No. 171 Vrijdag 20 April 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels FUT STER-TABAK A. S.J. DEKKER-GRES. EERSTE BLAD. Motten Van Melle's Koek Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Jantje lacht, Jantje huilt. Buitenland, Binnenland. Voor Zeeland: 1 Bescherm uw kleeren tegen met DE insectendooder it de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Erkend, de beste Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.35 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel iTieer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Het H b 1 d. van Donderdagavond trajd op in dei rol van Jantje die kan lachen en huilen ,al naar het uitkomt. In bet Kamer-overzicht moet zelfs de mogelijkheid van een meer actieve han delspolitiek worden bestreden en daar om wordt met een beroep op den heer Van den Bergh de loftrompet gestoken over den toestand van onze industrie. Eeschermende rechten voor een of an dere industrie: absoluut overbodig. Br is immers vermeerdering van welvaart op elk gebied. Met onzen land- en Tuinbouw gaat het crescendo, de uitvoer van zui velproducten, groenten, bloemen, vleesch en eieren neemt steeds toe. Bn ook de gToote textiel-industrie in Twente maakt gunstige tijden door. Bestaande fabrieken worden uitgebreid, nieuwe worden bijge bouwd en zóó goed floreeren de zaiken dat er zelfs gebrek komt aan geschoolde arbeiders en arbeidsters. Met de wolnijvexheid is het niet an ders; de schoenindustrie begint er even eens bovenop te komen (misschien dank zij 't schoenenwetje!) en in 't algemeen kan gezegd, dat de meeste onzer interna tionaal georganiseerde industrieën op goede resultaten mogen bogen. 'tls dus alles bloei en welvaart. 'tKan haast niet mooier. Jantje lacht 1 Maar vlak daarnaast geeft het blad een bespreking van de ziekengeldverzefcering. Bn daarbij betrekt plotseling het ge zicht. De lach verdwijnt. Zeker, de uitkeering van ziekengeld is een mooie zaak, maar toch, laat men voorzichtig zijn en bij het treffen van een regeling de grootste zuinigheid betrachten, wanthet gaat ons Nederlandsche bedrijfsleven zeker niet algemeen voor spoedig. L.aat men toch niet meenen dat alles mogelijk is. De toestand van onze industrie is heusch zoo mooi niet al'sj velen meenen. Het gezicht wordt al somberder. Jantje huilt! Wij' zullen niet uitmaken in welke rol de werkelfl heid het best wordt uitgeheeld. Wij wenschen alleen even op te merken dat hot toch een ietwat zonderlinge wijze van volksvoorlichting is die hier wordt toegepast. Ds aardbeving op den Balkan, Volgens de laatste berichten uit Philip popel, zijn twee in de nabijheid van het station gelegen wijken door de aardbeving geheel verwoest. Er zijn reeds 15 dooden en 80 gewonden. De materieele schade is buitengewoon groot. Het dorp Papasli, tusschen Philippopel en Borisowgrad, is volkomen verwoest, evenals het overge bleven deel van Tsjirpan. Tot dusver zijn reeds 64 lijken van slachtoffers der ramp geborgen. Van de aardschokken, welke van 9 uur Woensdagavond tot 2 uur 's nachts duur den, waren do eerste en de laatste de he vigste. Te Tsjirpan, dat reeds de vorige week zwaar geteisterd werd door de aardbeving, is onder de bevolking zulk een paniek uit gebroken, dat verscheidene personen het verstand verloren. Men meldt uit Philippopel, dat de aard- heving bijzonder sterk gevoeld werd in de lager gelegen gedeelten van de stad. De noordelijke en zuidelijke wijken werden het zwaarst geteisterd. Verscheidene tabaks depots stortten in, de slachtoffers begra vend. De heele bevolking van Stara Zagora heeft, door