No. 186 Dinsdag 8 Mei 1928 42e Jaargang Mofherg Orgels A. S. J. DEKKER - GOES. Buitenland. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NL -Ji MAAR GEEF HEM Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 3ureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.35 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel .Tieer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Maar wie zulks doet uit politieke over wegingen, die moet ook in staat zijn de gevolgen daarvan te dragen. En wie dat niet doet en vooruit weet dat hij zulks niet doen kan, die maakt van de politiek een spel. Die bederft willens en wetens de go-ede parlementaire verhoudingen. Er is no-g altijd een linkerzijde in het parlement. Het feit echter, da't ze uiteengeslagen ligt, dat, zo-oals Mr Rink opmerkte, elk denkbeeld van eenheid ontbreekt, had haai' en had inzonderheid de liberale groep moeten weerhouden uit politieke overwegingen mee te helpen een Kabinet ten val te brengen. Dat zij dit niet deed moet de liberale fractie evenals de andere linksche frac ties als een ernstige fout worden aange rekend. De overstroomingsramp in Noorwegen. De overstroomingen in Noorwegen na men den vorm van een ramp aan. Naar uit Elverum geseind wordt, hebben de geweldige ijssehotsen een houten stuw dam van een K.M. lengte uiteengeslagen. Met geweldige snelheid worden de hout massa's stroomafwaarts gevoerd. Brug gen worden weggeslagen, een aantal ge houwen is verwoest. Het spoorwegverkeer is op verscheidene plaatsen onderbroken. Het water van de Glommen stijgt van uur tot uur. Bij Koppag heeft zich een ijsbarrière gevormd, die een groot gevaar vormt voor de hoeven in de omgeving. De toestand in Roemenië. van beleg afgekondigd. De regie ring hoopt nog op het laatste ©ogenblik den toestand meester te worden. Pelgrims in de woestijn omgekomen. Te Jeruzalem is uit Beiroet bericht ont vangen, dat een .auto met 20 pelgrpns, die de woestijn van Bagdad naar Beiroet wilde doortrekken, verdwaald is geraakt. Een Britsch vliegtuig, dat ter opsporing was uitgezonden, ontdekte de auto, maar alle passagiers waren reeds dood, toen er hulp was koipen opdagen. De staking in de Rijnvaart. Doordien zich ook een tak van de Nederlandsche schippersorganisatie bij 'het stakende Duits he Rijnvaartpersoneel heeft aangesloten, is de toestand, naar de N. R. Crt uit Essen meldt, verscherpt. Ge laden Nederlandsche aken kunnen nu ook niet meer van 'de Rjjn-Roerhavens ge sleept worden, daar 'de arbeiders aan de magazijnen en kranen weigeren buiten- landsche sleepbooten jan bunkerkool te voorzien. We-rkwilligen kunnen wegens de gebrek kige politiebescherming niet aan den ar beid gaan. De kolentippen, die de laatste dagen nog vrij druk aan het werk waren met het laden van Nederlandsche en Belgische schepen, staan nu vrijwel alle stop. Korte berichten. Zaterdag brak bij Triest op het vliegveld van de Italiaansche Luchtvaart maatschappij een ernstige brand uit, waardoor in korten tijd 5 watervliegtui gen en twee hangars volkomen vernield werden. De aangerichte schade bedraagt eenige millioenen lires. De linkerzijde. De rechtsche partijen in het parlement vormen niet meer een aaneengesloten ge heel. De samenwerking is, lalthans op dit oogenblik verbroken. klaar aan -de linkerzijde is de toe stand nog minder rooskleurig, zoo zelfs dat gevraagd is of men nog wel van „de linkerzijde" kan spreken. Mr Rink, een der woordvoerders van de liberale fractie in de Eerste Kamer merkte hieromtrent op: „De tijd dat er twee groote partijen waren, dus ook een verbonden linkerzijde is lang voorbij. Als men thans in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ko-mt, dan zitten er ter linkerzijde van den voorzitter een communist, een plattelan der, vele sociaal-democraten, een smal deel liberalen en een smaldeel