No. 168 Dinsdag 17 April 1928 42e Jaargang jJjpDW? Hofberg Orgels. A. S. J. DEKKER - GOES. mende Knecht I I* EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. ook loeft 7T/3 it (halfwas), eisje, EKE ta Goes, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. smaakt als room Vraagi Catalogus. 3 i Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. KON. M,J ONGENS 3 worden s de be- ureau II. n nu 30Z9 aam leen emd tIDDERHOF. eer. KER, 't Zand, een net een- <'1 V dureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P, DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.35 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, eike regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting V Onze uitvoer belemmerd. Er wordt in vrijhandelskringen den laat- sten tijd veel gesproken en geschreven over den geest van Genève, waar een vrijbandelsgezinde stemming heerschte. 'tls zeer zeker te hopen, dat de daar heerschende geest meer en meer gaat doorwerken. Maar aan den anderen kant zal het toch ook verstandig zijn als bij de vast stelling van onze handelspolitiek niet al leen gerekend wordt met den geest van Genève, maar ook en vooral met de pr act ijk, de allesbehalve vrijhandels- gezinde practijk in andere landen. Wat die practijk voor ons land en met name ook voor onzen land- en tuin bouw beteekent, wordt duidelijk aange toond in het Jaarboek van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland. Voor meerdere onzer producten, zoo heet het daar, kunnen d>e nieuwe Duit- sehe invoerrechten niet anders dan fnui kend worden genoemd. En dat is maar niet een bloote b e - wering, neen, het is een uitspraak die met de feiten wordt bewezen. De totale waarde van den export van versche groenten en fruit naar Duitsdh- land over 1926 liep in vergelijking met 1925 'aanzienlijk terug, n.l. van ruim f 53 millioen tot ruim f 36 millioen. Een vermindering derhalve met ruim 31 pCt. Natuurlijk zegt het verslag zijn de Duit- sche invoerrechten niet de eenige oor zaak geweest van de lage prijzen. „Maar al waren die invoerrechten dan niet de eenige oorzaak van de ongunstige resultaten van ons tuin bouwbedrijf in 1926, de voornaam ste oorzaak daarvan moeten zijr zeker worden genoemd. Invoerrechten welke een belasting vormen, varieerend van 20 tot 100 pCt. en meer van de gemiddelde marktwaarde der producten, kunnen immers niet anders dan de afzetmogelijk heden dier producten zeer zwaar treffen." Deze redeneering is volkomen logisch. En vanzelf komt dan ook de vraag op of bet niet noodig is, door een meer actieve handelspolitiek dergelijke slagen af te wenden, zoo mogelijk. V Let op uw raak! In het bovenaangehaalde jaarboek wordt er op gewezen, dat behalve door Duitschland ook door tal van andere landen op onze tuinbouwproducten hooge invoerrechten worden geheven. Bovendien wordt de export onzer tuin- bouwvoortbrengselen ernstig bedreigd door maatregelen, welke z.g. ter bestriji- ding van ziekten en schadelijke insecten worden uitgevaardigd. Bekend is wat door Engeland en Ame rika op dit gebied gedaan werd en wordt. En ook in andere landen wordt de in voer in sterke mate belemmerd. Terecht wordt in verband daarmede in het Veilings verslag over 1926 het vol gende opgemerkt: „Aan het buitenland moet de kans ont nomen worden om met argumenten de noodzakelijkheid van gezondheidsmaat regelen tegenover den invoer van Necler- landsche tuinbouwproducten te bepleiten. En argumenten zijn er helaas nog ma&r al teveel te vinden. Het kan niet worden ontkend, dat ei nog altijd zendingen naar het buitenland worden gedaan,,_die een schande zijn voor deu Nederlandschen naam, betziji door de inferieure kwaliteit der producten, het zij door bedriegelijke sorteering of arm zalige verpakking. Uitvoer daarvan het kan niet genoeg worden herhaald berokkent onzen tuin bouw enorme schade, èn direct, omdat de