een paniek bevangen, den nacht buiten doorgebracht in den stroo menden regen. Te Sofia begon tijdens de aardbeving de klok van de kathedraal Alexander Newski te luiden. Ook te Adrianopel werd een zware aard beving waargenomen, die 5 seconden duurde. Tien seconden later volgden 4 zwakke bevingen, kort achter elkaar. Zij werden ook te Stamboel en in Oost-Thra- cië waargenomen. Te Smyrna hadden ge durende 20 seconden aardschokken plaats met, korte tusschenpoozen. Ook werden in de Dardanellen nieuwe lichte aardschok ken waargenomen. De landverhuizing via Antwerpen. Volgens de statistieken zijn er geduren de 1927 via Antwerpen vertrokken 25.071 landverhuizers o.a. 4130 Belgen. Meer dan 70 procent ging naar Canada. Het cijfer blijft nog verre ten achter bij het voor- oorlogsche, toen ieder jaar meer dan 100.000 landarbeiders zich te Antwerpen inscheepten. Geheimzinnige duikbooten. In den morgen v.an 13 dezer is in do Atheonsohe GoLf binnen de driernijls- grens een duikboot van onbekende natio naliteit waargenomen; na een uur ver dween het vaartuig. De minister van ma- rine is terstond er van in kennis gesteld. Do duikboot bewoog zich dicht onder de kust, gedeeltelijk boven, gedeeltelijk onder water. Nationale kenteekenen of vlag gen waren niet te zien. Twee officieren, die in den toren werden waargenomen, waren gekleed in lederen jassen. De Grieksche visscheits, die het vaartuig ont moetten, dachten, dat het de Grieksche duikboot „Papanikolis' 'was. Toen echter bekend werd, dat deze het arsenaal te Salamis niet verlaten ha'd, werden de autoriteiten met de feiten in kennis ge>- steld. V.olgens een verklaring van deze autori teiten werden reeds einde Maart in 'die Grieks-che wateren twee vreemde duikboot- ten waargenomen, die elke .ontmoeting! vermeiden en bij nadering dadelijk doken. Sovjet-actie in Engeland. Naar aanleiding van het gerucht, dat gebleken was dat de Engelsche bankbiljet ten, die in het bezit waren gevonden van den in Londen gearresteerden Ierschen „Gunmen", door een Russische bankin stelling waren uitgegeven, vroeg majoor Kindersley in het Engelsche Lagerhuis of de minister van binnenlandsche zaken wilde onderzoeken of gelden, die gecredi teerd werden aan Russische bankinstellin gen in Engeland gebruikt werden om po gingen te doen in Engeland revolutie aan te stichten en te organiseeren? Minister Hicks antwoordde hierop, dat majoor Kindersley juist was ingelicht. Hij had onderzoek gedaan en was tot de ont dekking gekomen, dat Russisch geld voort durend voor dat doel in Engeland wordt gebruikt. De majoor vroeg daarop of de regeering aan den volkenbond zou willen vragen, of staten, die geld gebruikten om in andere landen revolutie te stoken, wel deel behoo- ren uit te maken van den bond? De mi nister antwoordde dat dit een kwestie vqn buitenlandsche zaken was. In een rede te Leamington zeide Minis ter Hicks: Ik heb de meest afdoende be wijzen, dat een groot aantal schatkistbil jetten, afkomstig van een Russische Bank, in dit land in handen der communistische partij zijn overgegaan en door haar in die van de communistische propagandisten in alle deelen van Groot-Brittannië. Er be staat een direct verband tusschen de Rus sische bank en de communistische propa gandisten in alle groote steden. Ik geloof echter niet, dat wij in de eerstvolgende 10 jaar een revolutie zullen beleven in dit land; ik meen niet, dat de arbeidende man nen en vrouwen en de vakvereenigingsle- den zoo iets wenschen als in Rusland thans gaande is. Een belangrijk graan-failllssemeni in Noord-Duitschland. Naar gemeld