No. 184 Zaterdag 5 Mei 1928 42e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes Alle Bank' en Effectenzaken f EERSTE BLAD. Het beite triomfeert over het goede! LA PERLA DE SAN FELIX Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HAAR NORMALE VERHOUDINGEN. Elastieken Kousen, Buikbanden, Breukbanden en alle andere Bandages ■B—MBBaW—IIIWém '1 'WmHtmrmmrWm Buitenland. L. DUVEKOT Szn. - Groote Markt 19 - GOES Belangrijkste Nieuws. Van Nlelle's Koek en Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. durcau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.35 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijks korting Door „Het Vaderland" is de vraag aan de orde gesteld, wanneer voor het Kabinet de Geer de tijd van heengaan geacht moet worden te rijn aangebroken. Zulks mede naar aanleiding van waf. Pr Schokking in zijne Unie-rede opmerkte: „Hoe do Minister zich dat vormen van eene parlementaire meerderheid voorstelt, zóó, dat het beslissend oogenblik voor het terugtreden om plaats te maken voor een te vormen Kabinet gekomen is, is mij niet recht duidelijk." De zaak is eenvoudig wanneer het een parlementair Kabinet betreft, dat na de verkiezingen de meerderheid waarop- het steunt verloren blijkt te hebben. „Maar, 'aldus „Het Vaderland", onder het vele bijzondere van het Kabinet de Geer behoort ook dit, dat het aan de uitspraak van de stembus van 1929 niet het minste houvast zal hebben. Dat zit hem hierin, dat de Rechterzijde niet van zins is vóór de verkiezingen zich uit te spreken over de vraag, of zij, als zij de meerderheid behoudt, weer van plan is samen te gaan, en zoo ja» op welk pro- gram. Bereid om zulks te doen zijn, als onze inlichtingen juist zijn, de Katholieken en de Anti-revolutionairen, maar de zaak stuit af op het verzet van de Christelijk- *Historischen. Het was dan ook nog al vrijmoedig van den heer Schokking, dat hij in de rede, waarmede hij de alge- meene vergadering van de C'hristelijk- Historische Unie opende, zeide: „Hoe de- Minister zich dat vormen van eene par lementaire meerderheid voorstelt, zóó, dat het beslissend oogenblik voor het terug treden ooi plaats te maken voor een te vormen Kabinet gekomen is, is mij niet recht duidelijk." Dit moest, juist dezen leider van één Van de groepen van de Rechterzijde bij zonder duidelijk zijn; de Geer stelt zich dat zeer juist voor, wat de Rechterzijde betreft. Hij zal niet heengaan voor eene Rechterzijde, die de meerderheid heeft, zelfs al was die meerderheid even groot als de tegenwoordige, maar wel voor eene meerderheid van Rechts, die op de leuze: Herstel van het parlementair© Ka binet door samengaan van de Rechter zijde van de meerderheid; der kiezers het vertrouwen kreeg. En doordat de Ch ri stel ijk-H i s torisch en niet vóór de stembus over een gemeen schappelijk program van de Rechterzijde willen confereeren, noch zelfs de preala bele vraag willen beantwoorden, of zij in 1929 de Coalitie hersteld willen zien, houden zijl den terugkeer tot het parle mentair Kabinet tegen. Alle betuigingen, dat men dien terugkeer zoo gaarne wil, verliezen vrijwel hunne waarde, als men het middel, dat men daartoe in de hand heeft, niet gebruikt." Na er dan op gewezen te hebben dat de Chr.-Hist. aan de Kroon, die aan de stembus eenig houvast behoort te heb ben wat verschuldigd zijn, vervolgt het liberale orgaan welks belangstelling in het doen en laten van de Unie bijna verdacht zou kunnen schijnen: „Hier is de benoodigde leiding zoek. Juist, omdat zoovele Christelijk-Histori- schen met het Kabinet-de Geer wonderwel zijn ingenomen om den naam van den formateur, en gansch onverschillig zijn voor de vraag of hij daar al of niet als parlementair. Premier zit, kan de Chr.