No. 178 Zaterdag 28 April 1028 42e Jaargang Hendrikse <k Co'sBank Bank voor Zeeland - Goes Alle Bank- en Effectenzaken EERSTE BLAD. Buitenland. Staten-Generaah A. C. VAN DER REST Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Van Melle's Koek Alle Bank-, Effecten- en Assuranfiegaken Dit nummer bestaat uit 2 bladen. gingsardkeien zijn wij specialiteit, ToiSet-artikelen Ass. Apotheker - Lange Kerkstraat Beestenmarkt 8 - GOES - Telefoon 249 (2 lijnen). Spaarbank 4 pCt. rentevergoeding. D irecte ur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraal 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdverfentiBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting De schoolstrijd nog niet uit. De opmerking wordt vaak gehoord, dat de schoolstrijd nu uit is. En tot op zekers hoogte is dat juist. Aan de jarenlange onderdrukking en achteruitzetting van het Christelijk on derwijs is een einde gekomen. De fi- nanciëele gelijkstelling is een feit ge worden. Hieruit volgt echter niet, dat mu ook de tegenstand tegen de Christelijke scholen overwonnen zou zijn, en dat een herleving van den schoolstrijd onmogelijk moet worden geacht. Wie zoo denkt, vergist zich. Dat blijkt wel uit wat de heer J. J. Lamers, voorzitter van den Bond van Nederl. Onderwijzers in een Dinsdagavond te 's Gravenhage gehouden vergadering ten beste gaf. Bij een bespreking van het bijzonder onderwijs, betoogde hij, dat de schoolstrijd zijn 'oorsprong vond in den tegenzin van Calvinisten en Katholieken tegen volks ontwikkeling. Hun ideaal was de mensdhen dom to houden. Maar daarbij vonden ze de openbare school op hun weg en daarom keerde men zich toen tegen die school. De strijd van de voorstanders van de bijzondere school droeg dus een louter negatief karakter. Het feit dat vóór 1920 millioonen vooi de bijzondere school geofferd werden, be wijst volgens den heer Lamers niets. Hel feit, dat men geld voor ïefs over heeft, bewijst niet dat men dat liefheeft. Men zou dat kunnen noemen cle lietde van den slager voor het varken. „Inderdaad, zoo betoogde hij, hebben kerkelijke partijen millioenen over gehad voor eigen scholen en zullen er nog vee) meer voor over hebben om daardoor da openbare school onder den voet te Ioo- pen. Mocht dit ooit gebeuren, dan zal men kunnen zien, wat er zal terecht komen van ons volksonderwijs onder beheer van menschen die er niets voor voelen." Wjj willen onze lezers niet beleedïgen door de domheden en dwaasheden van dezen fanatieken hestrijder van de Chris telijke school te weerleggen. Op gezag van den Voorzitter van „Volksonderwijs" nemen wij aan, dat de voorstanders van Christelijk onderwijs, dompers zijn en suffers, die slechts één ideaal kennen: ook hunne kinderen dom te houden. Maar zóó dom zijn ze niet, of ze be grijpen wel, dat ze wat domheid en be krompenheid betreft, in dezen onverdraag- zamen propagandist voor de openbare school hun meester hebben gevonden. Intusschen blijkt uit dit optreden voor da zooveelste maal, dat al zijn ook de omstandigheden veranderd, de vijand schap tegen de bijzondere school ia som mige kringen nog altijd bestaat en dat het daarom ook volstrekt nog niet de tjjd is, om in te dommelen. Aan de achteruitstelling is san einde gekomen. Maar de gezindheid is niet ver anderd. Daarom blijft waakzaamheid geboden. Tumult in den Beierschen landdag. In de vergadering van den Beierschen landdag vroeg de soc.