No '95 Zaterdag 19 Mei 1928 42e Jaargang IBankvoorgCeeiand - Goes j Alle Bank/ en Effectenzaken Parol bij Huiduitslag en Huidverwonding EERSTE BLAD. L. Duvekot Sz.9 ÏMI - SIGAREN - SIGARETTEN Het be:rte triomfeert over het goede! A.C Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET SMEEKSCHRIFT AAN DEN KONING. Groote Markt 19 - Goes Buitenland. Binnenland, VAM DER Ass. Apotheker LANGE KERKSTRAAT 42. TELEFOON 168. Geneesmiddelen, Verbandsfoffen, Bandages, enz. Aparte, wel verzorgde afdeeling TOILETARTIKELEN Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes, Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 PW De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0-05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting In ons vorig nummer hebben we ge zien hoe ons Christenvolk in 1878 toen het in druk en benaruwdheid verkeerde, besloot zich met een smeekschrift tot den Koning te wenden, en hem' te smee- ken deze heillooze Wet niet tel bekrach tigen. Van het in treffende bewoordingen ge stelde smeekschrift, dat ook door de jon geren onder ons gekend behoort te wor den, laten wij hier een gedeelte volgen. Het adres begon met een betuiging va;n verknochtheid aan Oranje, waarna de redenen van het gaan tot den Koning werden ontvouwd. Gewezen werd op het feit, 'dat de toen bestaande schoolwet een onoverko melijke scheidsmuur vormde tusschen da school en Gods heilig Woord. Steeds was er op uitkomst gehoopt. „Maar aldus het smeekschrift hoe U dan, Sire, onze grievende teleur stelling onder woorden te brengen, n!ui men, eindelijk dan tot schoolwetherzie ning hield en alles staande liet wat ons schreiende grieven geen da minste reke ning hield en alles staande liet wat ons een steen des aanstoots was, maar bo vendien in ons onderrecht nog eeni greep verder dan dusver waagde, ons geduld en onze klacht met het dreigen van nog gestrenger maatregelen beantwoordt, en in stee van onzen druk te verlichten, dien nog aanmerkelijk verzwaart „Met eerbiedigen ernst, maar toch ook met vrijmoedig en aandrang, komen we U daarom vragen, Sire: Zffll het daar dan. metterdaad toe moeten komen? Toe komen moeten, onder de jegee- ring van een Vorst, die in het gedenk waardige jaar van 1856, met zulk een trouw en z.ulk een fierheid, ons den moed hergaf door zijn Koninklijk optreden. Toe komen moeten in een tijdsgewricht, waarin de staatkundige woeling al meer het hoofd opsteekt om de vastheid van elk gezag los te wrikken. Toe komen moeten, nu merkbaarin alle rangen en standen de liefde voor wat hoog en heilig is daalt? Sire, zal dat goed voor TJjw .land en volk, zal dat goed ..voor de nationale toekomst of (waarom het niet uitgespro ken?) zal dat goed voor God zijln indien men in Nederland, op den klassieken bodem der gewetensvrijheid, voortaan, de rijken uitgezonderd, geen school met den Bijbel" meer voor zijne kinderen zal kun nen hebben? Het behoeft toch' aan (den voet_ eens troons, waarop Oranje1 de souvereiniteit draagt, geen herinnering, hoe in dat Woord van God de kracht van de vol keren der Hervormden, de stem van hert gezag, de zenuw der consciëntievrijheid en de hefboom tot nationale veerkracht ligt. Zoolang dat Woord in eere was, heeft de Almachtige, mee door Uwe doorluch tige vaderen, ons land steeds mildelijk gezegend. En omdat wij' aan dat Woord geloo- ven, nog gelooven met ons hart, Sire, hebben we bijna allen bij den heiligen Doop eenmaal plechtelijfe voor den God Uwer pn onzer vaderen, de gelofte ge daan, om onze kinderen in huni opvoeding bij dat Woord te houden. Daarom dan, geëerbiedigde Koning, neemt een deel van Uw volk ootmoedig- lijfc, maar ook met -stil vertrouwen, zijin toevlucht tort Uwer Majesteits troon, om het op Uw 'Koninklijk hart te binden, of bet toch Uwe Majesteit believen macht, Hare hooge medewerking tot zulk een verergering van het ons aangedane on recht nimmer te verleenen, en U Blzoo te smeeken: „Plaats, Sire, onder zulk een W.etsvoordracht Uw Koninklijke handteekening nooit!" Over de aanbieding van 'dit smeek schrift in een volgend nummer. Naast Hotel „De Korenbeurs" De beroemde pluimveefokkers, de heeren Gebr. Welleman te Buurmalsen, bestelden 