No. 167 Maandag 16 April 1926 42e Jaarpa^ langs den afgrond. ê2l*h£\£ r, c,-rkel "fte feuilleton Buitenland. Belangrijkste Nieuws. (fkoedvowvmdAJ&iói&dkend, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel flieer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting V Een forsch geluid. Op hetzelfde oogenblü dat Mr Schok- king in de jaarvergadering der Chr. Hist. Unie zich voor herstel van de rechtsche samenwerking uitsprak, heeft een der an dere voormannen van de Chr. Histori- schen, Baron de Vos van Steen wijk, in de Eerste Kamer hetzelfde pnderwerp be handeld. Hij deed het duidelijker dan de heer Schokking. Meer resoluut. Trachtte Mr Schokking zich zoo voor zichtig mogelijk uit te drukken, de heer De Vos van Steenwijk kwam er rond voor uit, dat hij- van herstel der samenwer king een warm voorstander is. „Dat ik, zoo zeide hij, met het oog op 's Lands belang een voor stander ben van samenwerking van de drie rechtschepartijen, en dus de verbreking er van betreur, weet men zoo langzamerhand wel van mij. Een voor stander, een overtuigd voorstander. Niet een voorstander er uit en er in. Ik ben nu eenmaal wat ik ben, voluit, geheel, niet half, niet stuksgewijs, wat eerbiedi ging, zelfs objectieve waardeering van andere, diametraal daartegenover staande zienswijze geenszins in den weg staat. Gelukkig niet." v „Zal de rechtsche samenwerking weer tot stand komen? Ik zou zeggen: zij is geïndiceerd. Waar onze gemeenschappelijke levens- en wereldbeschouwing, de beginselen, die wij gezamenlijk belijden, het samenbin dend element, en dus de kracht der fei ten, ons gansch natuurlijk op elkander aanwijst. De „raison d'être" van de samenwer king, immers het Christelijk beginsel als grondslag voor politiek beleid, bestaat thans evenzeer als voorheen. Wij moeten waar wij het in de hoofdzaak met elkaar eens zrjn, ons dus kunnen verstaan, elk ander weer vinden. Van het oogenhlik af, dat wij het kun nen, hebben wij het te doen. Het is een voudig onze plicht. Immers mogen wij-, in zoover zulks, van ons afhangt, der Natie niet langer den zegen .onthouden, welke de Christelijke politiek haar gedu rende vele jaren schonk. „Welker vruchten" om met „De Standaard" van 28 Januari 1.1. te spro ken „elk ainder volk ons mag be nijden; vruchten, die in dagen van groot gevaar ook erkend worden door hen, die er in rustige dagen mee spot ten." Wij hebben tot overeenstemming te komen, ten - einde als één man, met ver nieuwde kracht, de Christelijke beginselen in het Staatsleven wederom te doen gelden. Der tijden nood roept tot toenadering. Maar dan moet het pok eens en voor goed uit zijn met dat speuren naar het antwoord op de vraag, bij wien de schuld van de verbreking der samenwerking schuilt. Dat napleiten, dat napluizen, is nergens dienstig toe; integendeel, het is slechts een struikelblok op den weg, die naar hereeniging leidt. In Parlement en pers mogen kibbela- Hitjes gemeden worden. Van pogingen, om elkander als ik het zoo noemen mag vliegen af te vangen, zq geen sprake. Het is tot niets nut. Mocht zulks toch eindelijk eens tot ons doordringen, uoor ons worden verstaan. 54} naar kef Engelsch.) Hij nam zijn hoed af, en streek zich met de vingers door het haar. „,Neen, neen, ,dat' kan toch niet", riep hij; na zich eemge «ogenblikken bedacht te hebben. „Als ik maar recht doorloop, dan kom ik van zelf te Cedax Creek'5 Maar de tijd verstreek, de e'ene mijl na e andere werd afgelegd, doch geen Cedar Creek kwam in het gezicht, en tot over- maat van ramp overviel hem weer dat ge voel van uitputting, hetwelk hij wel meer nad ondervonden. v-pSL m™!1 and'erma-al stil, en leunde ermoeid Logen een boom. ;n"w niets"' zeidö hi£ ,-of ik al sdhin I r do'0*looP> °P stuk van zaken irnn«ör» - n toch zoo dwaas gaan?" 200 verliet J» °P eeas iets in. „Ik ben w, w Stomen, en waarschijn- dezeiMe ridh- 7n 200 is dan Loop nu in de richting van het zuiden en Het te zeer naar voren schuiven van eigen specifieke wenschen, het berijden van stokpaardjes, blijve aan de drie recht sche partijen vreemd. Hetgeen haar .ge makkelijk moet vallen, wanneer zij slechts bedenken, dat die verlangens buiten hare samenwerking gemeenlijk ook niet in ver vulling zouden gaan. Vergeten die Protestanten, welke be zwaren hebben tegen het herstel van het gezantschap bij het Vaticaan, de dubbele missie en de opheffing van het proces sie-verbod, bovenal niet, dat, vopr zoover ide R.