No. 196 Maandag 21 Mei 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. jr MceemmcsftcrcjreirL f Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ffifoedwnmmd-VeiófacAenc/. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersfO-95 Prijs der Advertentlën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Sociale verhoudingen. Naar aanleiding vanl heit door ons uit patrimonium overgenomen) artikel over den toestand van de landarbeiders in Zeeland, ontvingen wij nog een schrijven, ditmaal van een landbouwer uit Zuid- Beveland, die er op wijsten zijn be weren met de stukken staaft, dat inl be doeld artikel geen juiste voorstelling wordt gegeven, en dait daarinl althans teveel gegeneraliseerd wordt. „Op Ziuid-Beveland, zoo heette bet daar in, is het loon 's zomers f 2.50 en 's win ters f2. Ook hier komt .veel vrouwen- en kinderarbeid voor bij 't schoonhouden en rooien van bieten gn aardappelen, kinderarbeid vooral bij 't bessenplukken". In verband hiermede merkt onze brief schrijver op: „Er wordt hier in den zomer van Maart tot November 9V2 uur gewerkt, met een loon van f2.50 tot f4.50 per dag; verlet voor volwassen personen' is er heel weinig. De meisjes (vrouwen blijven alle in het gezin) werken van April tot No vember en verdiénen van fl.5Q tot f3 per dag." In bedoeld artikeltje was een vergelij king gemaakt met de Haarlemmermeer, maar, zoo merkt onze briefschrijver op, ze hebben daar meest seizoen-arbeiders van Mei tot December. Er wordt daar wat meer betaald, doch per H.A- zijln de land bouwers daar tenslotte goedkooper uit dan de landbouwers in deze omgeving, waar men óok in den slappen tijid, van December tot Mei, het manvolk aan het werk houdt. Wjjl zijn voor deze inlichtingen dank baar en we zullen het op prijs stellen indien er onlder dei lezers ook uit andere deelen van ons gewest zijn, die goedei, controleerbare gegevens willen Verschaf fen. Uit het hierbedoelde schrijven blijkt, dat het heel verkeerd is te generaliseeren, maar ook, dat er streken in Zeeland zijln waar behoorlijke loonen' worden be taald. Een overgelegd staatje van gezins inkomens leeTt ons dat er arbeiders zijn die gemiddeld f 16 h f17 per week ver dienen, maar dat het gezinsinkomen ook vaak stijgt tot gemiddeld f40 per week. De vraag komt nu op, hoe komt het dat hier behoorlijke loonen wordeml 'be taald, terwijl in .andere streken), althans naar de gegevens die ook on's wel wer den verstrekt, de toestand zooveel te wenschen overlaat? Is hier alleen onwil en een te weinig rekening houden; met de rechten van de arbeiders in het spel, of werken hier andere factoren? Is in de eene streek mogelijk wat in een andere omgeving in Zeeland als een1 onmogelijkheid paoet worden beschouwd? De zaai is belangrijk genoeg om eens ernstig onder de oogen' te worden gezien1. Niet alleen, omdat thans het socialis tische hoofdorgaan -juicht dat vele boe- ren door hun tegenstelling tusschen leer en leven, de bodem rijp enl vruchtbaar maken voor de Soc. Democratische pro paganda, maar veelmeer, omdat het hier gftat om de toepassing van da Goddelijke ordinantiën pok voor het maatschappe lijke leven. Het gaat hier om hef recht van de menschen, maar ook om het recht Gods. Als daar arbeiders zijn, wie het hun toekomende Joon wordt onithouiden en wier rechten worden verkort, danl lijden (daaronder niet alleen de betrokken per sonen en hunne gezinnen, malar dan wordt ook de eere Gods aangerand. Dan wordt gehandeld in strijd, met Gods Woord en 'sHeeren heilige ordinantiën, die niet straffeloos worden verzaakt. Deze kwestie 'is dus van 'genoegzame beteekemis om "er ernstig aandacht aan te schenken. China—Japan. Volgens een telegram uit Peking hebben de militaire leiders van Mandsjoerije na een langdurige conferentie het Japansche voorstel afgewezen om zich naar Moekden terug te trekken. Zij achten nog steeds een overwinning mogelijk, terwijl een terug tocht op dit oogenblik reusachtige verlie zen zou meebrengen. Een