Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Voor huis en hof. Radio-Nieuws. v*urmond«n dood en verderf te brengen. Dat was een verstandige zet en de kosten van het klokkenspel werden er belangrijk door gereduceerd. Een tegenvaller was echter, dat jaren later, toen de klokken gereed .waren, bij het ontpakken enkele klokken bedorven werden. De klokkengieter verzocht het Stads bestuur een tegemoetkoming in de schade ad 200 ponden Vlaamsch. De Raad echter oordeelde er anders over, overwoog dat hij daartoe niet gehouden was en kende hem slechts 102 ponden toe. Hij kreeg dus niet geheel en al het lid op den neus. Zoo heeft geloof dat maar vrij door al de eeuwen heen het onderhoud van den grootsch opgezetten kathedraal veel zorg en toewijding geëischt. Van het werk der latere jaren noem ik nog de herstelling in 1905, toen geheel de kerk en de grafplaatsen zijn onder zocht. J. Ab Utrecht Dresselhuis heeft ergens geschreven, dat in het midden schip der preekkerk, tegenover het o-gel en dus bijna in het kruis volgens zeggen onder den planken yloer een zerk ligt met het opschrift: „M. Smallegange obüt 1704". Dit zou dan slaan op den beken den rechtsgeleerde M- Smallegange, die in 1696 te Middelburg zijn vermaarde „Cro- nijik van Zeeland" heeft uitgegeven. Hij zou in 1620 te Goes geboren zijn anderen noemen als zijn geboortejaar 1625 en stierf in 1701. Zijn asch werd in de Groote Kerk te Goes bijgezet. In te genstelling met Ab Utrecht Dresselhuis' verklaring deelden v. d. Aa en anderen mede dat het stoffelijk overschot in den noordbeuk der wandelkerk ligt. Hoe het zij, uit een aanteekening van den niauw- gezetten gemeentearchivaris te Goes blijkt mij, dat in 1905 slechts twee ledige graf kelders zijn gevonden en geen enkelen! grafsteen met den naam Smallegange. VÜ'f jaar later, in 1910 dus, is het orgel geheel herzien en is ook de gaan derij bijgebouwd, welke laatste dus weer op de nominatie! staat om gesloopt te worden. Immers met den tusschenmuur zal ook de gaanderij moeten vervallen. Geen nood, want dan zal het gebrek aan zitplaatsen in geheel anderen zin z'n oplossing vinden. Vóór mij ligt een artikel in de N. R. Crt. van den heer R. von Brucken Fock, die het daarin betreurt, dat de Goesche kerk niet bestemd is gebleven voor den R.K. eeredienst, want „de nissen der por talen staan thans zoo droevig leeg, zij echreeuwen om beelden". We gaan hier natuurlijk niet over dis- cussieeren, maar toch dacht ik zoo bij mijzelf; Als de heer von Rrucken Fock kennis neemt van de plannen, die thans aanhangig zijn en blijkbaar reeds vasten vorm hebben gekregen, dan za.1 hij zich daarover slechts kunnen verheugen. Er zal dan geen plaats meer zijn voor zoo groote somberheid, want de Groote Kerk zal dan weer belangrijk meer uitstralen van de heerlijkheid, welke haar vroeger kenmerkte. Ongetwijfeld heel wat meer, dan bij een oplossing, die hiji zelf nog aan de hand deed: „Hoe fraai had de kerk odk kun nen worden, wanneer men bij voorbeeld het koer (de preekkerk) aan de Katho lieken haid overgedragen en de rest van het gebouw voor den Protestantschen ©eredienst had ingericht; een zeer geluk kige oplossing, welke ook te Hulst toe passing heeft gevonden." Ja, 'tis waar, de schending van het stadsbeeld door de onmiddellijke nabij heid van het R.K. kerkgebouw ware ver meden geworden, maar overigens zou m.i. de „zeer gelukkige oplossing" er hoog stens een van financieelen aard zijn. De veronderstelling is gerechtvaardigd,dat het waarlijk schoone kerkgebouw bij de huidige plannen weer voor een goed doel in z'n ouden luister hersteld zal worden. Allen, die de verminking van dit ju weel van bouwkunst betreuren, zullen met belangstelling de ontwikkeling der restauratie volgen. Zij er veel liefde voor het werk, liefde, welke zich ook in het geldelijks uit, want het is nu eenmaal een zaak, die aan alle kanten offers vraagt. KEES VAN DER MEER- Een groote brand te Geilicum. Kerk. postkantoor en 9 huizen verbrand. Uit Geldermalsen wordt gemeld, dat gis termiddag 3 uur een zware brand te Geili cum is uitgebroken, welke de Ned. Herv. kerk, het hulppostkantoor en negen hui zen in de asch legde. