No. 185 Maandag 7 Mei 1928 42e Jaargang Buitenland. FEUILLETON LANGS DEN AFGROND. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P, DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.35 Pr|js der Adverfentiën: 14 regels f 1.20, eike regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting Ziekteverzekering. Met de wettelijke regeling vaii de Ziek teverzekering gaat het niet voorspoedig. Het zal in November van dit jaar 24 jaar geleden zijn dalt door Minister Kuy- per bij' de Tweede Kamer een ontwerp Ziektewet werd aanhangig gemaakt, ter wijl op 5 Juli van dit jaar de Ziektewet- Talma weer een kroonjaar bereikt. Het zal dan n.l. 15 jaar geleden zijn, dat de wet tot regeling van de arbeiders- ziekteverzekering in 'bet Staatsblad ver scheen. Deze wet zou blijkens het in alrtikel 168 bepaalde in werking treden „op een door Ons te bepalen tijdstip". Thans 15 jaren later is dat tijdstip nog steeds niet aangebroken. En op de vraag of er veel kans is, dat het thans aanhangige ontwerp tot wijziging van de wet-Talma nog in deze parlementaire periode het Staatsblad zal bereiken, moet naar het schijnt het ant woord ontkennend luiden. Na lang, sohier eindeloos getob heeft het ontwerp eindelijk in den loop van het vorige jaar de Tweede Kamer be reikt, die 'hot, zooals dat met dergelijke wetten te doen gebruikelijk is, in handen stelde van een commissie van voorbe reiding. Hoewel in deze oommissie uitsluitend mannen zitting hebben die met deze ma terie bij uitstek op de hoogte zijn, schijnt de behandeling toch niet erg te vlotten. Wat daarvan de oorzaak is, valt niet met zekerheid aan te geven, maar er is gegronde reden voor de veronderstel ling dat de bereidheid om een spoedige openbare behandeling zooveel mogelijk te bevorderen, wel een en ander te wen- srihen overlaat. Onder die omstandigheden is er reden voor de vrees, dat het ontwerp voor de verkiezingen van 1929 de beide Kamers niet meer zal passeeren. Maar ook al mocht die vrees onge grond blijken, dan staat het toch wel vast, dat de invoering in elk geval tot na de verkiezingen zal moeten wach ten. En 'dan herhaalt zich misschien de geschiedenis. Mogelijk komt er dan wéér, evenals in 1913, een wijzere, die 't weg redeneert. De linksche overwinning van dat jaar heeft voor hen die op spoedige invoe ring van de Ziektewet hoopten, wel zeer biltere vruchten gedragen! Communistische propaganda fn hef Belgische leger. Onder de militairen van het negende regiment infanterie uit Brussel, dat zich thans voor de jaarlijksche schiet-oefenïn- tgen in het kamp te Bevsrloo in de Lint burgsche Kempen bevindt, blijkt actie ve communistische propaganda te worden gevoerd door middel van opruiende strooi biljetten. De militaire overheid heeft ■strenge maatregelen getroffen, teneinde alle verdere propaganda tegen te gaan. Ernstige verkiezingsonlusfen. Bij' een verkiezingsvergadering te Mainz (Duitschland) door de na ionaal-socialisten ingericht, hadden ernstige incidenten plaats, waarbij revolverschoten gelost wer den. 80 politieagenten konden met moei- (Vrg naar het Engelsch.) 69) —o— „Ja, een geheim, dat u zelf betreft. Ik heb er lang over gedacht of ik het u al dan niet zou openbaren. Uw moeder is van den beginne af van oordeel geweest, dat wij het u moesten verzwijgen, maar het is thans mijn vaste overtuiging, dat gij het moet weten." „Als het iets is, dat mij geen goed kan doen, en u wellicht verdriet zal geven, och zeg het dan maar liever niet," zeide Paul. „Ik weet niet welk een indruk het op u maken zal, mijn jongen, maar ik geloof, dat het mijn plicht is het. u mee te deelen en daarom wil ik het doen, terwijl ik er nog toe in staat ben." Paul zweeg weder. Een oogenblik daar na werd er getikt, en vertoonde zich de schrale figuur van Luke Abbott, die kwam hooren, hoe het met den zieke ging. „Het geheim kan wachten," fluisterde