vrijzin nig-democraten, maar niet geooaliseerd, noch gefusioneerd; elk denkbeeld van een heid ontbreekt daar. Hoe kan men dan spreken van „de" linkerzijde en van de plichten, welke „de" linkerzijde onder ze kere omstandigheden zou hebben na te leven?" Mr Rink heeft gelijk, in zooverre dat er geen gecoaliseerde of gefusioneerde linkerzijde bestaat. De verdeeldheid onder de z.g. link sche partijen is groot. - Maar daaruit volgt nog niet, dat niet van een linkerzijde van „de" linkerzijde gesproken zou kunnen worden. Dat blijkt wel bij stemmingen die zoo nu en dan gehouden worden en waarbij alle linksche partijen ééne lijn trekken. Men verwacht dat, als het gaat om prin cipieel© vraagstukken, van elkaar. En dat kan ook, omdat er bij alle verschil in nnance toch eenheid is in beginselen. De principieele tegenstelling tusschen rechts en links werd indertijd door Mr van Ho-uten aldus aangegeven: „Het ver schil tusschen ons (de liberalen) en de geloovigen ligt slechts daarin, dat zijl meenen een bijzondere kenbron van Gods wil, leiding en bestuur te bezitten in eene geopenbaarde waarheid." „Wij erkennen, zoo vervolgde hij, en met dat „wij" zijn alle partijen ter linker zijde gekarakteriseerd noch een open baring als kenbron van waarheid en recht, noch het gezag van eenig kerkelijk orgaan; ons staat slechts derede ten dien ste, bij wier licht wij de uitingen van den volkswil in het heden en verleden waarnemen, hare vermoedelijke gevolgen overzien, geluk en welvaart trachten te bevorderen, en leed a£ te wenden. Niet het z.g. Woord Gods, malar om eens de taal der geloovigen te gebruiken, het geschenk Gods dat wij in onze rede be zitten, is de lamp voor onzen voet." In deze woorden is het verschil tus schen rechts en links duidelijk aangege ven, evenals de principieele band die de partijen ter linkerzijde verbindt. Het bestaan van de linkerzijde kan dus niet worden ontkend. Ze is er en wie meeleeft weet, dat ze haar invloed telkens weer, ziji 't dan ook bij voorkeur in negatieve richting, laat gelden. Ernstige fout. De linkerzijde bestaat. Er is een prin cipieele band die de verschillende par tgen verbindt. Maar die eenheid stelt niet tot posi tieven, tot opbouwenden arbeid in staat. Vandaar dat een overwinning van de linkerzijde bij de stembus onmogelijk tot gezonde parlementaire verhoudingen kan leiden. Dat is een feit hetwelk door iedereen wordt erkend. Als in 1929 de linksche partijen in totaal 55 zetels bezetten, dan kan er nog geen sprake van zijn dat op die meerderheid een Kabinet zou kunnen steunen. Zoo is de werkelijkheid. Maar een werkelijkheid die door de linksche partijen niet altijd wordt aan vaard. Hadden zij dit wèl gedaan, dan zou den ze er niet toe meegewerkt hebben om in het najaar van 1925 het Kabinet- Colijn ten val te brengen, door te stem men vGor de afschaffing van een ge zantschap waartegen zij op zichzelf geen bezwaar hadden. Niemand kan er een part'j een verwijt van maken als zij1 stemt tegen een post waartegen zij principieele óf ernstige practische bezwaren heeft. Behalve te Alba Juha werden Zondag nog groote 'betoogingen gehouden te Boe karest, Jass Crajova, Tsernowitsj en Braila. Het aantal betoogers te Alba Ju lia zou veertigduizend personen hebben bedragen. In de gehouden redevoeringen werd weliswaar niets nieuws gezegd, maar de toon was buitengewoon scherp, zooals trouwens ook de motie die overal werd aanvaard. De „Nationale Vergadering", zooals de vergadering der boeren zichzelf noemt, constateert dat de tegenwoordige regee ring zich door diefstal bij de stembus en een staatsgreep aan de macht heeft weten te houden en bestempelt deze regeering dientengevolge als den vijand des vader lands- De betoogers zijn evenwel rustig naar hun dorpen teruggekeerd. De leden der regeering waren in 'het ministerie van Binnenlandsche