J m A M /I TANDPASTA 11 1 V A%25&75c.p.iube Uit de Provincie. Na d© pauze, die benut word om nieu we leden te winnen, ©prak de hoer nu P .Dieleman, die gewaagde van bet streel© voorrecht, dat on© land een vorstin Wit van zoo'rt roemrijk gedacht, van het welk Juliana van Stolberg ons ala de Mgr. A. J. Callier. t Zaterdagochtend om kwart voor 12 is de Roomsch-Katho- lieke bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Callier, overleden. Augustinus Jose- phus Callier, geboren te Vlissingen op 29 Mei 1849, heeft deze waardigheid langer bekleed dan één van zijn voorgangers. Op 28 October 1928 zou hij zijn zilveren feest als bisschop herden ken Na de seminaria te Hageveld en War mond te hebben door- loopen, is de overle dene in 1872 tot priester gewijd. In 1875 kreeg hij een benoeming tot lee- raar aan het semina rium te Hageveld. In 190.3 werd Callier tot bisschop van Haar lem gewijd. kan oefenen onder leiding van den com mandant der brigade, generaal-majoor v. Mens. De oefeningen in grcoter verband, welke eind Aug. op de Veluwe zouden plaats hebben, zijn ter wille van de be zuiniging vervallen. Naar vermoed wordt, staan bovenge noemde bezünagingen in verband met de extra uitgaven, welke, tolaai onvoorzien, in het leven zijn geroepen door de ver plichte vergoedingen uit te keeren aan de officieren, die indertgd bij de legeror- ganisaties 1928 op wachtgeld zijn ge plaatst. Zooals bekend, hebben deze wachfger-, ders den Staat can proces aangedaan, dat deze verloren heeft. Emigratie naar de Vereenigde Stat e n. Van 1 Mei af behoeven Nederlanders die zich naar de Vorecnigde Staten van Amerika wc-nschen te begeven en die niet zijn te beschouwen als ,.'.ninigrants" in den zin der Amerikaansche „Immigra tion letvan 1924, voor het Amerikaan- sche visum in het geheel slechts een dollar te betalen. Zij, die wel als „immi grants' naar de Vereenigde Staten gaan blijven een bedrag van 9 dollar voor hef. immigratie-visum en van 1 dollar voor de aanvrage verschuldigd. De kosten van het Nederlandsche visum voor Amerik.-ianscbe staatsburgers /ijn, van genoemden datum af verhoogd tot f 2.50. Kruisgosprokken met Indië De vorige week had to l>en Haag een groot aantal particulier kruisgesprekken plaats met Weltevreden, waartoe door 't Hoofdbestuur der Telegrafie welwil lend de gelegenheid werd geboden. De verbinding bleef van twee tot omstreeks vijf uur onafgebroken schitterend. In de wachtkamer zag men, ontroerd en in nerveuse spanning, kinderen, die met hunne ouders zouden spreken, ouden van dag< n wachtten op een gesprek met hun verre kinderen. Teikons bij toerbeurt elk gesprek mocht zes minuten duren en er was een lange lijst af te werken 1 zag men groepjes, die opgeroepen werden, verdwijnen achter de geheimzinnige deur van de studio, waarboven een rood lampje brandde. En dan zag men zo terug- keeren, sommigen stralend en opgetogen, anderen met betraande oogen en van emotie trillende lippen. Het wan een uitstekend geslaagde mid dag, en het Hoofdbestuur heeft er veel goed mee gedaan voor het popularisee- ren der telefoonverbinding met Indië. In deze serie gesprekken was er ook een tusschen de vertegenwoordigers der General Motora hier te lande en in Ned.- Indië. Het gesprek, dat bijzonder duidelijk was er werd in een rad tempo en zonder eenige herhaling gesproken liep over den algemeenen gang van zaken en over de productie te Antwerpen. Vin beide zijden werd een groote vraag naar Chrevolets gemeld en men kon me- dedeelen, dat de fabrieken op volle ca paciteit werken om aan de aanvragen te kunnen voldoen. Tegen het banderollenstelsel. De „Eerste Ned. Bond van Kleinfabri- kanten in de Sigarenindustrie" heeft een adres .gezonden aan beide Kamers der Staten-Generaal, waarin hij uitvoerig uit eenzet, dat het voor de kleinindustrie bijna onmogelijk is zich binnen het kader der huidige wet te voegen. Hij verzoekt de Kamers daarom het daarheen te lei den, dat het banderollenstelsel worde ver vangen