ank No. 173 Maandag 23 April 1928 42e Jaargang 1 99 7. 11007» IIDDELBURG u Buitenland, Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. I onder zeker- SCHOLEN. arten kantore '8. IRATIE van een Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 eeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiün: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting lezonden. ten steeds voorradig V Tuinbouw en fruitteelt. O ns O -T- 1 ouvaT- Yf6 Jro it doorgestikt tot da aan den bovenkant men daar een punt is. De aanzetlijn gezoomd, st bi) belegstuk te- ingezet, de arms- de gewone wijze ge- gelijk als een celn- f, dubbel stikken en maken. ze tegen den mouw het mouwteeken, 46, 48, 50, 52 ft fOM Aan de teelt van groenten en fruit wordt ook in Zeeland steeds meer aan dacht geschonken. De vorige week hebben wij aan hef Jaarboek van het Centraal Bureau van de Veilingen enkele cijfers ontleend, die spre ken van een belangrijken vooruitgang. Wij achten dit een zaak, voor onze volkswelvaart van zeer groote beteekenis. Uitbreiding van groenten- en fruitteelt kan beteekenen, vermeerdering van werk gelegenheid, meer werk, meer brood, meer welvaart en voor het jongere geslacht op het platteland, meer kans op het ver krijgen van een zelfstandige positie. Maar nu doet zich hierbij een moeilijk heid voor. De vraag is en wordt gedaan, of niet de kans bestaat dat we zoo langzamerhand zijn gekomen aan de grens. Bekend is toch dat men zich ook in andere landen steeds meer op het kwee ken van groenten en fruit gaat toeleggen, en dat soms al het mogelijke wordt ge daan om den uitvoer vanuit Nederland te belemmeren. Bestaat nu niet het gevaar, dat wij" fn ons land zullen krijgen een groote pro ductie bij een geringen uitvoer met bet gevolg, dat de prjjzen niet meer Ioonend zijn? Aan deze vraag, die ook in ons gewest wel gehoord wordt, en met recht, heeft de beer Valstar op de onlangs gehouden ver gadering van de groep Veilingsvereenigin- gen van den Nederlandschen Tuinbouw- Raad aandacht geschonken. En bij kwam daarbij tot de conclusie, dat dit gevaar, waarvoor velen beducht zijn, niet bestaat. We zijn nog volstrekt niet aan de grens. Er is nog ruimte en gelegenheid voor uitbreiding. In dit verband werd er op gewezen, dat Engeland in 1927 ongeveer 117 milli- oen K. G. tomaten invoerde, waarvan slechts 24 millioen K.G. uit Nederland kwam. In Duitschland werd in dat jaar inge voerd 55 millioen K.G. tomaten, waarvan Nederland 12 millioen K.G. leverde. Hier is dus nog wèl iets te doen. En hetzelfde geldt ook van andere arti kelen, b.v. appelen. Van de 422 mülioen K.G. die Engeland uit andere landen be trok, werd slechts 1 millioen K.G. uit Nederland ingevoerd. Bovendien zijn er nog verschillende fan-' den, waar de markt al® het ware nog ver overd moet worden. Natuurlijk zal er altijd op en neergang zijw, maar er is voor uitbreiding nog ge legenheid te over. Laat er gezorgd worden, dat ook Zee- land van die mogelijkheid profiteert. De Oce^aaii-viiegers. Een telegram uit New-York meldt, dat het van drie motoren voorziene Ford vliegtuig Zaterdagmorgen van Murray-baai naar Greenly eiland is vertrokken. Het wordt bestuurd door de vliegers Balchen en Bennet, en heeft, behalve den propeller voor de „Bremen" ook 60 gallons benzine aan boord, wat voldoende is, om de „Bre men" Murray-baai te doen bereiken. Men acht het niet onmogelijk, dat do „Bremen" thans vanmorgen vroeg zal starten, zoodat, indien men rekening houdt met een uur tijdverlies te Murray- baai om den benzine-voorraad bij te vul len, de „Bremen" vanmiddag te New York zou kunnen aankomen. Hoewel natuurlijk rekening moet ge houden met de mogelijkheid, dait de aan komst 1 a 2 dagen zal worden vertraagd. Met de versiering van de straten te New- York is reeds begonnen. De echtgenooten der vliegers zijn ook al op weg naar New York. Mevrouw Fitz- maurice ie Vrijdag met haar 6-jarige doch ter van Dublin naar Queenstown vertrok ken, waar zij zich aan boord van het Duit- sche stoomschip Dresden heeft begeven, dat haar en mevrouw Koehl naar New York zal brengen. Over