wordt, heeft de graanfirma F. Kröger te Elmshorn in Sleeswijk 'haar betalingen gestaakt. Dit faillissement heeft op de Hamburgsche graanbeurs een groo te opwinding veroorzaakt, daar verschil lende Hamburgsche firma's met belang rijke bedragen er bij betrokken zijn. De passiva werd aanvankelijk op M. 1 mill later zelfs op M. 3 millioen geraamd. Krö ger zelf zou naar het 'buitenland de wijk hebben genomen. De Oceaan-viiegers. Volgens een verklaring van overste Fitz- maurice hopen de Oceaan vliegers Zondag of Maandag met de „Bremen" Greenly - eiland te kunnen verlaten. Na het bezoek aan de Ver. Staten, in het bijzonder aan New-York en Washington, koesteren de vliegers het plan naar Ottawa en Quebec te vliegen, om op deze wijze hun'dank te betuigen aan de Ganadeesche regeering. Te Washington worden groote voorbe reidingen getroffen voor de ontvangst van de vliegers. President Coolidge zal hen op het Witte Huis begroeten. Hef weer in 't buitenland. Het koude weer en de vele sneeuw die de laatste dagen is gevallen heeft aan de kerse- en perzikboomgaarden in het Rijn land groote schade berokkend. De Rijn en zijn bijrivieren stijgen tenge volge van de slagregens en den zwaren sneeuwval in Zuid-Duitschland sterk. Gisteren brak in de late middaguren boven Berlijn een kort maar hevig on weer los. Terwijl de temperatuur bij den grond 5 a 10 graden bedroeg, heerschto reeds op 6000 M. hoogte een koude van minus 42. De regen, die tijdens het on weer stroomde, ging later ten deele in sneeuw over. Tengevolge van de hevige sneeuwstor men, die de laatste 2 dagen boven Polen hebben gewoed, ligt over het geheele land thans een sneeuwlaag van 40 c.M. dikte. Het aantal verkeersstoringen is buiten gewoon groot, zelfs grooter dan den ge- heelen winter het geval is geweest. De te lefoon heeft gedurende de laatste twee da gen zoo goed als niet gewerkt. Hot treinverkeer heeft natuurlijk ern stige vertraging ondergaan. Op bijna alle zijlijnen moest het verkeer worden ge staakt. Een sneltrein, die uit Warschau vertrok, bleef kort na het vertrek in de sneeuw steken. Korte berichten. Tengevolge van den regenval der laatste dagen van de vorige week is het water der Leie (in België) zeer gestegen en worden overstroomingen gevreesd, in dien het weer aan het regenen zou gaan. Dezer dagen is te Oslo een naam- looze vennootschap gevormd, die de Noordkaap voor den tijd van 30 jaar heeft gepacht. De vennootschap heeft de bedoe ling aldaar een haven aan te leggen en een hotel te bouwen. Te Tsarskaje Selo zijn in het Winter paleis, het slot van de grootvorstin Maria Pawlowa. in een ingebouwde brandkast voor bijna twee miljoen gulden aan edel- steenen gevonden. De commissie tot beteugeling van toe komstige overstroomingen van de Missis sippi heeft een begrooting opgemaakt vol gens welke nog ongeveer 325 millioen dol lar zou benoodigd zijn om de rivier zoo danig in te dijken, dat overstroomings- rampen voortaan om mogelijk zouden zijn. De aanvrage zal deze week waarschijnlijk niet meer behandeld kunnen worden. De patroons in de Berlijnsche hout industrie hebben besloten hun arbeiders uit te sluiten. Het aantal uilgeslotenen be draagt ruim 2000. Tengevolge van de groote over stroomingen in Trans-kaukasië is de spoorwegverbinding met Armenië ver broken. Negen personen hebben de redactie van het blad Dziennik Wilenski te Wfna overvallen en de redacteuren mishandeld. Aanleiding hiertoe was een artikel over het ontdekken van malversaties hij den werklooz en steun. De werkgevers in de Saksische me taalindustrie hebben gisteravond de ar