)llecfe No. 164 Donderdag 12 April 1928 42e Jaargang LIAR langs den afgrond. .SCHUURPOEDER 'il a.s. lijders. G. mei drogetrcfe ti 4 kwaliteiten en soorten vindt U In de I-Dienstbode, e Dienstbode. uishoudster, Buitenland. Belangrijkste Nieuws. nDELAREH JDBOUWERS. KOOP: acreosoteerde Draadpa- 1 c.M. voor afrastering, 80 a f 0.62 en 1 M. 60 :o wal. Tevens ook af Erwtenruiters, 3-been- nders, aan concurree- ML MOL, Witt Hamer- Telef. 332. KOOP: „Citroën", 1 plaatsen, 10 P.K. ureau van dit blad te o. 5. KOOP: 1 a I f v a a r s, \pril, JAC. JOOSSE, Middelburg. tëlSTERIJ 1ULTE 6 MIEME ET DE ROODS PILAREN R DE MIEUWSTRAAT IN 01 AfTGEDELFTj KOOP: staat verkeerende voorzien van prima otor 15 P.K. Br. lett. van dit blad te Goes, te Philippine. jevraagd alans 109. Middelburg. Leiden in klein gezin OENSTRA, Groen- Leiden. :gen 1 Mei te Mid- I. op leeftijd, zelfstan- werken en koken, derheden mondeling, :tt. B. Bureau van dit Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Adverfentlün: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting Een soclaat-democratisohe pauper- schooi. D© politieke hoofdredacteur van „Het [Vaderland", een der vurigste strijders voor de openbare school, begint den moed op te geven. Tegen da afbraak-pogingen vain de so- sialistische onderwijzers kan hij niet meer op. Naar aanleiding van de bekende op ruiende uitspraak van den heer Sten- huis, schreef bijl o.m. het volgende: „Niemand, en vooral wij niet, eischt van den onderwijzer, dat hij zijn rechten ais vrij staatsburger prijs geeft. Maar als deze onderwijzers niet inzien dat een aansporing tot „rebellie", met applaus door Nederlandsche onderwijzers begroet, velen, die oorspronkelijk warme vrienden waren van de Openbare School, daarvan vervreemdt, dan kunnen wij niet anders zeggen, en wij zeggen bet met droefenis: Denen ist wabrlicb! .nicht zui helfen. Die uiting van den heer Stenhuis .bedoelde trouwens niet een protest te gen den oorlog, maar een meedoen aan een algemeene werkstaking, als Neder land eventueel zijne neutraliteit zal moe ten markeeren. „Wij zien "er geen nut in 'met deze heeren verder te discussieeren en zij zul len van ons voortaan dan ook geen last meer hebben, wij smeren niet gaarne boter aan de galg. Maar onze overtuiging is, dat als zij in hunne houding persisteeren, de Open bare School binnen een afzienbaar tijd perk zal geworden zijn text een sociaal democratische paap er school. Mogen wij daarin ongelijk krijgen, want wjj hebben veel liever ongelijk, dan scha de aan de Openbare School toegebracht. Maar de zoogenaamde politieke meuitrar liteit is juist het tegendeel van neutrali teit, want het heeft tot gevolg dat men de kinderziel ontvankelijk maakt voor het so cialisme, en dan nog wel van dat beden kelijke soort socialisme van de „Note- kraker", het blad dat de slechtste instinc ten van. zijn lezers in het gevlei komt door even misselijk flauwe als onbeschaaf de grofheden tegen het Koninklijk Huis. Het wordt toch zeker ook door de kin deren van onze sociaal-democraten gele zen. Het kind heeft noodig eerbied te lee- ren voor het hoogste gezag, en dit heb ben wij niet-sociaal-democratische ouders voor op de sociaal-democratische onder wijzers, dat wij dezen regel hooghouden, en dat ook zouden doen, als dat gezag in handen zou zijn van wie wij het lie ver niet zagen." Hier is uitgesproken, wat ongetwijfeld door velen wordt gedacht. Voor vele ouders, hoewel geen voor standers van de bijzondere school, begint steeds meer te klemmen die vraag, of zjj hunne kinderen nog wel aan. da openbare school mogen toevertrouwen. En bet aantal van hen, dia jn 't be lang van hunne kinderen, iui 't belang ook van lancl en volk, deze vraag ont kennend beantwoorden, wordt steeds groote. V Troeistra verloochend. Te S. D. A. P., door Minister Lambooy genoodzaakt ten opzichte van het motoili- feuilleton 51.) (Vrij naar het Engelscb.) -o>_ „Kijk, kijkl nep Luke, terwijl hij zich op een