No. 163 Woensdag 11 April 1928 42e Jaargang Binnenland. Buitenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZU1DEMA. iureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting van Qu&bec naar Montreal zakten te Dru- mondville door een brug, doordat deze doior bet water was ondermijnd. Een aan tal passagiers werd licht gewond. Twee treinbeambten worden vermist; men ver moedt dat zijl verdronken zijn. De crisis in Roemenië. De „Voss. Z,tg." verwacht op gronH van „speciale inlichtingen" zeer ernstige politieke gebeurtenissen de eerstvolgend® weken in Roemenië. Het plan zou zrjin, 'n soort tegenregeering uit te roepen op het Alba-Julia-congres, dat door ongeveer 300.000 boeren zal worden bezocht. Daarna zou' men een opmarsch naar Boekarest ondernemen, naar het model van den fascisten-opmarsch naar Rome. In een vergadering te Clrajava ver klaarde generaal Averescoe, dat het ai- treden der regeering Spoedig verwacht kan worden. Een militaire opstand in Venezuela. Zaterdag is in de Venezulaansche hoofd stad een militaire opstand uitgebroken, welke echter blijkens een mecledeeling der regeering spoedig was onderdrukt. Be muitende troepen begaven zich, na twee officieren te hebben gedood, die loyaal wenschten te blijlven, naar de mu nitiemagazijnen bij de 'kazernes van San Carlos. Het bericht van den opstand was hun reeds vooruitgegaan en toen zij bij de kazernes aankwamen, kregen ^ijl de volle laag, tengevolge waarvan een aantal mui ters gedood of gewond werden, waarna de overigen gemakkelijk konden worden gearresteerd. De Communistische actie in Japan. Volgens een officieel rapport zijto. de jongste arrestaties het gevolg geweest der ontdekking van een samenzwering, die tot doel had de oprichting van een commu nistische associatie, met 'het doel om „volkomen het sociale stelsel te wijzi gen van het Japanscha keizerrijk" en om opiuiende literatuur te verspreiden over het land tijdens de verkiezingen. Tegen. 150 gevangenen zijd reeds ver volgingen ingesteld. Men gelooft dat er nog 300 personen aangeklaagd gullen wor den. t Verklaard wokdt, dat de beweging een grooten .omvang nam ten gevolge van den terugkeer uit Sovjet-Rusland van 'leiders, die in de vechtmethodes waren ingewijd door de hoofden der derde Internatio nale". De beweging was zeer goed georgani seerd. Studenten en professoren verleen den hun steun. D'e regeering is voornemens zekere pro fessoren te ontslaan, dia communistische sympathieën aan den dag gelegd hebben én de groep voor sociale studiën, door studenten opgericht, te ontbinden. aangebracht. Voorta'an zal hij alle dagen drie maal luiden, om zeven uur 's och tends, twaalf uur en zes uur 's avonds', ter eere dor 400.000 gesneuvelden van Verdun. Invoering Zomertijd. Het Eerste Kamerlid, de heer Polak, heeft aan den minister van binnenlaDd- sche zaken en landbouw gevraagd: Erkentelijk voor 's ministers antwoord op de vragen ten opzichte van het tijd stip van aanvang vpn den zomertijd hier te lande, veroorlooft ondergeteekende zich 'Zijn Excellentie de volgende suppletoir® vragen te stellen. I. Welke bijzondere eigenschappen, eigenaardigheden, of belangen heeft de Nederlandsche landbouw, die dezen on derscheiden van den landbouw in België, Frankrijk en Engeland, zoodat hier te lande onmogelijk zou zijn, wat ginds mo gelijk blijkt te wèzen? II. Is het aantal spoorwegverbindingen met Duitschland inderdaad belangrijk grooter dan dat met België, Frankrijk en Enigeland? Wil 'Zijn Excellentie daarom trent cijfers geven? III. Is het aantal spoorwegverbindingen van 'Nederland met Duitschland grooter dan dat van België en van Frankrijk met dat land? IV. Zoo neen, waarom kan dan in Bel gië en Frankrijk de zomertijd ongeveer teen maand vroeger aanvangen dan hier .te lande? V. Waarom kan hier te lande de zomer dienst niet aanvangen tegelijk met den aanvang van den zomertijd in België en Frankrijk, zoodat omwerking van de win- terdienstregeling onnoodig wordt? Nederland en België. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer de Savornin Lohman betreffende mededeelingen van den Belgischen Mi nister van Buitenlandsche Zaken in den Senaat in zake nieuwe voorstellen aan België heeft minister Beelaerts van Blok land geantwoord, dat het voor de hand ligt, dat het standpunt der Regeering te* genover de Belgische quaestie na de ver werping van het verdrag van 3 April 1325, aam welk standpunt bijl verschillende gelegenheden volle openbaarheid is get- geven, ook ter kennis van de Belgische Regeering is gebracht. Diit is mondeling geschied; schriftelijke Verklaringen zijn niet afgelegd. Bij zijn in den Senaat gehouden rede voeringen op 21 en 23 Februari 1.1. kan de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken niet dan op bedoelde mededeelin gen het oog hebben gehad. V De schoolartsen. Aan het schoolartsen-vraagstuk worden in „De Magistratuur" enkele beschouwin gen' gewijd, die zeker overweging ver dienen. „Op dit oogenblik aldus bedoeld orgaan wordt het instituut van de schoolartsen, nogal op den voorgrond ge schoven en men doet dit op zulk een onomwonden manier, dat zelfs onze po litieke clair-voyances blijkbaar daardoor worden misleid. De voorstanders schui ven bij de verdediging de gevaren die aan onvoldoende school-hygiëne zijn ver bonden op den voorgrond; wijizen op aller lei zegeningeij voor de volksgezondheid die te wachten zijn aan medische con trole en spreken heelemaal liefst niet van het addertje van de Staatsbe moeiing, waardoor zij dit heil der mensch- heid willen bereiden. En toch aan het einde van dezen weg die met groote voorzichtigheid, voetje voor voetje, wordt afgelegd, staat de dwangfiguur van den socialistischen Staat, waarin voor persoonlijke vrijheid geen plaats kan zijn. 0! er dan geen aanleiding bestaat, zich over de vraag, of ten opzichte van het schoolhygiënisch toezicht geen verbete ringen zijn aan te brengen, eens t.e be zinnen! Ik zou deze vraag niet gaarne ontkennend beantwoorden. Doch tijdig moet hierbij worden gezorgd, dat we ook weer met dit belang niet verzeilen in de wateren van de Staatsregeling. Indien het noodig mocht blijken, spe ciale organen voor dat toezicht in het leven te roepen, dan moet dit geschie den via onze eigen schoolorganisaties." „In onze gelederen wordt als voorwaar de van onderwijs-vrijheid nog steeds de eisch gesteld, dat we zullen krijgen ons eigen schooltoezicht. Zou het niet zaak zijn te trachten thans te zorgen, dat het hygiënisch toezicht niet in handen van den ambtenaar terecht komt?" Het komt ons voor dak hier enkele juiste opmerkingen worden gemaakt. De beteekenis van de schoolartsen wordt naar onze overtuiging, althans voor het platteland en de kleinere steden zeer sterk overdreven. Alleen daarom is een zekere voorzichtigheid, mede in verband met den slechten financieelen toestand van provincie en gemeenten reeds ge boden. Maar meent men dat in deze richting iets gedaan moet worden en dat ook onze scholen van het ..goede dat er in dit toezicht kan schuilen moeten profi- teeren, laat er dan tenminste gezorgd worden,' voor een eigen inspectie. De staatshulp, die, zooals terecht is opgemerkt, in zijne consequenties moet leiden tot staatsdwang, moet hier worden afgewezen. Aan de zucht die ook bij dit vraag stuk tot uiting komt, om de invloeds sfeer van den Staat uit te breiden, moet met beslistheid weerstalnd worden gebo den. De persoonlijke verantwoordelijkheid moet inplaats van verzwakt, worden e e - sta'ald. Een incident bij een parede. Volgens de te Gent verschijnende R.K. courant Le Bien public, is het thans uitgemaakt, dat de infanterist P;iérart, die tijdens de parade van het garnizoen aldaar op den verjaardag van Koning Albert zijn geweer wegwierp in de richting van don divisie-generaal, tot de communisti sche groep behoorde. Bij! een huiszoe king door het militair parket gedaan, zouden belangrijke documenten ontdekt en tevens het bewijs gevonden zijn, dat piérart op geregelde tijdstippen door mid del van cheques geld uit Moskou afkom stig zou Hebben ontvangen. Communistische partijdag. Tijdens