bitrale uitspraak verworpen. Besloten werd Zaterdag alle metaalbedrijven in Saksen te sluiten en arbeiders uit te sluiten. De politie in Finland heeft ongeveer 30 bestuursleden van een geheime com munistische partij in hechtenis genomen. Ds goedkoope treinen. Een verzekering van de reizi gers tegen regen. De plaatskaarten voor goedkoope trei nen, die de Spoorwegen laten loopen, moeten steeds te voren genomen worden, een maatregel die in verband met het formeeren van de treinen noodig is. Regenachtige zomers weerhouden ech- tefr velen om zich tijdig van goedkoope treinkaarten te voorzien. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, zullen de Spoorwegen bij wijze van proef aan de reizigers van goedkoope treinen, die zulks verlangen, de gelegen heid geven zich bij het koopen der plaats- kaarten te verzekeren tegen het nadeel, verbonden aan het van te voren nemen van plaatskaarten voor goedkoope treinen. Iedere reiziger ontvangt desverkiezend tegen betalmg van een premie van 10 pet. van den prijs van de plaatskaart een be wijs, waarop de houder den prijs van de genomen plaatskaart kan terugkrijgen, indien er op dien dag tusschen 11 uur v.m. en 5 uur- n.m. regenval is geweest in de op het bewijs vermelde plaats van 3 m.M. of meer. Of dit laatste het geval is geweest, wordt in hoogste instantie vastgesteld door of vanwege het Koninklijk Meteorolo gisch Instituut te de Bilt en door aan plakking aan het loket, van het station waar de plaatskaart genomen is, bekend gemaakt binnen 5 dagen nadat de trein geloopen heeft. Terugvordering van het bedrag dei genomen plaatskaart moet plaats hebben binnen 14 dagen na aankondiging, an ders is het recht op terugvordering ver vallen. Het Koninklijk Meteoro'ogisch instituut te de Bilt heeft in de betrokken plaat sen onder bevoegd toezicht regenmeters geplaatst, waarmee geconstateerd wordt of er regenval van 3 m.M. bereikt is. Bij hel nemen van de plaatskaart wordt aan den reiziger gevraagd voor welke bestemming hij zich wenscht te verzeke ren. Voor treinen naar verschillende bestem mingen, b.v. naar de bloembollenvelden wordt - om te bepalen of het al dan niet een regendag is geweest, één centraal punt aangewezen. De locomotieven voor de Staatssp oor. Volgens de Duitsche bladen waren de beide Duit.sche locomotieffabrieken de laagste inschrijfsters met f 530.030. Werk spoor te Amsterdam schreef in voor f700.000. De locomotieven moeten voor het einde des jaars gereed zijn. Wijziging Ongevallenwet 1921. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer op het Voor- loepig Verslag over liet wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet 1921. Hieraan is het volgende ontleend: Bij de door eenige leden uitgesproken meening, dat een wet, en vooral een so ciale wet, overzichtelijk moet blijven in dien zin, dat niet telkens gedeeltelijke veranderingen worden aangebracht, kan do Minister zich in beginsel aansluiten. Reeds de wenschelljkheid van een spoe dige voorziening met betrekking tot ae ongevalsaangiften bij ondernemingen, waaraan een fabrieksarts is verbonden, maakte incidenteele regeling gewenscht. Voorts is de Minister ook van oordeel, dat het streven behoort te zijn gericht op een zoo min kostbaar mogelijke ad ministratie. Het onderhavige wetsontwerp zal ook in die richting werken. Ger. Ver. voor Drankbestr. Naar we vernemen heeft het hoofdbe stuur van de Ger. Vereen, voor Drank bestrijding' in de in zijn kring ontstane va cature door het vertrek van Ds T. Kuipers van Beilen naar Djocjacarta, gecandideerd de heeren Ds W Bech, Ger. predikant