-democraat Högner het woord om zijn leedwezen uit te spre ken over de bejegening, die een rijksminis ter zich klaarblijkelijk in München moest laten welgevallen. Hij noemde het een schandaal, dat de nationaal-socïalisten plakkaten hadden laten drukken, waarop de minister van buitenlandsche zaken van hei Duitsc'he rijk „Zwendelaar van Lo carno" en „Candidaat bij de gratie van Frankrijk" genoemd werd, en dat de po litie dergelijke schandelijke persoonlijke bêleedigingen niet verwijderd had. De nationaal-socialist dr Buttmann ant woordde, dat Stresemann wel niet meer te rug zou komen, wat het uitsluitend doel der nationaal-socialisten geweest was. Hij eindigde zijn rede met een fel persoonlijke toespeling op dr Högner. Högner sprong toen'mót gebalde vuisten op dr Buttmann toe, doch eenige zaal wachters en afgevaardigden wisten een Handgemeen te voorkomen. Van de pu blieke tribune klonken luide aanmoedi- gmgakreten. Door 4 rijksveldwachters werd Strasser (nog wel een Rijksdaglid) van de tribune gesleept. a Koppensnellen] en ^kannibalisme in Papoea. Twee scheepsbouwers, de gebroeders Day, zijn na zes maanden in Papoea 'het gebied van Zuidoostelijk Guinea dat onder 'het Australische gemeenebest behoort, ver toefd te hebben, te Sydney teruggekeerd met het bericht dat in het district Del to moorden op groote schaal, koppensnellerij en kannibalisme gaande zijn. Sedert Kerstmis, zoo verzekeren zij, zijn er 500 inboorlingen omgebracht. De kop pensnellers worden aangevoerd door in- landsche politie-agenten in uniform. Zoo- dra in een dorp de regeeringsambtenaar weg is, worden er hevige gevechten gele verd. Bij een aanval sneefden 39 inboorlin gen, voor zoover bekend werd, maar waar schijnlijk, zoo zeggen de broeders Day, waren het er meer, omdat de wilden dik wijls het hoofd van hun slachtoffer af houwen en het daarna opeten. De aardbeving in Bulgarije. Gisternacht zijn wederom twee aard schokken gevoeld. De eerste schok, welke de hevigste was, werd te Philippopel, Gole- mo, Konare en Starazagore waargenomen, de tweede vooral in Haskovo en omstre ken. De twee schokken veroorzaakten slechts onbeduidende schade en eisohten geen menschenlevens. De laga temperatuur duurt voort. Op de bergen sneeuwt het. Beia Kun gearresteerd. Zooals gisteren reeds gemeld, is deze gevaarlijke Bolsjewiek te Weenen gearres teerd. De laatste dagen wist het hoofdcommis sariaat van politie, dat de uit Oostenrijk uitgewezen Hongaarsche volkscommissa ris Bela Kun voor de uitvoering van een politieke opdracht uit Rusland te Weenen was aangekomen. Het ingestelde politieonderzoek leidde tot de ontdekking en de arrestatie van Be- la Kun en tot de ontdekking van een door hem in de zevende wijk van Weenen on der den schuilnaam van een firma opge richt bureau. Bela Kun, die op hét politiebureau el'ke mededeeling weigerde, zal wegens het in stand houden van een geheime vereeniging en wegens verboden terugkeer in Oosten rijk voor den strafrechter worden geleid. In Weensche kringen is men algemeen van meening, dat Bela Kun in Hongarije een grootscheepsche actie voorbereidde'en zich te dien einde te Weenen ophield. Korte berichten. Evenals in ons land, heerscht in En geland ook een uitgebreide griep-epidemie. Uit de stad Santos, in Brazilië, komt opnieuw 'bericht van een ramp. Men her innert zich, dat "door een aardaf schuiving van den heuvel Montserrat, die in de stad is gelegen, ettelijke huizen werden bedol ven en 92 menschen het leven verloren. Thans zijn daar ernstige overstroomingen onbetreden. Het verkeer met verscheiden wijken is gestremd. Hier en daar staan de straten anderhalven meter onder water. Noodweer in de Oekraine heeft in verscheidene dorpen aanzienlijke schade aangericht; in de fabrieken in de streek van de Dnjepr moest bet werk stopgezet wordeD De uitsluiting in de Saksiche metaal industrie heeft zich uitgebreid. Het aan tal uit'geslotenen is met 6000 gestegen. De Duitsche Oceaanvliegers 'zijn met het Fordvliegtuig op Curtiss-Field geland en zetten de reis naar Washington om de begrafenis van Bennet bij te wonen voort. In den staat Maine (Am.) heeft een aardbeving plaats gehad, welke zich over een uitgestrekt gebied verspreidde. Schade werd, Voor zoover bekend, niet aangericht. EERSTE KAMER. Waterstaat. De begrooting van Waterstaat is giste ren door de Eerste Kamer met algemeene stemmen aangenomen. Aan de rede van Minister v. d. Vegte ontlqenen wij het volgende: Den heer Lindeyer zegt spr. toe, dat