No. 162 Dinsdag 10 April 1928 42e Jaargang Hofberg Orgels A. 8. J. DEKKER - GOES. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BUadT Buitenland. FEüli.L ETON LANGS DEN AFGROND. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Voor Zeeland: 1 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. bureau: Lange Vorsistraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Adverfentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting De openbare school. De vrienden, van dei openbare school beginnen ongerust te worden. Nu de boeien, waarmee ons volk aan die school geklonken was, verbroken zijn, nu jde ouders in vrijheid mogen en kunnen kiezen, is het met de glorie van deze vroeger zoo hoog geloofde 'instelling ge daan. Het behoeft dan ook niet te verwon deren, dat er door heel het land eed actie op touw wordt gezet om voor deze Bchool propaganda te maken. Door tooneelvoorstellingen, muziek avondjes en door redevoeringen, tracht men de belangstelling van de ouders te winnen. Hierin ,zit iets goeds, in zooverre, dat er een pogen is om een zij 't dan zwakke band te leggen tusschen de ouders en de school. Liaar moet het heen. Het onderwijs is in de eerste plaats een zaalk van da ouders. En. het valt toe te juichen, dat men dit nu ook in de kringenvan de voorstanders der z.g. neutrale Staatsschool 'begint in te zien. Intusschen is 'tzeer de vraag of deze propaganda-actie de gewenschte vruchten zal dragen. f Het is wel aardig als de oulders zoo nu en dan eens gezellig worden beziggehou den en het kan misschien bij sommigen voldoening geven als van tijd tot tijd eens hevig afgegeven wordt op 'de bijzondere scholen, ,maar daarmee is de openbare school niet gered en daarmee is die ver derfelijke actie die van een deel der open bare onderwijzers uitgaat, niet teniet ge daan. i Als daar b.v. op een vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers open lijk wordt aangespoord ons volk op te voeden tot rebellie en als dergelijke opruiende taal doer de betrokken onder wijzers met donderend applaus wordt be groet, is het dan te verwonderen dat vele ouders huiverig worden hunne kinderen aan zulk een proefneming te wagen? Is het dan wonder, dat velen zelfs on der de voorstanders van z.g. neutraal on derwijs, zich met weerzin afwenden van zulk een opvoedingsinstituut en dat ze niet de kans willen loopen dat hunne kin deren aan zulk een opvoeder tot rebellie worden toevertrouwd? Communisten en verkiezingen. Zondag over een week is bet de groote dag in Frankrijk: de verkiezingen. Gedu rende de komende twee weken zal er met man en macht door de partijen worden ge werkt aan het werven van kiezers, terwijl de bladen zich aan niet veel anders dan aan de verkiezingspropaganda wijden. Het kwade element in deze verkiezingen vormen ongetwijfeld de communisten. Zij hebben uitvoerige instructies uit Moskou gekregen om den goeden loop van zaken zooveel mogelijk in de war to sturen en ze houden zich eraanl Door middel van de „Humanité" is een oproep gedaan voor de vorming van een strijdfonds van drie mil- lioen, teneinde in alle districten te Kunnen uitkomen. Reeds maakte het blad bekend dat de helft van het bedrag bijeen is. (Vrij naar het Ehgelsch.) 50) _o_ Vijf minuten later siste de biefstuk lus tig in de pan. John dekte de tafel met een helderwit tafelkleed, haalde kopjes en bor den uit een kast in den muur te voorschijn en binnen korten tijd stond een uitlokkend maal aangericht. Behagelijk in zijn armstoel -geleund sloeg Paul de bewegingen van zijn vader glim lachend gade. Langdurige gewoonte had John Vivian een groote handigheid doen verkrijgen in huishoudelijke bezigheden. En hij had het tamelijk ver gebracht in de edele kookkunst. Toen Paul zich dus aan tafel zette, en het maal alle eer aandeed, kon hij in gemoede