-K. Staatspartij zulks zoude begee- ren, zij een en 'ander de November dagen van 1925 hebben het uitgewezen van eventueele S. en V. D. broederen, wien deze kwestiën volkomen onverschil lig laten, iederen dlag voetstoots kan ver krijgen Zeker, van forceeren mag er in zake het herstel der samenwerking geen sprake zijn. En wanneer de heer Rink heb ik hem gisteren goed begrepen meent dat dat "herstel, om het eens huiselijk uit te drukken, een werkje is, dat spe ciaal door de Christelijk-historischen zal moeten worden opgeknapt, dan vergist die fleerde Staatsman zich niet weinig. Het behoort een geleidelijk weer naar elkander toegroeien te wezen, niet kunstmatig te geschieden. Laten wijrecht- schen echter niet vergeten, dat 1929 al nadert. "Hora ruit. Niet contemplatief pods water over Gods akker laten kabbelen. Inactiviteit zij den rechtschen groepen vreemd. De broe derband worde binnen niet te langen tijd weder nauw toegehaald." Een ernstige aardbeving op den Balkan. Zaterdag voormiddag is aan het Meteo rologisch Instituut in Die.Bilt een buiten gewoon sterke aardbeving opgeteekend, beginnende om 10 ufcir 3 min. 56 sec. (tijd van Greenwich). Later bleek, dat de aard beving in Bulgarije had gewoed en vooral in Zuid-Bnlgarije ernstige verwoestingen bad aangericht. Het totaal aantal dooden bedraagt thans reeds 26, terwijl er vele gei- wonden zijn. Het stadje Tsjirpan is geheel varr' de buitenwereld afgesloten. Het schijnt voor hef grootste gedeelte ver woest te zijn. Particuliere berichten van daar melden reeds 30 dooden en ©en groot aantal gewonden. Uit Borissowgrad worden 7 dooden gemeld. In Philippopel startte de minaret van een moskee in. Twee personen werden onder dei puin,- hoopen gedood. Uit de stad Stara Ziagorai worden eveneens 2 dooden gemeld. Ook in Sofia werd de aardbeving hevig gej- vloéd, doch werd geen belangrijke schade aangericht. De schade aan spoorlijineD wordt zoo gauw mogelijk hersteld. In een groot ge bied hebben de spoorweggebouwen schade geleden. - .Ook te Belgrado is een lichte aardher ving gevoeld. Er wérd geen schade aanga- richt. Ook te Constantinopel werd een sterke aardbeving gevoeld, die eenige seconden duurde. Er zijn geen slachtoffers en scha lde wcrcdt niet gemeld. De vliegtocht over den Atlantischen Oceaan. Zooals wiji Zaterdag reeds in het kort moet ..de Poolster achter mij hebben", en hij keek naar omhoog om die té zoeken. „Maar ik heb al dien tijd in een noor delijke richting geloopeni" riep hij ver baasd. „Er is geen twijfel aan, ik ben verdwaald, en wie weet of ik ooit den terugweg zal kunnen vinden. Maar wat kan het mij ook schelen nu het licht van mijn leven is uitgebluscht. Was het niet om vader, dan zou ik mij het liefst neerleggen op de sneeuw, en inslapen om niet weer te ontwaken. Maar hij zette die gedachte van zich af, en begon weder te loopen, thans in een tegenovergestelde richting- van de Pool ster. Hij hoopte echter niet langer Cedar Creek te zullen vinden, want hij wist vol strekt niet naar welken kant dat lag. Doch hij wist, dat hij zou bevriezen indien hij stil stond, en. ter wille van zijn vader moest hij zoo lang mogelijk zijn best doen. Bovendien zouden de jongens van Cedar Creek wel naar hem komen zoeken. Hij wilde dus in beweging blijven zoolang hèt hem mogelijk was begaven zijn krach ten hem in het eind, welnu, dan zou hij zich néderleggen om te sterven. Het was hem vrij onverschillig wat er verder gebeurde. Sedert dien morgen wa,s dé hoop gestorven in zijn hart. Do schok was zoo hevig, zoo onverwachts