No. 181 Woensdag 2 Mei 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD, Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. V Een Iperzaam feest T D Irecteur- H oofd redacteur: R. ZUIDEMA. dureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Do vinnigste strijders voor ontwape ning zijn naar men weet de Communis ten en de Socialisten. En zjj kunnen dat zijn. Immers, zij hebben geloof in den mensch, die ze niet zien als een zon dig schepsel, maar als iemand die zich zelf ten Heiland- kan zijn. Als anderen, ook voorstanders van be perking van bewapening en tegenstan ders van oorlogsgeweld, wijzen op de harde werkelijkheid en rekenen met het feit der zonde en met de waarheid dat er een macht noodig is om het recht en de vrijheid te handhaven, dan vinden socialisten en communisten dat bespotte lijk. Dat is voor hen het bewijs, dat zij die zoo spreken, in hun hart verstokte militaristen zijn, liefhebbers van geweld en van oorlog. Inmiddels zijn ze bereid toe te geven, dat er in zulk een redeneering een ele ment van waarheid ligt. Zij erkennen, dat de oorlog zal blijven zoolang het kapitalisme bestaat. De vol komen overwinning van den oorlog zal pas worden bereikt als het socialisme triumfeert. Men gelieve deze gedachte even vast te houden en dan onderstaand bericht te lezen: „Vanmorgen (1 Mei) bij het samen stellen der optochten van sociaal-demo craten en communisten ter viering van den 1 Mei-dag is het op het Theater plein te Warschau tot een ernstige botsing tusschen beide groepen ge komen, waarbij: o n m i d d e 11 ij k schoten vielen. Voor de politie aan het handgemeen een einde had kunnen maken bleken 2 personen door revolverschoten gedood te zijn. Vijf tig liepen verwondingen op en enkele ernstig gewonden moesten naar de ziekenhuizen vervoerd worden." I i Een formeele oorlog dus. Een gevecht tusschen groepen die het monopolie van vredelievendheid en ai- keer van wapengeweld beeten te bezitten. Een vechtpartij, bjj een 1 Mei-feest nog wel. Maar als zoo de ontwapenaars feest vieren, vraag dan niet wat er van hunne theoriën terecht moet komen in critieke tjjden. Met recht mag hier daarom van een leerzaam feest worden gesproken. Niet bestendige liefde. Wie niet al te kort van memorie is herinnert zich nog de juichkreten waar mee het tegenwoordige Kabinet in het socialistische kamp werd begroet. Maar 't kan verkeeren. De liefde is niet steeds bestendig van duur. En men weet hoe 't gakt wanneer liefde verkeert in haat. Inplaats van liefdesverklaringen bevat den laatsten tjjd het socialistische hoofd orgaan, harde en bittere woorden aan 't adres van het Kabinet. Het is in de eerste plaats verbolgen op den minister van oorlog die de hee- ren dioor „een woord) op zijn pas" leelijk in 't zonnetje zette en de partij geweldige moeilijkheden berokkende waar ze nog niet over heen is. Maar ook de andere ministers krijgen hun deel. Op deze wijze: „Echter heeft ook de minister van Bni- tenliandsche Zaken zich dezer dagen je gens ons Eerste Kamerlid Moltmaker be denkelijke aardigheden veroorloofd. Een door dezen in andere kwaliteit ingediend verzoek inzake het door fascisten te Rome verwoeste gebouw der transportarbeiders- internationale noemde hij; „apekool", een woord dat in de diplomatentaal, waar van de minister zich jegens anderen pleegt te bedienen, stellig niet voorkomt. En de minister van Onderwijs, mee- nende bij deze voorbeelden niet te mo gen achterblijven, achtte het gepast recht matige klachten van onzen partijgenoot Ossendoorp over onderwjjsverwaarloozing te beantwoorden met een grofheid als: „De hoeren hebben allang verleerd hoera te roepen." Deze verbolgenheid over het feit, dat iemand eens precies de waarheid zegt, doet een weinig vreemd aan. Omdat de minister een feit constat teert en niets anders, worden de mau wen opgestroopt en heet het: „zoekt de regeering soms ruzie met ons? Dan kan zij dat gedaan krijgen." 