Binnenland. Staten-Generaai. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Tusschen Wevwertz en Sourbrodt (Eupne en Malmedy) moet een goederen trein ontspoord zijn. Vijftien wagons en de locomotief zouden zijn ontspoord; er moeten vier slachtoffers zijn. De schade is aanzienlijk. In een koolzuurfabriek nabij Berlijn is een metalen zuurstofhouder ontploft, waardoor drie arbeiders ,pp slag gedood en twee anderen vrij ernstig gewond wer den en belangrijke materieels schade is aangericht. Bij Kielce in Polen heeft tengevolge van een verkeerden wisselstand een spoorwegongeluk plaats gehad. Twee spoorwegbeambten zijn omgeko men, drie hebben kwetsuren öpgeloopen. De aan verzuim schuldig staande beambte is in hechtenis genomen. De vermaarde zangeres Schumann Heinck heeft haar mooie woning te Gross- mont in Californië weggegeven om er een rusthuis te vestigen voor verminkte Amerikaansche soldalen. Mevr. Schumann Heinck had twee zonen in den oorlog verloren. De eene vocht mee met de Amerikanen, de ander met de Duitschers. Het Russische stoomschip Dennefer op weg naar Odessa, is in verband met den storm te Le Terrot, aan de Fran- sche kust, ten anker gekomen. De haven autoriteiten laten het schip bewaken om het aan land gaan der opvarenden te voorkomen. Naar Reuter uit Mexïco-stad meldt, heeft in_ den staat Coaliuila een wervel storm gewoed, die verscheiden steden heeft „geteisterd. De omvang der schade is nog niet bekend. Een telegram uit Londen meldt, dat men ontdekt heeft dat er Maandagavond ten huize van Sir Henri Deterding inge broken js. Er zijn slechts drie broches gestolen, die op een waarde van 200 p. sterling geschat worden. Kort vóór den diefstal had Lady Deferding's Fransche kamenier verscheidene duizenden ponden waarde aan sieradiën in een kluis opge borgen. i— Dinsdagochtend zijn te Smyrna naast verscheidene zwakke, ook twee sterke aardbevingen waargenomen. Te Torbali zijn elf huizen ingestort, ,te Smyr na één. De koning en kroonprins van Bel gië, vergezeld door prins Karei en prin ses Marie Jose en de Belgische minister van buitenlandsche zaken, komen Maan dag te Kopenhagen aan voor een kort officiéél bezoek. Uit Jaffa wordt gemeld, dat politie beambten een aanzienlijke hoeveelheid opium ontdekt hebben, welke verstopt was in den salonwagen van den trein, die de Engelsche prinses Mary en burggraaf Las- celles van Cairo naar Jeruzalem zou bren gen. Verscheidene inlandsche dienaars der prinses namen intusschen de vlucht. Installatie Postraad. De leden van den Postraad zullen Dins dag 17 April, des namiddags 2 uur, in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. door den minister van Waterstaat officieel worden geïnstalleerd. Huldeblijk öian de Koningin- Moeder. Op de laatstelijk door het hoofdcomité voor dit huldeblijk gehouden vergadering is, rekening houdende met den door de Kor :ngin-Moeder kenbaar gemaakten wensch, dat het bedrag van ieders bij drage voor het huldeblijk onbekend zal blijven, besloten, die bijdragen te zij n ei tijd zooveel mogelijk in gesloten bussen te verzamelen. Maar om aan de Koningin- Moeder te kunnen toonen, hoevele vrou wen de behoefte hebben gevoeld, uiting te geven aan haar grooten eerbied voor haar, werd tevens besloten, de namen te verzamelen van alle geefsters. Der halve worden voor het geheele land een vormige lijsten daarvoor vervaardigd. Geen pensioenkorting in Bergen op Zoom. Ged. Staten van Noord-Brabant heb ben aan den Raad van Bergen op Zoom bericht, dat zij bezwaar hebben de ge- meentebegrooting voor 1928 goed te keu ren, daar hierop voorkomt de verhooging der pensioensbijdrage van gemeente-amb tenaren en -personeel in overheidsdienst van 3 op 8V2 pet waartoe volgens de. meening van Ged, Staten geen gronden bestaan, daar de prijs der electriciteit met ongeveer eenzelfde bedrag is ver laagd. Zij verzoeken den raad dit be sluit terug te nemen. De Engelsche minister Cham berlain in ons land. Vandaag