Zaken vergaderd, waar zij de berichten uit alle deelen des lands afwachtten. ïn regee- ringskringen zou men geen reden tot ont slag zien. Eigenaardige geruchten liepen over prins Carol, die de laatste dagen in Engeland vertoeft. Hij zou twee Engelsche vliegtuigen heb ben gehuurd om Zondag proclamaties in Roemenië te verspreiden. De Engelsche draadlooze dienst meldt echter, dat de prins, die ten huize van zijn landgenoot Jonescu te Goldstone in Sur rey vertoeft, zich Zaterdag tot de Impe rial Airways had gewend om twee vlieg tuigen, waarmee hij Zondagochtend vroeg had willen vertrekken. Daar de Engelsche overheid er echter niet van overtuigd was, dat de prins de noodige papieren bezat om in Roemenië neer te dalen, heeft zij het vertrek der vliegtuigen belet. Uit deze lezing zou men opmaken, dat de prins voornemens zou zijn geweest te Alba Ju lia als een bom uit de lucht te komen val len om zich daar aan het hoofd van de boerenpartij te stellen, die hem welgezind moet zijn, en zijn rechten op den troon te hernemen. Een later bericht meldt: In een interview met Reuter ontkende prins Karei, dat hij vliegtuigen gehuurd zou 'hebben voor de verspreiding van een manifest of een afgezant naar het buiten land gezonden zou hebben. Indien ik ooit naar Roemenië terugkeer, zeide bij, zal ik dit op mijn gewone, open bare manier doen. Toch blijkt het in Roemenië lang niet rustig te zijn. Uit Boekarest wordt gemeld, dat alle buitenlandsche journalisten, die zich met den president van de nationale boeren partij Manioe naar Boekarest zouden be geven, over de grens zijn gezet. Verdere berichten melden, dat te Boe karest tusschen militairen en boeren bot singen voorgevallen zijn. De troepen wor den gereed gehouden en hebben alle toe gangswegen naar Boekarest bezet óm den opmarsch der boeren te verhinderen. Over Boekarest is de staat* Uit Cairo wordt gemeld, dat hij een brand in een dorpjnabij Mansurah in de provincie Da Allyen twee honderd dertig huizen verwoest werden. Eén persoon werd gedood en twaalf personen werden ernstig gewond. Bij twee andere groote branden in baneden-Egypte werden 2ö huizen verwoest. De laatste aardschokken, die in Anatolië zijn voorgekomen, hebben, vol gens te Constantinopel ontvangen berich ten, ernstiger gevolgen gehad dan aan vankelijk werd verondersteld. In 3 ste den zijn ongeveer 800 huizen ingestort. Tot nu toe zijn 32 lijken onder de puin- hoopen vandaan gehaald. Naar uit Moskou wordt gemeld, is op de Kuban-rivier een boot omgeslagen. De opvarenden, 22 kinderen, geraakten te water; zij zijn op enkele na, allen ver dronken. De Australische minister van Han del stortte in elkaar en overleed, terwijl hij het woord richtte tot een vergadering. Hij was 63 jaar oud. Het Engelsche Lagerhuis heeft in derde lezing zonder debat of stemming het wetsontwerp aangenomen, dat aan de vrouwen zooals aan de mannen het stem recht toekent op 21-jarigen leeftijd. De Deensche regeering heeft bij het Iamdsting een wetsontwerp ingediend, waarbij de invoer van en de handel in al le alcoholhoudende dranken in Denemar ken wordt verboden, met uitzondering van bier van 2 Yt procent en alcohol die voor geneeskundige doeleinden be stemd is. If LAAT UW MAN W $1 GERIKT ROOK£N WW TABLETTEN DE „V00RAVÓND" VAN I IVlEf. Vragen van Kamerleden. De heer Boon, lid van de Tweedie Ka mer heeft aan den minister van 'water staat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in een contract, bestaande tusschen de neutrale A-V.R.O. en de socialistische V-A-R-A-, welk con tract tot stand kwam op aandrang van den minister van waterstaat, die gelastte de V.A.R.A. bij den zender te Hilver sum over te brengen, een bepaling is opgenomen, waarbij aan jda V.A.R.A. werd toegestaan, behalve op Zaterdagen èn Zon dagen programma's uit te zenden op een aantal hooigtgöagen, als d.aar o.a. zijn 1 Mei en de vooravond? 