Vrijdag 11 Mei 1928 42e Jaargang X&-P'sAMANDELTJES' Hofberg Orgels. A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vraagt Catalogus. 3 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. dureau: Lange Vorststraat 70, Goes, Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.35 Prijs der AdvertentlSn: 14 regeis f1.20, eike regel .neer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Dagen van strijd. 'tZag er, nu een halve eeuw geleden, donker uit voor het Christelijk onderwijs. De toestand werd zoo ernstig, dat er re den was, het ergste te vreezen. De vijandschap tegen de Christelijke scholen werd steeds grooter, de tegen werking werd al krachtiger en soms had het den schijn, alsof de geloofsmoed van de voorstanders, die onvermoeid aan de uitbreiding van het Christelijk onderwas hadden gearbeid, begon te, wankelen. Er was onder de orthodoxe Christenen op meer dan een punt verdeeldheid en mede als gevolg daarvan, moest geklaagd worden over verminderde belangstelling en het trager vloeien van de gaven. De rijk ftiet aardsche goéderen gezagenden (Schenen zich t'erug te trekken, de strijd om het bestaan werd voor de bestaande scholen al zwaarder, terwijl nieuwe scho- jen zoo goed als niet werden opgericht. 'tWas alles even 'donker en trooste loos. Het water was tot aan de lippen ge komen, en het bleef klimmen. Alles wees er op, dat het Christelijk onderwijs uit ons land geheel zou worden weggevaagd. Zelfs Groen van Prinsterer, do man die lange jaren het pleit 'voor de vrijheid en het recht had gevoerd, begon te wan hopen. Hij zag geen licht meer en geen uitkomst. Zou, zoo vroeg het eenvoudig© geloo» vige volk zich af, zou God z'jn gena ver geten, nooit meer van ontferming weten? Het had er allen schijn van. Immers, het was onder die omstandig heden dat. een nieuwe minister aan het bewind kwam, die als een moderne Fa rao, slechts één doel najaagde, het ver drukte volk nog meer te plagen, de druk nog meer te verzwaren en aan het Chris telijk onderwas den doodsteek toe t3 brengen. Meer dan eens was reeds op wijziging van de wet op het Lager onderwijs aan gedrongen. Welnu Minister Kappevne van de Ca- pello, die in 1877 aan het bewind kwam, had zich tot taak gesteld, die wijziging tot stand te brengen. Was het wonder, dat velen de schrik om het hart sloeg? Van dezen man. men wist het, was niets te hopen, alles te vreezen. Hjj was het, die den voorstanders van een Christelijke staatkunde in de Eerste Kamer toeriep: Verknoei met uw Bijbel teksten de beproefde gronden van ons staatsrecht niet. Hij was het, die het open lijk uitsprak: „Welnu, dan moet de min derheid maar onderdrukt wordien. want dan is zy de vlieg, die de gansche zalf bederft en heeft z;j in onze maatschappij .geen recht van bestaan." Was tot nu toe de minderheid, die Christelijk onderwijs begeerde met gee- selen gekastijd, de geeselen zouden plaats maken voor schorpioenen. Het kwaad scheen ten volle besloten. Er was vrees in de harten, en die vrees werd bewaarheid, toen 't ontwerp school wet van Kanpevne gepubliceerd werd, 't Waren dagen van strijd, van druk en benauwdheid. Hierover nader in een volgend artikel. MOSKOU ZONDER SLUIERS. Een ooggetuige over Rusland. Do heer Joseph Douillet, oud-consul van Eelgië en hoofd-vertegenwoordige? van hot Nansen-fonds in Zuid-Oost-Rus'- land, die 26 jaar in het Czaristisehe en van 1918 tot 1927 in het bolsjewistische Rusland leefde, heeit over sovjet-Rusland een boek geschreven, getiteld „Moscou sans voiles". Het eerste, wat hij naar voren brengt, is de sluwheid, waarmede de sovjets de onnoozele halzen, die- uit den vreemd© komen om de werking van het socialisme in Rusland in oogenschouw te nemen, bedotten. Zoo geschiedde, toen een Erigel- sc'he deputatie een rondreis door Rus land