en Partijen. No. 177 Vrijdag 27 April 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. fingen. amsche Lloyd BANK - GOES uurwijnen, FRÈRES, 3URG. N. Timmerman, ansknecht sknechts LRAVEN. Sint Vagenknecht. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Vraagt Catalogus. 3 op dit blad L 12.251.50 en 7.35 Concert xrkest. 20520 Trioc on- irt. 8-25 Strij-k- oordracht i. h. Strijkkwartet. Nederland. am n. New.York, P1 55 m. W. v. EL., uitr., 25 te Patavia. adang. van, Suez. Lloyd. te Sabang. te Singapore. Londen, ia n. Rott. erim. ERBERICHT. avond van 27 >stel. tot Zuidel. of half bewolkt, Z. W. mogelijk ilking en geringe Idag 2 UUTi ang stelt In een glas min- Js op kwaliteit. vele aangeboden koopt dan in den en Wijnhandel j der Firma koope Wijnen. per flesch (zoet) f 0,85 uit Afrika Bordeaux) f 1.— Bordeaux) f 1.25 witte wijn) f 1.30 :n zoet f 1.25 t, zeer fljn fl.25 it en zoet £1.25 i. zeer fijn, £1.25 vijn der Algiers, £1.30 £2.25 en £2.50 ■anging van per Liter f2.20 per flesch f3.50 claie korting, an glaswerk, franco. ld2000 ge- I. Dakpannen. UKSE, Timmer- souwer, Schore. rt-Maatscbappij, Koninklijke kantoor Goes, ar. Sollicitaties telljk met op- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Jureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementspr ijs Per 3 maanden, franco per past, f3. Losse nummersf0.35 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel .neer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting V Tc hoog getaxeerd. „Het Volk" had eenigen tijd geleden den droeven moed in verband met het optreden van den heer Rutgers to Genève het volgende te schrijven: En wat Mr Rutgers betreft, gansch het vaderland stond verwonderd, toen de goochelaar Colrjn hem als Minister van Onderwijs uit zijn tooverkast te voorschijn liet treden. Mr Marchant sprak in dien tijd over de coalitie als over een vereeniging ten doel hebben de, aan haar leden een baantje te be zorgen. Hij noemde daarbij niet Mr Rutgers naam; dat was niet noodig. De glorie duurde kort. Maar is Genève niet 'iets te belangrijk om als toe vluchtsoord te dienen voor een 'afge dankt bewindsman, die moet worden onder dak gebracht? Toen de heer Anernai in de Eerste Kamer op dit schandelijke citaat de aan dacht vestigde had de heer Wibaut niet den moed het voor zijne rekening te nemen. Maar de heer Moltmaker durfde wel. Hij schaamde zich niet uit te roepen: „Dat citaat neem ik voor mijn rekening, dat mag u w'el weten l" Dat was heel dapper van dezen rooden Senator. Maar veel plezier heeft hij er toch niet van beleefd. Het bezorgde hem een afstraffing van den Minister, die, hoewel weinig woorden weTden gebruikt, niet mis was. Na er op gewezen te hebben, dat de heeren Wibaut en Van Embden er prijs op stelden uiling te geven aan hun groote waardeering voor hetgeen de heer Rut- fers op vredeagebied bij andere gelegen eden 'had gedaan, liet de Minister ten opzichte van de even domme als onbe hoorlijke uitlatingen, die de heer Molt maker voot zjjne rekening nam, een scherp protest hooren. Ik wensch, zoo zeide hij, daarover geen woord verder te zeggen, en vertrouw, dat de heer Moltmaker zelf, over deze, zoo wel tegenover den heer Rutgers als tegen over de Regeering onbehoorlijke en onware uitlating, reeds thans oprecht leedwezen gevoelt. Dit bleek echter niet het geval. De roode Senator trachtte wel de uit spraak te verzwakken, maar hij kon er niet toe komen over zijn onbehoorlijk optreden leedwezen te betuigen. De Minister had zijn politiek fatsoen te hoog getaxeerd. V Profanie. De heer Klaas de Vries, algemeen se cretaris van „Volksonderwijs" heeft te Goes het pleit gevoerd voor de openbare school. Noodzakelijk was dit, goed beschouwd, niet. Immers van de bijzondere school werd zooveel kwaad verteld, dat niet anders verwacht kan worden, dan dat ons volk zich daarvan vol afkeer zal afwenden. Bovendien kwam de heer Jac. Welleman met de verrassende mededeeling, dat vele leerlingen, die thans gedwongen op de bijzondere schoolbanken zitten, later de beste