Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Uit de Pers. Radio-Nieuws. Leestafel. Posterijen en Telegrafie. Dammen. rerieenen «n me], N. de Muijnck zal eenige liederen zingen. Des avonds te kwart over acht komen de leden in het Vcreenigingsgebouw aan de Spanjaard- straat bijeen om in intiemen kring het kroonjaar dankbaar te herdenken. De Veenbranden. In den gemeenteraad van Emmen wer den gisteren uitvoerig de veenbranden be sproken. Burgemeester Bouma opende gisteren de zitting met woorden van deel neming met de getroffenen en van dank aan hen, die bij de blussching hielpen. B. en W. werden gemachtigd zoo moge lijk vijf kleine motorspuiten aan to schaf - fen. Naar aanleiding van de interpellatie van den heer Portegies, zal een onderzoek naar de oorzaken en de middelen tot voor koming van branden ingesteld worden. De Haagsche brandweer, die heeft deel genomen aan het blusschingswerk, is gis terenavond weer in de residentie terug gekeerd. Verduistering van f200.000 in I n d i Op verzoek van de justitie te Medan is, op last van den rechtercommis saris te 's-Gravenhage, te Leiden in een woning aan den Hoogen-Rijndijk gear resteerd zekere B., die zich in Indië ten nadeele van een bankinstelling aldaar zou hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring van een bedrag van ruim f 200.000. B. is gevankelijk naar het Huis van Be waring te 's-Gravenhage overgebracht om vandaar naar Indië te worden getrans porteerd. Noodlanding. Gisterenmiddag cirkelde een drietal watervliegtuigen bo ven Hoorn. Plotseling zag men van een ervan een vuurstraal uitschieten en direct daarop daalde het vliegtuig op de Zuider zee. Het bleek een motordefect te hebben gekregen. Het vliegtuig is naar den stei ger van de Rijkswerkinrichting gesleept, waar alle drie vliegtuigen zijn gemeerd. Het defect schijnt niet van ernstigen aard te zijn en men hoopte vanmiddag weer op te stijgen. De onregelmatigheden te Onstwedde. Omtrent de vermoedelijke corruptie in de gemeentebedrijven te Onst wedde, kan nog worden gemeld, dat thans het raadslid de heer C. v. L. is gearres teerd en naar Winschoten overgebracht. Het onderzoek ten gemeentehuize vanwege de Justitie is afgeloopen. Omtrent de re sultaten van dit onderzoek is niets uitge lekt. Het rapport van een indertijd door den Raad aangewezen commissie van on derzoek is door de Justitie in beslag ge nomen. Ook uit dit rapport valt niets de finitiefs te melden. Eenkatachtige mevrouw. Voor het kantongerecht te Utrecht heeft een eigenaardige procedure gediend. Een inwoonster dezer stad had een civiele vordering ingesteld tegen haar dienstbode aangezien deze haar betrekking plotseling had verlaten, zonder inachtneming van eenigen opzeggingstermijn, en zonder haar meesteres op eenigeriei wijze voor dit plotse, inge vertrek schadeloos te stellen Men zou zeggen: een doodgewone proce dure, zooals er vrijwel iederen dag nle- gen Voor te komen. Bi] "het hooren der partijen zijn evenwel eigenaardige omstan digheden aangevoerd, op grond waarvan de dienstbode recht meende te hebben, haar dienst onverwijld te verlaten. Het meisje heeft namelijk aangevoerd: dat haar meesteres er acht katten op na hield, vcor wie gedekt moest' worden, omdat zij aan tafel mede aanzaten, om bi] het ontbijt een gekookt eitje te genie ten, aan de kofaetafel gebakken vfsch te verorberen en aan het middagmaal soep vlecs'h, groente en toespijs. De kattovaaf moest door de dienstbode gereinigd wor den. De dieren mochten, om hun gezond heid, de kamer niet verlaten, weshalve zij daar hun behoefte deden, wat door de dienstbode telkens moest worden op geruimd. Iederen morgen moest zj' bij de katten zeker lichaamsdeel reinigen, fcooals pleegt te geschieden b:j babies met natte luiers. Eindelijk