60.000 kilo „Bertels' Kunstkorrel", te leveren binnen één jaar. De pluimveecentra's: Apeldoorn, Barneveld, Deventer, Teuge, Horst-Sevenum, Maastricht, Roermond, Venlo, Middelburg, Den Haag, Rot terdam, Leiden, Volendam, Gouda, Gorinchem, N.Brabant enz. betrekken geregeld 15000 kilo wagons. RFRTFTS/ K ?IN\T'ÏCORRFF volled>g pluimveevoeder, voorkomt voedings- mDL,K.1L,La3 AUDIO Jl IIUKKDJL stoornissen, vetwording en sluit ieder foutief voederen en voederverspilling uit, zoodat zelfs leeken het maximum aantal eieren van hun pluimvee verkrijgenhet beteekent geld-, tijd- en voederbesparing. Alles vereend in één korrel, zoodat niets bijgevoerd mag -borden, daar hierdoor de eierproductie vermindert. Gezonder, sterker en mooier kippen en eender, méér en grooter eieren van hoogfljnen smaak. Eenden van begin April legden van September tot 29 Febr. reeds 165 eieren per eend. Alom verkrijgbaar. Vraagt brochure 1 Proef 50 kilo f 9.- postwissel. N.V, Bertels' Olierabrieken - Amsterdam. Een aschregen van den Vesuvius. Naar de Times uit Napels verneemt, heeft een gloeiende aschregen van dein Vesuvius groote schade aangericht inde vruchtbare streek yan Ottaiano, op den N. O. helling van 'den berg, die in 1906 ook al eens vrijwel geheel verwoest is. De top van 'den berg is sinds de jongste uitbarsting veel lager geworden en de uitgeworpen asch is, in plaats van gelijk anders, op te stijgen en zich in de lucht te verspreiden, door de sirocco over de velden heen geblazen. De regen is door deze zure dampen heengeslagen en heeft het onheil nog 'verergerd. Inval bij Groot-Nederlanders. De Antwerpsche justitie heeft een inval gedaan in de woningen en werkhuizen van verschillende leden der frontpartij te Deur- ne, bij1 Antwerpen, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan het drukken en ver spreiden van spotschriften tegen den Bel gischen staat. Zij hebben o.m. een brief kaart uitgegeven, waarop Vlaanderen hij Nederland wordt ingedeeld. Een der invallen gebeurde bij een Ne- derlandschen drukker te Deurne. De per soon vertoeft op het oogenblik in Neder land, ter vervulling van zijn militairen dienstplicht. Daar werd een partij gedruk te spotschriften in beslag genomen en er bleek ook, dat bedoelde Nederlander de drukker is van het blaadje „De Opstand" De poliiieke crisis in Roemenië. De regeering-Bratianoe beeft een oproep tot bet Roemeensche volk gericht, waarin verklaard wordt, dat de door de nationale boerenpartij op het congres te Alba Julia gestelde eischen niet ingewilligd zullen worden en het volk uitgenoodigd wordt, de regeering te steunen, opdat in bet land rust en orde zal beerscben en de regeering in staat zal zijn, den financieelen toestand weer in orde te brengen. Bratianoe beeft verklaard, dat de Roe meensche regeering aan de eischen van de oppositde.niet zal toegeven, omdat nog be langrijker wetgevend werk te wachten staat. De regeering denkt er' niet aan, af te treden. De „Italia" weer te Kingsbay. De „Italia" is gisterenmorgen van zijn tocht teruggekeerd en te tien uur te Kingsbay geland. De „Italia" is volgens een nader bericht na een tocht van 67 uur boven het Pool gebied weer te Kingsbay geland, zonder ten Noorden van Spitsbergen bijzondere ontdekkingen te hebben gedaan. Hevig noodweer te Messina. Naar de Italiaansche bladen.melden heeft te Messina hevig noodweer ge- heerscht. 20 visschersbooten werden door den storm overvallen en zijn naar zee af gedreven. Tot nu toe zijn zij niet terugge keerd, zoodat men zich over bet lot van deze schepen bezorgd maakt. Korte berichten. Volgens een telegram uit Moskou hebben gedurende de laatste dagen in hec district Nowgorod acht groote branden ge woed. Hierdoor werden tweehonderd boe renhofsteden in de asch gelegd. De scha de is zeer belangrijk. De bij de staking in de Rijnvaart be trokken partijen zijn tegen Dinsdag a.s. door den scheidsrechter tot een gedachten- wisseling genoodigd. Te Florence is een politieke moord gepleegd. De secretaris der plaatselijke fascisten-partij werd door een uit Frank rijk teruggekeerden communist doodge schoten. Zaterdag en Zondag zullen prins Leopold en prinses Astrid hun blijde in trede doen