flo. 187 Woensdag 9 Mei 1928 42e Jaargang Buitenland. FEUILLETON LIANGS DEN AFGROND. Db Zwitsersche bondsraad heeft b:s- Binnenland. Belangrijkste Nieuws, Direcfeur-Hoofdrettecteur: ft. ZUIDEMA. Bijkantoor te Middelburg: p. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Pr Ij s der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting studenten-wijsheid. y[jj hebben onlangs de aandacht geves- vi op een uitspraak van den heer Lamers, voorzitt&r van den Bond van Neder 1. On derwijzers, die als zijn meening te ken nen da* ^e schoolstrijd zijn oorsprong vond in den tegenzin van de voorstan- jers van Christelijk onderwas tegen volks- ^Zij' wenschten de menschen dom te bon den. En omdat de openbare school het jegendeel beoogde, gaven ze. millioenen uit voor de bijzondere school, offerden jpeinen en grooten soms meer dan ze offeren konden, teneinde op 'die wijze ie openbare school afbreuk te kunnen doen. Dat was nu1 niet bepaald een snuggere opmerking van dezen voorzitter der open bare school. Hj gaf daarmee blijk niets, maar dan ook niets te weten en 'te verstaan van wat er leeft in de hoofden en de harten van de door hem gesmade domheids- maniakken, de Calvinisten. v Hij kan zich echter troosten met de gedachte dat hijl niet de eenige is diei er een zoo bekrompen opvatting op na houdt. Een paar jaar geleden werd er door de heeren Elout en Drion, in het Handels blad een interessante disóursie gevoerd over de vraag wat nu eigenlijk het echte liberalisme was- 'f De heer Drion wilde, in navolging van IMr Dresselhuijis, die het liberalisme ver geleek met een stad die door vele poor ten toegang biedt, de grenzen van het liberale gebouw zoo wijd mogelijk uit zetten en. ook toelaten hen die zich in de staatkunde door den godsdienst laten leiden. Hiertegen kwam de heer Elout' in ver zet. Op deze wijze, zepj betoogde hij> werd de grondslag van de liberale politiek over boord geworpen. Het was bij deze discussie, dat de heer Drion vertelde, dat de heer Tydeman hem, sprekende over diens studententijd eens had verklaard; We hadden wel1 merkwaardige op vattingen in dien itijjd. Toen van Asch van Wjick aankwam, meenden de meesten van ons, dat hijl een hypo criet moest zijn. Want orthodox-geloo- vig zijn en tegelijk zekere ontwikkeling bezitten dat kon onmogelijk samen gaan." De heer Drion vertelde dit als een cu riositeit, als een bewijs hoe dwaaJs vroeger doc-r vrijzinnige studenten over anders denkenden werd geoordeeld. In dezen tijid meende hij kwamen der gelijke bekrompen opvattingen niet meer voor. Maar de heer Lamers Is er bat levend bewij's van hij vergistte zich. D© onrijpe gedachten van neig niet weg wijze studenten uit de vorige eeuw, wor den in den jare 1928 door een propagan- list van da openbare school, als de hoog ste wijsheid den volke voorgehouden. Is het wonder dat ons volk derge lijke propagandisten stilletjes laat praten? De toestand In Roemenië. Pmtrent den toestand in Roemenië mel den de Engelsche bladen, dat te Boeka rest alles rustig is gebleven. Politie 'en (Vrij naar het Engelsch.) 71) -o- „Is dat niet heerlijk?" vraagde John terwijl een blijde glimlach zijn bleek gelaat verhelderde. „Ik zal nu spoedig thuis zijn." „Gods wil geschiede, mijn vader", zoo snikte Paul, wien de tranen over de wan gen rolden. „Ween niet, mijn jongen", sprak de stervende man, de uitgeteerde hand op het hoofd van den aangenomen zoon leg gende. „Maar het is zoo hard u te moeten ver liezen, nadat ik u zoo lief gekregen heb" zeide Paul, zijn best doende zijn smart 4e bedwingen. „En o, ik zal uwen raad en uwe liefde nog zoo noodig hebben." „God zal voorzien in hetgeen gij noodig hebt, mijn zoon". Paul boog het hoofd. Wederom heersch- te er stilte, die door niets verbroken werd dan door het tikken ran het horlogo, en het zachte gesuis van den wind in de takken der pjnbooraen. JLus ma, Paul", êluiscerda de risks soldaten bewaken de spoorwegen en pa trouilleeren