No 190 Zaterdag 12 Mei 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD~ Buitenland. Binnenland. ORANGE Belangrijkste Nieuws. pluche T^feïkleeden en Dïvankleeden F. J. BOONE - TEL. 55 - GOES Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. J. GEENSE S Fa J. A. L. G. WITTE 2 troebele Sinaasappeiiimonade <j Buitengewoon zeer voordeelige aanbieding In: Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.35 Prijs der Advertentlün: 14 regels f1.20, elke regel .neer 30 et Bij abonnement belangrijke korting V De scherpe resofufie. Zóó werd later de schoolwet-Kappeyne, die het Christelijk onderwijs den dood steek moest toebrengen, gekarakteriseerd. En niet ten onrechte. Enkele bepalingen uit deze beruchte wet mogen dit "duidelijk maken. Een der artikelen bepaalde, .dat alge- meene regelen zouden worden vastgesteld voor den bouw en de inrichting der schoollokalen. Ook de lokalen der Chris telijke scholen in die dagen nog uiterst primitief, zouden aan zekere eischen moe ten voldoen, terwijl ze anders zouden worden afgekeurd. Het is duidelijk, dat hier de schoolbesturen voor niet te be talen uitgaven werden geplaatst. De lokalen der bijzondere scholen Wa ren primitief. Maar ook met de leer krachten moest men zuinig zijn. In tal van scholen moest men zich met kwee- kclingen behelpen. Door de nieuwe wet echter werd het gebruik van kweekelin- gen zeer beperkt, wat beteekende, dat tal van scholen gesloten zouden moeten wor den. Voor de openbare scholen werd het aantal leerl. per onderwijzer sterk ver minderd. De bijzondere scholen waren hierin vrij, maar zij moesten concurree- ren en ze zouden dus ook, of ze wilden of niet, in deze richting moeten volgen, wat 'alweer nieuwe uitgaven met zich bracht. Om het verder den gemeenten gemak kelijk te maken openbare scholen te stich ten, bepaalde het ontwerp, dat een deel der kosten door het Rijk zou worden vergoed, terwijl de bijzondere scholen geen cent kregen. Verder werd de toelating tot de open bare scholen vergemakkelijkt, door de be paling, dat schoolgeld kon worden ge heven. Men behoefde het dus niet te doen. En zoo zou voor de menschen met smalle beurzen de keuze nogal moei lijker worden gemaakt en de bestaanstrijd voor het Christelijk onderwijs nogal meer verzwaard. En dan was er nog voor de armsten onder de armen een extra dwang middel bedacht. Bepaald werd, dat dege nen die hunne kinderen geen schoolonder wijs deden ontvangen, niet voor bedeeling in aanmerking konden komen. In plaat sen waar geen Christelijke school was, zouden dus de onbemiddelden worden gedwongen hunne kinderen naar de open bare school te zenden. Men ziet, hieruit, dat de strik niet zorg was gespannen. Niets was vergeten. Na het inwerkingtreden van deze wet, zou het met het Christelijk onderwijs gedaan zijn, voorgoed. De scholen tot nu toe met veel zorg en moeite onderhouden, zouden gesloten moeten y-orden. De uitgaven voor het onderwijs zoowel voor het Rijk als de gemeenten zouden belangrijk stijgen. Daaraan zouden ook de voorstanders van het Christelijk onderwas mee moe ten betalen. En tegelijkertijd zouden de kosten voor het eigen onderwijs veel en veel hooger worden. Dat werd het einde van de Christelijke scholen. Ze zouden moeten sterven. Zoo hoopten de vijanden. Zoo vrees den de vrienden. Dr A. Kuyper schreef: Nooit of nimmer is de vrije school zoo ruw en zoo hard- rekkig aangepakt en op zoo'n barhaar- sche manier de stoep afgedrongen als in dit koele, onbarmhartige diepkrenkende stuk. Mas het wonder, dat er in de vergade ring van Christelijk Nationaal Schoolon derwijs op 2 Mei 1878 te Utrecht gehou- den een ernstige