No. 161 Zaterdag 7 April 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. CHRISTUS IS OPGESTAAN. hebben 2ij' die den r,aam J. DONNER-MEIJLER, Goes Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3--^ Losse nummersf0.35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting Maandag 9 April (2en Paaschdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. De opstanding van Jezus Christus uit de dooden blijft een feit van machtige be- teekenis. Met de opstanding staat of valt heel de Christelijke wereldbeschouwing. Indien het Paaschfeest geen andere be- duidenis heeft, dan dat het een symbool is van het nieuw ontwakende leven in de natuur en de zedelijke verheffing van den mensch, dan staat het Christendom met ledige 'handen en heeft het niets te bieden, noch voor het heden, noch voor de toe komst. Indien Christus niet opgewekt is, zegt de Aposto., zoo is uw geloof tevergeefs. Dan zijn ook verloren degenen die in Christus ontslapen zijn. Dan is heel het leven van hen, die Jezus als hun Zaligmaker eeren één groote ver gissing, en hebben zij het gebouw hunner hoop op een zandgrond gebouwd. Dan 'heerscht ten principale niet het le ven, maar de dood. Dan hebben gelijk zij, die beweren dat de menschen door het Christendom wor den afgescheept met een wissel op de eeuwigheid, een wissel die nooit gehono reerd zal worden. Dan heeft de wolke der getuigen, dan hebben allen die in het geloof gestorven zijn en den marteldood ondergaan heb ben, hun leven gegeven voor een mystifi catie. Indien Christus niet opgewekt is. Maar nu, Christus i s opgewekt en is de eersteling geworden dergenen die ontsla pen zijn. Christus is opgewekt. Dat hebben betuigd de hemelsche wach ters bij het graf die den verbaasden vrou wen toeriepen: Wat zoekt gij den Levende bij de dooden? Hij is hier niet, maar Hij is opgestaan! Dat hebben betuigd de bevreesde disci pelen die bijeen kwamen om den dooden Jezus te herdenken, maar die het jubelend uitriepen: De Heere is waarlijk opgestaan en is van Simon gezien. De Heere is waarlijk opgestaan! Zoo leert het ons Gods Woord. En dit getuigenis is bevestigd door de velen aan wie de Heiland zich vertoond heeft met vele gewisse kenteekenen. En deze waarheid is ervaren door hen die geleerd hebben zichzelven te verliezen om hun leven in Christus Jezus te zoeken. De Heere is waarlijk opgestaan! Indien dit niet het geval was, dan zou alle Christelijke actie tot ondergang ge doemd zijn. Dan zou een partijleven op Christelijke basis een onding zijn. Dan zouden gelijk hebben zij, die zonder met diepere beginselen rekening te hou den, ijveren voor hunne werkelijke of ver meende belangen. Dan hebben wij niet in den Hemel een Heere en Koning wiens regiment over al les gaat en wiens eere te bevorderen het doel moet zijn van alle Christelijke actie op welk gebied dan ook. Dan hebben gelijk zij, die beweren dat Christendom en Socialisme geen onver zoenlijke tegenstelling vormen en dat een Christen zonder zijne overtuiging geweld aan te doen zich kan scharen onder du roode vaan. 'PaJ1 js volkomen juist de voorstelling dat Godsdienst privaatzaak is en dat de religie of wat men daarvoor houdt in het publieke leven geen beslissende beteekenis heett. Indien Christus niet opgewekt is. Maar nu Christus i s opgestaan, ij eeft over dood en graf getrium- feerd en alle macht, is in Zijne handen ge geven, 6 U0®Hlen dien Koning te eer- 7iino n. ïrV004*» n geza& *e buigen en nifrfrr til1110? V°°r heel het leven t0t uitdrukking te brengen banfi. tWeeslacbtigheid is hier contra- Z™ tYee:,Ghristus is niet opge- 1S 00k heel 'het Christen- of- Hii is ®ugen,en zon-der eenige waarde, of Eu is opgestaan, maar dan hebben we neï !rjeJbeerlljkten KoilinS wien te die nen onze dure roeping ia. Aan die