door een ander systeem „dat een einde zal maken aan een schrikbewind, waaraan voordien nimmer eenig Neder- landsch staatsburger was onderworpen". De Bond beeft een „nationale verga dering tegen de huidige tabakswet" bijeen geroepen, te houden Maandag 7 Mei, te 11/3 uur n.m., in het gebouw „Veritas", Westeinde 16, 's-Gravenhage. Radio-redevoeringen over den Chr. Middenstand. Op Donderdag 3 Mei a.s. zullen via den Huizer zender eenige redevoeringen wor den uitgezonden, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Chr. Midden- standsvereenigingen te Groningen. Na 8 uur zullen de volgende sprekers optre den: de heer A. Zijlstra, lid van de Tweede Kamer, zal den principieelen op zet van de Chr. middenstandsorganisa tie behandelen; de lieer J. Kaajan, lid van den Middenstandsraad, spreekt over de historie der Groningsche afdeeling, terwijl de Bondsvoorzitter, de heer W. G. Scheeres, over het nut van organisatie het woord zal voeren. Het invoerrecht op klompen. Naar het Alg. Ned. Landbouwweekblad meldt, heeft het Kon. Ned. Landbouw- comité 'n adres gericht aan de Tweede Ka mer, houdende verzoek om geen goedkeu ring te geven aan 't initiatief-voorstel tot't heften van invoerrechten op klompen. Als een der motieven wordt in het adres vermeid de omstandigheid, dat de boe ren- en plattelandsbevolking de grootste Bftiemeora zijn van klompen en als zoo danig door een verhoogd invoerrecht het eerst gedupeerd zouden worden. Senator L. de Vries. Uit Utrecht wordt gemeld ,dat het Eer ste Kamerlid de heer L. W. de Vries (CU.) zeer ernstig ongesteld is. Polder Walcheren. In do Zaterdagmorgen, onder voorzitter- schap vaa d«u heer Mr H. F. Lantshw gehouden voorisuwvoraadering van het bw «tuur vaa den polder Walcheren was de heer Mï 'iz- lieijsü wegeaa uitstedigheld af wezig. De geloofsbrieven van den benoemden com missaris, den heer C. VV'ielemaker Abizn wor den goedgekeurd en tot zijn toelating be sloten, waarna hij in de banden van den voorzitter de voorgeschreven eed aflegde en na gelukwenscb zijn plaats innam. liet reeds gepubliceerde jaarverslag werd goedgekeurd. Aangenomen werd eveneens z.h.s. het voorstel van het Dag. bestuur tot het aangaan eener geidleening, waarbij de voorzitter mededeelde, dat deze leening ad f 60 0Ö0 door bemiddeling van den hoer Cor negoor wordt aangegaan niet de Amsterdam- sche Maatschappij van Levensverzekering. Bi.i bol voorstel tot uitvoeren van nieuwe werken aan de Zuidwatering tot 'n bedrag van totaal f 179.000, waarvan voorloop g voor f 64.500 zal worden verwerkt, vroeg do heer Jhr van Doorn of het grid van buitengewone werken te dezer plaatse, m do .tren 1.9221925 besteed nu als weg gegooid moet worden beschouwd. De voorzitter zegt, dat aan den waterkant van deze nieuwe werkc-n het steeds dieper wordt en om verdere afschuiving te voor komen is verdere voorziening noodig. De lieer Atlaart heeft wel eens gelezen in een werk van Ir Machielse over st.room- afleiding <-u vraagt <>f dat liier niet kan wor- den toegepast- Indertijd heeft voorzit: "r dan Bouwmeester herrij geantwoord, dat men het te druk had met de oeververdediging. De voorzitter zegt deze kwestie zeker eens met den ingenieur te zullen besproken. Het voor stel wordt z. h. s. aangenomen. Bij het voorstel tot het vernieuwen van de verharding van don Noord- weg tusschen de grens der gemeente Mid delburg en de Kom van Brigdamme, waar van do kosten op f 10 000 worden geraamd terwyl men een toelage uit het Prov. Wegen fonds verwacht van 75 pCt-, vraagt, de heer v. d. Feen of als die toelage niet wordt verleend, het werk dan niet wordt uitgevoerd. De voorzitter zegt, dat het werk toch wordt uitgevoerd, daar uitstel niet mogelijk is, maar spr. verwacht wel, dat da 75 pCt. zal worden verkregen. Da heor .ioronirous acht het niet goed nu reeds to besluiten het werk in ieder geval uit to voeren. .Iiot brengt do toelage in gevaar. Do voorzitter acht dit in het algemeen juist, maar in da onderhavige kwestie