buitenlandsche markt er door bedorven wordt, èn indirect omdat de goede naam van het Nederlandsche product er door ten gronde gaat." Gaarne geven wij deze waarschuwing door. Hooge belangen staan hier op het spel. Daarom: tuinbouwers en groenten- telers: let op uw zaak. Mobilisatie kan noodzakelijk zijn. Door het congres van de S.D'.A.P. is vierkant in strijd met vroegere verkla ringen uitgesproken, dat mobilisatio noodzakelijk kan zijn. Door Minister Lambooij in het nauw gedreven, heeft men zijn draai genomen, nadat eerst de heer AlhaJrda de volgende toelichting had gegeven: Het is noodig in geval van oorlog bui ten onze grenzen, omze grenzen te mar keeren. Als er troepen over die grains komen en ze warden niet geïnterneerd, dan worden ze vervolgd. Kunnen ze zich later weer naar het oorlogsterrein be geven, dan zal bezetting van ons land, niet uitblijven. Verder dient tegen plun dering enz. te worden gewaakt, en dat alles mag en kan niet aan de Limburg- sche en Brabantsche veldwachters wor den overgelaten. Bovendien legt het Vol kenbondsverdrag ons dienaangaande ver plichtingen op. De mobilisatie kan dus zijn oorlog-afwerend. (Zeer juist. Zooals in 1&14.) Maar ze kan ook noodig zijn ter volvoering van de Volken- bondsverplichtingen, neergelegd in art. 16, Bij vrijen doortocht is de medewerking van eigen troepen onmisbaar. Dat is alles heel duidelijk. De mobilisatie kan inderdaad oorlog- afwerend werken. Hadden wij in 1914 niet gemobiliseerd, dan zou ons land er is niemand die 't ontkent in den oorlog betrokken zijn. Dat we- er buiten bleven, danken we', menschelijlkerwijs gesproken, voor een groot deel aan onze mobilisatie.Ons le ger bleek in die critieke tijden een vre- des-instrument bij uitnemendheid. Mobilisatie kan noodig zijn. Om het „groote goed", 'onze onafhan kelijkheid te beschermen. Om ons land buiten den oorlog te houden. Om te voldoen aan onze verplichtingen tegenover den Volkenbond. Maar men kan niet mobiliseeren als er geen leger is. Derhalve is O'ofc naar de overtuiging van de Soc. Democratischen een lei- ger hood zak el ijk. V Enkele conclusies. Het kan gewenscht zijn uit het gespro kene op het congres va:n de S.D'.A.P. enkele conclusies te trekken. Hier zijti ze. Ten eerste: de nationale onafhanke lijkheid is een zaak van groote waarde- Ten tweede: al het mogelijke moet wor den gedaan om een oorlog te voorkomen. Ten derde: daartoe is grensbéwaking in geval van oorlqg buiten de grenzen noodzakelijk. Ten vierde: mobilisatie kan in het be lang van den vrede noodig zijn. Ten vijfde: in het belang van den vre de kan dus een leger niet 'worden gemist. Ten zesde: Al het roepen om eenzijdige nationale ontwapening en het laten! de- monstreeren daarvoor is niets anders dan pure volksmisleiding, tenzij de verklaringen van den heer Albania geen andere bedoeling, hebben dan1 de werkelijke bedoelingen van de S.D'.A.P. te maskeeren. In elk geval zal het ook na 'dit con gres zaak zijn dat de Regeering waakzaam blijft, opdat de groote goederen vrede en oi n a f h a n k e 1 ij k h e i d niet in geva'ar kunnen worden gebracht. D'6 Oceaan-vliegers. De Ier Fritzmaurice is gistermiddag per vliegtuig opgestegen en heeft Greenley Island verlaten. Hünefeld en Köhl bleven om te trachten de „Bremen" te reparee- ren en met deze machine naar New-York te vliegen. Fritzmaurice is geland te Natashkwan aan "de St. Lawrence-golf. Het vliegtuig zal hier blijven overnachten. Volgens later ontvangen berichten, moe ten de noodzakelijke herstellingen aan de „Bremen" reeds bijna geheel zijn ver richt. Het S.S. Montcalm, dat Greenly tracht te bereiken, zou ia het ijs vastzitten op ICO mijl ten W. van Greenly en zal zijn reis niet kunnen voortzetten vóór de wind gekeerd is en een geui opent in het ijs. De Beiersche munt laat een gedenk penning ter grootte van een 5 Markstuk slaan, die op de voorzijde de