DE ZEEUW TÏËN TWEEDE BLAD. an ederland v succes Staten-Generaal. LANGS DEN AFGROND. Buitenland. Zoeklichtjes. igen dingen FEUILLETON door neest duur, iaam atras illeen da 7T/3 .0- Vlerteiibi/r$ 1 iatst) l f 100.» e verbouwing jeheel modern le Vereeniglng tskantoor van e finantieele itie op een gesteld bij de I 1928. onder bijbe- Kamper-Bank 7 oorzitter. Kampen. :n. Ermelo. Groningen. 4 I VAN MAANDAG 30 APRIL 1928. No. 179. EERSTE KAMER. De begrooting van Arbeid. De Eerste Kamer is Zaterdag met den begrootingsarbeid gereed gekomen. Maar om dat doel te bereiken beeft zij, zooals Mr de Veer spottend opmerkte, op een Zaterdag moeten overwerken en dat nog wel in tegenwoordigheid van den Minister van Arbeid. De heeren Senatoren en met name de Socialistische leden zijn buitengewoon breedsprakig geweest ditmaal. Zat bierbij de bedoeling voor het be staansrecht van de Eerste Kamer te de- monstreeren of moest op deze wijze wor den duidelijk gemaakt dat het toch inder daad wel noodzakelijk is aan de heeren - Senatoren een schadevergoeding toe te kennen? Hoe dit zij, er is lang eu breed gerede neerd, maar het eind is dan toch dat te kwart over vier Zaterdag de begrootings- campagne tot het verleden behoorde. Wij zullen van het Zaterdag „behan delde" geen breed verslag geven, maar slechts enkele punten aanstippen. De heer D a n z (S D.) -drong aan op be perking van de overwerk-vergunningen en op goedkeuring van de conventie van Washington. De heer de Muralt (V. D.)'bepleitte staatspensionneering. De heer Van der Hoeven (G. H.) wees op de schromelijke onrechtvaardig heid dat bij de onteigening van gronden in verband met uitbreidingsplannen de gene wiens gronden zijn aangewezen voor park of openbare straat bijna niets krijgt, terwijl iemand die vlak daarnaast gTond heeft, die als bouwgrond is aangewezen, de waarde als bouwgrond vergoed krijgt. De heer Reijlmer (R.K.) dringt aan pp wijziging van de woningwet, waardoor het mogelijk wordt, de uitbreiding der ge meenten in goede banen te leiden. De heer De Veer (A.R.) zal op dezen Zaterdagmiddag waarop de voorz. voor het eerst zoover spr. bekend is de l-aden laat overwerken, en nog wel in tegenwoor digheid van den minister van arbeid, zeer kort zijn. Spr.sluit zich aan bij den heer v. d. Hoeven. Dez>e zaak dient' m-et spoed te worden afgedaan. De manieren waarop men aart 'het Departement van Arbeid aan het lijntje gehouden wordt, zijn inderdaad kras. Spr. geeft nog een staaltje. Biji de begrooting over 1927 is de vraag van de vermindering van de bijdragen van het handelsregister ter sprai- ke gekomen. Overweging werd toegezegd. Een volgend jaar heette het, dat de mi nister spoed z-ou maken. Thans vernet- men wij dat het overleg nog niet beëin digd is. De heer Heerkens Thij'ssen (R.K.) bepleit organisatie der beroepskeuze van rijkswege, -de heer Wibaut (S-D-) oprui ming vari krotwoningen en da heer D e W i t (R.K.) vergemakkelijking van de volkswoningbouw. De Minister van Arbeid, Han del en N j v erh eid, de hee-r S1 o* demaker de Bruine, merkte o.m. op, -dat; hijl wat de Arbeidswet betreft, meent -dat de tijd gekomen is waarop weer verder kan worden gegaan. Spr. en de heer Danz verschillen alleen over h-et tempo en over den weg om tot economische oplossing te ko-men. B^j het verleenen van overwerkvergun- ningen wordt letter en geest der Arbeids wet volkomen nageleefd. Deze vergunnin gen dienen niet om achterlijke, onecono mische bedgjven in het leven te houden, doch om bedrijven drijvende te houden totdat er betere tijden aanbreken. Wat de Conventie van Washington betreft, heeft de heer Danz niet de nota der Neder- landsche regeering weerlegd, waarin vier kant is gezegd, waarom die conventie niet kan worden geratificeerd. Wat de Ziektewet betreft ondersteunt spr. de gevoelens van den heer Danz, dat (Vrij naar het Engelsch.) 