tEER oopen loopen 188 Donderdag 10 Mei 1928 42e Jaargang tr DC nUir-OlYMPIADE ER. STHANDEL n Kuipen, RAAGD EERSTE BLAD. Buitenland. y on DE KGN-ZEEPFABRIEKEN-DEDlf Binnenland. Belangrijkste Nieuws. p. 100 K.G. 100 K.G. p. 100 K.G. Bericht. Gem. 253 R.) and en Dijk, frères, Beschuit bakkerij cnecht ïmermans knecht ulp SDIJK. dvertentiën n door ïSCHUURE, [2000 L Hofstede be heer JACOBUS Gapinge op 18 liens Inspan op ili 1928. DE NEELING. ïLE Jz. te 's-Gre- nens om op Mei 1928, Zomertijd) in het leke.iskerke, ten iestuur van het iskerke, in het erpachten, e najaar 1928 sdekenskerke, in en, als breeder s dezer verpach- dichtingen ver van den Notaris. OP: ouwers en alle >er billijk, rkhof, M'burg. P ine Boonen WILLEMSE. PP: in te zenden an het Bureau 4ENS Pz.. Oostkapelle. geruimen tijd JWE, 63, Vlissingen. ig terstond I ELSACKER, savoije, spruit- dooge prijzen, iE, 't Zandt. aard Echtpaar, iekelijk is een nacht. Adres udenhoek 41, ("w Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. Jureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 V' Bijkantoor te Middelburg: plrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnement snr ij s: Per 3 maanden, 'franco per post, f 3-— Losse nummersf 0.35 Prijs der Adverféntiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijks korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V De politiek. Wij hebben er onlangs, met een beroep op Prol. Bavinck op gewezen, dat er voor een smadelijke bejegening van de politiek, zooals die maar al te vaak kan worden waargenomen, geen gegronde .re den bestaat. Prol. Bavinck, in alle opzichten het tegendeel van een „politieker", sprak van de politiek als van een hooge, edele en schier heilige zaak. Dit neemt echter niet weg, dat men tel kens weer menschen kan ontmoeten, die voor allerlei, niet alleen materiëele zaken, warme belangstelling koesteren, maar die van de politiek niets moeten hebben. Met een zekere trots en zelfgenoeg- zaamheid heet het dan: „ik bemoei mij niet met politiek". Men vïndt dergelijke menschen in al lerlei kringen en bij alle richtingen. Ook in R.-K.-kringen blijkhaar. „Ons Noorden", een der R.-K. organen, acht het althans noodig, hen, die zoo uit de hoogte verklaren, dat zij niet aan politiek doen, er aan te herinneren, dat het leelrjke van de zaak is, dat de .poli tiek zich wel met hen bemoeit. „Gij zijt huisvader? Welnu, de politiek regelt de rechtsverhouding tusscfien man en vrouw; maakt echtscheidingen moge lijk ol niet; bepaalt, wat gij aan uw kin deren moet nalaten, maakt onterving on mogelijk; stelt de regels vast, waarnaar gij uw testament hebt in te richten. De politiek maakt u een godsdienstige opvoe ding uwer kinderen mogelijk of onmo gelijk; geeft u geloovig of ongeloovig on derwijs voor uwe telgen. De politiek bepaalt, of uwe kinderen in een geestelijk gezonde of ongezonde at- mospheer zullen opgroeien; of uwe kinde ren later ook in aanmerking zullen komen voor de tallooze staatsbetrekkingen. De politiek bepaalt, of gij in een rustige, vei lige geordende maatschappij zu't leven, of in sovjettoestanden. De politiek be paalt, of gij in het rustig en volwaardig bezit van uw spaarduiten of eigendom men zult blijven. Ik kan nog wel eenige kolommen zoo doorgaan. Ik wil u echter alleen maar vragen, of u dat alles wel aangaat of niet? De politiek spreekt dus een ernstig woord mee in uw leven: is het dan verstandig zelf geen woord te willen mee spreken?" De Ijjst van onderwerpen, waarop de politiek van invloed is, is inderdaad voor uitbreiding Vatbaar. De politiek spreekt een ernstig woord mee in het leven, onverschillig of wf] ons met de politiek bemoeien of niet. Het Christelijk volksdeel heeft dit niet tótijd verstaan. Maar het heeft daarvoor dan ook zwaar moeten boeten. We behoeven dat niet nader uiteen te zetten. Wie even nadenkt, zal het begrepen. De politiek bemoeit zich met ons dag en nacht, Zondag en