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats; evenmin is er vee verbrand. De oorzaak moet waarschijnlijk aan spelende kinderen wor den toegeschreven. Drie motorspuilen uit Leerdam en één uit Beesd hadden om streeks 6 uur a'.les gebluscht. Nader wordt van dezen brand gemeld: In Geilicum, het dorpje aan den Linge- dijk, behoorende tot de gemeente Deil, heeft Donderdagmiddag een brand ge woed van een omvang, zooafs men die hier tot nu toe niet gekend heeft. Om streeks half twee Donderdagmiddag ont stond, vermoedelijk tengevolge van on voorzichtigheid van kinderen, brand in de woning van den heer G. de Waal, den houder van het hulppostkantoor te Geilicum. Het vuur greep snel om zich heen en toen het eenmaal naar buiten uitsloeg, werd het door den feilen Oos tenwind met kracht aangewakkerd. Het duurde dan ook niet lang of het geheele huis, een boerenbehuizing, in het voor- gedeelte waarvan liet hulppostkantoor is gSTastigd, stond ia liehtslaaie. Ia ven band met het gevaar voor de omliggende huizen werden de brandweren uit de omliggende gemeenten Leerdam, Beesd, Rumpt, De Rooy en Buren gealarmeerd. De vrees voor uitbreiding van den brand bleek gegrond, want het duurde niet lang of het vuur sloeg over naar de woning van den heer De Keizer, die op korten afstand van liet huis van den heer De Waal stond. Fel woedde het vuur en het scheen niet te stuiten. De Ned. Herv. kerk, naast de woning van den heer De Keizer gelegen, en geheel uit steen opge trokken, werd ondanks alle pogingen om haar te behouden, eveneens door het vuur aangetast. Met nog grooter snel heid breidde de brand zich uit, door het wegvliegen der vonken en brandende stukken riet van de daken. Nog eenige huizen naast de kerk, een aantal huizen aan de andere zijde der kerk en vijf woningen aan den anderen kant van den weg werden door het vuur aangetast en verwoest, vóórdat het tenslotte aan de drie motorspuiten uit Leerdam en de brandspuit uit Beesd gelukte het vuur te stuiten. Met donderend geraas stortte een gedeelte van kerkgebouw en toren in. Eerst tegen zes uur in den avond was het vuur bedwongen en gevaar voor uit breiding geweken. Behalve de genoemde woonhuizen en de Ned. Herv. Kerk, zijn nog verwoest de huizen bewoond door de families Van Dijk, Struiken, De Waal, De Zeeuw, Van Dijk en het bondsgebouw van den Boerenbond met opslagplaats van graan en veevoeder. De schade, die de enorme brand heeft veroorzaakt, is zeer groot. Van de inboe dels en voorraden van in achter eenige woningen aangebouwde schuren werd na genoeg niets gered. Voor zoover bekend was alles verzekerd. De bewoners der afgebrande huizen zijn tijdelijk bij andere dorpsbewoners on dergebracht. Als merkwaardige bijzonderheid wordt er aan herinnerd, dat in 1883 in dezelfde huizen een dergelijke zware brand ge woed heeft, waarbij toen drie menschen- levens te betreuren waren. De dranksmokkelaars ver dedigen zich met giftige gas sen. Te Detroit, Noord-Amerika, heeft de politie 'het nieuwste en gruwelijkste middel ontdekt, dat de „bootleggers" (dranksmokkelaars) hebben uitgevonden om de politie te berechten. Het Is eten automobiel, die uitgerust is met een in richting, welke een wolk van giftig gas kan uitblazen. De helsche ontdekking is al met succes aangewend. Dezer dagen! achtervolgde namelijk een politieman een auto, waarmede hij meende, dat drank werd. vervoerd. De chauffeur van de auto liet den politieman tot vlakbij naderen en liet toen de giftige gassen op hem los. De politieman verloor onmiddellijk de controle over zijn stuiur en stortte met zijn auto van den