65) „Vader is ernstig ziek, Dan", zei-de hij, „en als nu Dr Bell heden niet zelf komt rijden, zorg dan' dat hij morgenavond met u mede gaat:" „Dat bel-o-o-f ik u", antwoordde Dan, die veel met Paul op had. ,,'t Is toch niet erg met den -ouden man wil ik hopen?" „Ik weet het niet", hernam Paul zuch tend. „Hij is sedert lang niet wel ge weest; wij hoopten -altijd dat het beter zou gaan als 'tniet meer zoo warm was, maar het wordt integendeel erger." „Misschien zal Bell -hem wel weer gauw o-p de been helpen", troostte Dan, „maar nu mo-et ik weg, en de teugels opnemende, zette hij zijn paarden in draf. Met een bezorgd gelaat en een beklemd gemoed keerde Paul naar het ziekbed van - zijn vader terug. Hij kon de gedachte niet van zich afzetten, dat dit het begin van het eind was. Reeds menigmaal had hij- te. Penwharf op die manier mijnwerkers zien wegkwijnen en ook zien bezwijken. John keek verbaasd op, toen hij Paul de kamer zag binnentreden, en een uit- e-r weldra gelegenheid moge zijn daar over hier te discussieeren. Maar de ba- bepaling van het moment ligt niet bij spr. Wat betreft de werkloosheidsverze kering is bezwaar gemaakt tegen de sa menstelling en de taak van de co-mmissie die hierover heeft te. oorde-el-e-n. Spr. betreurt het, dat de heer v. d. Tempel door een misverstand, geen d-ee-1 uitmaakt van de commissie. Hijl heeft hean zijlii excuus gemaakt, omdat hij' hem heeft gepasseerd, en hem v-ea'zotóht alsnog li-a van de commissie te worden. De heer v. d. Tempel-heeft echter bedankt en den heer Wibaut genoemd, die echter ook bedankte. Spr. kwam daamal tot de ouderdoms voorziening. Men kan kiezen tussc-hen ver zekering en Verzorging 'en men heeft het eerste gekozen. Verzorging is een gunst; verzekering is een recht. Op grond daar van is spr. vóór verzekering. De iheer Hermans (s.-d.)Wij' beschou wen staatspensioen als een recht! De Minister: U construeert het als een recht. Maar spr. mag hierover niet spreken, uit deferentie tegenover de Tweede Kamer, omdat daair een motie- Sannes over het staatspensioen aanhangig is. Het is toch wel jammer, dat men in dit verband voortdurend spreekt van zegel- tjesplakken en ambtenarij^ omdat men daardoor verdringt de groote gedachte- dat ve-rzekering bewerkt verantwoordelijk heid bij ons volk. De heer 'de Muralt heeft niet gezegd waar de 30 millioèn voor zijn p-lan vandaan moe-stem komen. In Engeland staat men ook yoor de ge weldige moeilijkheid: waar halen we de ge-l-d-e-n op de-n duur vandaan En men vraagt zich af, wat hebben we aan deze verzorging, die ten slotte toch armenzorg is? Spr. antwoordde den heer v. d. Hoe ven. dat ook voor -hem da noodzaak om e-en voorziening te treffen terzaka van h-ët door hem bespToken punt vaststaat. De zaak der gewestelijke uitbreidings plannen óf streekplannen is in - handen' e-ener commissie, waarvan spr. de-n in druk .heeft da.t ze binnen afzienbaren tijd me-t -haar werk hoopt gereed te jcun- nen zijn. Wat de woningvöorschotten