No. 160 Donderdag 5 April 1928 42e Jaargang STER-TABAK EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V De liberale partij. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Etkehd de beste Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3 Losse nummersf 0.35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting Vrijdag 6 April (Goede Vrijdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. De Directie. V Onze partijdag. De Dinsdag te Goes gehouden partij dag kan in alle opzichten geslaagd wor den genoemd. De opkomst xyas boven verwachting, 's Morgens reeds" was er een flinke op komst, en 's middags was .de groote zaal geheel bezet, met een aandachtig luiste rende schaar van mannen en vrouwen In de morgenvergadering werd hel schoolartsenvraagstuk breed en grondig behandeld. Het werd zoowel van den prin cipiëelen als van clea practischen kant bezien. En al zijn misschien nog niet alle vragen opgelost, dit is toch wel gebleken, dat een provinciale regeling in Zeeland van Anti-revolutionaire zijde geen steun zal vinden. De algemeene toestand is in onze pro vincie niet van dien aard, dat hier een in grijpen van de overheid, alleen in hel uiterste geval aanvaardbaar, gewettigd kan worden geacht. Waarbij dan nog komt dat de financiëele toestand van ons ge west van dien aiard is, diat alle niet strikt noodzakelijke uitgaven dienen te worden vermedem Machtig en bezielend was het woord door den heer Schouten in de middagver gadering gesproken. Het ongezonde van den tegenwoordigen politieken toestand werd duidelijk in het licht gesteld. En daarnaast met vuur en overtuiging gewezen op de groote beteeke- nis van de Anti-revolutionaire beginselen, en op de groote en grootsche taak van het Anti-revolutionaire volk. 't Was een mooie dag. Versterkt en bemoedigd gingen de aan wezigen huiswaarts. Moge het Dinsdag gestrooide zaad rijke vruchten dragen. Worde straks door heel ons gewest, met vernieuwden ijver, de propaganda voor de A. R. beginselen ter hand genomen. De Vrijheidsbond in 1921 door niemand minder dlain Speenhof onder daverende toejuichingen van $$te vooraanstaande li beralen, bezongen als een „naturelijk ver schijnsel'1^ is herdoopt, en staat nu fn den politieken "burgerlijken stand inge schreven als „de liberale partij". De nieuwe leider, Mr Fock, heeft het zoo gewild. Blijkbaar schaamde hjj zich een weinig over den nu weer afgelegden naam. En dat is ook wel eenigszins te begrijpen. Voor een man als Mr fock moet bet wel een ietwat pijnlijke gedachte zijn, dat de partij, die hij heeft te leiden, zich als één man verzet heeft tegen de pogin gen van Minister Colijn om het finan ciëele vraagstuk op te lossen. Juist omdat hij zelf, een zeer verant woordelijke post heeft bekleed, moet de toen door den Vrijheidsbond aangenomen nouding hem wel onaangenaam hebben getroffen. 5 i En dan is er nóg iets. De mannen van den Vrijheidsbond heb- en m 1925 met vreugde gestemd voor denPaus^8 vaa ^et gezantschap bij s jaiids belang? Omdat door de handhaving van het gezantschap 's lands belangen weiden geschaad? Neen, dat was niet de zaak. bedoehng was, het Kabinet-Coffin ^ten en de samenwerking maken 1 Partijen 'onmogelijk te Pelitiek. Maar politiek van een bedenkelijk soort. politiek, waarover Mr Fock te gesprokem6"1^ aikeUriaS heeft uit" „Een politiek aldus het liberale die gelukkig van Mr r t (is) te wachten". Is het wonder, dat Mr Fock die droeve herinneringen zooveel mogelijk wil ver vagen, en dat daarom ,èen zijner eerste \a.s deQ /aam, waaraan zulke smetten kleven, door een anderen te vervangen? V Gunstig teeken. Toen onlangs de rechterzijde in de .tweede Kamer, ten opzichte van het Aar- üewerkwetje niet eenstemmig bleek, wa ren verschillende bladen er als de kippen bij, om