geweest}* meldden, moeist het vliegtuig „Bremen" een noodlanding maken op het Green- lêy-eiland, een verlaten, rotsachtig eiland in de St. La;orensbaai, ten N.W. van New Fotondland, geheel bedekt met ijs. Het is onmogelijk het eiland te verlaten voordat de dooi invalt, .tenzij men er in slaagt het ijs stuk te slaan. Op het eiland bevinden zich groote vischpakkerijen. Ben groote handelsfirma, van New Foundland, die op het eiland fabrieken heeft, ver klaarde, dat de Duitsche vliegers rijkelijk levensmiddelen en ook een behoorlijk Ion gies zullen vinden. Heeft de „Bremen" het zich gesteld© doel om in één vlucht New "York te halen, niet bereikt, geconstateerd mag worden, dat de Duitsche vliegers er in geslaagd zijp zonder tusschenlanding van Europa naar Amerika te vliegen. Hetgeen nog nie mand vóór hen was gelukt. Wel hebben verschillende tochten van Amerika: naar Europa een voorspoedig verloop gehad. We herinneren aan de vlucht van deEngelsdhen Alcock en Brown van New Foundland naair Ierland, van Lindbergh van New York naar Par rijs, gevolgd door Clhajnberlin en Levine van New York naar Duitschland, van Byrd van New York tot de Fran'scih© kust en van Broek en Schlea 'van Amerika na,ar Engeland. Doch pm van Europa uit in één streek Amerika te bereiken, daarin slaagde- tot nu toe niet een. Wed werden er eenige pogingen voor gedaan, doch de ondernemers mojesten ze alle me, den dood bekoopen. Zoo Nungesser en Colli, Minchin, Hamilton en prinses Loe- wensteinWettheim en (dit jaar nog) capt. Hinchliff en miss Mackay. Br is reeds te Quebec een bericht van de vliegers zelf ontvangen. Die- landing van het vliegtuig werd gemaakt op een klein bevroren meertje op Greenley Is land. Het zag er niet naar uit, dat het toestel erg beschadigd was bij die landing, maar een nader onderzoek bewees, dat do schade grooter was dan aanvankelijk ge-' dacht was. •Ondanks het feit, dat de vliegers een viertal benauwde uren hadden doorge bracht, toen zijl in den mist rondvlogen, zonder zich ook maar ©enigermate te kunnen oriënteeren, waren allo drie de vliegers nik hun landing 'in de allerbeste conditie. Do vliegers hadden zoo lang mogelijk rondgevlogen, maar zij waren ten slotte door het opraken der benzine gedwongen te landen "op het eerste het beste stukje, dat daar geschikt voor wais. Volgens de laatste berichten is het niet mogelijk van het Greenly-eiland te star ten en zal de „Bremen" worden gedemon teerd. Op het Greenly-eiland wonen in totaal slechts zeven visschersfarnilies en de.wachter van de vuurtoren. Het is on mogelijk het vliegtuig op het eiland te herstellen. Op den door de Canadees ch© regeering beschikbaar gestelden ijsbreker „Montcalm" zal de „Bremen" naar den vasten wal worden vervoerd. De drie vliegers vertoeven op het •oogenblik in den vuurtoren. De ijsbreker „Montcalm" is reeds full- speed onderweg. Het enthousiasme over het slagen van de vlucht is in Amerika, Canada, Enge land en Duitschland groot. De vliegers ontvingen o.a. telegrammen van President Von Hindenburg, dr Stre- semann, den Koning van Engeland} Pre sident Coolidge en ex-keizer Wilhelm. De zitting van het Canadeesch© parie dat het leven op eens alle waarde voor hem verloren had. Abigail was zijn hoop en bezieling geweest. Voor haar had hij gewerkt en gespaard. Hiji bad dit nooit willen bekennen, ja, dikwijls getracht zich van het tegendeel te overtuigen. Maar niettemin leefde op den bodem van zijn hart de hoop, die niet*kon sterven. Maar nu was alles anders geworden. Hij mocht niet langer aan haar denken, hij moest" haar uit zijn hart rukken. Mis schien was zij reeds de vrouw van een ander. Langzamerhand begonnen zijn krach ten—hem te begeven; hij had den gan- schen namiddag geloopen, en sedert den morgen .geen voedsel gebruikt. Hij had echter een vasten wil en was beslaten zich zoo lang mogelijk op de been te houden. De jongens zouden hem komen zoeken, daar was hij zeker van, indien hij slechts bleef doorloopen, dan zouden zij