betreft, wa-s de blik van den heer Wibaut op- -de historie eenigszins eenzijdig. In de cir culaires van 1912 en'1913 stond dat geen voorschotten worden gegeven vo-or wonin gen die voor arbeiders minder geëigend zijin, en dait de huren de exploitatie kosten 'mo-e-ste-n dekken. De heer Wibaut zeide, dat de huiseige naars sp-r. wellicht een volgend j'aalr een Plaquette zullen aanbieden. Dergelijke uit latingen m-aken op spr. niet den in-druk van e-en argument. De voorstelling alsof spreker nie-ts voor den woningbouw doet, is eenigszins eenzijdig. De begrooting werd daarna aian'genoi- men z.h.s. Begrooting; van Koloniën. Zonder beraadslaging ,of hoofdelijke stemming werd daarna aangenomen Hoofdstuk XI (Departement van Koloniën) d-er Staatsbegroating voor 1928. De voorzitter verdaagde te 4.10 de ver gadering tot Dinsdag 8 Mei des avonds half 9- Alsdan zal in de afdeelingen worden onderzocht' het wetsontwerp in zake belastingheffing van nalatenschap pen en schenkingen van Nederlanders die niet zijn ingezetenen des Rijks. IXoKEinmcvitcrcjreiriL 35 JAAR BEPROEFD h - i i üBBgjB ii.,aBl De „zwarte regen" in Garfofë. Zooals wij reeds meldden, viel in ©en groot deel van Galicië een neerslag van -een merkwaardig zwarten kleur; wat hier van de oorzaak was is nog niet opge helderd. De hemel was urenlang met diep-zwarte wolken bedekt, het verkeer ondervond ernstige stagnatie. De klee- ding van diegenen, die zich op straat bevonden, werd geheel bedorven; een chemisch onderzoek toonde aan, dat de drukking vah innige dankbaarheid verhel derde zijn vermagerd gelaat. „Ik dacht -dat gij, naar uw werk waart gegaan, mijn jongen?" zeide hij, hem met een liefdevollen blik aanziende. „Neen, vader, ik laat u niet alleen, nu gij zoo zwak en ziek zijt." „Dank u, mijn beste jongen", antwoord de John met bewogen stem. „Maar gij- hadt jnij gerust alleen kunnen laten; ik was zoo dikwijls alleen in mijn leven. Morgen zal ik wel weer beter zijn." „Ik heb aan Dr Be.ll geschreven, en hem verzocht eens naar u te komen kijken." „Och, hij zal mij geen kwaad do-en", zeide J-ohn met een weemoedig lachje, maar ik heb niet veel vertrouwen in dokters." „Het is toch altijd geruststellend een dokter te raadplegen, zeide Paul, terwij-l hij -opstond om iets 'versterkends voor zijn vader te gaan klaarmaken. Den volgenden morgen kwam Dr Bell in zijn eigen sjees naar Cedar Creêk rijden. Hij bleef langer dan een uur bij John Vivian, en stelde zich nauwkeurig op de hoogte van diens toestand. Toen hij uit de ziekenkamer kwam stond zijn gelaat zeer bedenkelijk. Paul volgde hem nu naar buiten opdat John niet hooren kon wat zij' samen spraken. neerslag gedeeltelijk uit asch deeltjes bestond. Men meent, dat de mogelijkheid bestaat, dat dit verschijnsel in verband staat met de aardbevingen in Z.O. Euro pa. Tot dusver werden dergelijke ver schijnselen in Oost-Europa in 1S83 en in 1903 na de uitbarsting van de Kra- katau waargenomen. De godsdienst in de ziekenhuizen. De Berlijinsche gemeenteraad hield zich vorige week bezig met^het communis tische voorstel tot het verbieden der bid stonden in de ziekenhuizen. Bij de besprekingen ging het nu en dan zeer heftig toe. D-e voorzitter moest een communist tot de orde roepen. Tenslotte werd .het lawaai zoo groot, dat men den voorzitter niet meer ko-n verstaan. Het voorstel der communisten werd met de stemmen der socialisten en com munisten aangenomen. Tegen stemden de Duitsch-natio-nalen, de Duitscbe volkspar tij, het centrum, de economische partij en democraten. Spoorwegongeluk In Zuld-Afrlka. 