de Noordpool gevlogen 7 Uit Berlijn wordt gemeld, dat vojgens een in Oslo uit Svolbard op Spitsbergen ontvangen bericht, de Amerikaansche vliegers kapitein Wilkins en luit. Eyel- son, die zes dagen geleden per vliegtuig van Kaap Barrow in Alaska waren ver trokken, vjjf dagen geleden in Greenhar- bour te Svalbard op Spitsbergen in een geheel onbewoond gebied zjjn geland. Eerst nadat zo vjjf dagen lang hadden gedoold, werden ze door Noorscho kolo nisten ontdekt. De tocht van Point Barrow naar Spitsbergen ging over do Noordpool en duurde 21 uur. De aardbeving in Bulgarije. Omtrent de aardbeving in Bulgarije zgn uit Sofia nog nadere berichten ontvangen volgens welke ook de plaatsen Naposli, Lawcelew, Sadowo en Satiblepowo, met den grond gelijk gemaakt zijn. Er zijn hier 71 personen gedood, terwijl er 200 zwaar en ettelijke honderden licht gewond zjjn. Ook Tsjirpan en Borivovgrad zijn geheel verwoest. De bevolking heeft gedeeltelijk haar toe vlucht in de bergen gezocht. Doordien het is begonnen te regenen, is de toestand voor de bevolking, die onder den blooten hemel kampeert, nog ellendiger geworden. De ellende en vertwijfeling onder de her volking is dan ook zeer groot. De schade wordt op 2 milliard Iewa geraamd. Bulgarije zal niet in staat zijn, om met eigen middelen voldoende te hel pen, daar het niet over de noodige mid delen beschikt. Alle theaters en bioscopen zijn als teeken van rouw gesloten. Mussolini over d8n oeconomischen toestand. Mussolini heeft Zaterdag de leiders der Europeesche industriëele organisaties ont vangen. Onder hen waren de Neder- landsche vertegenwoordigers van der Linden en Molenaar. Mussolini wensehte de leiders geluk met den vruchtbaren arbeid, door de industriëele conferentie verricht en verklaarde optimistisch ge stemd te zijn over den toekomstigen oeco nomischen toestand in Europa, zulks in hoofdzaak wegens het herstel der valuta in bijna alle Europeesche landen en de groeiende oeconomische samenwerking tusscben de volken. Waar is Mussolini? Te Rome is Zaterdag het feest van den arbeid en tevens de verjaardag van jje stichting van de stad gevierd. De arbeid rustte geheel, alle winkels waren gesloten, de dagbladen zijn niet verschenen en zul len ook Zondag niet verschijnen. De ko ning heeft den feestdag met zijn gezin te Tripolis doorgebracht; waar Mussolini is, weet niemand. Toen op het middag uur fascistische organisaties voor het Pa lazzo defileerden, bleven de vensters ge sloten. Prins Windischgratz. Prins Windischgratz, die in verband met de geruchtmakende franfcen-affaïre, werd veroordeeld tot een langdurige ker kerstraf, schijnt spoedig begenadigd te worden. De prins, wiens ziekte-verlof ver streken is, moest gisteren in de gevan genis terugkeeren. Hij is echter niet ver schenen en wacht blijkbaar op de afdoe ning van zijn verzoek om begenadiging. De beslissing hierover kan de volgende week verwacht worden. Verkiezingen in Frankrijk. Gisteren was het de groote dag in Frankrijk. De dag van de verkiezingen. Eerst de herstemmingen, die 'n week later j zullen worden gehouden zullen echter over de samenstelling van de nieuwe Kamer beslissen. Men rekent er op, dat gisteren nauwelijks meer dan een derde van hel aantal afgevaardigden (612 in het geheel) zal zijn gekozen. Niet minder dan 3735 candidaten be twisten elkander de '612 zetels. Opmer kelijk is het zeker wel, dat met deti loop der jaren ook het aantal van hen, die zich voor het Kamerlidmaatschap geschikt ach ten en naar een plaatsje in het parlement verlangen, aanzienlijk stijgende is. In 1919 telde men nog slechts een goede 2100 candidaten, in 1923 was dat aantal reeds tot meer dan 2700 gestegen; thans zijn er al een duizendtal liefhebbers meer. Het gaat bij deze verkiezingen feitelijk alleen om Poincaré. Het financiëele vraag stuk is nog geenszins opgelost. Zeer dui delijk beeft Poincaré het te kennen jjege- ven: Als gij mij ten val brengt, zult gij in den financiëelen chaos terugvallen. De Gentsche bloemententoonstelling. In een feestelijk versierde stad beeft de koning Zaterdag in tegenwoordigheid