John. Daarop stak hij zijn vermagerde hand toe aan den vriendelijken Ameri kaan, wiens bezoek altijd welkom was. te de betoogers in bedwang houden. Er zjjn talrijke gewonden. De nalionaaf-soci- alisten konden eindelijk in vrachtauto's de stad verlaten, doch toen „zij over de brug van Mainz reden, werden zij 'door de communisten met steenen bekogeld. De toestand in Roemenië. Gisteren werd te Alba Julia in Roe menië de groot® boerendemonstra'ie tegen de liberale regeering van Bratianu ge houden. Honderdduizenden boeren uit alle dee len van Roemenië hadden aan de op- roeping van hun leider Maniu gehoor gegeven om naar Alba Julia te trekken. De trek der boeren was reeds dagen ge leden begonnen en vele duizenden hun ner hebben te voet afstanden van 20O tot 300 kilometer afgelegd en zijn de geheele week onderweg geweest. De regeering heeft na lang aarzelen besloten, de demonstratie niet te ver bieden, waarschijnlijk omdat ze begreep, dat er toch niets tegen te doen zou zijn, In Zevenburgen was de staat van be leg reeds Zaterdag afgekondigd en de regeering heeft er sterke troepenmachten geconcentreerd om er de orde te hand haven. Maniu had weliswaar verklaard dat hij geen staatsgreep in den zin heeft, maar men was te Boekarest toch niet gerust. Maniu toch had zijn volgelingen verzocht in hun knapzak voor tenminste een week voedsel mee te nemen, wel een bewijs dus, dat hij zijn boeren niet terstond na de demonstratie naar buis dacht te sturen. Men vreesde, dat hij het voorbeeld van 'Mussoljni zou volgen, en een boe- renmarsch naar Boekarest zou ensce- neeren. Ernstige dijkbreuk in Amerika. Naar uit New-York wordtjgemeld, heeft in den staat Zuid-Caroüna "een dijkbreuk plaats gehad, waardoor een ramp van denzelfden aard dreigt, als onlangs in Califomië heeft plaats gehad. In het dal van de Saludarivier is n.l. een dam bezweken, zoodat het bovenste gedeelte van het dal overstroomd werd. De bewoners van dit gedeelte van het dat, in het geheel ruim 1000 personen, kon den echter nog tijd;g gewaarschuwd wor den, zoodat zij zich n(og in veiligheid konden stellen. Het gevaar bestaat, dat de andere lager gelegen dijken het thans .tengevolge van den druk van het water het nieb zullen kunnen houden. Mochten ook deze be zwijken, dan zal een ontzaglijke vloedgolf zich ovèr het geheele dal uitstorten. Stabilisatie van de franc. Volgens een bericht uit Parijs aan de „Taegl. Rundschau", moet Poïncaré voor nemens zijn tegen 1 Juli over tè^gaan tot de stabilisatie van den franc en wel tegen een koers, overeenkomende met 121 fr. per pond sterling. Bomaanslag te Sofia. Zondagmorgen vroeg is te Sofia een bomaanslag gepleegd 'Op het gebouw van zeven verdiepingen van de Targowefce- bank. Twee onbekenden deponeerden voor het bankgebouw een helsche mar chine en maakten zich vervolgens ijlings uit de voeten. Onmiddellijk daarop had de ontploffing plaats, waardoor de in gang van het gebourw zwaar werd bescha digd. Verscheidene ruiten van omliggen- HOOPDSTUK XXXIV. In de schaduw des doods. Een week later verliet John Vivian het bed niet meer; door kussens ondersteund, kon hij nog slechts enkele oogenblikken opzitten. Hij had Paul het geheim geopen baard, dat men zoolang voor hem verbor gen had gehouden, en met die mededeeling scheen weer een band, die hem aan de aarde bond, losgemaakt te zijn. Het was Zaterdagmiddag en Paul, die te twaalf uur opgehouden had met werken, haastte zich om zoo spoedig mogelijk te rug te keeren naar het ziekbed van den man, dien hij nog altijd zijn vader noem de. Hij wist dat de uren van hun samen zijn geteld waren. Iedereen kon zien dat de zieke het niet lang meer maken zou. Dr Bell had voor een goede verpleegster uit Soudra gezorgd, en alles wat menschen konden toebrengen om zijn toestand te ver lichten, werd voor John Vivian gedaan. De zieke was zeër dankbaar voor al de liefde, die men hem bewees. Hij had nooit gedacht, dat men te Cedar Creek zooveel met hem op had, en dat de jongens zijn heengaan zoozeer zouden betreuren. Hij was altijd zoo in zichzelf gekeerd geweest, dat hij niet begreep, waaraan hij hun ge negenheid te danken had. Hij wist niet, dat zijn vriendelijke, stille, zachtzinnigs de gebouwen werden vernield. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Om trent'de motieven der daders is niets be kend. De directeur van de bank is van meening, dat men hier met een wraak neming te doen heeft. Bela Kun. Naar een der bladen meldt, worden Bela Kun en de vijf met hem gearresteerde,, personen in het huis van bewaring op hun eigen kosten verpleegd. Zij brengen huR tijd hoofdzakelijk door met het lezen van niet-politieke boeken en romans, die hun uit de bibliotheek der gevangenis worden verstrekt. Bela Kun heeft ook om couranten ge vraagd, die hem thans verstrekt worden, nadat alle op zijn zaak betrekking heb bende berichten uitgeknipt zijn. De vrouw van Bela Kun, die indertijd ook uit Oostenrijk is uitgezet, bevindt zich met haar twee kinderen te Moskou, waar zij als leerares in cje muziek werk zaam is. De scheepsramp aan de Engeiscfte Rusf. Zaterdag maakten wjj melding van een scheepsramp aan de Engelsche kust. Het Britsdie oorlogsvaartuig Bacchus was in aanvaring geweest met een Griefcsch schip dat gezonken was. Het eerste bericht wek te den indruk, dat de opvarenden van het zoo noodlottig in den grond gehoorde schip zich allen hadclen kunnen redden. Dat blijkt helaas allerminst het gevaf te zijn geweest. Het gezonken schip was de Joannis Tafalios, (3122 ton bruto. 1998 ton'netto; gebouwd in 1900J en van de manning zijn '10 menschen verdronken en twee, na gered te zijn, gestorven. De tien verdronken Grieken waren bij de -botsing benedendeks en konden zich niet meer rédden. Korte berichten. Volgens de „Indépendance Beige" wordt het bericht, dat prinses Astrid in blijde verwachting zou zijn, in de Om geving van den- hertog en de hertogin van Brabant ten stelligste tegengesproken. In een teerdistilleerfabriek te Dootle, is een met kokende teer gevulde ketel uit elkaar gesprongen. Twee arbeiders verbrandden bij levenden lijve, terwijl een derde ernstig gewond werd. Een nieuw type duikboot, waarbij verbeteringen zijn aangebracht is te Chat ham te witter gelaten. De waterverpfaat- sing .onder de oppervlakte bedraagt 2020 ton. De duikboot kost 490.000 p. sterf. De streek van Koetahia (Turkijej is het ernstigst geteisterd door de aardbe ving van '3 Mei. Te Dagardi is geen huis meer bewoonbaar; er zijn 2 dooden en 6 gewonden. Te Kebeler zijn 140 huizen ingestort. De Spaan sche ministerraad heeft hef plan tot stichting van coöperatieve ver- eénigingen in de landbouwbedrijven goed gekeurd. Te Moskou is een griep-epidemïe uitgebroken; in één week tijds is voor ruim 16.000 gevallen medische hulp in geroepen. De Hongaarsche premier, graaf Beth- len lijdt aan een ernstige zenuwziekte. Zaterdagavond 8.31 uur is het lucht schip „Italia" van Vadsö naar Spitsber gen vertrokken, waar het Zondagmiddag aard aller harten gewonnen had. „Gij zjjt vroeg, mijn zoon," zeide hij, Paul hij diens binnenkomen met een vrien delijken glimlach begroetende. „Ik hen blij, dat gij mij nog altijd uw zoon noemt," zeide Paul. „Ik heb geen anderen vader gehad dan u. Ik wensch ook geen anderen te kennen. Aan u heb ik all,es te danken. Gij hebt mij lessen geleerd, die ik nooit vergeten zal, en mij een weg gewezen, dien ik zonder u wellicht nooit zou zijn gegaan." „Wij zijn dus elkander tot zegen ge weest, Paul. Het was God, die u hierheen deed komen. Hij zag mijn eenzaamheid, mijn lijden, en mijn twijfel, en Hij zond u. En terwijl wij samen praatten en met elkander lazen, is er nieuw licht voor mij op gegaan, een nieuwe hoop voor mij gé borén en thans, nu de schaduw des doods over mij komt, vrees ik niet, want Chris tus leeft in mij.. O Paul, ik had nooit kun nen denken, dat sterven 'zoo heerlijk was." Paul wendde het hoofd af om zijn tra nen te verbergen. Hij kon niets antwoor den. „Ik heb van morgen getracht iets te le zen," vervolgde John, „maar 't vermoeide mij te veel. Toen heb ik enkele verzen aan gestreept, ik wilde u vragen mij die voor te lezen." Faal nam het gezangboekje zonder een geland' is. 