Uit de Provincie. pensioenkorting in de gemeente Clinge niet hebben goedgekeurd. Zij schreven aan dit gemeentebestuur, dat dit eerst mag, indien de belastingen niet meer te dragen zrin door de burgerij. Maar zoo ver is net in Middelburg nog niet, al zag Spr. gaarne, dat die lasten minder waxen. Ged. Staten gaan wel wat ver door zich zóó met het gemeente-beleid te be moeien. Mevr. W e ij 1 gaat accoord met hét voorstel van B- en W: Wel merkt Spr. op, dat enkele steden, zelfs grootere, min der politie hebben dan Middelburg. Spr. noemt b.v. Vlissingen. (De voorz. zegt, dat te Vlissingen marechaussees en odk pelitietroerpen liggen.) Spr .vertrouwt, dat, wanneer zulks mo gelijk blijkt, vermindering van politieper soneel zal worden toegepast. Betreffende de pensioenkorting zegt Spr. dat de ambtenaren dit jaar odk meer belasting moeten gaan betalen. Volgens Spr. zijn de salarissen van het gemeente- personeel niet te hoog. De besparing, ver kregen docxr 8 Va pet. pensioen-aftrek, zou f31.500 zijn. De belastingbetalers zouden dan 1/20 aan belasting minder betalen. Maar een gemeentewerkman, die b.v. nu f1500 verdient, zou van zijd inkomen f 127.50 moeten missen. Dhr Portheine zegt, dat de Raad niets anders heeft te doen dan het con cept-antwoord van B. en W. voor kennis geving 'aian te nemen. Het is niet juist, dat B. en W. vragen aan den Raad, zich daarmede te vereenigen. Van den Raad wordt geen antwoord gevraagd, hoogstens van B. en W. Spr. betreurt wel den vorm, waarin Ged. Staten hun opmerkingen hebben ge goten. Die maakt op Spr. een pijnlijken indruk. Het schrijlven van Ged. Staten brengt de belangen van de gemeente in gevaar. Ged. Staten hebben Middelburg een slechten dienst bewezen. Van hoogerhand wordt op de gemeente besturen steeds zwaardere druk uitge oefend. Middelburg heeft niet de middelen ofcn dien druk te neutraliseeren. Wat het antwoord van B- en Wl- betreft, Spr. gaat niet accoord met alle pnderdee- len. B. ,en W. zullen ook wel niet ver wachten, dat a.1 de 17 Raadsleden da&r- ,0ver gelij'k denkeu. Daarom is Spr. er voor, het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Wel vraagt Spr. bij het opstellen der e.v. begroeting de wenken van Ged. Sta ten ter harte te nemen. Op verzoek van den heer Homdius wordt nu een korte, besloten vergadering gehou den. Na heropening zegt dhr W,onder- gem dat de loon en in gemeentedienst ab soluut niet te hoog zijn. Is er een ver schil met, particulieren, dan zijn de laatste te laag. Spr. laakt het, dat werkgevers in Middelburg voor een gering loonverschil arbeiders van buiten in dienst nemen en daardoor de werkloosheid vermeer deren. Dhr v. d. Weel komt op tegen de voor stelling, als zouden speciaal de arbeiders de belasting voor publieke vermakelijk heden opbrengen. Laat dhr Mes daarnaar maar eens een onderzoek instellen. Vroe ger bestonden hier 4 bioscopen, thans i? er maar een. Dhr Streefkerk beschouwt het schrijven van Ged. Staten als een uiting van de klachten, die in Middelburg, vooral brj den Middenstand, opgaan. De mid denstand heeft in vele gevallen minder inkomen dan een arbeider. (Protesten. Geroep: wat is een middenstander?) De belasting is voor hem vaak ondragelijk. Spr waarschuwt tegen nieuwe uitgaven. B-v. voor reorganisatie van den genees kundigen dienst, die .ons toch niet van bovenaf is opgelegd. Wanneer de lasten ta zwaar worden, moeten idealen tijdelijk op zij gezet wor den. Ds Raad heeft tot heden die be grooting door R. en W. opgemaakt goed gekeurd. Hij moet nu ook aan R- en W. het initiatief voor bezuiniging op de her grocting voor 1929 laten. Spr. zou het comcept-srihrijiven van B- en W. niet willen verzenden. De toon is hier en .