vertrekt de Britsehe minister van Buitenlandsche Zaken, Chamberlain, met lady Chamberlain en andere leden van hun gezin, naar Nederland. Het is een geheel particulier bezoek. Ze zullen ongeveer tien dagen in ons land vertoe ven en logeeren bij den Amerikaanschen gezant te 's Gravenhage, den heer Richard M. Tobin. De heer Chamherlain heeft een groote voorliefde voor tuinbouw en plantkunde en is in Engeland zelf bezitter van prach tige tuinen. Reeds sedert verscheidene jaren koesterde hij het voornemen de Nederlandsche bloemenvelden eens te ko men bezichtigen, maar telkens deden zich beletselen voor. Lady Chamberlain is reeds eenige malen in ons land geweest, o.a. nog te vorigen jaxe. Wij vernemen nog, dat morgenavond do Minister van Buiteni, Zaken, jhr mr Boolaerts van B.okVvl i-i li it ll >tel des Indes een diner geeft ter eere van zijn Engelschen ambtgenoot en diens familie. Zaterdagavond a.s. zullen de heer en mevrouw Chamberlain het Mengelberg- concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bijwonen. Dinsdagavond 17 dezer wordt in de Britscbe Legatie een diner gegeven ter eere van Sir Austen Chamberlain en zijne echtgenoote. De juiste datum van het bezoek ban de bloemenvelden zal eerst worden vast gesteld, na aankomst van de familie Chamberlain. Nieuwe vlucht naar Indië. Naar wij vernemen, wordt overwogen, 3 Domier-Wal-vliegtuigen, bestemd voor de Marino in Ned.-Indië, in het a.s. na jaar op eigen krachten naar hun bestem ming te doen overvliegen. Met de voorbereiding wordt belast de luitenant ter zee der le klasse W. H. Telenburg, die, indien de tocht doorgaat, ook het commando over de groep vlieg tuigen zal voeren gedurende de reis naar Ned.-Indië. De Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 1 Maart 1928 werden 9764 wedu- wenrenten en 9926 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 64.321 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 20.006 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 118.782 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. De Regeering en de belasting- penningen. Ju de Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1927 (diverse onderwerpen) zegt de Minis ter, dat hij zich met de meening, dat de Regeering steeds zoowel het recht ails de billijkheid met de meeste nauwgezetheid behoort te betrachten, kan vereenigen. Maar juist de nauwgezetheid, die in deze moet worden betracht, maant tot voor zichtigheid. De Regeering beschikt over dikwijls moeizaam opgebrachte penningen van de belastingbetalers en moet waken tegen verspilling daarvan, waartoe het toegeven aan eiken eisch van een vaak zeer sub jectief billijkheidsgevoel gemakkelijk zou kunnen leiden. De Minister is dijn ook met andere leden van oordeel, dat d!e Staat bij de behandeling, uitlegging en uitvoering van overeenkomsten zeer ge paste strengheid in acht moet nemen. De meening, dat te dien aanzien te ver zou zijn gegaan tegenover de N.V. „Ex ploitatie Louise-Groeve" kan bezwaarlijk worden gemotiveerd met een verwijzing naar het door arbiters gewezen vonnis. Dat vonnis toch stelt den Staat op tal van punten in het gelijk met dit gevolg, dat eischeresse zich van haar vordering, die zij in hoofdsom op rond f3.800.000 had gesteld, niet meer dan rond f 884.000 of nog niet één-vierde gedeelte, zag toege wezen. Het vonnis strekt dus veeleer tot bewijs, dat een krachtig verzet tegen de overmatige aanspraken van eischeresse volkomen gerechtvaardigd wa!s. Ger. Ver. voor Drank bestrij ding. Naar we vernemen zal de 28e jaarver gadering van de Ger. Vexeeniging voor Drankbestrijding onder presidium van Ds W. H. Gispen van Scheveningen Donder dag 2 Aug. a.s. te Arnhem worden gehou den. In den bidstond aan den avond van 1 Aug. zal o.m. voorgaan Ds A. M. Berk- hoff, Chr. Ger. predikant te Amsterdam. De vlugge post. Een inzender in de N. R. Crt. maakt melding van het volgende: Een brief voor Delft ten postkantore Schiedam gepost om 12.40, kan te Delft niet eerder opgenomen worden dan in de laatste bestelling. Wordt dus bezorgd des avonds 8 uur of half negen. Bijna 9 uur zijn noodig voor een afstand van 14 K.M. Bevordering van handel en nijverheid? EEN OPEN BRIEF VAN Dr H. VISSCHER. Dr H. Visscher plaatst in „De Stan daard" een open brief aan het adres van den heer A. Zijlstra, waarin hij opnieuw afkeurt de indiening van het initiatief- ontwerp inzake de wijziging van de leer- lingenschaal. Hij acht dit gebruik maken van het recht van initiatief in strijd met de A.