Maandag 14 Mel 1928 42e Jaargang Buitenland. dief Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaai. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Blikantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f%— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiQn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting HEMELVAARTSDAG. In verband met den Zondagsdienst van de Posterijen op Hemelvaartsdag is het noodig dat „De Zeeuw" a.s. Woensdag, evenals des Zaterdags, vroeger dan ge woonlijk verschijnt. Advertentiën en berichten voor het Nr, van Woensdag moeten uiterlijk o'm half tien 's morgens in ons bezit zijn. V" Burgemeestersbenoemingen. Het Chr.-Hist. orgaan „Het Protestant- sche Zuiden" schreef eenige artikelen om aan te toonen, dat de Chr.-Hist. wat de burgemeestersbenoemingen betreft, in Zuid-Beveland misdeeld zijn. En inderdaad, wanneer men een ver gelijking maakt tusschen het aantal Chr.- Hist. stemmen en dat der Chr.-Hist. bur gemeesters dam is hier een wanverhou ding. In verband hiermede dringt „Het Prot. Zuiden" aan, op de benoeming van een Chr.-Hist. burgemeester te Wolf aartsdijk. Hier kan, zegt het blad, een poging gedaan worden tot opheffing van den be- staönden scheeven toestand. „Met vrijmoedigheid durven wij aan dringen op het benoemen van een Chr.- Historisch man, omdat dit met den geest dezer gemeente zou overeenkomen. Dit kan blijken uit de stemming-1927, waar van het resuitaJat was: C.-H. 424 V. B. 268 A.-R. 233 S. G. 145 R.-K. 28 S. D. A. P. 25 V.-D. 23 Zoo&Is men ziet heeft de C.-H. lijst meer stemmen op zich vereenigd dan A.-R., S.-G. en R.-K. Met rede mag dus verwacht worden,•dat hier een Christ.- Historische burgemeester benoemd wordt, Mocht deze billijke verwachting ver vuld worden, dan hopen we, dat de be noemde er een is, die van huis uit deze beginselen heeft medegekregen, ze kent en beleeft; niet een, die des Zondags wel ter kerk gaat, maar voorts leeft als uit de oud-liberale beginselen." Deze redeneering schijnt ons juist. De bevolking in Wolfaartsdijk is in groote meerderheid rechtsch en onder •de rechtsche partijen neemt de C.-H. de eerste plaats in, zoodat de benoeming van een Chr.-Hist. burgemeester eenigs- zins voor de hand ligt. Ook met de aan het slot gemaakte opmerkingen kunnen wij ons geheel ver eenigen. Telkens weer ka'n men lezen dat iemand benoemd is met Chr.-Hist. neigingen, eer bare lieden ongetwijfeld, maar wier „nei gingen" toch vaak niet verder gaan, dan door het Chr.-Hist. orgaan aangegeven. Menschen waarvan de Genestet zou zeg gen: „Zoo'n middenman, wat heb je er an?" Een strijd om de baantjes moet wor den afgekeurd. Een partij1 die zich daaraan te buiten gaat teekent haar eigen doodvonnis. Maar wel mag gevraagd dat bepaalde volksgroepen bij benoemingen e.d. niet worden genegeerd, maar dat inzonderheid bij de benoeming van burgemeesters en ook van wethouders meit den geest der bevolking ernstig rekening wordt gehou den. Weer een Oceaan-vrucfit. Uit Rudolstadt wordt gemeld, dat de laatste hindernissen voor het ondernemen van den tocht over den Oceaan thans uit den weg zijn geruimd. Het toestel Euro pa zal-een tusschenlanding maken te Lis sabon en op de Azoren en misschien zelfs te Zurich. De tocht zal worden medege maakt door mevrouw Dillenz, den piloot Risticz, en den piloot von Bentheim, ge wezen zee-officier. Sterke aardbeving in den Kau'kasus. Een telegram uit Konstantinopel meldt, dat een buitengewoon zware aardbeving Zaterdagmiddag in den geheeien Kaukasus gewoed heeft. In Tiflis, de hoofdstad, werden drie schokken waargenomen, w.o. een van bijna een halve minuut, die ern stige schade hebben aangericht. Een groot deel van de stad is verwoest. Alle ver bindingen zjjn verbroken. Een Deensche weeldebelasting. De Deensche minister van