EERSTE BLAD. Ti. K. H. Prinses Juliana. Buitenland. Dit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Kerknieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 179 Maandag 30 April 1928 42e Jaargang t VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, eike regel sneer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting 3ureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 H. It. H. (Prinses Juliana; verjaart I En 'dus is ear blijdsdiapl in 'dien kring Öer Koninklijke Familie, blijdscihapi ook en dankbaarheid in breede krin gen van ons volk. Pie wensch, 'dat ons "Koningskind voorspoedig mocht opgroeien is ver vuld:. De gebéden voor het welzijn van H. K. H. zijn verhoord.' (Het kleine Prinsesje, wier geboorte in .1909 met zooveel blijdschap! werd begroet. Jieeft zich ontwikkeld tot een Jonkvrouwe, 'die zich met grooten ernst op1 da taak, die haar misschien in de toekomst wacht, voorbereidt. 'Aan de Leidsche Universiteit wordt hare theoretische Vorming voltooid en in den Raad van S-tate heelt zij reeds gelegenheid met de praotijfc van 'het staatsbestuur kennis .te maken, f Het stemt tot blijdschapl, dat prin ses Juliana, die in onze geliefde Vor stin zulk een voorbeeldige en hoog staande opvoedster heeft, .zich met zooveel ernst voor de ontzaglijk zware taak die haar .wacht, tracht te "be kwamen. (Tot blijdschap! ook, dat zii1 ook 'in andere opzichten het voorbeeld van hare Modder volgt, doordat zij belang stelling blijkt te hebben voor alles wat het welzijn van land en volk betreft. Aan de jarige prinses en hare Ko ninklijke Familie op1* dezen 'dag onze hartelijke gelukwenschen. (Geve Goid' haar nog verder een' be trekkelijk onbezorgd jeugdleven. 1 [Worde zii nog vele jaren gespaard voor hare betrekkingen, en voor land 'en volk. En moge het haar gegeven worden om als een echt Oranjekind te rijpen tot een strijdster voor den godsdienst en de vrijheid, ons volk tot heil, Gode tot eer. Christelijk Landbouwonderwijs. Met kracht van argumenten heeft Prof. Diepenhorst in de Eei'ste Kamer het pleit gevoerd voor uitbreiding van het land bouwonderwijs in het algemeen en voor aansluiting van da laigere landbouwscho len bij de geestelijke richting' van het platteland in 't bijzonder. Wij staan thans voor een groot tekort van heit Prot. Christelijk Landbouwon derwijs. In ons land met zijn ""bloeiende Chris telijk Protestantsche iScholen, zijn er slechts twee Prot. Ghr. Winterseholen en 5 lagere landbouwscholen. In Groningen, waar ruim 18-000 kinde ren de Prot. öhr. Scholen bezoeken, is er van dergelijk landbouwonderwijs niets te ontdekken. In Friesland, met een Prot. Cihr schoolbevolking van ruim 24000 leer lingen, wordt slechts één lagere Prot. Chr. landbouwschool gevonden. Zeeland met 32.000 leerlingen en Zuid-Holland met 87.000 leerlingen hebben slechts één la1- gere landbouwschool, terwijl in Utrecht met 19000 leerlingen geen enkele Prot. Chr. landbouwschool bestaat. Die wanverhouding, zoo betoogde Prof. Diepenhorst is gorooft. En het bedenkelijke daarbij is, dat het wegnemen daarvan niet staat binnen' het bereik van de energie en da krachtsont wikkeling van de gegadigden, maar dat het alleen de Minister is die beslist, en dat er zelfs geen gelegenheid is om door het brengen van offers h'et gewenschte doel te bereiken. Het Rijk betaalt zoo goed .als alles, maar de Minister beslist ook over alles. Met kracht werd dan ook op een wette- telijke regeling aangedrongen, niet om meer subsidie voor het Chr. landbouw onderwijs te krijgen daaraan bestaat geen behoefte maar wel om te krij gen de zoo hoog noodige rechtsgelijkheid. Minister Kan, een zeer vriendelijk man, betoonde zich niet onwelwillend. Hjj gaf toe dat een wettelijke regeling aotodzakelijik is. Maiar een spoedige uitkomst durfde hij toch, voornamelijk uit financieele over wegingen niet toezeggen. De strijd zal dus spoedig worden