verklaren, dat hij in langen tijd niet zoo lékker gegeten had. Toch was de maaltijd niet spoedig afge- loopen. Ieder had zooveel vragen te doen, zooveel te antwoorden. „Het lijkt mij een droom," zeide John „Ik kan haast niet gelooven, dat het wer kelijkheid is." „Ik wel," zeide Paul. ,,'t Heeft lang ge- De communisten verwekken ongeregeld heden in socialistische verkiezingsverga deringen en trachten bijeenkomsten „met debat" te beletten. Afschaffing van den staatsgodsdienst in Turkije. Een groep van 109 afgevaardigden met den minister-president, luitenant-generaal Ismet Pacha en den president der groote nationale vergadering, -luitenant-generaal Kia'zim Pacha aan het hoofd, heeft een motie opgesteld, waarvan wij met een en kel woord reeds melding maakten en die inhoudt afschaffing van twee artikelen der Turksche grondwet, n.l. artikel II: „De Mohammedaansche godsdienst is de gods dienst van den Turkschen staat en artikel XXVII: „De toepassing der godsdienstige bepalingen hangt van de groote nationale vergadering af". De onderteekenaars der motie leggen er den nadrnk op, dat volgens de grondbepa- lingen van een republiek en van een lee- kenstaat de godsdienst volkomen van den staat moet gescheiden zijn. Er zal geen groote verandering plaats hebben, want de indieners der motie leg gen er den nadruk op, dat deze niet als een overgang naar bet atheïsme mag wor den beschouwd. Een gevolg van deze grondwetswijziging zal wel zijn, dat de afgevaardigden bij hun eedsaflegging de gelofte van eer en niet meer den eed op Allah zullen afleggen. Later wordt gemeld: De kamer heeft eenstemmig het door Ismed Pacha en 129 afgevaardigden ingediende amendement tot doorvoering van de scheiding van kerk en staat aangenomen. Russisch goud. Naar de te Parijs verschijnende Ameri- kaansche bladen melden, is met de terug zending van de 5.000.000 dollar Russisch goud naar Duitschland de actie van de Bank van Frankrijk nog niet geëindigd. De bank zal thans een proces beginnen tegen de twee Amerikaansche bankinstel lingen, -die bet gou-d ontvangen hadden, waarbij zij er zich op beroept, dat de ban ken bet goud zonder toestemming van de eischende partij niet hadden mogen afge ven. De Roemeensche regeering moet zich bij dezen eiscb der Bank van Frankrijk hebben aangesloten. Zooals bekend, beweert Roemenië, dat bet Russische goud hetzelfde is, dat bij den inval der Duitschers in Roemenië naar Rusland is gezonden. De sovjet-regeering daarentegen beweert, dat het goud eerst in 1925 in haar bezit is gekomen. De Frankenvervalschers. Uit Boedapest wordt gemeld: Op grond van het amnestiebesluit is aan de in bet valschemunterproces veroordeel de personen Na-dosv, Haits, Kurz, Gerö, Raba en dr Schwetz -gratie verleend. Zij zijn uit de hechtenis ontslagen. De bege nadiging strekt zich niet uit tot het verlies der politieke rechten (waarvan zij dus nog verstoken blijven). Naar een correspondentiebureau meldt, zitten thans nog alleen prins Windisch- gratz en dr Mankowitsj in de gevangenis. Nieuwe aardschok In Anatolië. In Anatolië heeft men andermaal een hevigen aardschok moeten doorstaan. Elr zijn ruim 190 huizen ingestort, waarbij vele p-ersnoen gewond werden. Dood-ep vallen niet te betreuren. noeg geduurd voordat ik hier kon komen." „Maar voor mij is alles zoo plotseling, zoo ongedacht." „Gij zult gauw genoeg aan mij gewend raken," lachte Paul. „Wie weet hoe spoe dig mijn gezelschap u zal vervelen." „Daar behoeft gij niet bang voor te we zen. Maar vertel mij nu eens alles van uwe moeder, en van David, en van thuis. Hoe ziet uw moeder er uit?" „Altijd hetzelfde, zoolang ik het mij" her inneren kan," antwoordde Paul. ,,-In mijn oog is zij niets veranderd." „Naar haar portretten te oordeelen is zij ouder geworden." „Toch ziet zij er nog jong uit." „En is zij