten" naar aanleiding van door hem genomen proeven. Hij besluit zijn bijdrage aldus: Als wij het nu wagen, eenige gevolgtrek kingen te maken uit de uitkomsten van dit onderzoek, dan merken wij in de eerste plaats op, dat van een grooter percentage ziei.e nakomelngeni van op lichtere» grond ver bouwde poters bij deze drievoudige proef niets is gebleken; de uitkomsten in den Wilhel minapolder verkregen zijn dus hier geens zins bevestigd; de uitkomsten wettigen in alle opzichten de opvatting, dat dienaangaan de geen enkel verschil is te bespeuren. Wel kon een sterker kiemvermogen, en een iets betere stand geconstateerd worden hij de nateelt van de planten, die op zwaren grond waren gegroeid en als resultaat daar van een iets hoogere opbrengst. Porlin-NioiiiMC Borne vernuisu zyn. l'usschen Vriezeveen en Almelo schoot de auto, door tot nu toe ombekende oorzaak van den weg af, den berm af en kwam op zijn kop te staan in een bijna droge sloot. Het heele gezelschap, waaronder nog twee zuigelingen werd als een kluwen dooréén gesmeten. D<e chauffeur vloog door de ruiten heen. De inzittenden konden weer naar boven kruipend langs den achterkant de auto ver laten. De chauffeur heeft aan handen en polsen eenige diepe verwondingen gekregen, doch werd door een hulpvaardige collega di rekt per auto naar een .dokter in Almelo vervoerd, die de wonden verbond. Enkele van het gezelschap liepen lichte kwetsuren op. De beide zuigelingen bleven ongedeerd. Een der vrouwen vertelde, dat het de eerste keer was, dat zij in een auto had gezeten maar dat het stellig oor de laatste maal zou i zijn. De Oude IJsel drooggeloo- pen. Tengevolge van een defect aan de sluis te Laag-Keppel is de Oude IJse' grootendeels drooggeloopen. De scheep vaart is onmogelijk geworden. De houtha ven van Doesburg ligt geheel droog. I%yiulw IlllvMVVOa Programma van Maandag 21 Mei. HUIZEN, 1870 M. 7.30—8 00 Zangcur sus door Jac. Caro. 8.00 Concert in de groote kerk te Hilversum. „Der Mes sias", oratorium van Handel. Koor v. d. Chr. Oratoriumvereeniging Utrecht. HILVERSUM, 1060 M. 800—9.05 So'is- tenconcert. 9.0511.00 Concert van ouvertures. DAVENTRY, 1600 M. 7.35 Bach's par titas, voor piano. 9.55 Vocaal con cert. 10.20 Orkest-concert. Programma van Dinsdag 22 Mei. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.). (K.R.O.-uit. endingen ui,s uitend.) 12.30 1.30 Lunchmuziek. 5.306.30 Diner- muziek. 6.307.00 Esperanto!es. 7.007.30 Engelsche les. 8.00 Concert. HILVERSUM, 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek. 3.004.00 Knipcursus. 6.007.15 Dinermuziek. 7.15—7.45 Duitsche O.ympiadeles. 8.00. Operette- programma. indeeling ran een gedeelte der ge meente in een hoogere klasse der perso- neele belasting voor, omtrent welk voor stel B. en W. hebben gemeend te moeten adviseeren de bestaande regeling te hand haven. Aan de turnvereen. „W. I. K." werd niet toegestaan gebruik te maken van de dok- weide, aangezien de pachtvoorwaarden w.o. de dokweide is verpacht, slechts be trekking hebben op gebruik voor voetbal terrein. Medegedeeld werd, dat bij het Rijk geen oude klinkers te verkrijgen zijn, doch da/, vermoedelijk een partij oude keien kun nen worden overgenomen, waartoe B. en W. bereids stappen hebben gedaan. Voor het leggen eener goot met klinkerpad heb ben B. en W. een 15000 oude klinkers van den polder Walcheren gekocht. In behandeling kwam een verzoek vai F. Joose en C. Kraamer tot demping eener sloot achter hun erven in den Ghristiaan- polder. Werd na eenige wijziging door den heer Crucq toegestaan. Aan J. de Nooijer werd f 5 schadever goeding wegens het werpen van modder op zijn tuingrond toegekend. Een adres van