(laar zeer scherp. Spr. hoqpt, dat de Raad bij de behan deling van de begrooting '29 belangrijke bezuinigingen zal aanbrengen. De voorz..* dat lijkt nu' alles prachtig mooi. Maar het heeft eigenlijk zoo wei nig om 'llijf. U is een ernstig lid yan den Raad. U zelf heeft de onmogelijkheid ingezien, om op de begrooting voor *28 te bezuinigen. En zou het dan voor '29 wel in eens kunnen? Dhr Streefkerk: als B. en W. het niet doen, behoudt Spr. zich het recht vooO* bezuinigingen voor te stellen op de begroeting voor 1929. Dan moet het mes er in. Als we niet betalen kunnen,; moe-- ten allerlei idealen maar op zij. De voorzitter: dat zijln groote woorden. Komt dan. met exacte voor stellen. Dhr Streefkerk: dat zal ik d'an waarschijnlijk doen. Dhr den Hollandier meent, dat het over het algemeen voortreffelijk aan B. en W. gelukt is een antwoord op het schrijven van Ged. Staten op te stellen. SpT acht het echter onvoorzichtig, te zeggen, dat bij de burgerij van een onte vredenheid over de hooge belastingen niets is gebleken. Het feit, dat hier twee bezuinigers in don Raad zitten, zegt al genoeg. Gpr wil verder opmerken, dat in het lange betoog van den heer Jeronimus geen enkel concreet voorstel voorkomt. Er zijn altijd menschen, die veel, die weinig en die beelemaal niet sociaal voo ien. De iaatsten willen voor werklooz.en- zorg niets doen. Wel vraagt Spr.: is gemeentelijke werk verschaffing op dan voorlduur verdedig baar? Spr. is geneigd, die vraag ontken nend te beantwoorden. Er is een innige band tusschen de gemeente en een groep arbeiders ontstaan. Spr. acht de oplossing, als nu getroffen bij de werkverschaffing, niet goed. We hebben nu gekregen een corps arbeiders in semi-gemeenteljjken dienst. Dhr Paul: wat dan? Dhr den Hollander: zou misschien een matige steunverleening niet meer hel pen om de arbeiders tot werkzoeken te prikkelen dan een werkverschaffing? Dhr v. d. Weel: op alle plaatsen is er werkloosheid Dhr den Hollander: maar niet in alle plaatsen evenveel 1 Over het algemeen ook wat pensi oenkorting efci politie betreft gaat Spr. accoord met het voorstel van B. en W. Dhr Oornelisse wijst er op, dat bij de behandeling der begroeting voor '28 wel veel gepraat maar niet bezuinigd is. Ook dhr Jeronimus durft blijkbaar nu geen voorstellen te doen! (Dhr Jeronimus; ik durf wel, hooarl) Ook de S.D.A.P. heeft getracht te be zuinigen. Maar er is toch altijld nog een plicht van de meergegoeden ook iets te doen voor de mindergegoeden. (Een deel van zijn verdere speech gaat in het ru moer verloren.) Dhr Mes heeft niet beweerd, dat de arbeiders te .veel de bioscopen bezoeken. Maar welwil Spr. zeggen, dat men in 't algemeen te veel doet aan bios coop- en schouwburgbezoek en dansen. Men spaart niet meer. De voorz. kan positief verklaren, dat door de kleine inleggers bijl de Nutsspaar- bank juist de Jaatste jaren veel wordt gespaard. Daarmee wil Spr. niet zeggen, dat de loonen te hoog zijn. Weth. de Veer zegt, dat men het antwoord van B. en W. moet zien in het licht van het schrijlven van Ged. Staten'. Spr. zegt, dat de becijfering van der, heer Jeronimus van geen waarde is in deze discussie, ómdat R. en W. zuiver geant woord bobben op wat Ged. Staten heb ben. geschreven. Wat Ged. Staten over het belastingcijlfer zeggen, is beslist onjuist. (Dhr Jeronimus schudt vau neen) Het is te betreuren, dat Ged. Staten die fout hebben gemaakt. De menschen zijn onnoodig geschrokken. Dat hadden Ged. Staten 'kunnen voorkomen. Ze hadden moeten zorgen, dat hun cijfers, juist wa ren. i Hetgeen dhr Jeronimus zegt, zij'n alle maal groote woorden en beweringen. Komt U, zegt Spr., met