-R. beginselen. Om dit te bewijzen her innert hij aan het feit, datook vrijz.-dem. en soc.-dem. vóór het ontwerp hebben gestemd. Dit tedkent, zegt hij, het ontwerp als een vruchtje waaraan iets kleeft dat niet antirevolutionair is. Vervolgens betoogt de schrijver, dat bij hem de vraag is gerezen of het'met de A.-R. politiek nog wel geheel in den haak is. Hij heeft moeite daarin de beginsellijn te ontdekken. In zijn antwoord op dezen open brief wijst de heer Zijlstra op het feit, dat do heer Visscher wel in de Kamer zonder voorafgaande waarschuwing tegen het ontwerp ageerde, maar dat hij niet de ver gadering van da Kamerclub bijwoonde en ook voor en bij de indiening van het ont werp met geen enkel woord van zijn prin- cipieele bezwaren repte. Aan het slot van zijn schrijven komt de heer Zijlstra met deze vraag aan het adres van den heer Visscher: Gij verzekert mij precies te weten wat er in onze partij ontbreekt. Gij keurt tegen over mij haar handelingen af. Gij vertelt mij, dat er geen lijn in onze partijleiding is. Ik hoor dit alles met belangstelling aan. Maar dan vraag ik: geachte professor, waar is de lijn, die gij hebt aangewezen? Waar en hoe heeft de partij winst kunnen doen met uw beter weten op elk gebied? Wat hebt gij gedaan om leiding en partij te overtuigen, dat zij bet verkeerd wilden en dat gij alleen het goed zaagt? Waar was uw spreken vóór gij vluchtet in de pu bliciteit? Over 't Belgisch tractaat, de Antirevolutionaire club getuigde er publie kelijk van en uw tegenspraak bleef uit, spraakt gij in de club geen enkel woord. Gij steldet uw argumenten niet tegenover die van anderen, toen het er om ging onze houding te bepalen. Gij zweegt zelfs in de Kamer. Alleen toen het pleit was be slist, toen liept gij naar deGroene Am sterdammer, een vrijzinnig blad, en striemdet gij het optreden van onze partij. Ik wees er reeds op hoe het ging bij mijn initiatiefontwerp. Geen enkele waarschu wing vooraf, geen enkele poging om het kwaad, dat gij zaagt, te voorkomen. Maar wel, toen het was geschied, en het voor stel in publieke bespreking was gekomen, eensklaps een felle aanval in de Tweede Kamer en daarna een felle aanval óp de partij in een open brief aan mijn adres. Wij zijn toch wel ongelukkig in onze partij. Niemand heeft een lijn, niemand doet daar iets 'goeds. Het zijn al verkeerde daden, die er gebeuren. En zie er is één man in de partij, in de Kamer, één An tirevolutionair, die wel een lijn heeft, maar haar niet noemt; die alles héter weet, maar niets zegt; die het kwaad ziet, maar zwijgt tot er niets meer aan te veranderen is. En dan gaat hij in het publiek critisee- ren en bestrijden, öf in een artikel in een vrijzinnig orgaan, öf in een open brief aan een partijgenoot. Partijgenoot? Dat zijt gij toch? Meent gij dat de partij in de Kamer tegenover U te kort schoot, het staat U vrij om het te bewijzen. Maar, ik vraag U, hebt gij geen plichten tegenover de partij, die U haar vertrou wen schonk? Ik toonde met de feiten aan, feiten, die door U niet kunnen worden weersproken, boe gij die plichten vervul de! Ik oordeel niet. Ik constateer slechts. Van eenige animositeit kan er bij mij geen sprake zijn. Ik heb persoonlijk nooit iets met U gehad. Ik waardeer gaarne de gaven, die God U rijkelijk schonk. Maar ik meen, nu gij uwen aanval op mij richtet, mijn meening te mogen uiten die tegelijk een betreuren is, dat deze 