- Hist. Unie nooit te spoedig met hare beslissing komen. Men vergete niet_dat door hunne be sluiteloosheid op dat punt eigenl.jk alles stop staat. Eerst toch als men zal weten dat van de formatie van een Rechtsch Coalitiekabinet in 1929 geen sprake zal zijn, hoe ook de uitspraak van de stembus moge wezen, is het overwegen van andere combinaties mogelijk, en er is er meer dan ééne." Het komt ons voor, dat de zaak hier noodeloos ingewikkeld wordt voorgesteld. Om te beginnen kan toch verwacht worden, dat de te voeren stembuscam pagne ook wel een en ander te zeggen zal hebben. Er moge dan geen program van sa menwerking zijn, het moet toch- voor een ieder openbaar worden in welke richting door de diverse partijen ge stuurd wordt. En al is het niet voor iedereen duide lijk, een man als Minister de Geer zal zeker iets van de sprake der stembus verstaan. Maar ook hl mocht bij de verkiezin gen de rechtsohe vaan nog in da po» De beroemde pluimveefokkers, de heeren Gebr. Welleman te Buurmalsen, bestelden 60.000 kilo „Bertels' Kunstkorrel", te leveren binnen één jaar. De pluimveecentra's: Apeldoorn, Barneveld, Deventer, Teuge, Horst-Sevenum, Maastricht, Roermond, Vcnlo, Middelburg, Den Haag, Rot terdam, Leiden, Volendam, Gouda, Gorinchem, N.Brabant enz. betrekken geregeld 15000 kilo wagons. RFPTFT FTTlVsTFnPPFT volledig pluimveevoeder, voorkomt voedlngs- tt IIVURRLL stoornissen, vetwording en sluit ieder foutief voederen en voederverspilling uit, zoodat zelfs leeken het maximum aantal eieren van hun pluimvee verkrijgen; het beteekent geld-, tijd- en voederbesparing. Alles vereend in één korrel, zoodat niets bijgevoerd mag worden, daar hierdoor de eierproductie vermindert. Gezonder, sterker en mooier kippen en eenden, méér en grooter eieren van hoogfijnen smaak., Eenden van begin April legden van September tot 29 Febr. reeds 165 eieren per eend. Alom verkrijgbaar. Vraagt brochure! Proef 50 kilo f9.- postwissel. N.V. Bertels' Oliefabrieken - Amsterdam. litieke mist wegschuilen dan nog behoeft er niet aan getwijfeld te worden of het extraparlementair Kabinet dat zichzelf beschouwt als een abnormaliteit die niet langer dan noodig is bestendigd mag worden, zal, door de portefeuilles ter beschikking te stellen, al.hans gelegen heid geven om te onderzoeken of her stel der normale verhoudingen moge lijk is. Of er dan een parlementaire meerder heid te vormen zaL zijn, zal de tijd moe ten leeren. Maar afgezien van de vraag of een afspraak vóór de verkiezingen wen- schel ij k moet worden geacht, een be lemmering voor herstel der normale ver houdingen behoeft het ontbreken van zulk een afspraak niet te zijn. „Het Vaderland" make zich niet Al te bezorgd. dat de een niet overeind kan gaan staan zonder de andere mee te trekken. Tel kens als een van hen zich bewegen wil, is daarvan niet enkel onzalig getwist, doch vooral lijden voor allen het gevolg. Slechts een rookerigo olielamp verlicht eenigszins de duisternis. Deze ongelukkigen zijn bedekt met vuil en ongedierte. Soms gaan er weken en maanden voorbij, dat ze in dezen toe stand blijven zonder zich te kunnen waS- schen. Iiun lange, verwarde haren en hun steeds aangroeiende baarden, geven hun een vreeselijk aanzien en de stank die de ademhaling beneemt, in dit hol van ellende is walgelijk. Tweemaal per dag' wordt deze menschelijke ketting naar bui- 1 ten gesleept, om zich de longen te ver- frisschen. Tenzij hun vrienden of hun verwanten hen te hulp komen, kunnen deze ongelukkige s!a:htoffers het niet lang Verbandstoffen Geneesmiddelen De staking in de Rijnvaart. Het conflict in de Rijnvaart is ver scherpt door He solidariteitsstaking van de havenarbeiders die gisteren niet aan het werk zijn gegaan. In de Roerhavens wordt het vervoer van stapelproducten sterk, belemmerd en ook het stukgoederen- vervoer lijdt zeer onder de staking. De passagiersbooten blijven varen. Hoewel het vervoer van goederen langs den waterweg gestremd is, staat geen stagnatie te vreezen daar de spoorwegen in staat zijn de noodige transporten uit te voeren. Naar de bladen vernemen, staken op het oogenblik ongeveer 10030 man Rijn- vaartpersoneel, terwijl 15.000 haven-ar beiders op het punt staan een solidari teitsstaking te beginnen. in Heze gevangenschap uithouden, waar het rantsoen alleen hen zou doen ster ven van uitputting, want het is niet vol doende om hen op krachten te houden, en dient slechts om hun misère eenige jaren te rekken; ze zijn altijd, uitgehon gerd. Beia Kun wordt niet uitgeleverd. Donderdag is het Duitsche socialisti sche rijksdaglid Rosenfeld te Weenen aan gekomen, waar hij met de communisti sche advocaten van Bela Kun een bezoek