Leestafel. Burgerlijke Stand. tv. nolitie stelde vast, dat door eemge i van JiO14 jaar de lichtleiding t den deurknop was verbonden om den metselaar te laten schrikken De ver ongelukte laat een vrouw en 3 kinde- X6& „Smokkelaars aangehouden. Donderdagmorgen poogden douanebeamb te aan. de Duitsch-N ederlandsche grens :®n rj'W;steden een bestelwagen aan te louden. Deze reed echter, ondanks het sein tot stoppen, en ondanks het feit, dat hem schoten werden nagezonden, ver- d&r Eenzelfde geval maakten later andere douanebeambten mede. De achtervolging werd daarop begonnen en de wagen werd bil Kevelaer bereikt, waar hij echter weer kon ontsnappen. gerst tusschan Wetten en Capellen kon d6 wagen tot staan gebracht worden, die door ontelbare kogels doorboord was. po inzittenden, een Duitscher en een Nederlander, waren als door een wonder ongedeerd gebleven. Zij: werden in hech tenis genomen. In den wagen werden 40 h 50 cen tenaar koffie en cacao, alsmede auto- en fietsbanden gevonden. --Oplichting. De winkelier J. v. Z. te Leiden, kocht van een onbekend man een kastje met reclameletters. Na dat hij het had. betaald en de man was vertrokken, kwam deze terug met het verzoek of hij! de letters even ter leen mocht hebben, omdat hijl nog enkele dezer kastjes kon verkoopen, maar geen 'let ters genoeg bij- zich had om zt) te de- monstreeren. Do winkelier voldeed aan dit verzoek doch de man is niet terug gekomen. Gebleken is thans, dat hiji bij verschillende winkeliers op dezelfde wijze is tewerk gegaan. Ontploffing in een schip. Aan boord van het tankschip „Ohepita", dat te Willemstad (Curasao) in het drijh vende dok lag, heeft een ernstige ontplof fing plaats gehad in de laadtanks. D© romp, alsmede déT dekken, zijn zwaar beschadigd. Verscheidene personen zijln gedood en andere gewond. D© oorzaak van het ongeval is niet bekend. J. STAMPERIUS. Een merkwaardig man viert Zondag 8 April zijn zeventigsten geboortedag en ve len in ons land zullen dien dag zijn naam met eerbied en dankbaarheid noemen. Den 8 April 1858 is hij te Wilhelmina- dorp bij Goes geboren en in deze zijne eerste gemeente, waar zijne bij elk ge achte Ouders woonden en zijn vader mij als ouderling een vriend en helper was, heb ik den jongen onderwijzer zeker vaak ontmoet, maar bijzondere herinneringen aan hem heb ik niet behouden. Hij was dan ook reeds elders woonachtig. Na eerst de lagere school op zijn dorp, daarna de burgerschool van Goes en vervolgens de kweekschool van Haarlem bezocht te heb ben, werd hij reeds op zijn 23ste jaar, in het bezit van niet minder dan vier acten, hoofdonderwijzer te Amsterdam. Een snel le en veelbelovende promotiel Na een paar jaren had hij reeds in allerlei commissies zitting genomen, de burgemeester van Tienhoven,had veel met hem op, maar de jonge, voortvarende en bekwame man haalde zich door al te ingespannen en veelzijdigen arbeid eene zenuwoverspan ning op 4en hals, die eerst na een verblijf van drie winters in het Zuiden geheel Werd overwonnen. Twintig jaren is hij toen met eere schoolopziener geweest, gevreesd door hen, die het lichtvaardig met hun plicht opnamen, bemind door allen, die onder en met hem werkten, en van een stipte, onkreukbare onpartijdigheid, die bem in de vaak zoo uiterst-prikkelbare onderwij zerswereld van die dagen, bij Roomsch en Protestant, bij de vrienden van het open baar en van het bijzonder onderwijs, in hoog aanzien deed staan. Naast dezen veel omvattenden arbeid vond hij altoos nog gelegenheid voor zijn letterkundige productie, die eenvoudig geweldig groot ie geweest. Want Stamperius is een onzer vruchtbaarste auteurs te noemen. Meer dan 150 geschriften, groot en klein, zijn in vele drukken tot een gezamenlijk aantal van een millioen exemplaren onder ons volk verspreid. Zijn eerste boekje was: „Het