stemming heerschte? De overstroomingen in Canada. In de Canadeesche provincie Ontario is veel schade door overstroomingen aange richt. Tal van bruggen zijn verniéld en verschillende dijken zijn gebroken, zoodat het verkeer, ook per trein, op tal van plaatsen onderbroken is. Een roeiboot, waarin acht kinderen uit school werden gehaald, is omgeslagen, waarbij drie kin deren verdronken zijn. Het water begint echter reeds te vallen. Aardbeving in Armenië. Uit Moskou wordt gemeld, dat te Le- ninkan (vroeger Alexandrofeld) een he vige aardbeving is waargenomen. Talrijke huizen vertoonden groote scheuren. Gis Letop het juiste adres OPTICIEN Langevorststraat 49 Goes terenmorgen vroeg herhaalden de aard schokken zich, die ook te Tiflis werden waargenomen. De geheele bevolking is de straat op gevlucht. De „Italia". Een draadloos bericht meldt, dat het luchtschip de „Italia" gistermiddag tenge volge van het zeer slechte weer boven de Noordelijke IJszee te 16.10 uur weer te Kingsbay is geland. Vooraf werd het landingsterrein door de „Italia" draadloos van den voorgenomen terugkeer verwittigd, zoodat alles voor de landing in gereedheid kon worden ge bracht. De landing verliep vlot. De sprinkhanen in Palestina. De sprinkhanenplaag is in Transjor- danië, maar ook in Palestina nog ern stig. De vlakte van Esdralon is tusschen Megiddo en Nazareth dicht met sprinkha nen bedekt, en de invallers hebben voor posten in de zionistische kolonies Sichron Jacob en Balfouria. De geheele burgerwacht uit Haifa is met een af deeling uit Jeruzalem in de weer en bestrijdt de insecten met 46 vlammenspuiten. Vorst aan den Rijn. Aan den Rijn heeft het gisternacht zoo sterk gevroren, dat aan de wijngaarden voornamelijk in Birkenweiler, Frankenwei- ler en Ziebeldingen groote schade is aan gericht. Ook op de korenvelden zijn op vele plaatsen de jonge plantjes bevroren De overheid is met een onderzoek naai den omvang der schade begonnen. Een orkaan boven Syracuse. De bladen melden, dat een orkaan te Syracuse op Sicilië een muur van een bouwvallige school heeft doen instorten. De instortende muur verpletterde in de nabijheid staande huizen, welker inwoners onder het puin bedolven werden. Drie dooden en verscheidene gewonden werden te voorschijn gehaald. Een malaria-epidemie. In Transvaal heerscht op het oogenblïÊ een hevige malaria-epidemie, die volgens berichten uit Johannesburg, de ernstigste is sinds vele jaren. In de laatste zes we ken kwamen 200 ster"gevallen voor, en van week tot week neemt hun aantal toe. De autoriteiten ondervinden eenige moeilijkheden bij het verstrekken van de noodige geneesmiddelen. China-Japan. De Japanscbe spoorwegautoriteiten hebben last ontvangen het transport voor te bereiden Van 20.000 man en 5000 paarden naar 'Sjantoeng tusschen 1b en 31 Mei, waardoor de troepenmacht in Sjantoeng op ongeveer 28.000 man wordt gebracht. Officieel wordt gemeld, dat de Japan- sche verliezen te Tsinanfoe hebben bedra gen 21 soldaten gedood en 79 gewond; 13 burgers gedood en 9 gewond. Er wor den 28 burgers vermist; men gelooft, dat er 2 vermoord zijn. Korte berichten. In Russische communistische krin gen heerscht groote ontevredenheid over de huidige woningpolitiek der sovjet-re geering. Speciaal Verwijt men de regee ring, dat zij de nieuw-gebouwde wonin gen onttrekt aan de bestaande woning wetten. Hierin ziet men een ongemoti veerde concessie aan de burgerlijke ele menten onder de bevolking. De voornaamste organisatie van de Londensche bakkersbedrijven hebben be sloten den prijs van een vierpondsbrood (1.8 K.G.J van 9 stuivers op 9i/j stuiver te brengen. De verhooging zal