aan den minister van Justitie heeft ge bracht, om op te komen tegen een moge lijke uitlevering van Bela Kun aan Hon garije, minister Dinghofer verklaarde den advocaten, dat er van een uitlevering van Kun geen Sprake kan zijn. Fascistisch© munitie? Op het station Wels in Opper-Oosten- rijk hebben socialistische stationsbeamb- Kantoor Groot© Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Vreeseiijke toestanden in Chineesche gevangenissen. De wantoestanden, die in de Chinee- sche gevangenissen heerschen, worden in een brief uit Yenchowfu, ontvangen door den Rev. E. Breitkopf geschilderd. Het uitwendige dezer gevangenissen zegt de missionaris, verraadt mets van de er- lende, die er binnen wordt geleden, waar de bezoeker alle verschrikkingen kan con- stateeren, waarvan sommige boeken ver halen. Een heel kleine, donkere ruimte, zonder Ivenster en zonder eenig licht bevat bijvoor beeld 25 gevangenen, die kettingen om den hals en om de handen en voeten dragen. Ze zijn niet alleen aan den muur, maar ook aan elkaar vastgemaakt, zoo- PRIMA 8-CENTS SIGAAR Vroeger verkrijgbaar bij Wed. D. PUKKEN, thans bij Naast Hotel „De Korenbeurs" ten een zending aangehouden, van een groote We'ensche expedïteursfirma aaneen expediteur te Wels, welke zending als jachtgeweren en jachtmunitie wasaan gegeven, doch bij onderzoek patronen voor militaire geweren bleek te bevatten. De zending is door de provinciale overheid in beslag genomen en er is een onder zoek naar de zaak ingesteld. Volgens de communistische Rote Fahne zou men te doen hebben met munitie, die bestemd was voor fascistische ondernemingen. Moordaanslag. Gistermiddag is een aanslag gepleegd op Lizareff, den leider der Russische han delsdelegatie te Warschau. Lizareff zat in een open auto. Toen de anto van de Marszalkowskastraat een zij straat insloeg, trad een persoon op den auto toe en loste twee revolverschoten, waarvan de een Lizareff aan de hand en een ander hem in de zijde trof. Lizareff raakte een oogenblik buiten kennis, doch kwam weer bij, waarop hij zich naar het in de buurt gelegen gebouw van het sovjetgezantschap liet brengen. De dader bleek te zijn de bekende leider der Russische emigranten in Polen, Wojciechowski. Deze liet zich zonder ver zet arresteeren. Natuurverschijnsel in N.-Pommerellen. In Pommerellen viel Donderdag, hoewel het mooi, helder weer was, een soort don kergele „droge regen", die onder soortge lijke verschijnselen, als de aschregen, die voor eenigen tijd in Galicië is gevallen, langzaam neerstoof en alle voorwerpen be dekte met een vuilgrijze laag. Men neemt aan, dat dit een verschijnsel is, verwant aan dat in Galicië waargeno men en dat wijst op de werking van een nieuwen vulkaan in Noord-Roemenië. Baldwin over den Bijbel. I Op de jaarlijksche vergadering van het Britsche en Buiténlandsche Bijbelgenoot schap te Londen heeft Baldwin, de eerste minister, een rede gehouden, die zeer de aandacht getrokken heeft. Baldwin begon: „Wat mijzelf betreft, zeg ik, dat, indien ik niet het gevoef had dat ons werk en het werk van alle an deren, die hetzelfde geloof en dezelfde idealen hebben, hetzij m de staatkunde hetzij in het werk onder'dé burgerij ver richt wierd in het vertrouwen en de hoop dat eens het koninkrijk Gods zich zou uitbreiden over de geheele wereld, ik geen hoop zou hebben, ik geen werk zou kunnen doen en ik mijn ambt dezen och tend zou overgeven aan wien het zou willen aannemen." Het genootschap, zoo zeide hg verder, had alle vroegere verrichtingen -overtrof fen door vijftien nieuwe teksten aan de vertalingen' van den Bijbel of gedeelten ervan toe te voegen gemiddeld één in 24 dagen. Het heeft verleden jaar hij kans 10 millioen exemplaren van den Bijbel in omloop gebracht, gemiddeld 27 duizend per dag. De geheele Bijbel is nu door het ge nootschap in 145 talen uitgegeven, het Nieuwe Testament in 146 andere, boven dien en gedeelten ervan, soms in een boek, in 317 a.ndere. Baldwin bracht ook warme hulde aan de eerste Engelsche bijbelvertalers Tyndale en Coverdale. De vlucht van de „Italia". Volgens te Oslo ontvangen 'telegram men stond het nog niet vast, dat het luchtschip Italia, dat gistermorgen te Vatl» soe is geland, na