s ITEM. No '92 42e Jaargang Hofberg Orgels landbouw zjjnde A. 8. J. DEKKER - GOES. teding. EERSTE BLAD. i. Beschuit- ad bakkerij uwe Keien, itklinkers enz. i Metselaar umerman MINADORP, den verkoop haar dappelen igranen richten aan ur A. HANKEN. t e d e n eren van ver- rioleerlngswer- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Van de Reepe's Schoeisel Papegaaistraat - Goes. Binnenland» Belangrijkste Nieuws. Voor Zeeland: 1 pklaringen. Weinig verandering in tem- niddag 2 uur; rgen 10 uur 764. r fietsers DOP: ven in te zenden aan het ^3ureau >es. ER GOES. JO P: Melkvee en bloed Stier, ERAAF, Veehan- ÏMAN, Wemel- 11 4 V ^ER en WET- 3oes, zullen op 1 Mei a.s., ee uur, ten Stad- ning zijn verkrijg- irie ad. £2.— per jen worden ver- lirecteur van Ge- :au Schoolstraat 1. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Jureau: Lange Vorststraat 70, Goes, tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3- Losse nummersf0.05 P r ij's der AdvertentiSn: 14 regeis f1.20, eike regei meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting HEMELVAARTSDAG. In verband met den Zondagsdienst van de Posterijen op Hemelvaartsdag is het noodig dat „De Zeeuw" morgen, evenais des Zaterdags, vroeger dan ge woonlijk verschijnt. Advertentiën en berichten voor het Nr. van morgen moeten uiterlijk om half tien 's morgens in ons bezit zijn. V" Onze Rotterdammer. „Be Rotterdammer", hij een groot deel van ons volk bekend en dat is een goed teeken als „onze Rotterdammer", her denkt vandaag den dag dat nu een kwart eeuw geleden het eerste nummer van de pers kwam. Klein begonnen is dit antirevolutionaire orgaan na vaak zeer zorgelijke jeugdjaren uitgegroeid tot wat den omvang betreft het grootste Christelijke dagblad in ons land, tot een blad gezien en geliefd in Christe lijke kringen en gerespecteerd door de te genstanders. Er is op dezen gedenkdag reden te over om God die het werk heeft willen zegenen en die den wasdom heeft willen schenken, te danken voor wat Hij ons volk en in 't bijzonder het Antirevolutionaire volk in dit orgaan heeft gegeven. Maar daarnaast is er ook reden om met dankbaarheid en eerbied te gedenken hen, die met ongelooflijke moeite en met ont zaglijke krachtsinspanning de Rotterdam mer hebben verzorgd en tot zoo grooten bloei hebben weten te brengen. Wij denken hierbij aan den eersten hoofdredacteur Mr A. de Jong, die in de eerste jaren vaak met zijne Echtgenoot® nacht en dag in de weer was, om de uit gave te doen slagen. En wij denken ook aan den tegenwoor- digen directeur-hoofdredacteur den heer Diemer, aan wiens groote energie het ju- bileerende blad zooveel heeft te danken. Er zou van de Rotterdammer op dezen feestdag veel goeds zijn te zeggen. Wij doen het niet. Wij wijzen alleen op het voornaamste, n.l. dat dit orgaan terwijl het zijn taak als nieuwsblad uitnemend blijkt te verstaan, toch in de eerste plaats is en wil zijn pleit bezorger voor de Antirevolutionaire begin selen, dat het in navolging van Groen van Prinsterer, overeenkomstig de eischen door onzen tijd gesteld altijd weer plaatst „tegen de Revolutie het Evangelie". En daarom kunnen we ons Rotterdam- sehe orgaan zoo van heeler harte geluk- wenschen en tevens de hartgrondige hoop uitspreken dat het tot in lengte van jaren zijn heerlijke taak mag blijven vervullen. V Arbeidsverhoudingen. Naar aanleiding van het artikel, door ons de vorige week uit „Patrimonium" overgenomen, ontvingen wjj een schrij ven van een landbouwer uit Zuid-Beve land, waarin deze er de aandacht op vestigt, dat de schrijver van bedoeld iax- tikel blijkbaar niet voldoende op de hoog te is van de arbeidstoestanden in Zeeland: en met name in Zuid-Beveland. Het is bekend, zoo zegt hij, dat de ar beidsduur bjj ons (d.i. in de omgeving van Biezelinge) in den winter 71/21' 8 ufur én in den zomer 9 uur isdat het jaar loon varieert van f780 tot f 1000, wat aanmerkelijk afwijkt van genoemd dag loon, daar er zooveel stukwerk wordt gedaan, zonder verlenging van arbeids duur; dat de feestdagen