Ha de Wasch PUROL Schrijnende Handen dïngswcg vormt tusschan Noord- en Zuid Beveland en Wal heren eenerzijds esn N.- Btrabant anderzijds, te smal is voor het belangrijke autoverkeer, dat zich aldaar de laatste jaren, heeft ontwikkeld? 2. Is het den minister bekend, dat van de in de vorige vraag bedoelde omstan digheid vooral veel last wordt ondervon den in het najaar en jn den winlter wanneer het voor auto's ondoenlijk is elkaar te passeeren, wijil dan naast den weg gelegen bermen zóó drassig zijn, dat zij daarin blijven steken? 3. Is het den minister bekend, dat aan de bezwaren, welke bij het uitwijken op dezen weg herhaaldelijk worden onder vonden, kan worden tegemoet gekomen door ter weerszijden van den weg een laag steenslag, tor breedte yan 75 c.M. aan te brengen? 4. Acht de minister het, gezien do omstandigheid, dat de in het rijkswegen plan opgenomen hoofdweg tusschen Ka pel le en Bergen op Zoom op dit gedeelte slechts een weinig ten noorden van den hierbedoelden weg is geprojecteerd en dus in de toekomst waarschijnlijk aan een ingrijpende verbetering van den laatst genoemden weg geen behoefte zal blijken te. bestaan, niet gewenscht, dat, in afwach ting van do totstandkoming van den ge noemden hoofdweg, van den thans be- staanden verbindingsweg de ergste gebre ken worden weggenomen? 5. Is de minister, bij bevestigende be antwoording van de voorgaande vraag, bereid te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een maatregel, als bedoeld in vraag 3, worde getroffen? hoeft, de minister van waterstaat het volgende geantwoord: De vragen 1, 2, 3, 4 en 5 worden bevestigend beantwoord. Een voorziening in den geest van vraag 3 zal zoo spoedig mogelijk worden ger- troffen. De eïecirificatie van de Middengroep. Naar wij vernemen heeft de Raad van Advies der P. Z. E. M unaniem besloten, te adviseeren niet over te gaan tot de stichting van een eigen centrale voor do Middengroep. Zooals men zich herinnert, was dit laatste voorgesteld door Gei. Sla- ten. Dit college sprak den wensch uit, dut dit voorstel door de Prov. Staten met algem. stemmen zou woröen aangenomen !l Gevaarlijk varen. De kapi tein A. v. d. Ree, varende op de „Amstel 7", welke goederen vervoert tusschen Am sterdam cn Antwerpen en Brussel, heeft een klacht laten hooren over het roekeloos en onbezonnen varen van sommige sleep bootkapiteins. Als een der voorbeelden daarvan deelt de heer v. d. Ree mede, dat hij op 13 Maart j.l. met morgentij van Hansweert onder weg was naar Antwer pen. Wat boven Saeftingen kwam hem het. stoomschip „Hoogkerk" oploopen, en daarvoor liep een sleep op, bestaande uit drie sleepschepen, getrokken door de sleepboot „Papin" uit Dordrecht. 'De loods van de „Hoogkerk" vroeg tweemaal met een langen stoot zijn wal, maar de sleep boot antwoordde niet en bleef midden in het vaarwater varen. Na de derde maal antwoordde de sleepboot met twee stooten, maar week eerst naar bakboord en toen naar stuurboord. De „Hoogkerk" was in- tusschen al dicht den roodetonnenkant ge naderd en begon naar bakboord te sche ren. Het stoomschip lag in dit oogenblik gestopt, de loods dit ziende, gaf bakboord roer en volle kracht vooruitslaande voer hij het achterste sleepschip mis. Met het gevolg, dat het op de slikken van de Frederik omhoog voer met een diepgang van 26 voet. Nu was het over den vloed, maar indien het over de eb was geweest, zou de „Hoogkerk" misschien verloren ge weest zijn. De kapitein brengt hulde aan den loods van de „Hoogkerk", die door goed handelen voorkomen heeft, dat wel licht weer menschenlevens te betreuren waren en stoffelijke schade werd veroor zaakt. Hr Ms mijnenlegger van Meerlant is, onder bevel van luitenant ter zee le kl. G. G. Bozuwa, van 's Rijks