stoel het neervallen, en zijn lang© boenen in hun vojle lengte voor zich uit stak, „dat noem ik nog eens een mw;0 Heine toespraak. Voor een Eingelschman inderdaad heel aardig." „Gij schijnt, naar bet mij voorkomt, met vee1, met de Bngelschen op te heb ben? zei Paul „Neen, daarin vergist ge u", antwoord- de de Amerikaan. „In dien regel is een En- gelschman een flink vamscii. Langzaam dat is waar; .benauwend voorzichtig- in b®?n ^«fcordeeld en trot'sch. Zie, dat zijn zwakke punten. En n'u wat heteakent geschiedenis, wat beteekenen voorvaderen voor een man, die moet werken om aan den kost te komen Kijk daar zit de fout van de Engelschen. Wat hebt gif er aan? Een jongen van achttien jaar heeft geen ge schiedenis achter zich; een man van teh. hg wel. Maar ik ban liever de knaap zonder dan de gr^aard met zijn geschie denis. Wat beteekent die? Wiel ze betete- kenf, dat gij o«d gijlt geworden, dat uw satie-vraagstuk kleur te bekennen, heeft zich in het Zondag gehouden congres in geheel anderen zin uitgesproken, dan men, op grond van vroegere uitlatingen in en buiten de Kamer had kunnen verwachten. Mr Troelstra verklaarde indertijd kort en bondig: Wij zijn tegen-felke mobilisatie. De heer Sterihuis verklaarde op „Hout- rust" dat de Soe. Dom. nimmer meer voor oorlogs of mohilisatiecredieten zouden stemmen. E'n bijl de behandeling van de oorlogs- begrooting onlangs in de Tweede Kamer was het de heer van Zadelhoff die uit riep dat de S.D.A.P. bij! eventueel® mobi lisatie niet zou aarzelen een spaiak in het wiel te steken. Op grond van deze v&rfdaringen was er aanleiding om te verwachten dat de S-D'.A.P. nu deze zaak o|p het congres sepciaal aan de orde werd .gesteld, zich zo,nder meer tegen elke mobilisatie zou .uitspreken. Dat is echter niet gebeurd 1 De partijleiders, die nog altijd met een hunkerend oog naar de ministerszetels kijken, hebben het weten te verhinderen. Mr Troeistra werd verloochend. Be mogelijkheid .om voor eventueel® mohilisatiecredieten te stemmen werd open gelaten. V i Ernstige treinbotsing te Parijs. 16 dooden en 19 zwaar gewonden. Op 300 Meter afstand van het Gare du Nord te Parijs heeft een hevige bot sing tusschen twee treinen plaats gehad. Tot dusver telt men 16 dooden en om streeks 19 ernstig gewonden. Het ongeluk heeft plaats gehad op de Marcadetbrug, juist op dezelfde plaats, waar reeds vroeger een ramp is gebeurd. De botsing had plaats tusschen een lo- caaltrein en een sneltrein naar Boulogne. Het terrein van de ramp biedt een ver- schrikkelijken aanblik. Onder de overblijf selen der geheel versplinterde wagens weerklonk het gekerm der gekwetsten. Het van alle Parijsche spoorwegstations gerequireerde personeel verleent in sa menwerking met een brandweerbrigiade assistentie bij het bergen der slachtoffers. Het onderzoek van de deskundigen heeft uitgewezen, dat het spoorwegongeluk niet aan verkeerden wisselstand te wijten is. De machinist van een der treinen heeft door onveilig sein gereden. Hij werd in hechtenis genomen. Hij erkende door on veilig sein gereden te zijn, dat hij beweert voor dat van een naburige lijn te hebben aangezien. Een ooggetuige van de ramp vertelt: De talrijke Hollanders, die met .den sneltrein van 1.35 huiswaarts wilden kee- ren, verwonderden zich reeds waarom de anders zoo punctueel vertrekkende trein reeds 10 minuten te laat was, doch de dienstdoende beambte wilde geenerlei uit leg geven. Op het perron heerschte de gewone drukte en niets wees op een bui tengewone gebeurtenis. Des te ontzetten der was ^daarom het tafereel, dat zich enkele minuten nadat de trein het perron verlaten had, aan onze oogen vertoonde. Op het spoor, vlak naast onzen trein, en kele honderden meters buiten de kap, waten twee treinen op elkaair gereden. tijd' voorbij is, en dat gij, als alle oude menschen bang zijt voor elke nieuwigheid). Wij, daarentegen, hebben geen geschiede nis, en ik ben er blij om. W# hebben geen verleden, maar wij hebben