Financiën heeft dezer dagen in een liberale vergade ring te Kopenhagen, medegedeeld, dat h(j voornemens was om ten behoeve van rente en aflossing der onlangs gesloten staatsleening in verband met de recon structie der Deensche Landmandsbanfc een belasting te heffen van weelde-arti- kelen. Volgens dagbladberichten zóu de belasting waarschijnlijk worden geheven van sigaretten, cïgarillo's, chocolade en bier. De nieuwe voorzitter van hef Roode Kruis. Het internationale Roode Kruis-comité heeft een nieuwen president gekozen in de plaats van Gustave Ador, die onlangs overleden is. Het heeft daartoe aangewe zen Max Huber, vroeger president van het internationale gerechtshof te 'sGra- venhage. De Pressa te Keulen. Voor de internationale perstenfoonsteL !ing, de „Pressa", welke te Keulen wordt gehouden, bestaat een buitengewone be langstelling. In geen enkel Keulsch hotel is één kamer onbezet. Vrijdagavond heerschte in de stad reeds een groote drukte; tegen den avond werd de Dom geïllumineerd, hetgeen een prach tig effect opleverde. Onder ^buitengewone belangstelling is Zaterdagmorgen de tentoonstelling ge opend. Verschillende rijksministers en andere officiëele personen waren daarhij tegen woordig. Voorts was bijna het geheele diplomatieke corps te Berlijn aanwezig. De plechtigheid werd geopend met een toespraak van den eersten burgemeester. Hij wees er op, dat 43 staten Van den volkenbond hier aanwezig zijn. De ten toonstelling kan dus een voorbeeld van internationale samenwerking worden ge noemd, welke samenwerking, naar hrj hoopte, zich steeds meer en meer zal ontwikkelen en openbaren. Een communistisch spïonnage-complof. De politieke politie te Riga is een com munistisch spionnagecomplot op het spoor gekomen, dat onder leiding van een atta ché van het Sovjet-Russische gezantschap stond. Er werden talrijke huiszoekingen verricht., walatbiji de politie de hand legde op een groote hoeveelheid belangrijk ma teriaal. Er hebben in verband hiermede reeds verscheidene arrestaties plaats ge had. Een ander bericht meldt, dat het com plot onder leiding staat van een beambte van het Sowjetgezantschap, genaamd Leu- ge. Deze beambte werd gearresteerd. On der de andere gearresteerden bevindt zich een leger-luitenant. Stresemann niet naar Genéve. Dr Stresemann zal, het staat reeds vast, in Juni a.s. niet deelnemen aan de zit ting van den raad van den Volkenhond. Dr Stresemann zal namelijk in Juni moei lijk uit Berlijn weg kunnen en bovendien zal hij wel hoogstwaarschijnlijk waarne mend minister zijn in een demissionair Kabinet. Briand heeft, zooals bekend, reeds en kele df-gen géi eden te kennen gegeven, dat hij ditmaal in verband met zijn ge zondheidstoestand niet naar Genève zal reizen; men vermoedt hier, dat ook Aus ten Chamberlain zich ook wel niet m Juni naar Genève zal begeven. Dultschland en de Vereenigtfe Staten. De op 5 Mei te Washington ondertee- kende verdragen tusschen Duitschland en de Vereen. Staten omvatten een vergetjjks- en arbitrageverdrag. Het eerste bepaalt, dat alle tusschen de twee staten ontstaan de geschillen, van welken aard ook, wel ke niet langs den gewonen diplomatieken weg bij te leggen zijn, aan een binnen zes maanden te vormen permanente internati onale commissie zullen worden voorge legd. De inleiding tot het tweede, het arbitra ge-verdrag, legt er den nadruk op, dat de contractanten er naar streven door hun voorbeeld niet alleen te kennen te geven, dat zij den oorlog als verdedigingsmiddel in de internationale politiek hij hun wederzijdsche betrekkingen veroordeelen, doch ook er naar streven het oogenblik te bespoedigen, waarop het tot stand ko men van internationale twistpunten voor goed de mogelijkheid van een oorlog tus schen welke mogendheden ook heeft uit gesloten. Het verdrag bepaalt, dat