de Paaschdagen is to Berlijn de zevende partijdag der communistische aibeiderspartij gehouden, die door gedele geerden uit alle deelen van Duitschland bijgewoond werd. Het kwam tot herhaal de botsingen met de politie. Verscheidene bezoekers van den partijdag droegen op zichtbare wijze dolken en messen, die de polite- hun afnam. Br hadden verscheiden© arrestaties plaats. Overstroomingen its Canada. In de provincie Quebec zijd groote over stromingen veroorzaakt door het losko- men van heit ij's. In de Chaudiere-rivier zijd twee mannen verdronken. De rivier steeg plotseling en sloeg de bedde mannen' met hun voertuig van de brug. Die loco motief en de bagagewagen- van een trein1 Korte berichten. Met de Paaschdagen hebben 420.000 Berlijiaers de hoofdstad verlaten voor het deen van ..uitstapjes. Niettemin is het verkeer in de stad en naar de buiten wijken ook buitengewoon groot geweest. Op den eersten Paaschdag hebben de openbare verkeersmiddelen 3.600.000 rei zigers vervoerd en den volgenden dag 4.200.000. De Rus Zoebkoff heeft Venders verlaten, met bestemming naar het groot hertogdom Luxemburg, waar zijn echtge noot©, prinses Schaumburg Lippe, zus ter van den ex-keizer Wilhelm, hem eerst daags zal gaan volgen. Hoewel voor Leipzig een afzonder lijke loonregeling bestaat, zal ook dit in dustriegebied bij de uitsluiting van de Saksische metaalbewerkers worden getroffen. In totaal zullen onge veer '200.000 arbeiders worden uitgeslo ten. Officieel is de* uitsluiting nog niet afgekondigd. Bij' het station Zurich ;s em trein op een ploeg arbeiders, die werkzaam heden aan de rails verrichtte, ingereden. Drie arbeiders werden do-or de locomotief gegrepen en gedood. Ds metaalbewerkers te Hamburg zijn gistermorgen in staking gegaan, nai- dat de arbitrale uitspraak door de arbei ders was verworpen. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Moskou gemeld, dat een bijzondere Sovjet-commissie zich naar Frankrijit, Ita lië en Duitschland zal begeven om inrich tingen te koopen voor de eerste groote margarine fabriek, die in Rusland en wel te Petersburg zal worden opge richt. Met de Paaschdagen luidde voor het eerst de zware klok, de „Bourdon de la Victoire", die onlangs in het nieuw ge bouwde Doodenhuis van Douaumont is Nederland en Amerika. Naar gemeld wordt, hebben de regeerin- gen van de Vereenigde Staten en van de!h staat Californië haren dank betuigd voor de deelneming waarvan de Nederlandsche regeering heeft doen blijken naar aanlei ding van de ernstige overstraomingen, die onlangs in genoemden staat hebben plaats gehad. i Rijkssubsidie voor Landb'ouw- H u i s h ou d o n d e r w ij s. Op de vraag van den heer v. d. Heuvel betreffende mededeelingen van die voor schriften, welke gelden voor het verkrij gen van subsidie ten behoeve van het landbouwhuishoudonderwijs, heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen het volgende geantwoord: De voorschriften voor het verkrijgen van Rijkssubsidie ten heihoeve van het landbouw-huishoudonderwijis, dat een on derdeel van het nijverheidsonderwijs uit maakt, zijn opgenomen in de artikelen 25 tot en met 27 der Nijverheidsonder wijswet, de daarop steunende algemeene maatregelen van bestuur en ministerieele beschikkingen. Voor het minimum aantal leerlingen, dat een nijverheidsschool moet bezoeken, wil 'deze voor Rijkssubsidie in aanmerking komen, ziji verwezen naar de beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen van 23 April 1926, nr. 4010, afdeeling Nijver heidsonderwijs. Dtr Scheurer. D'e toestand van het lid der Tweede Kamer dr Scheurer te Apeldoorn, is, naar gemeld wordt, langzaam achteruitgaande. Luchtpost naar Indië- Met de op 30 Juni, 14 en 28 Juli en 11 Augustus naar Nederl.-Indië vertrek kende Fokkervliegtuigen voor het lucht verkeer in. Nederlandsch-Indië zullen ook brieven en postpakketten kunnen worden! verzonden, welke een bijiz onderen stempel afdruk zullen krijgen. Het pachtvraagstuk. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw beef.t, in antwoord op een in gediend verzoek, aan het hoofdbestuur van den Nederl. bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf meegedeeld, dat hij te zijner tijd behalve de groote landbouworganisaties, ook de landelijke organisaties van landarbeiders zal hooren omtrent de wettelijke regeling van het pachtvraagstuk. Onderzoek toestand land arbeiders. De hooge Raai? van Arbeid heeft door tusschenkomst van den minister van bin nenlandsche zaken en landbouw een vra genlijst aan de gemeentebesturen gezonden omtrent den toestand der arbeiders in den landbouw en de veehouderij met betrek king tot het landgebruik anders dan inge volge de Landarbeiderswet, de werking der Landarbeiderswet, het werken buiten landbouwbedrijf, het werken buiten de woonplaats, werkloosheid, vervolgonder wijs, soorten van arbeiders (inwonend personeel, vast en los personeel) en kin derarbeid. Overwerkvergunning op „De Schelde" voorloopig afgelast. Gisterenavond kwamen in het Concert gebouw te Vlissingen de arbeiders van de afdeeling scheepsbouw direct na afloop van den gewonen werktijd in vergadering bijeen, alwaar hoofdbestuurders der 4 metaalbewerkersbonden ook aanwezig waren. De voorzitter, de heer H. Wetselaar, zeide, dat deze vergadering Zaterdag j.l. reeds uitgeschreven was om in het geval dat tot actie moest worden overgegaan, de weifelmoedigen te steunen. Spreker deelde mede, dat dit echter niet noodig was, daar de directie van „de Schelde" hedenmiddag het besluit tot overwerken heeft ingetrokken. De overwerkvergunning is voorloopig afgelast. Dit besluit is on getwijfeld genomen ais gevolg van de ver gadering van Zaterdag. Hieruit blijkt dui delijk de invloed der vakorganisaties. De directie beschuldigt nu de organisa ties dat zij geen rekening houden met de belangen van het bedrijf, doch deze be schuldiging werpen de organisaties verre van zich. Integendeel verwijt spr. de direc tie van „de Schelde" dat zij het Regle ment van den Metaaibond overtreedt, dat voorschrijft dat inzake de arbeidsvoor waarden en werktijdregeling overleg moet worden gepleegd met- de organisaties. De overwerkvergunning is nu voorloo pig ingetrokken. Voor hoelang weten wij niet. De directie heeft hedenmorgen een conferentie gehad met de arbeidersverte genwoordiging. Naar verluidt zou de di rectie nu voornemens zijn individueel van de arbeiders de verklaring te vragen of zij bereid zijn over te werken. Hier wordt dus gespeculeerd op de zwakheid der arbeiders. Spreker hoopt en vertrouwt echter, dat de arbeiders ook hiertegen stelling zullen nemen en een krachtig „neen" zullen doen hooren. Allen moeten vasthouden aan het pa rool, dat vóór alles de organisaties in deze zaak moeten worden gekend. Spreker heeft verder vernomen, dalt de directie de kwestie aanhangig zal maken bjj den Metaaibond. Dan zouden wij op den goeden weg zijn. De organisaties zijn tot overleg ten volle bereid. Tenslotte wees de heer Wetselaar erop, dat in de naaste toekomst gestreefd moet worden naar verbetering van de sociale positie van de arbeiders op „de Schelde", naar verhooging der veel te lage loonen, geheele uitbetaling der Christelijke feest dagen, enz. Om tot dit doel te komen, wekt spreker allen op de organisaties zoo sterk mogelijk te maken. Hierna deed de heer Spanning, van den modernen bond, mededeeling van het verhandelde door de directie met de arbeidersvertegenwoordiging. Spreker was er van overtuigd, dat het behaalde- resul taat te danken is aan de vastberaden houding <ler 350 georganiseerde scheeps bouwers. De directie had vernomen wat komende was en daarom de'arbeidersver tegenwoordiging ontboden tot een bespre king van den toestand. De vertegenwoordi ging verwees de directie naar de organisa ties om te trachten het verbroken contact te herstellen. Verder waarschuwde de ver tegenwoordiging ervoor, dat wanneer de directie tot dwangmaatregelen tegenover de scheepsbouwers zou overgaan, het con flict waarschijnlijk tot het geheele bedrijf zou worden uitgebreid, daar 1200 geor ganiseerde arbeiders de scheepsbouwers zouden steunen. Ook deze spreker wekte Binnenland. Vergaderingen van „Be 'Unie" en „Schoolraad". Predikantenvergaderingen te Utrecht. Het overwerk op- „De Schelde" te Vlis- - singen voorloopig afgelast. Weer vragen over den Zomertijd. Buitenland. Dreigende toestand in Roemenië. Militaire opstand in Venezuela onder drukt 1 Communistische aciie in Japan. op tot het krachtiger maken der organi- saties. Vervolgens voerden nog kort het woord d9 heeren Hooze van den syndicalisti- schen en Lelieveld van den R.