AMANDELTJES" Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Dammen. mo«t#n brengen, welke belijden;» „in geest en hoofdzaak" haar lidmaten wordt af gevraagd. Onzeker of deze Christus als onmisbaar heilsmiddelaar in het middel punt plaatsen of Hem uit het middelpunt verwijderen, En gelijk het zoo reglementair onzeker wordt gemaakt of onze kerk in haar pre diking en belijdenis Christo centrisch is, zoo ook of ze in haar kerkregeerïng Chris- tokratisch is, onzeker, of ze daarin voor Jezus Christus, den Koning der Waarheid als haar Hoofd buigt, of met Pilatus zich schouderophalend van dit buigen afmaakt. Door deze onzekerheid ontaardt het prediken op haar kansels en het belijden harer leden in spraakverwarring. Daar door worden de herders en opzieners, die de schapen bij Jezus den Opperherder willen houden, belemmerd. Zoo is er eenerzijds tuchteloosheid. anderzj:ds fari- zeesche partijtucht. Hierdoor wordt onder hare leden eenerzijds- gekweekt slappe beginselloosheid, ook gebrek aan ijver en offervaardigheid, anderzijds eigen gerech- tige partij ijver. Zoo wordt ook de in vloed der kerk naar buiten ondermijnd en ziet ze zich hoe langer hoe meer achteruitgezet en door andere kerken van de plaats, die ze als nationale kerk eens innam, verdrongen. Wat moet er dan gedaan? Deze nood moet onder de oogen gezien. De par tijen moeten niet langer slechts afzonder lijk samen komen in hun partij vergade ringen en elkaar oordeelen. Ze moeten in kerkelijke vergaderingen saam vergade ren, saam zich onder het oordeel van Gods Waarheid buigen, samen zich ver ootmoedigen over de onwaardige dubbel zinnigheid iri het prediken en belijden van 'sHeeren naam en over de voogdijschap, die zijn geestelijke heerschappij belem mert. Dat is de weg om allereerst aan het Hoofd der Kerk recht te doen weder varen en ook elkander recht te doen. Als de Kerk in hare vergaderingen voor Gods Waarheid buigt, zal die Waarheid haar vrij maken, en zal „Sion door recht worden verlost". Dan zal God zelf haar nog leeren, hoe Hij Zijn Woord in het heden door onze, door Zijne Kerk wil ge diend en Zijn Naam door haar wil beleden hebben. Daarom willen we reorganisatie, die aan onze kerk haar wettige belijdenis organen en regeeringsorganen hergeeft. Zeven bruiloften in één ge- z i n. A.s. Donderdag hebben er te Hoens- broek in het gezin van déh heer Meisten die tweemaal is getrouwd, en die dan zelf 50 jaar is gehuwd, onder de 23 kin deren nog zes bruiloften plaats. Twee van de 15 nog in leven zijnde kinderen vieren hun zilveren en drié hun koperen bruiloft, terwijl één der kinderen zich in het huwelijk zal begeven. Voorwaar zeker een zeldzaam feest. Ongenoode bruiloftsvier- de r s. Een pas gehuwd paar te Dirks- land zou, naar „Het Volk" meldt, zijn huwelijksdag besluiten met het geven van een feest aan familie en genoodigden. Behalve het vloeibare, ter lessching van den dorst, was ook het eetbare, in den vorm van fjjne saucijzen, niet vergeten. Helaas, de saucijzen vonden hun graf in andere magen, dan die, waarvoor zij bestemd waren. Een aantal opgeschoten jongens, had n.l. de lucht gekregen van de bruïlofts- patrij en ze waren bovendien ingelicht, dat er een mand saucijzen was gebracht met het doel om die na het eindigen der brui loft op te peuzelen. Na gehouden krijgsraad werd een keu rig aanvalsplan op die saucijzen voorbe reid, daarbij speculeerend op de vreugde, en de daarmee gepaard gaande onoplet tendheid der feestgangers. Het plan schijnt schitterend gelukt te zijn, want op het moment, dat de sau cijzen hun bruine, slanke lichamen zou den offeren op het altaar der feestvreug de, waren deze verdwenen. Dat de feest gangers daar niet erg best over te spre ken waren, laat zich begrijpen en vandaar dan ook, dat de politie opdracht kreeg de verstoorders der feestvreugde op te sporen ten einde dezen te doen boeten voor hun snood hedrjt. Naar we ver nemen, is het de politie ook gelukt de daders te ontdekken. Zwaluwen