alle geschillen die niet langs diplomatieken weg of via de commissie van vergelijk bij te leggen zijn, aan het Permanente Arbitrage-hof of een ander Hof zullen worden voorgelegd. Aanneemkanioren der posterijen öij particulieren. Er zullen in het heele Duitsche rijk een groot aantal aanneemkantoren der posteryen by particuliere handelslieden worden opgericht. Niet alleen grootere be drijven, maar ook kleinere winkels, die aan drukke verkeerspunten liggen, kun nen voortaan op hun.verzoek een eigen 'aanneeinkantoor voor 'poststukken te be dienen krijgen. Brieven en pakketten kunnen hij"1 de kantoren worden ingeleverd, zelfs geld kan er betaald worden; in welken omvang is echter nog niet vastgesteld. Aardverschuiving. In de buurt van Klagenfurt is tenge volge van de aanhoudende regens van den Iaatsten tijd een strook gebied van een der Noordelijke hellingen van de Ket- zen in beweging' gekomen. De strook is ongeveer 800 M. lang en 150 M. breed. De massa schuift langzaam naar beneden. Een huis, dat bedreigd wordt, is ont ruimd. Prins Carol van Roemenie. Naar de bladen uit Milaan melden, heeft prins Carol bij de Italiaansche regeering toestemming verzocht om in de Italiaan sche Riviera te mogen verblijven. Ook de Belgische regeering heeft verklaard, dat een bezoek aan België van prins Carol momenteel ongewenscht. is. «T HcjKCitjniccSlrcr^eina ij 35 JAAR BEPROEFD k Korte berichten. Vrijdagmorgen is er in het Ardennen- gebied een dikke laag sneeuw gevallen Aan de te velde staande gewassen weid groote schade toegebracht. Er zijn nu elf gevallen aangegeven van pokken te B.alham en Torting, twee te Collier's Wood, een te Streatham, en een te Upper Norwood (Eng.) Dhr Caley, de ambtenaar van den ge- zondheidkundigen dienst voor Wands worth, maakte de opmerking, dat de slachtoffers geen van allen ingeënt waren. De metaalbewerkers in Saksen heb ben besloten het werk vandaag algemeen te hervatten. Een communistisch voorstel, om door te staken is zonder stemming op zij geschoven. De krijgsraad te Brest heeft 5 ma trozen van den Franschen kruiser „Mui- housen" wegens communistische propa ganda tot gevangenisstraffen van 5 en 8 maanden veroordeeld. Een Panjsch com munist, die als aanstichter werd be schouwd, is tot 13 maanden veroordeeld. Te Metz, waar op een vergadering nog een nabetrachting werd gehouden over de uitslagen van de Fransche ver kiezingen, heeft een bloedige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige der aanwe zige jongelieden, waarbij ook van vuur wapenen gebruik werd gemaakt. Eén hun ner werd levensgevaarlijk gewond. De 1 gendarmen hebben driejiersonen gearres teerd. In de maand Augustus zullen 10.000 Engelsche oud-strijders een bezoek bren gen aan de slagvelden van Vlaanderen. Zj' zullen vergezeld worden door den prins van Wales. Te Boedapest is het tot een botsing gekomen tusschen 'socialistische en fas cistische arbeiders. Ongeveer 40 socialis ten zijn n.l. een lokaal van de nationaal fascistische arbeidersvereenigirtg binnen gedrongen en hebben daar een vijftal fas cisten afgeranseld, zoodat deze moesten worden verbonden. De politie heeft een onderzoeik ingesteld. Naar uit Miskolcz gemeld wordt is de Sajo (in Hongarije) buiten zijn oevers getreden. Verscheidene honderden juk zijn overstroomd. Tal van gemeenten zijn door het water geïsoleerd. Te Seattle heeft Vrijdagavond een bomaanslag plaats gehad op een theater. Voor het theater was een bom geplaatst. By de ontploffing werden alle ruiten van het gebouw vernield, waardoor onder do schouwburgbezoekers 'n paniek ontstond. Verscheidene vrouwen vielen in onmacht. