üitgebroide stock bij den vertegenwoordiger van Iceland: Wat is Fillerless Cord? de minste wrijving UfCIZ" Fillerless Cord geeft VRAAGT UW HANDELAAR! Imp, voos Nederland i „R.A.M.I. B. J. SLAGER, Strandboulevard 108. VUSSiNGEN. Tel, 87. Sfaten-GeneraaL USt de Provincie, Zoeklichtjes, BHDE Meermalen wordt ons deze vraag gesteld. Het ant woord hierop is vervat in onderstaande afbeelding. CONCLUSIEHoe. minder wr(/ving, hoe grooter levensduur, en daarom is Ftsk de band, die minder kost dan hij moest kosten. n Leenwacdeu, Roiterskwertier 37. - Amsterdam, M.Z. Voorburgwal 75a. "sa is, dan elgsnlijk ds grootste luohtrer- keers-optimist had durven denken. Nadat van der Hoop en van Weerden Poelman hun vermaarde eorsle IndiS- vlncht hebben volbracht, zijn in 1927 twee heen- en terugvluchten uitgevoerd, de eerste door Geysendorffer en Scholte met van Lear Black als passagier, de tweode door Koppen en Frijns. Op grond van de daarbjf verkregen ondervindingen meent nu de K. L. M. wel te kunnen overgaan tot een vasten proef dierst, gedurende één jaar. Elke maand één vlucht! Maar Plesman is voorzichtig! Het plaö is vastgesteld voor het volgend jaar; on dan is er vermoedelijk al weer heel wat ervaringsmateriaal toegevoegd aan dat, wat wy thans hebben. Want dit jaar zul len zeven zegge zeven vliegtuigen door de lucht naar Indië worden overge bracht. Vier driemotorige Fokkers, dia bestemd zjjn voor de Indische burgen luchtvaart, benevens drie Dornier-Wal- vliegtuigen, die bij Aviolanda gebouwd worden en die voor de Indische Marine- luchtvaart bestemd zijn. Die vier Fokkers zullen ook post mee nemen: dat zal dan die vier keeren ge noeg ervaring geven om voor de groote proef in 1929 en 1930 een voorloopig vast postrecht voor den vliegdienst naar Indië te kunnen fixeeren. De mededeeling van den heer Plesman in de bijeenkomst van het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft den correspondent van 't Handelsblad aanleiding gegeven de zen nadere inlichtingen te vragen. Hjj vernam van den directeur der K. L. fï. dat de twaalf vluchten, in 19291930 uit te voeren, heen- en weervluchten zul len zijn. Twaalf maanden achtereen zal per maand één vlucht heen en één vlucht terug worden uitgevoerd. Zoowel voor de vier vluchten m dit jaar met de Fokkers heen als voor de twaalf vluchten heen en weer zul len passagiers zich bij de Kon. Luchtv. Mij kunnen laten inschrijven. Voor elke vlucht, heen of terug, zai een vrachtprijs van f 3600 per passagier worden geheven. Meer kon de heer Plesman voor loopig niet mededeelen. „Wie zullen de eerste passagiers op de vaste lijn naar Indië willen zijn?" vroeg hjj wel. Geljjk onze zestiend'eeuwsche voorva deren ter zee pioniers waren, die door fcun gedurfde ontdekkingsreizen naar on bekende verre landen do goheelo wereld ten voorbeeld waren, terwijl de kooplie den van dien tijd gesneden uit het zelfde hout al hun energie op diezelf de reizen concentreerden, zoo zjn het thans in dezen nieuwen tjd weer Neder landers, krachtige, kloeke durf-kerels, die de wereld den weg wijzen. Want wat hier is voorbereid door Ples man en zyn staf, is nog door geen enkel land bestaan. Zelfs Engeland, met zijn onuitputtelijke hulpbronnen en zjjn even redig zooveel grooter aantal vliegtuigen, met zjjn luchtvaart-indust ie en zjn mo toren-bouw, zelfs Engeland heeft nog geen regelmatige luchtverbinding van het moederland met een der koloniën aan gekondigd. Deze daad van de K. L. M., die van