P. Janse tot handhaving van de pachtvoorwaarden betreffende de uitgifte van een deel der dokweide als voetbalveld lokte veel discussie uit. Het meerendeel der raadsleden ging niet ac- coord met de meening van B en W. om trent de afheining. Eindelijk werd besloten om met adressant te confereeren en hem voor een derde gedeelte tegemoet te komen in den pachtprijs. Hierna kwam aan de orde het voorstel van den heer v. d. Ketterij tot sluiting van de cafe's op Zondag. Dhr v. d. Ketterij merkte op, dat hij niet gezegd heeft dat er in deze gemeente mis bruik van sterken drank werd gemaakt zooals B. en W. in hun afwijzend prae- advies doen uitkomen, doch dat hij vol gens zijn geweten dit voorstel deed. Dhr Schuit vroeg de meening te hooren van B. en W., waarna dhr Franse eenige uitlegging gaf van hun meening. Dhr Schuif begon met te erkennen, dat er eenige moeilijkheden zijn om de café's den geheelen Zondag te sluiten, doch dat met een beetje goeden wil veel te bereiken valt. Spr. stelde daarom de vorige verga dering voor de café's te sluiten onder kerk tijd. Verder besprak spr. het adres van de caféhouders. Spr. is van meening, dat er volgens dit adres wel zeker misbruik van sterken drank wordt gemaakt, omdat zij beweren dat wanneer de raad mocht be sluiten de cafe's 's Zondags te sluiten, er van de caféhouders naar het Armbestuur zullen moeten gaan. Spr. zal vóór bet voor stel van v. d. Ketterij stemmen. Na stemming wordt het voorstel van v. d. Ketterij met 4 tegen 2 stemmen ver worpen (voor Schuit en van de Ketterij), tegen de heeren Franse, Janse^ Puijpe en Crucq. Dhr v. Eenennaam onthield zich van stemmen. Een voorstel van de minderheid van B. en W. om de café's op Zondag onder kerktijd te sluiten, werd door den heer Schuit gesteund. Dit ward echter verwor pen met 5 tegen 2 st. Vóór Janse en Schujjt. Tegen Franse, Pujjpe, v. Eenen naam, Crucq en v. d. Ketterjj. Dhr v. d. Ketterij vond sluiten onder kerktijd te Roomsch. Aan de orde kwam een adres van 1. Lasoe, om niet meer in aanmerking te komen als pachter van het veer over het Arne-kanaal. Dhr Schuit stelde voor om uit het pachtcontract te lichten, dat de pachtef een verlof mag exploiteeren. Spr. is van meening, dat de gemeente geen café's behoeft te exploiteeren en licht dit nadef toe. Dit voorstel wordt gesteund door den heer van Eenennaam, omdat hij daaï een verkapte vergunning in ziet, daar hij zeker weet, dat er sterke drank getapt wordt, terwijl de pachter geen vergun ningsrecht betaalt. Het voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen, vóór dhr Schuit en v. Eenennaam. Een verzoek van de Turnvereen. W. I. K. om gebruik te mogen maken van een lokaal in de O. L. School werd toege staan. Hierna kwam aan de orde een verzoek van de landarbeidersvereenïging „Wederzijdsch Belang" om een voorschot uit de gemeentekas van f 1000 voor een aanvrage voor een plaatsje ten behoeve van C. Vader. Door den heer Puijpe werd inlichting gevraagd omtrent den toestand van de woning en het land daar het hem niet aannemelijk voorkomt om te dienen voor een plaatsje. Spr. had gehoord, dat er al vier koopers sinds korten tijd voor die woning zijn geweest. Hem komt een en ander wel verdacht voor. Dhr Franse antwoordt hierop, dat zij met die voor geschiedenissen niets te maken hebben, en dit gebouw door de vereeniging is aangekocht daar er een nieuwe aanvraag is binnengekomen. Dhr v. d. Ketterij merkte ook op, dat hjj had vernomen, dat dit huisje geen grooter waarde had dan f500. Dhr Crucq vroeg, welke gevaren er voor de gemeente verbonden zijn aan het verleenen van het voorschot waarop de voorzitter antwoord de dat de gemeente borg staalt voor het