DE ZEEUW tweede blad. Sta ten-Generaal. FEUILLETON LANGS DEN AFGROND. Binnenland. Uit de Provincie. Zoeklichtjes. VAN VRIJDAG 11 MEI 1928. No. 189. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. pij het ontwerp inzage de reg ling van den radio-omroep bepleitte d© hear H e r fce ns Th ijs s e n (R.K.) een bil ij err deelirtg van den Indischen zender en evenredige vertegenwoordiging in d n ra- .dioraad. jlovroaw Pothui sS m i t (SD.) wees er op, dat da moeilijkheden alle n met den A.V.R.O z:j'n geweest. Een bil lijke verieeling moet in 'de toekomst g"- rieht zijn op den uitslag van de verkie zingen. V.A.P..A. heeft dan recht op een vierde van den zendtijd. Minister v. d. Vegte verklaarde gen verdeeling van den zendtijd te kunnen vastleggen. Faarover moet de radio-raad welke ©1? moet wcrlen samengest-11, advies uitbrengen. Voor de verd ©ling van den Indischen zender moet ook Tn lië m"- despreken. S; reker zal met billijke ver langens rekening honden. Het ontweri werd zonder hor--f'e'ijl'm stemming goedgekeurd, even ©ns d" wijzi ging van de pensioenregeling voor sp or- twegambtenaren van 1925. Bij de begrooting van Gu'rajao dringt de heer De Jpng (R.K.) aan or>' vol ledige gelijkstel'ing van het openbaar en het "bijzonder onderwijs. Minister Koningsberger ant woordde, dat op dien weg een nieuwe schrede is gezet, die tot gehoste gelijk stelling in zoo snel mogelijk tempo kan leiden. Z.h.st. werd de begrodting goedgekeurd, eveneens het ontwerp inzake de -Louise- groeve en dat betreffende de ambtswoning van den minister van buitenlandsche za ken. Voorts werd z.h.st. goedgekeurd de wij ziging van de Ongevallenwet (fabrieksart- sen). Het ontwerp inzake opium werd even eens goedgekeurd, na ©enige opmerkin gen van de hoeren Van Emden (V-D-) en Wribaut (S.D.) De Kamer werd daarnal verlaagd tot Dinsdag 22 Mei, 's avonds half negen. TWEEDE KAMER. Het Wegenfonds. De Minister van Waterstaat heeft gisteren de verschillende sprekers beantwoord. De Minister betoogde, dat hij wel in een raren hoek leeft. Als hij thuis is of op het pad, ontmoet hij wielrijders, automolailis - ten en voetgangers in overstelpende mate en van allen krijgt hij den indruk, dat ge waardeerd wordt, wat er reeds is ge schied. Hij zou dan ook tot allen, die kla gen over langzaamheid e. d., willen zeg gen: houdt moed, wacht nog eens een jaar Toen spr. verschillende sprekers hoorde over het 5-jarig plan, vroeg 'hij zich af: waar hebben we het eigenlijk over. Het scheen, alsof de Kamer een 5-jarig plan had goed te keuren. Er werden te dien op zichte twee geheel tegenstrijdige opmer kingen gemaakt. De eene door de „rich ting-Krijger", die er bruggen op wilde hebben, de andere door de „richting-Van der Waerden", die den minister-verweet van standpunt te zijn veranderd. Spr. weet niet beter, of zijn standpunt was, na aanneming der Wegenbelasting wet, dat: er zou gewerkt worden in snel tempo en toen is gedaan, wat nooL is gedaan; er is nagegaan, wat in de eerst volgende vijf jaren beslist noodig is. Dat is nu het 5-jarige plan, het is een mini - mum. Daarnaast zal gedaan worden, wat mogelijk is. Er is gezegd: breidt het personeel uit. Het departement heeft wel veel te doen met het wegenplan, maar het meeste werk rust op den buitendienst, waarvoor tijde lijk personeel is aangenomen. Spr. meende, dat de wegenaanleg gede centraliseerd moet blijven. Op de vraag of (Vrij naar het Engelsch.) 