ARC Amerikaanschen Oorsprong nMS. Gemengd Nieuws, Alle producten verkocht door de zijn zooals steeds van land- en Tuinbouw, Voor de Jeugd. Ingezonden Stukken. APC ★★★★★APC APC★★★★★APC Enkele van deze coöperatieve fabrieken Mijnheer de Redacteur, Met dankbaarheid mogen wij weer te» rtigzioh op de uitvoering te Middelburg van Bach's Matthaens Passion, Het is wel een bijzonder voorrecht dat {Wordt vervolgd.) is, dat een ondersteuning, waarvoor ge werkt wordt, verre de voorkeur verdient boven ondersteuning zonder werk, ver leent het rijk als regel alleen bijdragen in de kosten voor werkverschaffingen. De regeering is bovendien bij het argani- seeren en uitvoeren van werkverschaffin gen behulpzaam. Haar streven is daarbij steeds geweest, om zooveel mogelijk het werk ten goede te doen komen aan het scheppen van toekomstige werkgelegen heid. Subsidies van het rijk in steunregelin gen, waarvoor niet gewerkt wordt, behoo- ren op twee na tot het verleden. Dat de ongunstige toestand voor een groot gedeelte moet worden toegeschreven aan het feit, dat de industrie zich hier te lande niet voldoende kan ontwikkelen, om het accres -der bevolking te kunnen opnemen, is niet geheel juist, althans Wanneer men den nadruk legt *'öp de woorden „hier te lande". In verschillen de landen om o<ns heen toch en ook in andere werelddeelen, heerscht nog groote werkloosheid. In ons land worden bij voortduring blijken gegeven, dat indu- strieele bedrijven in verschillende bedrijfs takken .zich op bevredigende wijze ont wikkelen en verschillende verschijnselen! wijzen er op, dat de verbetering blijvepd kan zijn, niet, het minst doordat de va- lutaconcurrentie tot het verleden gaat be boeren, al zijn er nog landen, waar de productiekosten belangrijk lager zijn dan hier. Do maatregelen, welke de commissie voor werkverruiming neemt om het ge bruik van Nederlandsche fabrikaten te bevorderen, komen aan deze ontwikke ling ten goede en worden dan ook door de regeering zooveel mogelijk gesteund. Dat de hoogte der loonen hier te lan de mede oorzaak is van werkloosheid,, valt niet te ontkennen. Menig exportbe drijf zou belangrijk meer kunnen omzet ten, wanneer zijp loonpost 10 of 20 pet. lager was; aan den andoren kant echter zijn in de exportbedrijven de loonen over het algemeen thans reeds niet hoog. In verschillende „beschutte' 'bedrijven zijn zij belangrijk hooger en dit drukt vrijwel rechtstreeks op de arbeiders in de „oïiber schutte" bedrijven en das ook op die bedrijven zelve. Het verband tusschen de hoogte der loonen in eenig land en de mate van! werkloosheid, is, volgens de Regeering, niet zoo rechtstreeksch en eenvoudig als velen schijnen te meenen. Dat de werking der sociale wetten hier zwaarder druk op de bedrijven legt dan in sommige comcurreerende landen, is wel aannemelijk, al is er nogal eens over drijving in veel van wal over buitenland- sche toestanden werd medegedeeld1. De regeering is dan .ook overtuigd van de noodzakelijkheid om de uitbreiding van de sociale wetgeving slechts geleidelijk te doen plaats hebben, anderzijds acht zij de belangen, die door de sociale wet geving gediend worden, zoto groot, dat zij niet dan bij strikte noodzakelijkheid daar van iets meent te mogen opofferen. Dat verlaging van belastingen het be drijfsleven versterkt en dus de werkloos heid doet afnemen, is een en andermaal door de regeering als hare zienswijze te kennen gegeven en is dan ook, voor zoo ver de lasten van het budget zulks voors hands mogelijk maken, in toepassing ge bracht. Dat er getwijfeld wordt aan' de geneigd heid der regeering om groote werken ,uit te voeren, bevreemdt haar ten zeerste. Op de begrooting voor 1928 ïs met inbe grip van de Zuiderzee en het Wegen fonds niet minder dan '71 milliaen gul den uitgetrokken voor productieve werken, niet meegerekend de normale onderhouds werken. v De vraag, in hoeverre de tegenwoordige werkloosheid een uitbreiding van de werk loosheidsverzekering noodig maakt en hoe de daarvoor noodiga middelen gevonden zouden moeten worden, is nog bij de regeering in onderzoek. Ernstig