Veerhuis aan de Ooster Schelde", nu, na veertig jaren, opnieuw uitgegeven. Zeer bekend en geliefd is een Serie van 10 boeken over „de drie Japen". Bij iedere gelegenheid dat er iets 'belangrijks in ons Vorstenhui-s en in ons Vaderland voorviel, verscheen er een geschrift van zijne hand, dat altijd gretige lezers vond. Beroemd is zijn werk ever Frans Naerebout, hetwelk aanleiding werd tot de oprichting van het Vlissing- sche standbeeld voor dezen kloeken Ne derlander. Het werd" onthuld in de tegen woordigheid van de Ministers van Oorlog en Marine en vele aanzienlijken meer. Ik heb maar uit mijne herinnering en kele titels zijner werken genoemd, maar hoeveel beter zou een paedagoog van pro fessie over hem kunnen schrijven dan ik, die trouwens met deze regelen alleen een woord van persoonlijke hulde en vereering voor den man bedoel, dien ik het voorrecht heb mijn vriend te noemen. Vaak echter heb ik van mannen van het vak de opmer king vernomen dat Stamperius een radi cale verandering in de kinderlectuur 'heeft teweeg gebracht. Hij wist de zoete lijke, pree'kerige verhaaltjes voor „de lieve kindertjes", die zoo liefjes en deftigjes met „gij" of met „u" werden toegesproken, door een gezonde en natuurlijke vertel- en spreektaal te verdrijven, die stormender hand de harten van het jonge volkje ver overde. Te Scheveningen werd de nieuwe „Juliana-Kerk" aan den Nieboerweg in aan wezigheid van de Koninklijke Familie geopend. De aankomst van H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana aan de Julianakerk. Voor menig goed an nuttig werk, dat niet altoos de publieke aandacht trok, maar rijk gezegend was, gaf hij gaarne zijn rustige, stuwende kracht. Voor de Vereeniging voor Volkszang, voor he'. Weazenfonds van het Ned. Onderwijzers genootschap, voor het Dorus Rijkersfonds heeft hij veel gedaan. Waar hij in eenig Bestuur zitting 'had, werd zijn invloed aanstonds bespeurd en gewaardeerd, wani deze bekwame en werkzame man was een kracht, maar zocht zich nimmer ten koste van anderen naar voren te dringen. Velen heeft hij juist geholpen om vooruit te komen. Ook in allerlei Vereenigingen van ethi schen en religieuzen aard, was hij een figuur van beteekenis. Politieke eerzucht was bem vreemd. Stamperius is een goed en edel mensch Ondanks het groote succes van zijn penne- vruchten, bleef hij nederig en eenvoudig, afkeerig van alle ostentatie en pose. In dien hij eerzuchtig geweest was, hij zou het zeker nog „verder" in de wereld ge bracht hebben, maar een andere ambitie dan zijn plicht te doen en zijn volk tot ze gen te zijn, heeft hij nooit gekend. Hij is een man van karakter, die niet met zich spelen laat, maar ook nooit met de toe komst en de reputatie van anderen ge speeld heeft. Nimmer heb ik hem iets kwaads van een ander hooren zeggen, nimmer een onwaarheid of maar een halve waarheid van zijn lippen vernomen Recht door zee en voorzichtig is zijn aard. Hij, die uitnemend spreken kan en inder daad veel te zeggen heeft, verstaat ook de zeldzame en kostbare kunst te kunnen zwijgen. Met den godsdienst liep hij nooit te koop. Preekerig of zoetelijk „vroom" zijn geen zijner boeken. Maar een diep reli gieus gevoel is hem altoos eigen en vormt den ondertoon van alles wat hij schrijft, spreekt of doet. Hij is een man, op Wien ons vaderland trotsch mag zijn en velen zullen, op den komenden Paaschdag zijn naam met liefde en eerbied noemen. J. H. GUNNING J.Hz Bilthoven. Antirevolutionaire Staat kunde. De Maart-aflevering van het or gaan deT Dr Abraham Kuyperstichting geeft allereerst een artikel van Mr M. van Vugt over het Taylorstelsel. De schrijVer zet eerst uiteen wat met dit stelsel be doeld wordt, om dan in het kort aan te geven „wat pien van al deze dingen zal zeggen, hoe men dit alles zal hebben te waard eerem". Nieuwe gezichtspunten