van de gezanten van Frankrijk, Engeland, Spanje, Nederland, Duitschland, den pau selijken nuntius, de leden der regeering en talrijke andere vooraanstaande persoon lijkheden de bloemententoonstelling te Gent plechtig geopend. Er waren bij het plechtig gebeuren ook tegenwoordig de koning, de koningin, prinses Marie José, prins Karei, de minis ters, de lord mayor van Londen en de burgemeesters en wethouders der groote Belgische steden. De aankomst der koninklijke familie ging met groote plechtigheid en veel mili tair vertoon gepaard. In de zaal bevond zich ook ter begroe ting van den koning namens H.M. ko ningin Wilhelmina de commissaris dei koningin in £eeland. Verder Jhr Jan van Vredenburch, Ne- derlandsch landbouwconsulent in België. -De gouverneur van O.-VIaanderen sprak de gelegenheidsrede uit, die door den ko ning werd beantwoord. Hierna werd de werkelijk schitterende bloemententoonstelling bezocht. Zes verschillende landen exposeeren de mooiste producten hunner nationale bloe mencultuur. In dit verband was de inzen ding van Nederland eenïg in haar genre, en genoot dan ook een buitengewone be langstelling. Ook hebben de 'koning en de koningin niet nagelaten, bij het bezichtigen der Hollandsche sectie aan de exposanten hun oprechte bewondering uit te drukken. Na afloop der openingsplechtigheid deed zich, toen de koninklijke familie in jjala- rij-tuigen naar het Zuiderstation reed, een klein incident voor. Enkele Vlaamsche studenten riepen bij het voorbijrijden van bet koninklijk rijtuig: amnestie!" 2 manifestanten werden gearresteerd. Communistische actie. De politie te Madrid is op het spoor ge komen van een samenzwering tegen de rq- geering. Reeds meer dan dertig personen zij gearresteerd wegens het gebruik van valsche paspoorten en valsche namen en het dragen van wapenen. Het beet dat het complot door communisten op touw werd gezet, doch dat het hoofdkwartier der beweging in Frankrijk is gevestigd. Naar Havas uit Perpignan (Fr.) meldt, heeft het voortgezette politieonderzoek in Rivesaltes 'tot de ontdekking geleid van een grooten voorraad ontplofbare stoffen bij een communistische persoonlijkheid. Men neemt aan, .dat nog aanzienlijke voorraden ontplcfangsmiddelen verborgen worden gehouden. Korte berichten. Te Johannesburg werd een aardbe ving waargenomen, ernstiger dan daar ooit werd gevoeld, De schokken duurden 6V2 minuut. 0r zijh geen slachtoffers en in de stad werd geen schade aange richt. Te Antwerpen wordt in Augustus de eerste Vlaamsche Jaarbeurs gehouden. De Egyptische minister van de vro me stichtingen heeft het Amerikaansche gezantschap verzocht, tussc-henbeide te willen komen, teneinde den zendeling'dr Zwerner te bewegen zijn vergunning voor het bezoeken van moskeeën terug te stu ren, omdat hiji tractaatjes verspreidt. Thans zijh weer ernstige malversa ties ontdekt bij het volkscommissariaat van verkeerswezen te Moskou, waarvan het bedrag in de honderdduizenden loopt. Verschillende ambtenaren zijn in verband hiermede ontslagen en ©enige hunner ge arresteerd. 33 JAAR BEPROEFD fyfoedüowvend-iJ&iöt&dkend. r Kinderen va!n raadsleden bij; de gemeentebedrijven. Het college van B. en W. te Velsen heeft aan de hoofden der gemeente diensten geschreven, dat het niet ge- wènscht is, dat kinderen van raadsleden in dienst der gemeente worden opgeno men. Naar aanleiding vain een terzake door den heer Vermeulen (A.-R.) aangevraag de interpellatie deelen B. en W. mede, dat zij- -daartoe- aanleiding gevonden heb ben in het feit, dat meermalen getracht wordt kinderen van raadsleden in dienst te krijgen bij: de gemeentebedrijven. Bij inwilliging van het verzo-ek heeft zulk een raadslid verplichting aan den direc teur, wat stellig iedereen ongewenscht vindt. Verder worden mogelijk meer be kwame en geschikte krachten gehandicapt, e-n bovendien zal de directeur bij minder goed voldoen van den benoemde huive rig zijn, tegen hem o-p te treden, omdat hij in den raadslid-vader min of meer zijn chef ziet. Het is geenszins de bedoeling van B. en W. andere gro-epen van sollicitanten bij