te verleenen voorschot. Dhr Crucq vond dit wel een te groote risico, daar enkele jaren geleden een dergelijke woning is verkocht voor f460. Indertijd bracht dhr Franse Spr. hulde voor den goeden koop mansgeest welke spr .bezat, maar nu blijkt wel, dat de koopmansgeest van dhr Franse hiervoor piet minder is. Echter bracht spr. dhr Franse hiervoor geen hulde toe, daar ook gebleken is dat dhr Franse dezelfde woning aan een ander heeft aangeboden voor f925 en nui ten kostje van da gemeenschap een zoet winstje wil maken van f300 en gezegd wordt dat aanvrager zelfs van den heer Franse f200 heeft gekregen om te voldoen aan het vereischte genoemd bij art. 3 der Landarbeiderswet, hetgeen door den heer Puijpe bevestigd werd. Dhr Crucq was van rpeening dat hier een luchtje pan was. Dhr Franse zou hierop niet ingaan. Dhr Schuit zeide dat de woning en het land piet (geschikt zijn voor een plaatsje, omdat het slechts een -opper vlakte heeft van 32 roeden en hierop staat nog de woning, dus rest ongeveer nog aan land een goede 20 roeden, zoodat de aanvrage niet beantwoordt aan het doel van de wet. Het voorstel in stemming gebracht om f 1000 voorschot te verleenen werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen, voor stem den de heeren Franse en Janse, tegen de heeren Puijpe, Schuit, v. Eenennaam, Crucq en v .d. Ketterij. De pensioensgrondslagen voor den ge meenteontvanger A. Buijs en den onder wijzer J. P. Israël werden resp. vast gesteld op f900 en f1840. Vermcnigvuldigingscijifer voor de Plaat selijke Inkomstenbelasting werd in ver band met het ontbreken van de opgave van den Insp. der directie belastingen tot een volgende vergadering uitgesteld. Het zal echter aanmerkelijk verhoogd moeten worden. Verder werd aangeboden het gemeenteverslag over 1927. De rondvraag leverde geen bijzonder heden op. Hierna sluiting met .dankzeg ging- Alhier zijn verkregen 106 handtee- keningen, voor het Huldeblijk aan H.M. de Koningin-Moeder met een bedrag van f 43.50. Oostburg. Vrijdagmiddag ontlastte zich boven deze gemeente eau hevige regen en hagelbui, vergezeld van eenige zware donderslagen. Op eett drietal plaatsen in de gemeente sloeg de bliksem in, o.al. in het Rijlkspost en telegraafkantoor, al waar een schoorsteen vernield werd, io-> de zekeringen der leiding werden stuk geslagen. Colijnsplaat. In de vergadering van in gelanden van den Oud Noordbevelandpol- der werd besloten ook bij opdooi het tijdelijk sluiten van wegen voor bepaalde motorvoertuigen in eigen handen te hou den. Betreffende het Provinciaal Wegen plan, werd besloten aan de gemeente Co lijnsplaat voor te stellen, dat zij de ver anderingen in de betrokken wegen zat aanbrengen. De polder zal zich dan weer met het onderhoud belasten. Het .salaris van den waterbouwkundigen maar werd verhoogd met f 159 p. jaar. De rekening over het afgeloopen dienstjaar werd vastgesteld in ontvang op f 87.749.73 en in uitgaaf op f73.478.18. Voor in gebruik genomen grond werd een vermindering van de verschuldigde huursom toegestaan aan de heeren C. v. d. Weele, Abr. Verburg en P. de Smit. Het bestuursvoorstel om over te gaan tot het verruimen der water-afvoerrnidde- len uit den Westhoek des polders, uit te voeren in twee dienstjaren, en daarvoor, indien een minnelijke schikking niet mo gelijk blijkt, grond te onteigenen werd aangenomen. De begrooting werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op f89.146.70 en een post van onvoorzien groot f 15.566.64. Het dijkgeschot blijft bepaald op f32 per H.A. voor de schotbare gronden en op f 15 per H.A. voor de vroonen en vrij landen. 