werf te Helle- voetsluis te Vlissingen teruggekeerd. Fokveedag. De eerste centrale fokveedag van den kring Oostelijk Z. Vlaanderen der Vereeniging tot verbete ring van het rundvee in Zeeland wordt ge houden op 14 Juni te Zaamslag. Hoffelijkheid jegens Bel gië. Ingevolge opdracht van H. M. de Koningiu heeft de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland jhr rar J. W. Quarles van Ufford namens Haar Zaterdag Z. M. den Koning van België begroet bij diens aanwezigheid te Gent op de groote bloemententoonstelling. Waarschuwing. De Commissa ris van Politie te Bergen op Zoom geeft ieder in overweging, eerst bij hem inlich tingen in te winnen, alvorens in relatie te treden met Johannes Franciscus 'Lode- wijks, zonder beroep, wonende te Bergen op Zoom, van de Rijfstraat 21. De opbrengst der Emmabloem-col- lecte was te Wilhelimnadorp f 10-75 en te Katfceadijke f 10-95. Faillissement. Door de recht bank te Middelburg is heden failliet ver klaard: C. Daniëlso Czn, koopman te O. en W. Souburg, Rechter-commissaris Mr J. Bijbau, rechter curator Mr J. J. Adri- aanse, advocaat te Middelburg. Middelburg. Zooals men nog wel weet, had in den laten avond van den 2en Kerst dag met een electrische tram Vlissingen Middelburg een ernstig ongeluk, plaats, waarbij in het bijzonder ernstig werden verwond de winkelbediende V. en de wa genbestuurder E. Eerstgenoemde, wfen hef rechterbeen werd afgezet, heeft thans de zer dagen het gasthuis te Middelburg ver laten en beweegt zich nu met een kunst been. De wagenbestuurder gaat wel goed vooruit, maar vertoeft na vier maanden toch nog steeds in het ziekenhuis. Vlissingen. "Gisteren is het Duitsche stoomschip „Granada", dat een boei in de schroef had gekregen, aan den grond geloopen voor den boulevard Bankert en trok daax veel bekijks. Tegen den middag is het schip door 2 sleephooten afgesleept en is de boei dooi' een duiker verwijderd. Daarna heeft, het schip de reis Antwer- pen-Hamburg voortgezet. Goes. Voor de Vereen, van Algem. We- tenschappelijke belangen zal Donderdag a.s. de heer R. J. Brandenburg alhier, die te Semarang cenigen tijd werkzaam was als Redacteur van „De Locomotief", spreken over „Indische indrukken". Inspectie der Directe Be lastingen. In verband met de ophef fing van de Inspectie der Directo Belasting 'alhier, zijn bij resolutie van den minister van financiën de volgende ambtenaren verplaatst: de adj.-commies dhr Jacobs, •naar de inspectie (2e afdJ te Breda; de rijksklerken mej. J. Snoodjjk en mej. E. Hijman naar de inspectie te Hansweert (eerstgenoemde wordt echter te werk ge steld bij den inspecteur der registratie alhier, zoodat de overgang alleen op pa pier plaats heeft); tensiotte wordt ook de part. klerk dhr Óverduin, naar Hansweert gedirigeerd. De heer J. A. Wilton van Reede, ban kier alhier, werd door den bondspresident van de Oostenrijksche Republiek begiftigd met het Ehrenzeichen für Verdienste urn die Republik Oesterreich. Kapell». De vereeniging van oud-leerlin gen van de Tui n b ou wc u rsu s s en kwam in het lokaal Obadja te Kapelle in alge- meene vergadering bijeen. De w.n. voor zitter, dhr L. Verhulst, heette de talrijk opgekomenen,zoowel leden als begunsti gers en inzonderheid den Rijkstuinbouw- consulemt, dhr v. d. Plasscbe, welkom. Een .opwekking tot het bijhouden van de bloeilijsten volgde; vooral dient genoteerd te worden wanneer de boom in vollen bloei staat. B-esloten werd om: 10 Mei e.k. ©en excursie te maken naar België met auto bussen, 33 deelnemers gaven zich reeds staande de vergadering op. Ook kunnen begunstigers aan deze excursie deelne men. Een zeer .aanlokkelijk program werd opgesteld, zaodat deze reis iets moois en leerzaams beloofd te worden. De Rijkstuinbouwconsulent