voort gezet, niet alleen in het parlement, maar ook daar buiten, door middel van onze Christelijke organisatie van boeren en tuinders, die meer invloed zal kunnen uitoefenen, naarmate de organisatie ster ker wordt. De aardbevingen in Zuid-Oost-Europa. Ontzaglijk groot is de schade, door de aardbeving in Bulgarije aangericht. Allen die Bulgarije kennen is het duidelijk, dat het reeds zoo zwaar beproefde, door-de be taling van „herstellingskosten" en andere oorlogslasten uitgemergelde land, onmoge lijk alleen door eigen krachtsinspanning en met eigen middelen zulk een ontzagge lijke ramp zal kunnen te boven komen. Krachtige en ruime steun van buiten, is dringend n'oodig. Aller oogen zijn tevens op Parijs geves tigd, waar de gezantenraad zetelt, die te beslissen heeft o<ver de toepassing van het artikel in het vredesverdrag van Neuilly, waarbij de mogelijkheid is voorzien de aan Bulgarije opgelegde „herstellings"- en an dere oorlogslasten te verminderen, en ge deeltelijk kwijt te schelden, wanneer het voldoen daarvan, voor het land te zwaar zou blijken. De regeering 'heeft aan de geteisterde streken een moratorium van voorloopig zes maanden verleend. De staatsinkomsten zullen daardoor natuurlijk een aanzien lijke vermindering ondergaan, waardoor de met zooveel moeite en zorg in evenwicht gebrachte begrooting, weer met een tekort zal hebben te rekenen. Volgens,berichten, te Belgrado ontvan gen, werd Vrijdag nog een hevige aard- schok waargenomen in Slovenië en in ver schillende plaatsen in het Noorden van Bosnië. Er worden geen slachtoffers ge meld. Het Meteorologisch Instituut te Rome meldt, dat Zaterdagnamiddag 2.18 u lichte aardschokken waargenomen zijn, welke ook door de bevolking zijn gevoeld. Er is geen schade aangericht. Uit Boekarest wordt gemeld, dat in de buurt van het plaatsje Oenitza, dat op de grens van Boekowina-en Bessarabië is ge legen, een kleine vulkaan is begonnen te werken. Een aschregen viel in Czerno- witz, Chotin, Zoroka en boven een groot gedeelte van Galicië, p.a. te Lemberg en te Kr^kau. Door de duisternis, die tenge volge van de in de lucht -zwevende asch ontstond en door den asch- en modderre gen ontstond op tal van plaatsen een pa niek onder de bevolking. Wat Corinthe betreft, men wil deze stad herhouwen met .hui-zen, die beter dan de thans ingestorte tegen aardbevingen be stand zullen zijn. De kosten van dit herstei schat men op 24 millioen gulden. Men wil een maatschappij vormen met een kapi taal van 300.000 pond sterling. De overige gelden zouden dan gevonden moeten wor den uit door hypotheek gedekte obligaties, die men in Engeland en de Ver. Staten hoopt te kunnen plaatsen. Hoewel de be volking de stad herbouwd wil zien ter plaatse van de verwoesting, is het nog niet zeker dat zulks geschieden zal. De cen trale overheid schijnt om practische rede nen een iets Westelijker gelegen punt te verkiezen. De vaart door het Kanaal is hij wijze van voorzorgsmaatregel 's nachts verboden. Zoowel in de Argolische als in de Saronische Golf vertoonen zich ver schijnselen van zeebevingen en het water in de haven van Piraeus gaat met het half uur op en neer. Bij de aardbeving van Woensdag brak tevens een hevig onweder uit, dat de men- schen een toevlucht in de ruïnen deed zoe ken. Veertien menschen -zijn daarin omge komen. Naar men uit Londen meldt, duren de aardschokken in de stad Korinthe en om geving nog steeds voort. Ook Zondag heeft de aarde daar opnieuw gebeefd, terwijl eveneens schokken werden gevoeld te Athene, West-T-hracië en het schiereiland Morea. Nader wordt nog uit Berlijn gemeld, dat ook- te Philippopel en omgeving Zondag middag drie uur andermaal schokken zijn waargenomen. De schade is evenwel" ge ring. Erger is de stad Kischnef in Bessa rabië er aan toe, waar door vier hevige schokken bijna alle huizen met den grond gelijk zijn gemaakt. Voor zoover bekend zijn in