door de straten. In den politieken toestand in Roeme nië is een verergering ingetreden, door dat de Nationale Boerenpartij het besluit heeft genomen alle betrekkingen met de regeering af te breken. De geheele pers van de boerenpartij], die ernstig door de censuur heeft geleden, trekt te velde tegen de maatregelen der regeering. Ex-kroonprins Carol over zijn plannen. De gewezen Roemeensche kroonprins Carol heeit in een onderhoud met de pers over zjn plannen gesproken, en daarbij ontkend, dat hy getracht heeft, vliegtuigen te huren om op deze wijze propaganda in Roemenië te willen maken. Op de vraag, waarom hij juist op dit oogenblik een poging ondernam, om den troon te bestijgen, antwoordde Carol, dat bij naar zijn vaste overtuiging de eenige man is, die het Roemeensche volk tot eenheid kan samenbrengen. Zijn oproep was een uitnoodiging aan het Roemeensche volk, om de zeer ern stige vraagstukken, die thans aan de orde zijn, te regelen, voordat het tot bloedige botsingen komt. Sedert zijn troon afstand is de toestand volslagen gewij zigd. Hij heeft weliswaar de verklaring onderteekend, dat hij afstand van den troon doet, doch dit is onder moreelen druk geschied. Gebleken is, dat de opdracht tot het charteren van vliegtuigen is uitgegaan van de „Sunday Express" en de „Daily Ex press", welke bladen de geheele zaak aan het rollen hebben gebracht. Er heeit een bespreking plaats gehad tusschen ambtenaren van het Engelsche ministerie van buiten- en dat van bin- nenlandsche zaken en enkele hoogere ambtenaren der politie, waaraan, naar ver luidt, een protest van den Roemoenschen gezant te Londen met betrekking tot het verblijf van den gewezen kroonprins voor af is gegaan. Op grond van deze besprekingen moet besloten zijn, Carol het langer verbluf jn Engeland te ontzeggen. Deze beslissing is aan den gewezen kroonprins meege deeld, die zich daarover zeer verwon derd toonde. Het ministerie van de luchtvaart heeft allen vliegtuigmaatschappijen verboden, vliegtuigen aan den gewezen kroonprins te verhuren of te verkoopen. De Engelsche bladen toonen zich van daag algemeen niet zeer welwillend tegen over den gewezen kroonprins. Alleen de „Morning Post" neemt zijn partij op en spreekt van een campagne tegen hem- Het blad waarschuwt er tegen, om den gewezen kroonprins uit het land te zet ten, in plaats van hem gastvrijheid te verleenen. Ter beantwoording van verschillende vragen heeft de Engelsche minister Hicks gistermiddag in het Lagerhuis meege deeld, dat aan prins Karei van Roeme nië een visum was verstrekt, recht ge vende op een verblijf van twee maanden „in Engeland. Aan dit recht waren verder op dat oogenblik geen bijzondere voor waarden verbonden geworden, maar de minister had inmiddels het zoogenaamde manifest van den prins gezien, waarop hij onmiddellijk ingegrepen had en den prins had doen weten, dat hij een onge- wenschte gast geworden was, die zoo spoedig mogelijk moest vertrekken. eindelijk; „en kus moeder voor mij. En zeg haar ja zeg haar, dat mijn laatste gebed op aarde haar gegolden heeft." Daarna sprak John Vivian niet meer. De verpleegster was Intusschen binnen gekomen, zij zette zich naast Paul neer. Israël Truscott, die eenige oogenblikken daarna nog even kwam kijken, hoe het ging, bleef onbeweeglijk aan het voeten einde van het bed staan. Niemand sprak een woord. Het horloge tikte steeds voort. De avondwind suisde klagelijk door het woud, het licht verdween van 3e toppen der heuvelen, en duisternis heerschte in het dal. De engel des doods trad inmiddels binnen, en roerde het zwakke hart aan. De poorten des levens werden wijd ge opend en John Vivian ging in bekleed met onsterfelijkheid om voor het aan gezicht zijns Heeren te verschijnen. En nog altjd waakten de achterblijven- den bij het bed, en wachtten, totdat het geheel donker was. Eindelijk stond de verpleegster op om eene lamp te halen, en toen zij terugkeerde, en het licht op