worden betaald; dat in vele gevallen bij ziekte wordt he' taald; en dat in doorsnee de bóeren-ar beiders nog wel tevreden zij'n en zeïf er kennen veel meer van het leven te ge nieten, dan vroeger. De schrijver voegt hieraan toe, dat er ongetwijfeld misstanden zijn, maar dal de zaken ook vaak verkeerd worden voor gesteld, om dan te eindigen met deze uitspraak: werk het organisatie-leven in de hand, dat juich ik toe, doch zie dub bel toe op welke wijze. Hier wordt naar het ons voorkomt, de spijker- op den kop geslagen. Wij kunnen wel aannemen, dat in de door „Patrimonium'aange'haalde gege vens van den heer Lindeijer teveel gege neraliseerd wordt. Maar op grond van wat onze brief schrijver uit zijn omgeving meedeelt, kan toch ook weer niet worden geconclu deerd, dat dus da toestanden in orde zijn. Er zijn misstanden. De positie van vele arbeiders is be klagenswaard. Soms tengevolge van economische oor eaken, waaraan niemand momenteel iets veranderen kan, omdat ook de werkge vers zelf aan het eind van hunne kracht zijn, maar soms ook, omdat men geen oog heeft voor de behoeften en de rech ten van den arbeider, omdat de werk gevers zich eenvoudig aansluiten hij hef bestaande zonder de keur van het Woord Gods toe te passen. En nu handelt verkeerd de arbeider, die zich deswege aansluit bij" een revolu- tionnaire organisatie, bij den modernen landarbeidersbond, die met de S.D.A.P. officieel verbonden is. Op zulk een handelwijze kan Gods zegen niet worden ingeroepen. Maar eveneens handelt verkeerd de ar beider, die geen redelijke pogingen doet om zijne positie te verbeteren, en beter de belangen van zijn gezin te behartigen. Wij zeggen het onzen briefschrijver na: werk het organisatieleven in. de hand. Laten de arbeiders zich organiseeren in een Christelijke vereeniging, in den Christelijken Landarbeidersbond, wiens streven het is, de arbeidsverhoudingen meer in overeenstemming te brengen met de eischen van Gods Woord. Gerechtigheid verhoogt een volk. Maar de zonde, ook de zonde van ver keerde arbeidsverhoudingen en van het steunen van revolutionaire organisaties, is een schandvlek der natiën. De staking in de Rijnvaart. Voor zoover de arbeiders der overlaad- bedrijven in de Duitsche Rijnhavens niet reeds door de uitsluiting werden ge-trof fen, zijn zij nu een sympathiestaking be gonnen. Door de vertegenwoordigers der uitge stotenen en der thans tat sympathie-sta king overgegane arbeiders werd besloten, met ingang van vandaag ook op de buitenlandsche vaartuigen den airbeid te staken, daar gebleken is, dat de Rijln- sclieepvaart en overlaaidfirma's, die de uilsluiting proclameerden, hun goederen vaak door buitenlandsche schepen 'laten overladen en verzenden. Dit besluit beteekent stillegging van heul het overlaad-bedrijf in alle Duit sche Rijnhavens. Van dezen maatregel uitgezonderd „zijn het personen-verkeer, (met het Duitsche personensche-epvaartbe- drijif is n.l. een loomove-reenkomst geslo ten), de pakkerij'en en de bij dit bedrijf hoorende 'OvcrlaadbedrijVen. Het secretariaat van de Nederlandsche federatie van transportarbeiders meldt: Op een zeer druk bezochte vergadering van Hollandsch Sleepboiotpersoneel op Zondag te Ruhrort, gehouden onder lei ding van -de Ned. federatie yan Jtransport- arbe-iders, waar leden uit de diverse or ganisaties aanwezig waren, werd met al- gemeene stemmen besloten, geen sleep meer aan te maken, om boven Ruhrort te varen. Dit besluit is Maandagmorgen ook strikt uitgevoerd. De beteekenis van dit besluit is, dat hierdoor de vaart op den Boven-Rijin ge heel is stopgezet geworden. Nieuwe arrestaties fn Rustend. Volgens berichten uit Moskou heeft de G- P- Oe opnieuw economische overtrer dingen ontdekt. Tal van personen zijin gearresteerd. Het proces zal op snelle wijze ten einde gevoerd worden. Voor tal van gearresteerden wordt de dood straf verwacht. De schade zou 1 mil- lioen roebel bedragen. In verhand met ae ontdekking van een monarchistische samenzwering hebben te Chabarofsk meerdere arrestaties plaats ge had. In het geheel zijh 103 personen' in hechtenis genomen. Prins Carol van Roemenië. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de minister van binnenlanldsche zaken, dat hij van Jonescu- een stellige belofte gekregen had dat zijn gast, Prins .Karei van Roemenië, het land zal verlaten te gen 17 Mei ten allerlaatste. Een politieke staking in Oostenrijk. Doordat een klein deel van "de werk lieden van de Alpine Montangeselschafft, de groote Oostenrijiksche staalindustrie, het werk gestaakt heeft, dreigt er een algemeeno staking onder de mijlnwe-ricers van dit bedrijf, die ongeveer 1.5.000 man sterk .zijh. De oorzaak van het geschil is van politieleen aard. De socialisten hadden n.l. in een van de kleinla bedrij ven, die tot de Alpine Mantan behooren, hot ontslag van alto mot-socialistische arbeiders g-eëischt, wat de algemeen® di rectie van de onderneming natuurlijk van de hand wees. Daarop heeft een 500 taJ arbeiders het werk gestaaikt. D-e alge- meene directie 'Treeft de arbeiders voor dei keuze gesteld onmiddellijk waetr aan het werk te gaan of te worden ontslagen!. Dit is voor het verdere personeel der onderneming het sein geweest om' oen solidariteitsstaking aan te kondigen. Koude en regen. In Italië is de kou verleden week iets later ingezet dan hier te lande, maar gespaard is men er niet voor. Het is er Vrijdag, vooral in het Noorden des lands, fel koud geworden. In de Venetiaansche Alpen is Sneeuw gevallen. De Piave en eenige kanalen zijn bevroren. In Umbrië heeft de aanhoudende regen schade aan gericht in de wijngaarden en aan de gewassen te velde. Te Rome, waar Mei een van de mooiste maanden des jaars behoort te zijn, heeft het geweldig ge regend. Op den Tiber is het water hoog, eenige zijrivieren zijn zelfs buiten hun oevers getreden. Stabilisatie van de Grieksche munt. De Grieksche kabinetsraad heeft beslo ten tot stabilisatie bij wetgevend besluit van de drachma tot een waarde van 375 in het pond sterling. Een verordening op den invoer van kersen in Engeland. Het ministerie van landbouw en vis- scherijen heeft een verordening uitgevaar digd op den 'invoer van kersen in Enge land en Wales gedurende het kersen seizoen van dit jaar. Het doel ervan is te verhinderen, dat de kersevlieg, „een schadelijk insect, dat in sommige landen op het vasteland voor komt, maar waarvan de Engelsche boom gaarden nog "vrij, zijn gebleven" in En geland ingevoerd wordt. Merkwaardige ontdekking. Op de eerstvolgende zitting van de in ternationale arbei-dsconferentie, welke 30 Mei te Genève zal aanvangen, zal een systeem van onmiddellijke vertaling der redevoeringen worden toegepast, dat wan neer het voldpet, op een practische wijze het moeilijke talen-vraagstuk in den boe zem van internationale vergaderingen zal oplossen. Elke afgevaardigde zal namelijk, dank zij een vernuftige inrichting van micro foons, den spreker in de taal zijner keus hooren. Dit systeem werkt op de volgende wijze: Nabij den spreker zitten tolken, die on middellijk zijn betoog met zachte stem voor uiterst gevoelige microfoons vertalen. Deze vertalingen worden electrisch ver sterkt en naar hoort-oes'tellen van een spe ciaal type, welke voor de leden der verga dering, de journalisten en het publiek zijn opgesteld, overgebracht. Elke toehoorder kan -de taal, welke hij verlangt, uitkiezen door eenvoudig een wijzerplaat waarop de verschillende talen zijn opgeteekend, te draaien. Op deze wijze kunnen 5 tot 600 perso nen de vertalingen van de redevoeringen in de verschillende talen, waarin het noo dig is, hooren. Indien deze uitvinding bevredigende re sultaten oplevert, zal het 'moeilijke talen vraagstuk in de internationale vergade ringen eindelijk zijn opgelost. De economische Voikenbonds-commissie. De raad van de economische commissie van den volkenbond is gisteren te Genève voor het eerst bijeengekomen. Onder de aanwezige leden bevinden zich onze landgenooten Serrarens, als verte genwoordiger van de Internationale Christelijke Vakvereenigingen, Oudegeest en