zal zich met zij.fi collega's in België in verbinding stel len. Deze zullen ongetwijfeld zorg dragen voor deskundige leiding. Het plan bestaat om Hoeylaert te bezoeken ter bezichtiging van de druivencultuur. Aldaar moeten een 15000 kassen staan. Ook zal men een bezoek brengen aan de Tuinbouwschool te Vilvoorde, alsmede aan de cactuskwee- kerijen van Frans de Laat in Contich. De jaarvergadering werd bepaald ,op 3 Mei a.s. Wolphaarisdijk. Zaterdagavond vergader de de ijsvereeniging ,,de Weel". Tegen woordig 10 van de 143 leden. Als be stuursleden werden herbenoemd dhrn J. 0. Koert, H. van Leerdam en C- van Oeveren en gekozen in de plaats van N. de Kater en wijlen H. Nousa de hoeren J. Noteboom en T. van Hekke. Door den penningmeester werd verslag uitgebra ht over de jaren 19251926 en 19271923. Ontvangen was f 297.63V2, uitgegeven f 128.11, batig saldo f 169.521/2- Door M. Kloosterman werd namens dhr N. de Ka ter de zilveren voorzitters-insigne afge dragen aan den tegenwoordigen voorzit ter dhr H. v. Iwaarden. Door het lid J. de Jager Lz. werden medegedeeld zijjn ervaringen van de ijs sport te Oslo -,in Noorwegen, het aanleggen van banen enz. De voorz. deelde een en ander mee over de kunstijsbaan te Antwerpen. Driewegen. Zaterdag hield de coöp. Boe renleenbank alhier haar tiende algemeen© jaarvergadering. Herkozen werd het aftr. bestuurslid dhr E- Bakker en als lid van den Raad van Toezicht dhr W. West- veer. Uit het verslag van den kassier bijfct, dat het aantal leden is toegenomen van 172 tot 180, het aanta/l spaarboekjes van 332 tot 360, het aantal loopend© rekeningbockjers van 58 tot 61 en het aantal voorschotten van 48 tot 60- Uit de vermindering van het gemiddelde aan spaargelden en aan deposito's en d'e vermeerdering van het gemiddelde aan voorschotten spreekt ten duidelijkste den slechten toestand waarin de landbouw vorig jaar verkeerd heeft. De winst en verliesrekening wijist als winst aan f 1154.72. Tenslotte gaf de kassier oen kort overzicht, waaruit de gestadige bloei blijkt gedurende het tienjarig be- staan der bank. Riithem. Alhier zijn aan den dijk een 20-tal boömen aangespoeld. Deze zijn zeer waarschijnlijk afkomstig van het schip, dat Donderdagmiddag bij Temeuzen op de Schelde is gezonken en met boomen was geladen. Heinkenszand. Nu de aardappelen een prijs hebben bereikt van f8 en meer worden de aardappel-diefstallen in deze gemeente steeds talrijker. Thans zjn we derom op enkele plaatsen aardappels ont vreemd. Dader of daders onbekend. Souburg. De agenda voor den Ge meenteraad van Dinsdag bevat de vol gende punten: 1. Bespreking rapport van het Rijksbureau voor drinkwatervoorzie ning betreffende waterleiding; 2. Notu len; 3- Mededeelingen en ingakomen stuk ken; 4. Belastingen; 5- Verordening wo ningbedrijf; 6 Benoeming Womingcom- missie; 7. Bepaling loon waarnemend ge meente-ontvanger; 8. Aankoop grond be graafplaats; 9- Burgerrechtelijke handelin gen. 10. Hondenbelasting. St. Laurens. De verkoop van de Emma- bloem heeft f 15.10 opgebracht. (Belange loos bericht.) Westkapelle. In de Vrijdagavond gehou den Raadsvergadering alhier, waarbij de heer W. Huibregtse met kennisgeving afwezig was, werd naar aanleiding van een schrijven van den pensioenraad, waar bij do aandacht wordt gevestigd op oen beslissing van den Centr. Raad van Be roep te Utrecht, besloten, om den pen sioengrondslag van mej. M. Minderhoud, kweekelinge met akte aan de openb. school, ingaande met den datum van aanstelling, vast te stellen op f489. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. aan den Raad1 om als bui tengewoon lid toe te treden tot den Bond tegen een jaarlijkscho bijdrage van f25, zei do voorz. wel doordrongen te zijin van het vele werk, dat de Bond, in het algemeen belang doet, als door het plaat sen van wegwijzers, waarschuwingsbor den, plaat.snaamborden enz., maar dat hem het bedrag van £25 te hoog voor komt voor de gemeente. D© Raad gin'g jhi ermee accoord en wees 'het verzoek af. Dhr Hendr. Gtfsouw merkte nog op, dat ook hij veel gevoelde voor wat de Bond in het algemeen belang doet, doch er zijn vele zaken, die de Bond doet, waarmee spr. uit principe niet kan mee gaan. Op voorstel van Ged. Staten werd be sloten den pensioensgrondslag van den ge meenteontvanger te stellen op fllOO- M.a.s. werd goedgekeurd de rekening en verantwoording van den vleeschkeu- ringsdienst Oostkapelle over 1927, welke sloot met f 9059.33 in ontvang en uit gaaf. De voorz. deelde nog mede, dat aan keurloon in 't geheel is ontvangen f9428, wa,arvan Westkapelle alleen heeft opger bracht f4953. Daarop volgde een uitvoerige bespre- king over het in de vorige vergadering geopperde denkbeeld: hooger aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en kinderaf trek. I)e voorz. gaf eenige inlichtingen: Over het belastingjaar 19271928 zijn in de gem. inkomstenbelasting aangesagen 672 personen, waarvan 420 gehuwden en 253 ongehuwden. Bij een zelfJde verhoudings- cijfer, aldus spr. als het vorige iaar, zon bij een aftrek vooir noodzakelijk levenson derhoud van f 5C0, alleen voor gehuwden, naar s< hatting de gemeente aan gem. in komstenbelasting minder ontvangen circa f 1150- Indien noodzakelijk levensonder hond werd gesteld oip f6ÜO, alleen voor fe'huwden, zou de opbrengst ongeveer 2300 minder bedragen. En indien voor alle belastingplichtigen de aftrek voor noodzakeiijtk levensonderhoud op f 600 ge steld werd, zou de gemeentelijke Inkom stenbelasting vermoedelijk plm. f40CO minder zijn. B- en W. kunnen thans niet met een voorstel komen. De heer K. Gijsouw vond het wonder lijk, dat in andere plaatsen voor noodL zakelijk levensonderhoud £600 wordt af getrokken en de kinderaftrek £70 be draagt; waarom kan dat ook hier niet? De voorz. zeide, dat dit alleen kan, wanneer het pencentag© van heffing hoo- ger gesteld werd. Volgens dhr K. Oijsoiuw was dat een gTOote grief bij de lagere klasse van de bevolking. De voorz. zei, dat de beslissing thans aan den Raad is, nui B- en W. geen voorstel hebben. De heer Hendr. Gijsouw bleef ook thans nog bij zijn meening, reeds vroeger geuit, dat Westkapelle niet vergeleken kan wor den met, andere gemeenten, waar meestal meer groot kapitaal is. Spr.. wees ook nog op het groote goed slot van den keurings dienst, waarvan door de kleine Landbou wers het grootste gedeelte werd opge bracht. De 'heer Minderhoud was van oordeel, dat bij aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud van f600 een groot deel der arbeiders buiten de belasting vallen zou. De heer Louwerse wees -er op, dat bij' een aftrek van f600 personen, die b.v. een inkomen hebben van £700 door het hooger stellen van het percentage van heffing, dadelijk zwaarder getroffen zou den worden- De heer Huibr. Cijsoutw was het eens met den heer 'Hendr. Oijsouw en wees er verder nog op, dat verschillende arbei ders bij bet schatten hunner inkomens niet onbillijk behandeld worden, ter wijl kleine landbouwers met een inkomen van £1000 tot f1200 aardig wat be lasting moeten betalen. Bovendien wees hij er ook op, dat kinderen van klein© landbouwers niets aan de gemeente kos ten, wat nijverheidsonderwijs betreft, daar deze meest in het landbouwbedrijf tewerk gesteld worden. De heer K. Gijsouw zou willen voor stellen den aftrek voor noodz. levensoiï- derh. te stellen op f600 en den kinder aftrek op f 1C0. De heer Louwerse stelde voor den kinderaftrek van f50 op f75 te stellen. De voorz. betreurde de afwezigheid van den heer