een voorstel'. Dan kan u zien, hoe de Raad' er over denkt. (Dhr Jeronimus: Jawel, om de voorstellen te zien verwerpen.) B- en W. hebben de drie punten, door Ged. Staten naar voren gebracht, aan dachtig bezien. Als er een andere weg moest worden bewandeld, hadden de di verse sprekers voor voorstellen moeten zorgen. Spr. heeft wel eens gevraagd aan al lerlei pessimisten: wie gaan er nu uit Middelburg terwille van de belastingen? Spr. heeft, zoolang hij in Middelburg woont, nog nooit anders gezien, dan dat menschen, die hier niet móéten blijven wonen, vertrekken naar een aangenamer plaats. Dat zou ook zoo z^n, als de belastingfactor 1 was. De menschen gaan heen, om verschillende redenen. Ged. Staten kwamen met hun opmer king over de steunverleening te laat. Want die was reeds opgehouden, toen ze schre ven. B- en 'W. 'meenden, dat ze door werk te verschaffen beter deden dan door steun to verleenen. En nu komt dhr den Hollander weer met het idee, om terug te keeren tot het laatste. (Dhr den Hollander: ik sprak in vra- genden vorm.) Spr zegt verder, dat B- en W. getracht hebben in hun antwoord zoo aangenaam mogelijk tegenover Ged. Staten te zijn. (Gelach.) Wanneer ze naaa* hun gemoed te werk waren gegaan, dan hadden ze nog wel wat anders geschreven. Het schrijven van Ged. Staten is aan Spr. maar zeer matig bevallen. Wanneer ze meenen de voogd' te moeten spelen over Middelburg, hadden ze met andere din gen voor den dag moeten komen. We moeten den goeden naam van Mid delburg hoog houden. Zeker, aan de belas tingen is wol wat je veranderen, maar laten we toch vooral de voordeelen van Middelburg naar voren brengen. Dat kan nog iets helpen voor hen, die zich hier willen vestigen. Als het waar is, dat er zoovele midden standers zoo weinig verdienen, voelen ze den belastingdruk ook niet zoo, want ze betalen belasting naar wat ze verdie nen. Verlaagt men de salarissen van het gemeentepersoneel, dan kan dit laagste ook minder uitgeven en dait zal de middenstand ondervinden. B- en W. meenen, dat op de drie punten, door Ged. Staten genoemd, met noemenswaard valt te bezuinigen. Spr. wil hierover nu bij de a.s. begrooting niet weer gaan beraadslagen. Spr. dringt er op aan, zich te vereenigen met het antwoord van Bj. en W- Dihr Rortheine: er wordt van den Raad geen antwoord gevraagd. Dhr de Veer: natuurlijk zullen Ged. Staten kennis nemen van deze debatten!, maar het is toch gewenscht hen. te ant woorden. Spr. voorziet in 1929 een iets beteren toestand voor de gemeente dan in 1928- We moeten natuurlijk niet juichen, want de financieele toestand der gemeente vraagt voortdurende zorg. Spr. doet in dezen een beroep op den Raad. Weth. Onderdijk toont aan, dat de loonen bij de werkverschaffing niet te hoog zijn. Ze zijn bepaald in overleg met de Ned. Heide Mij. Het gemiddelde ligt tusschen de 30 en 34 cent per uur. B. en W. zjjn diligent, waar dat maar even mogelijk is. Spr. zou zeer betreuren indien de Raad zou terugkomen van de werkverschaffing waarin het Rijk mo menteel veel bijdraagt en weer zou terugkeeren tot steunverleening, die ge heel voor rekening van de gemeente zou komen. Werkverschaffing werkt ophef fend voor de arbeiders, steunverleening werkt demoraliseerend. Natuurlijk moeten de werkkrachten, waar maar even moge lijk, overgeheveld worden naar het par ticuliere bedrijf. Indien de omstandighe den het niet meer noodig maken, wordt de werkverschaffing natuurlijk stopgezet. Van de 150 arbeiders, die op den Oranje zon werkten, zijn er reeds 50 bij particu lieren .werkzaam gesteld. Dhr Jeronimus verdedigt nog nader het door Ged. Staten genoemde belasting bedrag. Van een vergissing is