beeltenis Cyan Köhl en van von Hühnefeld zal dra gen, en op de keerzijde de „Bremen" zich boven den Oceaan bevindende, zal afbeelden. De opbrengst van dezen pen ning is bestemd voor het fonds ten be hoeve van de luchtvaarders. De aardbeving in Bulgarije. De jongste berichten melden, dat alle ge bouwen van Tsjirpan ingestort of bescha digd zijn. Te Borissoff is drie kwart van de ge bouwen beschadigd. Het dorp Emeurave bij Tsjirpan is van de aarde weggevaagd. De toevloed van de warme bron van Pe- rithleri is verminderd. Het betrekkelijk kleine aantal dooden wordt verklaard door het feit, dat de aard beving op een feestdag voorviel en, daar de fabrieken stillagen, het grootste gedeel te der bevolking zich op straat bevond. De totale bevolking van de geteisterde districten bedraagt 125.000. De spoorwegadministratie heeft gelast dat alle beschikbare wagens naar de ge teisterde streek zullen worden gestuurd, ten einde als onderdak te dienen. Uit Sofia wordt gemeld, dat Zondag in het door de aardbeving geteisterde gebied nieuwe aardschokken zijn gevoeld. Bovenmenschelijlce pogingen worden door de overheid aangewend om de dak- 'loozen in het geteisterde gebied te herber gen. De inwoners van steden en dorpen zijn bang om in hun huizen terug te trek ken en leven onder tenten. Overal werken steuncommissies. Koning Boris, die te Warna verbleef, begaf zich naar het ge bied van de ramp. De troepen, welke de ruïnes opruimen, haalden uit het puin te Tsjirpan 'den eersten boekhouder te voor schijn der plaatselijke volksbank, waarvan het 5 verdiepingen hooge gebouw slechts een vormelooze klomp meer is. Tusschen 2 stukken muur beklemd, bracht de boek houder Timeti 26 uur onder 'het puin door. Nog een aardbeving. Uit Lima wordt gemeld, dat het Peru- aansehe district Puno door een aardbe ving ife geteisterd. Er zijn volgens de voor- loopige berichten 10 dooden en een groot aantal gewonden. Het telegrafische en te lefonische verkeer is gestoord door een aardverschuiving, welke het gevolg van de aardbeving was, zoodat de omvang van de ramp nog niet geheel kan worden over zien. Litwinoff tegen Loudon. De brief van den Rus Litwinoff, waarin deze protesteert tegen een zinsnede uit de sluitingsrede van den heer Loudon, bij den afloop van de laatste zitting der voorbe reidingscommissie van de ontwapenings conferentie, is openbaar gemaakt, gelijk tijdig met het antwoord van den heer Lou don op dezen brief. Litwinoff protesteert in zijn schrijven van den heer Loudon tegen de zinsnede, waarbij de voorzitter den wensch geuit heeft, dat de Russische delegatie in de toe komst opbouwenden arbeid zal verrichten en niet naar Genève zaTkomen met de ge dachte, het reeds gedane werk te vernie tigen. Litwinoff verklaart met verwondering van deze uiting te hebben kennis geno men, omdat zij zoowel ongebruikelijk is voor een president in zijn afscheidsrede, alsmede omdat de zinsnede geenszins ge rechtvaardigd is. 'Opbouwend werk moet-volgens Litwi noff dikwijls met zich brengen de nood zakelijkheid om bepaalden voorafgaanden arbeid ongedaan te maken, indien deze achteraf blijkt, ondoelmatig te zijn ge weest. De heer Loudon verklaart, de gewraakte woorden te hebben gebezigd, omdat zoo wel het oorspronkelijke ontwerp voor de ontwapening als de begeleidende woor den van Litwinoff duidelijk er op wezen, dat de sovjet-delegatie het reeds verrichte werk ongedaan wilde maken. Terwillë van den voortgang van de moei zame voorbereidende taak op den door de commissie aangenomen grondslag dien zij vastbesloten is, niet te verlaten, had de ■heer Loudon dan ook tot de sovjet-delega tie het verzoek gericht, zich aan te sluiten bij den opbouwenden geest der andere commissieleden. De weersverandering in Engeland. Op het einde van de vorige week werd overal in Engeland een daling in de tem peratuur waargenomen van 20 a 30 gra den. Men meldt