in de week. En daarom is het gewenschf niet alleen, maar is het n o o d z a k e I if k is het Christenplicht, dat wij bns met de politiek bemoeien. Wij mogen ook onze polilleke tafenten niet in een zweetdoek begraven. Winterweer. In het Zuidelijk deel van het Zwarte Woud is een aanzienlijke temperatuur daling ingetreden. De thermometer ia gisternacht van 8 graden boven nul tot 6% graad onder nul gezonken. Ook zijn er verscheidene centimeters sneeuw ge vallen. In het Reuzengebergte is sedert Zondag veel sneeuw gevallen, die op de kammen 10 c.M. hoog ligt. Het heele gebergte is weer in het winterkleed gestoken. Uit Brescia wordt gemeld dat boven Noord-Italië een hagelstorm woedde, ge paard gaande met een koudegolf. Er is groote söhade aan den te velde staanden oogst toegebracht. Naar de „Berlinske Tidende" uit Groenland meldt, heeft het land veel van het ijs te lijden. Sinds 1921 is de ijsstand niet zoo ernstig geweest.- Aan de kust strekt zich het ij» tot 30 a 40 mijl in zee uit. Alle toegangen en fjorden zijn ver sperd, Het scheepvaartverkeer is ge stremd. Een orkaan in de provincie Trik- kala (Griekenland) heeft groote schade aan wijngaarden en olijven toegebracht. Gisternacht is het aan den voet der Al pen gaan sneeuwen. Vandaag viel er tot op 700 meter sneeuw. De hoogere stre ken melden groote koude; zoo heerscht op het Jungfraujoch 18 graden vorst. Japan en China. Uit Nanking wordt bericht, dat het mi nisterie van buitenlandsche zaken aldaar bekend heeft gemaakt, dat het 't volledige materiaal betreffende de Japansche be zetting van 'het Chineesch territorium ter beschikking van den volkenbond zal stel len. De Nanking-regeering zal den volken bond verzoeken de volgende maatregelen te willen treffen: Verwijdering van de Japansche troepen uit China; instelling van een speciale commissie belast met het onderzoek dezer aangelegenheden: schadevergoeding voor de Chineezen, die hiervan het slachtoffer zijn geworden. Er is reeds een telegram verzonden aan het secretariaat van den volkenbond. Naar de Londensche „Daily Herald" uit Genève meldt, heeft een hooggeplaatst volkenbondsambtenaar den vertegen woordiger van het blad verklaard, dat Engeland moeilijk zou kunnen toelaten, dat de volkenbond zich mengt in het Chi neesch-Japansch geschil, en dit wel in verband met Engeland's houding tegen over Egypte. Japan heeft eenige beslissingen geno men, zonder de andere mogendheden daarin te kennen. En nu Japan eenmaal dezen weg had ingeslagen, is het wel zeer twijfelachtig, of de Japansche regeering zich daarvan door den volkenbond zou laten afbrengen. Te Tokio is Dinsdag een krijgsraad ge houden, waaraan een zitting van het ka binet voorafging. De Engelsche bladen noemen dit d e belangrijkste gebeurtenis in de Japansche politiek sedert 1914. In politieke kringen in Japan verwacht men thans, dat de 'keizer van Japan be vel tot mobilisatie van het leger zal ge ven. De door het ministerie van oorlog reeds uitgeruste divisie ter sterkte van 15000 man is intusschen, na verkregen toestemming van den keizer, reeds naar de provincie Shantoeng vertrokken. De Japansche bladen maken melding van nieuwe ernstige en bloedige botsin gen tusschen de Japansche en de Zuid- Chineesche troepen te Tsinanfoe. Het optreden van Japan wordt door de openbare meening in Engeland over het algemeen gunstig beoordeeld. Het Japansche ministerie moet, vol gens een bericht uit Tokio, besloten heb ben na het vertrek van de 15.000 man versterkingen nog 50.000 man te mobili- seeren. Volgens betrouwbare berichten besloot Tsjang Tso Lin een telegrafisch decreet in geheel China uit te vaardigen, dat de tijdelijke staking van den huidigen bur geroorlog bericht, teneinde den weg te ha nen voor samenwerking van Noordelijken en Zuidelijken om een vergelijk te treffen in de Tsinanfoe-affaire. De Japansche minister van buitenland sche zaken heeft aan de gezanten der Verschillende