geen sprake. De voorz: dus u gelooft ook: dat de belasting dat jaar 30 pCt. booger zal zijn dan vorig jaar? Dhr Jeronimus: het is alleen een kwestie van groepeering van cijfers. Ik kom tot 20 pet. verhooging. Verder zegt de heer Jeronimus, dat zoo lang de constellatie in den Raad zoo is, als ze nu is, hij niet met afgeronde voor stellen tot bezuiniging zal komen. Geroep: dat is onzin. De voorz.: als een Raadslid meent, naar plicht en geweten een voorstel to moeten doen, moet hij het indienen. Dhr Jeronimus: ik ken de constel latie wel. Dhr v. d. Weel: maak propaganda voor je partij. Dhr Jeronimus: ik spreek niet vooi de kiezers. (Gelach.) Dhr Paul meent, dat in Goes de mid denstand opkwam tegen salarisverlaging van het gemeentepersoneel. Dat- mag dhr Mes wel bedenken. Over vermakelijkheden sprekende, leest spreker onder gelach en protesten, pen feestprogramma voor uit Nijmegen, de iR.-Katholieke Universiteitsstad, waar men aardig de bloemetjes buiten zette. Dhr Mes: Wat heeft dat nu met de fcaak te maken? Ik keur dat ook niet goed. De voorz. meent, dat Ged. Staten op hun brief een antwoord moeten hebben. Middelburg moet zich van een blaam zui veren. Alleen zou spr. het betreuren, dat zij, die tegen het voorstel van B. en W. zouden stemmen, dit zouden doen op verschillende gronden. Dan kreeg men een onzuivere stemming. Dhr Portheine houdt vol, dat van den Gemeenteraad geen antwoord wordt verwacht. Bovendien kan men van den Raad geen eenstemmig antwoord ver- Wachten. Het voorstel-Portheine om als Raad niet te antwoorden op den brief van Ged. Sta ten wordt verworpen met '116 st. (vóór: dhrn Portheine, Streefkerk, Jeronimus, Mes, Naezer en Hondiu3.) Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 12 tegen 5 st. (tegen dhrn Streefkerk, Jeronimus, Mes, Naezer en Hondius). De andere punten der agenda worden z.h.st. aangenomen. Alleen de vaststel ling der grenzen van de bebouwde kom en de gesloten-verklaring van wegen wordt aangehouden tot de Volgende verga dering. Rondvraag. Dhr v. d. Weel vraagt of het juist is, dat de paardenmarkt we gens een bepaling inzake de verloting niet zal kunnen doorgaan. De voorz. geeft eenige inlichtingen. Er is aangaande de voorwaarden der verloting een ver zoek gericht tot den Minister van Justi tie, waarop nog geen antwoord is ont vangen. Dhr Paul klaagt over de hooge prij zen van het vleesch alhier, speciaal die van het rundvleesch. De voorzitter zal eens informeeren, hoe die prijzen in an dere plaatsen zijn. Verschillende leden vragen ,wat de Raad nu toch in dezen kan doen. Dhr Streefkerk vraagt, of het nieu we pompgebouw voor de rioleering goed werkt. Wethouder Onderdak antwoordt be vestigend. Er doet zich eenige zandaanslibbing voor, maar dit heeft met het pompgebouw niets te maken. Enkele putten zullen aan den Singel aangebracht moeten worden. Hierna te ongeveer zes uur slui ting der vergadering. Oesters. Gedurende de maand Maart zijn verzonden naar: Engeland 1.429.155, Duitschland 252.100, Holland 178.517, België 140.000, Frank rijk 12.000, Div. landen 37.450. Totaal 2.049.622. Vorig jaar 2.534.589. Goes. Gisterenavond hield in het „Schut tershof" gen.-maj. b. d. J. G. G. Tonnet uit Vorden een lezing voor de Goesche Bur gerwacht over het onderwerp „De beteeke- nis der Burgerwachtbeweging". De com mandant der Goesche Burgerwacht, de heer M. G. v. d. Bout, opende de verga dering, verwelkomde gen.