malversatiegeval te Halsteren. Reeds «enige dagen deed in de gemeente Halsteren het gerucht de ronde als zou de oud gemeente-ontvan ger van deze gemeente verschillende mal versaties hebben gepleegd. Deze geruchten bleken grond van waarheid te bevatten. Uit een onderzoek is komen vast te staan dat de oud gemeente-ontvanger R. groote kastekorten heeft gekregen, die in de dui zenden loopen. De vraag moet hier wor den gesteld hoe het mogelijk is geweest om deze verduisteringen zoo lang onder den dekmantel te houden. In de eerste plaats diene te worden vermeld dat de oud-ontvanger R. toen hij op 31 December 1923 als gemeente-ontvanger zijn ontslag had genomen, hij secretaris-penningmees ter was van den Auvergnepolder, secreta ris-penningmeester van den Beijmoerpol- der, penningmeester van de Halstersche Brandassurantie, penningmeester van de Harmonie en penningmeester van het Armbestuur. Bij het controleeren van de kas hetzij van een polder hetzij van een andere organisatie waarvan hij penning meester was, vulde hij telkenmale de te controleeren kas aan met gelden uit de andere kassen. Zoodoende Weef deze frau de jaren lang verborgen. •Deze handelwijze Weef zoo lang verbor gen totdat in bet begin van dit jaar door den Auvergnepolder een zoo groot bedrag werd opgevorderd, dat hot hem onmogelijk werd dit bedrag ook uit de andere kassen te samen bijeen te brengen, Het bestuur van den Auvergnepolder had iu kas een bedrag van f 9300 en moest voor een groot werk dat pas was uitgevoerd f 9000 bèta» len. Toen R. in gebreke bleef te betalen, kreeg het bestuur van genoemden polder argwaan en droeg bet accountantskantoor Nijst en Co. op de boeken en bescheiden bij den ontvanger te gaan controleeren. Het resultaat van dit onderzoek was dat bleek, dat de oud-gemeente-ontvanger deze gelden niet meer in zijn bezit bad. Door de' andere organisaties werd kort daarop ook een onderzoek ingesteld, met als gevolg dat belangrijke bedragen Weken verdwe nen te zijn. De officier van Justitie uit Breda werd van bet geval in kennis gesteld, waarna een justitieel onderzoek plaats vond. Thans zijn de navolgende tekorten reeds ontdekt: Auvergnepolder f 9300, Beijmoer- polder f 1430, Halstersche Brandassuran tie f4200. Donderdag is R. door den Burgemeester» in diens hoedanigheid van 'hulp-officier van Justitie voor den rechtercommissaris geleid. Dat dit geval in Halsteren een groote beroering beeft teweeggebracht kan men licht begrijpen, te meer waar de betrokken 70-jarige oud-gemeente-ontvanger in deze gemeente zeer boog stond aangeschreven en altijd voor een ieder een welwillend mensch en een hulpvaardig ambtenaar was. Paarden op hof geslagen. E en (O u de m. an o v er r ed en. De paar den van den landbouwer v. K., uit Wou denberg, sloegen op hol tengevolge van het schrikken van een auto. Van K., een 70-jarige, werd uit den wagen geslin gerd en. kreeg paard en wagen over 'het lichaam. Hevig bloedend en met inwen dige kneuzingen werd hij opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Een jongen, die mede op den wagen zat, kwam met een der paarden In het water terecht, doc hkwam met een nat pak vrij. De biefen-uitvoer. In de algemeene vergadering van den Bietenbond v. d. Kring Hulst werden de. noodige mededeelingen gedaan over den afgesloten verkoop. Algemeen werd be treurd, dat tengevolge van de booge ta rieven, die de trams vragen, de tram bieten tegen veel lageren prijs moeten worden verkocht. Men betwijfelde zelfs, of de landbouwers wel veel met het be staan Van deze trams zijn gebaat. Er werd gelegenheid gegeven, aan de tram opgegeven bieten over te schrijven op trein of water. Hiervan werd door zeer vele landbouwers gebruik gemaakt. Van de oorspronkelijk aan de tram opgegeven bieten bleef geen derde deel meer over. Vervolgens kwam ter sprake de actie, (die door „suikerkringen" gevoerd wordt tegen den verkoop naar Frankrijk. Nage gaan werd bet ontstaan en de werking Van den Bond vanaf de oprichting, waar uit bleek, dat door deze steeds naar'het buitenland moest worden verkocht, wijl (le Nederlandsche fabrieken