'De start naar de Noordpool zal nog wél een paar dagen op zich laten wachten. De bemanning moet eerst .d'oor en door uitgerust zijn en aan het klimaat wennen. Een dog of vier zal hier 'allicht mee gemoeid galan. NEDERLAND EN BELGIE. Interventie van den Volkenbond? Sir Eric Drummond, is, naar gemeld wordt, naar België vertrokken, om daar van 712 Mei de gast te zijn van de Bel gische regeering, die hem tot een bezoek heeft uitgenoodigd. Tal van recepties zullen in België te zijner eer gehouden worden. Mevr. Drummond zal den secretaris generaal van den volkenbond vergezellen, evenals de leider van de politieke af- dee'ing van het voikenbondssecretariaat, de Japanner Sugimura en het Belgische lid van de financieele afdeeling, de heer Blondeel. Naar men meent, heeft deze reis bij zondere beteekenis in verband met het vraagstuk der Schelde. De Belgische Re geering zou Sir Drummond uitgenoodigd hebben, om hem volkomen met de Bel gische wenschen in zake de Schelde op de hoogte te stellen en door den Volken bond zou nu een begin worden gemaakt met een bemiddelingsactie tusschen beide staten. DE B0AZ-BANK TE UTRECHT. Een tekort van mififoen. Na een jaar lang niets gehoord te hebben, doet de voormalige Boaz- bank te Utrecht weer van zich spreken. Voedde men reeds de 'hoop, dat. uitstel van bericht, afstel der vorderingen zou beteekenen, zoo is aan dit kaatste de bodem weer ingeslagen, door de mededeeling, dat reeds 15 Juni a.s. tot schuldin vordering z-al worden overgegaan. Wanneer men. nu weet, dat deze is opgeloopen tot een bedrag hoo- ger dan het bezit der 260 leden bij elkaar; beseft men welk een ramp een deel der Utrechtsche middenstanders boven het hoofd- hangt. Men begrijpt, dat de leden reeds bij elkaar kwamen om een verga dering uit te schrijven ter bespreking' welke houding men moet aannemen. Pro cessen kunnen bij' doorzetten niet ach terwege blijven. Men offert zich maar niet zonder verweer, aan een kwaad waar men onschuldig aan debet geworden is. Het is echter niet mogelijk van de zijde van de Boazbank aan de afdoening der zaken nog langer uitstel te verleenen. Reglementair staat vast, dat de schuid van anderhalf millioen gulden door de leden moet gedelgd worden. Het blad verneemt verder, dat sommige leden de volgende oplossing van de moei lijkheden aan de hand deden: Wanneer, zoo meenen ziji, alle leden zich wilden verenigen in een Brandwaar borg Maatschappij en door elkaar jaarlijks 50 gulden per lid aan premie betaalden, zco ,zou het van de aldus bijeen ge brachte som van 13 mille mogelijk zijn jaarlijks twee door loting aan te wijzen leden van hun schuld vrij te koopen. De zeker ernstige bézwaren van langen duur werden weerlegd door de verzeke ring, dat dan van het voormalig bestuur veel hulp en steun verwacht kan wor- woord te spreken en las de aangestreepte verzen; 1 'kHeb den goeden strijd gestreden In des Heeren kracht; Veel geleden, veel gebeden, Met geduld gewacht; En al beefden soms mijn leden, 'kHeb den loop volbracht. Rotsen, waar wij op vertrouwden, Bogen 't hoofd ter aard. Luchtpaleizen, die wijl bouwden, Bleven niet gespaard; 'k Heb het beste toch behouden, 'kHeb 'tgeloof bewaard. Doornen, tot een krans geweven Heeft mij d'aard bereid; Maar de kroon van 't eeuwig leven, Eeuw'ge heerlijkheid, Als de hemel slechts kan geven, Is miji weggeleid. Ook mijn uiterst ademhalen Loov' den trouwen 'Heer! Mijn geloOf gaat zegepralen; Vrienden! weent niet