in een vogelkooi. Zondagavond j.l. kwam een troepje van 10 a 12 zwaluwen achter het huis van den heer M. te Hengelo (G.j een beschut ting zoeken tegen de felle kou in een leege vogelkooi, die daar in een open waranda hangt. Dicht op elkaar gedron gen zetten ze zich daar ter ruste tot den volgenden morgen, toen ze wegvlogen. Nu ging M. de kooi zoodanig dicht ma ken, dat de koude des nachts de vo geltjes minder hinderen kon, voor het geval ze weer gebruik wilden maken van dit gastvrij verblijf. En werkelijk kwa men ze des avonds terug en zochten hun vorig nachtverblijf weer op. Dat zul len ze nu wel blijven doen, zoolang de nachten zoo guur zijn. De arme diertjes gien zich hier wel teleurgesteld in onze Noorsche lente. Een Ford gestolen. De gebroe ders KI., landbouwers aan den Weelschen dijk te Strijen, die hun Fordauto enkele dagen niet gebruikt hadden, kwamen tot de ontdekking, dat deze uit de gesloten garage gestolen was. Er is geen enkele aanwijzing van den dader. Kranige redding van twee menschen.levens. Een tweetal kin deren was onder het spelen in de rjjjks- berghaven aan den Nieuwen Waterweg te Maassluis te water geraakt. Ze zouden zeker verdronken zijn door den sterken stroom, zoo het ongeluk niet opgemerkt was door den jongeling G. H. L. van Leeuwen. Deze sprong zonder verder na denken gekleed te water en wist na veel moeite beide kinderen te pakken te krij gen, waarna hij met de kinderen door be hulpzame handen tegen de basalten hel ling werd opgetrokken. Inbraken te Zaandam. Te Za.andam is in den na ht van Woensdag op Donderdag ingebroken in de papier- warenfabriek der firma gebr. Ho'.lema, de /Zeepfabriek „Hilko" en dien fouiagch m- del van den heer Rrecuwer. De daders hebben zich per roeiboot naar de fabrie ken, die alle aan de Zaan zijh gelag1 (n, begeven. Niettegenslaande zij op een der kantoren de brandkast o^en vonden, was de buit in totaal niet grooter dan f 18. Roofoverval door een meisje. Bij de Noorderstatie te Brussel riep Maandagavond een jongedame een taxi aan en liet zich naar pen adres in een der voorsteden rijlen. Toen zij do auto verliet, rommelde zij in haar tas< hje, .alsof zij naar geld zocht en haalde plotseling een revolver te voorsthijin. Zij beval den chauffeur al zijin geld af te geven. '-'Toen de man al zijn geld kwijt was zei zij hem er van door te rijden als zijn leven hem lief was. De chauffeur verdween ijlings met zijn auto, doch een paar honderd meter verder draaide hij om en reed den weg af, welken het meisje had genomen. Hij ont moette daar een politieagent, wion hij mot horten en stooten het gebeurde ver telde. Toen zij het meisje inhaalden, had zij nog steeds de revolver in haar hand, doch het wapen was ongeladen. Zij zeide geen eten en geen geld te hebben en te voelen, dat zij iets wanhopigs moest doen. Mo ord op een 15-j a ri g e n jongen te Berlijn. De 15-jarige Gerd Wiobert is te Berlijn in de woning van zijn ouders doodgeschoten gevonden. Het onderzoek wees uit, 'fiat de jongen ver inoord is. De politie stelt een onder zoek in. DE WONINGBQUWVEREENIGINGEN. Economische huren. Aan het verslag van den directeur-ge neraal, hoofd van de afdeeling volksge zondheid, aan den minister van arbeid, handel en nijverheid over het jaar 1927 betreffende de financiëele controle van woningbouwcorporaties, werkende niet steun uit 's Rijks kas, enz., wordt o.a. het volgende ontleend In 'het vorig verslag vy'erd er reeds de aandacht op gevestigd, dat nu meer normale toestanden zijn ingetreden, het huurstelsel, waarbij binnen 'zekere gren zen slechts rekening wordt gehouden met de inkomsten -der bewoners, moet wor den verlaten, en dat, ten einde een ge regelde verdere woningproductie niet te bemoeilijken, dient te worden aangestuurd op economische huren. Tevens werden in dat verslag enkele (■-■'"uwe lijnen aangegeven voor het te vol gen huurbeleid, dat zal moeten verschil len naar gelang in een gemeente be hoefte aan woningen bestaat of