Rechtzaken. Het Vrouwenhoekje. Land- en Tuinbouw. Door de rechtbank te Middelburg is gisteren failliet verklaard P. Kaan, si garenwinkelier te Terneuzen. Rechtercom missaris mr J. W. Zijlstra, Rechter. Cu rator mr F. B. Evers, advocaat te Middel burg. Dood door schuld. De 35-jari- ge koopman P. J. F. uit Den Haag reed 23 November j.l. onder Woudenberg met zijn auto en haalde links uit om een vóór hem rijdenden groentenwagen te passee- ren. Van de andere zijde kwam juist een motorrijder aan en de autobestuurder, die erkende met een snelheid van ongeveer 50 K.M. te hebben gereden, poogde toen aan stonds vóór den groentenwagen heen de rechterzijde van den weg te bereiken. Hij raakte daarbij den motorrijder zoodanig, dat diens linkerbeen werd verbrijzeld. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Amersfoort gebracht, waar het been na 2 dagen moest worden geamputeerd.. Daarop trad infectie in en op 30 Novem ber overleed de motorrijder aan de gevol gen. Het O. M. bij de Utrechtsche rechtbank waarvoor F. thans terecht stond, achtte zijn schuld bewezen. Hij had harder ge reden dan veilig was voor het verkeer. Zeker had hij bij het passeeren van de groentenkar langzamer moeten rijden. Het 0. M. eischte daarom 14 dagen hechtenis. Mr Houwing uit Den Haag als verdedi ger optredende, betwistte vooral dat ver dachte te snel zou hebben gereden: Spr. vroeg een geldboete subsidiair vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Onderwijzer contra ge meentebestuur. In de gemeente As sen was een M.U.L.O.-school met tien klassen. In de zevende klasse was gerui- men tijd werkzaam de onderwijzer Duit, die op grond daarvan (zevende of een hooger leerjaar van een M.U.L.O.-school) aanspraak maakte op de U.L.O.-marge. De gemeente weigerde deze uit te beta len, daar ook het Departement van On derwijs het bestaan van recht daarop ont kende. In opdracht van het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers werd nu het gemeentebestuur door mr Mendels, rechtskundig adviseur van den Bond, ge dagvaard. Na ruim 1 Yi jaar heeft de rechter von nis gewezen en de gemeente Assen ver oordeeld tot betaling van het volle ge- eischte bedrag benevens de rente van den dag der dagvaarding af. Verval schingvaneenpost- wissel. Voor de Utrechtsche rechtbank stond terecht de 33-jarige schildersknecht A. J. H. te Eindhoven, thans gedetineerd, verdacht op 11 Oct. een postwissel, groot f9, te hebben vervalscht door het bedrag te veranderen in f 450, zoowel in de cijfer- als in de letter-opgave. Hij had dezen postwissel aangeboden en geïnd en aldus het Rijk voor f 441 opgelicht. Verdachte ontkende iets met dezen post wissel uitstaande te hebben of gehad te hebben. De deskundigen dr van Ledden Hulse- bos te Amsterdam en dr van Wageningen te Maastricht zijn onafhankelijk van el kaar beiden tot de conclusie gekomen dat 'hier een buitengewoon zorgvuldige en „vakkundige" vervalsching heeft plaats gehad. Verdachte is reeds in Den Bosch voor een dergelijk feit veroordeeld. De caféhoudster te Utrecht, bij wie ver dachte logeerde, deelde mede hem een postwissel, voor hem uit Eindhoven ge komen en luidend op een bedrag van f 9, te hebben ter hand gesteld. Ook de kellner had den postwissel en het bedrag gezien. Verdachte bleef alles ontkennen. Het 0. M. eischte wegens valschheid in geschrifte en oplichting twee jaren ge vangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Zijn broer doodgeschote n. Voor het Gerechtshof ia Den Bosch heeft terechtgestaan zekere J. M. uit