-maj. Tonnet en wees er op, dat het nu bijna 10 jaar gele den is dat de burgerwachten werden op gericht en er thans eenige verslapping te bespeuren is, gevolg van de veranderde omstandigheden. Gen. Tonnet, hierop het woord verkrijgende, brengt allereerst zijn dank aan de burgerwacht van Goes, welke hem in de gelegenheid stelde om over bo vengenoemd onderwerp te komen spreken. Spr. dankt verder H.H. Burgemeesters van Goes en Kloetinge, welke aanwezig zijn, voor bun «teun, aan de burgerwacht geboden. Spr. wijst op bet feit dat de bur gemeesters der dorpen en kleine steden op hun post zijn, dat zij de 'burgerwacht hun steun blijven geven, doch dat in de groote gemeenten die steun niet meer voldoende is. Vooral in die groote gemeenten zijn soms een groot aantal soó.-dem. en comm. elementen, welke bet verleenen van steun trachten te verhinderen. De burgerij is het middelpunt der burgerwacht. Zoo er nu in een plaats geen goede leiding is, dan verslapt de organisatieband en bet insti tuut takelt af. Daarom richt spreker zich in het bijzonder tot het bestuur der bur gerwacht en dringt aan op krachtige lei ding. Elke organisatie heeft een sterke hand noodig, welke de teugels houdt en leiding geeft. De burgerwacht is een nood zakelijk element in de samenleving. Het voorbeeld dat Minister Kan heeft gegeven door het Rijkssubsidie te verminderen werkt verkeerd. Het gaat tegen de bedoe ling van den minister in. De minister be doelde dat de gemeentebesturen meer moesten doen, nu het Rijk minder gaf, doch verschillenden redeneeren: het Rijk vindt het niet meer zoo noodig, nu kunnen wij ook wel verminderen of geheel inhou den. Teruggaande tot de oorzaak van de op richting der Burgerwachten zegt spr., dat Mr Troelstra daaraan door zijn revolutie poging den stoot heeft gegeven. Mr Troel stra had alles goed voorbereid. Nieuwe commissarissen voor de provinciën, nieu we burgemeesters, alles was geregeld. In Uithuizen gebeurde 't reeds dat zoo'n door de partij aangestelde al in functie wilde treden, doch door wethouder en veldwach ter spoedig uit het Raadhuis werd verwij derd. Komt het echter eenmaal zoover dat op sommige plaatsen het wettig gezag op zij gezet wordt, dan hebben de nieuwe be windvoerders ook bescherming noodig en richten zij direct een, laten wij zeggen, burgerwacht op. Uit de bloedlooze revolu tie welke Mr Troelstra bedoelde was voor zeker een zeer bloedige burgerstrijd ont staan. Het moment was niettemin goed ge kozen, het leger gedemobiliseerd, overal groote matheid, de wereldoorlog had een sfeer geschapen van laat komen wat wil, maar laten we in elk geval niet vechten. In die dagen is echter gebleken, dat ons volk nog trouw aan Oranje is. Dat het in H. M. de Koningin ziet het symbool, de draagster der traditie van onze geschie denis. Een grootsch moment was het toen de regeeringsgetrouwen naar Den Haag op getrokken zich schaarden rondom H. M., ter beveiliging van den troon en van de vrijheden des volks. Men liet zich niet in- timideeren dat revolutie noodig was om een beteren toestand te verkrijgen. Spre ker wijst op den strijd in Duitschland met de spartacisten, ec op de revolutie in Rusland. Het aantal leden der burger wachten in ons land is thans 70.000. In 1922 was het 100.000. Er is dus een aanmerkelijke teruggang, welke gestuit moet worden. Hiertegenover staat, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm steeds vooruit gaat. i De burgerwacht is zuiver plaatselijk. De Burgemeester is aansprakelijk, en de burgerij moet zorgen dat de burger wacht op peil blijft. Die burgerwacht moet het wettig gezag steunen en het bestuur beschermen, en absoluut aan de revolu tionaire partijen de kans benemen om rug stootjes toe te brengen. Militaire oefenin gen zijn niet noodig, wel is het gewenscht om geregeld schietoefeningen te houden, die oefeningen leggen ook een sterken band onderling. Spreker vergelijkt de bur