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats De Zweedsche luchtvaartmaatschap pij is voornemens een vliegdienst Stock holm—Londen via Malmö in te richten en heeft daardoor samenwerking met het postbestuur gezocht. De maatschappij zal nog deze maand proefvluchten onderne men. Een militair vliegtuig is in den tuin van een huis te Farnborough neergestort. De bestuurder werd gedood; twee inzitten den gewond. Een dezer overleed later. Bij een gevecht tusschen Marokka nen en de bezetting van een Franschen afgelegen post, hebben, naar uit Rabat wordt gemeld, de Marokkaneh 49 en de Franschen 3 man verloren. 6 Marokkanen werden gevangen genomen. Zaterdagmorgen zjjn te Berlijn herige regen- en hagelbuien voorgekomen. De thermometer daalde in enkele minuten van 7 tot 4.5 graad. De Koningin naar Zweden en Noorwegen. Naar gemeld wofdt is H. M- de Ko ningin voornemens op 16 Juinii a.s. voor do gebruikelijke vacantiereis naalr Zwe den en Noorwegen te vertrekken. Hare Majesteit stelt zich voor 1 Augus tus d.a.v. op Soestdijik terug te komen. Evenals vorige jaren zal de Koningin een strict incognito op deze reis bewa ren. Het vuil naar den akker. Gemeld wordt, dat Woensdag a.s. een aanvang gemaakt zal worden met de cultiveering van woeste gronden bijl Lei- muiden door de Mij'vo. Zooals bekend is de Mijlvo een maat schappij voor ontginning van woeste gron den, met 'toepassing van stedelijke afval stoffen. Voor de cultiveering van het terrein bij Leimuiden heeft de Mijvo de beschik king over het stadsvuil van Haarlem. Uit het Steendrukk ersbedrijf. De rijksbemiddelaar prof. mr p. J. Aal- berse, heeft partijen, betrokken in hot conflict, dat dreigt in het lithografische bedrijf, bijeengeroepen in een conferen tie, welke bepaald is op Dinsdag 15 Mei ctp het departement van Arbeid. Vrijwillige Burgerwachten. Met het oog op de kosten heeft het bestuur van den Ned. Bond van Vrijrw. Burgerwachten zich genoodzaakt gezien het voornemen, om het 10 jarig bestaan van het instituut der Burgerwachten fees telijk te herdenken door een nationatem landdag te laten varen. Mr J. E. W. Duys. Het lid der Tweede Kamer, mr J. E. W. Duys, vertrekt Zondag a.s. voor eeni ge weken naar Zwitserland voor herstel van gezondheid. 'v Nat. Chr. Onderoff. Vereen. In de te Nijmegen gehouden jaarver gadering van de Nat. Chr. Onderoff. Ver een. werd de heer A- T. van Oosterum als lid van het bestuur en als voorzitter herkozen. In de vacature wijten J. v. Mourik werd gekozen den heer 0- Oranje te Gorinchem. Als lid van de ondersteu ningscommissie werd gekozen de heer D. van Sinderen te Assen. Die radio-omroep O'p 30 April. Het dagelyksoh bestuur van den Natio- nalen Bond tegen Revolutie heeft aan den minister van waterstaat een brief gericht van den volgenden inhoud: „Het dagelijksch bestuur van den Nar tionalen Biond tegen Revolutie, kennis ger nomen hebbende van de overwegingen, welke hebben geleid tot de beschikbaar stolling van den Hilversulrischen zender aan den socialises chein raldioi-omroep op 30 April 1.1. protesteert met klem te gen deze regeling, waardoor uwe excel lentie de uitzending, georganiseerd door een sbc'ialistische organisatie op dezen nationalen feestdag heeft mogelijk ge maakt, wat door de overgroote meerder heid van ons volk in al zijn geledingen, is gevoeld gis een .krenking van de gevoe lens van aanhankelijkheid van het Vors tenhuis. dringt ex bij uwe excellentie op aan dat maatregelen worden genomen, welke de herhaling van het nu voorgevallene in den vervolge uitsluiten. Het N e d e r 1. Roode Kruis. Het 'hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis meldt, dat tot nu toe voor de slachtoffers van' de aardbevin gen in het Onsten e:en bedrag ad f5000 is ontvangen. Het ontvangt echter nog steeds berich ten over den groeten nood',welke in de geteisterde gebieden heerscht, zoödait het zich nog gaarne blijft belasten met het in ontvangst nemen van giften. Gelden kunnen o.a. (Overgemaakt wor den