ma'iktc, het volgend®: „De boeren werden plotseling met hun paarden en wagens gemobiliseerd en ge last een groote, partij stroo naar een aan den spoorweg gelegen fabriek, welke sinds jaren niet meer gedraaid had, te brengen. Het stroo werd in de ovens ver brand en spoedig kwamen er wolken rook uit de schoorsteeuen, welke don indruk gaven, dat men er flink aan >twerk was." MET GRATIS GRENAD/MESAUS PUDDING EEN HEBKL.UK NAGERECHT PUDDINGFAB RIEK liC <S R ON INGE N Wat zyn de-ze buitenlanders toch on- noozel" zei een der sovjet-ministers tot een ambtenaar in bij'zijn van den heer Douillet, vergetend, dat deze laatste Rus sisch verstond. Elkeen, die zonder toestemming der sovjets tot de Engelsche deputatie sprak, werd gearresteerd en .gestraft. Een man die den Engelschen bezoekers een muts teruggaf, die zij in den trein hadden laten liggen, werd op grond van artikel 6G van de sovjet strafwet van spionnage ten gunste van een vreemde regeering beschuldigd, en ofschoon hiji door een wonder niet op de plaats zelf werd dood geschoten, werd hiji voor drie jaar in een concentratiekamp .op het Solovetsky- eiland opgesloten. Gepoe-gidsen worden opgeleid om vreemdelingen om den tuin te leiden'; „Zij laten deputaties uit den vreemde een aantal fabrieken, hospitalen, kinder huizen en sanatoria zien, welke van te voren zorgvuldig in orde gebracht zijn ten einde te bewijzen, dat in het sovjet- tismo alles onberispelijk is." De werkelijke waarheid, zegt de hoer Douillet, is dat de armoede en ellende voel grooter zijin dan onder de tsaren. __„De^ olicieele sovjetstatistickcnz©gt hij, „zijn valsch. Ik stelde vast, dathoog1- ovens,- welke officieel als werkend werden opgegeven, slechts een korten tijd hadden gewerkt. Toon word de oven gedoofd en werd 'n andere in een ander district aangestoken om even later weer gedoofd te worden." Zoo werd een indruk van bedrijvigheid gewekt. Van de kolenmijnen zegt de heer Douillet: „Het is moeilijik zich de droe vige verwoesting vaar te stellen, welke het Donetsbekken sedert de bezetting door de communisten heeft getroffen." Als een voorbeeld van communistische leiding worden de „Schelkotrust" zijdefa- brieken van Moskou aangehaald: Z.ij werden in 1.889 gesticht. In 1911 waren zij twee maal zoo groot geworden; in 1914 werkten er 2000 man. Thans bestaan zij ternauwernood en hebben zy 350 tot 400 man aan 'twerk. Van de ongelukkige Russische arbeiders wordt verteld: „Russisch© arbeiders te Rostoff zei den mij letterlijk deze woeden: „Wij zijn er erger aan toe 'dan slaven. Voor dat de bolsjewieken de macht in handen kregen, konden wy op feestdagen rusten. Wij brachten den dag in onze gezinnen door. Als er hu een feestdag is moeten wij van 's morgens tot 's avonds in op tocht locpen en bijl wijze van troost wordt ons gezegd: „Het is ons proletarisch ge zag, het is de dictatuur van het proleta riaat." Maar er is niets van aan. Het is een hatelijke dictatuur, welke tegen het proletariaat wordt uitgeoefend." Aangaande de werkloosheid in 1927 hoet net: Volgens de optimistische statistieken van de sovjets zelf, waren er meer dan 2l/2 millioen werkloozen, een cijfer, dat 'voel grooter is dan het officieel opge geven aantal van 1.900.000." De reis om de weraftf. Araki, de in oostelijke richting gereisd hebbende deelnemer aan den wedstrijd om de wereld, is te Tokio aangekomen en heeft de reis voltooid in 33 dagen, 16 uren en 26 minuten. Hiji maakt aan spraak op het wereldrecord en gebruikte de gewone beschikbare verkeersmiddelen. Winterweer. Ook te Parijs is de temperatuur in de laatste dagen aanmerkelijk gedaald. In Midden-Europa en in Lotharingen zijn zelfs dichte sneeuwbuien gevallen. Hagelbuien hebben ernstige schade toege bracht aan den landbouw in de omge ving van Toulon. Boven Wit