'gaven op een wijze worden ge bruikt, zooals gij dat meent te moeten doen. EERSTE KAMER, De Staatsbegrooting, De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de openbare be handeling van de begroeting vooif 1928. Hoewel reeds meer dan een vierd® gedeelte van het jaar verstreken is em er naar de eerste spreker verklaarde, voor breede politieke beschouwingen weinig aanleiding bestaat, is er toch naar het schijnt bij de Senatoren vrij veel spreek- lust. De heer Van Lanschot (R.K.) opende de rij, met een betoog waaruit bleek, dat hij den huidigen politieleen toestand zeer .ongezond acht. Van een samengaan van R.-Katholieken en sociaal democraten is hij ten zeerste afkeerig, terwijl horstel van de coalitie door hem zeer gewenscht wordt geacht. Met kracht werd door spreker aange drongen op verlaging van de belastingen en pp bevordering van de belangen on zer industrie, met name in het Zuiden de3 lands, mede ,om een economische oriën tatie, met als gevolg een politieke ori- ontatie naar België te voorkomen. De heer Rink (V-B-) betoogde dat et weinig kans is op herstel van de nor male verhouding tusschen parlement en Kabinet. De kans 'lat de vroegere samen werking tusschen de recbtsche partijen zal werden hersteld achtte hij zeer gering, zoadat we ons vooralsnog met een Kabi net als dit tevreden zullen moeten stellen. De beer Yan Embden (V-D.) be pleitte .als naar gewoonte de eenzijdige, nationale ontwapening. JBiataaïsche Petroleum Mij. Naar wij vernemen, is de Bata&fsche Pe troleum Mij- voornemens groote opslag plaatsen te vestigen bij Bergen op Zoom aan de Schelde, o.a. zullen er ze3 onder- grondsche tanks worden gebouwd- De werkzaamheden wélke reeds zijn aange vangen vorderen goed. Naar wij vernemen zal de Bond van Christelijke Zangvereenigingen op Walcheren op Hemelvaartsdag, 17 Mei, weder een zangersfeest organiseeren. Een muziekkorps verleent zijn medewerking, terwijl ds Scheele uit Middelburg een openingswoord hoopt te spreken. Vlissintjen. Gisteravond werd door de Chr Vereen,, voor Kunst en Ontwikkeling een comité-vcrgadoring gehouden. Na ope ning op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer J. Marijs, deelde deze mede, dat wij met het vooiloopig resul taat wat betreft de aanwerving van nieu we leden, tevreden kunnen zijn. Tot nr toe gaven 300 personen zich als lid der vereeniging op, terwijl het aantal toege treden vereenigingen 21 bedraagt. Spr. was er van overtuigd dat het ledental in de toekomst nog grooter zal wordeD en wekte de aanwezige afgevaardigden op hiertoe volle medewerking le verlee- nen. Door het bestuur was een program ma voor het a.s. winterseizoen samen gesteld, dat door de vergadering werd gpedgekeurd. Besloten werd om in de maand Octo ber een declamatie-avond te houden; in November een ..wetenschappelijke lezing met lichtbeelden; in December een lite rair onderwerp (voor deze beide avon den zullen bekende sprekers worden aan gezocht) en in Januari een filmavond met een industrieele film. Tevens werd besloten weder een anti- kermis-avond te organiseeren, daar deze het vorig jaar buitengewoon succes heeft gehad. Na nog enkele besprekingen ein digde ds Kruijswijk met dankzegging. Kapell«. Vanaf het raam aan de tweede verdieping van een heerenhuis in de B-straat te Kapelle, kwam de schilder Kramer te vallen. De man kwam op zijn hoofd in het grint terecht, moest direct onder geneeskundige behandeling gesteld worden die Dr Pfeiffer verleende en per auto huiswaarts vervoerd wor den. Noodzakelijk werd geacht om den patiënt over te brengen naar het zieken huis to Goes ter verdere behandeling. Wemeldinge. Door het bergingsvaartuig „Trio", kapt. Breen en de motorsleep boot „Adja", kapt. Hoekman, zijn de mo torschepen „Di, Di", schipper Van Zanten, en de „Filgia", schipper Boeg, welke aan den vlakken hoek nabij Stavenisse waren gestrand, afgetrokken, waarna zij de reis daar zij oogènschijnlijk geen schade had den bekomen naar