No. 170 Donderdag 19 April 1928 42e Jaargang KINADRUPPELS FEUILLETON LANGS DEN AFGROND. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dr. H.MANNING'S Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. dureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44453 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3 Losse nummersf 0.35 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting V Een dringende zaak. Van verschillende zijden is er aanmer king op gemaakt dat Minister de Geer de voorstellen der Staatscommissie inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten niet heeft overgenomen. Ten onrechte evenwel. Dat op spoed wordt aangedrongen, is uitstekend. Maar een haastige spoed als dergelijke critici wenschen zou zeker niet goed zijn. In de Eerste Kamer werd er door den heer Westerdijk de aandacht op geves tigd, dat wanneer het rapport ongewij zigd werd doorgevoerd, tal van gemeen ten inzonderheid op het platteland, on danks het aanzienlijke offer van het Rijk ten bedrage van f 19 millioen, in nog slechtere conditie zouden komen, dan waarin zij reed's verkeeren. Een spoedige oplossing is noodzakelijk. En het valt te betreuren, dat het inter mezzo-kabinet de gelegenheid niet heeft aangegrepen om een andere regeling in te voeren, zoodat het gevaar bestaat, dat deze zaak voor de verkiezingen in 1929 niet meer tot een oplossing wordt gebracht. Vooral de plattelandsgemeenten met hun vaak weinig draagkrachtige bevolking hebben aan verbetering van een andere regeling behoefte, mits natuurlijk die ver andering een verbetering beteekent. Maar dat is naar de heer Westerdijk betoogde met het ontwerp van de Staats commissie niet het geval. Ware, zoo zei hij ,in 1927 bedoeld wets ontwerp in plaats van de wet van 1897 toegepast, dan zouden, blijkens het onder zoek, ingesteld door de afd. Friesland van de Vereen, van Ned. Gemeenten, 24 Frie- sche gemeenten samen bijna 1 Vt ton meer hebben ontvangen en 18 gemeenten samen 1Yi ton minder. Amsterdam daarentegen zou 2 V> millioen meer hebben gekregen. En zijn conclusie luidde dan ook, dat een ontwerp dat dergelijke uitkomsten op levert, niet alleen voor het platteland vol strekt onaannemelijk is, maar ook voor de natie in haar geheel niet aanvaardbaar. Gezien deze en veel meer andere bezwa ren is het te verstaan dat de Regeering het rapport niet zonder meer overneemt. Maar niet wel te verstaan is, dat er met deze dringende zaak zoo weinig voortgang wordt gemaakt, temeer nu we een Regee ring hebben die zich terecht of ten on rechte, uitsluitend op practisch terrein wenscht te bewegen. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z- K. H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, viert vandaag zijn .52sten verjaardag. De Prins Gemaal die in ons land een eigenaardige positie 'inneemt, heeft ^ich gedurende de 28 jaren die hiji door zijn huwelijk met onze Vorstin aan ons land en Volk verbanden was, de hoogachting van een grooit deel van ons volk weten te verwerven. In het staatkundige leven hield hij zich zorgvuldig op den achtergrond. Het zou mensch slijk en dus verklaarbaar zijn ge weest, indien hij zich met de bescheiden rol die hij op dit gebied heeft ie vervul len, niet tevreden had getoomd, maar hij heeft steeds het landsbelang weten te stellen boven mogelijke persoonlijke aspi raties. Wèl echter heeft hr| voortdurend blijk gegeven levendig belang te stellen in alles (Vrij naar het Engelsch.) 