zijn spoor wel vinden. Maai' het gaan viel hem hoe langer hoe moeilijker. Hij: gevoelde een onuitsprekelijke behoefte om zich uit te strekken, en te gaan rusten. Zijn voe ten waren zoo zwaar als lood, en slechts met de 'grootste inspanning kon hij ze oprichten. Hij kreeg langzamerhand een gevoel, ais of alles hem onverschillig werd. Hij wist, ment werd onderbroken, toen- de tijding van de noodlanding der Bremen binnen kwam. Per luchtschip naar de Noordpool. Het Italiaansche luchtschip „Italia" on der commando van generaal Nobile is Zondagochtend vroeg te Milaan opgeste gen. Zooals men weet zal het luchtschip naar de Noordpool vliegen. Eerste lan dingsplaats is Stolp (Pommeren) bij de Oostzee, waarheen koers werd gezet. De bemanning van 15 koppen bestaat o.m. uit professor Amëdo Nobile, een broeder van den generaal; verder zijn aan boord twee marine-pfficieren, een paar monteurs van de luchtvloot en drie stu denten. Volgens een radiogram van de „Italia" bevond het luchtschip zich te 13.20 uur (Hollandsche tijd) nog steeds in de nabij heid van Weenen. Het luchtschip had met sterke tegenwinden te kampen. Vanmorgen vroeg werd uit tlleiwitz ge meld: Het luchtschip „Italia" dat gister middag een zwaar onweder moest door staan, was blijkbaar zijn antenne kwijt geraakt, waardoor geen ontvangst van berichten op het luchtschip meer moge lijk was. Daardoor verloor het schip ook zijn oriënteering. Tegen "kwart over zes gistermiddag vloog de „Italia" over Ko- zel, tegen kwart over zeven stevende_.het naar Gleiwitz in de richting van Krakau. Te Krakau draaide het luchtschip en te gen 10 uur in den avond verscheen het opnieuw boven Gleiwitz. Verscheidene keeren vloog het over het vliegveld en wilde landen. Een keer was het zelfs slechts 150 meter boven den beganen grond. Plotseling zette de „Italia" dan koers naar het Noord-Westen, naar Op- peln (Breslau). Later werd bericht, dat -de .„Italia" te 1.20 uur vanmorgen over Breslau is ge vlogen in Noordelijke richting. Tramontsporing ie Berlijn. Een vreeselijik tramongeval heeft gis terenmiddag te Berlijn plaats gehad. Na afloop van een voetbalwedstrijd werden ae gereedstaande trams door het publiek bestormd. Op den hoek van de Renn- bahn- en de Ifeerstrasse ontspoorde plot seling een uit drie wagens bestaande tram. De wagens, waarin de menschen op elkaar gedrongen zaten ,en stonden, reden in groote vaart de straat in, ver nielden de vluchtheuvels en botsten ten slotte tegen een haltebord, waarna zij omvielen. Tot dusver konden vijf dooden uit de puinhoopen te voorschijn worden gebracht. Tachtig tot negentig inzittenden werden gewond, waarvan 25 ernstig. De ontsteltenis was zoo groot, da.t men aanvankelijk vergat de eerste hulp en de brandweer te waarschuwen. De gewonden en dooden zijn verschrikkelijk verminkt. Russisch goud. Naar verluidt, werd het miïiioen pond sterling sovjefgoud, dat door de Ver- eenigde Staten is geweigerd en door Frankrijk is opgeëischt, Vrijdag te midder nacht in het midden van het Kanaal ter hoogte van Falmouth van het Duitscho stoomschip „Dresden" op een sjaeciaa] door dc Russen gecharterd schip overge laden. Dit schip vaart thans naar onbekende bestemming, zoodat het beslag, dat het goud, .wanneer de „Dresden" Cherbourg aandeed, bedreigde, verijdeld werd. dat zijn vader doodelijk ongerust zcm wezen, maar hij bekreunde er zich niet cm. .Hij kon zich om niets meer bekom meren. Een vreemde gewaarwording van dofheid kwam over hem. Een zachte, weldadige slaperigheid maakte zich van hem meester, en hij gevoelde een onweer staanbare behoefte daaraan toe te geven. Wel wist hij, dat slapen zijn dood zou wezen, maar hij had geene vrees; 'twas of alle gevoel in hem verstompt was. Toch strompelde hij nog altijd voort als in een droom. Maar eindelijk viel hij op den grond, doch zonder dat hij het zelf bemerkte; hij meeiide, dat hij nog pteeds voortliep. En toen verdwenen op eens sneeuw en ijs om plaats te maken voor het heerlijkste