moesten alle kat ten 's avonds, om rustig te kunnen sla pen, zoowel van de meesteres als van haar personeel, een pa^htzoen ontvangen. De dienstbode meende, dat een en an der niet behoorde tot de bezigheden, die (rederlij'kerwijze van een dienstbode ge vergd kunnen worden. De meesteres ontkende, dat de hier boven genoemde werkzaamheden van de dienstbode werden gevergd; zij hie'd wel katten, maar dat was de diénstbode bj het aanvaarden harer betrekking bekend. Ontkend werd wijders, dat bet meisje de katten moest wasschen en goeden nacht zoenen. De dieren liepen in een ren en een kat wascht zich zelf zoo werd betoogd en laat zich derhalve niet wasschen. De meesteres achtte zich op grond van een en ander volkomen gerechtigd van haar dienstbode een schadeloosstelling te eischen wegens onrechtmatige dienstverra ting, waar het meisje voor onbepaaldan tijd tegen een vast jaarloon bij' haar als dienstbode was aangenomen. De kantonrechter, gisterenmorgen von nis wijzende, heeft de dienstbode de leve ring van getuigenbewijs opgelegd, tenein de door dat getuigenverhoor haar in do gelegenheid te stel en te deen bewijzen de waarheid van de redenen, die haar tot het verlaten van haar dienst hadden ge noopt. Dit getuigenverhoor zdJ praats heb ben op een nader te bepalen dag. Vleeachvergiftiging. In een gezin te Enkhuizen heeft zich Zondag een geval van vergiftiging voorgedaan, men vermoedt door het gebruiken van gehakt vleesch. Dinsdagavond is de moeder des huizes overleden; de overigen zijn aan de beterhand. Inbraak met diefstal. Te Lis- se is gisteren ingebroken ten huize van den heer YV„ hoofd der Hervormde school aldaar. Een bedrag van 30O gulden wordt vermist. B o e f j'e s. De nog minderjarige jon gelieden v. d. V. en G. te Hengelo, welke sedert een week spoorloos verdwenen waren, en waarvan de eerste een bedrag van plm. f 200 uit zijn dienstbetrekking had medegenomen, zijn thans terug en hebben zich bij de politie aangemerd. Het geld was op. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. De vervatschte protestwis sel. De geraffineerde oplichting te Rot terdam door middel van een met een valsch stempel en een valsche handteeke- ning van „St. Homobonus" voorzienen protestwissel ad ruim 7300 gu'den, waar door deze Coöperatieve inkoopvereeniging bijna gedupeerd werd, is thans geheef tot klaarheid gebracht. De Amsterdamsche Bank toch, die, doordat „St. Homobonus" weigerde dezen wissel te betalen de ge dupeerde was, heeft den schuldige we ten te binden. De vervalscher heeft inmiddels met de hulp van zijn familie de Amsterdamsche Bank geheel schadeloos geste'd, waar mede men de zaak als geëindigd wil be schouwen. Aanslag op een treincon ducteur. In den sneltrein LyonNan tes is Woensdag, toen de trein zich in de tunnel van St. Irene bevond, een aanslag gepleegd op den conducteur van den post wagen. Deze bevond zich toevallig alleen in den wagen. Hij werd door verschil lende onbekenden aangevallen en bewus teloos geslagen. De misdadigers maakten zich meester van een postzak met aan- geteekende stukken en wisten zich, nog voordat de trein de tunnel had verlaten uit de voeten te maken. Toen de conducteur weer bijgekomen was, maakte hij alarm. De leege postzak werd later in de tunnel teruggevonden. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Knoeier ij en in een crema torium. Een griezelige ontdekking wo dt uit Tokio gemeld. Een familielid van een overledene, die in een crematorium ver- ascht zou worden, twijfelde e r aan, of het Ijk werkelijk wei verbrand was en wist te beperken, dat een nader onderzoek in gesteld werd. Toen kwam aan het licht, dat in een kleinen bij het crematorium ge legen vijver zich ongeveer 100 lijken be vonden van personen, van wie men aan nam, dat zij verascht waren. Bij het onderzoek bleek verder, dat dit op last van het bestuur van het crema torium was geschied. De crematie-vereem- ging had het n.l. zoo druk, dat er geen gelegenheid was 'om de verbranding be hoorlek te doen plaats hebben. Ü.X..4 -v- cwmmm PLUIMVEETEELT. Over Vitaminen en 7ennestralen in een fleschje. Hoe we beenzwakie genezen. Om de vcrscl ijmselen zera's be- nzw kte en elkaar pikken goed te kunnen begrijpen moeten wij een inzicht hebben in do stofwisseling der minerale zoaten en d r ■"^minen. Vooral bij1 de viUmlnen raken egenwoordig aan de geheim innigste wonderen van het moderne natuuronder zoek, zaoals we zien zullen. Over vitami nen wordt tegenwoordig geweldig veel geschreven en gesproken en de leek krijgt zoo zoetjes aan het idee dat met de vitaminen alles te bereiken is en dat men ze grijuen kan alsof het aardappelen in den kelder betrof. Niets is minder waar .De vitaminen waar ieder vol van is, heeft niemand ooit gezien en ze la ten zich voorloopig nog niet grijpen, al me-ent men er enkele tegenwoordig ook zuiver afgescheiden te hi-bben. Tot voor korten tijd kon men ze het beste aantoo- nen op plaatsen waar ze niet waren. Gekker kan bet al haast niet en toch is het zoo. In Indië is do wereld veroverend© zegetocht der vitaminen in de moderne voedingsleer begonnen en was het de Nederlandsche professor Eykman wiens naam voor altijd aan deze ontdekking verbonden is. Hij bewees n.l. dat een be paalde, zeer gevreesde ziekte der inlan ders, de berri-berri, veroorzaakt werd docr het eten van gepolijste rijst en dat deze ziekte te genezen was door toedie ning van rijlst met het zilvervliesje er om heen, en andere stoffen. Deze geheim zinnige ziekte bleek dus niet direct een vergiftigingsziekte te zijn doch een ziekte die ontstond bij gebrek aan bepaalde stoffen in het voedsel, een voedsel-ge- breksziekte zou men kunnen zeggen. Toen men eenmaal daarop ging letten vond men steeds meer van dergelijike ziekten. De Van ouds beruchte scheur buik, die zich bijl schepelingen voordeed, die langen tijd geen versche groenten kregen, bleek te genezen te zijn met versch citroensap of sinaasappelsap, de Engelsche ziekte kon men gencz-m met le vertraan en bij dieren kon men verschil lende van dergelijke ziekten genezen met versch, jong groen voer. Maar men ging verder. Men voerde aan ratten en kuikens een dieet, dat schei kundig alle stoffen bevatte die men wist dat noodig waren voor het lichaam en hot resultaat was, dat de dieren allen stierven. Aan het scheikundig uitstekende voer ontbrak dus eigenlijk de levenskracht en omdat de ontbrekende stoffen absoluut noodzakelijk voor het behoud van het leven bleken te zijn, noemde men ze met een vreemd woord vitaminen, daar bij tevens uitdrukking gevende aan de later gebleken foutieve veronderstelling dat ze tot de groep der „aminen" behoor den. Zoodoende had men dus deze onbe kende stoffen een naam gegeven terwijll men ze alleen herkende aan de ziekten, die bij hun afwezigheid ontstonden. Op dit oogenblik is de litera;tulur over de vitaminen al -ontzettend groot en kent men al verschillende soorten van vitami nen. Men noemde ze óf met de letters van van het alphabet óf volgens de ziekten die bij afwezigheid ontstaan. Zo-o kent men bij kippen en andere dieren een oogziekte die te genezen is door toediening van gele mais of lever traan. Verder blijkt ook dat de normale groei van het jonge dier afhankelijk is van do aanwezigheid van dit vitamine. Tot een geheel andere groep behoort het B vitamine. Als men duiven of kippen gedurende een paar weken niets and rs dan water en gepol'ijiste rijst voert, krij gen ze allen hevige zenuwverschijnselen. Ze raken verlamd en sterven als men er verder niets aan doet. Deze ziekte