is dit zonder gevaar. Het is juist de bedoeling die polders te steunen, die zelf durven aan pakken, andere doen. soms te weinig. Da heer Dumon Tak heeft alle reden te verwachten, dat het geld voor deze ver betering tot genoemd bedrag zal worden ge geven. Het voorstol wordt z. h. s. aango- nomen. Het voorstel tot wijziging der afwaterings- overoenkomst met den Mortierepolder, geeft dal heer Wisso aanleiding te vragen of de toe- gangsduikor veel zal worden verlaagd. De voorzitter zegt van ja en dat men het water uit den Mortierepolder wat vlugger in den Polder Walcheren zal krijgen. De heer Wisse zegt, dat men: nu reeds zoo met dit water zit, men wordt nui reeds ondergezet- De voorzitter zegt, dat, als door het meerdere water van .achterliggende pol ders voorzieningen in de waterloozing moeten plaats hebben, die polders zullen mede moe ten betalen. Dit wordt in het Algemeen Reg lement op .de Polders en Waterschappen be paald. De heer Allaart heeft ook nog al bezwaar tegen dit voorstel en vraagt of het niet on dervangen kan worden door een schuif in den. duiker aan te bréngen, waardoor de toevoer kan worden afgesloten. De voorzitter zegt, dat dit niet kan vol gens het alg. reglement Alleen kan kapitaal of steun bij nieuwe werken worden gevraagd. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Ditzelfde geschiedt roet die tot het ver- leenen eener vergunning tot bemaling van eenige perceelen onder Veere aan. C. Boone te Arnemuiden, en tot herziening van den pensioensgrondslag van den Ingenieur. Aan de orde kwam daarop het voorstel tot het verleenen van f 25 subsidie aan de Stoomtram Walcheren in het tekort over 1926. De heer Jeroaimus herinnert er aan, dat hij reeds eerder vroeg met andere subsidi- eerende lichamen een onderzoek in te stel len of de algemeene kosten wel gelijkelijk over tram- en autobusdienst worden ver deeld. De voorzitter meent, dat het niet op den weg van den polder ligt dit onderzoek aan te moedigen, maar kan wel verzekeren als ingewijde, dat de verdeeling als door den heer Jeronimus bedoeld wordt, geschiedt. De subsidie wordt verleend, waarbij de heer Je- roniinus wenscht geacht te worden te heb ben tegengestemd. Z. h. 3. worden daarop aangenomen de voorsteilen tot het verleenen van 20 pCt toeslag op het pensioen van mej. wed. Noor derbroek en dat tot aankoop van. grond voor den watergang KoudekerkeVlissingen. Rij de voorstellen tot verkoop van gronden aan de heeren J. A. van Doorninck te Mid delburg en dr A. A. van Schelven te Haar lem en aan de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, vraagt de heer Jeronimus of de gronden wel geschat zijn Spr. meent, dat ze hooger waarde hebben: dan. waarvoor ver koop wordt voorgesteld. Die voorzitter zegt, dat het hier geldt zij kanten van wegen en een stukje grond, die kadastraal wel als eigendom van don Polder bekend staan, maar waarvan het moeilijk zou zijn te bewijzen, dat dit zoo is. Ook deze voorstellen worden z. h. s. aangenomen. Htj de behandeling van de begrooting 1928 werd bij de algemeene beschouwingen alleen door den hoer Groosman opgemerkt, dat z i. er geen reden is de commissarissen, die bui- tisn Middelburg wonen f 6 presentiegeld, te blijven betalen. Rij de artikelssewijso behandeling kwam hij hierop terug «n stolde hij voor dat pra «\tie- gftld af te schaffen Spr, wees er daarbij op, dat vroeger m landbouwer paard en wagen moest inspannen, so©3 driekwart of een heelen dag uit zijn werk was, en het paard voor zijn werk ook moest missen. Nu is men voor oen klein bedrag heen en weer en veel spoediger thuis. Het commissaris-zijn kan als oen onderscheiding worden, beschouwd. De hoor van Doom is van een andere moening, en ziet niet in waarom de com missarissen te Middelburg zijn uitgesloten, hij stelt voor allen het presentiegeld te geven. lie heer Portheino gaat geheel met den heer Groosman mode, dat het hier toch een zekere onderscheiding is en in. den regel geldt het toch maar twee vergaderingen