Huibregtse en zou dit punt willen aanhouden tot da volgende ver gadering. De heer Huibr. Orjbouw verklaarde zich niet tegen uitstel, maar vroeg, wat zal gebeuren in de volgende vergadering, als weer één der leden absent is. M.a.s. werd heloten de verdere behandeling o-p te schorten tot de volgende vergade ring. Daarop werd een nieuwe legesverorde ning vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Huibr. Gijsouw of zooals gewoonlijk aan den stiaatmaker A- Louwerse, weer een be- loaning van 50 cent per dag extra voor nieuw kantwerk, door hem verricht, wordt heeft).men vaak Dit schrijnen houdt dadelijk op door toegewezen. M.a.s. werd dit goed gevon den. De heer K. Gijsouw merkte daarbij op, dat hij niet accoord ging met het lan ger werken door A- Louwerse. De voorz. merkte op, dat overwerkvergunning aan gevraagd en verkregen was van den hoofdinspecteur van den arbeid. De heer Huibr. Gijsouw zei, dat A- Lou werse in dit geval zelf gevraagd heeft om langer te mogen werken. Spr. wilde nog een vraag richten tot den voorz.; ligt de behandeling van deze zaak. op den weg van B. en W. of op dien van dein' Raad? De voorz.: R. en W. beslissen De heer K. Qijlsouw trok daarop zijn wpord in. De heer K. Cijsouw zei, klachten verno men te hebben, dat er zoo weinig am de vronen wordt gewerkt. Zal onderzocht worden. Arnetnuldan. Vrijdagavond kwam „Het Groene Kruis" in haar 26e jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, dhr J. J. v. Doeselaar, sprak er zijn blijdschap over uit, dat de leden in zoo een grooten getale waren opgekomen. Medegedeeld werd, dat een schrijven ingekomen was van dé muziekvereeniging, inzake oprichting van een vereenigingsgebouw. Daar er reeds voor dit plan een voorloopig comité tot stand gekomen is, wordt dit schrijven verder niet behandeld. Door de vereeni ging is een zuurstofapparaat aangeschaft, waarvoor de kosten gedeeltelijk gevonden zijn uit het batig saldo van 1926. Dit werd goedgevonden. Hierna las de Secretaris de heer J. J. Ruisen zijin. jaarverjslag, waaruit bleek dat het reeds hooge leden aantal der vereeniging in 1927 met nog 16 leden steeg, en bedroog op 31 Decem ber '27 424- leden. Met groote dankbaar heid kan wederom warden teruggezien op den nuttigen arbeid, van de wijkver- iingsdienst Oostkapelle over 1927, welke sloot met f9659.33 in ontvang en uit gaaf. De voorz. deelde nog mede, dat aan pleegster. Het verplegingsmateriaal be vond zich in uitstekenden staat. In 1927 werden 123 verplegingsartikelen in bruik leen verstrekt, ten behoeve van 93 pa tiënten. Door de wijkverpl(-egster-huisbezo-ekster werd in 1927 aan 111 personen hulp verleend, waaronder 35 uitsluitend T B.G-- lijjders, 26 andere ziektegevallen en 50 bevallingen. Het aantal verrichte huisbe zoeken beliep 894, uitsluitend voor T. B.C.-bestrijding, 1836 bij andere ziekte gevallen, 457 bij bevallingen. Het aantal ligtenten der vereeniging bedraagt drie, waarvan er twee in gebruik zijn geweest. En er van het géheele jaar voor dezelfde patiënte. Ontsmetting had éénmaal plaats. De in 19251926 aangevangen aanvangs- cursus EH.R.Ck werd in den winter 1926 1927 gevolgd door een la herhalings cursus, waaraan 13 personen deelnamen Aan allen kon wederom het voorloopig diploma worden uitgereikt. Thans is een aanvang gemaakt met een 2e herhalings cursus, waaraan wederom alle deelnemers van de le herhalingscursus deelnamen. Aan de orde kamt rekening en verant woording van den penningmeester. De ontvangsten voor het „Groene Kruis" be liepen in '27 f1591.68, met een uitgaaf van f 1518.35, alzoo een batig saldo van f73.33. Van de T.B.G.