Merkelbeek, terzake, dat hij in den avond van 29 Juli 1927 met opzet, om zijn broeder van het leven te berooven, een met hagelp-atronen geladen tweeloopsjachtgeweer op hem heeft afgeschoten, tengevolge waarvan deze na en kele oogenblikken is overleden. Door de rechtbank van Maastricht werd verd. tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Thans heeft de advokaat bevestiging van dit vonnis geëischt. De weduwe van den verslagens had beloofd niet als getuige tegen haar zwager te zul len verschijnen, waarvoor zij diens spaar pot, groot f 2500 heeft ontvangen. Nu heeft t verdachte echter goedgevonden, dat de weduwe als getuige zal worden ge hoord. Zij moet op '11 April voor het gerechtshof verschijnen; dien dag zal tevens uitspraak worden gedaan. De moord te Heerlen. In hooger beroep stond voor het gerechtshof te Den Bosch terecht de mijnwerker K. d. V. te Bruussum, terzake, dat hij in den avond van 28 Augustus 1927 ta Heerlen opzettelijk Leonard Reimersdal heeft doodgeschoten. Een veete gaf aanleiding tot den moord. De advocaat-generaal eischte twintig jaar gevangenisstraf. De uitspraak valt 11 April. Eiergerechten voor den Paaschdisch. Een Paaschmaal laat zicb na eenmaal niet denken zonder eieren I Maar is het niet een beetje saai om iiaarvoor jaar in jaar uit, altijd den' vorm van gekookte eieren'Ie kieizen. Een gezelschap studenten uit Gent en Leuven brengt van 15 April onder leiding van eenigen van hunne hoogleeraren een bezoek aan Groningen. Dit bezoek heeft plaats onder de auspiciën van de faculteit der geneeskunde der Groninger Uni versiteit. De bedoeling van dit bezoek is de uitwisseling tusschen Vlaamsche en Nederlandscbe studenten te bevorderen. Zoo zullen later Groningsche studenten naar Gent en Leuven gaan. Hier boven een foto van bet bezqek van het gezelschap te Groningen. Ie rij staande v. r. n. 1.: Prof. Fransen (Gent), Prof. M. N. Woerdeman, Prof. de Groodt (Gent), Prof. Ten Bruggen Gate en Prof. Lindeboom. In de eerste plaats bestaan er b.v. talrijke mogelijkheden om hard gekookte eieren te combineeren met de een of an dere saus. Wij snijden daarvoor de ge pelde warme eieren door midden (hetzij in de lengte of in de breedte), schikken ze op een schaaltje met het wit naar boven gekeerd en bedekken ze dan mot een intusschen bereide kerry- of tomaten saus. Of wel, we gieten op het verwarmde schaaltje eerst de vrij dikke sau!3 en plaatsen er daarna de eierhelften in, de zen keer met den opengesneden -kant omhoog gekeerd. Ban zijn er de gevulde eieren, did gewoonlijk koud worden opgediend. Ook daarvoor worden de hardgekookte eieren gehalveerd in één van Se beide richtin gen; de dooiers worden er voorzichtig uit gelicht, fijngewreven en vermengd met een 'klontje boter, wat peper en zout, wat fijngehakte peterselie en wat Maggi's Aroma. Tenslotte worden met dit mengsel de eiwit-holletjes gevuld, eenigszins hoog oplaopend (wat natuurlijk mogelijk zal zijn, omdat de vroegere inhoud van bet ei dooor de verschillende bijmengsels iets is vermeerderd.) Andere toevoegingen, o.a. gehakte garnalen, wat mayonnaise, wat geraspte kaas, een paar fijngewreven ansjovissen enz. helpen om op dit thema de noodige variaties te vormen, terwijl Se schotel verder kan worden aangevuld met wat frissche veldsla of wat .tuinkers!, waarop hier en daar achtste partjes citroen war den neergelegd. Roereieren laten zich gemakkelijk berei den door eenige geklopte eieren (gewoon lijk twee per persoon) te vermengen met wat zout en peper, wat