per jaar. Da heer Jeronimus, wil dan toch in ieder geval werkelijk gemaakte kosten ver- goeden. Da heer Bostelaar meent, dat een goed commissaris meer doet dan tweemaal vergaderen. Hij gaat den polder toch ook eens rond om te zien wat er gebeuren moet. Do heer Callenfels zou dan aan allen een kleiner bedrag willen geven. De heer A. de Visser meent, dat de post van f 240 toch geen gewicht in de schaal legt- De voorzitter vraagt namens het Dag. Be stuur toestemming buiten stemming te mo gen bijven, waarvoor de heer Koster geen reden, kan vinden- De heer Wisse schaamt er zich over, dat in de courant zal komen te staan, dat de vergadering begint met aan da laagste sa larissen te tornen. (Hilariteit), Het voorstel om het Dag. bestuur buiten stemming te doen bijven wordt verworpen met 17 tegen 10 stommen, dat van den heer v. Doorn met 21 tegen 6, en dat van den heer Groosman met 19 tegen 8 stemmen, zoodat na een half uur discussie de post bleef gehandhaafd. Na nog een tweetal opmerkingen van onder geschikt belang werd de algemeene begroo-. ting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 542.305.77 met een post onvoorzien ad f 6037.26 en die voor het bebouwd in ontvang op f80333.12 en uitgaaf op f 80521.641/o- R o n d v r a a. g. De heer Jeronimus komt nog eens terug op de wenscheljkheid bj aanbestedingen geen ongelijksoortige zaken in een. bestek samen te brengen, bjv. djkwerk en schilderen van een heul óf herstellen van een bedstede in een djkopzichterswotiing. Hj begrjpt niet waarom scheiding niet {nogeljk is. De voorzitter verzekert, dat er in de prac- tjjk geen moeilijkheden door ondervonden worden. Het is dikwjls zoo moeilijk tp schei den. De heer v. Callenfels vraagt hoeveel bestekken men dan niet zou krijgen. De voor zitter ziet er geen financiële voordeelem in ook, wat de heer Huson. onderschrijft- De heer Bostelaar dringt aan op kappen van hout langs sommige smalle wegen en hier en daar ook op den Noordweg. De voorzitter zegt onderzoek toe- De heer Groosman dringt aan op afschaf fing van de 2 pCt. voor administratie, ze gel en advertenties bj aanbestedingen, ook vele andere openbare lichamen schaften dit reeds af en de aannemers moeten het er toch eerst bj tellen en dan nog met winst De voorzitter wil het nog wel eens onder het oog zien, maar voelt toch veel er voor het oude gebruik te handhaven. Hierna wordt de vergadering gesloten. Dr. H. MANNING'S mond en tanden. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. In de Zaterdag j.l. ten kantore dezer Maatschappij gehouden Algemeene Verga dering van Aandeelhouders werd door de directie verslag uitgebracht. In het verslag wordt het eerst herin nerd aan de belangrijke beslissing, die in 1927 voor de Maatschappij is gevallen doordat de jarenlang met den Staat ge voerde onderhandelingen over den bouw van een wijdere sluis en daarmeee in ver band gebrachte kwesties tot een resultaat hebben geleid. Door de nieuw© overeen komst gaat voor „Do Schold©" verloven do periodiek wdoïkeemul© gelegenheid, het bedrijf aan den Staat over te dragen voor hst bedrag, dat de zgn. 'bouwtekening aan geeft. Dit beteekent pxactisch, dat het ri sico voor een slechten gang van zaken voortaan geheel voor rekening van aan deelhouders is en verder dat een eventu- cele verplaatsing van het bedrijf veel moei lijker is dan onder de oude overeenkomst. Daartegenover zal over een tweetal jaren de verbinding met de zee geschikt zijn voor de grootste schepen. In 1927 kon over het algemeen met na- genoog volle kracht worden gewerkt. Van de werken, welke in 1927 zijn vol tooid, hebben eenige verlies, andere een kleine winst opgeleverd. Evenwel is in het laatst van 1927 eindelijk de eindrekening van den kruiser „Java" (die 1 Mei 1925 is afgeleverd) gereed gekomen. Dit. heeft nog een bate voor 1927 opgeleverd, welke het mogelijk maakt, ook ditmaal, na vol doende afschrijving, een dividend van 5 pet. voor te stellen. De reserves kunnen echter