meerl 1 Laat de zon ter kimme dalen, Schooner rijst zij weer." John zeide niets, toen Paul ophield met lezen. Langen tijd bleef hij liggen met gesloten oogen, en een mtdruiking Binnenland. Dreigende staking aan de hoogovens. Een conflict in de lithografie? Tusschenkomst van den Volkenbond fn de Nederland-België-kwestie? De veenbranden in Drente. Ernstig ongeluk te Oldebroek, (telegr.) Buitenland. Stabilisatie van de Fransche franc? Communistische propaganda in .het Bel gische leger. Bomaanslag te Sofia. den. Voor niemand zou dit nu een extra uitgave behoeven te zijn, ook niet voor hen die helpen willen, zoodat bij eenige activiteit elk volgend jaar het aantal le den kan verdubbeld worden. Een conflict in de lithografie? Naar gemeld wordt, is bij de arbeiders organisaties in het lithografisch bedrijf bericht ingekomen, dat de algemeen® ver gadering der werkgevers b sloten heeft, d® eischen der arbeiders af te wijizen. Het hoofdbestuur van den modernen bond vergaderde Vrijdagavond over den toestand en besloot aan de Maandag te houden gecombineerde besturenvergaae- ring voor te stellen, gezamenlijk aan „de patroons te berichten, dat de organisaties niet bereid zijn op de oude voorwaarden te werken en hun leden zullen aanzeg gen op Maandag 21 Mei het werk niet te hervatten. Bij het conflict zullen 13CO lithografen en steendrukkers betrokken zijn. De staking aan de hoogovens. Door de directie van de hoogovens te Velsen is aan de arbeiders medege deeld, dat zij wegens de staking der werklieden in de havén genoodzaakt is het geheele bedrijf stil te leg gen. De arbeiders die het werk nog niet hebben neergelegd, worden in de gelegen heid gesteld het werk voort te zetten, mits zij bereid zijn een verklaring af te leggen, dat ziji alle hun opgelegde werk zaamheden zullen uitvoeren. Gemeld wordt, dat maatregelen zijn ge nomen oom de gasvoorziening der ge meenten, die het gas van da hoogovens betrekken, te doen voortgaan. Eerste Kamer. In de eergisteren gehouden zitting van het centraal stembureau is in de vaca ture-wijlen mr A. J. baron van N'agell van Ampsen tot lid der Eerste Kamer gekozen verklaard de heer J, Gelderman te Losser. Het klompenwetje. In verband met het initiatief-voorstel van de wet Fleskens-Smeenk tot tijdelijke heffing van een invoerrecht op klompen heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor 's Hertogenbosch en omstre ken een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin de Kamer de indiening van dit wetsvoorstel toejuicht en ver zoekt het aan te nemen. De Kamer wijst verder op de cijfers uit de jaren, toen van een gedepricieerde Belgische valuta geen sprake was, en op de cijfers uit de jaren 1923 en vol gende, toen de invloed der valuta zich in steeds sterkere mate in deze branche deed gevoelen. van volkomen vrede op het gelaat. Geen geluid verbrak de stilte van de ziekenka mer dan het regelmatig getik van een horloge, dat aan een spijker tegen den wand hing. 1 Eindelijk sprak hij weder: „Ik heb u nog enkele zaken mee te deelen, Paul, en de Heere kan mij.elk oogenblik op roepen." f D'aar Paul zweeg, vervolgde hiji: „Ik heb u met uw moeder tot mijn executeur benoemd, en wanneer ik or niet meer ben, mo6t gij zoo spoedig mo gelijk naar huis terugkeeren; daar zult gij mij genoegen mee doen. Zij zal hulp en raad noodig hebben. Wat het geld aan gaat, ik heb genoeg 'over gespaard pm haar vcor gebrék te vrijiwaren." „Het zal haar nooit aan iets ontbre ken, zoolang ik kracht heb om te wer ken,' zeide Paul. „Op dat punt ben ik gerust," antwoord de John met een glimlach, „maar ik zou gaarne zooveel mogelijk uw taak verlich ten, Luister dus aandachtig naar hetgeen ik u zeggen zal." „Ik luister, vader." „Gij kent dé Wheal Anthlony, niet waar?" Plaul knikte toestemmend. „De mijn heeft nooit veel opgebracht." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1