thans zware sneeuwstormen over een groote uitgestrektheid vooral in Midden-Engeland en het Zuiden. De Vereenigde Stalen en Rusland. Volgens een bericht uit Washington heeft het Amerikaansc.he departement van buitenlandsche zaken een verklaring ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat, zoo lang de Russische regeering haar plannen om een wereldrevolutie tot stand te bren gen, niet laat varen, Amerika zijn politiek tegenover de Russische regeering niet kan wijzigen. Na er op gewezen te hebben, dat ook die staten, die de Russische regeering hebben erkend, Rusland niet hebben kunnen 'be wegen tot het betalen van zijn schulden, wordt opnieuw de sovjet-regeering be schuldigd, propaganda in de landen van Latijnsch-Azië, het Verre Oosten en de Vereenigde Staten te voeren. Deze propa ganda is openlijk tegen het regeeringsstel- sel in de Vereenigde Staten gericht, zoodat de regeering door een erkenning van de sovjet-regeering derhalve de betrekkingen tot Rusland niet kan. sanctionneeren. Aan de ontwikkeling van den handel tusschen de beide landen zal de Ameri- kaansche regeering geen belemmeringen in den weg leggen, doch de Amerikanen die handel met Rusland drijven, doen dit geheel op eigen verantwoordelijkheid en eigen risico. Ook tegen het financieren van dezen handel door het verstrekken van credieten op langen termijn zal de Ameri- kaansche regeering zich niet verzetten, mits deze leeningen niet openlijk in Ame rika worden uitgegeven en onder het pu bliek worden gebracht. Sneeuwstorm. Een telegram uit Zurich meldt: Gisternacht heeft het geweldig ge stormd, vooral in het gebergte. De plaat sen Engelberg, Einsiedeln' en Grindewald zijn ingesneeuwd. Een telegram uit Fluelen meldt: Vier roeibooten zijn door een föhnstorm over vallen. Drie zijn vol water geloopen. Ze ven roeiers zijn door stoombooten gered, terwijl drie anderen, hoewel uitstekende zwemmers, verdronken. Verwarming van de haven van Si Peters- burg? In Russische technische kringen be staat levendige belangstelling voor een ontworpen plan tot kunstmatige verwar ming van de Petersburgsche haven. Het plan berust op de afleiding van in den omtrek van St. Petersburg voorkomend water van hoogè temperatuur naar de ha ven, tengevolge waarvan dichtvriezen der haven voortaan zou worden voorkomen. Ofschoon vele deskundigen dit plan fan tastisch noemen en de mogelijkheid van verwezenlijking ernstig 'betwijfelen, is het toch door een commissie van technici in studie genomen. Een sneeuwstoriing in Chili. De Amerikaansche bladen 'hebben een bericht uit Santiago (Chili) over een sneeuwstoriing in het afgelegen gebied Las Girones, in Chili. Na een geweldigen sneeuwstorm, die zoo hevig was als in ja ren niet was voorgevallen, kwam een la wine den berg af en begroef 200 mensehen en 20.000 stuks vee. Het heet, dat er onder de omgekomenen vele toeristen zijn. Naar de Noordpool, Volgens een bericht uit Stolp wil gene raal Nobile met de „Italia" eerst nog enkele proeftochten doen en zal de vlucht naar de Noordpool niet voor 8 a 10 Mei plaats hebben. Het luchtschip zal binnen 8 of 10 dagen pas volkomen „vliegvaardi'g" zijn. Dan zal generaal Nobile zijn voorbe reidende tochten maken. De staking in de haven te Antwerpen. e Gemeld wordt, dat de nieuwe paketboot van de Compagnie Maritime beige du Congo, de „Albertville", die, op haar eer ste reis met zwaar weder had te kampen en nogal wat averij blijkt te hebben, ten gevolge van -de staking in het scheepsrepa- ratiehedrijf te Antwerpen na hare lading te hebben gelost naar Rotterdam zal va ren om er in het droogdok te worden op genomen. Pe staking, die thans reeds haar zesde week is ingetreden, duurt onveranderd voort. Korte berichten Er zijn op het oogenblik in de heele sowjet-repübliek 12.000 automobielen in gebruik en 3000 motorfietsen. Van 'dit aan tal zijn er 5 pet., ongeveer 600 stuks, in