het gelaat van den zieke viel, zagen allen met één blik, dat de strijd gestreden en de overwinning behaald was. „Kom mede Paul", zeide Isra'T. „Het is wel met hem." Daarop verlieten beide mannen de ka,may De regeering stelde zich geen partij, maar zij moest verhoeden, dat door de activiteit van een niet-Ehgelsch onder daan, Engeland in moeilijkheden zou ko men met een bevriende natie. Prins Kaxel zal, naar men gelooft, En geland binnen één of twee dagen verlaten. Overstroomingen lp Canada, Nabij Labbele en St- Jovïte zijn tenge volge van de overstroomingen vjf b ug gen weggeslagen. Er is groote schade aan de electrischo centrale te St. Jovïte en aan vele huizen aangericht. De oorzaak van de overstroomingen is het snel smelten van de sneeuw op de bergen en van de geweldige regens der laatste dagen. Oorlogstoestand tusschen China en Japan. Hoewel de oorlog niet verklaard is, bestaat tusschen Japanners en ;naiiona listische Chineezen te Tsinanfoe feitelijk de oorlogstoestand. Volgens de 'jongste berichten, welke uit Tsinanfoe te Tokio zijn ontvangen, hebben de Japanners na vrij hevige ge vechten de strategische pun'-en in de stad bezet, met inbegrip van het station, de kazernes en de telegraafkantoren. 7ij hebben het kruitmagazijn der Zuidelijken in de lucht laten vliegen. Een ander .bericht meldt echter, dat de Japansche troepen te Tsinanfoe door da Zuidelijken omsingeld zijn. Er wordt zwaar gevochten. De aardbevingen in Bulgarije. De Bulgaarsche regeering heeft hetend (gemaakt, dat in 'het door de jongste aardbevingen getroffen gebied 17-000 hui zen volkomen en 19.500 gedeeltelijk inga stort zijln. Van de ongeveer 150.009 per sonen, die in deze huizen gewoond heb ben, zijn er "ten minste 80.009 dakloos; bovendien 'hebben zij zoo goed als al hun bezittingen verloren. Omwenteling in Venezuela. Een der Berlijnsche bladen meldt uit New York dat volgens aldaar uit Bogota (Colombia) ontvangen berichten President Gomez van Venezuela door oproerlingen gedood zou zijln. Bevestiging van "dit be richt is nog niet ontvangen. Vervaiechte Belgische bankbiljetten. De Fransche bladen melden, dat in de nabijheid van 'Charleroi in België een drukkerij ontdekt zou zjn, waar men valsohe Belgische bankbiljetten vervaar digde .Daar er vooraanstaande personen bij het schandaal betrokken schijnen te zijn, heeft men van de zaak tot nu toe geen ophef gemaakt. Men spreekt van vcr- vialschingen die in de millioenen zouden beloopen. Geschenken voor de Ooeaan-vifegers. De vliegers van de „Bremen", die Maandag do gasten zijn geweest van de Duitsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel te New York, ontvingen daarbij van den voorzitter van deze Kamer elk een gouden horloge. Later begaven de vliegers rich naar net Central Park, waar zij drie luxe-auto's voor zich gereed von den staan, een geschenk van een gever, die onbekend wensoht© te blijven. Korte berichten. De Turksche regeering is voorne mens in Turkije naar Europeesch voor beeld de familienamen in te voeren. Den volgenden Dinsdag legden zij hem ter ruste aan den zoom van bet bosch, tegen de helling, die naar de rivier afliep, en waar de wilde bloemen het eerst en het weligst groeiden. Paul wachtte, totdat het graf tot den rand toe gevuld was, en wendde zich toen af, gevoelende, dat zijn werk te Cedar Creek was afgeloopen. Nu zijn pleegvader heen was gegaan, was de klei ne hut niet langer zijn thuis. De eenzaam heid en de stilte benauwden hem. Bij elk geluid schrikte hij op, denkende, dat hij in het aangrenzende vertrek den zieke nog hoorde, dien hij daar zoo langen tijd verzorgd had. Reeds de volgende week begon hij aan stalten te maken voor zijn vertrek. 