Maandag ingaan. Tengevolge van storm en mist aan den mond van de Elbe, ondervindt de scheepvaart veel moeilijkheden. Er heb ben tal van botsingen tusschen schepen plaats gehad. Een persjubiieum. „De Rotterdammer", het Antirevolu tionaire orgaan dat in de Maasstad ver schijnt viert dezer dagen zijn 25-jarig bestaan. Ter inleiding van de feestelijkheden is een jubileum-nummer versohenen, dat ge tuigenis aflegt van den bloei van dit orgaan, dat langzamerhand zulk een voor name plaats heeft veroverd. Het jubileum-nummer telt 48 rijk ge- illustreerde bladzijden. De voorpagina, gedrukt in een feeste lijk oranje, werd g-eteekend door Machiel Wilmink en geeft afbeeldingen van het tegenwoordige kloeke gebouw van „De Rotterdammer" en daarnevens van het eerste bureau aan bet Steiger en van bet vroegere gebouw alaü den Goudsche- singel. De inhoud van het nummer bestaiat uit een lange reeks artikelen van redac tieleden, medewerkers en voormannen op verschillend gebied,. Vele foto's, portret ten en aardige teekeningen onderbreken den tekst, die zeer gevarieerd is. De directeur-hoofdredacteur, de heer H. Diemer, wijdt in een inleidend artikel een beschouwing aan de vlag van bet dagblad: het anti-revolutionaire beginsel, die biji alle verandering, niet verande ren mag. De geschiedenis van het dag blad wordt ook door den heer Diemer beschreven. Uit het overzicht teekenen we aan, dat de eerste hoofdredacteur is geweest de tegenwoordige wethouder van Rotterdam mr A. de Jong. Na hem trad Prof. mr P. A. Diepenhorst, die zich da vaste medewerking Van zijn ambtgenoot, mr A. Anema verzekerde als hoofdre dacteur op. Nadat eerst de heer L. van Pelt eenigen tijd als directeur had ge fungeerd, werd de tegenwoordige direc teur in Februari 1912 in diens plaats benoemd en Januari 1926 tegelijk als waarnemend a'gemeen hoofdredacteur en daarna als directeur-hoofdredacteur. Verschillende anti-revolutionaire voor mannen komen met een portret en een artikel 'in het nummer voor. Zoo mr Th. Heemskerk, die schrijft over de taak der AntiRevolutionaire pers en o.m. zegt: „Er zij, welbewuste samenwerking, coa litie of niet, de hoofdzaak is, dat de auti-revolutionaire partij, haar lijn zuiver beware. Zoo qle christenheid, de lessen van haar voorgangers (Groen van. Prin- sterer, Kuyper, de Savornin Lohman en SchJaepman) vergetend, zich liet verlei den om aan te sturen, niet op eerbiedi ging van godsdienstvrijheid, maar op over- heersching van andersdenkenden in Itoomsch-Katholieke of Protesfantsche richting, dan werd het werk van jaren vernield, de vrijheid zou verloren gaan en het gezag zou door misbruik wor den ondermijnd." Mr Abr. van der Hoeven vertelt, dat hij op 15 Juni met de Rotterdammers zal jubileeren n.l. als 25 jaar trouw abon- né. Oud-minister van Dijk spreekt over de beteekenis van de christelijke pers, mr V. H. Rutgers over volkenbond en pers. De redactieleden en de medewerkers leverden vele interessante bijdragen, die d:e lezers vertellen van de geheimen van het vak. Het is een mooi en interessant feest nummer, dat er in elk opzicht zijn mag Do tijd dat ook in onze kringen van „het Rotterdammertje" gesproken werd is, dit nummer getuigt er van, voorbij. Aan de Directie en de Redactie onze gelukwenschen met dit prachtige jubi leum-nummer dat ook technisch aan hooge eischen voldoet. Mr D. Fock. Dinsdag 19 Juni a.s. hoopt Mr Fock, oud Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië en curator der Ned. Ind. Bestuursacade- mie,"zijn 70sten verjaardag te herdenken. Mr Dirk Fock werd alzoo 19 Juni 1858 geboren te Wijk bij Duurstede. Hij genoot zijn opleiding aan de Leidsche