Rotterdam hebben voortgezet. lerseke. De Zuiderzee zal dit jaar open zijn voor zeilvaartuigen van 1 Mei31 Juli, voor motorvaartuigen van 4 Juni 9 Juli. Do mosselen mogen niet grooter zijn dan 31/2 c.M, Hansweert. Dinsdagavond is de sleep boot „Amicaü" tegen de spoorbrug geva ren, waardoor de schoorsteen werd be schadigd en aan dek nog meerdere schade ontstond. Het in zijn sleeptrein hangende schip „Ruysdael" voer tegen het rem- mingwerk der brug, waardoor dit nog al ernstig beschadigd werd. De „Ruysdael" heeft gistermiddag de rei3 voortgezet, ge sleept door de boot „Trio". Krabbendijke. Met ingang van 23 April a.s. wordt dhr II. L. Pieters, monteur le klas der Telegraaf, overgeplaatst naar Helmond. Ovezand. Dinsdagavond werd alhier de jaarvergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank gehouden en het tiende boek jaar behandeld. Het aantal leden bedraagt 88. De gemaakte winst over 1927 bedraagt f 697.041/3. De rente is voor 1928 gelijk aan het vorige jaar. Herkozen als be stuurslid dhr Joh. van der Poel en als lid van den Raad van Toezicht, -dhr W. van Waarde. De heeren P. J. van der Slikke en M. Sommeijer werden als plaats vervangende leden herkozen. Kruiningen. Daartoe uitgenoodigd hield de heer J. N. Elenbaas, burgemeester en lid van het kerkbestuur der Ned. Herv. kerk een korte openingsrede bij het ope nen van de fancy fair in de Zondags school alhier. De wervelstorm in het na jaar van 1927 heeft o.m. een kerkraam geheel ingedrukt en twee ramen sterk ont zet. Er werd een grondig onderzoek in gesteld naar den toestand van alle ramen. Deze bleken alle totaal versleten te zijn, hoewel aan den buitenkant een verflaag de gebreken bedekte. Tegelijkertijd is de verwarmingswijze der kerk onder de oogen gezien. De eene kachel is vervangen door twee verwar mingskachels van nieuwe constructie. Do kachels, gevoed met anthraciet, voldoen uitstekend, ofschoon met barre winter koude zal moeten blijken of zij de tem peratuur hoog genoeg kunnen opvoeren. Wat de bazar betreft, tal van rappe handen waren gereed om aan de bezoe kers iets te verkoopen in de vele opge slagen tentjes. Een paar sjoelbakken, een rad van avontuur en een grabbelton wa ren ook present. Sf. Annaland. Zaterdag werd op de hofstede van den heer Brooijmans een kindje van 20 maanden vermist. Bij het zoeken werd het kindje bewusteloos in een sloot gevonden. De pogingen, aange wend om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. Tliolen. Gedep. Staten van Zeeland heb ben goedgekeurd het Raadsbesluit tot af schaffing der kermis. De kwestie, welke was gerezen tus schen de Z.-N. Beton-Mjj. en de directie der brugbouw is bevredigend opgelost, zoodat men spoedig weer met het werk aan de Thoolsche zijde van het veer zal aanvangen. Rlttfoem. Gisterenmiddag brandden hier 2 hooistapels, die aan den dijk bij de Zuidwatering stonden, af. Daax dicht bij geen huis of schuur staat, leverde de brand voor de omgeving geen gevaar op. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat kort te voren in do nabijheid eenige droge graskanten van een sloot in brand waren, gestoken. Temeuzon. Naar we vernemen ontvin gen dezer dagen vorschillende personen en openbare instellingen een officieels kennisgeving, dat hun door wijlen mej. L. de Smidt, alhier overleden, hij testa mentaire beschikking een legaat is b<v maakt. O.m. betreft dit de gemeente Ter- neuzen f 600, de Ned. Herv. gemeente f 500, het Diaconiehuis der Ned. Herv. ge meente f 1000 en de Vereeniging tot Zie kenverzorging f 600. Maandagmiddag, omstreeks 1 uur, is op den Provincialen weg, ter hoogte van den St. Annapohler gevonden het lijk van den 66-jarigen J. Hamelink, wonen de in de Dekkerstraat te Terneuzon, lig- gende naast zijn rijwiel. Hij was op weg naar Axel om daar een bezoek te bren gen. Hij is vermoedelijk onwel .gewor den, van zijn rijwiel gestapt en daarna aan hartverlamming overleden. (Tern. Crt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beesd, A. J. van