hij de 'kwestie van een misthoorn te Bres- kens in overweging wil nemen en dat ■hij aandacht wil schenken aan de opslag- gelden in die haven. Er wordt aandacht 'gewijd aan de kwestie van "de haven in varband met de veerboot, die er zich than's moeilijk kan bewegen. Wat de Zon dagsdiensten der veerbooten betreft, merkt spr. op, dat er van plannen tot verdere be perking niets bekend is. Overigens meent hij, -dat uitbreiding der diensten niet 'tge- wenschte resultaat zal hebben. Denkt men nu, dat een Zeeuwsch-Vlaming, die ge wend is des Zondags naar Antwerpen of Brussel te gaan, bij uitbreiding der dien sten naar Goes of Vlissingen zal trekken? Spr. kan verder niet toezeggen, dat het veer bij Zijpe bij het Rijk zal worden ge trokken. Dat de overweg te R i 11 a n d-B a t h een beruchte zou zijn ontkent spr. Van Decem ber 1923 tot Januari 1927 heeft er zieti niéts voorgedaan. In Februari 1927 is er een auto tegen een trein aangereden, om dat de chauffeur niet op den trein lette. Toevallig zaten er in den trein een direc teur van de Spoorwegen en een hoofd van dienst en deze laatste heeft een schram metje in zijn gezicht gekregen. Had er het gewone Zeeuwsche publiek in gezeten, dan was bet niets bijzonders geweest; nu bet een hoofd van dienst betrof, was de over weg ineens berucht. Spr. zal aan de in te stellen commissie verzoeken aan dezen overweg in 't bijzonder aandacht te schen ken. in Geneesmiddelen, Verband- sioffesn. Bandages en Verple- doch ook onze afdeeling is wèl verzorgd! - ZIE ETALAGES! GOES - Telefoon 168. Middelburgsch Ziekenfonds. In de gisterenavond gehouden vergade ring van bet Middelhurgsch Ziekenfonds heeft de secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, het jaarverslag uitge bracht, waarvan hij zegt, dat het in alle opzichten, de financieele uitkomsten bui ten aanmerking latend, tot tevredenheid stemt. Het fonds is nog steeds groeiende en in dit verslagjaar, in aanmerking ge nomen het feit dat het fonds gebonden is aan een weistandsgrens, in sterke mate, niettegenstaande de bevolking eer achter- dan vooruit gaat. Het ledental bedroeg op 3 Januari 1927 4688 leden en 1836 kinde ren, op 2 Januari 1928 4880 leden en 1871 kinderen. De* kraamvrouwverpleegster verpleegde 74- kraamvrouwen en 75 'zuigelingen. In 34 gevallen werd geen gebruik gemaakt van deze geheel kostelooze hulp. Het aantal be zoeken, door haar afgelegd aan kraam vrouwen en zuigelingen, was 2825. Zij ver leende ook weer haar hulp aan het consul tatiebureau voor zuigelingen. De heeren W. L. Pel en W. G. Verheij- den traden als deelnemers-huisarts toe. De invoering van tandheelkundige hulp is zeker mede oorzaak van de belangrijke stijging van het ledental. De cijfers toonen aan, dat in een lang gevoelde behoefte werd voorzien en er is geen twijfel of uit de leden zelf zal mede de drang komen om deze hulp £uit te breiden tot de geheels conserveerende behandeling zonder bijbe taling. Door de tandartsen Tichelman en Blaauw werd aan 1104 patiënten tand heelkundige hulp verstrekt. Zonder bijbe taling was het aantal gevallen 3117, met bijbetaling 461. Met niet minder voldoe ning kan de secretaris melding maken van het verkrijgen van overeenstemming met dr Schuurman, al is d'it voorloopig voor een half jaar. Hierdoor is deze bijzondere hulp onder de gewone specialistische behandeling opgenomen. Inzake heilgymnastische be handeling is "n regeling, getroffen waardoor behandeling in de ernstigste gevallen moge lijk is 'tls voor 'n groot deel der leden onmogelijk nog hoogere contributie te be talen, zoodat veel, wat men gaarne zou willen, voorloopig tot de vrome wen- schen zal bljjyen behooren. Een voor het fonds voordeelige over eenkomst met het bestuur der Godshui zen inzake onderzoekingen kwam tot stand. Dank wordt aan dit bestuur ge bracht voor de gunstige regeling. Belangrijke zaken waren de gasthuis- verpleging en een overeenkomst gesloten met de Maatschappij