'Omtrent de catastrofe met den express van Johannesburg naar Kaapstad, waarbij zes personen den dood vonden, melden de Engelsche bladen no-g dat de trein Woens dagavond Johannesburg verliet. Om zes uur Donderdagochtend reed hij door het z.g. Hex Ri ver-gebergte, een van de schoonste, maar tevens gevaarlijkste pun ten van het Zuid-Afrikaansch-e spoorweg net, toen niet ver van Worcester de loco motief derailleerde en dientengevolge zes wagens uit de rails liepen en van de steile helling naar beneden vielen. De loco-motief werd onder de wagens bedol ven, die vuur vatten en geheel uitbrand den. Direct achter den verongelukten trein kwam een extratrein. met Engelsche en Amerikaansche toeristen, die 't s.s „Fr-an- co-nia" te Kaapstad nog moesten halen. Er bevonden zich verschillende medici in dezen trein, welke -onmiddellijk hulp verleenden. De machinist van dien ex press werd ged-o-od. Een der kollners in den restauratiewagen verbrandde levend zo-ncler dat de redders hem ko-nden be vrijden. Het vertrek van de wekelij-ksche mail boot naar Engeland werd tot Zaterdagmid- dag uitgesteld om de passagiers gelegen- -heid te geven Kaapstad tijdig te berei ken. Verblijfsbelastirvg te Oostende. Oo-stende heeft een nieuwe v-erblijfs- belasting ingevoerd met ingang van 1 Mei. Volgens de categorie, waartoe de hotels en pensions behooren, is de belasting als volgt vastgesteld: le klasse: fr. 2.50; ^de klasse: fr. 2; 3de klasse: fr. 1.50; 4de klasse: fr. '1.25; 5de klasse: fr. 0.7-5 en de 6de klasse: fr. 0.50, 'telkens per dag "en per persoon. In villa's en op kamers is de verblijfs- belasting resp. vastgesteld' op fr. 2, fr. 1.50,. fr. 1.25, fr. 1, fr. 0.75 en fr. 0.50. Personen, die gedurende enkele maan den te Oostende verblijven, betalen de be lasting slechts gedurende veertig dagen. Voor dienstboden wordt een uniforme belasting van 0.00 fr. per dag en per pers-oom betaald. Boos weer Sn Amerika. Aan de kust der Vereenigde Staten van Atlantic City tot .Boston woedde Zaterdag een krachtige Noord-Oostelijke storm, die in de o-mgeving van Nieuw-York zijn ma ximale kracht bereikte. Een storm, die hef karakter van een tornad-o had, heeft in de Zuidelijke Sta ten vata Arkansas tot Florida groote scha de aangericht. De cycloon ging met wolkbreuken ge paard, waardoor overstroomingen ontston den en veel schade aan de velden en gebouwen werd berokkend. Verscheidene plaatsen moesten tenge volge van deze plotselinge overstroomin gen worden ontruimd. Het telegrafische en telefonisch© ver keer is met tal van plaatsen gestoord, zo-odat over de eventueel© verliezen aan menschenlevens en den omvaüg der aan gelichte schade nog geen nadere bijzon derheden 'zijn ontvangen. Voor zoover to-t nu toe is vastgesteld, hebben 9 personen het leven v-erloren. D-e schade wordt op millioe-nen dollars geraamd. I)e katoenplantages in Alaba ma hebben door de overstroo-mingen ern stig geleden. Ten Noord-Westen van Flo- „Gij ziet zo-o ernstig, dokter", zeide hij. „Ik hoop dat er geen gevaar is?" „Het spijt mij, dat ik u niet gerust kan stellen", zeide de dokter, „maaT ik durf u geen hoop geven. Ik kan hem misschien nog een paar maanden wat opknappen, maar herstel is onmogelijk." -Paul werd doodsbleek, zijn lippen be gonnen te beven, maar hij- wist zich