klem kan niemand zich ont worstelen. De opstanding van Jezus te erkennen en tevens te weigeren Hem te dienen en voor Zijn naam en zaak te ijveren is een houding die niet te verdedigen is. En daarom is het ook zoo onverklaar baar dat zoo velen zich aan alle sociale en politieke actie zoeken te onttrekken, om dat zij daarvoor nu eenmaal geen belang stelling hebben of omdat bepaalde perso nen hun minder sympathiek zijn. Ja, dat zou mogelijk zijn, als het hij dit alles ging om de Christenen. Maar het gaat om den Christus! Om de eere en de glorie van den opge- stanen en verheerlijkten Heiland, Wien gegeven is alle macht in den hemel en op de aarde. UW ADRES voor Heerenkleeding naar Maat, Engelsche en Schotsche Stoffen, Snit onberispelijk. Solide afwerking, Billijke prijzen, vindt U bij Telefoon 130. Dïamantkrach te New-York. De diamant-wereld van Antwerpen is in opschudding gebracht door de krach van een belangrijke firma te New-York, die haar betalingen heeft gestaakt. Vele Antwerpsche firma's worden hierdoor ge troffen. Het verlies der Antwerpsche hui zen wordt op negen ton gouds geschat. Een enkele firma zou een kwart millioen een andere een ton hebben verloren. ■Deze krach zal verstrekkende gevolgen hebben voor de diamanthandelaren, daar de banken voornemens zijn, in de toe komst niet meer crediet te verleenen, zonder zich voldoende te dekken. De 6taking der Antwerpsche scheepsbouwers. Gisteren hebben afgevaardigden der pa troons en der werklieden-organisaties te Antwerpen een bijeenkomst gehad voor de bemiddelings-commissie. Er werd geen overeenstemming bereikt en de socialis tische afgevaardigden maakten op een gegeven moment zulk een kabaal, dat de vergadering moest gesloten worden. Vrijlating van prins Windisch-Graetz en Nadossy? Uit Boedapest wordt gemeld: De ge ruchten over de aanstaande vrijlating van prins Windisch-Graetz en Jladossy, den politie-president, die tot 4 jaar vesting straf zijn veroordeeld in verband met hun aandeel in de uitgifte van vervalschte Fransche bankbiljetten, pemen steeds vasteren vorm aan. Het staat vast, dat 'Horthy, de Rijksbestuurder tegen Paschen amnestie aan eenige politieke veroor deelden zal geven en de bladen melden uit betrouwbare bron, dat beide genoem den onder deze amnestie zullen vallen en nog voor Paschen vrijgelaten worden. Nadcssy heeft liVa jaar van zijln straf voltooid; de prins is nog steeds' onder be waking in een sanatorium. Uitsluiting In Saksen. De werkgevers in de Saksische metaal industrie hebben in een vergadering te Chemnitz besloten, om alle arbeiders in de Saksische metaal-industrie uit te slui ten, wïlke uitsluiting op 12 April zal ingaan. Hierdoor worden ruim 200.000 hrbeiders getroffen. De politieke toestand in Roemenië. Volgens een bericht uit Boekarest wor den achter de coulissen onderhandelin gen gevoerd, om de nationale boerenpartij zoo-spoedig mogelijk aan het bewind te brengen. Naar verluidt, is de regeering bereid, terstond na het tot stand komen van de Roemeensche leening af te treden en plaats te maken voor een. kabinet Manioe. Het is vrijwel zeker, dat Bratianoe aan het bewind zal blijven, totdat de onder handelingen over de leening, welke Roe menië zoo dringend noodig heeft, ten volle geslaagd zijn. Weer aardbevingen en overstroomihgen in Italië. Gisternacht heeft men in het Noorden van Italië andermaal drie aardschokken waargenomen, die echter geen noemens waardige schade aanrichtten. De Po is buiten haar oevers getreden en heeft over een afstand van vele kilometers den om trek onder water gezet. De schade is zeer groot. Korte berichten. In Zuid-Tirol is in het gebergte sneeuw gevallen. De sneeuw ligt op de hoogten boven 1400 j\t. 1 h 2 M. dik. Een vliegtuig is neergestort in de hoofdstraat van