'Hij wist niet, of hj ooit te Cedar Creek zou terug keeren, maar waarsch'jnlijk was het niet. Hij had daar ruim twee j'aar ge woond, hij liet er vele vrienden achter, en geen enkelen vijand. Daar was een tijd geweest, toen hij gedacht had er wel altijd te willen blijven. Maar nu was alles veranderd, en nooit kon het meer wor den, zooals het geweest was. Het licht was van de heuvels, de poëzie uit het woud verdwenen; ten minste zoo scheen het hem toe. Bovendien hij kon niet blijven <31 bad sloten om heit Zwitsersche P.oode Kruis1 50-000 francs over 'te maken ten bate van de slachtoffers der jongste aardbevin gen in Bulgarije, Turkije en Griekenland. Nabij Twer is op de Wol ga een veerboot gekapseisd. Dertien van de 24 opvarenden verdronken. 'Heit ongeluk is het gevolg van ijsgang. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer hield gisteren een korte vergadering, waarin de voorzitter de nagedachtenisvan het overleden lid den heer -L. W. de Vries in een waar- deerende toespraak eerde, en medediee- ling deed van de benoeming van den heer Joan Gelderman tot lid der Kamer. Daarna werd in de afdeelingen verga derd. Zilveren jubileum van „De Rotterdammer." Op 15 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat het A.-R. orgaan van de Maasstad Dagblad „De Rotterdammer" werd opge richt. Vooral in de laatste 15 jaren mag hei blad van groote vooruitgang getuigen. Dat het thans een eereplaats inneemt onder de Christelijke dagbladpers, is haar ben reden tot dankbaarheid voor den zegen, in de afgeloopen periode genoten. De sti jd tegen de oppermachtige vrijzinnige en z g. neutrale pers was vooral in de eerste jaren benauwend zwaar, doch door bid dend werken is de aanvankelijke over winning behaald. Er is dan ook alle reden om het jubi leum feestelijk te herdenken en, wanneer de voorteekenen niet bedriegen, zaü dit ook op grootsche wijze geschieden. De rij der feestelijkheden wordt geopend mei het aanbieden van een gedenkraam dooi het personeel op Dinsdagmorgen. Op denzei,"den dag of daarvoor ontvan gen alle abonné's een rijk geïllustreerd Jubileumnummer, waaraan veel ten koste is gelegd. Dit de jeugdvereem'gmgen van verschil lende schakeeringen in Rotterdam heeft rich een commissie gevormd, die op den avond van den gedenkdag een grootsche serenade en zanghuide voor het Rotter dammer-gebouw "aan den Goudschen Sin gel voorbereidt. Reeds hebben 'een 8-tal muziekkorpsen en honderden j'eugdigen hiervoor hun medewerking toegezegd. Aan de serenade zal voorafgaan een fakkeloptocht met muziek door de stad. Ter gelegenheid van het feest is het gebouw van „De Rotterdammer" schit terend versierd en geïllumineerd. Op Woensdagmiddag van 2.30 tof 5 uur zullen directie en commissarissen in het gebouw van de N.V. recipïëeren. Des avonds wordt aan het geheele personeel een feestavond aangeboden. De rij der feestelijkheden wordt beslo ten met een feestmaaltijd voor genoodig- den en verschillende vooraanstaanden uit het bedrijf. De veenbranden. De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de ministers van j'usti- tie, van arbeid, handel en nijverheid en van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van de ernstige vermoedens, dat hij het ook gewild. De laatste wensch van zijn stervenden vader was hem een heilige plicht. Hij verdiepte zich niet in gissingen over hetgeen de toekomst voor hem in haren schoot verborgen hield. Dit liet hij met volkomen gerustheid over aan Hem, Die zich nooit vergist. Het vooruitzicht van naar Penwharf terug te keeren, gaf hem meer zorg dan genoegen. Hij was wegge gaan om allen, waarmede hij in verband stond, te vergeten, en had metvreugde het vooruitzicht van een nieuwe omgeving en nieuwe tooneelen begroet en thans moest hij volgens het ondoorgrondelijk besluit van Gods Voorzienigheid weer naar die plaats terug keeren, om den ouden last weer op te nemen, en gemar teld te worden door al de pjnlijke her inneringen aan het verleden. Toch deinsde hij niet terug voor het geen hem wachtte. Hij wist, dat het vol gen van Christus, het kruis dragen en zelfverloochening beteekende. En indien hij waardig geacht werd om te Tjden dan zou hij zich dit tot eene eer en niet