berm. De chauf feur ontkwam. Doch kort daarna gelukte het anderen politiemannen, de auto aan te houden. Eir werd inderdaad whisky mee vervoerd. Beroofd. De Nederlandsche dia- mantkoopman V. is in den trein Ant werpenBrussel van een portefeuille, waarin voor flO.OOO aan diamant, be roofd. In den trein doo dgebleven. Da heer v. N., uit Breukelen, is plotse ling in den trein doodgebleven, juist toen deze voor het perron in Breukelen stil hield. Gasverstikking. Woensdag morgen vond de politie in het perceel BxemLaan 6, te Hilversum, de lijken van de 22-ja.rige bewoonster en haar doch tertje van een half jaar. Wegens de sterke gaslucht, die viel waar te nemen, ver moedt men, dat de beide slachtoffers door gasverstikking om bet leven zijh gekomen. Een dure kinderstoel. Ze gin gen samen naar een verkoop, schrijft de „N. R. Crt.", of eigenlijk ze gingen eerst kijken. En bij alles wat ze zagen was veel, waar ze niks aan hadden, maar nog meer, dat ze graag direct mee naar huis wilden nemen. Wat hun echter bo venal beviel met het oog op de naaste toekomst was een kinderstoel, een sohommelwieg en een box, volgens 'n eigenaardig, maar smaakvol ontwerp ver vaardigd. Toen ze het zagen, tusschen wat oude meubels, stootte hij zijn vrouw eens aan, en zij sloeg de oogen neer, zooals dat te doen gebruikelijk is. Zonder er verder over te spreken wisten beiden het: Dit moesten ze koopen. Den volgenden dag gingen ze samen •r op uit, met de bange vrees, dat er andoren zouden zijn, die ook hun zin nen hadden gezet op wat zij al hun eigendom hoopten. Het was er stampvol. Het duurde eeni- gen tijd voor ze aan de herrie van de door elkaar schreeuwende bedragen en het eenmaal andermaal enz. gewend wa ren. Maar ten slotte kwam hun srhornmel- wieg onder den hamer. Na vjff zenuwach tige minuten waren zij eigenaars voor vijf gulden. Het was oen koopje. De kennissen hadden wel gelijk. Waar kon je nou zoo'n schommelwieg koopen voor vijf gulden. Nergens immers. De box kwam aan de beurt. Ook het tweede deel van het stel was al spoedig hun eigendom geworden. Nu nog de kinderstoel. Door een zeer betreurenswaardig toeval echter kwam eerst een piano onder den hamer. Hij besloot toen vast iemand te gaan zoeken die het boeltje bij hem thuis kon brengen. Hij wurmde zich door de dicht op eengehoopte menschen heen, zocht en vond spoedig iemand die dat karweitje Qfp wou knappen en kwam nog juist bijtijds om te hooren dat de kinderstoel aan de beurt was. Maar dat wist zijn vrouw niet. Die meende dat haar man nog buiten was, zoodat ze besloot zelf maar aan het bieden te gaan. Er werd laag ingezet, maar door de vele liefhebbers liep het bedrag'in allerlei toonaarden door elkander geschreeuwde bedragen spoedig op tot 6 gulden. Nog 4 dongen er mee. Toen het acht gulden was geworden bleven nog twee gegadig1- den over, een man en een vrouw. Het was de vrouw, die eigenares was van de beide vorige dingen. Zij wist, dat zij dien stoel moest hebben, anders zou haar man weer met minachting spreken over vrouwenwerk. Dus ze hield vol. A< ht vijf tig! Acht vijf en zeventig, negen gulden. Negen en een halfTien... elf twaalf, dertien. Ze schrok, 't Was veel geld, dertien gulden. Toch maar vol houden. En de afslager dreunde al der tien gulden, dertien gulden ander Dertien en een half... Veertien! vijftien, zestien. Weer wachtte ze even. Wat moest ze doen? Door zetten of opgeven! En weer was het de dreunerige stem van den afslager, die haar aanspoorde om het nogmaals te wagen. Zeventien. Ook de man wachtte even, maar nog niet was de afslager z'n liedje begonnen, of de man schreeuwde achttien gulden. Ze gaf het op. Z© had wel kunnen huilen. En terwijl ze de tranen terugdrong, zocht ze haar man op. Toen ze hem gevonden had, vertelde hij haar, dat het wel veel moeite had gekost, maar dat hij! toch den stoel bad gekregen. Daarop is de ontknooping