73.) Toen Paul ophield1 met spreken heerschte er geruimen tijd een diepe stilte, die slechts verbraken werd door het snik ken van Mary. Eindelijk sprak zij; „O Paul, mijn straf is bijng zwaarder dan ik dragen kan. Zonder mijn goddeloozen hardnekkigen tratsch zou de arme man reeds lang te huis zijn geweest. Dan zou de arme David een vaste hand hebben gehad om hem to leiden, en ik zou fhans niet een zaam en verlaten zijn. O Paul, wees nooit trotsch en onverzoenlijk zooals ik geweest ben." Maar spoedig herstelde zij zich, en van haar stoel opspringende, riep zij: „Vergeef mij, Paul, ik dacht er in 't geheel niet aan, dat gij vermoeid en hon gerig moet zijn." En zij begaf zich naar de kleine keuken om voor het avondeten te zorgen. Paul stond eveneens an. en liep do 1 kamer rond. Hoe bekend kwam alles hem v oor, en toch hoe vreemd was het hem te het niet vlugger kan en of de provincie er t niet bijgehaald kan worden, antwoordde spr., dat de provinciale waterstaatsdien sten tot den hals toe vol werk zitten. En waar spr. niet beweert, dat hij niet genoeg menscher. heeft, daar gaat het niet aan de hulp oer provincie in te roepen. Op de vraag waar de Wegenwet blijft, antwoordde de Minister, dat hij hoopt, dat het ontwerp spoedig de Kamer zal berei ken, dat het nog vóór het recès in de af deelingen zal kunnen worden behandeld Over den bruggenbouw zal spreker bij de becrooting voor 1929 nadere voorstel len doen. Met genoegen hoorde hij de woorden van den heer Schaper: „de mi nister kan niet heksen". Als "de Kamer meer geld wil uittrekken, zal het de vraag zijn, of het verwerkt zou kunnen worden. Men kan veel tegelijk on dernemen, docjh zal het dan goed gedaan worden? Ten behoeve van de rijkswegen heeft het rijk millioenen klinkers aangekocht. In de provincies Utrecht en Gelderland zal het onmogelijk zijn, goede wegen aan te leg gen zonder er eenig natuurschoon te schenden. In oering van nachtdienst op de pon ten achtte spr. voor de enkele auto's die er gebruik van zouden maken, niet noo dig. Wat het verkeer door de steden betreft, wijst spreker er op, dat de meeste steden liever het verkeer door de stad hebben dan om de stad, met het oog op de voor- deelen, die het doorgaande verkeer ople vert. Ten aanzien van de uitkeering aan de provincies uit de opbrengst van de wegen belasting zeide spreker, dat de provincies ze niet van het rijk kunnen vorderen. Ze krijgen uit een centralen pot, wat zij be hoeven, waarbij wordt gezorgd, dat nie mand wordt bevoordeeld. Ten slotte de motie-Van der Waerden tot instelling van een wegenraad. Deze achtte spreker geheel overbodig, de Ka mer is voldoende op de hoogte van de wegenverzorging. Nadat verschillende leden gerepliceerd hadden, werd de motie-v. d. Waerden tot instelling van een wegenraad aangeno men met 59 tegen 19 st. Tegen de anti-revolutionnairen, de vrijz democraten, en van de chr. historischen de heeren Tilanus, dr De Visser, Langman en Weitkamp en voorts de heeren Ling- beek (H. G. S. P.), Braat (P. B.) en de voorzitter. Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. aangenomen. Achtete jaarvergadering van den Nederl. Christen Vrouwenbond. (Van onzen eigen verslaggever.) De 8e jaarvergadering van den Noderl. Chr. Vrouwenhond werd gieterenmorg- n door de presidente, mevr. M. M. Have- laarvan Beeck Calkoen geopend met het doen zingen 'van Psalm 952 en 4, het lezen van Ps. 23 en gebed, fn haar openingswoord naar aanleiding van het voorgelezen S hrlftgedeelte, wees spreker er op, hoe Got is als een groots Burgt en een goede Herder, die wii zorgen voor de Zijnen en het hen aan niets doet ont breken. Als we on^, aldus spr., door ge nade tot die schapen Zijner kudde mogen rekenen, dan moeten we ons af jagen, wat wij tegenover Zijn liefde stellen. Volgden wij, als Hij riep'? Hoorden wij Zijn stem boven die der wereld'? Bleven we Hem volgen als de wereld voor ons en onze kinderen lokte en trok? Bleven we Hem trouw, als zoovel n zich met een Christendom zonder Christus als allesz'ns godsdienstig naast ons wilden stellen? Bleven we dan trouw met ons: alles of niets? Bleven we Hem zóó trouw, dat er verschil is in kleeding, gesprekken en vermaken? Cf was daar Verloochening, ont-ouw, slapheid en afzakken? Onze Bond aldus spr., ontleent zijn bestaan aan dat verschil waar Jezus zelf. telkens van spreekt. Als dat verschil niet meer wordt gevonden, beleefd en uitgesproken, is er