tot schade rekenen. ,Zjn verbljf te Cedar Creek was hem in menig opzicht ten zegen geweest. Iets van den geduldigen, ljdzamen, moedigen geest ran den man, dien hj zijn vader noemde, was ia hem Binnenland. De Tweede Kamer behandelt dei Wegen- fonds-begrooting. Verduisteringen bij de „Robaver". De veenbranden in Drenthe. De memorie van antwoord inzake de Leerplichtwet. Moord en brandstichting te Maartensdijk. Buitenland. Da plannen van ex-kroonprins Carol. Oorlogstoestand tusschen China en Ja pan. de branden in de Drentsche venen, waar door vele goederen en een menschenle- ven zijn verloren gegaan, opzettelijk zjn gesticht, en op gezette tijden worden ge sticht, door personen, die zich daarmïd© onmiddelljk geldelijk voordeel trachten te bezorgen? 2. Is "de minister van justitie bereid, een érnstig onderzoek te gelasten naar de gegrondheid dezer vermoedens, en zoo noodig tot vervolging der schuldigen over te gaan? 3. Willen de ministers in onderling overleg overwegen, of maatrege'en, zoo wel van socialen als van juridischen aard, kunnen worden getroffen om de drijf- veeren tot zulke handelingen zooveel mo gelijk weg te nemen of te verzwakken? Luchtpost voor Suriname. Het ligt in de bedoeling van de post administratie om ook met het vliegtuig, waarmede luitenant van Onlangs voorne mens is, eerlang een vlucht naar Suri name en Curacao uit te voeren, post stukken te verzenden. Het luchtrecht, dat aan de financiëering van 'den tocht ten goede komt, zal, even als voor de a.s. vier vluchten naar Oost- Indië, bedragen 40 cent per briefkaart en 75 cent per 20 gram voor de ove rige stukken. De luchtpostzegels, welke voor de be doelde vier Indië-vluchten worden aan gemaakt, zullen ook in het onderhavige geval voor Se kwijting van het lucht recht worden gebezigd. De zegels zullen voorts met een speciaal voor dit doel te vervaardigen stempel onbruikbaar wor den gemaakt. Het luohtverfcesr ïn AprlT, Schiphol, de luchthaven van Amster dam werd gedurende April aangedaan door 448 vliegtuigen van tiet regelmatig burgerluchtverkeer cn door 258 militai re vliegtuigen van leger en marine, ter wijl 8 extra-vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er een aantal proef- en rondvluchten plaats, terwjl het aantal pleziervliegers 1128 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 213 verkeersvliegtuigen endoor 98 militairen, terwjl er 34 speciale vluch ten (proef- en fotovluchten) met de K. L. M.-machines plaats hadden, 158 vluch ten met Pander-vliegtuigen van de Rot terdam sche Aeroclub en 5 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal pleziervliegers bedroeg 736; het aantal bezoekers 18.110. De Nederlandsehe vlag in he< Suezkanaal. Gedurende de maand Maart J.I. beliep het verkeer door het Suezkanaal 2.808.0C0 ton netto. Dit is een topejfer. Het vorige bedroeg 141.000 ton minder en werd in overgegaan. Wellicht zou het terugkeeren hem nog tot grooter zegen worden. Hij wist het niet. Maar één ding was hem duidelijk hij moest zijn plicht doen en het overige aan God overlaten. HOOFDSTUK jXXXV. Weer thuis. Het was een mooie avond in Juni. toen Paul te Penwharf terug keerde niet on gelijk aan den avond, toen hij nu twee jaar geleden van daar vertrok. Hij had met den meest mogelijken spoed gereisd en nergens stil gehouden, behalve te New- York, waar hij twee dagen vertoefd had, om in gezelschap van Chris Wack-Person de merkwaardigheden dezer stad te be zichtigen. Onze vriend Chris had een vaste be trekking gekregen in een kruidenierszaak, en hij verzekerde, dat het hem opperbest ging. Hij was dan ook in twee jaar zoo zeer in zijn voordeel veranderd, dat Paul hem niet aanstonds herkende. De b'eeke magere, holoogige knaap, was een (linke stevige jonge man geworden, met een op geruimd, blozend gelaat geen wonder, dat Paul niet dadeljk zijn oude bescher meling in hem terug zag. (Wordt; varvojgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1