niet. De minister heeft zich toen kunnen vereenigen met de volgende gedrags-lij- nen: vöcr gemeenten, waar geen hehoefle a.an woningen voor valide arbeiders be staat, zal de huur ten minste gelijk moe ten zijn aan de huur, die overeenkomt met hetgeen „marktwaarde" zou kunnen Worden genoemd, indien reecis nu de ge bondenheid van de huurbepaling aan fac toren, welke in de voorafgegane ja,ren de vorming eener vrije huurmarkt belet geacht kon worden tot het verleden ..hooren. Van die gemeenten daarentegen, in welke een behoefte, als hierboven be doeld. niet bestaat en ook voorshands niet is te verwachten, kan met een eenigs- zins lagere huur aenoegen worden geno men. Alsdan moeten Se gemeente- ^5n vereeni-ginssbesturen concurreeren met de overige huiseigenaren ter plaatse. In 1927 nu is, ter verwezenlijking van het vorenstaande, voor een hantal ge meenten ter benadering van de markt waarde een onderzoek ingesteld naar de reproductiekoslen van woningwet wonin gen, de woningbehoefte en de huren, wel ke voor woningen overeenkomende met de Woningwetwoningen worden bedongen Aan deze gegevens worden de huren der Woningwet woningen getoetst. Bij dit onderzoek is 'o.a. gebleken: a. dat de geldende huren over het algemeen lager zijn dan de huren, welke zouden moeten worden verkregen. b. dat in verschillende streken van het land, vooral op het platteland, de huren vooralsnog moeilijk op economisch peil kunnen worden gebracht en dat een aan sturen op meer economische huren slechts effect kan sorteeren, indien zulks met, beleid geschiedt; c. dat de gemeente- en vereenigings- besturen er niet steeds van doordrongen zijn, dat voor eert geregelde wón'mpro- ductie het vorderen van economische hu ren noodzakelijk is. In 1928 zal het onderzoek verder wor den voortgezet. Het paohtvraagstuk. In de vergadering van het hoofdbe stuur der Gron. Mij. van Landbouw is het pachtvTaagstufc ingeleid dooir Dr J. Gortwijn Botjes te Oostwold. Het volgende is aan deze rade ontleend; 3 MET GR A TlS GRENAD/NESAUS PUDDING EEN HEERLIJK NAGERECHT PUDDINGFABRIEK GRON INGEN De klachten, die men thans dikwijls hoort omtrent de tegenwoordige regeling dor pacht, hebbon meeslal geen betrekking op een sle.hte werking ten opzichte v-an de b'Calemproductie, maar bijna uitsluitend op de positie van den pa hter. Vrij alge meen is hJT gevoelen, dat juist in den tegenwoordigen tijd een sterke wanvetrhou- ding bestaat tuss hen vraag .en aanbod van te verpa: h!en land, waardocx de pachtprijzen zoodanig worden opgedreven, dat -de pa;hier veel te weinig verdient. Als voorbeeld, om aan te toon en hoe erg dit kwaad reeds is ingevreten, wordt o.a. door den heer F. E H. Ebels het feit genoemd, dat in sommige gemeenten van Friesland, het pachtland biji uitnemend heid, 90 pet. van. de landbouwers met meer voor de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen. De hooge pachtprijzen van heden zijn, naar Spr. betoogde, voor een groot deel een gevolg van den voorspoed in vroegere jaren. Ze zullen eerst langzaam terugzin ken op een niveau, dat met de prijs der bo.lemproducten in een behoorlijke veaho-uding staat. Hot is zeker te betreuren, dat de pach ters in de tijden van achteruitgaande p rij - zen der bodemproiur.ten minder verdie nen dan hun redelijkerwijze toekomt. Maar dit mag geen aanleiding zijn het bedrag der pachten van overheidswege te re gelen. De pachtcommissies, van welker oordeel het verpachten in de toekomst zou afhan gen, zouden zeer deskundig moeten zijn en tevens volkomen onpartijdig. De vrees is echter niet ongegrond, dat zich herba len zou, wat wij ook in den crisistijd ge zien hebben, toen vele deskundigen niet onpartijdig en vele onpartijdigen niet des kundigen bleken te zijn. Een zeer moei lijke taak voor de pachtcommissie zou het ook zijn zich een oordeel te vor men over hetgeen den pachter toekomt als loon voor zijin werk. De zaak is vol strekt niet opgelost door te zeggen, dat de pachter een behoorlijk