geen Chr. Vrouwenbond meer noodig. Zoo staat het echter, Gode zij dank, niet. Bij het besef van ontrouw, gebrek aan ijver en van zwakheid zijn we ons toch onze roeping bewust. Ên als God: van moede. Hij kreeg een gevoel, alsof hij droomde. Waren die twee jaren wellicht een droom geweest? Was hij inderdaad weg geweest? Hij kreeg het daar pinnen te benauwd, en begaf zich naar buiten. Voor de huisdeur staande drong het stam pen der machines van de Wheal Anthony- tot hem door; geen ander geluid verbrak de stilte. De maan verlichtte Rosevallion, en bij haar schijnsel kon hij duidelijk het dak van het oude huis onderscheiden. Dit gezicht ging hem als een dolksteek door het hart. Wie wist of Abigail zich daar niet met haar echtgenoot bevond, want zij zou waarschijnlijc van tijd tot tijd de ouderlijke woning bezoeken. Mis schien zou hij haar den volgenden dag in het dorp tegenkomen. Hij haastte zich om weer naar binnen te gaan. Het avondeten stond op tafel, maar hij had weinig eetlust. Hij was zeer moede, en toch verlangde hij niet naar bed. Honderd vragen zweefden hem op de lippen, maar hij kon ze niet onder woorden brengen. „Gij zult wel naar rust verlangen, Paul, 'zeide zijn moeder ten laatste. „Om ■mijnentwil moet gij niet langer opblij ven." 1 „Neen, moeder," antwoordde hij, „ik ben volstrekt niet slaperig, bovendien wil uea jopuB ua uaa jeq euienS 8ou c[i ons vraagt: alles of niets, dan willen wij, zoo besloot spr. in aanbidding voor Hem neerzinken, en stamelend uitspre ken: Alles Heere, al.es! De jaarverslagen werden vervolgens, zoo we reeds meldden, goedgekeurd. Twee voorsteLen van zuiver huïshoude- lijken aard van Amsterdam, we.den zon der discussie aangenomen. Een voorstef- Rotterdam tot aans'ui.ing hij denvNa ïo- na'en Vrouwenraad werd verdedigd door Mej. G. H..J. van der Molen en bestre den door Mevr. M. J. Breedveldv. d. Brink. Het hoofdbestuur adviseerde tot verwerpen. Alen besloot de zaak nog een jaar aan te houden en in de afd. te he spreken. Aangenomen werd .een voorstel van hef hoofdbestuur, om samenwerking te zoe ken met Chr. Vereenigïngen van vrouwen die denzelfdeif gronds'ag hebben. Beslo ten werd, dat de afdeelingen in den a s. winter studie zullen maken van het stre ven van 'den Volkenbond tot op heden. Tot het instellen van een bondsarchief zal worden overgegaan. In de middagvergadering refereerden, zooals we reeds meldden, de dames van 0 0'j, en Alevr. Ja'ink Afoul ij n. De presidente dankte beide dames voor hun betoog en wees op den band tusschen beide referaten, waar het een in het licht stelde wat de overheid doet voor het mis deelde kind en het andere deed zien wat de particuliere vereenigïngen in dezen doen. Alevr. Breedveld-v. d. Brink bracht ten slotte verslag' uit namens de propaganda- commissie. Een radio avond wordt jje- wenscht geacht. Nadat mevr. Landwehr-Visser onder in stemming der vergadering de presidente voor haar leiding had dank gezegd, werd de welgeslaagde jaarvergadering op ge bruikelijke wijze gesloten. Het tuinfeest te Wemel- ding e. De Commissie van Voorberei ding verzoekt om er de aandacht op te vestigen da.t tot de extra-treinen co 23 Alei a.s. alleen zullen worden toegelaten degenen die de uitnoodiging tot het feest hebben aangenomen en ten bewijze daar van alreeds op het station van vertrek het uitgereikte insigne zichtbaar dragen, zooals is aangegeven. De speciale spoor kaartjes zij'n van 15 dezer af verkrijgbaar gesteld. De uitgifte wordt gestaakt in den avond van 19 dezer. De kaartjes voor 's H- HendiikslinderenWemehunge en KloètingeWemeldinge moeten wer den genomen aan __het loket van h >t. s a- tion Goes. Die voor HeerenpolderWe meldinge- te Wolphaartsd'jik-dcirp; die voor Oudelandsche weg te Ileinkonszand; die voer Biorsselsche steiger te Rorssole-drrp. Zi)i die op de gezonden uitnoodiging nog niet hebben geantwoord, worden verzocht dat vóór 'Woensdag a.s. te doen, want op