durf spreekt en van ongebreidelde ener gie, zal nier nalaten groolen indruk te maken in de geheele wereld. En daarmede zal dan tevens een ge heel nieuw tijdperk der handels-aviatiek worden 'ingeluid. België an Nederland. dedeeling van het regelingscomité in de plaatselijke bladen, „geëscorteerd door een militaire eerewacht"? Is de min. van Justitie niet van meening da it wij hier te doen hebben met een ver momde processie, in strijd met het be staande processieverbod? Is de minister van Oorlog niet overtuigd van bet ongepaste van het zich bedienen van een militair escorte ter opluistering van een plechtigheid, die voor een groot deel van Renkums bevolking tot groote ergernis zal zijn? Zijn de ministers bereid om stappen te doen, ten einde tijdig zulk een ergernis te voorkomen? Zondagsdienst der treinen Eenigen tijd geleden had de directie der Nederl. Spoorwegen aan den minister vaa Waterstaat ter goedkeuring voorgelegd de ontwerp-zomerdienstregeling, welke rich onderscheidde van die van 't vorig jaar, doordat het aantal op Zondag loopende treinen uitgebreid was. Naar wij thans vernemen, heeft het De partement zijn goedkeuring aan dit ont werp onthouden, zoodat het aantal Zon- dagstreinen dit jaar niet grooter zal zijn dan vorigen zomer. R aad van State. De nieuwbenoemde vice-president van den Raad van State, mr F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, heeft gisteren zijn werkzaamheden aangevangen. Gis terochtend presideerde hij' de openbare vergadering van de afdeeling voor de ge schillen van bestuur. NEDERLAND EN BELG1E, D<s N. R. Crt. vestigt de aandacht op eon uitvoerig en brief van den Brussel- schen correspondent van de „Temps" een van de voornaamste Fransche bladen. De correspondent herinnert er aan, dat het Nederlandsch Belgisch ve:drag al meer dan een jaar ge'eden door de Eerste Ka mer verworpen werd. Hij meent, dat de sindsdien gevolgde uitste1 politiek gunstig is voor de Nederlandsche diplomatie, maar voor "België zéér gevaarlijk kan worden. Het artikel herhaalt de bekende klach ten omtrent het vermeende tekortschieten van Nederland inzake hot baggeren, on derhouden en verbeteren van de Schelde tusschen Antwerpen en de zee. Een Ne- deri.-Belgische of internationale commis sie van beheer zou daartoe noodig zijn. Dit klemt te meer, daar de Nederlanders in Zeeland bepaalde dijken aanleggen, ten gevolge waarvan de Schelde kan verzan den. De correspondent schermt met het spook van Brugge, welk lot Antwerpen zou dreigen. Hij ontleent aan een Belgisch tijdschrift den eisch, dat de Schelde moet worden geïnternationaliseerd. België heeft naar de meening van den correspondent vooral ten opzichte van de politieke bepalingen vele concessies gedaan. Het schijnt geen nieuwe te kun nen doen zonder levensbelangen .op te offeren. De tjd, die verloopt, maakt het overleg aldoor moeilijker en Nederland minder handelbaar. Hjj eindigt met de rol te schetsen, dio Engeland en Frankrijk bij nieuwe onder handelingen zullen kunnen spelen. Zij kunnen dan bemiddelend of als scheids rechter optreden. Ook de raad van den Volkenbond zou met arbitrale bevoegd heid bekleed kunnen worden. Tenslotte zou 'het geschil rechtstreeks voor den raad van den Volkenbond kunnen worden gebracht. Op het oogenblik, dat hij het artikel schreef, kon de correspondent de verkla ring niet kennen, door minister Beelaerts van Blokland in de Eerste Kamer afge legd. EERSTE KAMER. Onderwijs. Bij de gisteren voortgezette behandeling van'de begrooting van Onderwjjs, Kunsten en Wetenschappen, betreurde dhr Po- 1 a k (S.