150 M. lengte met 8Va M. breedte ver sleten vilvooidsche steenglooiing zal wor den vervangen door zuilenbasalt van 25 35 c.M. Over 50 M.- lengte en 2 M. breedte zal met afkomende vilvoordsche steen de glooiing onderuit verbreed wor den. Ter verbetering van den waterafvoer uit de Oostelijke kiep zullen in den bodem van den duiker betongoten wor den aangebracht. Door slapte van den bo dem vallen de delfwerken onder Kats tegen. Zij zullen f 4000 aan bijwerk vor deren. Wegens periodieke aftreding als gezwo ren van den heer M. de Regt te Colijns plaat werd de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1. M. de Regt, 2. J. M. Bom, 3. A. Hartog. Het Bestuur werd ten slotte gemach tigd streng de hand te houden aan het voorschrift van art. 27 van het reglement van politie voor de polders of waterschap pen in Zeeland. Binnen een afstand van 2 M. van bij- den polder in ondeihoud zijnde waterleidingen mag niet worden opgestapeld. De „Veendam" zinkende? Volgens een Lloyd's telegram uit New- York, is het Nederl. s.s. „Veendam" van de HollandAmerika Lijn, dat Zaterdag vandaar naar Rotterdam is vertrokken met passagiers, mail en stukgoed, tijdens dikken mist, ter hoogte van de Gra- vesend Baai (gelegen tusschen Long Is land en Staten Island) in aanvaring ge weest met het eveneens uitgaande Amö- rikaansche s.s. „Porto Rico" en vroeg eerstgenoemd stoomschip om sleepboot hulp. Een daarna ontvangen telegram meldt, dat de „Veendam" langzaam zinkende zou zijn. De Directie van de Holland-Amerika Lijn wist te melden, dat tijdens de aan varing de „Veendam" voor anker lag. Zij was evenwel van meening, dat men zich omtrent het gebeurde niet al te ongerust behoeft te maken, gezien het feit, dat het s.s. „Porto Rico", hetwelk in de nabijheid is, ongetwijfeld de noo- dige hulp zal verleenen. Verder zou nog ails geruststellende factor kunnen dienen, dat de aanvaring niet heeft plaats gehad in open zee, maar in de Amerikaansche wateren, waardoor dus de kans op hulp van andere zijde aanzienlijk wordt ver groot. („Veendam", groot 15450 bruto en 9202 netto register tons, is een passagiers stoomschip van de Holland—Amerika I ijn to Rotterdam en werd in 1923 op de werf van Harland en Wolff te Glas gow gebouwd.) Zie verder onder tele grammen. De moord te Blauwkapel. In de „Tel." lezen wij, dat in de moord zaak te Blauwkapel, dank zij het vol hardend werk van burgemeester Van der Voort van Zijp, meer klaarheid is geko men. De gearresteerde de B. is de rol van imbeciel gaan spelen. Dat hij echter tot kort voor .hot volvoeren van zijn gruweldaad wel over zijn volle verstand beschikte, is gebleken uit de voorbereidin gen, welke hij getroffen heeft. Ter herinnering diene, dat de B. de boezemvriend was van den landbouwer Floor. Des avonds ging hij met zijn kame raad, bij wien hij tot laat in den nacht bleef, onder het genot van een glaasje een kaartje spelen. Floor, die zijn vriend in alle opzichten scheen te vertrouwen, moet de B. toen hebben verteld, dat hij een aanzienlijk kapitaal bezat. Deze uitlatingen zijn Floor noodlottig geworden. Van genoemden tijd af moet in de B.'s brein het voornemen hebben post gevat, zich van dat geld meester te maken. De vraag was nu slechts, op welke ma nier. Een poging tot stelen durfde hij vermoedelijk niet te wagen, omdat niet vast stond, dat Floor zijn kapitaal, dat op f 70.000 k f 80.000 geschat werd, in buis had, dan wel dat hij het in pa pieren belegd bad. Ook Flo-or's spier kracht schijnt een remmende werking op de plannen van de B. te hebben ge had. Er bestond echter een middel /lat als het slaagde, de B. in het bezit van het door deze zoo vurig begeerde geld zou brengen. Dit middel bestond hierin, dat Floor een testament afgeperst werd, en