2. Is het juist, dat de minister aan het woord „vooravond" niet de uitlegging heeft gegeven van voorgedeelte van den avond van een „hoogtijdag", maar van vorigen avond, en, zoo ja, waarop is dan die interpretatie gebaseerd? 3. Is de minister niet van oordeel, dat het programma van de A.V.R.O., o.a. be vattende het Wilhelmus, een aantal Neder landsche volksliederen en liederen uit Va lerius' Gedenckklancfc op den geboortedag van de troonopvolgster meer in over eenstemming ware geweest met de ge voelens van het overgroots deel van bet Nederlandsche volk dan een jiitzending door een anti-monarchistische partij? 4. Is de minister niet van oordeel, dat nu de V-A.R.A. de onkieschheid heeft gehad dezen avond voor zich op te eischen, daarbij steunende op een al óf niet juiste uitlegging van de bestaande overeenkomst, het de plicht van een minister van de Kroon is te voorkomen, dat dergelijke gebeurtenissen ziefi heT- halen? 5. Zoo ja, is de minister dan bereid te bevorderen, dat in de betreffende overeen komst zoodanige wijzigingen worden ge bracht, dat verschil van interpretatie op dit punt onmogelijk wordt? Dg- heer Krijger heeft tot denzelfden minister de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen of, en zoo jai, in hoeverre Zijn Excellen tie verantwoordelijk'is voor den inhoud en de totstandkoming van de overeen komst van 13 Apnl 1927 tusschen de A.V. R.O. en de V-A.R.A. ter zake van den radio-omroep op 30 April j.L? Stemt de minister niet toe, dat de 8 nationale befeekemis van 30 April vordert, dat de radio-omroep op dien dag zoo danig behoort te zijn geregeld, dat deze niet in strijd is met de nationale ge voelens, waaraan óp dien dag. mede op voorbeeld van de regeering, op verschil lende wijze uiting wordt gegeven, en acht Zijn Excellentie het gebeurde op 30 April 1.1. hiermede al dan niet in overeenstem ming? Heeft de minister pogingen aangewend om het gebeurde op 30 April 1.1. tijdig te voorkomen; zoo neen, wat is dan daarvan de reien, zoo ja, waarin hebben die pogingen dan bestaan en waarop zijn zij afgestuit? Op grond waarvan heeft de minister, bij' gebleken verschil tusschen partijlen, aan het woord „vooravond" een beteekemis toegekend, die, naar het s'Jvjat, in strijd is roet de in de radiowereld gangbare opvatting? Is de minister bereid maatregelen te nemen om herhaling van het gebeurde op 30 April j.l. te voorkomen? W—JWl ,1 II—«——WH II Will I .IIIW BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS 1927. Aan de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienst jaar 1927 is het volgende ontleend: Ten stelligste spreekt dp Minister het oordeel van verscheidene leden tegen, als zouden de arbeidsvoorwaarden en de huisvesting van de arbeiders bijl de Zui derzeewerken niet of onvoldoende zijn geregeld en in dezen alles aan het toe val of aan de willekeur der aannemers zijn overgelaten. In de bestekken en overeenkomsten voor de uitvoeringen der Zuiderzeewerken wordt ten aanzien van de voorschriften betreffende de huisvesting der arbeiders nog verder gegaan dan bij andere water staatswerken gebruikelijk is, terwijl voor hun ontspanning maatregelen worden voorgeschreven als tot dusver nog bij geen enkel openbaar werk in Nederland worden genomen. De inrichting bij' de Zuiderzeewerken van een specia'.en dienst voor de regeling van arbeidsvoorwaarden en huisvesting van de arbeiders komt den minister voor alsnog niet noodig voor. Wat betreft het' z,g. keet- en putbazen- stelsel, dat op Wielingen nóg zou wordeD aangetroffen, wijst de .Minister er op, dat noch de directie der Zuiderzeewerken, noch de aannemers arbeiders kunnen dwingen om in de door de aiannemers beschikbaar gestelde keten huisvesting te zoeken en zoo komt het vopr, dat arbei ders hun intrek nemen in op