propagandisten voor de openbare school zullen worden. Er is dus voor die school nog een zeer mooie toekomst. De vooruitzichten zijn 'zóó gunstig, dat propaganda feitelijk over bodig moet worden geacht. De vraag kan zelfs gedaan worden, ot het niet in 't belang van de openbare school zou zijn, indien een propaganda als te Goes gevoerd, achterwege hleef. De heer Klaas de Vries heeft zich toch, blijikens het verslag in de „G. Crt." aan een ergerlijke profanie schuldig gemaakt. Ons devies, zoo betoogde hij, luidt: „Laat de kinderkens tot me komen, en verhindert ze niet." Dat wil zeggen: „Kin derkens zonder uitzondering, welke gods dienstige en politieke richting de ouders ook mogen kiezen." De heer De Vries moet natuurlijk zelf weten, pp welke wijze en met welke middelen hij propaganda wil voeren. Maar xyij durven hem wel de verzeke- rmg geven, dat ons Zeeuwsche volk op een dergelijk misbruik van des Heilands woorden niet gesteld is, en dat het zich vol afkeer afwendt van een school, die voor ieders godsdienstige overtuiging eer bied heet te hebben, maar welks verdedi gers zich niet ontzien, de gevoelens van hen die Gods Woord hoog wenschen te houden, op ruwe wijze te kwetsen. Socialisten en Communisten. Vaak krijgt men den indruk, dat er ttusschen Communisten en Socialisten een scherpe tegenstelling bestaat. En ex is inderdaad verschil van tactiek. Maar in den grond der zaak is er toch ook een innerlijke verwantschap, die door de Soc. Dem. niet geloochend wordt. Dat zien we ook hij de verkiezingen in Frankrijk, waaromtrent „Het Volk" het volgende meldt: De federatie van Rijssel heeft beslo ten, de in de minderheid gebleven soci alistische candidaten terug te trekken voor de communisten. Men is hiertoe overgegaan, omdat de communisten van Rijssel bij voorbaat hadden beloofd hun candidaten terug to trekken, indien zjj in de minderheid zouden komen. Er is daar dus een volledige samen- s werking. De Socialisten kunnen van de Com munisten soms veel kwaad zeggen, maar in de practijk beschouwen zij ze toch als hunne naaste geestverwanten. 'tKan goed zjjn, dit niet uit het oog te verliezen. De Oceaan-vliegers. De drie Bremen-vliegryrs zijn gistermor gen met een Ford vliegtuig van Green- ley- Island vertrokken. Naar gemeld wordt, zjjn de ijstoestan den zoo slecht geworden, dat het ver trek van de Ford ten zeerste noodzake lijk was. Ook de „Bremen" moet ten spoedigste van Qreenly-eiland verwijderd worden. Misschien zal dit per schip ge schieden. Gisternamiddag hebben de vliegers een tusschenlanding te Lake St. Agnes ten Noorden van Quebec gemaakt om den benzine-voorraad aan te vullen en hel onderstuk van het vliegtuig door wie len te vervangen. Volgens een bij de directie van den Nord Deutsche Lloyd te New York ont vangen bericht hebben de Duitsche vlie gers hun voornemen te kennen gegeven om de begrafenis van den Amerikaan- schen vlieger Bennett bjj te wonen. De toestand van Briand. In tegenstelling met bepaalde geruchten gaat de toestand van Briand aanmerkelijk vooruit. Gister is de temperatuur een graad gedaald, de algemeene toestand is beter, de stemming uitmuntend. De artsen hebben vastgesteld dat Briand geen orga nisch letsel heeft. Vandaag werd in de om geving van Briand gezegd, dat er geen ver ergering is en dat de ziekte normaal ver loopt. Een nieuwe aardbeving In Bulgarije. Gisternacht zijn "Warna en de kust van de Zwarte Zee geteisterd' door een hevige aardbeving. Door reusachtige vloedgolven werd groote schade aangericht. Men vreest, dat Warna hetzelfde lot zal treffen als Philippopel. De aanslag is Milaan. Te Milaan zijn in het geheel 570 perso nen in verband met -den aanslag in hech tenis genomen. Ongeveer driehonderd zijn weder in vrijheid gesteld. Zes personen, die beticht worden een rol hij den aanslag te hebben gespeeld, zullen door een bui tengewone rechtbank worden gevonnist. Verder zullen 42 personen -zich voor de zelfde rechtbank te verantwoorden heb ben wegens het aantasten van de autori teit van den Staat. Het onderzoek is nog niet ten