van Geneeskunst. Waar een proef met gedeeltelijke gasthuis- kosten een tekort van bijna f4000 ver oorzaakte, begreep het bestuur, dat het zoo niet kon. Er werd, zooals bekend, in de richting van eene Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging gewerkt. Aan 28 le den werd Vi 267 verpleegdagen ver goed. Met de Maatschappij van Geneeskunst Binnenland. De Eerste Kamer nam de begrooting van Waterstaat aan. Buitenland. Nog steeds aardbevingen in Bulgarije. De arresta/tie van Bela Kun. De tocht van de Schuttevaer. werd overeenstemming verkregen over een te sluiten contract voor den duur van 10 jaar. Met achterstand werden geroyeerd 10 gezinnen met een bedrag van f39.57, er bedankten 14 gezinnen met f33.21 en 3 gezinnen vertrokken met f3.30, sa men f 76.08, aan oude achterstand werd f26.05 ontvangen. De kwartaalsgewijze ontvangsten waren resp. f 16.722.72, f 16.837.17, f 16.937.23, f 17.106.42 of totaal f67.603.54. Het jaarverslag werd goedgekeurd even als de rekening en verantwoording. Tot voorzitter van het Fonds werd met algemeene stemmen inplaats van den heer Herman Snijders, die deze vergade ring nog leidde, gekozen de heer mr A J van der Weel. Aangenomen werd een wijziging in .de statuten, waardoor ziji, die den leeftijd van 70 jaar overschreden hebben, niet als nieuw lid kunnen worden aangeno men. In het huishoudelijk reglement werd o.a nade.r bepaald, dat achter de inko- mengrens van f2000 wordt gevoegd „en voorzoover er kinderen zijn f100 meer voor ieder kind". Bij de rondvraiag richtte de heer On derdak zich tot den heer Snijders in verband met diens aftreden als voor zitter en vertrek uit Middelburg. Spr. meent te mogen spreken uit naam van alle bestuursleden en oud-bestuursleden als hjj' hem dank brengt voor de aange name samenwerking. Het fonds is in aie jaren zeer gegroeid en het ledental bijna verdubbeld. Namens leden, deelnemers en bestuursleden brengt spr. den scheiden den voorzitter nogmaals dank en biedt hem als herinnering aan het fonds een boekenmolen aan met een zilveren plaatje, waarop staat gegrift: Aangeboden :door het Middelhurgsch Ziekenfonds 27 April 1928". De heer Snijders zeide steeds het meest gevoeld te hebben voor socialen arbeid. Men maakt h.em allerwege bet vertrek uit Middelburg wel zeer moeilijk. Spr. brengt dank voor de woorden van dank en voor het practiscba en zeer welkome geschenk. 1 1 Een onderscheiding. Aan dein Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer Jhr Mr J. W- Quarles van Ufford is bij de opening der Floralien te Gent, Waar hij namens H. M. de Koningin den' Belgischen Loning kwam begroeten, door Z- M. Koning Albert het Groot Kruis van de orde Leopold n aangeboden. Op 1 Mei a.s, zal' het l2Ys jaar gei leden zijh dat de heer Ir G. Stevens werd benoemd tot Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland. Het nijverheids onderwas en de buiteng emeenten. Over da bijdragen van buitengemeenten voor het nijverheidsonderwijs, waarover in meer dere gemeenten op Walcheren zoo na en 'dan geklaagd wordt, heeft Minister Waszink, naar aanleiding v.an dpor den heer D e Veer gemaakte opmerkingen, in de Eerste Kamer het volgende gezegd: „Het geval dat zich in Middelburg heeft voorgedaan, is het eerste van dien aard. Men heeft, voor walt de afrekening met de buitengemeenten betreft, de ambachts school niet genomen als geheel, maaï zich beroepende op het woord „cursus sen" in het Kon. Besluit de afdeeling timmeren, de afdeeling smeden-hanfcwer- ken en nog eên derde afdeeling, Iaat ons zeggen schilderen, beschouwd als af zonderlijke cursussen en daarop de be- rekeining gebaseerd. De buitengemeente, die aldus wera* aangeslagen, had van dien aanslag ia hooger beroep kunnen gaan. Het schjjnt mjj echter ocgeweascht, op grond ran een afwijkende meaning vas een gemeentebestuur, een vgjzjgiog vao e Kantoor Groote IVIarkt 21 Telefoon 74 (2 lijnen)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1