te be- heerschen. „Wat scheelt hem?" vraagde hij schijn baar kalm. „Tering", luidde het 'antwoord, „of zoo- als het meer genoemd wordt „mijnwer- kersverval". Het is een verraderlijke ziek te waarvan de kiem langen tijd aanwezig kan zijn, zonder dat men er iets van bemerkt. Uw vader heeft haar al jaren lang -o-nder de leden gehad." „En bestaat er geen middel om de ziekte tegen te gaan?" vraagde Paul. „Er is niets tegen'te do-en. In het gun stigste geval kan hij nog eenige maanden leven, doch indien er bij het hoesten een bloeduitstorting plaats hoeft, dan is 't ter stond met hem gedaan." „Maar gij wilt toch nog wel eens terug komen?" „Zeker wil ik dat. De volgende week kom ik weer eens naar hem kijken, maar ik kan weinig voor hem doen. Morgen zal ik u met den,wagen een opwekkend riaa zijn ongeveer 6000 personen dak loos. Aan de Atlantische kust is de winter teruggekeerd. Hevige winden en regen buien teisteren het kustgebied. Hef ge- h-eele land ligt onder de sneeuw m de verbindingen zijp verbroken. De arrestatie van Bela Kun. In verband met de arrestatie van Bela Kun te Weenen wordt gemeld, dat behalve de enkele reeds gemelde arrestaties nog 9 personen zijn in hechtenis genomen, allen verdacht van medeplichtigheid. De verhooren van Bela Kun en de an dere gearresteerde communisten zijn tot diep in den nacht voortgezet. Daar de ge arresteerden echter niet veel loslieten, heeft men omtrent de eigenlijke werkzaam heden van Bela Kun nog niet veel kunnen vaststellen. De in beslag genomen documenten heb ben echter meer aanwijzingen verschaft. Daarbij bevonden zich o.a. een uitgebreide correspondentie en aanteekeningen ©ver de geheime relaties, die Bela Kun onder hield. Vooral omtrent de geheime afgezanten van Moskou, die onder valsche namen Hongarije hebben bezocht, werden gege vens gevonden, waaruit kon worden vast gesteld, dat het doel de oiftverwerping der regeering te Boedapest en het opnieuw proclameeren van de raden-dictatuur was. Echter is ook gebleken, dat de werk zaamheid van Bela Kun zich veel verder en feitelijk to-t den geheelen Balkan uit strekte. Naar via Kowno uit Moskou gemeld wordt, heeft de arrestatie van Bela Kun veel weerklank te Moskou gevonden. Bela Kun is de leider van de Balkan- en Mid- den-Europeesche propaganda van de der de internationale. Hij had zich naar Oos tenrijk begeven, om een onderzoek in te stellen naar de sterkte van de communis tische partij in Oostenrijk, Hongarije en Joego Slavië. Deze arrestatie wordt als een slag voor de communistische internationa le te Moskou gevoeld. Wijziging inkomstenbelasting. Een belastingmedewerker schrijft aan het „Hbid." Met 1 Mei a.s. treedt het verlaagde tarief der rijksinko-mstenb-elasling in wer king. Zo-oals men weet, is dit tarief Vs of 20 procent lager dan het thans geldende. Van de laagste belastbare so-m dat is het belastbare inko-men verminderd met den kinderaftrek welke f 800 is en waarvan nu fl betaald wordt, zal in het vervolg f0.80 verschuldigd zijin. Vo-or deze laagste belastbare sommen wordt het ta rief: £800 tot £850 fO.80, f850 tot f900 f 1.60, f900 tot f950 f2.40, f950 tot f 1000 f3.20. Kleine bedra> gen dus slechts. Maar bedragen, die juist door hun geringheid de belofte inhouden, dat de tijd niet zoo heel ver meer is,- dat de grens van de belastbaarheid der inkomens enkele honderden guldens naar boven verlegd kan worden. Behalve de genoemde tariefsverlaging