een toe komst, en dat is vrij wat beter. Wij dragen u evenwel achting toe, op de ma nier zooals wij onze grootmoeder achten om haar deugden, en zooal meer. Maar wij hebben tegelijkertijd medelijden met u." „Spaar u die moeite," antwoordde Paul vroolijk, „voor 'toogenblik hebben wij er nog geen behoefte aan." „Vreemdeling," vervolgde Luike na een poos gezwegen le hebben, „daar zit pit in Ui, dat valt niet te ontkennen, en mis schien beseft gij het zelf niet eens, maar dat is de reden, waarom gij hier zijl gekomen. In de vrije lucht van de groote republiek wordt de Engelschmam weder jong. Zooals ik reeds gezegd heb; ik heet ui welkom." En Luke stak eerst aan Paul zijn hand toe, en daarna aan John, waarop hij zonder een woord meer te zeggen ver dween. ,,'tls een beste kerel," aside John1, toen ..Luke vertrokken was; „hij 'pocht een beetje, maar dat is d® gewoonte van het land, overigens draagt hij het hart op de rechte plaats." „O, ik mag hem wel lijden,'' zeide Paul, „en ik denk, dait wij groots vrienden! zullen .warden," welke voorspelling; be- De schok moet wel zeer hevig geweest zijn, want de twee locomotieven waren ontspoord en van beide treinen waren verscheiden wagons totaal versplinterd. Vooral de boemeltrein was één groote wrakhoop. Geen ruit was heel gebleven en enkele wagons waren als .kartonnen doozen in elkaar geschoven.. Toen wij er langs reden ongeveer <20 minuten na de ramp waren de treinen reeds geheel ontruimd. Wel werd tusschen de wrakstukken door talrijke brandweerlie den nog gezocht naar gewonden. Met koortsachtige haast werd gewerkt om de belendende banen vrij te maken. Onder de gewonden was een jonge moeder van twee kinderen, wier beide beenen waren afgereden. Een andere moe der met een zoontje van vier jaar werd gedood. Een spoorwegarbeider vertelde, hoe een conducteur in den trein naiar Boulogne aan de deur van een der coupé's de kaartjes knipte vah een gouvernante en twee kinderen, toen de botsing plaats had. Hij moest aanzien hoe de gouver nante op verschrikkelijke wijze werd ge wond terwijl de twee kinderen werden gedood. Als door een wonder bekwam de conducteur evenwel geen letsel. De Communistische samenzwering In Japan. De Japansche autoriteiten hebben thans bijzonderheden omtrent de vervolging der communisten gepubliceerd. Medegedeeld wordt, dat de lapansche communistische organisatie, die onder leiding stond van een ambtenaar van de Communistische Internationale, Sen Ka- tajana, een communistische omwenteling op Korea wilde verwekken, om Korea van Japan af te scheiden. Het feit, dat de Japansche Communisten door Moskou gesteund worden, is reeds jkomen vast te staan. Het ministerie van hinnenlandsche za ken heeft zes Russen, onder wie eenige journalisten, die een zekere .rol hebben gespeeld in de Japansche communistische organisatie, uit Japan gewezen. Verder is de Russische onderdaan Soeratof, die de Communistische Internationale in Japan vertegenwoordigt, gearresteerd. In het Japansche parlement heeft de leider der arbeidersfractie verklaard, dat zij met de communisten niets te doen wenscht te hebben en trouw blijft aan de yegeering. De Russische ambassadeur te Tokio is reeds door den Japanschen eerste- minister Tanaka ontvangen. Tanaka deelde hem mede, dat de relaties van de Japan sche communisten met Moskou door het onderzoek der politie bewezen zijn. Daar door heeft Sovjet-Rusland in strijd ge handeld met par. 4 van het Japansch- Russische verdrag, waardoor beide ver dragsluitende partijen beloven zich te ont houden van elke inmenging in elkanders hinnenlandsche aangelegenheden. De Japansche nota van dezen inhoud is goedgekeurd voor den ministerraad en zal te Moskou woffien overhandigd. De politie en de Duitsche verkiezingen. Zurgiebel, de Berljjnsche hoofdcommis saris van politie, had gisteren vertegen woordigers van niet minder dan 17 poli tieke partijen tot een bespreking over den aanstaanden kiesstrijd uitgenoodigd. waarheid