dien dag worden de lijsten ge sloten. Gp de. terugreis zal de extra trein naar Wolphaartsdijk ook nog to 's-H. Hendriks- kinderen stoppen. Bij de Commissie van Voorbereiding is een eérste lijst ingekomen van de buiten landsche bladen, wier verslaggevers op 23 Alei het feest zullen bijwonen. Deze lijst vermeldt 51 bladen uit 19 verschillende landen. Daaronder is Nederland nog niet. Medegedeeld werd dat een tweede lijst volgt. Woensdagmorgen j.l. bracht de Commissaris der Koningin, vergezeld door den directeur en den ingenieur der domeinèn, benevens den hoofdin genieur van den Provincia'en Waterstaat, ter bezichtiging van bebossching en een be:oek aan Westenschouwen, kweek tuin 'der Dominia'e duinen. Hij werd voor- gei icht door den oprichter der beplanting den heer J. J. Steur. In den namid dag werd een bezoek gebracht aan de nieuwe beplanting van den Westerenban. (M. Ct.) Nehalennia. In de gisteren in de sociëteit „St. Jo ris" te Middelburg onder voorzitterschap van den heer L. J. van Voorthuijsen gehouden a gemeene vergadering van Ne- ha'.ennia, vereeniging tot instandhouding en bevordering van Wa'.chereri's natuur- en stedenschoon, werd door den secreta F en wharf vernemen, voordat ik naar bed ga. Hebt gij niets meer van David ge hoord?" „Niets," zeide zij, „maar ongeveer een maand geleden heeft de zoon van Mr T'rebisco hem te Londen gezien. Do:h slechts een oogenblik en in 't voorbij gaan." „Heeft de jonge Trebisco hem gespro ken?" „Neen; hij zag hem maar even te mid den van het gewoel op straat." „Wij zullen alles in 'twerk stellen om hem te vinden, moeder. Gij moet die hoop niet opgeven." Mary zuchtte, maar antwoordde niets. „En Tobv?" vervolgde Paul. „Ik heb in langen tijl niets van hem gehoord Maakt hij het goed?" „Neen; Toby is den laatsten tijd bed legerig, tengevolge van rheumatiek naar ik hoor;" met "bizonderen nadruk op de laatste woorden. „En hoe gaat het te Rosevallion? Abi gail is zeker met groote Statie ge trouwd?" zeide Pajul. Den ganschen avond had deze vraag hem op de tong gebrand, en nu stootte hij ze als 'tware uit. Alary zag hem verwonderd aan. „Heb ik u dat alles niet geschreven?" vraagde zij. ris, den heer C. Baxentsen, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ont leend: In het vereenigingsjaar 19261S27 be droeg het aantal leden 125 en 1 eerelid. Aan het Gemeentebestuur van Middelburg werd een scniajven gezonueii o.n geen toestemming te ver eenen tol het plaat sen van een kiosk op de Af ar kt, en in het vers'ag zijn twee foto's geplaatst van de Alarkt, een zonder en een met een kiosk om te doen zien hoe een kiosk het mooie zicht op het stadhuis zou scha den. Antwoord werd ontvangen, dat door B. en W. voorloopig geenerlei voorstel aan den Raad zal worden gedaan tot verhuring van grond aan de Alarkt om daarop een permanente kiosk te plaat sen. Voor den bouw eener villa te Dom burg werd als eigenaar van het terrein door den heer air J. A. Heijse de lof felijke eisch gesteld, dat slechts onder goedkeuring van een ontwerp door Neha lennia mocht worden gebouwd, waaraan met goed gevolg werd voldaan. Hoewel buiten de werkzaamheden van Nehalennia staande, wordt vermeld, dat de restauratie van den vuurtoren te West- kapelle voortgang heeft, de kerk te Zoute- la.nde van haar pleisterlaag is ontdaan, de stadhuistoren te Veere gerestaureerd wordt door den architect van Heeswijk, de restauratie van de Groote Kerk en Toren te Veere door den Rijksgebouwen dienst met succes wordt voortgezet en last not least het „Slot ter Hooge", eer tijds gesticht door een der edelen uit het machtige geslacht der van Borselens, door mr $r R. W. Graaf van Lynden ais historische plek bleef gehandhaafd. Hoewel te constateeren valt, dat van lieverlede grooter belangstelling is ge wekt voor oude gebouwen en voor ver schillende gevaJ.en het bestuur om raad werd gevraagd en deze somtijds ook on gevraagd werd gegeven, wordt er op