57) —o— Ik zou wel eens willen weten of zij mijn geheim geraden heeft. Ik geloof, dat ik Paul Vivian altijd heb liefgehad, maar ik durfde het mij zelf eerst bekennen na onze laatste ontmoeting aan het station te Plymouth, toen hij voor goed wegging. Wat zag hij er knap uit, en hoe klopte mijn hart, toen hij mijn hand vasthield. Ik wist, dat hij mij zeggen wilde, dat hij mij lief had; ik zag het aan zijn oogen. Och, had hij het maar gedaan, dan 'had ik hem beloofd op hem te zullen wachten, en die belofte zou het anker geweest zijn, waaraan ik mij in dezen vreeselijken tijd had kunnen vastklemmen. Maar daar was geen belofte, die mij bond, en ik heb moe ten toegeven. Het is nog geen twaalf maanden geleden sedert hij wegging, maar hoe vreeselijk lang schijnt dat reeds te zijn. Ik wenscht© nu, dat ik hem kon verge ten, en ik doe er ook mijn best toe, maar boe meer ik mij geweld aandoe, des te dui delijker staat bet mij voor den geest. wat de welvaart van zijn "tweede vader land kan bevorderen, terwijl hij zich nooit onbetuigd laat wanneer rampen ons volk treffen en wanneer het noodig is den n'ood te lenigen. Dit bescheiden en tactvol maar tevens van hartelijke toegenegenheid blijk gevend optreden wordt door ons volk boogelijk gewaardeerd. En daarenboven deelt Z. K. H. in de liefde die ons volk het Oranje-huis toe draagt. Daarom den .jarigen Prins der Neder landen: heil! Moge God hem sparen tot in lengte van jaren! Italiaansch bezoek aan Hongarije. Gistermiddag verschenen de te Boeda pest verblijvende Italiaansche Kamerleden en Senatoren op de tribune van het Huis van Afgevaardigden. Toen de Italiaansche gasten plaats namen, stonden alle leden der regeeringspartij1, christelijk-soeialen, economische partijl en onafhankelijken o.a. ook graaf Apponyi van hun ze tels op en juichten de uit Italië versche nen gasten toe. Slechts de sociaal-demo craten bleven zitten. Toen uit de rijlenl der regeeringspartijien kreten weerklonken: „Leve Muissolini", ontstond bij de sociaal democraten een groot lawaai onder het schreeuwen van: .„MatteottiMatteottii'' De kreten der soc. dem. werden ech ter door het gejuich' van het Huis ge smoord. De Italiaansche gasten stonden op en bedankten het parlement met den Romeinschcn groet. Ruw weer in 't buitenland. Het is over geheel Frankrijk ongewoon koud. Zware regens, sneeuw- en hagel stormen, wind en onweer worden van de meest uiteenloopende plaatsen gemeld. Een groot aantal rivieren wast sterk en overal heeft de bloesem veel geleden. In het Noorden zijn veel telefoon- en telegraaflijnen vernield. Op de kust zijn eenige visschersschepen vergaan. Gisteren heeft het in het Zwarte Woud onafgebroken gesneeuwd. De temperatuur blijft dalen. Op den Feldberg is 7 graden vorst en een sneeuwval vau 30 c.M. geconstateerd. Gisterennamiddag werden Warschau en andere Poolsche steden door zware sneeuwstormen geteisterd, die groote scha de toebrachten aan en aanzienlijke sto ringen veroorzaakten bij het post-, tele foon- en telegraafverkeer. In tuinen en parken van Warschau werden vele boomen geknakt. Op vele plaatsen zijn spoorwegverbindingen ver broken of spoorlijnen ondergestoven. Het aiutobusverkeer tusschen Warschau en zijn voorsteden, alsmede het tram verkeer moesten gestaakt worden. Wolff seint uit Breslau: In het gebied van Reichenbach en in het gebied der Hohen Eule gutste een urenlange wolkenbreukachtige regen neer, die een overstrooming en hoogwaterge vaar veroorzaakte. Het gebied boven Peterswalden bij Steinseifersdorf naar de Hohe Eule toe werd bedreigd. De bewoners moesten in den nacht gewekt worden en hun wonin gen ten deele ontruimen. Kort na middernacht had de onop houdelijke regen zich in sneeuw veran- Zou hij nog wel eens aan mij denken of zouden de nieuwe indrukken mij uit zijn hart verbannen hebben? Het zou toch heerlijk zijn als 'hij nog aan mij dacht, en mij nog liefhad; maar neen, dat mag ik niet wenschen, want dan zou hij even