-Dhét, dat het deskund'ge ele ment ontbreekt in de commissie van voorbereiding voor de wettelijke regeling van de natuurbescherming en vraact spoe dige totstandkoming van de wetteljke re geling betreffende de monumentenzorg. De heer De Zeeuw (S.-D.j pleitte voor handhaving van den dns-jarigen cur sus van ambachtsscholen. Minister Waszink beantwoordde al lereerst den heer Ossendorp, die vergat, met de veranderde omstandigheden reke ning te houden. Dit kabinet heeft in de eerste plaats zich ten doel gesteld de be'asffngen te verlagen. .Men kan toch niet tegelijk vele millioenen voor andero doeleinden be schikbaar stellen. De kunst om van twee walletjes te eten verstaat de regeering niet. Alleen inzake den 7-jarigen leerplicht is de regeering hiervan afgeweken, om dat het hier een zakelijk beginsel betrof en een uitgaaf in eens, die toch in 1930 moest worden gedaan. Spr. kan geen toezegging doen inzake verlaging van de leerlingenschaal. In elk geval is terugkeer 'tot de cijfers van 1920 uitgesloten. Overigens kan hij zich over deze zaak niet uitlaten, nu het parlemen tair initiatief zich van deze zaak heeft meester gemaakt. Regeling van het voorbereidend lager onderwijs bij de wet moet achterwege blijven, zoolang de regeering niet instaat om 'de gemeenten een bijslag te geven in de kosten, welke die regeling voor de gemeenten zou medebrengen. Voor het onderwijs aan schipperskin deren wordt reeds heel wat gedaan. O.a. is het bedrag voor de huisvesting van schipperskinderen van 50.000 tot 75.CÖ0 gulden verhoogd. Het is onbegrijpelijk, dat de heer Os sendorp slecht te spreken is over het toelatingsexamen voor de K.B.S. Thans zijn er jongens, die absoluut ongeschikt zjn voor het middelbaar onderwijs, op de H. B. S. toegelaten. De nieuwe maatregel is in de kringen van het middelbaar onderwi's met jubel begroet. En deze leeraren, niet do ondir- wjzers bij het lager onderwijs, hebben ten deze recht van spreken. Het ware ge- wenscht do oischen vaa hot toelatings examen in gemeen overleg vast te stellen De kwestie der onderwjzerssalarissen is geen zaak meer van sprekers depar tement, doch een zaak van het getieeie kabinet geworden. Het landbouwhuisonderwjs heeft ook sprekers belangstelling. Spr. zal zien wat meer geld daarvoor te vinden, dan tot nu toe mogelijk was. Wat do 3- of 2-jarige ambachtsscholen betreft, spr. is nog niet gekomen tot het vaststellen van algemeen geldende rege len. Dit neemt niet weg dat spr. in spe ciale gevallen belanghebbenden tracht te overtuigen, dat dit onderwjs evengoed kan worden gegeven in 4 haïfjaarljksche cursussen. De school moet zich in hoofdzaak be perken lot opleiding voor handenarbeid. Groote, niet noodzakeljke uitgaven voor machines kunnen dus worden vermeden. Bij inkrimping van den cursusduur kun nen ook meer leerlingen worden opgeleid, zonder dat de exploitatie-kosten stijgen. Thans zoeken veel te veel leerlingen die van de ambachtsschool komen een plaats op de teekenkamer in plaats van in de werkplaatsen. Nadat vervolgens de heeren de Veer en De Zeeuw gerepliceerd hadden, werd de begrooting zonder h.st. aanga- nomen. Marine en Oorlog. Daarna kwamen de begrootingen van Marine en Oorlog, die na korte discus sie werden aangenomen resp. met 25 tegen 12 en 82 tegen 10 stemmen. Waterstaat. Bj de Waterstaatsbegrooling besprak de heer De Mura 11 (V.