't Blijft dus nog bij een bedreiging. Maar van de vroegere liefde is toch niet veel overgebleven. Het antwoord van Egypte aan Engeland. Het Egyptische antwoord op het Birit- sche ultimatum: is thans gereed; het is gisteravond overhandigd. Naar verluidt, is het antwoord in de vriendschappelijkste bewoordingen ver vat. Het zou betuigen, dat de Egyptische regeering niet kan toegeven, dat Engeland of een andere mogendheid het recht heeft zich te mengen in den wetgevenden ar beid van het Egyptische parlement, maar ten einde de vriendschappelijke betrekkin gen niet te verstoren, zal het wetsont werp op de vergaderingen uitgesteld wor den tot de volgende zitting. De Egyptische regeering hoopt dat men intusschen d,® basis zal vinden voor een betere verstand houding. Bulgarije opnieuw geteisterd. Men meldt ,uitStara Za.goral, dat een buitengewoon hevige cycloon om 16 uur boven de stad en de omtreken gewoeld heeft, verschillende gebouwen beschadi gend. Een hevige wind, gepaard met ha gel, lichtte de daken van de huizen en gooide een aantal barakken om. Een voer man werd uit zijn wagen tegen den grond geslingerd en zwaar gewond. Men kent nog het bedrag van de schade en het aantal slachtoffers niet. De cycloon nam zijn weg van het Noorden naar het Zuiden over Eulgarge: alle telegrafische verbin dingen met Roemenië zijn afgesneden. Per luchtschip naar de Noordpool. Daar de weerberichten van het meteo rologisch instituut te Trompsoe gunstig luidden, neemt men als zeker aan, daf generaal Nobile vannacht te 2 uur met zijn luchtschip den tocht naar de Noord pool zou aanvaarden. Blijkbaar zal Nobile het uur van vertrek geheim houden, om evenzeer bij verrassing op te stagen als te Milaan. De gansche bemanning was gisteravond in de vlieghal vergaderd en generaal No bile bevond zich ook daar met zijn vrouw en dochter. Maatregelen tot aanmoedigen van het goudzoeker:. De Russische goudtrust heeft een aantal bepalingen uitgevaardigd ter bevordering van het goudzoeken door particulieren. Voor de ontdekking van een vindplaats van goud wordt een premie van 3000 roe bel uitbetaald, terwijl de vinder bovendien kiezen mag, of hij een deel der afzetting zelf wil ontginnen, waarbij het product zijn eigendom blijft, dan wel de exploitatie geheel aan de regeering wil overlaten en 23 roebel per K.G. ontgonnen goud op dat terrein wil ontvangen. Do staking In da Rljnscheepvaart Be staking van het personeel van de Duitsche Rijnscheepvaart is reeds gedeel telijk begonnen. Talrijke schepen moesten onderweg stilgelegd worden, aangezien de equipage het werk stopzette. De Duitsche Verkeersbond en het Cen trale Verhond van machinisten en stokers sporen overal tot strikte solidariteit aan. Korte berichten. Te Santiago de Chili en in andere steden van Chili is groote schade aange richt door een hevige aardbeving. Het aantal slachtoffers is nog onbekend, door dat de meeste verbindingen verbroken zijn. President Calles heeft gister de vijf decreten geteekend door welke de bijzon dere scholen der katholieke kerk in Mexi co in openbare katholieke scholen worden veranderd. Aan het 1 Mei-feest te Berlijn hebben ook de technische arbeiders en bet perso neel der drukkerijen deelgenomen, zoodat de dagbladen Dinsdagavond en van ochtend niet konden verschijnen. De eerste Mei verliep rustig in Enge land. 36 personen werden echter aange houden wegens wanordelijk gedrag. De nationaal-socialisten te München, die betrokken zijn geweest bij het kabaal tijdens de rede van Stresemann, zullen vervolgd worden wegens wangedrag. - Volgens de Evening Standard zou Prins Carol van Roemenië met mevrouw Lupescu in Engeland zijn aangekomen. Zij zouden in een buiten in Surrey wonen. De ochtend van 1 Mei verliep rustig te Parijs en omstreken en in de provincie. Een aantal personen zijn aangehouden wegens bet overhalen tot staken. Bij de