bestaan uit zijn arbeid moet kunnen trekken, want om trent het bedrag dat hiervoor noodig is, bestaan de meest uiteenloopende inzich ten. Het is zeker zeer gevaarlijk hot. in komen van de grooto groep der pa.hte-rs te laten afhangen van de uitspraken van overh ei dsorgan en. Wanneer men de pachten van over heidswege regelt, omdat men den pach ter meent te moeten beschermen tegen de voor hem soms fatale gevolgen van de wet van vraag en aanbod, zal men zich ook spoedig genoodzaakt zien den landarbeider te he.pen. Want de land arbeiders behooren ook tot hen, die dik wijls te weinig verdienen, doordat het aanbod van arbeidskrachten onevenredig groot is ten opzichte van. de vraag. Maxi male pachten zuilen zonder twijfel wette lijk gerege.de minimumloonen in het landbouwbedrijf meebrengen. Ook bij invoering van het continuatie- recht moet de pachtpr.js door pachtcom missies worden be, add. Dezelfde bezwa ren, welke tegen het systeem van maxi male pachtprijzen bestaan, kunnen ook worden ingebracht tegen het continuatie- recht, waarbij dan nog komt, dat de ver pachter geen vrijheid behoudt in de keuze van den pachter. De pachter wordt dan in vele opzichten tot eigenaar. Radicale hervorming van het pachtstel sel is dan ook niet gewenscht. Wel kan iets gedaan worden om aan enkele be zwaren tegemoet te komen en ook om tegen te gaan, dat de grond te vaak van gebruiker verwisselt. Het steeds opnieuw, na afloop van den pachttermijn, aan den hoogst biedenden liefhebber verpachten van perceelen of bedrijven, werkt niet alleen schadelijk voor den pachter, maar ook voor de voortbrenging. Hel lijkt spr. gewenscht den zittenden pachter een wettel.jk recht op vergoeding te geven, indien de verpachter weigert tegen redelijke pachtwaarden een nieuwe pachtovereenkomst met hem aan te gaan en indien er tegen zijn beheer geen ge gronde bezwaren kunnen worden inge bracht. Deze vergoeding mag echter niet te groot zijn en is niet te beschouwen als een vergoeding voor geleden onrecht, maar als een prikkel voor den verpach ter om niet voortdurend van pachter te wisselen. Die vergoeding zou bijv. gesteld kunnen worden op hoogstens een halfjaarlijkschen pachtprijs. Ook is het gewenscht den afgaanden pachter vergoeding te geven voor bepaal de in de wet aan te geven verbeteringen, die door hem zijn aangebracht. Dit recht op vergoeding zal ook den eigenaar eerder d,oen besluiten den zittenden pach ter te handaven. Samenvattende kwam spr. tot de vol gende conclusies. 1. De. bepaling van de pachtprijzen be hoort in het algemeen aan pachter en verpachter te worden overgelaten. 2. De zittende pachter behoort een wet telijk recht te krijgen op een vergoeding van ten hoogste een halfjaar.ijksche pacht som, indien de verpachter zonder ge gronde redenen weigert, tegen redelijke- pachtvoorwaarden een nieuwe pachtover eenkomst met hem aan te gaan. 3. De afgaande pachter moet aanspraak kunnen maken op vergoeding Voor be- phalde, in de wet genoemde verbeterin gen, d.ie hij' in het bedrijf heeft aange bracht. 4. Bepalingen in het pachtcontract, welke schadelijk zijn voor een rationeele uitoefening van het bedrijf, behooren haar rechtskracht te verliezen. 5. Het remissiereeht moet worden ge maakt tot een dwingend recht. 6. Er worden pachtcommissies be noemd, welke bindende uitspraak doen omtrent al.es wat onder de punten 2, 3. 4 en 5 is genoemd. 