per postwis'ül of door overschrijving op fle girorekening nr 22.120 onder het motto „aardbevingen". Binnenland. Vannacht gaat de zomertijd en morgen de zomerdienst bij de spoorwegen in. Wordt de verhouding tusschen Nederland en België een Volkenbondszaak? Het faillissement van „De Glindhorst". Morgen zal H. M. de Koningin-Moeder in Vlissingen aankomen. Jaarvergadering van het Schoolmuseum te Middelburg. Vacantie-reis van H.M. de Koningin naar Zweden en Noorwegen. Buitenland. Aardbeving in den Kaukasus. De Pressa te Keulen geopend. Communistisch complot in Riga. Het Schelde-vraagstuk. Uit Brussel wordt gemold; Naar in politieke kringen verluidt, heeft Sir Eric Drummond bijl zijn bezoek aa.a Brussel met officieele persoonlijkheden be sprekingen gevoerd over het Schelde pro bleem en de internationalisatie van de Schelde-monding. De Belgische regoaring zou n.l. van plan zijn deze kwestie aan den Volkenbond voor te leggen, ingeval geen overeenstemming met Nederland klain worden verkregen. Georganiseerde oppositie. Do oppositie-groep in de S-Dl-A.P. heeft Zondag onder leiding van den heer Fim- men vergaderd. Men bleek zeer ontstemd te ,2ijn over de houding van partijbe stuur en partijorgaan. Besloten jverd niet een bepaalde organisatie te stichten, maar wel het onderling contact te bewaren en de uitgifte van een zelfstandig week blad .voor te bereiden. TWEEDE KAMER. De schoolkwestie te Ootmarsum, Vrijdag heeft de heer Ketelaar (V.- D.j geïnterpelleerd over de schoolkwestie te Ootmarsum. (Door plaatsgebrek moest Zaterdag het verslag overstaan.) De kwestie was deze. Op een open bare school te Ootmarsum zjjn ongeveer 120 leerlingen, waarvan ruim honderd ka tholieke. Nu wilde het katholieke kerk bestuur voor die katholieke leerlingen een Roomsche school stichten en vroeg van den gemeenteraad geld voor den houw daarvan. De gemeenteraad willigde dat verzoek in. Intusschen schijnt het gebouw van de openbare school voldoende gelegenheid te bieden om er de nieuwe Roomsche school te vestigen, zoodat aan Ootmarsum de kosten van den bouw van een nieuwe .school zouden kunnen worden bespaard. De burgemeester deelde dit aan Gedepu teerde Staten mede, doch tot verwonde ring van den heer Ketelaar was daarop geen vernietiging van het Raadsbesluit, als in strijd met het algemeen belang, door de Kroon gevolgd, waJarom door hem een viertal vragen hieromtrent wer den gesteld. De Minister van Onderwij sy de heer Waszink, verstrekte de volgendle inlichtingen: De beteekenis, die spreker aan het raadsbesluit hecht, is deze, dat de ge meenteraad heeft willen vastleggen de medewerking krachtens art. 72. Daarmede is nog niet besloten, tot den bouw van een nieuwe school. Art. 72 L.O. wet Iaat immers niet toe 'de aanwijzing van een bestaand schoolgebouw. Had de gemeen teraad een nieuwe school willen stichten, dan had hij daarvoor een nieuw besluit moeten nemen. Het Ootmarsumsche raads besluit echter kon geen ander dan een beginselbesluit zijn, dat voor Vernietiging niet vatbaar is. Hiermede is echter niet beslist, dat aan de zaak niets meer wordt gedaan. De heer Ketelaar zegt, dat hij: niet geheel onbevredigd is. Toch overweegt hij een motie in te dienen, waarin verzocht, wordt te bevorderen, dat het hedoelda raadsbesluit vernietigd wordt. Dr de Visser (C.H.) zegt, dat in het algemeen schoolbesturen niet voldoende doordrongen zjjn van den financiëelen toe stand van verschillende gemeenten en van de soberheid, die van hen verwacht wordt. Tot zij'n spijt kan spreker zich Elef vereenigen met het standpunt der regee ring. Art. 77, alinea 2, stelt de mogelijk heid van het beschikbaar stellen van een bepaald gebouw, door overleg van B. en W. met het schoolbestuur. Toen 'dit besluit ter kennis van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1