Maggi's Aroma en desverkiezende wat fijngehakte peterselie of wat geraspte kaas. In een diep pannetje wordt een 'klontje boter gesmolten, de geklopte eieren worden erin gegoten en onder voortdurend roeren wordt nu het mengsel verwarmd tot een geleiachtig ge- stol de massa (vooral niet te droog 1) Een aardige manier tfan opdienen be staat in het opstapelen van de warme roereieren in 't midden van een yerwarm- den schotel, terwijl als omranding drie hoekige stukjes oud brood worden ge bruikt, die in wat boter aan weerszijden goudbruin zijn gebakken. De recepten van een paar minder be kende Paasch-schoteltjes laten wij 'hier volgen. Russische eieren. 8 harde -eieren, 100 gr. (1 ons) garnalen, 1 eetlepel frjinge- hakte peterselie, 2 eetlepels dikke mayon naise, 4 ansjovissen, 1 theelepel Maggi's Aroma. Pel de eieren; snijd van het breedste gedeelte een plakje af, zoadat de eie ren stevig kunnen staan. Neem van de punt een vrij dik kapje eiwit weg, zooidat de dooier zichtbaar wordt; neem er dien voorzichtig uit, wrijf hem fijn en maak er met de mayonnaise en de helft van de garnalen een gelijk matig mengsel van; maak dit op smaak af met de Maggi's Aroma, wat peper en zout en misschien nog een ietsje azijn. Vul de leege eiwitbakjeshoog op met dit mengsel, maak elk gevuld ei af met een opgerolde ansjovis-helft én strooi daarover wat gehakte peterselie. Spreid op den bodem van een schaaltje wat frissche kropsla-blaadjes (of wat tuin kers), schik er de gevulde eieren op en Jeg hier en daar nog wat va!n over gehouden garnalen. Eieren in vormpjes. 6 eieren, GO gr. (3 afgestrekep eetlepels) boter, pe per, zout, 1 theelepel Maggi's Aroma, 6 cirkelvormige stukjes brood. Smelt de boter en vermeng ze met de Maggi's Aroma en wat .peper én zont; gebruik een gedeelte ervan om 6 kleine soufflé-vormpjes (kleine vuurvaste bak jes) mee in te smeren. Breek in elk vormpje een oi en druppel op ieder ei ongeveer een theelepel van het nog overgehouden botermengsel. Steek met een ring (of een glas) 6 cir kels oud brood .uit van niet meer dan Va C-M. dikte en iets greater dan dja oppervlakte der soufflé-vormpjes. Besmeer het brood met de nog overgebleven bo ter (aan beide kanten) en bak het in de koekepan goudbruin. Zet intusschen de gevulde vormpjes in een braadslee met kokend water en laat ze daarin ongeveer 6 minuten op een zacht vuur staan tot n.l. de eieren ge stold zijn. Maak de eieren uit hun vorm pjes los en laat elk ei c(p een stukje gebakken brood glijden. Schik de 6 crou tons dan op een gevouwen vingerdoekje op een verwarmden schotel en versier het gerecht met hier en daar een paar takjes frissche krulpeters'elie. Ongevoelig maken van hout. Men schrijft aan het Hbld.: Bij kennissen van mij zag ik eens een huiskamertafel van prachtig gevlamd eikenhout, waarvan het blad spiegelglad was. Op deze tafel la»g nooit ©en kleed. De kinderen speelden er bij, de groot-ere jongens knutselden er bij, de ontbijtboel werd er bij afgewasschen. Het blad was zelfs bestand tegen kokend water en een heete ketel, zoo van het gas op de ta fel gezet, gaf zelfs geen kring. Dit tafel blad was reeds gedurende 25 jaar met lijnolie behandeld. 