Dummyrie, een dorp op vijf mijlen van Belfast. Twee meisjes, die op straat speelden, werden gedood. De be stuurder is zwaar gewond. Gisteren is in de Vereen. Staten voor het eerst een proef genomen met het overbrengen van een film langs draad- loozen weg. Een film, die te Chicago werd afgedraaid, was een uur later reeds te New-York opgenomen en ontwikkeld, waar hij nog denzelfden avond opgevoerd werd. In offïciëele Belgische kringen wer den de geruchten omtrent een a.s. ver loving van prinses Marie José met den Italiaanschen kroonprins een verzinsel ge noemd. Uit Fayetteville (Arkansas) wordt gemeld: Een zeer hevige tornado heeft in de omgeving gewoed. Er is één doode en er zijn tal van gewonden. Uit verschillende plaatsen in de staten Oklahoma en Texas wordt nood weer gesignaleerd. Te Havanna is een groote brand uit gebroken in een depot van petroleumtanks. Vele honderdduizenden gallons petroleum verkeeren in gevaar. De Russische volkscommissaris van ooriog heeft in een vergadering verklaard, dat men in het bezit is van zoo bezwarend ■materiaal tegen de Duitscbe ingenieurs uit het Donetzhekken, dat zij niet in vrijheid kunnen worden gesteld. Dr Scheurer. Omtrent den gezondheidstoestand van het Tweede Kamerlid dr Scheurer meldt ■men, dat de patiënt zéér zwak is en zjjn toestand achteruitgaande. Invoerrecht op klompen. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft naar aanleiding van het wetsvoorstel tot tijdelijke heffing van een invoerrecht op klompen aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat een invoerrecht op klompen van niet minder dan 12 pet. gedurende 5 jaren den prijs van dit artikel zeer zeker zal verhoogen. Adressant zegt verder: Waar op het platteland de klompen als een onmisbare voetbekleeding algemeen worden gedragen, terwijl de stedelijke be volking ze zoo goed als niet meer gebruikt, kan worden aangenomen, dat de zeven millioen paren, die per jaar in ons land worden verkocht, hoofdzakelijk bij het jf werken op het land en in de boerderijen worden gebruikt. Een verhooging van den prijs van de klompen als gevolg van een invoerrecht van 12 pet. zal dus in hoofd zaak de levenskosten van de boerenbevol king, wie het op heToogenblik toch al niet voor den wind gaat, verhoogen. Waar het zich laat aanzien, dat een be- ssherming van de klompenindustrie dus zal geschieden hoofdzakelijk ten koste van de plattelandsbevolking en inzonderheid van den landbouwenden stand, wier be- drijfsuitkomsten, het zij herhaald, zeer te wenschen laten, verzoeken zij uwe Kamer met aandrang haar goedkeuring aan het initiatief-voorstel van de h eeren Fleskens en Smeenk niet te willen geven. Vragen van een Rapaljaan. Het xapaljaansche gemeenteraadslid van Haarlem, de heer G. Oversteegen, heeft de volgende schriftelijke vraag aan B. en W. dier gemeente gesteld: „Met verwondering nam ondergeteeken- de kennis van eenige berichten in de plaat selijke pers, waarin werd medegedeeld, dat bij het opmaken van de kiezerslijst hier in Haarlem gebleken is dat er 4588 vrouwen meer zouden zijn dan mannen. Gaarne vernam ondergeteekende, welke afdoende maatregelen B. en W. denken te nemen om dit euvel uit den weg te rui men". Christel ij ke Middenstands- O'rganisatie. De Chr. Middenstander bevat een rap port van de commissie uit de Vereen, van den Chr. Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand en de bestaande Chr. patroonsvak organisaties inzake de verdere organisatie van de Ver. van den Chr. Middenstand, waardoor inschakeling van de Chr. Patroonsvakorganisatie zou mogelijk worden. De commissie is tot algeheel© overeen stemming gekomen en stelt o.m. voor: 1. Herstel van een nationale organisa tie van den Christ. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland. 2. De bestaande Christ, patroonsvak centrale wordt in deze organisatie op genomen. 3. De Vereeniging van den Christ. Han deldrijvenden en Industrieelen Midden stand voltrekt hare reorganisatie zooda nig, dat de Christ. Patroonsvakorganisa tie in een vakcentrale vereenigd wordt. 4. Te besluiten tot een organisatie-vorm, verdeeling van arbeid, samenstelling van besturen en een regeling van do financiën. De nationale organisatie is een vereeni ging van Christ, middenstanders. Ieder is persoonlijk lid dezer vereeniging. De leden dezer organisatie vormen: a. plaat selijke afdeelingen; b. plaatselijke vakgroe pen. De plaatselijke afdeelingen stichten provinciale organisaties. De plaatselijke vakgroepen stichten vaikbonden. De vak bonden worden vereenigd in een vak centrale. Aan het hoofd der vereeniging staat het hoofdbestuur. De taak van die vereenigingen is samen te vatten in: a. Opkomen voor en verbreiding van de Christ, beginselen in het maatschappelijk leven. b. Waken voor de algemeene belan gen van den Middenstand, c. Behartiging van bijzondere belangen van den Mid denstand. De Vereeniging van den Christ. Midden standsbond is een sociaal-economische or ganisatie, wier doel is alle sociale als economische aangelegenheden, welke de belangen van het maatschappelijk leven en als zoodanig den middenstand raken, te bezien en te behandelen van Christ, standpunt uit. De vakgroepen en vakbon den behandelen de meer speciale vak aangelegenheden, teneinde te bereiken de meest juiste uitvoering van de taak der Middenstandsorganisatie. Elke vakbond is, hoewel deel van de nationale middenstandsorganisatie, een zelfstandige eenheid. Hij: kiest zijn eigen bestuur, stelt zijn eigen contributie en begrooting vast, heeft eigen reglementen enz. Zijn statuten mogen geen bepalingen bevatten in strijd met grondslag en doel van de Vereeniging van den Chr. Midden stand. De voorstellen verwierven de in stemming van alle besturen en worden nu voorgelegd aan de algemeene vergade ringen van elk der vakbonden en van die der Vereeniging (de laatste te houden 13, 14 en 15 Juni te Zeist). Luchtp ostdienst. De luchtpostdienst Rotterdam1Amster damHamburgKopenhagen Malmo wordt met ingang van 10 April a.s. her opend. Evenals in 1927 zullen de gewone aan- geteekemde brieven en briefkaarten voor Denemarken, Zweden en Noorwegen wer der met dezen dienst worden verzondten, zonder heffing van. luchtrecht en zonder dat de afzenders overbrenging per vlieg tuig, hebben verzocht. Stukken met aangegeven waarde wor den voorloopig niet met dezen dienst vervoerd. Aan uitdrukkelijke verzoeken oma corres pondentie niet per luchtpost te vervoe ren, zal worden voldaan. Clhr. Reclasseering. Vanwege de voiorloopige commissie die bedoelt te komen tot oprichting van een Christ. Reclasseeringsvereeniging zal Vrij dag 13 April a.s. te Amsterdam, een tweede vergadering worden gehouden. A.. H. fiterhard'. Het soc.-dem. 2e Kamerlid, de heer A. H. Gerhard, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, viert vandaag zijn 70sten verjaardag. Zeeuwsche Bondsdag. De Zeeuwsche afdeeling van den Ned. Bond van J. V. op Geref. Grondslag houdt a.s. Maandag te Middelburg een vergade ring. De morgenvergadering, die in de Gast- huiskerk gehouden wordt, draagt een huishoudelijk karakter. In de openbare middagvergadering, die in de Noorderkerk gehouden wordt, hoopt als spreker op te treden de heer J. Schou ten te Rotterdam, lid van de Tweede Ka mer. Dat wordt weer wat goeds. Woensdag is te Goes nog weer gebleken hoezeer de heer Schouten zijn hoorders weet te boeien. Ds W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom zal de opwekkende rede houden. Er is dus alle reden om evenals vorige ja ren een gToote opkomst te verwachten. Binnenland. De