staten een nota doen toeko men, waarin hij meedeelt, dat tot de vol gende week drie Japansche divisies ter sterkte van 54.000 man in Shantoeng ge concentreerd zullen worden. De nota ver klaart, dat jiet zenden van deze troepen alleen ten doel heeft leven en eigendom der Japanners te beschermen en dat geenszins het voornemen bestaat, om ge bied in China voorgoed te verwerven. Geen onlusten In Venezuela. Naar het Venezulaansch' gezantschap aan de Fransche bladen mededeelt zijn de geruchten omtrent vermoording van pre sident Gomez onjuist. Er is zelfs geen sprake van een aanslag op dit staats hoofd, doch het gaat hier slechts om een klein ongeval, waaromtrent-de berichten, bij het doorgeven naar Europa sterk over dreven werden, om denindruk te wek ken, alsof in Venezuela op het oogenblik politieke onrust zou heerschen. De schuld van deze onjuiste berichtge ving komt voor rekening van Columbia, ■dat er belang bij schijnt te hebben, Ve nezuela in een moeilijk economisch par ket te hrengen. De terugkeer van de Oceaan-vliegers. Bij hun terugkeer naar 'het vaderland zullen de vliegers Koehl en von Huene- feld het eerst worden ontvangen op het stadhuis van Bremen en aldaar namens den Senaat worden begroet. Voor Bre men heeft de tocht van het vliegtuig, dat den naam der stad draagt, overigens een bijzondere beteekenis. Het is namelijk net tachtig jaar geleden, dat de stoomboot- dienst tusschen Bremen en de Vereenigda Staten werd ingericht. Op deze lijn voe ren toen twee schepen, die zelfs bij gun stig weer vier weken noodig hadden om ter bestemming te komen, een reis, die toen toch als een groote vooruitgang werd begroet. De Italiaansche Balkanplannen. De onderhandelingen te Athene die werden gevoerd door Italië, Turkije en Griekenland zijn onverwacht afgebroken, aangezien Roesjdi hey, de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, plotse ling ziek is geworden. De pers acht het niet uitgesloten, dat de ziekte van poli- tieken aard is. Het afbreken van de con ferentie schijnt in Grieksche politieke kringen heel wat opschudding te hebben verwekt. Griekenland zou tijdens de onderhande lingen hebben voorgesteld in de toekomst elke strijdvraag te onderwerpen aan het oordeel van een scheidsgerecht, eventueel uit den Volkenbond of het Haagsche Hof van Arbitrage. Turkije zou dit voorstel echter uitdrukkelijk van de hand hebben gewezen. Het verlangt het sluiten van een verdrag van vriendschap en onderlinge regeling van strijdvragen zonder hulp van andere mogendheden. Intusschen wordt gemeld, dat het ItaliaanschTurk sche verdrag reeds zou zijn gesloten en ter ratificatie aan het Turksche parle ment zijn voorgelegd. Knoeierijen bij de herstelleveraniies in Frankrijk. De burgemeester van Bailleul heeft zich bij het parket te Duinkerken aange geven wegens verduistering van 3 milli- oen frs., ten nadeele van de coöperatie tot wederopbouw van de verwoeste stad Bailleul en de coöperatie der verwoeste kerken. ■Ex-krocnprirts Carol. Naar de „Daily Express" meldt, -zijn bij een Londensche drukkerij 50.000 exem plaren van een nieuwe proclamatie van den gewezen kroonprins Carol aan het Roemeensche volk besteld, waarvan de inhoud in hoofdzaak overeenkomt met dien van de eerste proclamatie. De omgeving van prins Carol, welke pogingen doet om de herroeping van het uitwijzingsbesluit te bewerken, stelde vast, dat hij 'genegen is zich voortaan van politieke bedrijvigheid te onthouden, en teekende bij 'het ministerie van buiten landsche zaken protest aan tegen het be sluit. Carol noemde in een interview het bevel om het land te verlaten een ver- schrikkelijken slag. De bladen keuren de regeeringsdaad goed. Een later bericht meldt: Aan Prins Karei van Roemenië is offi cieel medegedeeld, dat hij, tenzij hij het land zoo spoedig mogelijk verlaat, met ge weld daaruit zal worden gezet. Naar de Noordpool. Volgens een bericht van Koningsbaai is Nobile