aardbeving met eigenaardige gevolgen In het gebied van Kamtsjatka had een vrij hevige aardbeving plaats. In verband daarmee hadden in het Kalygermeer, dat wemelt van 'haringen, uitwasemingen van zwavelgassen plaats, die het water vergif tigden, zoodat alle visschen omkwamen De vlucht van Van Lear Black. Van Lear Black is Zaterdagochtend van Caïro te Khartoem aangekomen. Het was geweldig heet. Vandaag gaat de reis naar MongaJla. Noodweer in Noord-Italië. In Reggio Emilia heeft een 'hevig nood weer groote schade aangericht. De treinen uit de richting Modena en Bologna moesten groote omwegen maken, daar de spoorlijnen door omgewaaide hoo rnen onveilig waren geworden. Boven Varese ontlastte zich een wolk breuk, die met hagelbuien gepaard ging. Ook elders in Noord-Italië is veel schade door het ongunstige weer aangericht. In de bergen is veel sneeuw gevallen. In Trentino daalde de temperatuur tot vier graden onder nul. De tocht van da Italia. In een interview over de vlucht van de Italia heeft Amundsen verklaard, dat de mededeeling van Nobile, dat het Nicolaas II-land niet te vinden was, hem zeer ver baasde. Hij zelf had het land tijdens de ex peditie van de Maud bezocht, over de eilandengroep een sledetocht gemaakt en signaalteekens laten oprichten. Men dient aan te nemen, dat de Italia bij nevelig weer de eilanden voorbij is gevlogen. Verkiezingsrelletjes. 'Te Eisenberg in de Palts hielden natio naal socialisten Zaterdag een verkiezings vergadering, die al spoedig door de tal rijke aanwezige communisten verstoord werd. Toen een sterke communist op het podium sprong en den Volkschen redenaar in de zaal smeet, ontstond een algemeene vechtpartij, eerst met glazen en stoelen, ten slotte ook met vuurwapenen. De politie had meer dan een uur noodig om de ord„ te herstellen. Van de 60 gewonden verkeert een nationaal socialist in levensgevaar, en zijn een dozijn anderen zwaar gewond. Het geheele interieur van de zaal is vernield. Mijnramp In Pennsylvanië. In de mijn Mather (Pennsylvanië) zijn Zaterdag honderd mijnwerkers door een ontploffing bedolven Reeds twaalf lijken zijn naar hoven gebracht. De explosie was zoo hevig, dat twintig man, die op een na burige hoogoven werkten, door de uit slaande vlammen gedood werden en ver brandden. Er is bovendien een groot aantal gewonden. Nader wordt gemeld, dat de reddings ploegen reeds 32 lijken hebben geborgen. Veertien mijnwerkers worden nog vermist Men vermoedt, dat de mijnwerkers zijn omgekomen door gasontwikkeling na de ontploffing. Aan de ingangen van de mijn hebben de familieleden der slachtoffers den geheelen nacht in stroomenden regen op berichten gewacht. Hartverscheurende tooneelen speelden zich af, toen de eerste lijken naar boven werden gebracht. Korte berichten. De krijgsraad te Gent 'heeft den sol daat Pirard, die onlangs tijdens een mili taire revue op ostentatieve wijze zijn ge weer stuk sloeg tot één jaar gevangenis veroordeeld wegens insubordinatie en be- leediging der overheid en tot twee maan den wegens het vernielen van een geweer Met Pinksteren zal Baldwin een be zoek aan de oorlogskerkhoven aan het vroegere Westelijke front brengen. De rondreis zal vijf dagen duren. Een hevige brand, door den bliksem veroorzaakt, heeft te Merxem bij Antwer pen groote loodsen vernietigd, waarin enorme hoeveelheden katoenbalen, ijzer en houtpap opgeslagen waren. De 14 passagiers van het vliegtuig, dat Woensdag uit Parijs te Croydon aan kwam, waren alle vrouwen. Naar meege deeld wordt, zijn meer dan 50 pet. van do passagiers van de Imperial Airways vrou wen. Spoorwegen en vreemde- lingenbezoek. De directie der Nederlandsche Spoor wegen zegt in een instructie aaln haar personeel het volgende: Ons land zal in de zomermaanden hoogstwaarschijnlijk door talrijke vreem delingen worden bezocht. Het perso neel is verplicht diezen vreemdelingen zooveel mogelijk tegemoet te komen, hun alle verlangde inlichtingen met de meest mogelijke welwillendheid te ver