daaruit te distilleeren, dat er op een hernieuwd samengaan van de recht sche partijen weinig kans is. Dit scheen ons een niet gewettigde con clusie. Het ging hier toch over een louter zakelijke kwestie, waarvan .verwacht kan worden al maakt de linkerzijde he? wel eens moeilijk dit te blijven denken dat ze ook strikt zakelijk zal worden be oordeeld. Uit het optreden ,van de Chr. Distori schen af te leiden, dat ze zich met op ze tegen 'het ontwerp keerden om de R.K. Staatspartij onaangenaam te zijn, js daj ook een tikje dwaas. Van veel meer belang was in dit ver band de stemming over het amendemen Bijleveld inzake het vaccinatie-vraagstuk. Het is bekend, dat er öp dit stuk bi de rechtsche partijen weinig eenstemmig heid viel te bespeuren. En waar nu toch de geheele rechter zijde, met 'uitzondering van Dr Lovink dit amendement steunde, daar zou men kunnen zeggen, dat er iets aan het ver anderen is. Er schijnt mét opzet drukken we ons voorzichtig uit een mildere wind te gaan waaien. De stemming wordt zachter. Er was weer, met terzijdestelling van wat verdeelen kan, een zoeken naar wat vereenigt. Met voorspellingen moet men altijd voorzichtig zijn. Maar van éen gunsug teeken mag hier toch wel worden ge sproken. Teekenend. Verblijdend was het eensgezind optre den van de rechtsche partijen om meer vrijheid te krijgen voor hen, die tegen de vaccinatie gemoedsbezwaren hebben. Teekenend echter was het optreden der linkerzijde. Er was er daar niet één, die het voor 'de bezwaarden opnam. Er was aan de linkerzijde niet één lid dat zicih tot tolk maakte van hen die zich in hun geweten bezwaard gevoe len, de inenting tegen de pokken op hunne kinderen toe te passen. Hooghartig werden ook nu weer die bezwaren genegeerd. Dat is niet iets nieuws:. Het is nooit anders geweest. Maar 't blijft toch teekenend. Cholera. Het Japansche s.s. Hawaii Maru, dat Maandag met 780 Japansche emigranten uit Singapore naar Zuid-Afrika vertrok, is wegens het uitbreken van cholera aan boord hierheen teruggekeerd. Reeds zeven personen zijn aan de ziekte overleden, elf andere gevallen zijn geconstateerd. Het vaartuig ligt in quarantaine. Metaaldiefstal in het groot. Sinds een half jaar ongeveer werden in de Duitsche grootbedrijven allerlei metalen in groote hoeveelheden gestolen. Het bleek n.l. telkens, dat veel meer afval enz. uit de fabrieken moest zijn verdwenen, dan de 'boeken aangaven. Het was een raadsel, hoe dat in elkaar zat. Na een langdurig onderzoek, zoo lezen we in de „Vorwarts", heeft de recherche eindelijk het raadsel opgelost. 'De groote bedrijven staan steeds in ver binding met firma's, welke de voorraden afval opkoopen ter verwerking en die voorraden daartoe met eigen voertuigen laten afhalen. Koetsiers en transportar beiders van die firma's zijn als de schul digen ontdekt. De afval werd in de kel ders der bedrijven in tonnen geladen en dan op karren naar de groote fabriekwaag gebracht om te worden gewogen. Van het brutogewicht werd dan het vaststaande gewicht der vaten en karren afgetrokken, om het netto-gewicht te krijgen, waarna de vaten werden leeggegooid in de vracht auto's. Het personeel echter, dat met het afhalen was belast, bad het gewicht der tonnen en karren op een of andere wijze betrekkelijk aanzienlijk weten te vermin deren. Werd nu van het brutogewicht het oorspronkelijk vastgestelde hoogere ge wicht afgetrokken, dan hadden de dieven telkens een aanmerkelijk overschot aan metaal. Op die manier moeten zij groote hoeveelheden hebben 'buitgemaakt. Onder weg van de betrokken fabriek naar de fir ma, die het afval had gekocht, werd dan dat overschot overgedragen aan de helers, die door een telefoontje werden gewaar schuwd en dan op een afgesproken plaats met een vrachtauto kwamen. De recherche is er in geslaagd beslag te leggen op groote voorraden gestolen goed; tevens zijn in het geheel 15 personen ge arresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld, nadat zij hun praktijken bekend hadden. De aardbeving in Kiein-Azië. Maandagavond na 9 uur werd in he; villajet Smyrna weer een aantal zwakke aardschokken gevoeld. Dinsdagmorgen om 5 nur nam men weer een sterke aardbeving waar, door welke belangrijke schade aangericht is. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. In het district Torbale is tengevolge van de aardbeving van gisteren een geweldige waterzuil uit den grond opgespoten. Het water blijft tot nu toe stroomen. Door de aardschokken is de rivier do Zamanti uit haar oevers getreden en een geweldige vloedgolf wentelt zich naar het dal, dood vee en wrakstukken van huizen meesleepend; verscheidene plaatsjes zijn reeds verwoest. Adana, de hoofdstad an het katoengebied, is ernstig bedreigd. Be reden patrouilles rijden de vloedgolf voor uit om de bewoners der oeverdorpen te waarschuwen om zich in. veiligheid te brengen. Geen staat van beleg te Leuven. Een bericht uit Brussel meldt: Bij gelegenheid van het Groot-Neder- Iandsche Congres te Leuven hebben enkele onbelangrijke incidenten tusschen studen ten met de politie en de gendarmes plaats gehad en werd er, Maandagavond een be tooging ingericht voor de gevangenis ten gunste der invrijheidstelling van Borms. De burgemeester nam maatregelen om be toogingen en samenscholingen te verbie den. Het bericht over de afkondiging van den staat van beleg te Leuven berust op fantasie. incident in hef Lagerhuis. In het Lagerhuis had een debat plaats over de rijke syndicaten, eigenaars van een groot aantal dagbladen. Op het oogen- 'blik waarop een arbeidersafgevaardigde aan de journalisten den raad gaf zich te vereenigen, om zich tegen dergelijke groe-'* pen van dagbladeigenaars te beschermen, begon een man, die zich op de publieke tribune bevond, te schreeuwen; hij klom over de afsluiting en drong de pers-tri bune binnen en richtte zich naar de ban ken der gedeputeerden. Een bode greep hem beet. Hij' werd onderzocht en later werd verklaard, dat de herriemaker aan acute neurasthenie leed. Korte berichten. Een dijk langs het 'Gorzone-kanaal in Noord-Italië is doorgebroken, tengevolge waarvan 4000 H.A. land zijn overstroomd. De schade wordt op 35 millioen geschat. Te Dzialoszin (Polen) zijn bij een etherontploffing vier menschen omgeko men. Een dorpsbrand te Kavirelan (Egyp te) 'heeft vier slachtoffers geëischt. Ne gentig huizen zijn beschadigd. Naar uit Hongkong wordt gemeld is daar een Britsch vliegtuig in de haven neergestort; drie inzittenden vonden daar bij den dood. In de laatste 36 uur zijn nu reeds 7 Britsche militaire vliegers om het leven gekomen. Het water in het overstroomde gebied in Noord-Italië begint eenigszins te vallen, vooral in het gebied van de provincie Ve netië, waar bij Cavarzere een oppervlakte van ruim 40 K.M. overstroomd is. In de buurt van Lemberg heeft een man, die plotseling door waanzin werd be- j vangen, zijn ouders en een tienjarig zusje aangevallen en neergeslagen. Zijn ouders waren op slag dood; het zusje werd in ho- peloozen toestand naar het ziekenhuis j overgebracht. Volgens een bericht uit San Sebas tian is ex-keizerin Zita ernstig ongesteld. Zij bevindt zich in de kliniek aldaar. Socialistische burgemeesters. Inzake de benoeming van sociaal-de mocraten tot burgemeester staat de re geering, blijkens de memorie van tot- woord aan de Eerste Kamer, in het alge- meen nog op het standpunt, in de vorige memorie van antwoord aan 'de Eerste Kamer over hoofdstuk I te dier zake ontwikkeld. Gewezen werd daar op de evolutie, die de sociaal-democratische par tij in den loop der jaren