'tWas er iedere week mee in- en uitgewreven en daardoor in den loop der jaren zoo glad geworden als ik nooit eikenhout zag! Dezelfde kennissen hadden ook het blad van het buffet en dat der theetafel zoo Behandeld. Heet water, thee of melk, waarmede gemorst werd, maakten abso luut geen vlekken. Het leek ons zoo prac- tisch, dat wij de behandeling op onze theetafel toepasten. Het resultaat was ver rassend. Al na een paar keer in en uit wrijven was het blad ongevoelig voor vocht. Alleen behoudt het blad niet den eigenaardigen doffen glans van eikenhout, maar gaat op den duur (na jarenglim men. Misschien wordt dit tegengegaan door de lijnolie met wat terpentijn te mengen. Maar vele dames zullen toch liever een glimmend buffetblad hebben dan een gevlekt. In elk geval is het te probeeren. Bevalt het niet, dan moet men hef hdut afschuren en opnieuw in de was zetten. Er is niets bedorven. Hoe Iaat moet het schoolkind naar bed? Ben schoolkind moet voldoende macht- rust hebben en vooral niet te laat naar bed. We weten het allen, als het laat naar bed is gegaan den avond te varen, dan ontwaakt het den volgenden morgen zon der geestelijk en 'lichamelijk uitgerust te zijn. Het is knorrig, is er niet uit te krij gen en komt ten slotte te laat klaar om nog op zijn gemak te ontbijten. Het spreekt vanzelf, dat zoowel het li chaam als het karakter nadeel ondervin den van het tekort aan slaaip. Doch niet alleen de duur van den slaap, ook de tijd is van belang. Volgens „Hygiëne" is, ofschoon een nachtrust van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's-morgens even lang is al's van 10 Uur 'savonds tot 8 uur 's morgens, de uit werking op het kind niet gelijk. Het is een erkend feit, dat de vroege uren van de nachtrust het meeist verkwikkend zijn. Volgens dit blad behooren 'kinderen van 610 jaar des avonds om 7 uur iu bed te liggen, kinderen van io12 jaar om half acht en zij, die in de laagste klassen van de H.B.S. of het Lyceum zitten en nog niet al te veel huiswerk hebben, dus in den leeftijd van 1214 jaar, moe ten, indien ze voldoende nachtrust zullen genieten, om half negen in hed zijn. Schoonmaakwenken. Vlekken kunnen uit marmer worden verwijderd, door er eenigen tijd een papje op te leggen van 2 deelen natrium-carbo- naat, 1 deel puimsteenbrij en 1 deel kalk. Met warm zeepwater wordt daarna afgewasschen. Berg ongebruikt linnengoed in blauw papier. Dan zal het door het liggen niet geel worden. Kachelglans met azijn nat gemaakt, in- plaats van water doet het fornuis mooier glimmen. Vlekken op plafonds, veroorzaakt door rook of door een gasvlam, kunnen ver wijderd worden door middel van een schoon flanellen lapje, te bedekken met een dik papje van stijfsel en water. Laat c|it er op drogen en borstel het dan luchtigjes weg. Ka'mfer-spiritus op een zachten doek neemt alle vlekken van spiegels en rui ten weg. Onbrandbaar maakt ge uw neteldoek- sche gordijnen door ze te spoelen in aluin water. Verhouding: een half ons aluin op 4 Liter water. DiE iCUIKEN-GEESEL II. Wlf zelf zijn vaak de ergste moordenaars. De witte diarrhe of pullorum-ziekte begint meestal op den derden dag uit te breken en kuikens van 37 '«lagen ;zijln het gevoeligst. Toch komt d'e ziekte nog wel bij kuikens van 46 weken oud voor De kuikentjes die de eerste paar dagen prachtig gezond schenen, worden ineens lusteloos, suf; ze laten de vleugeltje^ hangen en -de veertjes staan ruw over eind. Ze eten niet meer en de mest is dun, bruin-wit (vandaar de naam witte diarrhe). Deze mest blijft kleven aan het achterstel, vormt een droge korst die vaak belet dat het kuiken nog verdere ontlas ting heeft. De ademhaling isgversneld, ze zitten vaak te gapen om ad!em, de oogen zijn vaak gesloten en de diertjes piepen angstig als men ze opjaagt. Tenslotte treedt een totale versuffing op en het diertje sterft. Dit is het typisch verloop dér ziekt©, doch heel vaak ontbreken verschillende van deze verschijnselen en ziet men b.v. 