worden hier niet geopend, wat niet weg neemt, dat deze overzichtelijke beschou wing waard is er kennis van te nemen. De heer J. J. Talsma geeft verder het slot van zijne beschouwing over gewes telijke plannen. De altijd leerzame adviezen-rubriek, be werkt door Mr J. W. Noteboom, neemt litmaal een vrij groote ruimte in beslag Behandeld worden vragen over de benoe ming van een vrouwelijk hoofd eener school, gebruik van een gemeentelijk sportterrein, het verbad van melkventen op den Zondag, het visschen in gemeen telijk vischwater op Zondag en het plak- een voor arbeiders bij werkverschaffin gen. „Nederland en Oranje". Dit maandblad, officieel orgaan van het Ver band van A.-R. propaganda-clubs, heeft thans den 8sten jaargang voltooid. In het Maart-nummer worden de beschou wingen over het ontstaan der Chr. Hist. Unie aan de hand van officiëele beschei den voortgezet. Verder geeft dit nr een overzicht van de bepalingen der Land- arbeiderswet,_ die als de meest popu laire van af'de sociale wetten, „de beste sociale wet" geprezen wordt. Voorts, een beschouwing over „Eerste Kamer en Pro vinciale Staten" en een jervolg-artikel over „Onze Deputatenvergaderingen". UIT HET ZEEUWSCH VERLEDEN. Door A. M. Wessels. XXII. De wonderbare uitredding (Een Zeeuwsche Maria-legende.) III. De wolwever smeekte voortdurend de Moeder des Heeren, dat zij hem zou bij staan, nu hij op het punt stond, dit aard- sche leven vaarwel te zeggen. Buiten de gevangenis heerschte er drukte genoeg. Ieder was vol over de uitspraak. Morgen zou. de dader zijn loon ontvangen, meende men. De avondzon zonk ter kimme. Het nach telijk duister verscheen en nog steeds lag de jonge man, knielend en biddend. Maria, die vol van genade is aldus de legende verhoorde den armen smee- keling. Zij deed een diepen slaap op den jon gen 'Aardenburger neerdalen, die uitge put, door de inspanning, op den vloer van de cel ter neer lap. Had h\j om een visioen gesmeekt, de Moeder Gods zou hem dit niet onthou den Daar zag hjj plotseling, dat de hemel openging De hemelsche muziek klonk hem in de ooren! Daar zag hij ook de duizenden engelen en zaligen, met palm takken in hunne handen. Maar wie kwam daar in de gouden straten naar hem toe- gewandeld? Was dat de Moeder Gods niet? Ja, hij vergiste zich niet, zij was het. Op haar arm droeg zij haar Goddelijk kind! Daar klonk hem een hemelsche stem uit haar mond in zijn ooren die sprak: „Vrees niet meer. Ik Maria, de gezegende onder de vrouwen, ik heb mijn tusschenkomst verleend voor u bij mijn Zoon! Gij zult niet sterven, maar levenI Uw gebeden zijn opgeklommen tot Gods troon." „Zie, hoe mijn Zoon u wil helpen!" en .in het visioen zag hij, hoe 'het Chris tuskind pen en perkament aannam van de engelen, terwijl Zijn Moeder een inkt pot vast hield. Maria's Zoon schreef eenige woorden op het papier, rolde het dicht, en gaf het den jongeling. Ziehier, zeide hij, deze rol, als gij morgen weggevoerd zult worden naar de plaats, waar het vonnis zal worden voltrokken, roep dan eerst de schepenen bij u, en laat hen dit lezen. Het visioen verging De jongeman werd wakker. 'tWas don ker. Maar naast hem lag de goddelijke rol. Dankbaar knielde hij neer, want hjj •wist zich gered, daar zijn hart ervoer, hoe barmhartig God is. yoor allen die in nood vVerkeeren. Rustig genoot hij nog van de overige uren en wachtte kalm den dag ai, die weldra aanbrak. Het licht scheen reeds door de ven sters 't was stil in zijn cel. Nog eenige uren en hij was vrij, daar aan twijfelde hij niet. Was het echter in de cel stil, daar buiten niet 'tWas reeds druk op straat. De gemoe deren waren in hevige beroering, want allen waren vervuld van het vonnis, dat voltrokken stond te worden. Rondom het schavot stonden reeds een tweetal „homans" (aanvoerders van 25 schutters) in de