strekken en hun jn alle opzichten be hulpzaam te zijn. Kleine onregelmatigheden, te goeder trouw gepleegd door vreemdelingen, ram welke zulks met het oog op hun onwe tendheid met Nederlandsche Spoorweg- toestanden en voorschriften niet be hoeft te bevreemden, moeten steeds met de grootste vrijgevigheid behandeld en geregeld worden. De buitenlandsche jour nalisten. De reis, georganiseerd otm aan ©enl 60-tal buitenlandsche journalisten van 20 nationaliteiten de cultureel© betefökenis van ons land te toonen, is begonnen!. Met een extra-tredn, die doos" de Ne derlandsche Spoorwegen voor de geheel© reis ter beschikking is gesteld, bezocht het gezelschap reeds Amsterdam, Alk maar, Enkhuizen, Leeuwarden, enz. Morgen (Dinsdagavond komt de trein te Vlissingen aan. Woensdag heeft dan de aangekondigde reis door Walcheren en Znid-Beveland plaats. Aan zevenhonderd arbeiders ontslag aangezegd. Naar het Volk verneemt heeft de Steen- kolen-Handelsvereeniging te Rotterdam in verband met de staking in de Duitsche Rijnvaart, aan zes a zevenhonderd hij haar in dienst zijnde havenarbeiders voorloo- pig ontslag aangezegd. Van de zijde der Steenkolen-Handelsver- eeniging deelde men mede, dat momenteel bij de S.H.V. slechts een vijfde gedeelte van de hoeveelheid kolen, welke in nor male tijden wordt aangevoerd, verwerkt wordt. Als gevolg daarvan heeft men voor eenige honderden arbeiders geen werk. Aan ongeveer zes a zevenhonderd arbei ders is, als voorloopige maatregel, medege deeld, dat, komt er in den toestand geen verandering, tegen a.s. Zaterdag, ontslag zal volgen. Staatsraad W. dool. Zaterdag a.s. zal de gepgns. luit.-gen1©- raal, Staatsraad W. Cool, zijn SÓsten ver jaardag vieren. Ooft als staaitsman is de heer Cool bekend. In 1909 trald hij! in het ministerie- Heemskerk op als minister van Oorlog, welk ambt hiji tot 1911 bekleedde. Bij zijd aftreden als minister werd' de heer Cool benoemd tot luitenant-generaal ter be schikking en kort daarop wefd hij als zoodanig gepensionneerd. Daarna werd generaal Cool in 1913 benoemd toit lid yan deni Raad van States van welk hoog college bijl nog steeds deel nitmaakt. Fabriek voor synthetischen ammoniak. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot ver- hooging van de begrootinlg van uitgaven van de Staatsmijnen in' Limburg voor 1928 onderschrijlft de minister hetgeen in h,et Verslag is opgemerkt omtrent het belang van de fabricage van synthetischen ammoniak voor den landbouw en' haar be- teekenis voor de sociale en economische belangen, welke daardoor .bevorderd zul len worden. W erkverruimfing. De Rijkscommissie Werkverruiming heeft dezer dagen Je 's Gravenhalga wen gadard, onder voorzitterschap van prof. dr ,W. II. Nolens. Ingekomen waren adressen van enkele ondernemers, die de commissie erop wie zen, dat de producten hunner anderte- mingen achtergesteld werden bij gelijk soortige buitenlandsche producten, en dat zelfs vanwege de overheid aanbestedingen werden gehouden, waarbij 'de betreffenlde Nederlandsohe' pidoucten uitdrukkelijk werden geweerd. Het bureau der com missie heeft deze .adressen --"onderzocht; in het hieromtrent uitgebrachte verslag vond de commissie aanleiding, het bu reau op te dragen, stappen te dolen!, welke er toe kunnen' leiden, dat vooroor deel en zouden worden uit den weg ga- rvtimd of bezwaren ^.ondervangen. Het bureau zal de mogelijkheid en wenschelijkheid onderzoeken van een maatregel, met het oog op de werkloos heid in Zeeuiwsch-Vlaanderen1. Aan het bureau werd opgedragen, d'e noodige stappen te doen' om te berei ken ,dat een groote order, welke bin nenkort vaïi overheidswege zal worden geplaatst, zooveel mogelijk aan jje Neder landsche nijverheid ten1 goed© zal komen. Mededeeling werd gedaan van' een groot aantal gevallen, waarin jle commissie ge mengd werd, om te bevorderen, dat or ders, welke naar het buitenlatoldl dreigden te gaan, voor de Nederlandsche nijverheid zouden worden behouden1. Uit deze medei- deelingen