niet versterkt worden. Voor 1928 is er voor alle afdeelingen voldoende werk, de prijzen zijn evenwel weinig bevredi gend. Afgeleverd werden een. vrachtschip, ge naamd „Kota Radja" met ca. 9500 ton laadvermogen aan den Rotterdamschen Lloyd; twee ScheldeYarrow landketels aan het Prov. Noord-Brabantsch Electriciteits- bedrijf. Voorts kwam gereed, doch werd in Januari j.l. afgeleverd, het 12.500 ton irroote mail- en passagiersschip „Sibajak" voor den Rotterdamschen Lloyd. Het ge zamenlijk verwarmend oppervlak der af geleverde scheepsstoomketels (11 st.) be droeg 28.716 vierkante voeten (2664 vier kante meiers). Ook dit jaar werden verschillende her stellingen uitgevoerd. Op 31 December j.l. waren onderhanden of in bestelling: een vrachtschip, compleet met motor, voor den Rotterdamschen Lloyd; een torpedojager, compleet met ma chines, voor het Departement van Marine; een machine-installatie voor een vracht schip, dat elders wordt gebouwd; twee mo tor-wachtschepen voor de Mij. „Neder land", waarvoor „De Schelde" alleen de casco's bouwt. Verder een machine-instal latie voor een schip van de JavaChina Japan-lijn; een onderzeeboot van de 0- klasse voor het Departement van Marine; drie Schelde-Yarrow-Iand'ketels voor de Staatsmijnen in Limburg; twee voor' de N. V. Van Vlissingen Co.'s katoenfabrie- ken te Helmond, en een voor de Amstel- brouwerij te Amsterdam. In Januari j.l. werd de bouw opgedragen van twee motor mailschepen voor- den Rotterdamschen Lloyd. Daar het eerste dezer schepen ge leverd moet worden vóór de nieuwe Keer sluis gereed is, werd het casco besteld bij de Maatschappij voor Scheeps- en Werk tuigbouw „Feijenoord" te Rotterdam. De motoren en de 'betimmering zal „De Schel de" zelf uitvoeren. Kort geleden werd nog opgedragen de bouw van de Schelde-Sul- zer-hoofdmotoren voor een mailschip van de Stoomvaart Mij „Nederland". Aan ar beidsloon werd uitbetaald f 2.636.018 (v. j. f2.286.178). e Daarna werden de balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd en het divi dend bepaald op 5 pet., betaalbaar van 2 Mei a.s. af. Tot commissaris werd herko zen de Jjeer mr F. J. Sprenger te Middel burg en gekozen de beer Ir R. A.' van San- dick, oud-regeeringsgevolmachtigde bij de Maatschappij, te 's-Gravenhage, zulks in de plaats van wijlen den heer L. J. Smit. Tot leden der commissie tot nazien der ba lans en winst- en verliesrekening werden herkozen de heeren mr P. Dumon Tak en Ir van Raalte en tot plaatsvervangende le den de heeren mr J. J. Heijse en J. C. L. Smit. Afd. Zeeland van dö Ned- Vereen, tot bescherming van Dieren. In de vonge week gehouden jaarvergadering dezer vereeniging werd door den secretaris het jaarverslag uitge bracht, waarin wordt gezegd, dat het le dental gestadig vooruit gaat en nu be draagt 183 loden en 32 contribuanten. Dank zjj de financiëelo medewerking van het gemeentebestuur van Middelburg, wordt voor hot afmaken van dieren van on- ©n minvermogenden gcorgdL wat ate een stap in de goed© achting ia aan t« merken. Te betreuren te het niet slagen van den jeugdbond dor vereeniging, to meer te bejammeren, daar hierdoor aan <le liefde voor de dieren door de jeugd veel afbreuk gedaan wordt. Het bestuur spreekt hierbij de hoop uit, dat, al bestaat er nu geen jeugdvereeniging meer, dit toch geen oorzaak moge zijn voor hen, die individueel aan deze beweging een werkzaam aandeel wenschen te hebhen, dat die er zich geheel van terugtrekken, maar zooveel mogelijk nog met de ver eeniging medewerken. In het bestuur trad mevrouw Mers- kensvan Citters te Oostkapelle en werd mevr. Adriaanse Bergansius als secreta resse vervangen door den heer J. Kraa- mer. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, die een batig saMo aanwijst. Een eventuecle verbetering aan het asyi noopt de vereeniging nog steeds een zeer zuinig beheer toe te passen. Er waren twee vacatures in het bestuur, door het bedanken van de heeren Pleyte en Ten Ilarmsen van der Beek. Gekozen werd de heer J. Veltman bruin. De voorzitter bracht verschillende ver- trekkenden dank voor het vele aan de vereeniging gedaan. Tot bestuursleden werden herkozen mevr. MartensVercouih en de heer J. F- Vermeulen. In verband met de opheffing van de inspectie der directe belastingen te Hulst zijn verplaatst naar de inspectie te Ter- neuzen, de rijksklerken II. U. D. van de Kreke en P. J. M. van Alphen. De adjunct commies A. Eekman te Hulst wordt overgeplaatst naar het Departement van Financiën te 's Gravenhage en do rijksklerk L. -P. Louwerse te Hulst naar de inspectie te Middelburg. Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, district Zeeland. Het district Zee land van de Nat. Chr. Geh. Onth. ver eeniging zal zijn jaarvergadering houden lop Hemelvaartsdag in de Ned. Ilerv. Kerk te Biggekerke. 's Morgens om 10 uur zal Ds J. de Visser, Ned. Herv. predikant te Middel burg een speciale kerkdienst leiden. 's Middags om uur zal in de kerk een huishoudelijke vergadering plaats heb hen. Daarin zullen als referenten optreden Ds F. H. J. Brümmer, Ned. Herv. predi kant te Hansweert, met het onderwerp ;,Een ernstige vraag op den kronmgsdag des Heeren" en dhr D. B. v. d. Veen van Utrecht, agent der vereeniging met het onderwerp: „Jeugdwerk"'. Het zangkoor van de afdeeling Mid delburg der N. C. G. O. V. zal do ver gadering opluisteren. Als het weer zeer gunstig is, zat de middagsamenkomst in de duinen hij Valkenisse gehouden wor den. Lijk aangespoeld. Zaterdag voormiddag is onder de gemeente Zou- telande aangespoeld het lijk van een on bekend manspersoon. Het Irffc is naar de begraafplaats aldaar overgebracht. Het is gebleken te zijn dait van J. B. uit Vlis singen. Kaasvergiftiging? Vrijdag middag zijn te Sas van Gent eenige per sonen, vermoedelijk na het gebruik van kaas, ongesteld geworden. Er doden zich vergiftigingsverschijnselen voor, zoodat zij" onder geneeskundige behandeling moes ten worden gesteld. De pofitio steft een onderzoek naar een en ander in. Een gevaarlijk heerschap. Zaterdagnamiddag had de landbouwer J. te Meliskerke, oneenigheden met zjjn echtgenoote, welke zoo hoog liep, dat hij haar mishandelde. De vrouw riep de hulp in van den gemeenteveldwachter, die spoedig ter plaatse verscheen. Zoodra J. laatstgenoemde zag, nam hij een ijzeren hamer en liep den veldwachter tegemoet hem bedreigende te zullen doodslaan. Er ontstond een worsteling waarbij bet den veldwachter gelukte aan J. den hamer te ontnemen. De man is aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld. Naar wij vernemen maakt de Com missie van Voorbereiding in deze week een begin met het rondzenden der uit- noodigingen voor het tuinfeest te Wemel- dinge op 23 Mei a.s. ter eere van de buitenlandsche journalisten. Schaken. Zaterdag speelden te Gent 15 leden der Middelburgsche Schaak club tegen 15 Gentsche spelers. De Middel burgers wonen 8 partijen, verloren er 2 en de overige waren remise. De uitslag was dus IOV241/2. Middelburg. Vrijdagavond werd in de Bogardzaal alhier een feestelijke Juliana- avond gehouden van de Vereeniging „Pro Rege", die drukker bezocht had kunnen zijn. Na gezamenlijk zingen van den Pro Rege Psalm (89:8) en gebed door den voorzitter, sprak deze een openings woord, waarin hij allen en in het bijzon der de sprekers welkom heette, alsmede eenige militairen met den huisvader uit 't Militair Tehuis. De samenkomst had vol gens spr. een tweeledig doel, zoowel het berdenken van den jaardag van Prinses Juliialna als propaganda voor naam en doel van Pro Rege. Ds A. de Voogd uit Vlissingen schet ste uit zijn ervaring als predikant den militair ais een van zijn touwen los geslagen schip drijvend op de gol ven van de woelige levenszee. De soldaten en matrozen moesten vroeger k'agen.: niemand zorgt voor mijn ziel. Spr. wees daarom op het heer lijke geestelijke werk van Pro Rege om in de kazerne en op het schip reddend en bewarend op te trodon.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6