voorbaat categorisch uit te sluiten. Wanneer een kina van een raadslid bij- gelijke sollicitatie beter blijkt te zijn dan andere sollicitanten, zullen ook zijn kan sen o-p benoeming beter zijn. Een andere vraag zo-u dan zijn of de vader zelf het niet beter zou achten in dat geval af te treden. Nu er in de laatste tijden zooveel ge sproken wordt over wat oirbaa'r en niet o-irbaar is, meenen B. en W., alles te moe ten do-en om te vermijden, dat deze ge meente zou kunnen worden aangeduid als eene waar minder gewenschte toestanden heerschen. Nog steeds retourcommissies. De directeur van het gasbedrijf te Schoonhoven, de heer J. M., heeft voor de betreffende commissie verklaard in den lo-op der laatste vijf k zes jaar verschil lende gelden te hebben aangenomen in den vorm van. retourcommissies, van drie firma's, leveranciers van gasartikelen. In verband met een door de justitie gelast vo-oronderzoek, heeft de h-eer J. M. zich te verantwoorden gehad voor den rechter-commissaris te Rotterdam. Mr A. J. Baron van Nagell van A m p s e n. f Zaterdagnacht is te Deventer, in het ziekenhuis waar hij werd verpleegd, O-ver leden mr A. J. baron van Nagell van Ampsen, lid der Eerste Kamer. Van dit hoo-ge college maakte hij nog eerst sedert 1924 deel uit als lid van de liberale fractie. Den löen Februari 1853 te Locbem geboren, heeft de heer van Nagell te Utrecht gestudeerd, waar hij in 1877 ge promoveerd is. Van 18781901 was hij burgemeester van Laren (Geld.) en van 1901 tot 1920 lid van gedeputeerde sta ten van Gelderland. Slapte bij Werkspoor. Als gevolg vam de omstandigheid, dat de directie van de Nederiandsche Spoorwa gen de order voor tien loeo-motieven in Frankfort en niet bij Werkspo-or heeft geplaatst, is thans reeds aan tien ge ëmployeerden van de locomotievenafdee- ling der Nederiandsche Fabriek ontslag aangezegd. In den lo-op der volgende weken zal achtereenvolgens aan andere tientallen van deze fabrieksafdeeling, wegens gebrek aan werk, ontslag worden gegeven. f De malversaties te Meppel. In verband met de malversaties ten gemeentehuize te Meppel, heeft de heer R. Smit een voorstel bij den Raad inge diend, o-m B. en W. op te dragen rechts kundig advies in te winnen betreffende de vraag, wie civielrechtelijk aansprakelijk zijn voor en gehouden zijn tot vergoeding aan de gemeente, wat betreft de do-o-r den overleden gemeente-secretaris on rechtmatig genoten kinderbijslag uit de kas der gasfabriek en de verschillende niet aan de gemeente verantwoorde gel den, reeds thans bedragsnde ruim f 17.000, alsmede eventueel nog te ontdekken te korten. Het huldeblijkaan de Koningin- Moede r. In het hoofdoomité hebben nog zitting genomen do echtgenoote van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië en de echt genooten van de gouverneurs van Suri name en Curasao-. Evenals hier te lande, zuilen nu oo-k in de koloniën comité's voor inzameling van gelden worden ge vormd. Voorts heeft het comité de medewer king verzocht van de echtgenooten van onze gezanten en consuls in den vreemde, teneinde het ook voor de in het buiten land vertoevende Nederiandsche vrouwen mogelijk te maken door deelneming aan het huldeblijk, uiting te geven aan haar toewijding aan de Koningin-Moeder. MOORD TE MIDDELBURG. Een blinde man doorzijn vrouw vergiftigd. Een misdrijf, zooals te Middelburg ver moedelijk nog nimmer is voorgekomen, heeft verleden week aldaar plaats gehad. Een blinde man is door zijn vrouw door vergiftiging van het leven beroofd. En deze 26-jarige vrouw, W. A. de J.B., is daarbij wel op zeer geraffineerde wijze te werk gegaan. Het is ongeveer 8 jaar geleden, dat zij met den blinden Stoffel de Jonge in bet huwelijk trad, terwijl de moeder van de J. bij het echtpaar in de woning aan den Se- geerssingel kwam inwonen. De man, die thans 44- jaar oud was, is dus heel wal ouder dan zijn vrouw, die ook voor haar huwelijk geen goeden naam op zedeljjfc gebi-ed bad. Ook thans leefde de vrouw op dat gebied op zeer afkeurenswaardige wij-ze, en hield zij zich1 met verschillende Binnenland. Te Middelburg is een blinde