deze'stad tweê dooden en drie'en dertig gewonden te betreuren. De Oceaan-vliegers. Nadat de vliegers van de Bremen te New-York waar ze een tusschenlanding hadden gemaakt, opgestegen waren in de rjcbting van Washington noodzaakte het slechte weer hen weer op- het vliegveld te dalen. .Ze zijn toen naar Washington gereisd. De Oceaan vliegers zijn Vrijdagavond te tien uur te Washington aangekomen. On danks alle pogingen om de aankomst geheim te houden verdrong zich jyo-or het station een enorme menigte, die door de politie slechts met de grootste moeite in bedwang gehouden kon worden. Toen de vliegers zich vertoonden, werden hun enthousiaste ovaties gebracht. Bij hie^ bezoek van dé vliegers aan bet graf van Bennett, legde Hunefeld daarop de Duitsche vlag, die hij' in de Bremen over den Atlantischen Oceaan meegebracht bad. De vliegers zijn. later ook weer per trein naar New-York teruggekeerd, om dat de zware sto-rm hen belette terug te vliegen. In tegenstelling met mededeelingen der bladèn zullen Koehl en vo-n H'inefeld niet met de „Bremen" terugvliegen, doch op 21 Mei met dé „Columbus" te Bremer haven aankomen. Of het vliegtuig naar Duitsehland wordt teruggebracht staat nog niét vast. Naar verluidt wordt over den aankoop van de „Bremen" met zekere zijde onderhandeld, welke het vliegtuig in eén museum wil plaatsen. De verkiezingen in Frankrijk, 'In Frankrijk hebben gisteren de her stemmingen voor de Kamer plaats ge-had. Bij de verkiezingen van verleden week werden slechts 186 candidaten van de 612 in eerste stemming definitief gekozen, zoadat gisteren voor de o-ve-rbliji- vende 4'26 zetels herstemmingen moesten worden gehouden. In verschillende distric ten waren de linksche Partrjlep overeen gekomen de candidaten, die de minste kans maakten gekozen te worden, te-rug te trekken voor hem, die er het best voor st-omd. De 'Communisten had-den o-p hoog be-vel van Moskou oVeraf hun eigen candidaten gehandhaafd. Daardoor heb ben zijzelf het meeste geladen; 26 leden hadden zij! in de oude Kamer, slechts met 15 vertegenwoordigers komen zij in het nieu-we parlement te-rug. De sociar listen hebben een pijnlijk verlies gelede-n door de meerderheid van Léon Blum. De socialistenwet in bet oude parlement over 104 zetels beschikten, hebben er in de nieuwe Kamer 103- Er moeten nog drie uitslagen 'binnen komen, -die eerst over een paar dagen beke-nd zijn, daar ze Uit de overzee-schei gebieden komen moe-ten. C-ondusi-es rallen nog moeilijk te trek ken. De socialisten handhaven hun po sitie, de communisten -zijn verzwakt, de republikeinscb-e Unie wint veld; de rAdi- kal-en verliezen. Korte berichten. Te Bfiirgerschaft van Brelhen heeft het indertijd met een toevallige meerder heid geno-men besluit om den eersten Mei tot een bij- de wet voorgeschreven feestdag te maken, herroepen. De Se naat had er zich tegen verzet. De gemeenteraad van Chemnitz heeft met één stem meerderheid besloten op den eersten Mei van het raadhuis en de andere -openbare gemeentegebouwen de roode vlag uit te steken. Naar de „Roel" verneemt, zou de Sovjetregeering besloten hebben de in de laatste jaren gebruikelijke amnestie ter gelegenheid van den I-Meidag af te schaf fen. In verband met de arrestatie van Belai Kun heeft de politie te Boedapest alle sociaal-democratische betoogingen en optochten op 1 Mei verboden. Het huis van afgevaardigden heeft gisteren on danks -de protesten der sociaal-democra ten besloten op- 1 Mei te vergaderen. Zaterdagochtend heeft de uitvaart van generaal Wrangel plaats gehad, fn het gevolg merkte men oud-soldaten vari den overledene en een aantal Russische generaals en prinsen op. Het Grieksch-Turksohe conflict schijnt zijn oplossing na'bij: te zijn. De Grieksche gezant en de Jurksohe minister van buitenïandsche zaken moeten bij1 hun besprekingen te Angora' een grondslag voor de bij-legging van het geschil gevon den hebben. Te