gerwacht met het vestingstelsel, het houdt de verschillende punten in het land vast. Revolutionaire .woelingen kunnen geen succes hebben, zoo de burgerwacht actief is. De Bijz. Vrrjw. Landstorm is, de ver gelijking doortrekkend, dan als bet Veld leger het is het te verzamelen element in de hand der regeering. Zij kan echter biet als zoodanig optreden, zoo de bur gerwacht geen dienst doet. De burgerij moet het mogelijk maken dat de regee ringsgetrouwen gerust kunnen weggaan, wetende, dat de burgerwacht in de plaats hunner inwoning voor de orde en veilig-, heid zorg draagt. Spreker gaat thans over tot het behan delen der vraag: Hoe staat het met het revolutiegevaar? Men hoort de meening verkondigen Nederland is rustig. Die mee ning verlamt de actie. Bij alle partijen in ons land is er tusschen de leden onder ling verschil van opvatting op sommige punten. Tusschen rechter- en linkervleu gel van een partij kan een groot verschil bestaan. Spr. ziet de Soc. Dem. partij als de meest bellende. De communisten zijn er wel uitgebannen, doch met iemand als Stenhuis op den linkervleugel kan het oak wel. Op het meest noodzakelijke moment, wanneer de regeering den steun van het geheele volk noodig heeft, zullen zij uitmaken of er al dan niet aan het bevel der regeering gevolg zal worden gegeven. Dat is reeds revolutie. Het groote gevaar van het Communisme, zit in de organisatie-Moscou. Zij stuurt geschoolde propagandisten van alle nationaliteiten de wereld in. Hier wordt een cel gebouwd en dan diar. Ons volk heeft te veel ge zond verstand om zich door het Commu nisme te laten inpakken, heeft onlangs een vooraanstaand persoon gezegd. Men zij echter op zijn hoede. Overal wordt gewerkt, om de revolutie-idee ingang te doen vinden. In Frankrijk richtte de „Humanité" zich tot de nieuwe recruten, met den oproep: jongens, doet uw best, leer goed schieten, want de wereldrevo lutie heeft uw steun noodig. De celbouw van "het communisme is soms al tame lijk vertakt, eer het naar buiten blijkt, het communisme is de groote gangmaker der Soc. democratie, de partij van het stootje, en het groote gevaar is da rechter-vleugel dier partij, die zal op het beslissende moment, het stootje geven. Daarom roept spreker de leden der burgerwacht toe: Werpt uw schoenen van 1918 nog niet weg, versterkt uw organi satie. De Burgemeester van Goes, de Edel- achtb. heer Hajenius, dankt Gen.-majoor Tonnet voor zjjn gehouden rede. Spreker stelt prijs op het behoud der burgerwacht, en wijst er op, dat door de Soc. dem. partijleiding of door de Communisten, ook getracht wordt de arbeiders door middel van de film voor de revolutie te winnen. De heer M. C. v. d. Bout sluit hierop de slecht bezochte vergadering. Gisteravond hield. „De Schakel", jeugd-afd. vg,n de N.G.GO.V. alhier haar 7e jaarvergadering in de Oude Evange lische Bewaarschool. Voor deze gelegenheid was door het bestuur een uitnoodiging gezonden aan eenige jongens en meisjes, zoodat van deze jaarvergadering een propaganda- feestavond was gemaakt. Het openingswoord werd gesproken door een der leiders, dhr J. v. d. Kloos ter. Hierna hield mej. Roskes een BiJ belbespreking. Daarna werden door de secretaresse mej. Gor Wagenaar, en den penningmeester dhr Lindenberg de jaar verslagen uitgebracht. Met medewerking van mej. van Zweden werden door een koortje, gevormd uit de leden, eenige lier deren gezongen ter afwisseling. Ook wer den enkele voordrachten en samenspraken gehouden. Door mej. Roskes werd deze goedgeslaagde avond met dankgebed ge sloten. Koudekerke. Dinsdag vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging „N. en 0." Op deze vergadering waren aanwezig de Edel- achtb. heer burgemeester Bakker en een deputatie van de zustervereeniging van 't Zand. De burgemeester werd door den voorz. in het bizonder welkom op deze vergadering geheeten. Spr. wenschte hem toe in alle opzichten een goed burgemees ter te zijn, getrouw aan het beginsel dat hij belijdt. Verder besprak de voorz. in zijn openingswoord bet feit, dat de beer G. Boone vele jaren de A.