onderging, „groo- tendeels door bet deelnemen aan de staatstaak". Recente uitlatingen, als waarop gedoeld wordt, kunnen deze opvatting, voor zoo ver de benoembaarheid tot burgemeester en andere soortgelijke ambten betreft, slechts weinig schokken. Het komt de re geering voor, dat de betaekenis dor be doelde uitlatingen niet behoort te worden overschat. De volksmond zegt naar waar heid, dat de soep niet zoo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend. Ten slotte wordt, wat de burgemees tersbenoemingen betreft, opgemerkt, dat reeds nu in bepaalde gevallen de voor te dragen personen bijzonderlijk worden gewezen op sommige verplichtingen, die na een eventueele benoeming op hen zullen komen te rusten, terwijl hun dan de vraag wordt gesteldj of zij! daaraan zullen kunnen voldoen. Eerste Kamer. In ha'air openbare vergadering van Woensdag 11 April a.s. des middags twee uur zal de Eerste Kamer een aanvang maken met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroooting 1928. Hoewel reeds een groot deel van het begrootingsjaar verstreken is, schijnt er voor de algemeene beschouwingen bij' de Senatoren nogal veel belangstelling te zijn. Naar wijl vernamen was enkele dagen ge leden reeds een dozijn sprekers inge schreven. Vier vliegtuigen voor Ned.-Indië. D'e K.L.M. is, zooals wijl reeds meldden, met het hoofdbestuur der Posterijlen over eengekomen, om de vier vliegtuigen 3-motorige Fokkers, evenals Koppen's „Postduif" welke bestemd zijin voor de Ned.-Indische Luchtvaartmaatschappij, door de lucht naar Batavia te bren gen en deze daarbij de mail te doen vervoeren. De Posterijen "laten voor deze poststukken een speciaal zegel drukken, terwijl voor het vervoer een zeker be drag aan de K.L.M. wordt gegarandeerd1. D© vertrekdata van deze vliegtuigen zijn vastgesteld op 30 Juni, 14 en 28 Juli en 11 Augustus. Om luchtziekte te voorkomen. D'e K.L.M. gaat vo'ortdurend voort met het treffen van maatregelen om met mede werking van 'de vliegtuigbestuurders de luchtziekte zooveel mogelijk te bestrijden. Door stijging, handig manoeuvreeren en het vliegen door rustige luchtlagen, kun nen de piloten er n.l. veel toe bijdragen, om de vliegtuigpassagiers zoo weinig mo gelijk last van de luchtziekte te doen hebben, al kan zij niet geheel en al voorkomen worden. Nu zal ook nog een proef worden genomen met een apparaat door middel waarvan de passagiers vóór zij de lucht reis aanvaarden, zuurstof kunnen inzui gen. Naar men ons mededeelde, zou in ademing van zuurstof gedurende zes mi nuten, iemand een ongeveer gelijk aantal uren voor luchtziekte vrijiwaren. Zaandam vlagt weer. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting van Zaandam voor het loo- pende dienstjaar is op voorstel van het communistische lid, den heer Bosman, besloten den post van f260 voor het uit steken van de vlag van de gemeente- gebouwen op de verjaardagen van de leden van het Vorstelijk Huis te schrap pen. Een der leden van de burgerlijke partijen was toen afwezig en de vrijzin nig-democratische wethouder nam door een vergissing niet aan de stemming deel. In de Dinsdag gehouden gemeenteraads vergadering is nu 'n voorstel van den heer Dorjee (c.-h.) om den post opnieuw op do begroeting te brengen, met '11 tegen 10 st. aangenomen. De onbewaakte overwegen. De bewering, dat men ook bij de grootst mogelijke oplettendheid niet tegen onge lukken is gevrijwaard, moet, naar minister v. d. Vegte in zijn Mem. van Antwoord aan de Eerste Kamer opmerkt, worden tegengesproken. Overigens wenscht de minister ten aan zien van de onbewaakte overwegen thans het advies 'af te wachten van de door de Tweede Kamer gevraagde commissie van onderzoek door deskundigen, waarvan cle benoeming eerlang kan worden tegemoet- gezien en waarin waarschijnlijk