7. De pachtcommissies geven, desge vraagd, aan de partijen voorlichting om trent de pachtwaarde van bedrijven en perceelen. De taak van de pachtcommissies wordt ook bij invoering van de:e regeling zeer veclomvatlend. Groo e eischen zul.en aan de bekwaamheid harer leden moeien wor den gesteld. Daar echter de eigenaar, na de verplichte uitkeering van een be trekkelijk kleine vergoeding aan den zit tenden pachter, zich niet heeft neer te leggen bij haar uitspraken omtrent de Van 17 t.m. 21 April wordt bij gelegenheid van de opening van het nieuwe ge bouw der Coöp. Vereeniging „Centrale Aalsmeersche Veiling" de Groote Aals- meersche Bloemententoonstelling gehouden te Aalsmeer. Prachtige Clivia, die in de groep ingezonden planten, ingezonden door K. Visser, een eere-prijs en zilveren b%k»r behaalde. pachtprijzen, blijft hij in de wet voldoen de waarborgen voor de handhaving van zijn eigendomsrecht vinden. De invloed der pachtcommissies op pachtprijzen en pachtverhoudingen kan zeer groot zijn, maar wordt in de eerste plaats een in vloed van moreelen aard. De wettelijke bevoegdheden blijven beperkt. Daardoor is ook het gevaar opgeheven, dat de uit spraken der pachtcommissies te veel door -de politiek worden beheerscht. Na debat vereenigde het hoofdbestuur zich eenparig met de eerste conclusie. De andere conclusies werden we. bespro ken, maar het hoofdbestuur had bezwaar, daarover, nu het deze conclusies voor het eerst hoorde, dadeljk een beslissing te nemen. Ze zullen naar de afdeelingen worden gezonden ter bestudeering en be spreking. Het resultaat daarvan zal te gelegener tijd aan de regeering en volks vertegenwoordiging kenbaar worden ge maakt Te.vondeling gelegd. Voor de rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag terecht gestaan de 19-jarige O- G- P„ te Hoensbroek, ter zake, dat zij op 17 Maart een kindje van 14 dagen langs den weg te vondeling had gelegd. Zijl was ten einde raad, de vader had zich uiit de voeten gemaakt en ziji wist niet dat dit een strafbaar feit was. Het O.M. eischte te gen verdachte 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Voor hetzelfde misdrijf heeft terecht gestaan M. B„ huisvrouw W-, te 'Kerk- rade, die twee wettige kinderen, het eane geboren 19 Januari 1926 en het andere 32 December 1926 te vondeling gelegd had voor de deur van een klooster, waarin de kinderen zijin opgenomen. Ook tegen haar werd dezelfde straf geëischt. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Aan de Oplossers. Het zal. ien uwer een genoegen doen te vernemen dat wij besloten hebben een kleinen wedstrijd te doen plaats vinden, waarvoor een prijsje beschikbaar is ge steld en waardoor tevens aan veler ver zoek wordt voldaan. Te beginnen met de volgende rubriek zal een tiental problemen geplaatst wor den. Degene die alle problemen correct op lost, komt in aanmerking voor den prijs, terwijl bij meerdere bet lot beslist. De beschikbaar gestelde prijs bestaat uit een leerboek op damgebied van J. de Haas en Ph. L. Battefeld, 2e geheel herziene en gewijzigde druk bewerkt door A. K. W. Damme. Ongetwijfeld verwachten wij een groot aantal deelnemers, waaruit blijken zal in hoeverre deze soort wedstrijden worden gewaardeerd. Thans ter afwisseling een gespeelde partij om het kampioenschap van Neder land. J. Niestadt (wit)P. J. v. Dartelen Czwart). 1. 33—28 18—23 9. 44—39 10—15 2. 3430 20—25 10. 40—34 14—20 3. 40—34 12—18 11. 45—40 5—10 4. 31—27 7—12 12. 50—45 10—14 5. 39—33 1— 7 13. 34—29 23X34 6. 37—31 15—20 14. 39X30 24—29 7. 34—29 25X34 15. 33X24 20X29 8. 29X40 20—24 16. 40—34 Verplicht. Zwart dreigt met 2934, wit 40X29 of 30X39, zwart 18—22, wit 27X 18. zwart 13X44 of 13X24. 16. 29X40 18 30—25 20—24 17. 45X34 15—20 19. 3^-30 Gedwongen. Op 3833 volgt zwart met 1621, wit 27X16, zwart 1722, wit 28 X17, zwart 12X21, wit 16X27, zwart 2430, wit 35X24, zwart 19X26. 19. 18—23 28. 46—41 7—12 20. B8—33 12—18 29. 32—28 19X32 21. 42—38 7—12 30. 37X28 12—18 22. 47—42 2— 7 31. 41—37 10—14 23. 41—37 14—20 32. 37—32 14—19 24. 25X14 19X10 33. 43—39 4—10 25. 28X19 18—22 34. 42—37 18—23 26. 27X18 12X14 35. 39—34 27. 30X19 14X23 Wit dreigt met 3429, 2822, 3833 en 32X5. 35. 9—14 36. 31—27 17—21 Stand na den 36sten zet van zwart: 2 3 4 5 Zwart: 11 ach. op 3, 6, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 21 en 23. Wit: 11 sch. op 27, 28, 32 tot 38, 48 en 49. 37. 37—31 14—20 41. 26X17 11X42 38. 49—43 10—14 42. 48X37 14—20 39. 31—26 23—29 43. 15X24 19X48 40. 33X1S 3— 9 Wit gaf »p.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6