Moskou is bericht ontvangen uit Londen, diaJt al-daar tusschen Ford en ver tegenwoordigers der So-vjet-regeering on derhandelingen worden gevoerd over den s invoer jn Sovjet-Rusland van een groot aantal Ford-automobielen. Bovendien heeft Ford voorgesteld, een aantal gro-ote Rus sische automobielfabrieken te pachten en te exp-l-odteeren. VRIJZINNIG-SOCIALISTISCHE RADIO-RUZIE. Er is tusschen de .A.V.R.O. die thans den Hilversumscben zender exploiteert, en de V.A.R.A. de socialistische radiover- eeniging ruzie ontstaan over 't gebruik van den zender op. hedenavond. De A.V.R.O. wenschte een z.g. natio naal programma uit te zenden in verband met den verjaardag van Prinses Juliana, maar de V.A.R.A. beriep zich op een bestaand contract, waaruit bleek dat zij voor dezen avond rechten kon laten gel den, van welk recht zij gebruik wenschte te maken om een socialistisch programma uit te zenden, der inleiding van de 1 Mei- viering o-p morgen. Het hoofdbestuur der Posterijen, on der welks toezicht de o-vereenkomst tus schen V.A.R.A- en A.N.R.O, is gemaakt, heeft beslist, dat de av-o-nd van 30 April ter beschikking van de V.A.R.A. moet worden gesteld. Op den verjaardig van Prinses Juliana zendt de Hilversum dus een socialistisch programma uit. Op dezen nationaJen feestdag is het woord aan de revolutie-predikers. De mannen van de A.V.R.O. zijn niet #einig ontstemd. Maar wat do-en ze nu? Wat do-et nu het-blad dat in dezen als spreekorgaan van de Treub's e.a. dienst d-o-et? Wekt -het nu de luisteraars op om dan in dit geval te luisteren naar h-et natio-naal-programma, dat vanuit Huizen zal worden uitgezo-nden Neen, dat doet het niet. Men kent daar Huizen niet. De Huizer- zender wo-rdt genegeerd. Liever dan de luisteraars in de ver zoeking te brengen op Huizen af te stem men en ce luisteren naar het Christe- lijk-nationaie programma, plaatst men in „De Courant" de volgende opwekking: „Stemt hedenavond af op buitenïand sche stations, nu de heer Van der Vegte, minister van de Nederlandsohe Kroon, de uitzending van h-et door de A.V.R.O. bij1 de gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana georganiseerde program ma verbood, zoo-dat op dezen nationalen feestdag door de Nederlandsohe zendsta tions slechts partij-programma,'s kunnen worden uitgezonden." Alles is volgens de leiders van de A.V.R.O. beter, dam te luisteren naar een Christelijk-naiionale uitzending. 'tValt te betreuren, dat o-p een d-ag als vandaag een revolutionaire groep de beschikking heeft o-ver den Hilversum- schen zender. Maar nog meer te betreuren is de houding van de leiders der A.V.R.O. bij wie de haat tegen alles wat van Chiiste- lijke zijde komt groo-ter blijkt te zijn dam hunne liefde voor Oramje. Faillissement. Door de recht bank te Middelburg is heden failliet ver klaard: W. Krijger, winkelier te Souburg. :Rechter-commissaris Mr J. v. d. Hoop, rechter. Curator Mr. A. Bode, advocaat te Middelburg. Goes. Vrijdagavond kreeg een jongen uit de 'slleer Hendrikskindejenstraat, ze kere Mart. Koole, die achter op een wa gen wilde klimmen een plank op zrfn been. Zaterdagmiddag is hiji naar het St. Jo-anna Ziekenhuis verv-o-erd, waar bleek, dat het been gebroken was. Het been is gezet en het ventje kan van middag weer naar huis vervoerd worden. Een waarschuwing aan andere, kinde ren, om het klimmen op wagens etc. na te laten. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana, wap perde van de openbare gebouwen, «even als van tal van particuliere woningen de nationale driekleur. De stadsklokkenist bespeelde 's mor gens en 's middags het 'klokkenspel van den toren. En hedenavond te 8 uur geeft de har monie „Euphonia" op de markt een mu ziekuitvoering. Hans weert. Tijdens dikken mist is dezen morgen op de Schelde nabij de Kruïs- schans de uitgaande Duïtsche zeeboof „NürnbeTg" omhoog-gevaren en blijven zitten. Sleepbooten zijn in de nabijheid. Heinkenszand. Zaterdag hielden de aan deelhouders der vereeni-gde weegbruggen alhier een algemeene vergadering. Deze vergadering was bezocht door 51 per- Binnenland. De Mij „de Schelde" te Vlissingen in 1927. Ernstig auto-ongeluk te Overschie. Feestelijkheden te Kapelle en Serooskerke. Vergadering van den Polder Walcheren. De Eerste Kamer nam de begrooting van Arbeid aan. Noodweer boven Zuid-Limburg. Hevige brand in Aalsmeer. Het rapport van de Commissie inzake de interpretatie van Art. 2 der Statuten -van de Vereen, voor H. O. op G. G. (laatste berichten.) Buitenland. De Oceaan-vliegers te New-York en Was hington. De gevolgen van de aardbeving op den Balkan. Boos weer in Amerika. De verkiezingen in Frankrijk: sonen, vertegenwoordigende 74 aandeelen. De secr.-penningmeester deed rekening en verantwoording van de oprichtingskosten welke bedroegen in ontvang f5550, in uitgaaf f4973.65 piet een goed slot van f576.35. De rekening van het eerste boek jaar bedroeg in ontvang f ^272.34 en in uitgaaf f385.31, goed slot f 1887.03. Op de weegbruggen was in totaal ge wogen 7.768.058 K.G. Aan weegloon was ontvangen f 1695.99. Besloten werd het weegloon met 8 cent per 1000 K.G. te verlagen voor landbouwproducten, voor vee naar evenredigheid. Voorts om het goed slot te bestemmen tot reserve fonds en 5 pCt. rente uit te keeren. Het lo-on van den hoofdweger werd van f 300 op f400 per jaar gebracht. Terneuzen. Zaterdagmiddag had in een der lokalen van de ambachtsschool alhier d-e uitreiking der diploma's plaats. Verschillende ouders betoonden hierbij 'hunne belangstelling. Na afloop was er [gelegenheid de werkstukken en teokienm- igen te bezichtigen, die in enkele lokalen waren tentoongesteld. Ook hiervoor was de belangstelling bevredigend; een keur van fraaie teekeningen en 'pracusche werkstukken vroeg de aandacht. Ned. :Herv. Kerk. Aangenomen naar Afckrom' G, G. van lagan te Augustinusga. Geref. Kerken. Beroepen, te Moordrecht D. P. Kalkman, te Krimpen a. d. Lek. Bedankt voor Kampen (7ae. wijlen J, J, Westerbeek van Eerten) J. G, Fesastra f0 Scheveningea. s 1 Chr. Geref, Kerk, 1.15 Beroepen te Dordrecht A. K. Rilbers ËS Enschedé. I i l_l J Geref. Gemeenten. B-edankt voor Leiden J. B. Barth te Bode graven. lil' MIDDELBURG. In De D. Ringnalda Jr, gekomen van Leimuiden, mocht de Geref. Kerk alhier, die tot op heden van de drie predikantsplaatsen er nóg maar één bezet had, haar tweeden predikant ontvangen. Ds Ringnalda werd gisteravond door zijn vader, Ds D. Ringnalda van !s-Gravenhager Oost, bevestigd met een predicatie over Ja cobus 121b en 22. Sprekende over „De prediking des Woords", stond de bevestiger achtereenvolgens stil bij le. haar hooge waar dij; 2e het rechte verkeer er onder en 3e de gewenschte vrucht er van. Na de bevestiging zong de gemeente, die in grooten getale opgekomen was, haren nieu- we!a leeraar staande toe Ps. 201. Hedenavond doet Ds Ringnalda zijn intrede. Vrouwelijke hulpdienst in de gemeente. In de laatste vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravaa- hage-Oost is een belangrijke bespreking ge houden over de vraag of en zóo ja, hoe de zusters der gemeente hulpdienst kunnen verrichten bij de geestelijke bearbeiding dei gemeente tot het bewaren en versterken van het geestelijk en kerkelijk leven. Het eerste gedeelte dezer vraag werd door den kerke raad algemeen bevestigend beantwoord. Aan de wijken werd opgedragen zich over de wijze van uitvoering nader Je beraden en met voorstellen bij den kerkraad te komen. 'Het beroep van Dr Konings berger. „Onze Ned.'Herv. Gem.", het maand blad der (confess-) Vriendenkringen, is slecht te spreken over het optreden der 14 confess. Amsterdaïnsche predikanten, die adviseerden Koningsberger to beroepen. „Veertien confessioaeele predikanten heb ben gemeend te moeten verklaren, dat het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1