bij voortdu ring geweigerd hebben do bieten te koo- pen en or zelfs geen bod op wenschten te doen, 0j> de vraag, van wie dez® actio eigenlijk uitgaat,kon geantwoord worden, dat hier directeuren van Co Operatieve fabrieken achter «taan, schijnen de laatste jaren geen schitte rende campagnes door te maken. Om nu weer eenigszms op peil te komen, zou de Regeering hen moeten helpen aan jgoedkoope bieten door een uitvoerverbod. Tegen dit streven protesteerde de alge meene vergadering ten sterkste. De bestrijding van het mond- en klauw zeer. De Nederlandsche Bond van Veehande laren te Rotterdam heeft zich tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend, met een adres, waarin verzacht wordt met betrekking tot de be strijding van het mond- en klauwzeer de volgende door den Minister te geven voor schriften te willen overwegen: le. dat het serum overal in den lande, zij net dan ook in gelijke hoeveelheid, te gen een normalen, overal gelijken prijs worde ingespoten; 2e. dezen prijs te doen stellen op ten hoogste f 3 per beest; 3e. maatregelen te willen voorschrijven aan Rijks- en gemeente-veeartsen, opdat die niet, nu juist het meerendeel der vee houders en veehandelaren aan het inspui ten «enigermate waarde gaat hechten, daar een buitengewone bron van inkom sten door verkrijgen zooals op sommigo veemarkten voorkomt, en bun te willen verzoeken door billijk tarief hierin mede te werken; 4e. in die gevallen, waarin door onmid dellijke vrijwillige aangifte van een geval van mond- en klauwzeer medewerking van den veehouder of veehandelaar blijkt, te gen zeer billijken prijs, in bijzondere geval len gratis, aan verzoeken tot inspuiting van bet overige vee, desgewenscht direct gevolg te geven. Stamboek Ned. Trekpaard. Het Hoofdbestuur van de vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trek paard" heeft in de deze week gehouden vergadering besloten tot het bijeenroepen op 10 Mei e.k. van een buitengewone Alge meene Vergadering in „De Twee Steden" te 's-Gravenhage, waarin naast wijziging der Statuten en van het Reglement op de Stamboekhouding een voorstel tot roye ment van eenige leden der vereeniging aan de orde zal worden gesteld. Voorts besloot het Hoofdbestuur geen in haar Stamboek ingeschreven paarden, toe- behoorende aan leden van het nieuw opge richte Zeeuwsch-Belgisch stamboek, op naam van een anderen kooper over te schrijven. Ter bevordering van den afzet van paar den werd het Dagelijksch Bestuur op dracht gegeven tot het doen samenstellen en verspreiden van brochures e. d., en stappen te doen ter uitzending van een proeapandist. Gemeenschappelijk met het „Reichsver- band der Kaltblutzüchter Deutscblands" is bij het Belgische Stamboek op weder- zijdsche erkenning aangedrongen. in onze omgeving dit meesterwerk op boo voortreffelijke wijze ten gehoore wordt ge bracht. Ongetwijfeld wordt dit ook door zeer velen gewaardeerd. Nochtans geloof ik niet dat in het alge meen een juist begrip bestaat van de kos ten die een dergelijke uitvoering met zich brengt. Voor solisten en een goede bezetting van het orkest moeten vrij belangrijke sommen worden uitgetrokken. Zoodat een vereeniging, die ook andere uitvoeringen te bekostigen heeft, niet spoe dig ertoe zal overgaan op eenigszins ge zette tijden die passionsmuziek te geven wanneer niet financieele steun wordt ge boden. Vroeger was dit anders. De kosten wa ren toen geringer en ook werd hier en daar door bemiddelde enthousiasten dik wijls in den buidel getast, wat tot verras sende versterking van de vereenigings- kas leidde. Doch die tijden zijn voorbij. Wat even wel veranderd moge zijn, niet de bij velen bestaande behoefte om Bach's Passionen te hooren. En menigeen is bereid om Zien daarvoor een gering financieel offer te ge troosten. Als gevolg van een en ander beeft zich in deze streek „De Bachvereeniging" ge vormd. Haar doel is de uitvoering te Mid delburg van Bach's Passionsmuziek op ge zette tijden financieel mogelijk te maken. Met bet oog op hen, die van baar be staan nog onkundig mochten zijn en die bun waardeering voor betgeen ons op Dinsdag- en Woensdagavond j.l. werd ge geven met een daad willen uiten, doch niet weten op welke wijze, meen ik goed te doen, nog eens op deze vereeniging de aandacht te vestigen. De jaarlijksche contributie bedraagt f 2.50. Voor toetreding gelieve men zich te wenden tot de secretaresse Mej. Dr H. G. M. Ghysen te Domburg, die evenals onder- geteekende gaarne bereid is desgewenscht nadere inlichtingen te verstrekken. Hoogachtend en met dank voor de plaat sing, Uw dv. Mr H. VAN DER BEKE CALLENFELS, Voorzitter van „De Bachvereeniging. Middelburg, 5 April 1928. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Beste jongens en meisjes, We staan weer aan den vooravond van bet Paaschfeest, waarop we herdenken de opstanding van Jezus Christus uit de dooden. Ik hoop, dat er 'bij jullie allemaal echte Paaschvreugde mag zijn. Pasehen beteekent ook, voor velen al thans, vacantie. Oudere mensdhen hebben vaak maar één extra vrijen dag, maar wie zoo gelukkig is nog op school te gaan, kan nu weer van de vacantie 'genieten. Een prettige tijd kan dat zijn. Uitgaan of be zoek ontvangen, vrij te zijn natuurlijk binnen de grenzen door vader en moeder gesteld 't kan zoo heerlijk wezen. Voor al als 'tweer een 'beetje meewerkt. Geniet er maar veel van hoor! Ik wenscb jullie een gezegende Paschen en echt pret tige vacantiedagen! Vele groeten van TANTE DOLLIE. I Voor de grooteren: Miiin geheel bestaat uit 40 letters. 11. 2. 25- 26- 39. 4 zijin knaagdieren. Een 30, 27, 8- 20. 21 is een' verscheur rend dier. 31. 35.-12. 36. 28. 37. 40 gaan door de handen der metselaars, j 31, 15, 29, 3j2, 32, 12, 28 zijn vieze dieren. 6- 36. 12. 15 is een kleur. 14. 15. 29. 34 is een landbouwproduct'. Ieder 7, 2, 9, 34 beeft een 10, 33, 32. Het 1. 24 3. 10. 27. 28 is een wind streek. Een 18- 16- 30 is een sluik gereedschap. 14. 38- 16. 17 geeft voorspoed. 15- 19. 18- 5- 22. 23 is een grensplaatsj'a in Nederland, vooral bekend op scheep vaartgebied. Met een 18. 19. 19- 13 vaart men. (Ingez. door „DiUiibhelm".) Voor de jongeren; M$n geheel bestaat ulit 29 letters. Een 13, 20- 28. 27- 4 is een muziek instrument. Waar een wil is, is een 18. 1. 23. 7. 12. 14. 21. 17 dient ter verharding van de wegen. 29. 26- 11. '15. 19. 4; is een warme stof. 26. 2. 22. 8. 3 worden op scholen gebruikt. Aan een schuldige wordt soms 24. 5. 9. 10. 16. 25 verleend. 6 is een klinker. (Ingez. door „"Nachtegaal".) EEN DAPPER MEISJE. Hl. „Ik wil weten, wat zij in hun schild voeren," dacht Tabby. „Iets goeds is het zeker niet en ik wil die verre wandeling niet voor niets gedaan hebbenZij ging nu naar de keuken en bracht de eie ren aan juffrouw Bliss, met de compli menten van Juffrouw Hosmer. „Die komen juist van pas, kind. Ik heb er zooveel gebruikt voor bet gebak en nu moet ik nog saus maken ook. Wij hebben onverwacht gasten gekregen en mijn hoofd loopt om," zei juffrouw Bliss; zij schoen echter nog met andere dingen ver vuld te zijn, behtolve mot de drukte voor het deftig® middagmaal en «ij was t® zeer in haar gedachten verdiept, om rich te verbazen over de 'buitengewone beleefd» held van juffrouw Hosmer; in den regel namen de buren heel weinig notitie van O, WONDERS, AL-TE-MAELI Christus sterft, Maer Son en Mane treuren, En gansch het aertrijk beeft en schijnt te willen scheuren; Doch t'wijl hy wort beweent, ®oo blijekt bet dat by leeft; Soo dat by met sijn doot der doot verwonnen heeft. 0 wonderbaer geheym! wie baddet konnen wenschen, Dat God sicb inder tijt sou voegen bij de menschen; Sou komen in het vleesch, en worden dat wy zijn, En lijden aen het kruys een noyt geleden pijn; Sou dalen in het graf, en, tot sijn hooghsten lof, Sich wreken aen de doot, en rijsen uyt het stof; Sou tot den vader gacn en uyt de werelt scheyden, En voor sijn lieve bruyt een plaetse toe-bereyden; Sou houden eeuwigh feest in Godes hooge zael: 0 wonders, yder deel! O wonders, al-te-mael! JACOB GATS. hen en de arme vrouw had vrij wat onrust uit te staan ter wille van haar man, want de familie was verdeeld de eene broe der een Torry en de andere een republi kein. „Kan