verkeersmiddelen boven den grond waren er 750 stakers op een personeel van 15.000 man. Enkel in de bouwvakken was de sta king volledig. Ook in bet meubelvak werd vrij druk gestaakt. In de metaalfabrieken te Overpelt in Belgisch-Limburg hebben 1600 arbeiders het werk gestaakt om een loonkwestie. Ook in de zinkfabrieken te Lommei valt een ze kere agitatie onder de arbeiders waar te nemen; tot staking is het daar echter nog niet gekomen. Voor de eerste maal sinds het Noord- Amerikaansch bewind zijn op de Philip- pijnen vier personen op den electrischeu stoel ter dood gebracht. De bond van Silezische textielin- dustrieelen heeft gisteren in een te Bres- lau gehouden vergadering besloten alle ar beiders uit te sluiten, indien de opzegging der loonovereenkomsten niet wordt inge trokken. Door deze uitsluiting zouden ca. 60.000 arbeiders op straat komen. H. M. de Koningin. De Koningin is gistermiddag per auto naar Het Loo vertrokken, na te voren een bezoek bij de Koningin-Moeder te hebben gebracht. Raad van State. Gistermiddag is de vergadering van den Raad van State, die ook werd bijgewoond door den Prins en Prinses Juliana, voor de eerste maal gepresideerd door mr dr F. A. C. graaf van Lynden van Sanden- burg, die een korte toespraak hield, waar in hij hulde bracht aan het werk van zijn voorganger en het vertrouwen uitsprak, dat de leden en de ambtenaren, evenals zij dit onder zijn voorganger hebben gedaan, met hem zouden willen samenwerken om een zoo goed mogelijke afdoening van za ken te bevorderen. Het oudste lid van den Raad van State, mr Harte van Tecklenburg, heeft daarna den nieuwen vice-president in zijn functie welkom geheeten, waarbij bij op diens schitterenden staat van dienst wees. Daarna heeft eveneens de Prins, zich aansluitende aan de woorden van mr Hau te van Tecklenburg, den nieuwen vice- president met zijn benoeming gelukge- wenscht. Chr. Middenstandsvereeniglng. Algemeene Vergadering en Congres. Zooals we reeds met een enkel woord meldden, zal de jaarvergadering van de vereeniging van den Chr. Handeldreven- den en Industriëelen Middenstand in Ne derland, op 13, 14 en 15 Juni te Zeist wor den gehouden. Aan de jaarvergadering wordt ook ditmaal een Congres verbon den, terwijl het geheel in verband met het 10-jarig bestaan een feestelijk ka rakter dragen zal. 13 Juni zal de huishoudelijke verga dering worden gehouden. Behalve de jaar verslagen etc. komen "aan 3e orde de volgende onderwerpen: behandeling der voorstellen tot verdere reorganisatie, vak centrale en bespreking van de uitvoering eener wettelijke regeling der ziekte-ver zekering. Daarna zal het hoofdbestuur re- cipiëeren, terwijl de ontvangende afdee- ling 'des avonds een begroetings-samen- komst aanbiedt. 14 Juni wordt het congres gfehouden. De bondsvoorz., de heer W. G. Scbeeres, van Den Haag, houdt een herdenkings rede, terwijl de oud-voorzitter, de heer K. Meima van Sneek. een prae-advies zal uitbrengen over het euvel der uitver- koopen. Het 2e Kamerlid, Mr H. Bijl e veld buitengewoon lid van den Middenstands- raad, zal vervolgens refereeren over de beteekenis van den Middenstand voordien Staat. Dc ontvangende afdeeling biedt de congressisten vervolgens een autotocht aan, waarna een gemeenschappelijke maal tijd den dag besluiten zal. De derde dag is voor excursies gere serveerd. Op het programma staat o.m. een bezoek aan het vliegkamp te Soes- terberg. De samenkomsten worden gehouden m hotel Figi. Het Suezkanaal In 1927. De vooruitgang van de vaart door het Suezkanaal in 1927 bedraagt, vergeleken met 1926, 2,902,000 ton netto. D© Neder- landscbe tonnage overschreed haar vorige record en bereikte 3,025,000 ton. Ze komt in de tweede plaats met een percentage van 10.5, in plaats van 11 pet. in bet voor afgegane jaar. De Duitsche vlag blijft met 2,764,000 ton od de derde plaats zonder bet maximum van 1913 (3,352,000) tovenaren. Na