-bestrijding beliepen de ontvangsten f672, met 'n uitgaaf van £667.40, alzoo een batig saldo van f4-60- Nog was ingekomen een schrijven van den magazijnmeester, om de huur, zijnde thans f30, te veriioogen fot f109, met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1928. De voorz. wil dit schrijven, daar het niet op de agenda geplaatst was, aan houden tot een volgende vergadering. Reclamant vroeg echter directe behande ling. De voorz. maakt hiertegen bezwaar, daar eerst ingekomen stukken in bestuurs vergadering besproken moeten worden. Wordt aangehouden. Aan de orde komt ten slotte: Bespreking Verzekering tegen ziekenhuisverpleging. Dit punt wordt breedvoerig toegelicht door Dt v. d. Bijl. Daar er nog geen definitieve vereeniging bestaat (er is een voorloopig comité gevormd waarin spr. zitting heeft), kan spr. ge-en cijfers noemen, doch wel uit andere stréken des lands, waar een dergelijke verzekering bestaat. Na een duidelijke uiteenzetting en beantwoording van vragen van enkele leden, wordt de zaak tot nader order aangehouden. Dhr de Pree vraagt of het niet mogelijk is, dat de vereeniging zelf een magazijn aanschaft. Dit wordt in overweging geno men. Na sluiting werden door den voorzitter „Groene Kruis-speldjes" te koop aange boden, ten bate der vereeniging, waar van een druk gebruik gemaakt werd. Temeuzen. Op de agenda voor de open bare vergadering van den gemeenteraad komen o.m. de navolgende punten voor: Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch; idem tot wijziging ge- meentebegrooting dienst 1927, idem 19(28. Benoeming commissies tot wering van schoolverzuim in de Kom en te Sluiskil; idem van leden voor de Commissies van Toezicht op het M. O. Poortvliet. De gemeenteraad heeft het vermenigvuldigingscijfer voor het dienst jaar 1928-29 vastgesteld op 1,2 (vorig jaar 1). Polder Walcheren. Zaterdag a-s. wordt de gewone voorjaars vergadering van het bestuur van den Polder Walcheren gehouden en vermeldt de agenda daarvoor de volgende punten. Jaarverslag. In het aan de vergadering door het L)ag. bestuur uitgebracht jaarverslag wordt herin nerd aan het overlijden in September j.l. van den heer D. de Buck, die van 1917 com missaris en van 1924 Raad van den Polder was en die noode wordt gemist; de aange name wijze, waarop het dag. bestuur met hem samenwerkten, zal steeds do beste her inneringen aan hem doen behouden. Na her innering aan de genomen besluiten, gehou den aanbestedingen enz. jyorden mededeelin gen gedaan betreffende de financiën en comp tabiliteit en daarbij o.a. over den schulden, last van den Polder, die na aflossingen ten bedrage van f 64.450 in 1927, op 1 Januari 1928 f 907.500 bedroeg tegen f 817.000 op 1 Januari 1927, dus eene vermeerdering van f 60.550. Het aantal stormperiodes was in 1927 min der groot dan in 1926; ook waren zij korter van duur en minder hevig, zoodat geen hooge stormvloeden voorkwamen. De ontstane scha de in de steenglooiing aan de Noordwatering was dan ook veel minder dan het vorige jaar en is betrekkelijk gering te noemen. Hoewel de stormvloeden niet hoog waren, nam de lage duinvoet tusschen. de strand- palen. 3 era 5 op het Noorderstrand zoodanig af, dat het bestaande rijspakvverk met 64 M. moest worden verlengd. Overigens is de duin- voet op de stranden weinig afgenomen. Aan de overige wateringen was da stormschade gering. De kosten van herstel der stoom- schade aan de Noordwatering bedroegen f 10.192.34, aan de Zuidwatering f 125.40, aan de Oost- en de Westwatering nihil. In den namiddag van 2 October strandde het Duitsche schip „Dietrich Bohnekamp" op het Zuiderstrand van de Noordwatering, voor de aangerichte schade werd een som van f6000 betaald. In den nacht van 10 op 11 Oct. werd het Nollehoofd aangevaren door het Noorsche stoomschip „Freden" ook daarvoor werd door assuradoren de schade betaald. Het vlotte