brengt de met 1 Mei a.s. ingaande wijzi ging der wet een vgrhooging van den kinderaftrek in de» gevallen, dat er aan spraak op belastingvermindering bestaat voo-r meer dan vier kinderen. Komen er namelijk meer dan vier kinderen vo-o-r aftrek in aanmerking, dan wordt het be drag der vermindering voor ieder kind gesteld op een en een vierde maal het bedrag, dat geldt voor de kleinere gezin nen. Het grootste bedrag der vermindering per kind is f 200. Dit geldt bij een be lastbaar inko-men v,an f 3000 of meer. Zijn er vier kinderen, dian wordt het aftrek- bedrag dus f800; maar zijn er vijf kin deren, dan wordt het aftrekbedrag ineens f 1250. Zoo-dat dus voor het vijfde kind ais het ware een aftrek geldt van f450. De toepassing van dit stelsel behoudt natuurlijk zo-o'n enkele verrassing, zooals die óok schuilt in het tegenwoordige af trekbedrag. Bijvoorbeeld: Bij f2299 en 11 kinderen is het aftrekbedrag thans f2090 en de belastbare som dus f909; bij f3000 en 11 kinderen is het aftrek- bedrag thans f 2200 en de belastbare so-m f 800, dus lager. Bij f 2999 en 9 kinde ren zal het aftrekbedrag met 1 Mei a.s. worden f 2137.50 en de belastbare so-m drankje, en iets verzachtends voor zijn hoest zenden. Indien -het weder zacht blij-ft zal hij over een paar dagen wel weer buiten kunnen komen, en wellicht blijft hij tot -het eind toe op de been. Laat hij zich zooveel mogelijk verster ken, en zorg, dat hij nergens over tobt." Paul bleef no-g een poos buiten, nadat do dokter vertrokken was. Hij moest tijd hebben -o-m een weinig tot zichzelf te ko men vo-ordat hij naar zijn vader terug keerde. Hij wist dat deze hem zou vragen, wat de dokter gezegd had, en hij moest eerst met zichzelf overleggen, wat hij antwoorden zou. Het kostte hem de groot ste inspanning zijn gevoel te beheerschen. Zijn bangste vermoeden was bewaarheid geworden. De man. dien hij met zijn gansche hart liefhad, zou nu spoedig van hem weggenomen worden. Het was voor hem een harde slag. In de liefde zijns vaders had hij tot op een zekere hoogte vergoeding gevonden voor het verlies van Abigail, en nu hem ook te moeten mis sen, neen, die droefheid was bjna te zwaar -o-m te kunnen dragen. Maar hij begreep, dat hij zich ter wille van zijn vader go-ed moest houden, en na een paar maal den tuin rondgeloopen te hebben, keerde hij in huis terug, en begaf zich naar de kamer waar do zieke lag. „Wel, mijn jongen", vraagde John, hem De rampen in verschillende landen waarvan de kranten gewagen, vestigen op nieuw de aandaoht op het feit, dat wij hier toch in een hijzonder gezegen*! land wo nen. Toen over -heel de wereld de oorlog woedde, enkele jaren geleden, bleef hier de vrede bewaard. Revolutionaire uitspattingen als in an dere landen, wij kennen ze niet. Natuurrampen, aardschuddingen en vloed-golven, waardoor in en'kele oogen- blikken honderden en duizenden menschen den dood vinden, ze zijn hier onbekend. Het kerkelijk en godsdienstig leven vond in ons land een rijke ontplooiing. En waar kent men als bij Ons het net van Christelijke scholen, waar het voeren van een principieels politiek, 'hev --zijden in raadzaal en parlement, om de inzet tingen des Heeren? Alles overziende mogen we wel met den Psalmist ze'ggen: „Alzoo heeft Hij aan geen volk gedaan! Om er dan ook aan toe te voegen: „Looft -den Heere, Hallelujahl" OPMERKER. ?j30enJ60ci dus f861.50; bij f3000 en 9 kinderen zal het aftrekbedrag