universi teit. Van 18801900 was hij achtereen volgens advocaat te Semarang, Batavia en Rotterdam. In 1900 volgde zijn benoeming tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, en in 1901 van lid der Tweede Kamer. Van 19051908 had hij, als minister van Koloniën, zitting in het xnnisterie-de Meester. Van. 19091912 WIJNHANDEL GOES - TEL. 264 ©s fl.per fiesch. ©••••©•••••••«••«•••••ttt©©© was Mr Fock gouverneur van Suriname, vanaf 1913 wederom lid en in 1917 voor zitter van de Tweede Kamer. Een merkwaardig moment deed zich tij dens zijn presidentschap voor bij de slui ting van bet zittingsjaar, n.l. in 1919, toen na de aanneming der arbeidswet van mi nister Aalberse de socialisten bet acht- urenlied aanhieven, tërwijl de heer Duy- maer van Twist daarop het Wilhelmus in zette, dat door velen werd nagevolgd. Het was de eenigste maal, dat in ons parle ment gezongen werd Voorzitter Fock wist niet beter te doen dan ijlings de vergade ring te sluiten. In 1920 werd Mr Fock benoemd tot Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië als hoedanig hij in 1925 werd opgevolgd door Jhr. Mr A. G. D. de Graeff. Stukken voor den Gemeenteraad van Viissingen. De woningbouwvereeniging „Goed Wo nen" wenscht op een stuk grond aan haar toebehoorende aan de Schuitvaartgracht lang 17.30 M. een winkelhuis, een groote benedenwoning en drie bovenhuizen te bouwen, waarvan de totaalkosten op f21.500 woTden geraamd. Hieronder Is begrepen f3000 voor jgrond welke reeds door de vereeniging betaald is. Het over schietende f 18.5CO kan de gemeente uit eigen middelen voorschieten, terwijl dan la ter 'n definitieve geidleening vain ongeveer 70 pCt. der totale kosten als eerste hy potheek, derhalve ongeveer f 15ÜOO, kan worden aangevraagd, waarvan de gemeen te rente en aflossing moet garandeeren. De jaarlijksche uitgaven worden geraamd op f 1618.75 en de ink. op f 1692.60. De Rijksverzekeringsbank heeft zich reeds in principe bereid verklaard, het geld te ver strekken. Overeenkomstig het desbetreffend ver zoek, stellen B. en W. voor aan de ver- eeniging tot bevordering van Vreemdelin genverkeer |een extra-subsidie van f200 te geven voor de bijzondere reclame, die gemaakt is met hef oog op de Olym piade. In de vorige vergadering werd het voor stel tot vaststellen van grondprijzen vooi bouwgrond gelegen ten Noorden van de woningen van „Goed Wonen" op f7, f 10 en f 14 aangehouden. De commissie vooi het Grondbedrijf, opnieuw gehoo.d, b'ijff bij deze prijzen 'en meent, dat bij hef bepalen daarvan rekening moet worden gehouden met een gedeelte der kosten van de brug over den Watergang aan den Singelweg, van den uitweg aan de Kerkhoflaan en van de brug, welke in de toekomst over den Watergang aan den Hoogen weg' zal worden gelegd. Voor gesteld wordt overeenkomstig het rap port der desbetreffende commissie de ge schatte waarde van de in het Grondbedrijf op 1 Januari j.l. aanwezige gronden vast te stellen op f 602.537.15, terwijl de boek waarde bedroeg f662.581.15. Overeenkomstig het desbetreffend ver zoek van de vereeniging voor Bijz. L.O. op Geref. Grondslag en in overeenstem ming met de wet stellen B. en W. voor aan die vereeniging over 1926 f984 uit te keeren voor een boventallig onderwij zer van 16 Maart tot 31 December, om dat ook aan de openbare scholen een boventallige leerkracht werkzaam was. Voorgesteld wordt voor de R.