verloop van de schaderegeling in deze beide gevallen is zeker voor een niet gering deel te danken aan de jongste wijzi ging van het Wetboek van Koophandel waar bij een nieuw artikel 544a werd ingevoerd, luidende „Het schip, dat in botsing of aan raking komt met een ander zoo noodig be hoorlijk verlicht, vast of te bekwamer plaatse vastgemaakt voorwerp, is aansprakelijk voor de schade, tenzij blijkt ,dat de botsing of aanraking niet is veroorzaakt door schuld van het schip". De eigenaar van de bescha digde zaak behoeft dus thans slechts het feit der aanvaring en de daardoor geleden schade te bewijzen, terwijl op de wederpartij de bewijslast van de schuldbedrijvende daad zaken rust. Bedacht men zich vroeger wel zeer ernstig, vóór men tot het leggen van beslag overging omdat, zoo men bij tegen, spraak de schuld van de wederpartij niet kon bewijzen, een actie tot schadevergoeding zeker was, thans zal men eerder tot beslag legging, zooals in de beide bovengenoemde gevallen is geschied, kunnen overgaan, terwijl da omkeering van den bewijslast bovendien, de belanghebbenden spoediger tot het betalen van vergoeding of althans tot het stellen van zekerheid ter opheffing van het beslag zal bewegen. Na van den rechtsgeleerden raadsman verkregen inlichtingen werd beslo ten geen verdere actie te voeren tegen de reederij van het motorschip „De Ruyter", wegens door dat schip in 1926 aan het Nollenhoofd toegebrachte schade. De aanleg van een nieuwe keersluis te Vlissingen zal tot gevolg hebben, da.t tegen een gedeelte van den zeedijk aldaar werken zullen worden aangebracht, die het gewcjischt maken, dat dit gedeelte dijk in onderhoud aan het Rijk overging. Het overleg hieromtrent en omtrent de overneming door het Rijk van de voor den dijk aanwezige steenglooiing was aan het einde van het verslagjaar nog han gende. Geldleening. Tot dekking der kosten van buitengewone werken aan de Noordwaiering en een aan de Westwatering bij het Nollehoofd, wordt voorgesteld een geldleening aan te gaan van f 60 000 tegen ten hoogste 5 pCt. rente, af te lossen ia ten hoogste 20 jaar in termijnen van f 3000 of meer, voor de eerste maal op 1 Juli 1929. Uitvoering buitengewoon werk. Volgens een rapport van den Ingenieur blijkt, dat tengevolge van verdieping van den onderzeeschen oever, de in de jaren 1922 1925 uitgevoerde verdedigingswerken tusschen da djjkpalen 15 en 23 aan de Zuidwatering belangrijk zullen moeten worden uitgebreid. De Ingenieur schat de totale kosten der uit breiding globaal op f 179.000 waarvan voors hands een bedrag van f 64.500 te verwer ken zou zjjn. Het Dag. Bestuur stelt voor daartoe te besluiten. Voor de kosten zal een geldleening moeten worden aangegaan, waar toe ter zijner tijd een voorstel zal worden gedaan. Wegsverbetering. Het wegdek van het gedeelte Noordweg tusschen de grens van de gemeente Middel burg en de kom van Brigiamma, is zoodanig versleten, dat algeheele vernieuwing noodzake lijk voorkomt Van deze gelegenheid zon het Dag. Bestuur gebruik willen maken om. dit deel van don weg een breedte te geven van 5 M. Het stelt zich voor, dat voor deze ver betering een bijdrage overeenkomstig artt. 6 en 8 der Wegenbelastingverordening Zeeland zal worden beschikbaar gesteld. Weliswaar is deze verbetering niet geheel overeenkom stig het Prov. Wegenplan. dat rekening houdt met een normale verhardingsbreedte van 4.5 M. en rijwielpaden van 1.2 M. aan weers zijden van en aansluitende tegen de rijbaan, doch de genoemde verordening stelt de over eenstemming met het Prov. Wegenplan ook niet als conditio sine qua non, ook als de verbetering in het plan past, kan een bijdrage worden verleend. En in ditjjeval zou niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2