-R. Partij had vertegenwoordigd in den Raad en mits dien onzen dank verdient. De heer Boone heeft om geldige redenen zich moeten ont trekken, wat de kiesvereeniging ten zeerste spijt. Verder herdacht de voorz. den heer D. de Buck, voormalig wethouder, die vo rig jaar door den dood weggerukt werd; heide heeren zullen bij de A.-R. Partij in dankbare herinnering blijven. Na het huishoudelijk werk trad als spreker op Ds A. G. Heij, voorz. der ver een., met. bet onderwerp: Kerk en Staat. Spreker leverde een degelijk doorwrocht referaat, waarbij bleek hoe noodig het is dat wij in deze dagen, nu er ten opzichte van dit vraagstuk zooveel verwarring be staat, eens helder en klaar deze dingen trachten te bezien in het licht van de H. Schrift en de 'historie. Het ligt in het plan van het bestuur om een volgenden winter ten deze op den in geslagen weg voort te gaan. Hoedekenskerke. In Maart zijn ingeko men: Pieter Lokerse, klein-landhouwer en gezin, van 's-Gravenpolder; Pieter de Winter, boerenknecht, van Haarlemmer meer; Johanna de Jonge, zonder beroep, van Kloetinge. Vertrokken: Fredericus Menheere en ge zin, boerenknecht, naar Ovezand: Bartho- lomeus Johannes Acda, Marinus Johan nes Acda, beiden zonder beroep, naar St. Kruis (België); Marinus Westveer en ge zin, koemelker, naar Kloetinge. Wissekerke. Loop der bevolking gedu rende de maand Maart 1928. Ingekomen: Johannes Feijtel, arbeider, uit Kats; Adriana Tollenaar, z. b.„ Mari na Feijtel, Adriana G. Feijtel, allen uit Kats; Krijn Versluis, landhouwerskn., uit Kortgene. Vertrokken: M. M. Geelhoed en gezin, landarb., naar Galijnsplaat; Jan Versluis, landhouwerskn., naar Kortgene; Th. Mar- cusse, bakkerskn., naar Ierseke; L. S. Ahrahamse, bakkerskn., naar Goes; Jan na B. Versluis, z. h., naar Wolphaartsdijk; Elizabeth J. Flipse, dienstb., naar Rotter dam; Gornelis Kramer, werkman, naar Goes; Gornelis Heijboer, landhouwerskn., naar Kortgene; Johanna Geuze, z. b., naar Kortgene; Adriana G. Geuze, z. b., G-errit Slimme en gezin naar Noord-Amerika; Maria J. de Regt, z. b., naar Borssele; Pieter de Smit, werkman, naar Golijns- plaat. Axel. In de Dinsdag gehouden raads vergadering werd ten opzichte van de vraag of de Raad instemt met de afschei ding van de gemeente Zaamslag aan den Keuringsdienst, kring Axel, na uitvoerige discussies besloten, om te adviseeren tot goedkeuring van de afscheiding, onder voorwaarde, dat ook in de toekomst die maatregel geen financieel nadeel aan de gemeente Axel kan berokkenen. Met 6 te gen 3 stemmen werd verworpen een voor stel van B. en W. om aan den autobus- dienst AxelKoewachtSt. Jansteen Hulst subsidie te verleenen. Vergiftiging. Toen eenigen tijd geleden de eenden van den landbouwer K. te Hontenisse als naar gewoonte des avonds naar huis kwamen, bleek er een met gebroken vlerk bij te zijn. Een dezer dagen was zulks weer bet geval en waren er bovendien eenige eenden minder in ge tal dan er moesten zijn. De landbouwer liet een onderzoek instellen en al spoedig zag men eenige eenden dood in het water drijven. Bij onderzoek bleek dat de magen der dieren vergif bevatten, zoodat deze zeer waarschijnlijk zijn vergeven. Van een en ander werd bij de politie aangifte ge daan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6