opgeruimd en tevreden?" „Mij dunkt van ja. Ik geloof wel, dat zij soms naar uw terugkomst veTlangt, of schoon zij het nooit zegt." „Heeft zij u geen boodschap mee gege ven? „O ja, zij zendt u haar hartelijke groeten 8n beste wenschen." „Maar geen verzoek om terug te ko men?" „Neen, dat juist niet. Ik vroeg haar of ik u naar huis zou sturen." „En wat antwoordde zij?" „Dat gij, wel terug zoudt komen, wan neer gij- dat noodig oordeeldet, en dat zij Korte berichten. Jj-o leiding der fascistische jeugd organisatie heeft gelast, dat reeds de kinderen zich gewennen, om -op de faiscis- ische wijlze te groeten. „Op deze wijze al worden bereikt," aldus de oekaze, ,dat .geleidelijk de onhygiënische ge woonte om elkaar de hand te drukken, ait het Italiaansche leven verdwijnt. Mussolini heeft weer aan een vijlf- londerdtal politieke veroordeelden kwijt- chelding of vermindering van straf toe gekend. Vrijdag, 'de eerste dag der Paasch- acantie, heeft zich in Engeland geken- ;aeikt door een groot aantal verkeers ongevallen. Er werden in verschillende deelen des lands elf personen g-edoodi en een nog grooter aantal gewond. D'e regeering van Canada overweegt - e mogelijkheid ,om den draadloozen om roep, die thans in particuliere handen 3, geheel aan zich te trekken. In het conflict bijl de Zw-eedscbe on dernemingen, die cellulose verwerken, hebben de werkgevers het door eein be- iniddelingscommissie uitgewerkte vaor- tel aangenomen. Die arbeiders hebben het echter .afgewezen. Naar uit Gibraltar gemeld wordt, is ie Engelsche Middellamdsche Zeevloot, welker vertrok door de krifgsraadzaak in erband met de „Royal Oak"-affaire ruim drie dagen vertraagd werd, uitgevaren. Men is van meening, dat in deze kwestie het laatste woord nog niet gesproken is. Henry Ford is met zijn echtgenoot© e Southampton aangekomen. Ford zal '-nkele dagen te Londen vertoie-vem ©n /ijn fabrieken te Manchester en .Stratford bezoeken. De automobiel-magnaat zal on geveer drie weken in Euroipa blijven. In de gebeele Middell-andscte Ziee Leerscbt een 'dolfijnenplaag en sedert -« enigen tijd zijn de Italianen bezig de-ze groote voor da viscbvangst schadelijke issohen uit te roeien. De regeering heeft bijzondere premies uitgeloofd. Naar de „Dernièra Heura" meldt, is Zioebkoff voornemens Zondag naar Roe>- menië te vertrekken. Het visum voor zijn reis beeft hij reeds gekregen. Te Mechelen beeft, gedurende de diensten van Witte Donderdag kardinalal Van ïLoey, persoonlijk in de St. Rombo.uts- fcathedraal de voeten van "12 grijsaards, die de 12 apostelen symboliseerden, go wasscben. Prins Hendrik in Italië. Prins Hendrik, die op het oogenblik in Lugano vertoeft, beeft Zaterdagmiddag, vergezeld van den consul-generaal der Nederlanden te Milaan, den heer E. B. M. de Visscher, een bezoek gebracht aan de kunstzijdefabriek Italo Olandese Enka, welke gevestigd is te Palestro (Plavia). geen invloed op uw besluit wilde uitoefe nen en dat zij u vrij liet in uw doen en laten." John zuchtte diep, maar zeide niets. „En toch geloof ik, dat zij -zeer gelukkig zou zijn, indien gij tehuis kwaamt," haast te Paul zich te zeggen. Maar John lette niet op zijne woorden. Langen tijd keek hij naar buiten, maar daar was een starende uitdrukking in zijn blik, die duidelijk bewees, dat zijn 'gedach ten teruggekeerd waren naar het verleden, dat ver achter hem lag en zoo vol te leurstelling geweest was. Na een poos zuchtte hij weder, to-en wend'de hij de -oogen van het venster, en vroeg: „En David?" „Hij is gezond." „En past hij goed op?" Paul kreeg een kleur, en aarzelde even, voordat 'hij antwoordde: „hij is moeders trots." „Ja, dat zie ik uit hare brieven. Hij is zeker heelemaal een gentleman gewor den?" „Dat hangt af van de beteekenis, die gij >alan dat woord geeft?" zei-de Paul lachende. „Nu