on gelukkig zijn als ik ben. Ik heb mij zoo lang mogelijk tegen de plannen van vader verzet. De naam van Nick Trebarwith was miji even hatelijk als de persoon zelf. Wat gaf ik er om of hij een ouden naam had, en een mooi huis, en veel geld, en uitgestrekte bezittingen. Ik verlangde niet naar een mooi huis, en bekommerde mij niet om zijn naam, ter wijl de man mij onuitstaanbaar was tenminste zoo vond ik hem toen. Nu begin ik hem dragelijk te vinden ter wille van vader. Wanneer ik mij opoffer, dan red ik hem van den ondergang, en dat is dan ook mijn eenige troost. Toen vader mij alles van zijn omstan digheden vertelde moest ik wel toegeven. Hij was zoo vriendelijk, de tranen stonden hem in de oogen, en zijn stem klonk zoo smeekend, dat het hart mij bijna brak. 't Schijnt dat ik meer dan drieduizend pond waard ben. Hat 'had ik nooit ge dacht. Maar het is de prijs die Nick voor mij betalen wil. De meeste mannen ver wachten, dat hun vrouw hen een huwe- derd, die zoo dicht viel, dat men nau welijks op een pas afstand kon zien. Daar enboven kwam er nog tegen den morgen een zwaar onweer los en tegelijkertijd stak er een sterke storm op. Wagens en auto's bleven op de wegen in de sneeuw steken. De aardbeving in Bulgarije. Er wordt uit Tsjirpan gemeld, dat de aardschokken zich met onregelmatige tus- schenpoozen herhalen. Gistermorgen werd een nieuwe vrij sterke schok gevoeld, welke eenige reeds door de voorgaande schokken beschadigde huizen deed in storten. De bladen schatten het totaal-aantal slachtoffers op 22 d-ooden en 100 gewon den. De schade zou meer dau 100.000.000 leva bedragen. De Oceaan-vliegers. De eerste burgemeester van Nieuw- York, Walker, heeft het volgende telegram van Van Huhnefeld ontvangen: „Wij hopen binnen eenige dagen met de „Bremen" op het Mitchell-vliegterrein te kunnen landen." Fitzmaurice telefoneerde van Murray- Bay aan den Ierschen gezant te Nieuw- York, dat hij aldaar wacht op de aan komst van nlfeuwe onderdeelen voor de Bremen. Hij zal deze naar Greenly-eiland brengen en dan samen met zijn Duitsche makkers naar Nieuw-York vliegen. De Evening Standard geeft het eerste uitvoerige verhaal omtrent de lotgevallen van de Bremen. Den eersten dag ging alles goed tot de duisternis, inviel. Daarna werd het weer zeer slecht. Mist maakte de zee onzicht baar en toen men hooger vloog kwam men in een sneeuwstorm terecht. Ook bleek, dat het electrische licht niet wilde werken, zoodat de instrumenten niet kon den worden afgelezen. Toen er eindelijk licht kon worden gemaakt, bleek, dat men 400 mijl recht Noordelijk had ge vlogen inplaats van Westelijk. Onmiddel lijk werd deze fout hersteld, maar er was veel tijd verloren gegaan. Toen de dag aanbrak, werd het weer nog slechter. Mist beneden en een hevige sneeuwstorm in de hoogte. Deu geheelen dag moest er wegens mist zeer laag gevlogen wer den .Vrijdagmiddag werd er laag vooruit land gezien, maar er werd geen teeken van leven ontdekt, en dus besloot de bemanning van do Bremen den strijd tegen den sneeuwstorm voort te zetten. De Bremen volgde de kust tot de Streek van BelleIsle, maar nu was de ben zinevoorraad bijna ten einde en men be greep, dat een landingsplaats moest wor den uitgetozen. Toen zij. recht boven Greenly-eiland waren, dachten de vlie gers over een zeilschip heen te vliegen. Nog lager komend en voortdurend te gen den. sneeuwstorm kampend, bemerk ten zij, dat het een eiland was. In het midden van het eiland werd een meertje ontdekt, en men bemerkte een vuurtoren. Toen besloot men zonder verwijl te lan den, zoo dicht mogelijk bij den toren. Het ijs in het meertje brak en de machine kreeg een schok, waardoor de drijfas en de staart beschadigd werden. Vrijdag