ge wezen, dat Neha.ennia geen front wil maken tegen de eischen van den moder nen tijd. Nehalennia wil slechts, dat ook de modérne vindingen in artistieken zin worden toegepast. Zij wil bevorderen de instandhouding van het oude en het schoone en waar noodig, met moderne middelen voortbouwen op de oude ge gevens om daarmede o.a. voor het p.at- teland het oude Walchersche woningtype in eere te houden. Veel meer zou nog gedaan kunnen worden om de kennis en a.gemeene be langstelling le vergrooten b.v. door kleine tentoonsie.lingen te organiseeren, het vraagstuk van den landeiijken woning bouw op Walcheren beter te bestudeeren en het samenste.len van een ged.ustreerd werk van al de historische gebouwen en fragmenten op Wa.cheren plaatsge- wijze ter hand te nemen. Doch voor dat alles is noodig, dat in zeer ruimen kring het besef levendig blijit, dat aLeen kracht kan uitgaan van een sterke en levendige organisatie, sterk in leden en levendig in belangstel.ing. Behalve genoemde foto's bevat het ver slag er nog twee van de Boombeplanting langs het kanaal en een van het ver dwenen hek van „Huis Om". Het verslag werd met grooten dank aan den samensteller goedgekeurd, even als de rekening van den heer Barentsen, als penningmeester. De ingekomen stukken werden voorge lezen en behandeld en ter verdere af doening in handen van den secretaris ge steld. De aftredende bestuursleden, de heeren van Voorthuijsen' en Barentsen werden herkozen met algemeene stemmen en na men de herbenoeming aan. Bij de bespreking van het werkpro gramma voor het volgende t jdvafc werd op verzoek van den heer driJ. H. Vern- hout. besloten een geïllustreerd werkje samen te stellen van de molens op Wal cheren en dit opgedragen aan een Com missie waarin met de heeren Vernhout en Barentsen zitting nam de hoer Air A. Meerkamp van Embden, het nieuwe be stuurslid, die door den voorzitter was welkom geheeten. Bij de rondvraag werd besloten aan de volgende verga'le ing een gezamenlijk bezoek aan de Abdijgebouwen te verbin den. Door mevr. Portheine werd gewezen op het snel rijden van vrachtauto's door de straten van Aliddelburg, hetgeen nadee- lig is voor de oude gebouwen, en stelde „Gij hebt er in geen van uw "brieven over gesproken." „Och, in mijn verdriet over David is het mij zeker door het hoofd gegaan," her nam zij, „en na dien tijd heb ik zooveel met mijn eigen zorgen te doen gehad, dat ik niet aan die van anderen heb kunnen denken." „Wat bedoelt gij? Hebben de Tresilli- ans ook zorgen gehad?" vraagde Paul driftig. „Dat zou ik denken, zorgen in over vloed. 'tls nu al zes maanden geleden sedert zij het land verlaten hébben." „Het land verlaten? Wie?" vraagde Paul met stijgende verbazing. „Wel Mr Tressillian. Alles liep hem tegen, zoodat hij het hoofd niet langer boven water kan houden. Ik weet er het rechte niet van, want er werd in die dagen zoo veel verteld, maar dadelijk na den dood van Nibk Trebarwith brak de bom los en „Is Nick Trebarwith dood?' 'viel Paul haar in de rede. „Ja, de armo man viel van zijn paard. De menschen zeiden, dat hij dronken was, maar ik weet niet of het waar is. Als er zooveel verteld wordt, weet men op het Laatst niet meer wat men gelooven moet." „En dus is Abigail weduwe," zeide Paul 't Was in het jaar 1876. Met het Christelijk onderwijs stond het er se ent voor. l>e ondergang van de Christelijke scholen scheen onafwend baar. 