ja, ik bedoel in den gewonen zin." „David ziet er goed uit, en heeft een zeer fatsoenlijk voorkomen. Hij heeft een Na deze fabriek bezichtigd te hebben, ging Prins Hendrik naar Milaan. Na een kort verblijf aldaar keerde bij naar Lugano terug. Christelijk Belastingpersoneel, Op 4 April j.l. kwam de Groepsraad Rijksbelastingen van den Alg. Ned. Cbr. Ambtenaarsbond te Utrecht in vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer L. T. Dijkstra van Amsterdam, vertolkte in zijn ope ningswoord de ernstige teleurstelling, welke bij bet Belastingpersoneel is opge wekt tengevolge van het nieuwe ambte- narenbesluit Belastingdienst. Dit besluit is weliswaar door den Minister' van Fi nanciën in handen gesteld van de Bij zondere Commissie van Overleg, doch van de adviezen dier commissie, zelfs van die, welke met algemeene st. waren aan genomen, was de Minister afgeweken, zonder daarvan redenen op te geven. Deze negatie van hei georganiseerd overleg heeft groote ontevredenheid bij het personeel doen ontstaan. Bij de bespreking van verscheidene in gekomen brieven bleek der vergadering de groeiende ontevredenheid. De aanstel lingen tot Rijksklerk van de vele particu liere klerken, die den arbeid verrichten van de Rijksklerken, blijven achterwege. Op gevorderden leeftijd verdienen deze menschen een schamel loon van ongeveer f20 per week. Besloten werd een voorstel, door een der organisaties bij de bijzondere commis sie van overleg ingediend, om alle be noembare klerken tot Rijksklerk te be noemen, te steunen. Voorts werd gewraakt, dat zonder re kening te houden met verkregen rechten, plotseling wijziging is gebracht in de rang lijsten der particuliere klerken bij de Re gistratie, Domeinen, Hypotheken en Ka daster. Van verschillende zijden werd de aan dacht gevestigd op de trage bevordering tot adjunct-commies. Het laatste jaar wa ren niet veel meer dan lö 'Rijksklerken bevorderd tot adjunct-commies. Eveneens werd aangedrongen te ijveren jmor rui mere bevorderingskans-en tot commies. De Groepsraad besloot op het inwil ligen van deze billijke wenschen krach tig te blijven aandringen. Het Congres van de S.D.A.P. Zaterdag en Zondag werd Je Utrecht het 33ste congres van de S. D. A. P. gehouden. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, de heer J. Oudegeest, dat de partij zich in de beste conditie bevindt. Het ledental is in 1927 met ruim 6000 toegenomen. Bij de bespreking van de jaarverslagen werd ernstige critiek geoefend op de par tij-leiding, die o.a. te weinig aandacht schonk aan het werkloosheidsvraagstuk, terwijl mede geklaagd werd over het ab senteïsme van de Kamerleden. Een voorstel van het partijbestuur, waardoor een officiëele band gelegd wordt tusschen het N. V- V. en de S. D. A. P. werd aangenomen. Hevige debatten werden gevoerd over ontwapening. Het resultaat was, de aanne ming van een motie, waarin erkend wordt, dat mobilisatie onder bepaal de omstandigheden noodig kan zijn, waaruit natuurljjk volgt, de noodzakelijkheid jvan een leger. Want zonder een leger kan men nu eenmaal niet mohilis-eeren. goede betrekking, kleedt zich netjes, en is algemeen gezien." ,,'t Doet mij genoegen dit van u te hoo- ren. Uw moeder schrijft, dat hij geen ver keerde hoedanigheden 'heeft, en ons alle eer aandoet." „Moeder is zeer trotsch op hem," zeide Paul, na een poos gezwegen te hebben. „Ik vrees, dat gij niet zoo hoog in haar gunst staat aangeschreven," merkte John op. „Misschien heb ik het er wel naar ge maakt," antwoordde Paul lachend. „Ik -zal er mij ten minste maar niet. over bekla gen." John schoof zijn stoel achteruit, en keek Paul aandachtig in het gelaat, alsof hij het karakter van den jongen man wilde lezen op -diens open voorhoofd, en in zijn 'groote, heldere oogen. Paul doorstond dien on derzoekenden blik rustig. „Ik -denk, dat wij vrienden zullen wor den, Paul," sprak John eindelijk. „Dat hoop ik van ganscher harte," klonk het welgemeend uit den mond van den zoon. „Ik kan niet onder woorden brengen, boezeer ik naair uwe liefde en vriendschap heb gesmacht, en ik hoop, dat gij u nooit in mij teleurgesteld zult vinden." „Op dat punt heb ik geen vrees. Ik roei behoefte aan bet bijzijn van iemand, die Binnenland. Dreigend conflict op „De Schelde" te Vlissingen. Jaarvergadering van „De Unie", „School met den Bijbel" en „Bond van Geref. Jeugdorganisaties". Belangstelling van Kamerleden in Zuid- Beve-lan-dsche autobuskwestiös. Te- Middelburg vergaderden de Zeeuw- sche afdeeling van het Ned. Jongelings verbond en den Ned. Bond van Jongel. vereen, pp Geref. Grondslag. Moorden te Hollandscheveld en Zeist. Buitenland. Scheiding van kerk en staat in Turkije. We-er eèn aardschok in Anatolië. Samenzwering tegen den .keizer van Japan ontdekt. Nieuwe Kunstzijdefabriek. Naar wij vernemen is door de N.V. Acetaat Kunstzijde Mij. Drya, een doch termij. van de N.V. Ned. Kunstzijdefa briek te Arnhem, van de gemeente Nijme gen aangekocht een perceel grond, groot 71/2 H.A. vo-or den bouw van een nieuwe Kunstzijdefabriek, welke zal werken vol gens een nog niet hier te lande toegepast systeem, n.l. het Acetaatsprocedé. Van particulieren is ook grond aangekocht in dezelfde omgeving voor den aanleg van de spo-oraansluiting. De terreinen zijn ge legen aan de Muntstraat in bet verlengde van de groenstraat. De fabriek zal werk verschaffen aan 1500 arbeiders. Onze hooge posttarieven. Een Amst.erdamsche handelsfirma miaakt het Hdbl. attent op het volgende: Hij ontving uit Engeland een aange- teekend poststuk, gefrankeerd met f 0.721/2- Datzelfde stuk, zelfs nog iets lichter in gewicht geworden door een enveloppe minder, zond hij op dezelfde manier naar Engeland terug en moest daarvoor toen betalen f2.20 of bijna an- dexhal.ven gulden meer. „Is het niet een beetje meer dan erg", schrijft bedoelde handelsman, „dat wij zooveel méér moeten betalen van hier naar Engeland, dan omgekeerd? Is dit bevorderlijk voor een intensief handéls- verkeer?" Toevallig hadden wij, zegt de M a a s b., een ongeveer gelijksoortige ondervinding. Een door ons naar Antwerpen verzonden brief, vereischte een frankeering met f I.971/2, terwijl bij terugzending uit Bel gië van denzelfden brief kon worden vol staan met fl.35. Evenals zoovele andere publieke zaken, zoo niet alle, zijn onze posttarieven te duur. De spoorboekjes alleen op de stations verkrijgbaar? De afdeeling publiciteit der Nederl'and- sche Spoorwegen heeft o.m. aan den boek handel geschreven, dat de spoorweggids sinds de uitgave van den zomerdienst jonger is, want ik loop gevaar zwartgallig te worden, tengevolge van mijn eenzaam leven." Voordat Paul hierop kon antwoorden, werd de deur geopend, en vertoonde de reusachtige gestalte van Luke Abbott zich op -den 'drempel. „Goeden avond, John," zeide Luke, zijn pijp uit den mond nemende. „Ik hoop niet, dat ik u stoor? Goeden avond vreemde ling," met een hoofdknik tegen Paul. „Fa milie, zou ik denken?" „Dat is mijn zoon Paul," zeide John met vaderlijken trots op Paul wijzende, „en dit is Luke Abbott, Paul, een van de oudste jongens van Gedar Creek." „Toch niet de zoon van wien wij zooveel gehoord hebben?" vroeg Luke zichtbaar verrast. „Dezelfde," antwoordde Jo'hn. „Heb ik van. mijn leven!" riep Luke. „Ik had een voorgevoel, dat bij bet zijn moest. Machtig blij u te leeren kennen." En de groote hand werd Paul hartelijk toege stoken. ,,'t Oude land is veel te klein ge worden voor uw aanleg, zou ik denken?" „O, neen, in 't geheel niet," zeide Paul, de hem toegestoken band schuddende. „Het oude land is niets kleiner geworden." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1