Wijngaar den te Westmaas. Geref. Kerken. Aangenomen naar Amsterdam (Zuid), C. J. Sikkel te Oosthem. Bedankt voor Warffum, J. Attema te Stadskanaal (Pekeldarweg). Voor Hilver sum, C. J. Sikkel te O os them. V-oor Eind hoven, door J. v. Herksen te Hillegom. Beroepbaar. Tot proponent in de Evang. Luth. Kerk is bevorderd de heer J. C. Franken. Ds P. J. Molenaar, pred. der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage, viert 26 April zijn zilveren ambtsjubileum. Den 26sten April 1903 deed hij zijn in trede te Dorkwerd, waar vandaan hiji in 1906 naar M i dd el b u rg vertrok; 21 Fe bruari 1909 deed hiji zijn intrede in Den Haag. Kerkeraad en Kerkvoogdij. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Waddinxveen besloot, zich aan te sluiten bij den Raad van Beheer, zonder dat de gemeente uitspraak had gedaan. De pre sident-kerkvoogd en een ander lid van den kerkeraad vonden in dit besluit aan leiding om af te treden. In een vergade ring van lidmaten zijn de afgetreden kerk voogden in het gelijk gesteld. De quaes- tie zal nu aanhangig worden gemaakt biji notabelen,. Ds M. v. d. Mast, em.-predikant van de Geref. Kerk van Edam, thans wonende te 's-Gravenhage, herdenkt mor gen den dag waarop hij, voor 55 jaar het predikambt aanvaardde. De 84-jarige grijsaard mag zich nog in goeden welstand verheugen. De Schoolraad. (Van onzen eigen verslaggever.) In de gisteren te Utrecht voortgezette en drukbezochte algemeen® vergadering van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, heeft de vice-voorzitter, Dr K. Dijk van Den Haag, na de openingsrede van den voorzitter, Ds J. L. Pierson, deze zeer waardeerend toegesproken en gehuldigd voor de hem ten deel gevallen Kon ^onderscheiding, waarbij hij mede deelde, dat het bestuur van den School raad Dis Pierson het Officierskruis in goud hééft aangeboden. (Daverend applaus.) Op voorstel van Dr Dijk koos de ver gadering bij acclamatie Ds Pierson we derom tot voorzitter. Ds Pierson sprak woorden van hartelijkeo dank, zijn liefde opnieuw aan het Chr. omderwijis verpan dend. ,1 (i Het jaarverslag passeerde zonder dis cussie den hamei. Een voorstel van de besturen van da Chr. scholen te Nijkerk, Njjkerkerveen en Holkerveen, om pogingen aan te wenden om een wetswijziging te verkrijgen inzake de driejaarljjfksche verrekening voor de schoolbesturen, werd door den heer J. v. d. Waals van Nijkerk nader toege licht. Na een toelichting van den secretaris werd het voorstel ingetrokken en het praeadvies van het bestuur aangenomen, waarin de voorkeur werd gegeven aan het schrijven van de gezamenlijke Chr. on derwijsorganisaties aan de staatgcommifr- sie-Rutgers. Te 2 ,ttur ving de overdruk bezochte middagvergadering aan. Toen de Minister van Staat, Mr Th. Heemskerk, het podium betrad, had hij een ovatie in ontvangst te nemen. De voorzitter richtte enkele vriendelijke woorden tot Mr Heemskerk, die daar na refereerde over 1 i „De bijzondere school, de oplossing van de schoolkwestie". Spr. begon met er op te wijzen, dat de bijzondere school het van de openbare gewonnen heeft, maar dat dit ons niet 'ontslaat van de verplichting ons reken schap te geven van de beginselen, die ons streven "dragen. Onder de leuze „De school aau de ouders" is de strijd voor de bjz. school gevoerd. De ouders hebben het recht en den plicht de kinderen op te voeden. Toch is bij de opvoeding want het maatschappelijk organisme is samenge steld noodig: de onderwijswereld, die aan de wenschen en behoeften der ouders kan voldoen. Daarom moet er contact zijn tusschen de ouders en de onderwijswe reld. Nu zijn er gevallen, waar de Over heid mag ingrijpen, wanneer de zwakte >Van de maatschappij daarom vraagt. Daar mede gaat dan gepaard het opdringen van overheidswege van een zekere gees telijke richting. Meent do Overheid naar Middeleeuwachea trant, dat zij geroepen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2