-Kath. hond, waarvan de eerste o.a. zeide, dat de orga nisaties de directie van „de Schelde" dankbaar mogen zijn voor den dommen zet welke zij gedaan hebben, daar hier door de kracht der organisaties ongemeen is versterkt. De vergadering werd door ongeveer 600 scheepsbouwers bijgewoond, Door de politie te Hontenisse is een persoon aangehouden verdacht Van het plegen van niet nader te noemen han delingen met minderjarige kinderen. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Autobus-concessie. Naar wij vernemen is door de Kroon het besluit van Ged. Staten gehandhaafd, waarbij: aan den heer J. C. Krijger te Goes vergunning is verleend voor een a'utobusdienst Tho- lenStavenisse (in aansluiting aan de tramdienst Bergen op ZoomTholen) en aan den heer Mallekote een vergunning is geweigerd voor een a'utobusdienst Ber gen op ZoomTholenStavenisse. Een ernstig ongeval. Gister avond heeft onder de gemeente Seroos- kerke fW.) een ernstig ongeval plaats gehad. De 64-jarige De B. wonende te Ritthem, kwam per fiets over den weg ge reden en werd gevolgd 'door een auto bestuurd door zékeren B- uit Middelburg. Die B. week naar rechts uit en kwam' daardoor met zijin rijwiel tegen de kant- steenen van den weg aan, waardoor hij viel en met het hoofd tegen de voorruit van de -auto sloeg en wel zoodanig, dat de man het bewustzijn verloor en met een ernstige hoofdwonde werd opgenomen. Ilij werd naar het ziekenhuis vervoerd, met de inmiddels ontboden ziekenauto, alwaar een schedelbreuk werd geconstateerd. De bestuurder had op het oogenblik van het ongeval een matige vaart en stopte onmid dellijk. Hedenmorgen was de toestand van De B. naar .omstandigheden redelijk wel. Brandsti chting. Gistermid dag brak brand uit in de woning bewoond door zekere Bi. te Dreischor. De woning brandde zoo goed als geheel uit. De politie, die de zaak niet vertrouwde, stelde een onderzoek in. De bewoner heeft bekend den brand te hebben get- sticht en is ter beschikking van de Ju stitie gesteld. Middelburg. Aan het 29ste jaarverslag (over 1927) van de N.V. Verpleeghuis ont- leenen wij, dat ook in 1927 de beide wijk verpleegsters zuster van SchagenLange- jan en zuster Tismeer weder vol ijver en toewijding werkten. De zusters brachten 8093 bezoeken in 174 gezinnen. 0-o'k dit jaar werden de meeste patiënten weer kosteloos geholpen. Door tusschenkomst der zusters werd hij ziekte dikwijls tijde lijke hulp in de huishouding gegeven. De rekening der wijkverpleging sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 3861,93. Voor die sluiting moest voor f 3212,93 uit de rente van 'het reservefonds worden geput. De rekening van het reser vefonds sluit met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f 6812,77; de balans op 31 Dec. 1927 met id. van if 83.761,59; die betreffende het. pensioenfonds met i'd. van f 1832,56, en een batig saldo van f 1526,86. Op den hoek van het Domburgsche Schuitvlot is een motorrijder op de tram rails geslipt en tegen den winkel van dhr Holthuijlzen aangereden. In het militair hospitaal moest de man, die zich aan het gelaat verwond had, door een dokter wor den verbonden. De motor was deerlijk gehavend en ook aan het huis was schade toegebracht. Goes. Op den Tweeden Pinksterdag zal hier een festival worden gehouden d'oor den Bond van Harmonie- en Fanfare- Vereenigingen in Zeeland, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van dien bond en tevens ter viering van het veertigjarig bestaan van de Harmonie Euphonia.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1