bleek, dat in vele gevallen door overleg de gewenschta resultaten kooiden worden bereikt. De veenbranden in Drenthe. De Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, mr J. T- Linthorst Homan, bericht namens het Provinciaal Comité tot hulpverleiening bijl rampen van algemeenen aard, dat voor het verkrijgen der middelen tot hulpverleening en1 scha devergoeding inzake de veenbranden in Drenthe, geen beroep op de offervaardig heid van het Nederlandsche volle zajl wor den gedaan, nu de Koninklijke Natio nale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bijl Ongelukken „Het Oranje Kruis" en de v ere en i ging „Het Nederlandsche Roode Kruis" door heit beschikbaar stellen van gelden en goederen' bet Comité de noodige middelen hebben verschaft. Ring van Boerenleenban ken. Zaterdagmiddag vergaderde te Mid delburg de Ring van Boerenleenbanken in Walcheren. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer J. W. van 't Hoff te St. Laurens op den gestadigen vooruitgang van de banken, welke zoo'n groote plaats innemen in het landbouwcredietwezen Met genoegen constateerde hij, dat voor de Centrale P aiffeisenbank het jaar 1927 zeer gunstig is geweest; bij een rentestandaard als van de Centrale bank mag een winst van f 461.000 een prachtig resultaat wor den genoemd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Louwerse te Domburg; tot afgevaardig de naar de Centrale Ringvergadering te Utrecht voor het jaar 1929 de voorzitter en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer G. Louwerse. Door den voorzitter werd een uitgebreid verslag uitgebracht van de te Utrecht gehouden Centr. Ring vergadering, waarhij vooral de kwestie van het afvaardigen van kassiers naar de meerdere vergaderingen breedvoerig werd besproken. Besloten werd art. 12 van het Huishoudelijk Reglement te redigeeren, zooals door het Bestuur van de Centrale Bank was voorgesteld, waardoor het mo gelijk blijft, de kassiers af te vaardigen, doch waarbij bepaald wordt, dat het Ring- bestuur in meerderheid zal bestaan uit Bestuursleden of leden van de 'Raden van Toezicht van de plaatselijke banken. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken werden behandeld en de voorzitter de aanwezigen opwekte tot een deelnemen aan de in Juni te houden algemeene vergadering te Utrecht, werd de vergadering gesloten met dank aan de talrijke aanwezigen voor hun belangstelling en voor de aangename wijze waarop de 'besprekingen werden gevoerd. Coöp. Spaar-en Voorschot bank voor Zeeland. Zaterdagmid dag hield bovengenoemde vereeniging haar 14e jaarvergadering in 'het Gebouw voor Christ. Sociale Belangen te Vlissin gen, onder voorzitterschap van den heer W. de Ridder te Vlissingen. Uit het jaarverslag van den administra teur der Bank, den heer C. C- Mantz te Middelburg, bleek dat over het afgeloopen jaar het bedrag aan ingelegde spaargelden belangrijk was gestegen en de resultaten reden tot tevredenhed geven. De balans, winst- en verliesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Het saldo der winst- en verliesrekening werd naar het reservefonds overgebracht. De rente voor spaarders werd weder vastgesteld op 3K pet. en het percentage voor voorschotten op 6. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. J. Roosendaal te Biggekerke en als commissaris de heer mr Woldringh van der Hoop te Westkapelle. Wiedmachine gestolen. De zer dagen had de landbouwer H. te Kerk werve zijn in eigendom toebehoorende wiedmachine neergelegd op een perceel bouwland, onder de gemeente Duivendijke. Toen hij op een morgen de wiedmachine wederom wilde gebruiken, bleek deze te zijn weggenomen. De politie stelt een on derzoek in. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg zijn heden fail liet verklaard: J. Verplakke, weduwe W. Tuk, vroeger winkelierster te Vlissingen, thans te Goes, Joachimkade. Rechtercom missaris Mr Th. Portheine, rechter. Cu rator Mr G. M. Kegge, advocaat te Goes M. de Wilde, schilder te Goes. Rechter-, commissaris Mr J. Bybau, rechter. Cura tor Mr H. C. J. Zaayer, advocaat te Goes W. Laatsman, houder van een Reisbu reau „American Express" te Vlissingen. Rechtercommissaris Mr A. van der Hoop, rechter. Curator: Mr A. H. Kuipers, ad vocaat te Middelburg. De buitenland sc be jour nalisten. Vanwege de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg schrijft men ons: I Binnenland. Mr V. H. Rutgers tot professor aan de Vrije Universiteit benoemd. „De Veendam" aangevaren. Massa-ontslag van arbeiders bij de S.H.V. te Rotterdam. Belastingverhooging te Goes. Een Coöp. Slachthuis te Vlissingen. Geen Zondagssluiting der cafe's te Arne- muiden. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zeeland weer verlaten. Buitenland. Noodweer in Noord-Italië. Mijnramp in Pennsylvanië. De uitslag der Duitsche Rijksdagverkie- zingen. 55 JAAR BEPROEFD e-- 11M11 De buitenlandsche journalisten, omtrent 70 in getal, die Dinsdagavond laat te Vlis singen aankomen en in Hotel Brittannia, logeeren, maken Woensdag a.s. om 9 uur een tocht in auto's door Walcheren. Te Koudekerke wordt een ringrijderij gehou den; te Westkapelle zingen schoolkinde ren. Vandaar gaat het over Domburg, zoo mogelijk ook over Veere, naar Middelburg, Daar wordt gereden langs den Singel tot de Seisbuitenbrug, verder Krommeweele, Vlasmarkt, rond de Markt, Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, Balans. In de Abdij worden (12 uur) onder leiding van den heer Mazure boerendansen uitgevoerd Uit den aard der zaak moeten de journa listen deze goed kunnen zien. Daarom wordt de Abdij afgezet; het publiek word eerst toegelaten, wanneer de gasten bin nen zijn. Om half een wordt gedejeuneerd in St. Joris. Om half twee vertrek door L. St. Pieterstraat, L. Giststraat, Dam, langs do Kaden, Koningsbrug, Stationsstraat, over Nieuwland naar Wemeldinge, waar van 3 tot 7 uur een tuinfeest wordt gehouden. De bewoners der straten, waardoor de stoet passeert, worden verzocht te vlaggen Middelburg. Morgenavond te 8 uur zal de eerste muziekuitvoering op het Molen water door het Middelburgsch Muziek korps plaats hebben. Vlisaingen. Abattoir-kwestie. B. en W- van Vlissingen hebben zich met een voorstel tot den raad gewend inzake de abattoir-kwestie en deelen mede, dat de slagers pogingen ini het werk hebben gesteld om de uitvoering van hun plan tot stichting van een coöperatieve slachtplaats mogelijk te maken en daarvoor de noo- digo gelden te verkrijgen. Thans is doocr hen eenl project van' een abattoir ingediend, waarnaar oiok het openbaar slachthuis te Goes is gebouwd. Dit plan voldoet aan de wettelijke eischeu. Het bouwen van' een koelhuis willen de slagers uitstellen tot d© geld middelen het toelaten. Vooir de stidhtingskosten geraamd op f 60.000 a f70.000, is de noodige waar borg gegeven. B. en W. zijln van1 meening dat de be doeling was, dat de gemeente ©eln! open baar slachthuis zou boiuwen, zij in alle opzichten gebonden) zouden zijn aan het overleg met Middelburg en aan het stich ten op de door deskundigen aangewezen plaats. Nu echter de belanghebbenden! zelf de handen ineen hebben geslagen, meenen zij zich daartegen.niet te mogen verzetten. Waar hier alle Vlissingsche slagers sa menwerken meenen zijl te kunnen advi- seeren tot intrekking van het raadsbe sluit van 26 Aug. 192(7 tot bouwen van een abattoir met Middelburg samen te werken Verder stellen zijl voor in beginsel te besluiten tot het. maken van verordenin gen, waardoor alleen in 't slachthuis dér coöp. vereenigingett mag worden geslacht; te bepalen dat in Vlissingen ingevoerd vleescib. opnieuw moet worden gekeurd en zich te verbinden voor een bepaald aantal jaren geen gemeente-abattoir te stichten, zoolang het coöperatieve slacht huis op een behoorlijke wijze aan zijn doel beantwoord. B. en W'. verzekeren, dat het hen) spütt de samenwerking met de gemeente Mid delburg te moeiten beëindigen, een sar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1