particulier terrein dooi hen zelf of door derden gebouwde keten of noodwoningen. Op de inrichting van die woningen na kau de directie geen invloed -uitoefenen. Het gerucht, dalt tusschen het Rijk en de Maatschappij- tot Uitvoering van Zui- Binnenland. H.M. de Koningin-Moeder naar Zeeland. Minister Kan naar Bruinisse. De veenbranden waren gisteren weer ern stiger, maar zgn vandaag weer wat minder. Staking in het loodgietersbedrgf. De staking bij de hoogovens opgeheven. Vergadering der federatie van Chr. Hist. Jongeren. Vragen van Kamerleden over de radio ruzie op 30 April. Buitenland. De gebeurtenissen in Roemenië. Overstroomingen in Noorwegen. het mooiste. 2 derz,eewerken een proces loopende zou zijn over een bedrag van meer dan een millioen, moet op een misverstand berus ten. De commissie, aan welke is opgedra gen om de Regeering van advies te dienen omtrent de bijdragen, welke van de be langhebbende provincies in de kosten van de afsluiting z,uilen worden gevorderd, heeft haar taak nog niet volbracht. Nationale Landstormdag 192 8. Er bestaat voor den Nationaleri Land stormdag, welke ter gelegenheid van hef 10-jarig bestaan van den Bijzonderen Vrij williger! Landstorm, het Instituut tot steun aan het wettig gezag, op 27 September a.s. te 's Gravenhage op het terrein „Hout- rust" zal gehouden worden, allerwegen groote belangstelling. Voor de regeling van den Nationalen Landstormdag is een Generale Commis sie gevormd, waarin uit elk der 21 Ge westelijke Landstorm-Commissies twee le den hebben zitting genomen. Onder voorzitterschap van den 'heer L. F. Duymaer van Twist is een Dage- lijksch bestuur belast met de uitvoering. Na zich van de instemming der regee ring te hebben overtuigd, beeft het Dag, Bestuur de voorbereiding met kracht aan gevat, met. het resultaat, dat in alle Land- stormverbanden de Gewestelijke Commis- siën zich hebben bereid verklaard, 'aan dezen Landstormdag mede te werken. Op 1 Mei j.l. hadden reeds meer dan 16.ÖOO vrijwilligers van den Bjjz. Vrijwil- ligen Landstorm zich voor deelneming laten inschrijven. In de 'meeste der meer dan 1330 af- dselingen heeft men" reeds een reiskas gevormd, om daaruit de aan het optrek ken 'Raar 's Gravenhage verbonden kos ten te bestrijden en om de minder wel- gestelden onder de vrijwilligers, die moef- lijk het loon van een geheelen werkdag kunnen derven, schadeloos te stellen. De bjzondere korpsen Van den Vrjjj- willigen Landstorm, n.l. de Motordïenst, Vaartuigendienst, Spoorwegdienst en da Luchtwachtdienst, zullen ook aan den Nationalen Landstormdag dee'nemen. Het Vrijwillig Landstormcorps Motor- dienst zal op dezen dagen uitkomen met een belangrijke groep automobielen en motorrijwielen. De Vrijwilligers zullen, in burgerkle ding, en voorzien van een militair onder- scheidensteeken, n.l. den Oranje-armband met Rijkswapen, op den Landstormdag verschijnen. Zij zullen op denzelfden dag weer uit '3 Gravenhage-vertrekken. De Afdeelingen zullen het vaandel of schild medevoeren, met vermelding van den naam der gemeente. Elk Landstormverband zal voor een of meer muziekkorpsen zorg dragen. Aangaande het programma voor den Nationalen Landstormdag kan reeds wor den medegedeeld, dat op het terrein „Houtrust" de vrijwilligers door ver schillende vooraanstaande personen zul len worden toegesproken. Met de algemeen® militaire leiding van den Nationalen Landstorm-dag is belast de reserve Luitenant-Kolonel H. C. van Cappelle, commandant van het Vrijwillig Landstormcorps Rotterdam. Giro-kwitantiën. Giro-kwitantiën, welke bij de eerste aan bieding niet zijn betaald, zullen een twee de maal worden aangeboden, als de be taling niet dadelijk is geweigerd en de bewaargever niet uitdrukkelijk heeft te kennen gegeven, dat hij: geen zichtdagen toestaat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1