-B.j do onbe waakte overwegen. Hij betoogde, dat niet alleen de veilig heid van het publiek, maar ook die der spoorwegen groot gevaar loopt, gezien da vele ontsporingen, die bij ongelukken op onbewaakte overwegen plaats hebben. Vroeger is spreker voorstander geweest voor het niet doen bewaken van sommige overwegen. Maar de gang van zaken is zoodanig, dat hij thans zijn stem niet aan de begrooting zal geven als de mi nister hem niet de verzekering geeft, dat deze vivi sectie op den staatsburger oen einde zalnemen. De minister acht de bewaking te duur, dan zou men hetzelfde kunnen zeggen van het toezicht op het stoomwezen. Het kan waar zjn dat de meeste ongelukken te wijten zijn aan onvoorzichtigheid. Doch dit zegt spreker niets. Maar als de minister een automobilist was en hij zou na vijf uur aan het stuur gezeten te hebben op een overweg komen, zou hij, vermoeid, niet eens weten, dal hij op een overweg was! Is het niet onverantwoordelijkheid bv. een overweg b:j Rilland Bath. wa,v de mailtrein, die verlaat is, met een vaart van 109 K.M. per uur doordondert, on bewaakt te laten? Bj Kethel is het pre cies hetzelfde. Aan het slot van zjn rede diende spr. een motie in, waarin de Kamer als haar meening uitspreekt, dat voor alle over wegen, die naar het oordeel van hef Rijkstoezicht bewaakt .dienen te worden, een bewaking wordt ingesteld en dat, in afwachting van de resultaten van het onderzoek der te benoemen veiligheids- commissie, niet verder tot opheffing der bewaking van overwegen mag worden overgegaan. De vergadering werd verdaagd tot Don derdag 11 uur. Vereeniging voor Zieken huis verpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Wij zjn thans in staat iets meer mede te dealen over d"ze in wording zijnde vereeniging, wier tot standkoming, naar nu reeds is gebleken, van vele zijden met sympathie zal worden begroet. Vroeger meidden wij reeds, dat een voorloopig comité was gevormd ter voorbereiding van de oprichting der ver eeniging. Dat Comité heeft thans eenige malen vergaderd en heeft een ontwerp statuten en huishoudelijk reglement opge steld. Het ligt in de bedoeling voorloopig aan de leden oen tegemoetkoming jn de kosten van ziekenhuisverpleging gedurende min stens 25 dagen te verkenen. Het bedrag de zer uitkeering per lid en per verpleegdag wordt telkenjare op de ledenvergadering vastgesteld, maar is in geen geval hoo- ger dan de verpleegprjs 3e klasse. De contributie zal worden voorgesteld op 5 cent per week en per lid, tot een maximum van 20 cent per gezin (inwo nend personeel en kinderen boven IR jaar worden niet tot het gezin gerekend, maar moeten eventueel persoonljk als lid worden ingeschreven). Door hel Bestuur erkende vereemigingen of stichtingen met een minimum aantal van ICO ingeschrevenen genieten ern door de alg. verg. te bepalen korting op de contributie, mits zulke vereenigingen en stichtingen dan ook zelf voor de inning der contributie zorg dragen en zich daar voor verantwoordelijk stellen. Statuten en huishoudeljk reglement zul len in een binnenkort te houden oprich tingsvergadering worden besproken en daar moeten worden vastgesteld. Tot die vergadering heeft ieder, die zich vóór of tijdens dio bijeenkomst als lid opgeeft, toe gang. Daar zal ook het definitieve be stuur, bestaande uit minstens 9 leden, moeten worden gekezen. De drie medische leden van het voor loopig comité, dio in de 'voorbereiding zulk eon voornaam aandeel hebben ge had, achtten het echter rawenseht zich au terug to trekken. Zij beschouwde» Do „Goesche Crt." windt zich een wei nig op, omdat ik in afkeurenden zin over attracties op politieke vergaderingen enz. zou hebben gesproken en 't zou heb ben doen voorkomen alsof de attractie een stempel van lichtzinnigheid op neu trale en liberale vereenigingen drukt. 