voornemens heel spoedig, liefst nog deze week, zijn eerste onderzoekings- vlucht boven het Poolgebied te onderne men. Deze eerste vlucht zal niet naar de Pool gaan, doch naar Nicolaas II land, de eilandengroep op de Noordkust van Siberië, waarvan de uitgestrektheid en de juiste begrenzingen nog vastgesteld moe ten worden. Korte berichten. De Foschall-mijn in N. W. Wales (Eng.) is gisteren gelijk met eenige an dere mijnen wegens gebrek aan werk -ge sloten. Vierhonderd arbeiders worden on middellijk werkloos, 'honderd anderen die materiaal naar boven brengen, volgen aan het einde der week. Reuter seint uit New Orleans: De politie vond de lijken van negen perso nen, behoorende tot twee gezinnen, die Zondagmiddag waren uitgegaan om een autotochtje te maken, onder den omge keerden auto in een kanaal. In verband met het hericht uit Je rusalem, volgens hetwelk een autobus in de woestijn gevonden -zou zijn, waarvan de inzittenden allen dood geweest zouden zijn, wordt thans vastgesteld, dat slechts één der reizigers dood was en dat de an dere met den trein naar Damascus door gereisd zijn. De automobiel-magnaat Henfry Eord is weer in de Ver. Staten terug, na zijn kort bezoek in Europa. Hij wilde zich niet laten fotografeeren. Te Hjöring 'heeft een scholier, die van zijn onderwijzer een berisping ont ving, dezen met een mes doodgestoken. De staking bij de Rijnscheepvaart heeft zich niet tot op de passagierssche- ADV. UITKfiiPPEN EN BEWAREN TQT^O-IUNI /H-CHR'PLEINE5-DEMD0LDER pen uitgebreid. Het reizigersverkeer ont wikkelt zich normaal. Gisterenmiddag wilden 2 mijnwer kers in een huis te Essen een waschma- chine repareeren en gebruikten daarbij als werktuig een gedeelte van een Fran sche granaat, zonder te weten, welk ge vaarlijk tuig zij gebruikten. Nadat zij daarmede enkele klappen hadden gege ven, ontplofte de granaat en door de scherven werden 6 personen ernstig ge wond. Enkele personen verkeeren in le vensgevaar. PLAATSELIJKE INKOMSTEN BELASTING. Aftrekregeling voor noodzakelijk levens onderhoud. De Minister van Binnenland'sche Zaken en. Landbouw beeft de volgende circulaire gericht aan Gedeputeerde Staten der on derscheidene provinciën: Zocals Uw College bekend zal zijn, werd tot dusver de aftrekregeling voor nood zakelijk levensonderhoud, vastgesteld in verordeningen op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting in ha r ge heel, ais conglomeraat van hoofdaftrek en kinderaftrek, beoordeeld. D'.w.z. de hoofdaftrek en de kinderaftrek werden tezamen .getoetst aan het begrip „mini mum levensonderhoud". Bijl verhooging van één aftrek werd dan ook meermalen als eisch. gesteld verlaging van den an deren. Nadere bestudeering van deze aainge'e- genheid leid-le tot de conclusie, dat hot bovenbedoeld standpunt niet logisch kan worden genoemd en in'drais-cht tegen den rechtsgrond van den aftrek, bedoeld in artikel 213 d der Gemeentewet. Wanneer toch in een ^gemeente d;e le vensstandaard hooger i'e jliaa in een an dere gemeente, waardoor can ho*gere aftrek voor noodzakelijk levensonda.h old wordt noodig geacht, dan spreekt het vanzelf dat die hoogere levensstandaard ook geldt voor kinderen, zoo lat o-oik de kinderaftrek hooger zal moeten zijn. Bij ve-rhooging van den hoofdaftrek (c.q. kinderaftrek) kan, naar het miji voorkomt, de eisch tot verlaging alsdan van den kinderaftrek (c.q. hoofdatrek), bezien van bet standpunt met betrekking tot den levensstandaard, op den duur niet worden gehandhaafd. Het ligt dan ook in mijin voornemen het tot dusver ingenomen standpunt (e verlaten, echter niet dan na daaromtrent door Uw College te zijn voorgelicht. Het zouide mijl mitsdien aangenaam zijn zoo Uw College omtrent het vorenstaande miji zijne beschouwingen zoude willen doen kennen, zoo mogelijk met vermel ding van de norm, welke bij de beaor- deeling is aan te leggen. Uiteraard ligt het voor de hand', dat van de te stellen norm voor