'a morgens een heele toom kuikens gezond in de kunstmoeder. Men denkt dat alles prachtig in orde is. 's Middags gaiat men vol moed: weer eens kijken en jawel er liggen soms 30 doode kuikens onder de kunstmoeder, waaraan men van te voren niets gezien heeft. D© rest lijkt weer heel best, men komt er den volgen den morgen bij en weer vindt men eein massa dooden. Zoo gaat het door totdat haast alles uitgestorven is. Lijkopening. Eigenlijk deed ik beter daar maar niet over te praten, want ik raad iedere pluimveehouder ten sterk ste af ooit een dood kuiken open 'te maken. Men .wordt er toch niets wijzer van, doch loopt bet groote gevaar handen en omgeving geducht te besmetten eq. zoodoende de ziekte nog veel erger te maken. Mijn eenige raad is: direct in een papiertje pakken en ter onderzoek opstu ren naar de Rijksseruminrichting te Rot terdam. Maken we dan zoo'n kuikentje open, dan vinden we meestal naast long- en leverafwijkingen een tweetal typische fei ten. Ie In de hartspier bevinden zich witte puntjes of knobbeltjes soms| ter groote van een groote speldeknop. 2e In de buikholte vinden we een groote rest van den dooier. De dooier wordt in het ei door het kuiken opge teerd, behalve een rest, die ongeveer zoo groot is als een hazelnoot. Deze dooier- rest wordt op den 1920sten dag door de navelstreng naar binnen gezogen en komt in de buikholte van het kuiken terecht. Hier verteert het verder on le vert gedurende de eerste levensdagen het nqodige voedsel voor het kuiken. Van daar dus dat we een pasgeboren kuiken hiet mogen voeren en dat we dit pas mogen doen na twee dagen. Hiertegen nu „woordt ©norm gezondigd en daarom vermoorden wij zelf uit onkurfde dui zenden kuikens. Omdat dei beestjes zoo gretig averal aan pikken denken we dat ze honger hebben; we gaan ze voeren en dan begint de misère. De buikholte zit vol dooier en de darmen, maag en longen worden daardoor als het ware samenge perst. Als we nu een paar diagen het kuiken niet voeren, dan wordt snel deze dooierrest opgeteerd, dan komt er plaats voor voedsel in de ingewanden en <ian mogen we het kuiken gaan voeren. Voeren we te vroeg dan wordt de dooi errest niet opgeteerd, zij gaat in ontbin ding over, bet kuikentje verzwakt en valt als slachtoffer van de minste of ge ringste besmetting. Verder zien we dat bij besmette kui kens de dooier ook slecht verteerd wordt en in de buikholte blijft liggen als een groote knikker. Als men 'dan zoo'n kui kentje opent, dan blijkt de dooierrest vol met smetstof te zitten. Zooals gezegd', in het meer on deel der gevallen zijn ook de longen aangedaan. Dit is zeer belangrijk, want volgens de allerlaatste onderzoekingen, blijken gezon de kuikens door besmette ademhalings- lucht besmet te kunnen warden. Wijze van besmetting. Neem aan van een broedsel van 100 kuikens kwam één uit een besmet ei. Wat gebeurt er nu? i Dioorgaans krijgt het besmette kuiken op den derden dag diarihe en wordt ziek. Direct komen andere kuikens er op af, pikken aan'de natte veertjes of op den grond waar smetstof gevallen is en besmetten zich op die manier. Ook wordt het drinkwater al heel gauw besmet en zoo gaat dus de besmetting steeds sneller. De besmetting door de longen kan al in de broedmachine zelf optreden. In deze vochtige, warme, don kere atmosfeer is het feitelijk ©en eldo rado voor allerlei bacteriën, die daar dan ook welig tieren. Wordt nu deze lucht besmet dan kunnen