't Geval wil echter, dat ik me daar- over niet heb uitgelaten. Ik heb al. een gewezen op een tegen- stel.ing tusschen wat Mr Fock, de leider van den Vrijheidsbond, constateerde en profeteerde en wat te Goe3 gezien werd. Mr Fock voorspelt een geweldige aan was van het liberale stemmencjfer. Hem hooronde zou men denken, dat er groote belangstelling is voor de liberale poli tiek. Terwjl in Goes de amusementsfrac tie en de politieke frac'ie samen nog niet een behoorlijke zaal konden vullen. Ik heb de voorspel ingen van Mr Fock niet in twjfel getrokken. Alleen betoogde ik, dat de groote ge beurtenissen die h j verwacht hare schadu wen in Goes niet vooruitwerpen. Dat is alle3. En da „G. Crt." Bpreekt het niet tegen. OPMERKER. hun arbeid als afgedaan. In de laatst® vergadering van het Comité werd hun hartelijk dank gebracht voor hun initiar tief en voorbereidenden arbeid. Het Comité, dat de zaken voorloopig leidt en de stichtingsvergadering voor bereidt, bestaat uit de hoeren; Mr Mes, burgemeester van Heinkcnszand, voorzit ter; A. de Lange te Goes (Klokstraat), secretaris, A- M- Simons en A. M- Over huif te Goe3 en M. Scheele te Ierseke. Het is de bedoeling de vereeniging met 1 Juli in werking te brengen. Z'j die zich vóór dien datum als lid opgeven, krjgen onmiddellijk, vanaf 1 Juli, re ht op uit keering. Zij, die zich later aanmelden ver krijgen eerst drie maanden na hun lid- worden dit recht. Een reden dus vocxr ieder, om niet met toetreding te wachten, maar daarmee spoed te maken. Algemeen wordt de noodzakelijkheid van een vereeniging als deze ingezien. Reeds een groot aantal personen gaf zkb rechtstreeks of via 'n organisatie op ah lid. Het belooft een flinke organisatie te zullen worden. Als er algemeene deelname is, is het to voorzien, dat in de toekomst nog meer aan de leden in uitzicht kan wor den gesteld. Een weistandsgrens bestaat hier niet. Ieder inwoner van Zuid- en Nocrd-Bcveland kan toetreden. Datum, plaats en uur der oprichtings vergadering zul.en nader worden geannon ceerd. Losplaatsen van ruw zout of zouthoudend wafer. Met In gang van 24 April zijn aangewezen als los plaatsen van ruw zout of zouthoudend water: in Zeeland bij invoer ter zee: Middel burg, Ter Neuzen, Vlissingen, Zierikzee; bij invoer langs rivieren en kanalen: Sas va.n Gent, Sluis, Ter Neuzen, Zierikzee; bij invoer te lande: a. met spoorwagens; Middelburg, Sas van Gent, Sluis, Vlissin gen De onregQlma'Jghedsn to stoppefdf'JR. Gefantaseerde notulen. Bjjhet Maand"g 11. door een commissie van Gcd. Staten van Zee'and ingesteld onderzoek, waarbij o.a, de leden van den Ouden raad van Stoppeldijk werden ge hoord, is komen vast te .staan, dat door den ex-gemeente-seerriaris oen vergade ring van den raad was genotuleerd, die nooit gehouden is. In bedoelde verga dering zou. besloten |'jn het salaris van den secretaris, a's administrateur van 't Elcotrisch bedrjf, te verhoogen. Middelburg, Woensdagavond heeft da heer Herman Snijders in een bijeen komst van het bestuur, regentessen en personeel der Godshuizen in da regen tenkamer van het Gasthuis wegens ver trek afscheid genomen als voorzitter van