zomerdienstregeling der spoorwe- wegen. Minister en Kamerleden naar Zeeland'. De heer J. Stamperius wordt morgen 70 jaar. 1,1' Malversaties te Halsteren. De regeering en de werkloosheid. Buitenland. Aardbeving en overstrooming in Italië. Uitsluiting In Saksen. Diiamantkrach in Amerika!. Vrijlating van Hongaarsche valsche munters. I f f OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE- ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER ZIEKTE. Middelburgschestr. Dl7, Scheveningen. Een nieuwe zeesluis te Ter- neuzen. De commissie der havenwer ken van de Kamer van Koophandel te Gent heeft een rapport gepubliceerd,, op gemaakt door ingenieur Schoentjes:, waar in mede in aansluiting met den dezer dagen door een delegatie van deze Ka mer en van het Gentsche gemeente-be stuur, "bij den Belgischen minister van ■openbare werken, Baels, gedanen stap, aangedrongen wordt op het bouwen van een nieuwe zeesluis te Terneuzen. Gewezen wordt in dit rapport, o.m. op het feit, dat de sluis, welke te Terneuzen toegang verleent tot het zeekanaal op Gent slechts 140 meter lang, 18 meter breed en 8.35 M. diep is, terwijl, voor de in termediaire sluis te Sas van Gent, deze afmetingen respectievelijk 200, 26 en 9.50 zijn. De Gentsche Kamer van Koophandel is van oordeel, dat de Belgische regee ring, sedert den wapenstilstand wel mooie beloften heeft gedaan, maar de Gentsche zeevaartbelangen verder heeft verwaarloosd en spoort dan ook de be volking dezer stad aan bij de regeering aan te dringen opdat ook aan de Gent sche haven zal worden gedacht. Kamer van Koophandel en stadsbestuur hebben trouwens een volledig plan van verbe tering van het kanaal van Terneuzen ge reed gemaakt waarbij in de verbreeding van het op Nederlandsch grondgebied ge legen pand ,en het brengen van den diep gang op 10 meter wordt voorzien. Berichtgevers voor de mo numentenzorg. Met gedeeltelijke in trekking van hun besluit van 31 October 1924 doen Ged. Staten mededeeling van de door den Minister van Onderwijs opnieuw benoemde berichtgevers voor de monu mentenzorg in deze provincie: H. G. van Grol te Vlissingen; C. Holle- stelle te Tholen; J. Hoogenboom, architect B. N. A. te Renesse; A. Mijs te Oostburg; F. G. C. Rothuizen te Goes; Br W. S. Un- ger te Middelburg; P. D. de Vos te Zierik- zee; F. P. Jos. 'Rouleau te Hulst. Middelburg. Alhier is thans ook een clomité gevormd, om gelden in te zamelen voior een huldeblijk ter gelegenheid van den 70sten jaardag van H.M. de Koningin- Moeder, waarvan mevrouw Quarles van Ufford baronesse Mulert tot de Leemcule, het eerevoorzitsterschap op zich heeft genomen. Het Comité bestaat uit de da mes Lumon Takvan Trigt, voorzitster, DiielemanMagendans, v. Dusseldorp Kern, Geselschap—Jordaan, Go.ethals Verhuist, Mesvan Etten, Baronesse thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg Snouck Hurgronje; TjebbesPosthumus Meijjes en "Weijl-Snuijf. Die bedoeling is een collecte langs de Kuizen te houden tusschen 23 en 28 April, waarvoor de medewerking van an dere dames vriendelijk wordt verzocht. Zij die hiertoe genegen zijn, worden ver- aocht zich voor 15 April op te geven bijl de voorzitster. Ijsfabriek Walcheren. Don derdagavond werd in de sociëteit St. Joris de jaarvergadering gehouden van de Ooöp. Ijsfabriek „Walcheren" onder voorzit terschap van den heer L. Leijdesdorff, die in zij'n openingswoord er op wees, dat hij reeds 14 jaar deze vergaderingen mag lei den. en nadat eerst met vele moeilijk heden te kampen was geweest, kan nu met voldoening geconstateerd worden, dat de fabriek steeds vooruit gaat. Uit het verslag van den secretaris, mr J. A. Fokker, hetwelk met dank voor de nauwkeurigheid weid goedgekeurd, bleek,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1