gevolgd. Waf er precies allemaal gesproken is, vertel ik niet. Maar aangezien ik het met alle menschen goed meen, wil ik hier alleen dit zeggen, dat het van dien aari was, dat het een waarschuwing moet zijn voor anderen. Door J. J., 46 jaar, arbeider, wo nende te Ossendrecht is cas atie aange- teekend tegen het vonnis van de Arrond. Rechtbank te Middelburg van 27 April 1928, waarbij hijs in honger beroep, we gens overtreding der Jachtwet op 27 Ja nuari 1.1. onder de gemeente Rilland-Bath, is veroordeeld tot een geldboete van f75 of 50 dagen hechtenis. De moord op d©dienstbode uit het Maasbotel. De Rotterdam- sche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van H. P. N., 34 j'aar, opper man, die op 19 April heeft terecht ge staan ter zake van moord op of mishan deling van Frieda Hansen, geplengd op 15 November. Aa.n de bekomen verwon dingen is de vrouw op 1 Februari in het ziekenhuis ^verleden. Do rechtbank heeft den verdachte wegens zware mis handeling, gepleegd met voorbedachten rade, den dood tengevolge hebbend, ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De vr ijb ei dsber oo ving te Colmschate. Voor den politierechter te Zutphen werd gisteren het opsluitings- geval te Colmschate behandeld, waarvan wij destijds uitvoerig melding hebben ge maakt. Aan den verdachte P. S., 30 jaar, arbei der, was ten laste gelegd, dat hij op ver schillende dagen in Maart 1.1. opzettelijk Gerritje Rietman heeft opgesloten in eeu hok in het door verdachte bewoonde huis en haar aldus van de vrijheid beroofd en aan de verdachten A V., 33 jaar, echtge- noote en H. J. S., 59 jaar, landbouwer, vader van P. S., dat zij genoemde Gerritje Rietman in dat hok opgesloten hebben ge laten. De officier van Justitie eischte tegen ieder der verdachten 3 maanden gevange nisstraf. Het vonnis luidde 2 maanden ge vangenisstraf tegen ieder. Klim- en Slingerplanten. Deze planten worden in den regel ge bruikt voor muurbekleeding en voor aan het ocg onttrekken van leefijke gebouwtjes en schuttingen. In engeren zin worden onder klimplanten slechts diegenen ver staan, welke uit zichzelf in staat zijn om zich door middel van hun organen omhoog te werken, of wel die zonder ©enig speciaal orgaan, rich era andere voorwerpen slingeren en zoo opklimmen Hoe dit omklimmen door de verschillende I planten plaats heeft, zullen we buiten* beschouwing laten, aangezien ons dit tiH ver zou voeren. Wat de hechtworteltjctH van de klimop betreft, willen we er even E op wijzen, dat deze worteltjes alleen voorB aanhechting dienen, zooals hun naam ookR reeds aanduidt. Het fabeltje, dat klimopB baar steunpunt uitzuigt is volkomen eenft fabeltje. Wel is bij klimop mogelijx, dat jI ha.ar groei de steunplant zoodanig over- groeit, dat deze laatste afsterft, doordat de overgroeiing haar langzaam maar ze ker wurgt. In den regel treffen we de planten stijf opgesnoeid en aangebonden tegen een muur of schutting, omdat velen een onvoldoend begrip hebben, hoe veel moois hiermede te bereiken valt. Ze zijn reeds meer dan tevreden als een onooglijke muur of schutting gedeeltelijk schuil gaat achter wat groen en zien er in den regel niet eerder naar om, voor de plant zeer auidelijke teekenen van verval toont en haar bedoelde functie niet meer naar behooren vervult. De oorzaak hiervan kan velerlei zijn. De grootste fouten wor den reeds bij het aanschaffen der plan ten gemaakt. Sommigen schijnen wel te denken, dat deze tplanten overal goed groeien en houden totaal geen rekening met de p'aats waar ze geplant zullen wor den. En dit is wel 'n eerste vereischte. De amateur doet verstandig, de vakman te laten bepalen, welke soort voor de ge- wenschte plaats het meest geschikt is. Zij'n plantenkennis en doorzicht weten een smaakvol geheel te scheppen, hetgeen de hieruit voortvloeiende kosten meer dan vergoedt. Zonnig gelegen plaatsen vragen andtere