groote gpmoeinten en voor gemeenten in industriecentra (z.g. atrbeidersgemeenten) kan worden afge weken. Binnenland. De Minister van Waterstaat over de radio uitzending op 30 April. Jaarvergadering van den Ned. Chr. Vrou wenbond. Het voorl. verslag der Eerste Kamer over de wijziging der L. O. wet. De Tweede Kamer behandelt de begroo ting van het Wegenfonds. Fraude bij de „Robaver". Een bank te Rotterdam opgelicht. Weer een brief van Ged. Staten aan het Gemeentebestuur van Middelburg, (zie Raadsverslag.) De veenbranden in Drente. Dreigend conflict in de lithografie. Buitenland. Winterweer in het buitenland. Gespannen verhouding tusschen China en Japan. Ex-Kroonprins Carol moet Engeland ver-' laten. Onderhandelingen tusschen Italië, Turkije en Griekenland afgebroken. Ned. Christenvrouwenbond. De 8e jaarvergadering. (Van onzen eigen verslaggever.) Vandaag en gisteren werd te Arnhem de achtste jaarvergadering gehouden van den Ned. Chr. Vrouwenbond. De dag van gisteren was meer aan ontspanning, die van heden aan vergade ren gewijd. Gistermiddag maakte een deel der af gevaardigden ©en excursie per tram naar het openluchtmuseum en het Dierenpark, terwijl een ander deel per auto naar de Middachterallee en Beekhuizen ging. Te 6 uur vereenigden allen zich gisteravond in het gebouw voor Chr. Belangen te Arnhem aan een gemeenschappelijken maaltijd. Te half acht werd daarop in het ge bouw van den Prot. Bond een begroe tingssamenkomst gehouden, waarbij de af- deelingen .ArnhemVelp en Oosterheek a s gastvrouwen fungeerden. Erheerschls een geanimeerde stemming. Op het podium prijkte het vaandel van den bond. De samenkomst waarvoor zoo veel belangstel.ing bestond, dat zaal en galerijen overvol waren, werd gepresi deerd door de presidente der Arnhem- sche aifdeeling Mej. A. v. d. Horst, die in haar openingswoord herinnerde aan het 2e Chr. Soc. Congres, waar de stoot tot de oprichting van den Ned. Chr. Vrouwenbond gegeven werd, terwijl zij voorts het eerste lustrum der ontvan gende afd. memoreerde. Een mooi programma van zang, orgel en vioolmuziek werd vervolgens afge werkt. Mej. v. Gsndt sprak namens de afd. Ede een kort woora. Jkvr. C. Gravin v. LimburgSti- r u m hield een lezing met lichtbeelden over haar reis naar Palestina. Ook wer den enke'e levende beelden vertoond. De bondspresidente, Mevr. M. M. Have- 1 a a rv. Beeck Calkoen, sprak het slotwoord, dankend voor de schitteren de ontvangst. Hedenmorgen om 10 uur ving in het gebouw voor Chr. belangen de 8e jaar vergadering aan onder presidium van Mevr. M. M. Havelaarv. Beeck Cal koen van 's-Gravenhage. In de huishou delijke morgenvergadering, die voor de pers niet toegankelijk was, kwam o.m. aan de orde het jaarverslag van de secre taresse Mevr. A. C. DiepenhorstDe Gaay Fortman van Amsterdam, die ech ter door het overlijden van haar moe der verhinderd was aanwezig te zijn. We ontleenen aan dit verslag, dat het Hoofdbestuur werd gereorganiseerd en nu uit 6 leden bestaat. Het kwam elke maand in ve'rgadering bijeen. In de statuten en het reglement werden wijzigingen aange bracht, terwijl ook de gewestelijke verga deringen en de prop. commissie een regle ment kregen. De bond kreeg in Den Haag een eigen bureau aan welks hoofd Mej. v. d. Berg staat. Het orgaan „De Chris tenvrouw" werd belangrijk uitgebreid, ter wijl nieuwe rubrieken werden toegevoegd. De afdeelingen leverden flink werk, ter wijl de propaganda stevig werd' aange pakt. Er konden dan ook 866 nieuwe leden worden ingeschreven waardoor Eet ledental tot 5421 steeg, waarvan alleen Amsterdam er 160 aanbracht. Te .Amsterdam-Noord kwam een zelf standige afdeel ing. De bond beloofde me dewerking voor de Perstentoonstelling te Keulen; werkte samen met het Chr. So ciaal Comité voor de Olympische spe len en heeft een afgevaardigde in het comité voor het zevende leerjaar. De plan- II

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1