stadskleuren, ten einde voor de orde te waken. Hun hellebaarden flikkerden in het licht. Met veel vertoon werd eindelijk de jongeman uit de cel naar de plaats van het strafgericht geleid, doch toen hij er bij kwam, en men "hem den strop om den hals wilde doen, vroeg hij, of hij de voornaamste der schepenen nog even mocht spreken. Dit werd gaarne toegestaan. Immers waartoe anders, dan voor een bekente nis, om niet met een leugen op de lippen den dood in te gaan? Doch het kwam anders uit. Hij' gaf de goddelijke rol aan den Eer sten Schepen en vertelde van het visioen. Deze las de Goddelijke woorden van Jezus en ontroerde Wat zij behelsden, heeft nooit iemand geweten. Maar wel zag het volk, dat onmiddel lijk ae touwen werden losgemaakt en de schepenen samen het „onschuldig" uit spraken. „Een uitspraak Gods en niet eens men- schen" klonk het over de hoofden der menigte. Een bljjde jubel steeg op. En evenals bij de Goddelijke tusschenkomst bjj de rechtzaak van Suzanna, waarvan ons ver haald wordt in de Apocriefe Boeken, zoo gingen ook de poorters van Aardenburg dankbaar huiswaarts, God lovende en dan kende voor deze wonderdadige uitredding. Tot zoover de legende. Dat deze een nasleep zou hebben, sprak vanzelf. Het duurde dan ook niet lang, of er werd éen steenen beeld gemaakt van Onze Lieve Vrouwe met den inktpot, ter herinnering aan deze moordzaak. De roem van dit beeld het was twee eeuwen vóór de Hervorming steeg van dag tot dag. De toeloop was enorm, zoodat de kerk in Aardenburg, een schat rijke kerk werd. Ofschoon oorlogsrampen, watervloeden, en het opslijken van hare haven de wel vaart van de plaats trachtten ite vernie tigen, 'cle glorie van de reddende Maria Maagd vermocht men niet te dooven. Aardenburg werd een pelgrimsoord van buitengewone beteekenis. Rijken en ar men gingen er heen, zelfs vorsten kwa men knielen, zooals Eduard I van En geland, Philips de Schoone en de Goede en ook Karei de Stoute. De kronieken gewagen dan ook veel van dit Wonderbeeld. Maar toch moest de vereering wijken, toen de Hervorming doorbrak in 1580. De O. L. Vrouwekerk werd zelfs in 1625 gesloopt. Deze legende is echter te schoon, dan dat we er in deze rubriek geen melding van zouden maken. Een pakt. Een houdt- Een Een speelt. Een blq ft Een Een Een gooit Een melkster, die de koe bj de horens stuurman, die zijn roer niet recht Gouwenaar, die een leslijke pijp rookt pianist die thuis de tweede viool hoogvlieger, die laag bij den grond mijnwerker, die in hooger sferen leeft koffiehandelaar, die boven zijn thee is. glazenmaker, die zijn eigen ruiten in- maaier, die er gras over laat groeien. Tegenstrijdigheden. Een. rechter, die krom ligt Een. typiste, die het vertikt Een zittend bestaan leiden. Een handige „duizendpoot". Een gebobd „vlecbtenkind". Een nathals, die op het droge zit Een lamme, die de beenen neemt Een goudsmid, die het loodje legt Een vliegenier, die te gronde gaat. Een konijn, dat het hazenpad kiest Een horlogemaker, die radeloos is. Een blikslager, die klappen krijgt- Een stroopfabrikant, die zuur kijkt. Een dierenbeschermer met een hazelip. Een daklooze, die in zijn sohulp kruipt Een grondwerker, die in do wolken is. Een zaadhandelaar, die op zwart zaad zit Een „hooge Oome" ,die in den put zit Een blinde, die wat door de vingers ziet Van 29 Maart5 April 1928. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. H. Gooijen, 25 j. en P. M. Radder, 23 j. P. Stokx, 25 j. en J. P. Sorel, 21 j. Getrouwd: J. B. Stapel, 51 j. en P. T. van der Laan, 47 j. H W. R. Lubig, 25 j. en M. Rijnders, 19 j. G. Hijman, 26 j. en A. de Ridder, 20 j. Bevallen: P. C. Bleijenberg geb. Klein, d. L. M. de Vries geb. Tournoij, z. G. van Belzen geb. van Belzen, z. L. van Ham geb. Hosselaar, d. A. Ama- dio geb. Schout, z. G. G. A. Somers geb. tfe Waard, d. Overleden: P. van Hoeke, wed. van J. F. P. Nuhoer, 58 j. J. R. Jansen, we- duwn. van G. van Loon, 67 j. (Vliss. Crt.) SOUBURG. Ondertrouwd:David Kal- jouw, 22 j. en Sara de Groot 24 j.; Petrus Stokx 25 j. en Johanna Pieternella So- rel, 21 j. Geboren: Hendrik z.v. Marinus Jaco bus van Bóven en Wilhelmina Wdsse; Leunis Floris z.v. Antheunis Tissink en Lena Barentsen. Van 30 Maart6 April 1928. IERSEKE. Ondertrouwd: Dingenis Jan Sinke, 30 j. jm. en Ida Philips©, 28 j. jd. Pieter de Jager, 27 j. jm. te Kapelle en Maria Bakker, 27 j. jd. Geboren: Johannes, z. v. Lambrecht Nieuwenhuize en Forra Jacoba Sanderse; Jan Adriaan, z. v. Marinus Nieuwenhuize en Bregtje Leijs. Overleden: Anna Catharina, 23 j., d. v. Gornelis Koole en Maria Franse; Marina Leijs, 79 j., wed. van Willem Biersteker, Jacoba van Iwaarden, 75 j., echtg. van Abraham Boone. Over de maand Maart 1928. AAGTEKERKE. Geboren: Liza Adri aan, z. v. Samuel Wisse en Pieternella Koppejan; Pieter Jacobus, z. v. Pieter de Visser en Leuntje Moens; Jacobus, z. v. Jacobus de Visser en Suzanna Louws. Overleden: te Hellendoorn, Sina de Lange, 29 j., ongeh.; Neeltje Verhage, 51 j., eebtgenoote van Gerard Wijkhuis. HOEK. Gehuwd: 29, Frans Abraham Harms, 22 j. en Rosalie Maria Meer tens, 22 j.; 29, Willem Pieter de Visser, 35 j. en Levina Haak, 29 j. Geboren: 16, Thomas, z. v. Thomas Lantsheer en Catharina van Wijck; 17, Dirk, z. v. Iman de Zwarte en Cornelia Verhelst; 30, Anna, d. v. Marinus de Poo- ter en Maatje Kervink. Overleden: 20, Gillis de Bree, 89 jaar, weduwnaar van Cornelia van Alten; 24, Jacobus Cové, 89 jaar, weduwnaar van Levina Deij. OOSTKAPELLE. Geboren: Abraham Jan, zoon van Willem Mesu en Tannetje Elizabeth Abrahamse; Frans, zoon van Marinus Boone en Christina Schoe; Wil lem, zoon van Jan Geldof en Elizabeth Brand; Willem, zoon van Cornelis Wille- boordse en Leintje Bakker. Overleden: Jan Rooze, oud 81 jaren, echtgenoot van "Anna Klopmeijer. Ondertrouwd: Pieter Boone, 25 jaar j.m. en Anna Wondergem 26 jaar j.d. Getrouwd: Pieter Kooman, 34 jaar j.m. en Johanna Geertse 23 jaar j.d.; Jacob Francke 25 jr j.m. en Leintje Sturm |23 jaar j.d. AXEL. Huw.-aang.: 15, Willem Wie- land, 20 j. jm. en Maatje-de Feijter, 21 j. jd.; 23, Jozias van de Velde, 33 j. jm. en Maria Pieternella Oppe, 26 j. jd.; 23, Alo- ysius Maris Mattelé, 24 j. jm. en Sulma Carolina v. Grembergehen, 25 j.; 28, Joh. Huijssen, 24 j. jm. en Janna Adriana Go- zewijna Provoost, 25 j. jd.; 31, Johannes Jacobus van den Broeke, 26 j. jm. en Mag dalene Kornelia Hol, 23 j. jd. Gehuwd: 1, Reinier Willem de Bruijn, 37 j, jm. en Elizabeth Geertruida Bare- man, 33 j., gesch.; Daniël de Feijter, 29 j jm. en Dina van Dixhoorn, 28 j. jd.; 22, Reinier Platteeuw, 30 j. jm. en Johanna Laurina Overbeeke, 25 j. jd.; 29, Karei Marinus Kaijser, 22 j. jm. en Antje van de Velde, 21 j. jd.; 29, Jan den Hamer, 48 j. jm. en Tanneke Coruelisséh, 48 j. jd. Geboren; 1, Marinus, z. v. Jacob den Engelsman en Catharina de Groote; 1, Le vina, d. v. Marinus den Engelsman en Maria Anna Verberkmoes; 3, Suzanna Catlina, d. v. Jan Krijn de Putter en Sara Koster; 10, Janneke, d. v. Hermanus Smies en Adriana Meulbroek; 16, Uvon Maria, d. v. Hermanus van den Bos en Rosalia Maria van Meelen; 18, Garlea Edumondus, z. v. Johannes van Ecke en Piternella Jacoba Stouthamer; 22, Adri aan Hubrecbt, z. v. Cornelis Karreman en Tanneke Verhelst; 25, Frederik, z. v. Ja.n Jansen en Maria Bakker; 31, Henny Charles, z. v. Gijsbrecht Willem Heijnsdijk en Janneke Janna Cappon; 31, Elisabeth, d. v. Adriaan Dieleman en Pieternella Haak. Overleden: 24, Laurina van Drongelen, 49 j. echtgen. van Daniël Gornelis Schie man; 25, Jacobus van Doeselaar, 8 m., z. v. Jan van Doeselaar en Tanneke Geer truida de Feijter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 11