soorten dan beschaduwde plekken, terwijl ook het doel -waarvoor we ze willen planten een groote rol speelt bij de keuze. Is er voldoende ruimte beschikbaar, dan woraen flink groeiende soorten uitge zocht, doch is daarentegen de ruimte beperkt, dan kunnen we beter minder snel groeiende soorten nemen. De soor ten worden dus bepaald door de stand plaats en het doel en om een smaakvol geheel te verkrijgen is het gewenscht, dat de te kiezen soorten harmonieeren met de omgeving. Er is voldoende keuze en de beplanting kan geschieden met vaste c? bi$vön.de of met éénjarige plan ten. '"'I -I i i Li De ---e-.";v-Je klimop levert geenerlei moeilijkheden op. Ze groeit op plaatsen waar andere planten niet willen gedijen en geeft in den winter, wanneer alles dor en kaal is, iets levendigs aan den tuin of het park. Zoo als we reeds hebben op gemerkt, kan ze door haar sterke ontwik keling soms wurgend optreden. Door mid del van het snoeimes kunnen we hier ech ter tijdig handelend optreden. Voor een beplanting van zonnige of hahbeschaduwde hooge muren is de zelf- h&. htende ampelopsis uitstekend geschikt. Kamperfoelie en verschillende onzir klim rozen zijin voor een zonnige standplaats minder aan te bevelen. Zoowel 'de kamper foelie als deze rozen (bijiv. Lady Gay, Do rothy Perkins groeien beter op een min der warm plekje. Een der meest bekende klimrozen is de Zéphirine Drouhin. De plant groeit zeer snel, heeft mooie ge bladerde scheuten, waarvan de toppen opvallen door hun bruinrood© kleur. De groot© halfgevulie karmijnrood© bloemen kan men dikwjj'.s in het najaar nog wel bewonderen. Een zeer mooie, bekend en hoog klim mende plant is de glycine chinen sis, vooral voor het opknappen van oude boomstammen en bekleeden van .balcons en warandes. Do struiken moeten op oen wat beschadiuwde plaats worden geplant, aaar anders de bloemen spoedig ver kleuren. Wil men de plant tegen ©en muur plaatsen, dan moet deze eerst van gaas of latwerk worden voorzien, daar de jonge scheuten zeer gemakkelijk door el kander winden, hetgeen ©en ordelooze indruk geeft. Als een aardige afwisseling tuisechen andere klimplanten, geeft de naakt bloei ende jasmijn een heel aardig effect. Programma van Zaterdag 5 Mei: HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. K.R.O.-uitzending uitsluitend. 12.301.30 Lunchmuziek. 34 Kinderuurtje. 5 6 Dinermuziek. 6.6.30 Literair haK uurtje. 6.307 Dinermuziek. 7 7.30 Cursus Hollandsch. 7.308 Cau serie door Mr F. Vorstman: De inrich ting van onzen Staat. 8 R.-K. uitzen ding uit Helmond. HILVERSUM, 1060 M. 12 Pol'tieber. 12.30—12 Lunchmuziek. 23 45 Film muziek. 3.50 Italiaansche les. 4.30 5.15 Fransche les. 5.15—6 Duitsche les. 67.45. Concert door het omroep orkest. 7.45 Politieber. 8.0510.30 Soc. Dem. avond. DAVENTRY, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 12,201.20 Octet. 2.50 Balladen- concert voor bariton en viool. 5.20 Or gelbespeling. 6.35 tenor. 7.20 Con cert. PARIJS, 1750 M. 9.50—10 Gramofoon- muziek 11.501.10 en 7.5010.10 Or kestconcert. LANGENBERG, 469 M. 12,20—150 en 5.206.15 Orkestconcert. 7.35 Vroo- lijke avond. ZEESEN, 1250 M. 4.20-5.70 Orkest concert. 7.20 Concert door het gem. koor van het Gau-Verband, 2370 zangers. BRUSSEL, 509 M. 7.35—9.35 Concert in het Conservatorium te Brussel. Woensdag werd te Vlissingen het 25-jarig bestaan der „De Ruyterscböol" aan boord van het mailstoomschip „Mecklenburg" ter reede van Vlissingen feestelijk 'her dacht. De leerlingen der „De Ruyterschool" vierden het feest tot hoog in den mast der „Mecklenburg". Aan boord van het mailstoomschip „Mecklenburg" v. 1. n. r. C. A. van Woelderen (burgemeester van Vlissingen), Jhr. Mr J. W. Quarles van Ufford, Inspecteur Ge neraal de Groot, Z. K. H. Prins Hendrik, Jhr Feith (Secr. Gen. Minister van On derwijs, Brandts (Dir. Paketvaart).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6