alle kuikens die uit komen, opeens besmet worden. Dit zal vooral in machines met sterke luchtcirou- latie het geval zijn en in heef-water- machines, die heel weinig luchttrek heb ben veel minder. Hoe het dus ook zij, een besmet broedei in een heele machine is voldoende om een heel broedsel te besmetten. Laten we nu nog even bij deze zieke kuikens blijven en pms afvragen, jwat is er aan te doen? Dan moet ik jammer genoeg vandaag nog ronduit bekennen: niets. We kunnen da zieke kuikens niet genezen. Wel heb ik proeven genomen d'ie er op wijzen, dat met het inspuiten van serum wat te bereiken js, diacb dit raad ik om verschillende redenen niet altijd direct aan. Mijn raad op vandaag is dan ook: Zoo dra de ziekte geconstateerd ij, begin dan met alle zieke kuikens direct te vernie tigen en alles grondig te ontsmetten, (Vooral ook Uw eigen handen en klompen Dr TE HENNEPE. (Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door de abonné's worden ingezonden. Postzegel van 7Vz cent voor antwoord in sluiten en blad vermelden.) Een geweldige broedmachine. Vlak bij Coevorden op Duitsch gebied ligt een klein plaatsje „Emlichheim" ge naamd, dat den iaatsten tijd veel bezocht wordt. De reden daarvan is, dat op een farm aldaar een reusachtige broedma chine te zien is. Deze machine is de groot ste van geheel Duitschland, en op één na de grootste van de geheele wereld. De farm, die den naam draagt van „Wilhelmina", wordt door een Hollander geëxploiteerd. Wekenlang is men er druk, en moet elke arbeider precies zijn werk verrichten, want als er maar iets haperf, dan kan dit een „massa moord" beteeke- nen. Want deze 'broedmachine, die den naam „Newton" draagt, bevat 36000 eie ren, die tegelijk worden uitgebroed. AlIs de dag nadert, waarop alle eieren zullen uitkomen, is de geheele farm in rep en roer. Het is dan ook iets buitenge woons.. Denkt u eens in 36000 kuikens (als alles goed gaat) tegelijk wat een ge wemel en gewirwar. Op een dag wordt aan 36000 wezens bet levenslicht gegeven. Het is dan ook aller grappigst wanneer men de beestjes voor den dag ziet komen. Vooral als de zon schijnt, dringen ze allen naar het licht toe. Maar hun leventje in de warme wieg duurt niet lang. Al gauw komt een man nenhand en pakt er telkens enkele bij el kaar in een cartonnen doosje. Gauw wordt er een adres op geplakt en dan gaat ze per auto naar bet kleine stationnetje. Hier worden ze of naar Coevorden of naar Bentheim gezonden en verder naar alle deelen der wereld. Voor de raampjes van de lange broed machine dringen nog steeds nieuwe we zentjes, die ook graag de wijle wereld in willen gaan. Steeds grijpt een mannen hand in den grooten voorraad tot eindelijk de laatste de warme wieg heeft verlaten en plaats 'gemaakt voor een volgend broed. Vast eiken dag komen aanvragen van personen, om toegelaten te worden tot de farm. Van heel de wereld komen aanvragen, uit Parijs, Holland, Locarno, Koningsber gen, Tsjecho Slowakije, ja van overal. In 1923 is deze farm opgericht en sinds is de productie geweldig toegenomen. Practische Horzelbestrijding! De directeuren van bet Noorderleeg (Fr.) hebben voor de a.s. schaarverhuring voor het recht van beweiding o.a. de vol gende bepaling gemaakt: „Het vee wordt niet toegelaten, dan na dat is gebleken, dat de horzellarven zoo veel mogelijk zijn verwijderd of gedood. Voor iedere hokkeling, waarvan bij het aanbieden de larven niet gedood of verwij derd zijn, is f 1 boete verschuldigd".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 7