werd voor dat er enkele weken ver] o op en waren. Luke wais nauwelijks verdwenen, toen Israël Truscott zich aanmeldde, op den voet .gevolgd door Ned Stephens, even eens uit Corn walles afkomstig. Langza merhand kwamen nog wel een" half do zijn andere „jongens" uit het oude land opdagen;- zij hadden gehoord van de komst van een vroegeren landgenoot, en -kwamen hem nu welkom heeten. Op hot laatst werd het haast al te vod in dfel hut van John Vivian, maar niemand stoorde zich daaraan een nieuwe jon gen, zoo kersversch uit het vaderland ge komen, was altijd een voorwerp van groote belangstelling'. Wat werd er dien avond verhan deld I Hoeveel lang vervlogen herinnerin gen opgewekt! Oude plaatsen en gezichten werden weder opgeroepten, lang vergeten gebeurtenissen weder besproken. Soms werd hier of daar een traan heimelijk weggewischt, en dan klonk weer ©en al gemeen gelach. Voordat de een met zijn verhaal gereed was, kwam de ander reeds aan de beurt. En zoo ging het maar altijd voort. De stille, in zich zelf ga- keerde John Vivian was dien avond een geheel ander mensch, ©n Paul kon bet Zich ter nauwornood1 voorstellen, dat hij1 een vreemdeling was in ©en nieuw land. Hjj 'gevoelde zich geheel thuis te midden van deze nieuwe vrienden, e®. hef bavi<al KON-ZEEPFABRIEKENDE DUIF FABRIKANTEN-V DUIF-VETIS0QMEEL ZEEPPGEDER,0UIF-TOILETZEEP,DUIFZcEP Vrijwel alle partijen hadden aan de uit- noodiging gevolg gegeven. De hoofdcom missaris hield een korte toespraak, waar in hij den wensch der politie te kennen gaf bij den aanstaanden kiesstrijd zoo weinig mogelijk in actie te zullen treden. De kiesstrijd moet met wapenen van den geest worden gevoerd en niet met knup pels, boksijzers, gasbuizen, stokken en andere instrumenten. Een heele verzame ling van deze wapens, cïie bij een vroe geren kiesstrijd in beslag waren genomen, waren ter illustratie van de woorden van den heer Zurgiebel in jde zaal gedepo neerd. De hoofdcommissaris zeide voorts dat bij de kiesvergaderingen geen agen ten van politie aanwezig zullen zijn, de politie zal slechts verschijnen, wanneef ze floor de leiders ter vergadering wordt ontboden. Spreker hoopte ook nog dat op de huizen en étalages geen affiches zou den worden geplakt, zooals in vroegere jaren vaak geschiedde tot groote ergernis der bewoners der betrokken huizen en der winkeliers. De verjaardag van het overlijden der ex-Keizerin. Het was gisteren zeven jaar geleden, dat de gewezen Duitsche keizerin Augusta Victoria, de eerste echtgenoote van Wil helm II, te Doorn overleed. Prins Eitel Friedrich van Pruisen heeft gisterochtend in opdracht van zijn vader een krans neer gelejgd op het graf van de keizerin in den Antieken Tempel te Potsdam. In den loop van den dag brachten yoorts ook nog de gewezen kroonprins, prins August Wil helm en prins en prinses Oscar van Prui sen een bezoek aan het graf. Talrijke mo narchistische vereenigingen en organisa ties van oud-gedienden hebben eveneens bloemen gezonden. Complot tegen millionnairen. De politie te Chicago heeft drie indivi duen gearresteerd, die beschuldigd1 wor den van ontvoering van Thomas Gay nor, die, na 6 dagen gevangen gehouden te zijn door de bandieten, door de politie bevrijd werd. hem zeer goed) de held van den avond te zijn. De uren vlogen voorbij', totdiat het mid dernacht sloeg, en Israël Truscoitt ver schrikt opsprong. „Ik had geen flauw „besef, dat het zoo laat was," zeide hij. „Geen van ons allen, denk ik", zeide Ned Stephens. t „Nu er komt niet eiken dag een nieuwe jongen, kersversch uit het vadérland," sprak John Vivian. „Ik zeg u allen dank voor uw gezelschap." „En ik ook," zeide Paral. „Ik voel mij in uw midden zoo geheel th'uis, dat ik bijna zou vergeten in een vreemd "land te zijn." „Dat doet ons genoegen," klonk het uit aller mond; en daarop vertrok de een na den ander. Nog een uur lang zaten vader en zoon bij het licht der kleine hanglamp rustig met elkaar 'te praten, terwijl de wind suisde door de takken der pijnbpomen, in w(er schaduw de hut was gebouwd. Eindelijk stond Joihn op, zeggende: „Gij zult wel zeer vermoeid zijh, Paul. Van avond moeten wij niet meer praten. God zegene u, mijn jongen. Rust wel." „Goeden nacht, vader. God' zegen® u," luidde het antwoord. Zoo scheidden zjj voor den nacht, en eenige oogenb likken later was het stil in de kleine hiut. Binnenland. De Eerste Kamer maakt een begin met de behandeling der Staatsbegrooting. Rede van oud-minister Heemskerk over de oplossing van de Schoolkwestie. Noodlanding van een K. L. M.