hot bestuur der Godshuizen, welke functie hij gedurende ruim 16 jaar hoeft .vervuld. Daarbij is hij toegesproken namens het bestuur dooT den oudsten regent, den' heer E. H. P. Peek, namens de medische staf van bet Gasthuis door dr H. Rei- lingh, namans het personeel van het be stuur, door den secretaris, den heer mr A. J. v. d. Woel, namens het gasthuis door de directrice, doer de binnenval- ders van oude mannen- en vrouwenhuis en weeshuis, namens de apotheek door de apothekeres, namens de zusters door de presidente van de zustervereniging, en door den architect der Godshuizen, dit onder aanbieding van geschenken, groo- tendeols bestaande uit foto's der gestich ten, terwijl aan mevr. Snijders bloemen werden aangeboden. Bij zijn dank aan allen voor hun blijken van v/aardeering en dank voor hun aingename samenwer king voegde spr. woorden tot zijn opvol ger, den heer mr ,G- J. Sprenger en wenschte hem een eren aangename» werkkring toe als spr. zelf heeft gehad. De heer Sprenger zei de te hopen de voet sporen van den heer Snijders te zullen kunnen drukken en riep daartoe aller medewerking in. Gemeld zij nog dat een portret van den heer Snijders zal worden geschilderd, dat een plaats in de regenten kamer zal krijgen. Op de veiling te Middelburg werden. Woensdag de eerste aardbeien aange voerd. Woensdagavond hield in het Mili tair Tehuis alhier de afdeeling Middelburg van den Ghr. Landarbeidersbond haar le jaarvergadering. Op twee dingen, weike onze minister van Buitenlandsche Zaken in zijn ver klaring aangaande België naar voren bradht, moet naar het „C e n t r u m" meent, vooral de nadruk worden gelegd: Eerstens het groote belang, dat beide lan- .den hebben bij een goede verstandhouding en een spoedige afwikkeling der aanhan gige vraagstukken. En vervolgens het feit, dat dit belang zich niet tot België en Ne derland bepaalt, maar ook als een Euro- peesch belang is te beschouwen. Wanneer dit besef aan gene en deze zijde der grens algemeen worde, bestaat er gegronde hoop, de.t men spoedig tot overeenstemming zal komen, an a dus do •wensch van den minister in vervulling zal gaan. Een hindernis daarbij zou kunnen zijn, dat men nog eens ging naplei ten op bat vorige tractaat en de actie, welke zich daarom heeft afgespeeld. Zijn er toen fouten gemaakt, laat men er dan nu zijn voordeel mee doen in dien zin, dat een herhaling worde voorkomen. Terecht zeide de heer Beelaerts, dat on derhandelingen tusschen twee Staten en de voorbereiding daarvan een teer werk zijn, dat een rustige atmosfeer vereischt. Dit in het oog te houden kan aan die onderhandelingen en aan de beide par tijen, welke daarbij betrokken zijn, slechts ten goede komen. En zulks klemt thans te meer, wijl een tweede mislukking om. tot overeenstem ming te geraken, ongetwijfeld een nog ern stiger karakter zou hebben dan de eerste. Daarom moge ditmaal met goed beleid en goeden wil de weg gevonden worden, welke voert tot het gewenschte accoord. Zonder verwijten en onvruchtbare re miniscenties. En ook zonder overhaasting, maar met bekwamen spaèd. Een processie met militair geleide? Het Tweede Kamerlid de heer Lingbeek heeft den minister van Justitie en van Oorlog de volgende vragen gesteld: Is het den Ministers bekend, dat op 6 Mei a.s. het „mirakuleuze beeld der Lim e Vrouwe" in een plechtigen optocht zal worden vervoerd van Utrecht naar da Roomsche kerk te Reuk urn, volgens da me-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2