einde. Het weer en de oogstverwachting. Volgens de gegevens van het instituut voor geografie te St. Petersburg is de lente in -het grootste deel van Rusland dit jaar te laat begonnen, zoadat de tijd, die over is voor den uitzaai korter is dan normaal. In Zuid-Rusland heeft het koude weer der laatste maanden met nachtvorsten, nadat de sneeuw reeds gesmolten was, schade gedaan aan het zomergraan, dat verleden jaar herfst was uitgezaaid. Gedeeltelijk zal er overgezaai'd moeten worden. Hoewel de toestand in verschillende dis tricten ongunstiger is dan in gemiddelde jaren, bestaat er voorloopig nog geen re den tot ongerustheid. Wat een algemeene verkiezing kost. Een Rijksdagverkiezing is een duur zaakje voor het Duitsche rijk, daar het de bondsstaten alle gemaakte kosten en de gemeenten 4/5 te vergoeden heeft. In 1924 heeft het rijk daarvoor 1,120,600 M. moe ten neertellen. De kosten die de gemeenten te dragen hadden, bedroegen 179,600 M zoodat alles bjj elkaar 1,300,290 M. is uit gegeven. Springvloeden bij Piraeus. Naar ui't Athene gemeld wordt, hebben krachtige springvloeden tot gevolg gehad, dat het water weer 60 cM. is gewassen. De vulkaan 'bij Corinthe is opnieuw begin nen te werken. Ook op de eilanden Syra en Mytilene is tengevolge run de aardbe ving groote schade aangericht. Een nieuw type vliegtuig. De bekende vliegtuig-ingenie-ur Dornier heelt meegedeeld, dat een nieuw type vliegtuig wordt gebouwd, dat in staat zal zijn 120 personen te vervoeren éin be stemd is, om den stoomschepen en spoor wegen ernstige concurrentie aan te doen. Waarschijnlijk zullen deze vliegtuigen eerst voor vluchten boven het Zuidelijk deel van den Atlabtisehen Oceaan worden gebruikt, aangezien de weersomstandig^ heden daar beter zijn dan op het Noorde lijke gedeelte. Door deze proefvluchten moet men zekerheid verkrijgen omtrent de veiligheid en de capaciteit van de vliegbooten, teneinde een regelmatig ver keer te kunnen organiseeren. Het zal dan nog slechts een stap verder zijn om nog gfootere vliegtuigen te bou wen die een regelmatig verkeer over het Noordelijk deel van den Atlantischen Oce aan kunnen verezkeren. Hoe het te Corinthe toeging. Ontbering en gebrek -hebben ziekten, vooral longontsteking onder de ongeluk kige slachtoffers der aardbeving te Co rinthe doen uitbreken. Van de 2800 hui zen te Corinthe is er thans geen enkede meer bewoonbaar. De klok in een der muren van het' stadhuis, welke nog steeds stilstaat, wijst het noodlottige tijdstip-, acht minuten over tien, aan. De verwoestende schok, welke vooraf gegaan werd door een verschrikkelijk ondergrondsch gerammel, was zoo krach tig, dat de mensehen qp straat, niet op de been konden 'blijven en tegen den! grond geworpen werden. Enkele seconden later hoorde men een ontzettend lew aai van ineenstortende huizen; de stad werd in een zware wolk van stof gehuld, ter wijl door verwoesting van de èlectrische centrale volkomen duisternis intrad. Het was een verschrikkelijk gezicht ouders met hun kinderen in de armen naar veilige plaatsen te zien snellen en de reddingspogingen van andere lieden te aanschouwen. Aan dit ontzettend beeld paarde zich dan nog het gekreun der stervenden en gewonden. Een oude vrouw, die met 'twee harer kleinkinderen het huis uitsnelde, hoorde dat hun driejarig zusje nog was achter gebleven. Grootmoeder keerde te-rug om het slapende kind te redden, doch op hetzelfde oogenblik stortte het huis in .en den volgenden morgen vond .men de lijj- ken der oude vrouw met haar drie klein kinderen. De dienstdoende ambtenaar in bet tele graafkantoor, holde, toen hij! den eersten schok voelde, met zijn vrouw en twee kinderen naar zijn Joestel, om de regee ring het nieuws van de aardbeving te seinen. Hij had nauwelijks den tijd om de woorden „Help, groote ramp" door te sei nen, of hij werd .met zjjn gezin - onder de puinen van het instortende gebouw bedolven. De Activisten in vrijheid? Een Brusse-lsch correspondent verneemt, dat de minister van justitie een wets ontwerp gereed heeft om de straffen te gen