Heldring, welke laatste aan de confe rentie deelneemt als vertegenwoordiger van de Internationale Kamer van Koop handel. De toon der discussies was zeer matig; overal bleek de teleurstelling, dat op het belangrijk punt der internationale tarief verlaging sinds verleden jaar nog zoo weinig vooruitgang verkregen is. De hoofdindruk was, dat op het hoofd punt de internationale verlaging van tarie ven nog weinig vooruitgang is bereikt. Het economisch comité zal thans trach ten tot tariefverlaging te komen door be sprekingen ten aanzien van bepaalde ca tegorieën van belangrijke goederen. Nieuwe bomaanslagen f» Sofia. Gistermorgen ongeveer -drie uur hadden te Sofia wederom twee bomaanslagen plaats. Met een tusschenpoos van ongeveer -tien minuten ontploften op twee verschillende plaatsen van de stad bommen. De eerste trof een huis van. een jocdscher koopman, Merk VOOR DEUGDELIJK BEKEND wordt door eiken vakman in stad en land als hef beste erkend. de tweede bom vernielde -de villa van den rabbijn Hadji-Kaltscheff, een van -de rijk ste personen van Sofia. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. Er wordt geen politieke beteekenis aan deze aanslagen gehecht. Tengevolge van deze nieuwe aanslagen verkeert de bevolking in groote opwinding Korte berichten. In het gebied van den St. Go-tthard vriest het een graad of tien. Gisteroch tend lag de sneeuw er bijna drie M. hoog. Bij Breslau is Zaterdagmiddag een aanslag op een spoorweg gepleegd, door dien een zware steen op de staven was gelegd, kort voordat een passagierstrein moest passeeren. Een baanwachter zag het beletsel nog tijdig genoeg om het te verwijderen. De Duitsche bladen melden, dat mi nister Stresemann ook zijn voorgenomen lezingen in Stettin en Hamburg voor deze week heeft, moeten afzeggen. De minister lijdt aan een maag- en darmcatarrh, waarbij nu ook een nieraandoening geko men is. Bij gelegenheid van de opening der luchtlijn Keulen-Brussel-Antwerpen, die in verband sfaat met de opening der Pres- sa, heeft een aantal Duitsche journa listen gisteren in 3 vliegtuigen een tocht ondernomen naar Brussel en Antwerpen, waar zij officieel ontvangen zijn. In het St. Gothard-gebied heerscht tot 10 graden vorst. Gistermorgen vroeg lag de sneeuw bijna 3 meter hoog. De directeur -van de straf-opvoe- dingsinrichting te Studzieniz, Paniewski, is wegens mishandeling van een aantal verpleegden en wegens verduistering van gelden, behoorende aan de inrichting, ten bedrage van meerdere honderdduizenden zloty, gearresteerd. In Wojkowitz bij Bielitz is een uit 5 leden bestaande inbrekersbende gearres teerd, die van 40 inbraken beschuldigd wordt, welke ten deele van 4 jaren terug ■daleeren. De aanvoerder van deze bende is de zoon van een zeer gezi.enen aanne mer. DE DEBACLE VAN DE NESPAKA. Het verslag der Verzekeringsbank. Grcote tekortkomingen van het oud Kamerlid Haazevott. Thans is het verslag der Verzekerings-1 kamer over het gebeurde met de Neder landsche Spaarverzekering voor katholie ken (Nespak) verschenen. Het ingestelde onderzoek bracht vijf ongunstige punten aan het licht: a. foutieve boekingen, blijkbaar opzet telijk gemaakt; b. onjuiste staten, blijkbaaropzettelijk zoo ingeleverd; c. te duur werken; d. persoonlijke vorderingen op den di recteur; e. onvoldoende beleggingen der spaar gelden. Over het algemeen wendde de direc teur, de heer Haazevoet, het R.-K. ex-lid der Eerste Kamer, onwetendheid voor, terwijl hij het overigens telkenmale deed voorkomen, alsof niet hij de leiding had, maar de commissarissen, wier opdrachten hij had na te komen. Zoowel het een als het ander acht de Verzekeringskamer in strijd met de werkelijkheid. Na zeer langdurige besprekingen en velerlei pogingen van het bestuur der Nespaka, om nieuw kapitaaf te verkrijgen, verzocht deze laatste eindelijk op 2 April 1927 aan de Amsterdamse!) e rechtbank haar onder de nOodreg-eling te plaatsen. De rechtbank beschikte den 13en April 1927 conform het verzoekschrift der maat schappij en het voorstel der Kamer. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt critiek geoefend op de wijze, waarop het b .'heer is gevoerd. De capaciteiten van den directeur had den in een niet-leidende rol en bij strenge cor.tr61e mogelijk tot goede resultaten kunnen voeren. Hij 'bezat zee1* zekor or ganisatie talen f maar zijn karakter eigen schappen brachten mede, dat hij niet zoo danige krachten aan de maatschappij heeft verbonden als noodig is om to komen Binnenland. Minister Kan te Bruinisse. Stukken voior de Prov. Staten van Zee land. De debacle van de N.E.S.P.A.K.A. De waterleiding op Sehauwen-Duive- land. Het dreigend conflict bijl „De Schelde". Algemeene vergadering van de Veilings- vereeniging „Zuid-Beveland". Een mooie opdracht voor „De S holde". Buitenland. De invoer var. kersen in Engelanid. De wereldvlucht van den heer van Lear Black. tot een gezonden en krachtigen buiten dienst en een harmonisch werkenden bin nendienst. I11 den binnendienst bestonden afschei dingen in dier voege, dat de eene af- deeling aan de andere niet mocht raken en werkzaamheden die soms met elkaar nauw verband hielden, uit elkaar werden gehouden. Dit kwam o.a. tot uiting, waar het persoonlijke zaken betrof van den directeur. Waar de directeur bij de kas privé groote bedragen opnam, zich bij een an dere afdeeiing provisie liet te goed schrij ven over bruto-productie (dus zonder met royementen rekening te houden, zelfs ovei posten, waarvoor nooit betaald is gewor den) premiën voor een p ri v - Ver z e fce ring op de onkosten-rekening boeken liet, het geen toegelaten was, in één woord, waar de heer Haazevoet als 'directeur tegen over zijn personeel niet zuiver stond, zou het scheppen van tegenstellingen tusschen verschillende afdeelirigen van het perso neel op zich zelf niet onverklaarbaar zijn. De accountant der maatschappij is naar de meening der Verzekeringskamer ook te kort geschoten. Het ongeluk voor de Nespaka is ten slotte geweest, dat zij zich op groote schaal op het eigenlijke levensverzeke ringsbedrijf heeft geworpen. Ook een avontuur met de uitgevers maatschappij „Dante Allighieri" en „Het Nieuwe Volk" kostte schatten gelds. Hef verslag concludeert aldus: Als de verantwoordelijke persoon vooï de débacle der Nespaka moet naar de meening der Verzekeringskamer de di recteur, de heer P. J. J. Haazevoet, wor den beseftouwd. Hij is zoowel op admi nistratief als op financiëel gebied te kort geschoten: zelfs voor den buitendienst, die meer in zrjn lijn lag, heeft hjj ge faald. - Naar hetgeen wil van de administratie hebben gezien, is de directeur onvoldoen de gesteund door den accountant, meer in het bijzonder den heer IJsselmuiden te Amsterdam, om van diens opvolger, den heer Jos. van den Eerenhoemt, te Den Bosch, niet te spreken. De commissarissen verkeerden in de ongunstige positie, dat zij Ms directeur1 iemand hadden als ide heer Haazevoet, die verschillende abnormale zaken tegenover hen als normaal voorstelde. De .Verzekeringskamer heeft als haar meening te kennen gegeven, dat com missarissen en directeur moeten worden verantwoordelijk gesteld voor de nadee- lige gevolgen van de leeningen „Dante Allighieri". Als gevolg hiervan hebben, behalve de heer dr P. E. G. van der Heyden, die verklaart geen verantwoor delijkheid te aanvaarden, omdat hij altijd tegen zulke leeningen is geweest, en de heer De Wolf, die verklaart, tot betaling niet in staat te zijn, alle commissarissen zich bereid verklaard aan den curator te zullen betalen hun aandeel in hef bedrag, waar/oor naar diens meening de commissarissen ter zake van bovenge noemde leeningen zullen moeten worden aansprakelijk gesteld. Nederland en België. „Het Handelsblad van Antwerpen" heeft een hoofdartikel over Sir Eric Drum- rnonds verblijf te Brussel, waarvan wij het volgende overnemen: „Volgens de buitenlandsche "pers, en speciaal volgens de Nederlandsche, zou Sir Eric's reis naar België niet vreemd zijn aan. Ae herziening van de tractaten van 1.839 in verband met het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1