te Aalten en Ds P. G. de Bruijn, idem te Apeldoorn. Woiphaarisdijk. Brand. Vanmorgen vroeg brandde de windkorenm.olen van den molenaar G. van Oeveren geheel uit. Een groote hoeveelheid graan kon nog in veiligheid worden gebracht. Toch is nog ruim 70 H. L. graan verbrand. De brand is begonnen in de kap van den molen en vermoedelijk ontstaan door warm loopen den avond te voren, ofschoon hiervan noch door den molenaar noch door zijn knecht iets is bemerkt. Nog kort geleden was een belangrijke vernieuwing en verbetering aan den molen aangebracht. Ongetwijfeld is door deze brand een mooi stuk natuur schoon verwoest, daar bedoelde molen een van de mooiste was in deze omgeving. Ver zekering dekt voor een groot deel de scüade. Naar uit goede bron wordt vernomen is door den edelachtbaren heer G. Koert ontslag aangevraagd als burgemeester de zer gemeente met ingang van 1 Aug. e. k. Kruiningen. Deze week hebben da heei- ren H. O. Baarens en S- R. Blok zich' namens een groot aantal inwoners dezer Binnenland. Dr J. C. Kromsigt over „de nood der Ned. Herv. Kerk". De Eerste Kamer nam de Justitiebegroo- ting aan. De vooruitzichten voor den kersenoogst in de Betuwe. Buitenland. Actie der Russen in Engeland. Nog steeds winterweer in 't buitenland. Nadere bijzonderheden over de aardbeving op den Balkan. gemeente en van Hansweert en Vlaka na,ar don Dolder begeven, om aan den heer Dr Kotff van jOosterwijfc, vroeger geneesheer te Kruiningen, namens zijlni vroegere patiënten een album aan te bie den, waarin uiting wordt gegeven aan de groot© waardeering, die zij voor den me dicus hebben gehad en ook nu nog heb ben. De band van dit album, waarvan de vervaardiging was toevertrouwd aain den heer F. P. D'huij' C.Wzn. te Amersfoort, bestaat uit osseleer, waarop een gouden lijnversiering is aangebracht, die aansluit aan de bindtechniek van het boek. De voorkant en onderkant van 'het album zijn de oorspronkelijke schepranden van het oud-H,allandsch papier van Van Gel der, waaruit "het album zelf is vervaar digd. De kop daarentegen is gecicaleerd in indigo-blauw met goud. De schutbladen zijn vervaardigd van gebloemd crêpe maro- quin in harmonieerende kleuren met den band. De oorkonde is in kleur op bladgoud uitgevoerd op perkament en heeft buiten de inscriptie in den kop als hoofdmotief het Esculaap-symbool met disü'leerktof en de jaartallen en aan don voet do wapens van Kruiningen en Zeeland, geflankeerd door het, monogram K. V. O. Tusschen de bladen, waarop de namen van de gevers zijn vermeld, bevinden zich bladen met penteokening van: Het huis van den dokter; dorpstraat mét raad huis te Kruiningen; Kerk van Kruiningen van uit bet veld gezien: eindje de Ronde; Klapbank; Schoorsehe Zandweg; en van de R. K. Kerk, de middelste Sluis, de Buitenhaven en den Rijksweg te Hans- weert. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te en aangenomen naar 's-Gra- vendeel (hulppr.) A. Poeiert te Amersfoort. Geret. Kerken. Beroepen te Puttershoek D. P. Kalkman te Krimpen a. d. Lek; te Schipluiden J. da Koning te Vries. Geref. Gemeenten. Beroepen te Vlaardingea J. D. Barth te Bodegraven. Prov. Synode. Door de classis Goes der Geref. Kerken werden gekozen tot afgevaardigden naar de Prov. Synode Primi: Ds R. J. van der Veen te Goes, en Ds A. Scheele te Kapelle en de ouder lingen. A. Geelhoed te Borssele en J. Steketee te Heinkenszand. Secundi: Ds B. Meijer te Ierseke en Ds A. P._ Lanting te Wolf aartsdijk en de ouderlingen 'G. de Jager te Nieuwdorp en D. Meulenherg te Oudelande.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1