het bezit van particulieren, grootendeels van 'buitenlanders, zooals de gezantschappen. Moskou bezit 167 autobussen, die op 17 lijnen rijden, terwijl er in totaal 120 taxi's rijden. In de kazerne van Aarau (Zwitser land) heerscht onder de rekruten nek kramp. Reeds zijn 4 slachtoffers te betreu ren. Naar uit Angora wordt gemeld, heeft het Turksche parlement 'besloten den vree- geren Turkschen minister van handel, Ali Djenal in staat van beschuldiging te stel- Binnenland. Vreeselijk drama in Den Haag. Groote brand te Hilversum. Opbrengst der rijksmiddelen in Maart. Het eeuwfeest der Van Houtensfabrieken. De R.-K. pers over de rede van mr Schok king. Twee kinderen te Zevenhuizen (Gr.) ver brand. Buitenland. De Oceaan-vliegers willen hun reis per vliegtuig voortzetten. Nadere berichten over de aardbeving in Bulgarije. Sneeuwstormen. Ien. Hij wordt ervan verdacht 500 duizend pond omkoopgelden van een firma te heb ben aangenomen. De gemeenteraad van Bremen nam een voorstel aan, waarbij de eerste Mei tot feestdag wordt verklaard. De opbrengst der Rijksmiddelen. De maand Maart is voor 's Rijks schat kist niet gunstig geweest. 'De rijksmidde len brachten op f 39.066,517 of ongeveer 8 ton minder dan in 'dezelfde maand van het vori'ge jaar. De haten uit de inkomstenbelasting, die tot nog toe vtü regelmatig in dezelfde mate als het vorige jaar bleven vloeien, waren thans minder ruim. De opbrengst is 2 mil lioen bij die van het vorig jaar ten achter gebleven. 1 Verder bracht de personeele belasting ook een verlaging, n.l. van 230.000 gulden, terwijl zooals in verband met de nieuwe wettelijke bepalingen begrijpelijk is, ook de rijwiel'belasting 130 duizend gulden minder opbracht. Uit zegelrecht werd 3 ton minder ont vangen, maar bovenal lieten de successie rechten het weer leelijk liggen door een millioen minder in de rijkskas te brengen. Over de eerste drie maanden van het jaar 1928 hoeken deze posten nu reeds een achterstand van circa 4 millioen. Beter ging het met de dividend- en tan tièmebelasting; de hoogere opbrengst is meer dan 4 ton. Ook de invoerrechten lie pen met 4 ton omhoog, waardoor een voor sprong in de eerste drie maanden van f 2 millioen is vorkregen. Over de eerste 3 maanden is in totaal f 1,3 millioen minder binnen gekomen dan het, vorig jaar. In het wegenfonds kwam in Maart f 163.253,77 binnen, voor wegenbelastin gen f 332.142,75, zijnde 90 pot. der wer kelijke opbrengst voof rijwielbelasting. Het eeuwfeest ie Weesp. Hen borstbeeld van G. J- van Houten onthuld. De zorg voor het personeel. Gistermorgen hadden zich de vennoo- ten, die samen de firma G. J. van Hou ten en Zonen vormen, benevens vele autoriteiten, w.o. de minister van Arbeid, de heer Slotemaker de Bruine, de Com missaris der Koningin van Noord-Holland, de heer Roëll en de burgemeesters van Weesp en Weespercarspel, in de groote hal van het administratiegebouw der'firma te Weesp verzameld, waar het jn marmer uitgevoerde borstbeeld van dien uitvinder van het cacaopoeder, den heer Goenraad Johannes van Houten, zou worden ont huld. Het woord werd gevoerd door den heer D. J. van Houten Sr., Mevr. Mesdag Maxwils, eon kleindochter van den uit vinder, die het borstbeeld onthulde, Mi nister Slotemaker de Bruine, de burge meester van Weesp; en namens da firma door den heer G- van Mesdag, die o.a. meedeelde, dat de pensioenregeling voort aan niet meer afhankelijk zal zijn van den goeden wil of van den gang van zaken van de firma, doch zal zijia een pensioen- verzekering, geslO'ten bij een solide maat schappij!. Voor ieder deelnemer in deze pensioenregeling zal een polis gesloten worden, waarmede met de jaren van werkzaamheid een pensioen opgebouwd wordt, dus een verzekerd pensioenbodrag, dat van jaar tot jaar aangroeit en met een groot aantal dienstjaren zoodanig kan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1