weder, en hij: bevond zich te midden van bloeiende akkers en goudgele korenvel den. en hij hoorde de vroolijke stemmen der maaiers en het blijde gelach der kinderen die in het hooi speelden. Toen trof een stem boven alle anderen zijn oor, en Abigail trad hem tegemoet. Zij, was in het wit gekleed, zooals op dien avond in de laan van Rosevallion, maar thans ging zij hem niet. zonder spreken voorbij. In tegendeel zij kwam met uitgestrekte ar men naar hom toe. Een gevoel van onuit sprekelijke blijdséihap doortrilde hem, en daarop verzonk hij in een diepen slaap. Binnenland. Vreeselijk ongeluk bij een ónbewaakten overweg te Wezep. Prot. Chr. Reclasseeringsarbeid. Buitenland. Een koudegolf in Polen. Communistische actie in Lilauen. Aardbeving in Bulgarije. Bijzonderheden over den Oceaanvlieg tocht. Per luchtschip naar de Noordpool. Trambotsing te Berlijn. 55 JAAR BEPROEFD Het Commuivsme in Ljtauen. De politieke politie in Litauen is ei in geslaagd ,het centrum van de in Li tauen verboden communistische partij op te sporen. De politie deed een inval en arresteerde 9 communistische leiders, die er in conferentie waren. Tevens werden in de localiteiten van de centrale eenige centenaars communistisch propaganda materiaal benevens eenige duizenden dol lars in beslag genomen, waarvan men 'Vermoedt dat ze uit Moskon afkomstig zijn. In denzelfden nacht zijn voorts drie soldaten gearresteerd, die getracht hadden communistische pamfletten in het leger te verspreiden. Een koudegolf. Momenteel heerscht boven Polen een koudegolf. Te Warschau en in Zuid-Polen is 35 c.M. sneeuw gevallen. Te Warschau heerschte gisterenmorgen een koude van 8 graden onder nul. Het spoorwegongeluk bij Parijs. De in hechtenis genomen machinist van den trein, die te Parijs- is verongelukt, is weer in vrijheid gesteld. Van de achttien menschen, die bij het ongeluk gewond zijn, verkoeren er zes nog steeds in hoogst ernstigen toestand. Het zijn bijna allen reizigers, wien één of beide beenen zijn versplinterd. En onder hen zijn er, wier verwanten bij het ongeluk het leven hebben verloren. Drijvende eilanden voor Oceaanvliegers. Het .eerste drijvende eiland als tus- schenvlieghaven voor oceaanvliegers zal in Februari a.s. 800 K.M. van New-York verankerd worden. Het eiland zal 350 meter lang en 125 meter breed zijn en het zal een radio-station en een station voor weerberichten hebben. Bovendien is het voorzien van levensmiddelen en be- noodigdheden voor vliegers. Dit eiland zal ongeveer 2.500.000 dollar kosten. Korte berichten. Zaterdagnacht ging in België, En geland en Frankrijk de zomertijd in. Wegens economische contra-revolu tie zijn te Moscou van 42 beklaagden zes ter dood veroordeeld. De anderen kregen gevangenisstraf van 6 maanden tot 2 jaar. De ter dood veroordeelden krijgen geen gratie. Toen hij zijn oogen wederom opsloeg stroomde de winterzonneschijn door het venster van zijn kleine slaapkamer, en viel in bleeke lichtvlekken op zijn smalle legerstede. „Wat is dat?" riep hij opschrikkende. „Ik heb mij verslapen", en hij .wilde uit zijn bed springen, maai- luid kermend viel Bij terug in het kussen, terwijl hiji ver bijsterd in het rond zag. „Wat moet dat beduiden?" vraagde hij, het voorhoofd fronsende. Maar voor dai hij in staat was het raadsel op te lossen, kwam zijn vader op de teenen de kamer binnen. „Wel Paul, mijn jongen, hoe gaat het nu?" vraagde hij bezorgd, maar met een gelukkigen glimlach c-p het gelaat. „Ik weet het niet", antwoordde PauJ. nog steeds verbaasd om zich heen ziende. „Waarom lig ik op klaarlichten dag te bed? Ben ik ziek, of wat is er met mij ge beurd?" „Weet gij niet meer, dat gij gisteren verdwaald zijit geweest?" „Verdwaald geweest?" .herhaalde hij langzaam, terwijl hij met de hand .over do oogen streak. ,',Ja, gij gingt een uur voor het eten naar het boeüh om een eind te loopen, i1 en toen zijt gij; waarschijnlijk: een verkeer den kant uitgegaan." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1