hadden alle drie zoo goed als alle hoop op gegeven. Fitzmaurice denkt, dat Hinchcliffe en Elsey Mackay op dezelfde wijze buiten hun. route gedreven moeten zijn en ergens geland zijn in de dichte wouden van Labrador. lijksgift zal aanbrengen, daarom, zegt va der, is het buitengewoon edelmoedig van Nicolaas Trebarwith, dat hij mij 'hebben wil voor drieduizend pond, minder dan niets. Toen ik zoo ziek werd, onmiddellijk na dat ik mijn woord gegeven had, toen hoopte ik, dat ik zou sterven en ik geloof, dat moeder het ook hoopte. Ik hoorde 'haar tenminste eens tegen vader zeggen, dat zij mij minder zou beweenen in het stille graf, waar ik gevrijwaard was voor leed en ver driet, dan als de vrouw van dien man, met een bizonderen nadruk op de beide laatste woorden. Ik weet niet, wat zij tegen hem heeft, want zij vermijdt- zorgvuldig over dit onderwerp te spreken. De dokters hadden alle hoop opgegeven, heeft men mij verteld, en gedurende ver scheiden dagen lag ik geheel zonder be wustzijn, en niemand dacht dat ik de oogen ooit weer zou openen. 'Och, had ik toen het geheimzinnige land. maar mogen betreden, in welks schaduw ik zoo lang vertoefde. Moeder zeide mij later, dat zij nooit om mijn herstel heeft gebeden. Zij wist dat mijn hart gebroken was. He dokters beweren, dat mijn herstelling zoo langzaam gaat, omdat ik geen moeite doe om beter te worden. Maar hoe kan ik mij inspannen om te leven, alls het leven Het eeuwfeest van de firma C. J. van Houten en Zn. te Weesp. Bet op den Jubileumdaig onthulde borstbeeld van Coenraad Johannes van Houten, de uit vinder van de oplosbare cacao. De koudste nacht van het jaar 1928. De nacht van Dinsdag op Woensdag is in Engeland de koudste geweest van het jaar 1928. In het observatorium te Kew was de temperatuur op den grond 19 graden, of 13 graden vorst. De laagste temperatuur had Croydon met 211/3 graad vorst. In het algemeen was het in het zuiden kouder dan in het noorden. De kweekers van fruit in het zuiden vreezen voor een zoo goed. als totale mislukking van den peren- en pruimen- oogst. Beide vruchten stonden er begin April buitengemeen goed vóór. De staking in de haven van Antwerpen. Volgens berichten uit bevoegde bron blijken de nieuwe officieuse onderhande lingen met het oog op de oplossing van de staking in het scheepsreparatie-bedrijf in 'de haven van Antwerpen kans van slagen te hebben. Morgen wordt een bij eenkomst van afgevaardigden van pa troons en arbeiders gehouden, waar de eersten geneigd zouden zijn een lichte loonsverhooging toe te staan. Het is zeer waarschijnlijk, dat beide partijen het dit maal eens zullen worden. In dit geval zou de arbeid reeds Maandag, misschien zelfs nog vroeger, worden hervat. Korte berichten. De Duitsche ex-kroonprins, die eeni- gen tijd in de omgeving van Napels door bracht, vertoeft thans incognito te Rome en bezoekt de verschillende bezienswaar digheden. Het stoomschip „Reiher", waarop het sovjetgoud, op de terugreis uit New- York naar Rusland, in het Kanaal over geladen werd, is gisterenavond te Bre- mershaven aangekomen. niet de minste waarde voor mij heeft. De gedachte om de vrouw van Nicolaas Tre barwith te worden, hoewel dat beduidt in een groot huis te wonen en talrijke be dienden te 'hebben, vind ik zoo vreeselijk, dat ik huiver iederen koer als die bij mij opkomt. Hoe zal ik het kunnen dragen als de tijd eenmaal daar is? Ik begrijp niet, waarom God mij in het. leven heeft behou den. Had Hij mij dan geen lichter last kunnen opleggen? Doch nu Hij mij als 'tware van den rand des grafs terugge bracht heeft, schijnt het Zijn wil te zijn, dat ik dit kruis zal dragen. Maar, het is zoo hard, zoo vreeselijk hard! Vader maakt zich