de activisten, die den vijand gediend hebben, verjaard te doen verklaren. Op die wijze zou Rorms binnen twee maan den worden losgelaten, terwijl de veroor deelde activisten, die in het buitenland verblijven, naar België zouden mogen te- rugkeeren. De bloemententoonstelling fe Gent. Het succes der Gentscbe bloementen toonstelling houdt aan. Reeds is zij door verscheidene honderdduizenden bezocht, en nog worden „talrijke extra-treinen met kijiklustigen verwacht; ook met honder den toer-auto's en duizenden particuliere auto's werden deze dagen bezoekers aan gebracht. Hoewel door de warmte de bloe men wel eenigszins hun friscbheid ver loren hebben, loont het bezoek nog steeds de moeite. In de Nederlandsche afdeeling konden de bezoekers ook Donderdag slechts voetje voor voetje aanschuiven, zoo druk ging het er toe. De bezoekers zjjln thans vooral menschen uit Vlaande ren en Walenland, Nederlanders, waarondeT veel Zeeuwen en voorts Prainsohen. Korte berichten. Te Londen wees de thermometer Woensdag 67 graden Fahrenheit in do schaduw en 110 in de zon aan. Het was de hoogste temperatuur sedert September jl. en de zonnigste April-dag sedert 1921. Be-geerljjlfce oom en tante. Een ykm-erikaan Mr Walter May is met zi.jin vrouw en 67 familieleden naar Parijs gekomen om daar zijln zilveren bruiloft te vieren. Hij! heeft al zijn gasten bijl het zilveren feest een reisje naar Europa aangeboden. „De Waarheidsvriend" antirevolutionair. Op de jongste jaarvergadering van den Geref. Bond tot verbreiding en verdedi ging van de Waarheid in de Nederland sche Hervormde (Gereformeerde) Kerk, is een vrij scherp debat gevoerd over de politiek. Er waren er, die verlangden, dat het Bondsorgaan zich van politieke beschou wingen zou onthouden. Anderen wilden, dat het de dingen slechts principieel zou belichten en de practische zijde der po litiek buiten beschouwing laten. Vain de bestuurstafel werd rondweg uit gesproken, dat „De Waarheidsvriend" van af het begin Anti-revolutionair is geweest en het ook zal blijven. Een der aanwezige predikanten ver klaarde, dat er in den laatsten tijd ook al in- den Bond van Herv. Geref. Jonge- lingsvereenigingen een streven is om de politiek „er buiten te houden", juist door hen voorgestaan, die zich door de af brekende politiek van. Ds Kersten laten leiden en blijkbaar gevoelen, dat zy er niets positiefs voor in de plaats kunnen stellen. Wy móeten ons daardoor niet laten beïnvloeden! zeide deze spreker. D^ hoofdredactie besprak nu deze ge- dachtenwisseliag in een afzonderlijk arti kel, onder het opschrift: „Onze Bond en de politiek" en zegt er o.m. dit van: „Vanaf het eerste no. van „De Waar heidsvriend' 'hebben we in ons Bonds blad „aan politiek gedaan". Toen deden anderen nog niet aan po litiek. Die bleven rustig achter de kachel zitten en lieten de Anti-revolutionairen de geesteskinderen van Groen, maar wor stelen. Vanaf onze eerste gemeente heb ben we daar droeve, de droevigste erva ringen van opgedaan, bij hen, die nu „Kerstinnen" zouden vgenoemd kunnen worden. Nu doet ieder aan politiek. En nu zou men ons den mond willen snoe ren. Nu zij aan politiek-doen begonnen zjjn, en de scherpste pijlen dag aan dag en week aan week, afschieten, waarhij namen en aangelegenheden van persoon lijken aard keer op keer genoemd worden, en waarbij de scherpste kleuren van het palet -getrokken worden nu .zou men ons het zwijgen willen opleggenI En heel vromelijk komt men dan bij ons, om te zeggen: de Bond moest niet aan po litiek doen; uit „De Waarheidsvriend!" moest de politiek verwijderd worden. Ons antwoord is altijd geweest: dat' doen we n o o i 11 Neen, nooitl Dat we met de politiek begonnen zyh, kwam voort uit ons beginsel; boorde bij ons doel en streven; zat onlosmakelijk vast aan onze Bondsbeweging." Christelijke belasting-ambtenaren. Gisteren is te Utrecht de jaarlijksche vergadering gehouden van den Bond van ambtenaren bij 'sRyks belastingen op Christelijken grondslag. De voorzitter, de heer J. Kooyman, ver welkomde in zijn openingswoord