-K. Meis jesschool aan de Breestraat een 20-tal Lancaster-gordijnen te bekostigen, doch deze gelijk met die voor de openbare scholen aan te - besteden. In verband met de inwerkingtreding der gewijzigde motor- en rijwielwet en van het nieuwe Motor- en Rijwielregle ment, stellen B. en W. voor, afd-eeling 11 van hoofdstuk 11 der Algem. Politie-ver- ordening te wijzigen. Daarbij is rekening gehouden ook vooi handkarren te bepalen, dat sommige stra ten slechts in een richting moigen worden bereden; een maximum-snelheid van 12 K.M. achten B. en W. niet noodig te be palen, 20 K.M. is gering genoeg, temeei daar art. 22 der wet voldoende tegen on voorzichtig rijden waakt. Wel willen zjj een bepaling als in dat art. der wet fn de verordening opnemen ten opzichte van Binnenland. Schooldag te Middelburg. De nachtvorsten. Groote brand te Schiedam. Buitenland. Sprinkhanenplaag in Palestina. Malaria-epidemie in Transvaal. De verhouding China-Japan. Bezichtigt onze twee groote étalages aan de Viasmarkt. tm ruiters, koetsiers en karrevoerders, ver der wenschen zij te bepalen, dat het ver boden is, te rijden anders dan met een hand aan de stuurkruk; het zich vast houden aan een ander voortuig; het inha len in bochten of bij kruisingen van we gen. Verder wordt verplicht bij het wach ten voor bruggen of overwegen rechts (van den weg te blijven staan; en het zon der noodzaak te .blijven staan anders dan aan den kant van den weg, op den hoek van een weg, voor den ingang van -een weg of op een brug. Zij stellen voor te bestendigen de bepaling, dat stilstaande motorrijtuigen 'moeten zijn verlicht; .Uit voerig wordt nog op enkele artikelen van de nieuwe wet gewezen en ten slotte me degedeeld, dat de omschrijving der be bouwde kom eenigszins zal moeten wor den gewijzigd. Inzake de klasse-indeeling der wegen, zeggen B. en W., dat allen in klasse It kunnen vallen, behalve de Zeilmarfct en de Gravestraat, die in verband m-et het daar liggend riool in klasse III dienen te vallen. Wegens het leegstaan der betrokken woning, stellen B. en W. voor W. Stroo Lzn tot een bedrag van f5.30 ontheffing te verleenen van straatbelasting over 1927 Ten' slotte wordt voorgesteld 8 vïerk. grond aan de Aagje Dekenstraat te ver- koopen voor f 120 aan de Mij „De Schel de"; 140 en 146 vierk. M. -grond aan den Singel voor resp. f2800 en f2860 aan resp. P. Sinke q.q. en M. Vader q.q. en 60, 118 en 128 vierk. M. .grond aldaar aan resp. M. Maas, de firma de Muvnck qn. en C. de Nooijer qq voor res-p. f1200, f2360 en f2460. Zomertijd. Dinsdag gaat de Zomertjji d in. Mön dient er dus om te denken om Maandags avond voor het naar bed gaan, zijin uurwerken eep uur voor uitte zetten. Kanaal door Zui d-B e v e - land. Ingebruikstelling van de derde schutsluis. De Min. van Waterstaat brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op 23 Mei 1928 te 2 uur n.m. de derde schutsluis in het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldipge voor de scheepvaart in gebruik zal worden ge steld. De Minister heeft voorts bepaald-, diat met ingang van genoemden datum de be naming van de drie schutsluizen zal zijn: van de Westelijke schutsluis „Westsluis"; van de naast voornoemde sluis gelegen schutsluis „Middensluis" en van de nieu we in dienst te stellen schutsluis „Oost- sluis". Bij Kon. besluit is de heer graaf G. Connestabile della Staffa erkend en toe gelaten als consul van Italië te Rotterdam voor de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Bestemd voor uitzending naar Ned.- Indie: mej. G. G. Zijlstra, onderw. 2e kl. bij het openb. lager onderwijs te Middel burg. Patrimonium. Op Donderdag 24 Mei houdt de Gewestelijke Organisatie van Patrimonium in Zeeland ©en open bare vergadering te Middelburg. Als spre ker hoopt op te treden de Weled. heer A. Jamsa, hoofd der Chr. school te Big-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1