'tWas onder die omstandigheden, dat een predikant tegenover den heer Aleijer, den voorzitter der Onderwijïzersvereeni- ging, aan zijn bezorgdheid uiting gaf. Hij zag geen licht meer. Maar wat antwoordde toen de heer Meijer? Dit: Als ik uw redeneering ver gelijk bij een optelsom en ik ga na post na post, dan erken ik dat de berekening juist is. De som komt uit. Alleen maak ik u er opmerkzaam op, dat ge een Eén vergeten hebt." Die Eén was de God in Wiens Naam en tot Wiens g'orie de s'richting van Chris telijke scholen begonnen was. En door die Eén over 't hoofd te zien kwam de rekening van den predikant geheel £a- likant uit. Wij zitten ook vaak in de zorgen. Huise lijke zorgen, sociale zorgen, politieke zor gen. En we zien soms geen licht meer. We worden moedeloos. Kan 't ook zijn omdat we soms een Eén vergeten? OPMERKER. zij voor zich te dezer zake tot den ge meenteraad te richten. De heer Ir H. van Oordt wees in ver band daarmede op de klasse-indeeling der wegen. Besloten werd een adres aan den Raad te verzenden. Hierna werd de geanimeerde vergade ring gesloten. Middelburg. De nieuwe wijze van noteering voor boter en eieren. Zooals uit de noleering van de prijzen besteed op de botermarkt voor boter en. eieren in 't nummer van gisteren bleek, is in die opgave een niet onbelangrijke wijziging gebracht. Alen zal zich herinneren, dat in de jong ste vergadering van den Kring Walche ren van de Z.L.M. klachten over de no teering werden geuit. Het gevolg daarvan is, dat B. „en W. van Middelburg op een schrijven van het bestuur van den Kring hebben be sloten met ingang van gisteren als proef gedurende twee maanden, de marktno- teeringen te doen opmaken als volgt: boter 21/2 cent beneden tot 21/2 cent bo ven den middenprijs per pond; eieren van 25 cent beneden tot 25 cent boven den middenprijs per 100 stuks. Voor Zeeuwsche boerinnen-verkoopsters en voor alle andere handelaren zullen ge durende dien proeftijd afzonderlijke no- teoringen worden opgemaakt, terwijl die voor boter en eieren, verkocht door Wal chersche boerinnen, als de officieele zal gelden en voorts geen noteering van particuliere prijzen zal wor den opgemaakt. Natuurlek viel deze nieuwe wijze van noteeren voor velen gisteren zeer vreemd en vooral werd het moeilijk geacht nu te bepa'en hoe duur de eieren en boter aan particulieren moet worden berekend. De Alarktmeester der gemeente en de Marktcetter der Z.L.M. hie don zich ech ter aan hun instructies en gaven geen particu iere prijzen op. Voor'ocpig voor 2 maanden en mocht de regeling voldoen ook later, en zal dus de opgave in ons b ad geen grondslag vormen voor de huismoeders, maar alleen voor wederverkaopers gelden; voor wat de eer ste betreft zal er wellicht meer voor deel voor marktbezoek uit kunnen ont staan, wat dan toch ook een voornaam motief voor den nieuwen maatregel is. Dat er gisteren voor de eieren verkocht door hand ©aren en voor de ganseieren verkocht door de boerinnen toch maar één prijs stond had tot oorzaak, «lat slechts één prijs was gemaakt en dus van een middenprijs geen sprake kon zijn. Zondag 23 Mei a.s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat de Christelijke Jonge- lingsvereeniging onder de zinspreuk „Rom. 116a" alhier werd opgericht. Ter herdenking van dit jubileum zal op dien dag des avonds in de Nieuwe Kerk ds Poot uit Haarlem een feestrede uit spreken. De organist zal zijn medewerking met een zucht. „Neen, zeker niet. Het ongeluk gebeur de twee dagen voordat het huwelijk plaats zou hebben. Eerst dacht men, dat hij slechts bedwelmd was, maar hij is niet meer tot bewustzijn gekomen. Hij heeft buiten kennis gelegen, en is toen ge storven." Paul zuchtte weder, maar nu was het een zucht van verlichting. Abigail was vrij en arm, ia arm. Dos te beter voor hem. Hij zou haar onmiddellijk zien te vinden. Waarschijnlijk bevond zij zich in de een of andere ondergeschikte betrek king, in harde dienstbaarheid misschien, en zou hij dus kunnen optreden als haar bevrijder. Hij dacht geen oogenblik meer aan Nick Trebarwith's treurig uiteinde. Abigail vervulde zijn gansche ziel. „Waar is zij?" vraagde hij eindelijk. „Wie? Abigail?" „Ja." „Bij haar ouders, denk ik. Enkele vrien den hielpen hen om weg te komen, cn Mrs Tresillian bezat nog een kleinigheid, waar men geen beslag op kon leggen. In elk geval is het hen gelukt naar Ame rika te gaan." „Naar Amerika?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5