Rusland heeft Woensdag een hevige orkaan gewoed, waardoor vele te legraafverbindingen gestoord werden. Te Minsk werden zelfs vele personen door den storm tegen den grond geworpen, waarvan, sommige vry ernstig werden ge wond. Gisterenmorgen was de temperatuur te Berlijn slechts 2 gr. Rogea- en sneeuw - nuien wisselden elkaar af, zoodat van tyd tot tijd zelfs sneeuw op de daJéoa van Berlya was te ziun. Uit Saloniki wordt gemeld: Tengevolge van de was van de Stroe- ma is de vallei overstroomd: 40.000 H.A. tabak-, katoen- -en .graanland, zijn geheel verwoest. De bevolking is door het wa ter ingesloten. In verscheidene dorpen heerscht gebrek aan levensmiddelen. Plagen in Belgisch Lfmhurg. Sinds eenige dagen worden verschillen de plaatsen van Belgisch Limburg ge teisterd door Meikevers- en rupsen-pla gen. Te Genek bijvoorbeeld is een zwerm vari millioenen Meikevers neergekomen, die het groen der boomen verslinden en vooral veel schade in de tuinen aan richten. De scholieren zijn op jacht gezon den en krijgen prijzen van het gemeen tebestuur. Te Zonhoven zijn het de rupsen, die onberekenbare schade aanrichten. Vele hoornen staan er reeds kaal. Een rechterlijke dwaling. De leider van de Mecklenburgsche re cherche en een hem aïs wetenschappelijk adviseur toegevoegde Beiersche crimineel- psycholoog hebben een nauwkeurig on derzoek ingesteld inzake de Berlijnsche rooordaffaire-Jakoböwsky. Het heeft tien dagen geduurd en het resultaat was, dat men met zekerheid heeft vastgesteld, dat de Russische krijgsgevangene Jafcobows- ky, die in 1925 wegens het vermoorden van zijn kind ter dood werd veroordeeld en terechtgesteld, onschuldig is geweest. Er zijn drie personen gearresteerd, die verdacht worden het kind te hebben ver moord, van wie reeds twee een beken tenis hebben afgelegd. Spoorwegongeluk in Ifaiïë, Tengevolge van. aanhoudenden regen is gisterochtend tusschen 'Grottammare en Ascoli Piceno een stuk van den spoordijk verzakt, dat op eenige huisjes In het dal is neergekomen. De huisjes stortten in en tot dusver zijn reeds zes dooden uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. Een passagierstrein, die kort na de aardver schuiving passeerde, is ontspoord en al'e wagens zyn omgeva'len, gelukkig echter naar de zijde, waar de dijk nog hield. Uit den voorsten wagen, die geheel in elkaar gedrukt werd, zijn 4 dooden en 18 ge wonden te voorschijn gehaald. Het red dingswerk wordt voortgezet. Kamerlid, liedjeszanger en spion. Hei Kof van Cassatie te Parijs heeft het beroep verworpen van 6 mannen, die een tijd geleden wegens spionnage ver oordeeld waren, waaronder een liedjes zanger, die onlangs tot Kamerlid voor voor 'Puteaux gekozen is. Hij zal ver- ïnoedelijk onverkiesbaar worden verklaard omdat hy voc den tijd van 5 jaar zyn burgerlijke rechten verloren heeft. Communistische propaganda frt Kopenhagen. De politie te Kopenhagen ontdekte gis termorgen, dat in den omtrek van de haven roode Biljetten aangeplakt waren met een oproep van de communistische partij om de bemanningen van den kruiser Hjeroaahl en het pantsersrh'p Rials, Juei die den koning naar Finland zullèn bron gen er aan te herinneren, „dat horderden arbeiders tijdens den burgeroorlog in Fin land door de Witte Terreur aldaar ge dood of gevangen genomen waren". De politie heeft de niet-emderteefcende plakkaten verwijderd. Japan en China. De Japanners zijn thans in het volledig bezit der stad Tsmanfo, nadat zj zes duizend Ghineezen ontwapend hadden. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan- sche bevelhebber in China telegrafisch een ultimatum aan de Chineézen heeft ge steld, volgens hetwelk de Chmeesche Loe pen binnen 72 uur uit het gebied, waar de macht van Japan reikt, teruggetrokken moeten worden. Voort» wordt de inste'ling van n ge mengde commissie voorgesteld. v«ó;e die grenzen van de Japansche invloed Fme zal vaststellen. Mochten deze eischen niet word'e.i m- vaard, dan kunnen de Japansche t, yen do verantwoordelijkheid voor de verdere gebeurtenissen niet op zich nemon. Korte berichten. Draadloos wordt uit Rome gemeld, dat het nieuwe Laliaanscke vlco',program in den bouw van twee kruisers van j.0.000 ton, vier torpedojagers en zes duik- booten voorzien. Een hevige orkaan heeft te Boeda pest aanzienlijke schade veroorzaakt. Vijf tig personen werden gewond. Volgens de „Daily Telegraph" over weegt de regeering van Tsjecho-Slowa- kije het sluiten van een verdrag tot vol ledig herstel der diplomatieke betrekkin- gen met Moskou. In de nabijheid van Grenoble is een opslagplaats door eén feilen brand in de asch gelegd. De omringende huizen moes ten met bekwamen spoed ontruimd wor den. Do schade bedraagt vier millioen fr. Do Voikenbonds-secretaris 4e Brussel. In de Hollandsche pers doet thans 'het gerucht de ronde, uit de Duitsche bladen overgenomen, dat de reis van den secre taris-generaal van den Volkenbond Sir Erec Drummond naar Brussel in verband zou staan met de Hollandsc'h-Belgische kwestie. Het Volk spreekt dit togen. Sedert jaren brengt Sir Eric Drummond geregeld officieele bezoeken aan de hoofdsteden van alle staten, die lid zijn van den Vol kenbond. Hij is reeds bij alle groote mo gendheden geweest en evenzoo op den Balkan en in centraal Europa. Natuurlijk moet zoo doende ook eens de beurt aan Brussel komen, zoodat er voor deze reis geen enkel speciaal motief aanwezig is. Luitenant Koppen naar Incfië. Naar het Hdbl. verneemt, zal de beken de Indië-vlieger luit. G. A. Koppen, eer lang uit den militairen dienst overgaan in dienst der Nederl.-Indische Luchtvaart- Maatschappij. Hij is aangewezen om op te treden als chef van "het vliegveld te Batavia. Het vliegtuig-transport naar Indië. Naar het Hdbld verneemt, zullen de vier voor de Ned. Indische Luchtvaart-Maat schappij bestemde drie-motorïge Fokker vliegtuigen, die over den luchtweg naar Indië worden gebracht, bestuurt worden door de vliegers luit. G. A, .Koppen van de mi'itaire Luchtvaart Afdeeling te Soester- berg, den heer E. A. J. Erülwitz van de K.L.M., luit. Mol van den Indischen militairen viisgdienst en luit. G. van Mos sel, van de Luchtvaart afdeeling. Als tweede bestuurders zuFen meegaan de vier volgende vliegers, allen" van de Indische Luchtmacht: kapitein E. Ken- gen, en 'de luitenants J. WaTfcmann, J. Wegner en M. van Hazel. De Indische vliegers vliegen momenteel sis two-de bestuurder op de Lijnen dor K.L.M., om practised® ervaring op te doen in het vlie gen over groote afstanden. De drfe-mo- 'torige Fokker-vliegtuigen ,zu"Ien. v*6t za naar Tndië worden vervoerd eenigen tyd op de lynen der K.L.M. in dienst worden gesteld. Jhr Mr F. K. van Lennep. f Gisteren is te Vorden overleden Jhr Mi F. K. van Lennep, oud lid van de Tweede Kamer in den ouderdom van 62 jaar. Jhr Mr F. K. van Lennep was de kleinzoon van den bekenden schryver mr Jacob van Lennep. Hij was advocaat te Amsterdam, geassocieerd met mr Th. Heemskerk en van J909 tot 1913 lid van de Tweede Kamer. Hij was lid van de Christel. Hist, partij, doch stelde zich in 1913 om gezondheidsredenen niet her kiesbaar. De overledene bewoog zich op velerlei gebied en is lid .geweest van de Algem. Syn. Commissie der Ned. Hor® Kerk. het Prov. kerkbestuur van Gelderland he! Class. Bestuur van Zutphen en bestuurs lid van vele vereenigingen van in- en uit wendige "zending. De reis van den heer.F an L ear Black. Het vertrek van den heer Fan Lear Block voor zyn groote Wereldvlucht mot de K.L.M. is'bepaald op Maandag 14 Mei te 6 uur van het vliegterrein Croydon, de luchthaven van Londen. Het drie-motorig