vijf uur, zooals aan vankelijk in het voornemen lag, weer zou opstijgen. Korten tijid na de landing brak een zware storm los, die over de gèheele IJszee tusschen Noorwegen en Spitsber gen schijnt te woeden. Het weder is in den loop van den dag nog slechter ge<- worden, re^en en storm woeden in het hogget Noorden, Dc hal, waarin men het luchtschip- te Kingsbay wil onderbrengen, is door den storm beschadigd. Men heeft daarom aan Nobile langs draadloiozen weg ver zocht zijta. vertrek naar Spitsbergen uit to stellen tot de hal zal zijin hersteld! en het weer beter is. - De reis van Vadsó naar Kingsbay zal ongeveer 16 uur. duren. Scheepsramp aan de Engelsche Rus!. Hot flottielje-vaartuig Bacchus heeft gis ter ongeveer 80 mijl uit de Zuidkust van Dorset een Griekseh handelsvaartuig geramd. De botsing was zoio hevig,, dat het Grieksche vaartuig binnen 3 minuten zonk. De opvarenden, elf in ge'a1, moesten haastig .over boord springen; zijl zijn ech ter allein gered en aan boord van de Bac chus gebracht. Deze riep de hulp van slee.pbocten in, omdat ziji ook ernstig beschadigd is aan dien. voorsteven, waiarop twee sleep-booten ter assistentie uit Port land en 'Devonpcrt z$n vertrokken. Ben Binnenland. De ernstige veenbranden in Drente. De belastingfactor te Middelburg. Actie aan „de Schelde" te Vlissingen. Buitenland. Staking in de Duitsche Rijnvaart. Schipbreuk bij de Engelsche kust. later bericht van een dier booten meldt? dat nu ook de bemanning van de Bad chus met de elf Grieken haar schip ver laten heeft, en het onwaarschijnlijk is, dat de Bacchus de haven nog zal berei ken. Korte berichten. Bg het speuren naar groote gezin nen in Italië heeft men in de streek van Tretorri bij Avellino een boer ont dekt van 68 jaar, dio vader van 30 wet tige kinderen is geweest, van wie er thans nog 24 in leven zijn. Men heeft tot dus ver nog niemand aangetroffen, die er aanspraak op maakt, dit record te over treffen. Volgens de Métropole, het Antwerp- sche Blad, heeft wethouder Lebon aan een déjeuner medegedeeld, dat de Bel gische kroonprinses Astrid de hoop koes tert nog vóór den herfst voor de tweede maal moeder te worden. Een zeer groot verkeersvliegtuig, dat het Japansche ministerie van verkeerswe zen pas heeft laten bouwen, is op een Droefvlucht ter aarde gestort. De bestuur der en de 7 inzittenden, meexendeels meca niciens, werden gedood. Te Konstantmopel zijn gisteren drie zwakke aardschokken waargenomen. Bij de aardbeving van eergisteren zijn te Koetchia een aantal personen gedood en eenige zwaar eewond. De materieels scha de is aanzienlijk. wstil'end e%nd Van het Hof. De Prins is voornemens a.s1. Maandag een bezoek te brengen aan de gemeenten Neede, Groenlo en Eibergen, tot het in oogenschouw nemen van den wederop bouw van woningen, enz., welke inder- tyid door de stormramp verwoest werden. Het kjompenwetje. Het Bestuur van den R.-K- Ned. Boe? ren- en Tuindersbond heeft in het in ons blad vermelde adres van het Kon. Nederl. Landbouwcomité aan de Tweede Kamer, inhoudende het verzoek om het initiatief-voorstel der heeren Fles- kens en Smeenk tot tijdelijke heffing van een invoorrecht op klompen, aanleiding gevonden om aan de Kamer mede te deelen, dat het adres van het Landbouw comité niet de meening van den gehealeo Reorganiseerden land- en tuinbouw weer geeft; met name acht de Jratholiek-geor- ganiseerde land- en tuinbouw waarvan het bestuur van den R.-K. Nederl. Boe ren- en Tuindersbond zich bij dezen tot tolk maakt de tijdelijke heffing van een invoerrecht op klompen in het algemeen belang geboden en ziet hij hierin een zeer groot belang "voor Jiet platteland in het bijzonder. Het bestuur verzoekt de Ka mer dan ook dringend aan het voorstel van wet hare goedkeuring te wil.en geven. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Het is Burg. en Weth. wenschelijk ge bleken, art. 1 der heffingsverordening op de Straat bela.sting zoo te wijzigen, dat dit art. en art. 242c der gemeentewet elkaar geheel dekken, wat nu niet het ge val is. Zij stellen daarom voor te lezen, dat de straatbelasting geheven wordt we gens al of niet in de gemeente gelegen ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1