de Britsche vlag vertoont ze den grootsten vooruitgang (610.000 ton). Het is de eeni- ge van de groote vlaggen, waarvan de ver houding ten opzichte van Let heele ver voer toegenomen is: 9,6 pet. tegen 8,3 in 1926. De Franscbe vlag komt in de vierde plaats met een winst van 71,000 ton en de Italiaansche als vijfde. De Maatschappij Nederland, Rotterdam- sche Lloyd en Vereenigde Nederlandsche bereikten achtereenvolgens in 1927 1,024,000, 991,000 en 516,000 ton en over troffen aldus de tonnage van 1920 met 7000, 88,000 en 90.000. Geref. Jongelingsbond. Naar we vernemen zjjn de toegangs bewijzen voor de op Hemelvaartsdag te Scheveningen te houden samenkomsten in het gebouw Hagenbeek ter gelegenheid van het 40-jarig "bestaan van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Ge ref. grondslag reeds allen uitverkocht. De reis van den heer Van Lear Black. Gistermorgen is de heer Van Lear Black van het vliegveld Waalhaven naar Lon den vertrokken met do HVADF van de Kon. Luchtvaartmij., het toestel, met het welk hij zijn groote reis naar Afrika en Azië zal maken. De piloten Geijss-endorffer en Scholte hebben het toestel gevlogen. De familie van den heer Van Lear Black heeft hem op deze reis vergezeld. Het is de eerste tocht, welke hij mSt het 3-motorige toestel maakt. Na in Enge land nog 'een paar vluchten gemaakt te hebben, zal de heer Van Lear Black, van Croydon uit, zijn groote reis aanvaar den. Ook bij de tochtjes boven Engeland zal zijn familie hem vergezellen. "Martha-Stichting. De Martha-Stichting voor onverzorgde kinderen te Alphen aan den Rijn heeft van N. N. te Amsterdam voor bebouwing van het Meisjeshuis f 1000 ontvangen. RadenvanArbeid. "Wederom voor zes jaar benoemd mr dr J. van Bruggen als voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht. Het pontveer te Dordrecht. Het Tweede Kamerlid de beer Braat heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld. Is het 'den minister bekend, dat het op de pont van het pontveer te Dordrecht niet verkrijgbaar zijn van tickets voor de kort vóór het vertrek der pont aankomende, of met de regeling daar onbekende auto reizigers, somtijds vertraging veroorzaakt? Is Zijne Excellentie bereid te bevorde ren, dat bij een verkeersschakel op één on zer drukste verkeerswegen als dit pont veer geen auto's teruggewezen kunnen worden, omdat de daarmede reizenden bij den oprit der pont geen kaartje konden toonen? De weg UtrecbtLeiden. Het Tweede Kalmerlid die heer Braat heeft den minister van Waterstaat ge vraagd, of het dezen bekend is, dat ge kochte gronden voor verbreeding van den weg UtrechtLeiden, onder de gemeenten Zwammerdam, Alp'ben a. d. Rijn e. a., nu nog niet betaald zijn, terwijl bij den koop beloofd was, dat betaling uiterlijk 1 April zou geschieden. Hij verzoekt den minister te bevorderen, dat die belofte alsnog spoe dig wordt nagekomen. De radio-uitzending op 30 April. Het hoofdbestuur van de Vrije Luister vink beeft gisteren bet volgende tele gram verzonden aan den minister van wa terstaat: Hoofdbestuur Vereeniging de Vrije Luis tervink, sprekend namens duizendtallen luisteraars in den lande, brengt bij uwe excellentie plechtig protest uit tegen de blijkens uwe mededeeling aan de pers door u genomen beslissing, waarbij op den ver jaardag van Prinses Juliana door u als minister de voorkeur wordt gegeven aan socialistisch programma boven de door den non-politieken omroep georganiseerde nationale uitzending daardoor overgrooto meerderheid Nederlandsche volk in zijn gevoelens krenkend, W. g. mr van Doorne, voorzitter; le Roy, secretaris. Naar aanleiding van bet verbod van den minister van waterstaat aan de A. V. R. 0., om op 30 April een nationaal programma uit te zenden ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana, zal, naar do Tel. verneemt bet Tweede Kamerlid, mr G. A. Boon, eenige schriftelijke vragen aan minister Van der