worden f 2250 en de belastbare so-m f 750. Bij f 1950 en 5 kinderen wordt de aftrek f 1000, blijft f950; bij f2000 en 5 kinderen wordt de aftrek f 1062,50, blijft f937.50 (f950 is hio-oger belast dan f937.50) enz, De Raad van State. De gewone wekeljksche plenaire ver gadering van den Raaa van State zal Dinsdagnamiddag voor de eerste maai worden geleid door den nieuw opgetreden vice-president, graaf van Lynden van San- denburg. Naar gemeld wordt, zal deze vergade ring door prins Hendrik en prinses Ju liana worden bijgewoond. De Koningin naar Hef Loo. Het vertrek van de Koningin naar Het Loo is vastgesteld op a.s. Dinsdag voor middag. De' Koningin zal per auto der waarts gaan. Huldiging Koningin-Moeder. Mevr. Kleykamp te Den Haag, heeft aan het Comité .inzake een huldeblijk van de Nederlandsche vrouwen aan de Ko ningin-Moeder ten geschenke aangeboden 400 reproducties van het door wijlen Toorop geteekend portret van de Ko ningin-moeder. Dit kostbaar -geschenk, dat een blijk geeft van sympathie voor het werk van het comité heeft het comité -met groote dankbaarheid aanvaard. Bes-loten is een aantal dezer reproducties te zenden naar pnze koloniën, teneinde ze een plaats te gevenin enkele officiëele gebouwen en bovenal in de ziekenhuizen 'gJdaar, voor welke laatste de Koningin-Moeder steeds groote belangstelling aan den dag legt e-n waaronder maar weinigen een goed portret van de Koningin-Moeder bezitten. Verder zullen de reproducties worden verdeeld onder de provinciale en plaat selijke comité's hier te lainde en in het buitenland. Bezuiniging op de Ieg-er- oefeningen. Op de legeroefenimgen, welke dezen zo mer zullen plaats hebben, is op last van den minister van Oorlog, aanzienljfc be zuinigd moeten worden. In verband hier mede zijn aan de diverse oefenmgen en de oefeningen der lichts brigade verschil lende versoberingen opgelegd, o.m. door verschillende regimenten geen meerdaag- sche oefeningen buiten de garnizoenen te doen houden. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de tweedaagsche oefenin gen, in Zuid-Limburg onder loïdmg van den commandant van het veldleger in September te houden en waaraan zal wor den deelgenomen door de derde divisie- groep en de Iiohte brigade, toch voortgang kan vinden, terwijl de lichte brigade nog 'eenige dagen van te voren in Limburg vriendelijk aanziende, „wat heeft de dok ter gezegd?" Hij zegt, dat gij over een paar 'dagen weer -op mo-ogt staan, en aan het werk zult gaan." John glimlachte even, en zeide toen- „Maar hij heeft niet gezegd, dat hij mij- beter zou maken.", „Neen, vader, dat juist niet." „Dat kon hij ook niet zeggen. Voor mjj is geen herstel mogeljik, mijn jongen." „Zoo moet gij niet spreken, vader," zei de Paul. De wetenschap kan veel, en Gods ze-gen kan nog oneindig meer". „Dat is waar, maar de hoornen in het bosch, die moeten vallen, worden getee kend en ik heb mijn teeken ontvangen." „Haal n dat niet in het hoofd, vader. Hoe kort is het nog geleden, foen gij vol hield, 'dat ui niets scheelde." „Ik hoopte het, tot voor ©en paar we ken, hoewel ik sedert langen tij-d vreesde, maar nu weet ik het. Doch .trek 'het u niet aan, mijn jongen; ik ben in goede handen, ik verlang niets anders." „Als gij zoo doet, dan zult gj- spoedig geheel en al ziek zijn," zeidie Paul, ©en wanhopige poging doende om zijin aan doening te bedwingen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5