gelijkt heel veel op beri beri bij den mensch. Als men dergelijke patiënten die totaal verlamd neerliggen, een kl -in beetje v r- sche gist ingeeft, kan men het verbazing wekkende feit beleven, dat ze soms na eenigo uren weer geheel op de been zijn en schijnbaar geheel normaal. Dit gist-vitamine nu noemt men het anti-beri- beri-vitamine of B-vitamine. Zoo kunnen we dus met het alphabet doorgaan, maar gelukkig kunnen wij bij onze kippen de letter G overslaan. Het C-vitamine is n.l. de stof die in citroenen en sinaasappels zit en die de scheurbuik geneest. Scheurbuik is een ziekte van menschen en sommige dieren, doch zij komt bij kippen niet voor. Wij hebben dus bij de pluimveevoeding met C-vita mine niets te maken. Het D-vita,mine is echter voor het pluimvee een der belangrijkste. Dit is n.l. het vitamine dat de Engelsche ziekte geneest en dat vooral in levertraan voor komt. Tenslotte meent men ook al een E vitamine gevonden te hebben, dat nooclig is voor een normale-hevruchting en ont wikkeling der jonge vruchten doch daar over hoort 'rtien in de pluimveewereld nog weinig. Ik kom oip al deze vitaminen nog apart •jerug, daar ze van zoo groot belang zijn. dat men er feitelijk niet genoeg van kan weten. Ik wil echter nu reeds even een kleine beschouwing aan h ;t D-vita- mino vastknoopen, omdat ik er naar streef, mijn artikelen .van direct practis.h put te doen zijn. Zooals gezegl geneest levertraan EngcL srha ziekte. Maar wat nu te denken van een paar Amerikanen die een flesch levertraan in het voer zetten en op die manier ook resultaat kregen? Waren ze gek, die heeren, of da hten ze dat men in deze richting voortgaan de het zoover te breng m dat men het voor alleen maar in flesschen in h?t hok behoefde te zetten en dat de kippen daar. an al genoeg hadden om te leven en te leggen? Er zat veel en veel meer achter. Men had n.l. gemerkt, dat als men bepaalde stoften, die geen vitaminen bevatten in do zon zette, ze eveneens hot vermogen kre gen Engelsche ziekte te genezen. En ten slotte wist men al lang dat als men in het voorjaar de Engelsche ziekte patiënten maar in do zon kon zetten, ze zonnebaden kon doen genieten, dat ze San oo:c snel genazen. Ziedaar dus een gehcimzinng verband tusschen zonnestralen en lev- r traan! Weinig vermoedden de eerste on derzoekers dat ze hier op een g heel nieuw probleem van de wetenschap ge- stooten hadden, dat weldra tot een der meest belovende takken dor moderne ge neeskunde uit zou groeien, n.l. de z g. stralen-geneeswij'ze van bepaalde ziekten. D-e zonnestralen genezen Eng dsche ziekte en de levertraan doet dat. Van daar dat de Amerikanen de levertraanl noemden: gebottelde zonneschijn, zonne schijn in een flcschje. Maar er kwam nog veel meer merkwaardigs voor den dag. Zet de patiënten in een mooi, modern hok, laat ze lekkertjes achter het glas in het verwarmde hok van de zonnestralen genieten, terwijl het buiten nog te koud voor ze is en wat zien we? Ze gaan dood, onherroepelijk dood! Hoe nu, doet het glas, dat we nu al duizenden jaren kennen, dan ook al schade? Ja, het is zo o, ons glas waar we achter geboren en ge togen zijn in onze moderne holen-wonin gen, die we huizen noemen, .dat glas laat wél de lichtstralen door, doch niet de geheimzinnige geneeskrachtige lever traan-zonncstralen. De kuikens zitten ach ter hun prachtige glasruiten even mise rabel in een Engelsche ziekte-duisternis als de aardappels in den donkeren kelder. Vandaar dat in de moderne kuiken-op- fokhuizen het glas niet meer thuis hoort, doch vervangen wordt door doorzichtige glasachtige stoffen, die wel de genees krachtige stralen doorlaten. Voorloopig dus de les: Laat de kuikens genieten van de zonnestralen, doch hoedt u voor glas. Voer versch, jong groenvoer of vita- minerijke grondstoffen. I>r te Hennep e. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door de abonné's worden ingezon- 1 den. Postzegel van 7Va cent insluiten- Pluimveevoeder-octrooi verleend In Engeland. Naar wij vernemen is aan de N. V. Bertel's Oliefabrieken te Amsterdam Oc trooi verleend in Engeland voor „Bertela' Kunstkorrel" volledig pluimveevoeder. Stamboek Nederlandsch Trekpaard. Gisteren vergaderde in de Twee Steden te 's-Gravenhage de Vereeniging Stam boek voor liet Nederlandsche Trekpaard (B. T.) onder voorzitterschap van Jhr. v. Vredenburch. Nadat eenige leden waren geroyeerd, werd statutenwijziging aan de orde ge steld. Het hoofdbestuur had voorgesteld de woorden „Belgisch Type" uit den naam te schrappen, omdat de omschrij ving van het paard, dat bedoeld wordt, verder in de statuten is aangegeven. De meeste afdeelingen, o.a. Limburg, hadden tegen die weglating bezwaar. Het voorstel werd verworpen, zoodat de naam Bel gisch Type behouden blijft Een verdere voorgestelde wijziging be oogt, dat leden geen lid van een ander Ne derlandsch Trekpaardenstamboek mogen zijn. Deze wijziging werd goedgekeurd. Aangenomen werd een voorstel van 't hoofdbestuur tot wijziging van het re glement op de stamboekhouding, waarin wordt vastgelegd, dat geen paarden met onbekende afstamming uit buitenlandsche stamboeken kunnen worden ingeschreven en de mogelijkheid wordt opengesteld om in uitzonderingsgevallen paarden, waar van de afstamming niet erkend wordt, op te nemen. Tot jurylid en plaatsvervangend jurylid in de keuringscommissie voor de over- en inschrijving van hengsten en goedkeuring voor dekking werden resp. gekozen de heeren L. A. Bom te Zevenbergen en H. J. Aernaudts te Sluis. De geest van Genève. Over dit onderwerp schrijft „Het Gen trum": Telkens wanneer er in ons land gepleit wordt, iets te doen tot bescherming onzer industrie, klinkt in koor: de geest van Genèvel Bij het aarde werk wetje, de geest van Genève! Bij het klompenwetje, de geest van Genèvel Het wordt een spookverschijnsel, die geest van Genève! Engeland schijnt minder bang voor dit spook. In zijn ontwerp-begrooting stelde Mi nister Churchill verschillende bescher mende bepalingen voor. Het invoerrecht op geraffineerde sui ker, in Engeland ingevoerd uit niet-Brit- sche gebieden, is 11.13.4 per ton. Ingevoerd uit Britsche gebieden, was dit invoerrecht 7.7.9, dit wordt nu ver laagd tot 4.15.4. Er komt een invoerrecht op knoopen van 33V3 pet. Op automatische aanstekers wordt een invoerrecht van zes pence geheven. Niemand heeft in het Engelsche La gerhuis geroepen: de geest van Genève! Maar als 't Klompenwetje hier in be handeling komt, zal dit spook als de geest van Banco weer in ons Parlement opduiken. En men zal ervoor sidderen, gelijk Macbeth deed Het zal een mooie vertooning zijn tenminste voor het Buitenland! De Vriend des Huizes, maand- scl rut voor hel hrL e k hui g i 1 geuit in de Mei-aE.evering weer neel wat lec tuur. Wij noemen de v-ogende bijdra gen: Zondagshei i^ing door P. Mons; De Don Quichotie van Cervantes door G. A. van der Bruggen; Vader's Paschen, door P. M. van Amstal; Groote mannen en vrouwen, door Mr H. Verkouteren; In eere hersteld, door G. Sevensma'1 hem men; Een bekeeringsgeschiedenis, een Overijse.sche vertelling, door P. Heering; Maandoverzicht door l. J. B ans-onHen- kemans. Voorts nog enke e platen en ver zen en eer tiental bladzijden „Voor de jeugd", door C. van Ophemert. Uitgeefster van dit mooie tijdschrift is Neerbosch' Bockhandel, Neerbosch. Opgave betreffende het postkantoor Middelburg gedurende de maand April 1928. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 39.928,25 en terugbetaald f 60.819,59. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f20.891,34. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 40. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 100 en afge schreven f 7950. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 7850. Opgave betreffende het postkantoor Goes gedurende de maand April 1928. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 16.158,18 en terugbetaald f 17.281,95. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1123,77. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 26. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1000. Pirogramma van Zaterdag 12 Mei. HILVERSUM, 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek. 2.CO4.00 Aansluiting van het Theater Tusschinsky te Am- stordam. 4.305-15 Fransche les. 5.30—7.15 Concert. 7.15—7.45 Tuin- bouwpraatje. 8.05 V-A-R.A- Vlaam se!) o avond aangeboden door de Soc. radioclub van Antwerpen. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.301.30 Lunchmuziek. 3 00—4 00 R.K. Kinderuurtje. 50O6 00 Gramo- foonmuziek. 6.C0G.-30 Literair half uurtje. 6.307.00 Gramofoonmuziek. 7.007.30 Cursus Ned. Taal en letter kunde. 7.30800 Lezing door F. Vorstman: De inrichting van onzen Staat. De Koloniën. 800 Eindhovensche avond. Symphonie orkest, piano, bariton, declamatie. DAVENTRY, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 12.201.20 Octet. 5 20 Concert- orgelbespeling. 6.35 Pianomuziek. 7.05 Concert door de militaire kapel. 855 Zangspel en revue. Buitengewoon concert te Hilversum. Op Maandag 21 Mei a.s. zal D.V. in de Groote Kerk aan den Kerkbrink te Hilversum een buitengewoon concert worden gegeven door de Cbr. Ora- toriu-mvereeniging, Utrecht. Uitgevoerd zal worden het oratorium „Der Messias" van G- F- Handel met me dewerking van Jo van YzerVincent, sopraan; Augusta Rcclaire, alt; Jac. van Kempen, tenor; Jac. Pb. Cara, bas; J. Wilderboek, cembalo en het volledige Utrechts he Stedelijk Or hest, onder La ding van Anton van der Horst. Aan vang 8 uur. De Ned. C!hr. Radiovereen. hoopt dezen avond via Huizen uit te zenden. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 47 (3e Wedstr.-probl.). Auteur: J. Daane, Zoutelande. 1 2 3 4 5 47 48 49 5U Zwart: 11 sch. op 2, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 18, 21, 22 en 36. Wit: 11 soh. op 24, 25, 27, 30, 32, 34, 38, 43, 46, 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 10 dagen na laat ste plaatsing in elke maand. Om het kampioenschap van Amsterdam. De volgende partij werd gespeeld tus schen P. J. v. Dartelen met wit en O. J B. v. d. Sleen met zwart. 1. 32—28 18—23 15. 36—31 7—12 2. 33—29 23X32 16. 31—27 8—13 3. 37X28 19—24 17. 39—33 15—20 4. 39—33 14—19 18. 5044 2— 3 5. 44—39 20 25 19. 44—39 10—14 6. 29X20 25X14 20. 33—29 5—10 7. 41—37 12—18 21. 39—33 20—25 8. 37—32 7—12 22. 49—44 14—20 9. 46—41 1— 7 23. 44—39 20—2-1 10. 41—37 17—21 24. 29X20 25X14 11. 31—26 19—23 25. 33—29 23—20 12. 28X19 14X23 26. 39—33 12—17 13. 26X17 12X21- 27 37—31 26X37 14. 33—28 13—19 28. 42X31 14—20 Stand na den 28slen zet van zwart: 47 48 49 50 Zwart: 14 sch. op 3, 4, 6, 8 tot 11, 13, 16 tot 20 en 23. Wit: 14 sch. op 27, 28, 29, 31 tot 35, 38, 40, 43, 45, 47 en 48. In bovenstaanden stand kan wit dam nemen door 2722 te spelen, zwart 1» X36, wit 29X18, zwart 13X22, wit 32 27, zwart 22X31, wit 2822, zwart 17 X30, wit 35X2. 29. 43—39 17—22 32. 26X37 19—24 30. 28X17 11X22 33. 48—43 16—2. 31. 31—26 22X31 34. 37—31 Op 4741 vervolgt zwart met 2117. wit 32X21, zwart 2328, wit 33X22 zwart 24X31 met schijf winst. 34. 21—16 41. 34—30 14—13 35. 31—27 6—11 42. 30—25 19—23 36. 4742 11—16 43. 25X14 9X20 37. 42—37 10—14 44. 40—34 23—28 38. 27—22 18X27 45. 34—30 3— 3 39. 29X18 13X22 46 30X19 9—13 40. 32X21 16X27 Zwart gaf op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6