ook een deskundige uit het spoorwegpersoneel zal worden opgenomen. Toestand der landarbeiders.. De oommissie uit den Hooigen Raad van Arbeid (voorzitter de directeur-gene raal van den Arbeid, de heer Ch. J. P. Zaalberg), belast met een onderzoek naar den toestand der landarbeiders, zendt, onder meer door bemiddeling van de landbouworganisaties, een uitvoerige vra genlijst ter invulling aan de aangesloten gewestelijke en provinciale organisaties benevens aian personen, leden en anderen, die worden geacht belangrijke gegevens te kunnen verstrekken. Ook aan verschei dene deskundigen buiten dit verband Binnenland. Scherpe debatten in den Gemeenteraad van Middelburg. Corruptie te Utrecht. De verhouding tusschen Nederland en België. Buitenland. Natuurrampen in Klein-Azië. Metaaldiefstallen in Duitschland. Cholera aan boord van een schip. Tfi ZfS "2^4 Zijpsa wordt een lijst ter beantwoording toe gezonden. Zij, die buiten verband met een der landbouworganisaties staande, daardoor niet tot het beantwoorden van die vra genlijst in de gelegenheid zijn en niette min van meening zijn, belangrijke gege vens te kunnen verstrekken met betrek king tot den toestand der landarbeiders, kunnen zich voor het verkrijgen van een vragenlijst wenden tot den secretaris der oommissie, dr D. G. W. Spitzen, Binnen hof 19, 's-Gravenhage. Leerstoel in de Homoeopathie. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Duymaer van Twist, inzake de stichting van een leerstoel in de homoeo pathie, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: le. De ondergeteekende heeft met be langstelling kennis genomen van de medo- deelingen inzake de uitbreiding en de resultaten van de homoeopathische ge neeswijze, in den laatsten tijd geconsta teerd. Voor een belangrijk deel liggen deze op het gebied der volksgezondheid, zoo dat de ondergeteekende het voornemen heeft zijn ambtgenoot van Arbeid, Han del en Nijverheid daarmede in kennis te stellen. Anderdeels betreffen zij het onderwijs aan de universiteiten en de opleiding van geneeskundigen. De onder geteekende zal nader op de verstrekte gegevens en beschouwingen terugkomen, wanneer hij het advies zal hebben ontvan gen, dat hij gevraagd heeft, zoowel aan de Koninklijke Academie van Wetenschap pen als aan de afdeeling Hooger Onder wijs van den Onderwijsraad, omtrent de Nota, bij' het Voorloopig Verslag op de Staatsbegroooting van 1928 betreffende de homoeopathie ingediend. 2e. De sterftecijfers en resultaten hij homoeopathische behandeling te beoor- deelen, valt buiten de taak van zijn de partement. 3e. Een oordeel uit te spreken omtrent de vraag, welke geneeswijze de juiste is, behoort niet tot de competentie der re geering. Dat de toenmalige ambtsvoorganger van den ondergeteekende, dr de Visser, in dertijd in dier voege een toezegging zou hebben gedaan tot het oprichten van een leerstoel In de homoeopathie van Rijks wege en dat de ondergeteekende zich daardoor gebonden zou moeten .gevoe len, kan hij: nog steeds niet toegeven. De ondergeteekende kaïn, zoolang hij de adviezen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen en van den Onder wijsraad nog niet heeft ontvangen, zijn medewerking ato de oprichting van Rijks wege van een leerstoel in de homoeo pathie niet toezeggen. Ger. Vereen, voor Drankbestr. Aan de Vrije Universiteit is een studen- tenafdeeling opgericht van de Geref. Ver- eeniging vooor Dra.ikbestrijding. Het be stuur bestaat uit de heeren W. J. C. Bui tendijk, praeses; J. Schouten, a'b-actis en M. P. v. Dijk, fiscus. De vereeniging heeft nu studentenaf- deelingen aan de Theol. School der Chr.* Geref. Kerk te Apeldoorn; aan de Theol. School der Geref. Kerken te Kampen en aan de V. U.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1