ongerust, dat ik niet tijdig ge noeg hersteld zal zijn met het oog op den voor het huwelijk bepaalden dag. Welk een bittere spot om van een vereeniging te spreken, waar er niet de minste hand des harten bestaat. Indien ik mij op mijn begrafenis moest voorbereiden, ik geloof, dat ik dan vroolijker gestemd zou zijn. Dezen morgen kwam moeder een tijd lang bij mij zitten, maar zij sprak niet veel en in haar oogen lag een wereld van droefheid. Ik deed mijn best om opge ruimd te schijnen, maar het glimlachen valt zoo moeilijk, wanneer het 'hart treu rig gestemd is. Buiten in den ouden pere boom, die midden in den tuin staat, zong Binnenland. Doras Rijkers overleden. Geweldige brand te Joure. Minister de Geer aan 't woord in de Eerste Kamer. Krijgt Middelburg een na.itra!e b>. school 7 Da tarieven aan het Moardijksche veer verlaagd. Buitenland. Ruw weer in 't buitenland. Het eind der havenstaking te Antwer pen in 't zicht? Weer een hevigs aardbeving op den Balkan. EETLU5T-0PWEKKEND. /l.SOp.fl. Henry Ford, die momenteel in ge zelschap van zijn echtgenoote een bezoek brengt aan Engeland, was gisteren de gast bij een lunch, aangeboden door Lloyd George. Berichten uit Jerusalem melden, dat over verschillende deelen van Palestina groote zwermen sprinkhanen zijn neer gevallen. Andere zwermen kwamen op Jerusalem aan, doch werden door zeer sterken tegenwind opgehouden. Volgens een bericht uit Monte Carlo is in het vorige jaar door de talrijke spelers uit de geheele wereld, die in het casino van Monte Carlo een kans waagden in totaal 154 millioen francs ver loren. In de Karsten Centrum-mijn in Si- lezië heeft een instorting plaats gehad. Vier arbeiders zijn omgekomen. Uit Athene wordt gemeld, dat de opslagplaats van tabak te Serres in Ma cedonië door brandstichting ernstig is be schadigd. Tabaksvoorraden ter waarde van meer da,n 1.000.000 drachmen wer den vernietigd. Volgens berichten uit Luxemburg is Zoebkof aldaar sedert enkele dagen aangekomen in gezelschap van een ty piste, aan wie hij mémoires dicteert. Prin ses Victoria' wordt heden in dezelfde stad verwacht. J De verwarming der treinen. Hoewel de verwarming der treinen op 15 April pleegt te eindigen, heeft de directie der Ned. Spoorwegen, met het oog bp het voortdurend koude weer, be sloten, deze verwarming tot nader order te doen voortduren. Dit geldt speciaal voor de ochtend- en avondtreinen. Is de temperatuur echter ook op den dag laag, dan worden de middagtreinen eveneens verwarmd. Het Moerdijksche veer. Met ingang van 1 Mei zullen de tarie ven van het Moerdijksche veer eenige ver laging ondergaan, in dier voege, dat voor rijwiel met begeleider verschuldigd zal een lijster uit alle macht. Het deed mij goed naar die vroolijke tonen te luisteren. Ik was blijde, dat er ten minste nog iets in de wereld bestond, dat zich gelukkig gevoelde. Maar het lustig gezang scheen moeder te hinderen. „Ik wilde dat die vogel ophield," zeide zij, „zijn vroolijk gezang doet mij onaan genaam aan." Alvorens te antwoorden keek ik haar aan, en zag dat haar oogen vol tranen stonden. De woorden, die ik had willen spreken 'bestierven mij op de lippen. „Mijn lief best moedertje," zeide ik ein delijk, haar trouw gelaat tusschen mijn vermagerde handen nemende. Toen kniel de zij op eens naast mij neder en het ge zicht in mijn schoot verbergende begon zij bitter te schreien. Maar deze aanval van droefheid duurde slechts een oogenMik. Zij herstelde zich spoedig en haar tranen schielijk afdrogende, sprak zij: „Mijn lieve Abigail, indien gij slechts een weinig opgewekter kondt wezen. „Ik word eiken dag een beetje sterker," antwoordde ik ontwijkend. {Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1