-vliegtuig te Nigtevegt. Buitenland. Het communistisch complot in Japan. Een nota naar Moscou. Vreeselijk spoorwegongeluk te Parijs. Geruchten over een diamantkrach te Ant werpen. De Duitsche Oceaan-vliegers hedenmorgen vertrokken. De gearresteerden hebben pen volle dige bekentenis afgelegd en verklaard, dat de bende bestond uit 10 personen. Zij had de ontvoering voorbereid van een 20-tal millionnairs om bedragen los te krijgen, oploopend tot bijna 2i/a millioen gulden. t Ford. Henri Ford, die momenteel in Engeland vertoeft, heeft in een onderhoud met de pers verklaard, dat hij nog geen plan heeft om een fabriek in 'Rusland te stich ten, doch dat de tijd daarvoor misschien spoedig zal komen. Volgens Ford's meening zullen de auto mobielen in de toekomst waarschijnlijk' kleiner worden, waar tegenover echter de kracht van ,den motor verhoogd zal Worden. Nieuwe onrust in 'Marokko. Naar uit Rabat gemeld wordt, is ge durende de laatste week in Marokko een toenemende agitatie tegen Frankrijk waar genomen. Bij verschillende botsingen wer den drie soldaten gedood en een soldaat gewond. Een andere post verloor twee manschappen. Drie beambten, die werden uitgezonden doorgesneden telefoon lijnen te herstellen, werden in een hinder laag gelokt en gedood. Ruw weer op den Atlantischen Oceaan. Vele transatlant. stoomschepen hebben op het einde van de vorige week ver traging gehad tengevolge van een hevi- gen storm. Donderdag werd het Amerikaansche passagiersschip Leviathan door een hooge golf getroffen, die vier reddingbooten en een zoeklicht 27 M. boven den water spiegel vernielde. Eenige hutten stroom den voï water. Gelukkig heeft niemand het leven verloren. Afscheid van de paarden. Het elfde Engelsche regiment huzaren heeft gisteren bij een parade te Alderschot afscheid genomen van de paarden.- Over enkele dagen zullen de 3Q0 officieren en manschappen beginnen zich te oefe nen met gepantserde auto's als eerste stap in de omzetting van het cavalerie regiment in een eenheid van gepantser de auto's. Het regiment, dat van 1715 dagteekent, is zeer teleurgesteld over deze wjjziging. Korte berichten. Do candidatenlijst van het Duitsche Centrum voor de Rijksdagverkiezingen is opgesteld: dr Marx staat op de eerste, dr Wirth op de tweede plaats. HOOFDSTUK XXVI. In twijfel en angst. Voordat er een week verloopen was had Paul volop1 werk gevonden. Hij was een bekwaam handwerksman, en zoo iemand kan men altijd gebruiken. In te genstelling met de meeste nieuwelingen toonde hij geen lust te hebben om in het binnenste der aarde door te dringen om goud te delven. En wanneer de lust hem al bekroop om op' eigen gelegenheid zijn geluk te gaan beproeven, dan wist hij dien te bedwingen. Hij zag in, dat een man, die zijn handwerk verstaat, het op den duur het verste brengt, en weldra had hij meer werk dan h,ij af kon. De meeste delvers hadden behoefte aan woningen èn huisraad en alles wat hij maakte droeg zoozeer de algemeena goedkeuring weg, dat de bestellingen hem ongevraagd van alle kanten toestroomden, en zijn ver diensten hem bijna een fortuin toieschet nen. De weken vlogen als 't ware voorbij en de warme zomerdagen maakten plaats voor den gouden herfst, waarin de bos- schen prijkten in een gloed ©n kleuren pracht, zooals hij nog nooit te voren aanschouwd had. CWoedl vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1