ik u ook helpen, juffrouw? Ik heb heel goed slag van eieren kloppen, zegt tante Hetty. Ik ben moe, en zou wel een oogenblikje willen uitrusten, als ik u niet in den weg zit," zei Tabby, die dolgraag iets meer zou willen te weten komen, voor dat zij weer heenging. „Ja, gij zit ons wel in den weg en wij hebben volstrekt geen hulp noodig, ga maar gauw naar huis; wij willen liever hier geen verkliksters-hebben," zei Gressy, de meid, een knorrige oude vrijster, die de gezindheid van haar meester deelde en openlijk verklaarde, dat de Engelschen voor haar part die oproerige Yankee's eens duchtig de les mochten lezen. Juffrouw Bliss was even naar de pro visiekamer gegaan en had niets van de schermutseling gemerkt; want Tabby was opgestoven, toen de meid haar een ver klikster noemde, hoewel zij wist, dat de twee mannen, daar ginds in de kamer, niet de eenige spionnen waren op het erf. „Als gij met uw allen de stad uitge- tromd en dit huis met den grond gelijk ge maakt wordt, zult gij nog wel eens ver langen naar mijn hulp, oude zuurpruim," riep Tabby verontwaardigd. Zij greep haar mand van de tafel en liep met het hoofd in den nek de keuken uit. Toen zij andermaal langs den voorkant van het huis ging, kon zij de verzoeking niet weerstaan, nog eens even naar de keurig gedekte tafel te kijken: want zoo iets kwam zelden voor in die dagen. De menschen waren weinig gestemd tot feest vieren en de mooie serviezen en fijne ta fellakens bleven stil in de kast. Het eene raam stond open en toen het jonge meisje naar binnen gluurde, kwam er eensklaps beweging in het tafellaken, dat rondom op den vloer afhing. De wind kon het niet zijn, want het was een doodstille, zonnige Maartsehe dag en een oogenblik later ver toonde zich dan ook de kop van een goe dige, dikke poes, die door het geluid van Tabby's voetstappen zeker in baar dutje gestoord was. „Waar bet katje gezeten heeft, kan ik mijzelf ook wel verstoppen", dacht onze Tabby. „Zou ik bet durven wagen? Wat zouden zij met mij doen, als ze mij eens vonden? Ik zou zoo dolgraag eens hooren, wat 'die kerels eigenlijk in den zin hebben. Kom, ik probeer het". Nauwelijks zat Tabby in haar schuil hoek, of haar hart begon te bonzen van angst: maar het was nu te laat om terug te keeren, want juist kwam juffrouw Bliss naar binnen stormen*, en bet arme kind kon niets anders doen, dan zich zoo klein mogelijk maken en zat daar geheel ver borgen achter de plooien van het tafel laken. Uit de praatjes van de juffrouw en Gressy kon zij niets opmaken, want zij handelden uitsluitend over roomkaas, eierschuim, gebakken ham, en wat dies meer zij, om tot afwisseling klaagtonen aan te heffen over een droevig mislukten pudding. Toen bet middagmaal eindelijk gereed, was, en de gasten aan tafel geroe pen werden, was Tabby kalm genoeg om goed op baar tellen te passen en volko men bereid om de gevolgen van haar daad koelbloedig af te wachten. In den beginne hadden de grage gasten bet te druk met eten en veel te praten, maar toen juffrouw Bliss verdwenen was, begon het tijd te worden, om aan de zaken te gaan denken. Het venster werd zorgvuldig gesloten en Tabby was dus dubbel blij, dat zij binnen was; de mannen staken de hoofden bijeen; en zij praatten zóó zacht, dat zij maar van tijd tot tijd een woord verstaan kon en zij zichzelve van ergernis daarover aan de haren trok; daarbij vloekten zij allerver schrikkelijkst, zoodat Tabby, die altijd ge leerd had, Gods heiligen Naam te eerbie digen, het bijna niet langer kon aanhoo- ren. Weldra merkte zij, dat zij zich niet vergist had; de beide mannen waren ka pitein Brown en vaandrig de Bernicre van het Engelseho leger, hierheen gekomen om zoo mogelijk te ontdekken, waar de pro viand verborgen was en in hoeverre de stad Concordia in staat van verdediging was gesteld. Zij hoorde den heer Bliss zeggen, dat een paar van do „oproerlin gen", %m noemde hij rijn huren, hom ge dreigd hadden, dat hij de etad niet levend zou verlaten, en dat hij daarom gestadig in angst was voor zijn goed en leven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6