Vegte stellen. Binnenland. Een dienstorder aan het spoorwegperso neel. Conferentie van ouderlingen der Geref. Kerken in Zeeland. De radio-uitzending op 30 April. Alg. Vergadering Chr. Middenstandsver- eeniging. Het feest van de Zeevaartschool te Vlis- singen. Te De Bildt een aardbeving geregistreerd. Buitenland. Spanning tusschen Engeland en Egypte. Bulgarije door een cycloon geteisterd. Overstroomingen in Noorwegen. E f f a t h a. Naar we vernemen is de hoogbejaarde eerevoorzitter van Effatha vereeniging tot chr. opvoeding en onderwijs aan doof stomme kinderen Prof. L. Lindeboom van Kampen, voornemens in de 10 Mei op „Hoekenburg" te Voorburg te houden al gemeene vergadering een woord ter ge dachtenis te spreken in verband met het 40-jarig bestaan der vereeniging. Reigeling Radio-omroep. Op initiatief van den minister van Wa terstaat is een bijeenkomst van alle zen dende vereenigingen bijeengeroepen, ten einde te pogen een gemeenschappelijke basis te vinden, waarop de Nationale Om roep kan morden geregeld. Woensdag is dit congres, bestaande uit de voorzitters en secretarissen der om roeporganisaties voor de tweede maal bij een geweest. Naar gemeld wordt, zjjn na uitvoerige discussie, de besprekingen afgebroken. Goes. Winkelsluiting. De verorde ning, regelende de verplichte winkelslui ting, is afgekondigd op 2 Mei 1928. Zij treedt in werking den dertigsten dag na dien der afkondiging, derhalve op 1 Juni a.s. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad voltallig. De burgemees ter was voorzitter. Onder de ingekomen stukken bevond zich een brief van den Directeur der Pos terijen etc., waarin meegedeeld werd, dat het bulppostkantoor alhier voorloopig niet in een poststation zal worden omgezet. Verschillende verzoeken van gemeentebe sturen om adhaesiebetuiging met aan de Regeering gerichte adressen werden voor kennisgeving aangenomen. Verder was ingekomen een adres van dhr Adr. Stroo alhier, waarin verzocht werd een andere plaats voor storting van vuil te willen aanwijzen dan in de vorige Raadsvergadering is geschied, daar hij anders vreest nadeelige gevolgen hiervan te zullen ondervinden. Ook van het Bestuur der Vereen, tot be vordering van bet Vreemdelingenverkeer was een verzoek ingekomen om een andere stortingsplaats te willen kiezen met het oog op de vele vreemdelingen die zich in het badseizoen op het vroon ophouden, waar nu de vuilplaats zou moeten komen. De voorz. zeide, dat B. en W. inzake deze adressen geen advies of voorstel aan den Raad hebben. B. en W. gevoelen de moei lijkheid van het aanwijzen van een stor tingsplaats die allen bevredigt. Dhr von Brucken Fock stelde voor, de stortings plaats wat verder op aan te leggen, zoo dat de heer Adr. Stroo er geen last van zal hebben. Verder bad spr. gaarne ge zien, dat de ophaaldienst reeds was aan besteed geworden. Hij* vreesde, dat deze zaak, als bet badseizoen begint, nog niet geregeld zal zijn. Dhr Koppejan vond do bezwaren van adressant Stroo gegrond en vroeg of de huurders van het vroon geen bezwaar hebben tegen storting op bet o vroon. De voorz. meende, dat er ook be zwaren aan verbonden zijn om de stor tingsplaats nog verder te leggen, daar de menschen dan zoo ver moeten loopen. Volgens spr. konden B. en W. niet verder gaan dan zij deden en dus niet tot aanbe steding overgaan. B en W. zitten met de zaak eenigszins verlegen en kunnen daar om niet adviseeren. Deze adressen zullen de uitvoering weer vertragen. Verder merkte de voorzitter op, dat de Gemeente volgens het huurcontract met de huurders van het vroon, het recht heeft het vuil op het vroon te storten. Dhr von Brucken Fock zag er geen bezwaar in de stortings plaats wat verderop te leggen, aangezien het ophalen van het vuil toch het grootste werk is en het niet veel verschil maakt ala men het vuil wat verder moet brengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1