dat hij- daarna uit den weg geruimd werd. Voor een dergelijk plan schijnt de B. aanvankelijk te zijn teruggedeinsd. Hij zon dus op een andere manier. Op zekeren dag in de maand Maart ver schijnt hij ten kantore van notaris T. O. M. J. baron van Wijnbergen te Utrecht, waar hij zich voorstelt als Floor. Hij kwam spreken over het maken van een testament. Terwijl den a.s. cliënt een stoel wordt aangeboden, waarop de zwaarge bouwde bo-er neerzinkt, begint hij te ver tellen van zijn lichamelijk lijden. Hij was onder behandeling van een arts, die hem gezegd had, dat hij lijdende was aan kanker in het hart, een diagnose, die achteraf beschouwd nog zoo heel ver niet van de waarheid was. Sprekend over zijn verdere plannen gaf de B. aan de hem te woord staan de heeren, een zekeren van Maurik te Jut faas als referentie .op. Deze man was den notaris bekend. Om geen achterdocht te wekken kwam Floor alias de B. nog eenige malen op het kantoor. Ten slotte werd toen ten name van Floor het testament verleden. Later is volgens inlichtingen, van den notaris zelf ontvan gen, de B. weer teruggekomen, ten einde eenige verbeteringen in het document aan te brengen. Toen nu dezer dagen, het signalement van den vermoorden Floor en den ver- Arme dieren. De landbouwer D. D. J. te Hallum (Friesland) liet een 30-tal schapen scheren. Den volgenden morgen kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat er 27 door de nachtkoude waren be zweken. De dieren werden voor de con sumptie afgekeurd. De Krakatau. Een Vrijdag ge houden onderzoek heeft uitgewezen dat de zeebodem boven het eruptiepunt bij Kra katau aanzienlijk gerezen is. De diepte bedraagt slechts vijf meter. De zeespiegel is vlak en geel gekleurd. Sterke easopborrelingen werden geconstateerd Gistermiddag om 12.45 hadden plotseling 8 erupties plaats tot 500 meter hoogte. Daarna werd het weer rustig. Omstreek» halftwee herhaalden de erupties zich weer Ze bereikten toen een hoogte van driehon derd meter. In twaalf uren tijds werden ruim duizend bevingen geconstateerd. Bliksem op de tram gesla gen. Zaterdagmiddag is tijdens een on weer, dat boven Leiden en omgeving woed de, de bliksem geslagen in de electrische tram LeidenNoord wijk, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken De dienst had echter aanmerkelijke ver traging. Invoer van kersen in Groot-Britannfê. Naar de Nederl. rijkslandbouwconsulent t© Londen, meldt, is de invoer van kersen af komstig uit Italië, met ingang van. 16 Juni a.s. verboden. De invoer van kersen uit Frank- rijk wordt op bepaalde voorwaarden toegestaan tusschen 6 en 21 Juni. De invoer van kersen DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuüek. 12.21 Lich te muziek. 1.202.20 Orkestconcert. 3.35 en 4.10 Muziek. 4.20 en 4.50 Orkestconoert. 6.20 en 7.05 Gramo- fo-onmuziek. Bach's partitas 8.05 Solist&nconcert. „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 9.0511.20 Concert voor orkest, koor en solisten. LANGENBERG, 469 M. 8.40 Wagner- concert. Stoomvaart Mij. Nederland. KONINGIN DER NEDERLANDEN, uitr., 19 v. Colombo. 22 Mei t© Sabang verwacht. SIMALOER, thuisr., 21 Mei te Londen verw. MOENA, thuisr., 18 van Singapore. PRINSES JULIAN thuisr., 18 van Singapore. Rotterdamsche Lloyd. INDRAPOERA 19 v. Rott. Jte Batavia. PALEMBANG, thuisr., pass. 19 Gibraltar. SIBAJAK, uitr., pass. 19 Ouessant, 22 te Tanger verw. VARDULIA, charter, 21 vm. 6 u. v. Macassar te Rott. verwacht. TAPAN0ELI, thuisr., p. 19 Gibraltar. KERT0S0N0, uitr., p. 19 Pt. de Galle. TORA, thuisr., 19 v. Marseille. SITOEBONDO, uitr., 19 v. Bremen. MODJOKERTO 19 v. Rotterdam n. Hamburg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6