o.a. in het bizonder den heer J. Bakker, als vertegenwoordiger van de christelyk-his- torische Kamerfractie en den heer K. Kruithof, voorzitter van het Christelyk Nationaal Vakverbond. De heer mr H. Bijleveld, die als vertegenwoordiger van de anti-rev. kamerfractio de vergadering zou bijwonen, had bericht van verhinde ring gezonden. Verder wees spr. er op, dat voor de rechtspositie van de ambtenaren nog veel moet worden gedaan. Hy meende, dat men het aanhangige wetsontwerp, waar mede spr. het niet heelemaal eens is, béter kan steunen dan er tegen te zyn. Binnenland. De Eerste Kamer behandelde de Water- staatshegrooting. Weer nieuwe gevallen van meningitis na vaccinatie. Het Voorl. Versl. der Eerste Kamer over de wijziging der L. 0.-wet. Een ongeluk in de mijn „Holland". Buitenland. De toestand van Briand. Nog steeds aardbevingen. Springvloeden in Griekenland. De Oceaan-vliegers van Greenly-eiland vertrokken. Aan de Koningin werd een telegram van 'huldebetoon gezonden. Volgens het daarna aan de orde gesteld en goedgekeuxd jaarverslag werd dehee* Rooseboom in het afgeloopen jaar als bezoldigd bestuurder aangesteld. De heeren J. Kooyman, voorzitter; C. Marees, algemeen bestuurslid; K. Bis schop te Enschedé; R. Huizing te Zeven bergen en P. Spek te Amsterdam werden als zoodanig herkozen, terwijl in de plaats van den heer Vermaas te Dordrecht ars bestuurslid gekozen werd de heer J. Piek te Lobith. De heer J. Bakker, lid van de Tweede Kamer, heeft, daarna als lid van de Chr. Historische Kamerfractie de vergadering toegesproken, voor welke woorden da voorzitter heeft bedankt. Verder werden 'verschillende voorstel len, beoogen-de lotsverbetering, aangeno men. Zoo zal er voor geijverd worden, dat klerken, geslaagd voor ryksklerk, toe gelaten worden tot het examen voor ad junct-commies, en om het verlof van 12 op 15 dagen te brengen. Correspondentie met Nederl.-Indië, enz. Met ingang van 27 April wordt de ge legenheid geopend om correspondentie voor Britsch-Indië, Singapore en Nederl.- Indië des Vrydags te verzenden met de 1-uchtverbinding Nederland Pary's-Marseil- le. Deze correspondentie wordt doorgezon den met de schenen van de P. en O.-lijn welke Vrijdagnacht van Marseille afvaren. Voor het luchtvervoer is een extra-recht verschuldigd van vijf cent per briefkaart en vijf cent per 20 gram of .gedeelte daarvan voor de overige stukken. Na inenting met koepokstof. In de week van 8 tot en met 14 April zijn blijkens de „St. Crt." bij het Staats toezicht op de Volksgezondheid twee ge vallen van meningitis aangegeven, voor gekomen bij kinderen, die kort te voren ingeënt waren mét koepokstof. In hoe verre eenig verhand tusschen de inenting en het ontstaan der ziekteverschmselen kan worden aangenomen wordt nader on derzocht. De melkprys. De grondprys van de melk wordt in Zuid-Holland met ingang van vandaag met een cent verlaagd tot 7i/j cent per liter. Wjjziging L.O.-wet en Leer plichtwet. Volgens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer, over het wetsontwerp' tot wij ziging van de L.O.-wet en de Leerplicht wet, betreurden eenige leden het feit, dat de regeering teruggekomen was van haar oorspronkelijk voornemen, om den stand van zaken, zooals deze was ge creëerd door de wet van 30 Juni 1924, in de naaste toekomst onveranderd te laten, m.a.w. de opschorting der zeven jarige leerverplichting te handhaven, als mede de verhoogde leerlingenschaal, en wel ten aanzien van eerstgenoemde aan gelegenheid. Enkele l%den sloten zich aan bij het betoog van den heer Zijlstra in de Twee de Kamer. De leden, die op finaticieéle gronden de indiening van dit ontwerp betreurden, vroegen zich af, waarom hiermede zoo groote haast betracht was, te meer, daar het onderwijsbudget reeds zeer zwaar is belast. Op continuatie van den bestaan- den toestand zou door hen meer prys zijn gesteld. H.i. is de financieele toe stand des lands nog geenszins van dien aard, dat men zich reeds nieuwe sociale maatregelen kan veroorloven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1