Fofcfcervliegtuig F NADP bevindt z;ch thans nog op Waalha ven, waar geregeld proefvluchten worden gehouden. Vandaar zaJ. het Zondagmorgen met Geyfiahdorffer als eerste, Scnolte ais j tweede bestuurder en AF ober als werk tuigkundige naar Londen vertrekken. Aan boord zal zich daa de heer Plesman, di recteur der K.L.M., bevinden, 'dio den heer van Lear Bk cl. op Croydon uitgelei- Binnenland. De Tweede Kamer nam het wetsontwerp inzake het Wegenfonds aan. Tot instel ling van een wegenraad werd besloten. Luit. Koppen wordt chef van hot vlieg veld te Batavia. Opgericht is een vereenigfng voor ziolcen- huisverpleging voor Zuid- en Noord- Beveland. Dreigende staking aan „D© Schelde" fa Vlissingen. De veenbranden beh o oren weer tot het verleden. Nachtvorsten veroorzaken groote schade. (Telegrammen.) Buitenland. Japan en China. (Buitenland en Telegr.) Winterweer in 't buitenland. de zal doen. Zooals bekend, zal op do terugreis het vliegtuig niet over Europa terugkeeren, doch van Cairo uit een tocht naar Tokio en terug ondernemen. Te dien einde zullen in Cairo de gebruikte moto ren door nieuwe worden vervangen. Wan neer 'de heer van Lear Black in Europa is teruggekeerd, zal hy èen afstand van ruim 55.000 K.M. door de lucht hebben afgelegd. De ontslagen gem. - secretaris van Halsteren in zijn func- ti e gehandhaafd. Gedeputeerde Stalen van Noord-Brabant hebben gisteren uitspraak gedaan inzake het hooger beroep, dal; door den ge- meente-secreiaris van Halsteren, den heer A. van Hoek, aangeteekend was tegen het besluit van den raad van Halste ren van 1 Febr. j.L, waarbij genoemde heer als secretaris was ontslagen. Gedeputeerde Sta'en hebben het raads besluit van Halsteren vernie.igd, waar door de secretaris in zijn fuacde gehand haafd blyft. Vereeniging voor Zieksnfiuisverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. Uit Goes en verschillende omliggende dorpen waren gisteravond tal van perso nen in het Schuttershof te Goes samenge komen, teneinde op te richten een veree niging voor ziekenkuisverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. De voorzitter van het voorloopig Comité, dhr mr Mes, burgemeester van Heinkens- zand, verwelkomde de aanwezigen, dankte de pors voor de duidelijke en sympathieke wijze, waarop zij het doel der vereeniging heeft uiteengezet, bracht hulde aan de me dici (speciaal aan de heeren Planteijdt, Snoek en Griep), die het initiatief in de zen hadden genomen en aan den voorbe reidenden arbeid zulk een belangrijk aan deel hadden, en dankte ten slotte die in stellingen en corporaties, die reeds een bijdrage in de oprichtingskosten hadden verleend, terwijl hij de hoop uitsprak, dat nog meerdere vereenigingen, diaconieën en armbesturen dit voorbeeld zouden na volgen. Hierna werd behandeld het ontwerp statuten, zooals dat door het comité was gedacht. Wijzigingen van beteekenis wer den niet aangenomen, zoadat de vaststel ling een vlot verloop had. Na de vaststelling concludeerde de voor zitter, dat de vereeniging hiermede is op gericht. Hij sprak de beste wenschen uit voor haren bloei. Besloten werd tot aansluiting bij de fe deratie v u vereenigingen voor zieken- huisverpieémg in Nederland. 'De bij deze federatie aangesloten vereenigingen ne men bij ver hui,ring 'eikaars leden direct trekkend over. Daarna volgde vaststelling van het huishoudelijk reglement. Op onderge schikte punten werd het concept van het Comité bier en daar gewijzigd, maar in hoofdzaak, werd 'het onveranderd aange nomen. Besloten werd het boekjaar te doen loo- pen van 1 Januari tot en met 31 Decem ber en jaarlijks in April een algemeen© vergadering te houden. Op die vergade ring wordt dan telkeiijare vastgesteld, wat inca aaa de leden kan vergoeden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1