te Antwerpen. Te Moskou begon gisteren bet proces tegen eenige Duitsche ingenieurs wegens deelneming aan het z.g. complot in bet Donetz-gebied. Prins Karei van Roemenië heeft zijn intrek genomen in het Chateau d'Ardenne het bekende hotel in de buurt van Dinant. door toepassing van artikel 100 aan een lijst, welke de volstrekte meerderheid der uitgebrachte geldige stemmen heeft ver kregen, een aantal stemmen is toegekend kleiner dan de volstrekte meerderheid van het aantal te vervullen plaatsen, aan deze lijst alsnog ?en plaats wordt toegekend en daartegenover vervalt de plaats toege- Kanfoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) De Volksraadzitting van Indië geopend. In zijn rede, waarmede de gouverneur- 1 generaal de zitting van den Indischen Volksraad geopend heeft, heeft hij er den nadruk op gelegd dat her jaar 192< nog voelbaar beïnvloed was, door do onlus- I ten van 1926. Maar de toestand is ver beterd, al is de mogelijkheid van nieuwe plaatselijke excessen niet uitgesloten. Vol komen gerustheid zal er echter eerst ko men 'als het bolsjewisme als wereldver schijnsel voorgoed teruggedrongen zal zijn tot de duisternis, waar het geboren werd. De ondernemings-cultures wierpen goede of bevredigende winsten af. De Inheem- sche landbouw leverde zelfs zeer bevre digende resultaten. De totale uitvoerwaar de steeg met V pCt. en de hoeveelheid der uitgevoerde artikelen steeg met l'V pet. Ook de invoerhandel is verbeterd. De algemeene toestand van nijverheid is niet ongunstig. De Regeering overweegt ver deren afkoop van beerendiensrten en ver vanging door wegenbelasting. De begroo ting voor 1929 liet geen ruimte tot ver betering van de wedden der Iandsdiena- ren, zoodat voorstellen met die strekking principiëel moesten worden geweerd. kend aan de lijst met 't kleinste overschot. De oplossing behoort niet beperkt te zijn tot de verkiezingen van den raad. Ter bereiking van' de bedoelde oplos sing is echter artikel 100 een nieuw ar tikel 100a voorgesteld. Om.kooperi; In den handel. Op de dit jaar op 21, <32 en 2b Juni, te Middelburg te houden algemeene ver gadering der Nederlandscbe Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal o.m. be sproken worden bet vraagstuk van de omkooperij in den handef en de dien aangaande door eenige departementen in gediende antwoorden en voorstellen. In het Mei-nummer van Maatschappij-belan gen zijn deze antwoorden afgedrukt. De verschillende rapporten komen hierin overeen, dat er iets moet gebeuren, om het euvel te bestrijden. Het hoofdbestuur onderschrijft dit oordeel en adviseert, een commissie te benoemen, die het vraag stuk in studie zal nemen en maatregelen zal overwegen, welke tot de bestrijding van bet euvel kunnen leiden. Kooivo gelvangst. In verband met den aandrang, die van vele zijden wordt uitgeoefend om afschaf fing of beperking van de kooivogelvangst, bestaa.t bij het Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw het voor- De Aa'rden bür gs ch verkiezingskwestie. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der Kies wet. Deze wijziging is" het gevolg van de bekende Aardenburgsche verkiezings kwestie. In de memorie van toelichting staat daaromtrent het volgende: De moeilijkheden, welke, zich bjj de verkiezingen voor Sen gemeenteraad te Aardenburg hebben voorgedaan, hebben de vraag onder de oogen doen zien, of het niet wenschelijk was wijziging te brengen in het stelsel van de verdeeling der zetels, zooals dit belichaamd is in artikel 100 der Kieswet. De ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van justitie meenen de vraag bevesti gend te moeten beantwoorden, omdat een uitslag als die in Aardenburg bet rechts gevoel in ernstige mate kwetst. Zij Leb ben gemeend de oplossing van de moei lijkheid te moeten zoeken in het opnemen van een bepaling, inhoudende, dait indien nemen om kan de bij' K. B. van 4 Sept. 1922 vastgestelde lijst van vogels, welke voor de kooi gevangen mogen worden, af te voeren den leeuwerik, de groote goud vink en de goudvink; voorts den tijd, waarin de kooivogels gevangen mogen worden, thans krachtens K. B. van 18 Nov. 1913 van 15 Sept. tot en met den laatsten Februari, te verkorten en vast te stellen op 1 October tot en met 15 Decem ber en tenslotte te bepalen, dat op één ver gunning niet meer dan één net mag wor den gebruikt. Steenen naar Amerika. Te Delfzijl wordt weer met de verzen ding van steenen naar Amerika begonnen. Oneervol ontslag. Gisteravond besloot de gemeenteraad van De Bilt na een geheime zitting met al gemeene stemmen tot oneervol ontslag, ing. 1 Oct. a.s., van den 'gemeentearchitect I. J. Vermaak, in verband met gepleegde corruptieve handelingen. Bij dit ontslag werd tevens overeengekomen dat genoem de functionnaris onder geen omstandig- Binnenland. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan „Kinderzorg". Het Belgisch Loodswezen te Vlissingen. Wijziging der Kieswet (de Aardenbuxg- sche kwestie). De verduistering bij de Robaver. Buitenland. De toestand in Roemenië. De terugkeer van „de Italia". OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEG& ZONDEN DE BROCHURE ,OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKTE. Mlddelburgseh9.lr.Dl7, Sehevenlngon. heden meer in dienst der gemeente De Bilt zal mogen terugkeeren. Gemeente-secretaris van Halsteren. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Halsteren werd met 7 tegen 4 stemmen besloten den secretaris den heer A. van Hoek in de ge legenheid te stellen binnen acht dagen vrij willig heen te gaan. Indien hieraan niet zal worden voldaan, zal de Raad van het besluit van Ged. Staten, waarbij aan het raadsbesluit tot ontslag van genoemden heer de goedkeuring werd onthouden, in beroep gaan bij de Kroon. Het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Zeeland. Daar H. M. de Koningin-Moeder van Haar aanvankelijk plan gisteren een be zoek aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen ter elider ure door het slechte weder had afgezien en deze reis vermoe delijk heden zou maken, is H. M. giste ren opnieuw naar Middelburg gekomen, ditmaal voor een bezoek aan de beide huizen der stichting „Kinderzorg" aan den yeerschen Singel. Te ruim half vier kwam de Vorstelijke auto op het terrein van de stichting aan en werd de hooge gast aan den ingang van het meisjeshuis ontvangen door den voorzitter van het bestuur, den heer ds Ten Karte, mevrouw Quarles van Ufford, lid van het bestuur en den heer en mevrouw Middelkoop, directeur en di rectrice der stichting. Eerst werden in het meisjeshuis de ge lijkvloers gelegen zalen, de waschinrich- ting, de naaikamer enz. bezichtigd en dit met een belangstelling, die tevens blijk gaf van een groote kennis van alles wat in een stichting als deze omgaat en noodig is. Reeds in de kleuterkamer, waar de kleinste kinderen aan het spe len waren, won H. M. aller harten door haar vriendelijken omgang met de klei nen, die allen een versnapering uit de handen valn Koningin Emma ontvingen en daarvoor met gepaste vrijmoedigheid hun dank brachten. Of was het geen echte kinderhandeling, toen een der kleinen het ontvangen zakje met flikjes opende en H. M. er een van presenteerde. Maar ook de grooter© verpleegden wer den niet overgeslagen en ontvingen alle iets, terwijl in de zalen, waaruit de kin deren naar school of werk waren, H. M. na' informatie voor ieder een stuk cho colade of iets dergelijks uittelde. Met be langstelling sloeg Koningin Emma de meis jes gade die aan het strijken of naaien wa ren en had voor velen harer een vriende lijk woord. Van dit huis ging het door de poort naar het Jongenshuis, waar speciaal de bovenzalen werden bezocht, beneden wordt in enkele juist een nieuwe vloer gelegd en trok daar ook veel de aandacht van Koningin Emma, die zich ook eenigen tijd op de baloons ophield om le genieten van het mooie uitzicht, dat men van daar zoowel over de Bol werken als aan de achterzijde over de landerijen heeft. 1 Maar het bleef niet bij de gewone zalen, ook de ziekenzaal, waar gelukkig slechts éen patientje lag, en de kamer bestemd voor de kleeding, werden niet vergeten. Ook de keukenjuffrouw en haar staf werden met een bezoek vereerd; niettegenstaande men er aan. het kachel- poetsen en dweilen was. De keukenprin sessen, dia in haar werkkleeding voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1