man door zrjln vrourw vergiftigd. De Raad van Advies -der P.Z.E.M. ad viseert; geen eigen centrale voor de mid dengroep. V-oorstellen voor den Pol-der Walcheren. Begrafenis van Dorus Rjjikers. j Buitenland. De opening der bloemententoonstelling te Gent. De plannen en de vrouwen der Oc-eaan- vli-egers. mannen op. Tijdens haar huwelijk werden drie kinderen geboren, van wie er twee ruim drie jaar geleden, toen zij ziek wa ren, overleden zijn. Betrekkelijk kort daar na overleed ook de moeder van de J., met wie de vrouw op zeer gespanhen voet leefde en die haar hinderde in haar han del en wandel. Thans werd verleden week de J., die werkzaam was in de inrichting van de Vereen, tot Werkverschaffing aan Zeeuw - sche blinden, ongesteld en overleed Don derdag j.l. In de Midd. Crt. van Vrijdag plaatste de vrouw eene advertentie, waar in zij sprak over „tot onze diepe droefheid overleed onze geliefde man en vader". Intusschen was er aanleiding voor de po litie, die op de hoogte was met de levens wijze dezer ontaarde vrouw, een onder zoek in te stellen. De dokter, die hel lijk schouwde, kon geen uiterlijke teeke nen van geweld, doch ook niet de eigen lijke oorzaak van den dood vaststellen en zou dit alleen mogelijk blijken door hel verrichten van sectie. Het lijk werd daar om door den commissaris van. politie in overleg met de justitie in beslag genomen, en naar het Gasthuis overgebracht, terwijl Dr Hulst uit Leiden, die in crimineele zaken steeds wordt geroepen, werd ver zocht, naar Middelburg te komen. Zater dag werd door dezen medicus de sectie verricht en werden in de maag van het slachtoffer bewijzen aangetroffen van het twee maal toedienen van vergif, dat o.a. arsenicum bevat. Deze vondsten werden v-oor scheikundig onderzoek medegenomen naar Leiden. Intusschen was een en andeï voor den Commissaris van Politie aanlei ding de vrouw te arresteeren en een buis- zoeking te houden, waarbij- echter geen aanwijzing werd gevonden, dat vergif in huis was geweest. Nadat een „vriend" van de vrouw was gehoord, en uit diens verklaringen bleek, dat de vrouw reeds eerder met slechte plannen 'heeft rond- geloopen, werd de vrouw door den com missaris aan een zeer streng gehoor on derworpen en viel na aanvankelijk ont kennen door de mand en bekende haar man vergif te hebben toegediend, dat zh in een door haar aangewezen winkel bad gekocht. Toen haar een doosje Rodent, het gevaarlijke rattenvergif, werd getoond, gaf zij toe, den ünhoud van zulk een doosje in het eten van "haar riran te hebben gedaan. Dit heeft dus den dood van de J. tengevolge gehad en heeft men hier dus te doen met een moord met voor bedachten rade op een blinden man. Dat de vrouw haar misdaad zeer kalm be dreef, blijkt niet alleen uit de advertentie, maar tevens ook uit haar zelf gaan op den dag van het sterven naar den agent van het begrafenisfonds om f100 voor de begrafenis. Toen de agent dit geld wilde brengen, was de vrouw intusschen reeds aangehouden. Zooals te begrijpen is, was dit misdrijf Zaterdag en gisteren op den Segeersweg waar het echtpaar nu woonde en omgeving en trouwens in de geheele stad het onderwerp van het gesprek. Het eenige nog overgebleven kind van ongeveer 4 jaar is voorloopig onder de hoede van de ouders van de vrouw gesteld. Bij een nader onderzoek in de woning, is nagegaan of overblijfselen van een doosje in de asch van de kachel konden worden gevonden, maar dit zon der resultaat. In hoever de vrouw goo- als velen gelooven ook met het over lijden der andere drie genoemden te ma ken heeft, zal het verder onderzoek moe ten uitmaken. Door de justitie is toe stemming gegeven tot bel begraven van het lijk van den vermoorden man. De vrouw is hedenmorgen aan de ju stitie voorgeleid en later naar het Huis van Bewaring overgebracht. De verbinding tusschen Zeeland en Noord-Brabant. Op de volgende vragen van den heer Vios, lid van de Tweede Kamer; 1. Is het d-en minister bekend, dat. de weg in den Ciaterspolder, die feitelijk een polderweg is, doch den genigen verbia- ;j"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1