No. 158 Dinsdag 3 April 1928 42e Jaargang Hofherg Orgels A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. A.-R. PARTIJDAG TE GOES. Een COSTUUM dat U wer kelijk PAST en STAAT, J. LAV00Y, Gortstr. 20, Middelburg. Buitenland» HET MOOISTE. 2 Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, eike regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Heden werd te Goes in de Prins van Oranje de A.-R. Partijdag gehouden. De opkomst in de morgenvergadering mag ge roemd worden. Uit verschillende deelen van ons gewest maar vooral uit Wal cheren waren de afgevaardigden der Kiesvereeni gingen en verdere trouwe, meelevende broeders opgekomen. Te 10 uur opende de voorzitter van het Prov. Comité, de heer M r A. A. d e V e e r, lid der Eerste Kamer, de vergadering, liet zingen Ps. 68:10, las Ps. 103 en ging voor in gebed. Openingswoord. Mr de Veer besprak daarna in zijn ope ningswoord den uitslag der Statenverkie zing in 1927. Spr. betreurt het, dat de uit slag dezer verkiezing zóó was, dat we één zetel verloren en wel dien van den heer J. A. Dominicus. Spr. hoopt, dat dit non- actief van den 'heer Dominicus slechts tij delijk moge zijn (applaus). De oorzaak de zer niet-herkiezing van den heer Domini cus zit niet in den kieskring Goes, maar in den achteruitgang in de kieskringen Zie- rikzee en Tholen. Waren alle lijsten verbonden geweest, of was een andere combinatie tot stand ge komen, dan was in Vlissingen slechts één candidaat gekozen geweest, iets, wat ook een onbevredigd gevoel zou hebben achter gelaten. Eén candidatenlijst voor geheel de provincie acht spr. niet gewenscht.. De persoonlijke bekendheid van nr 1 der lijst, is van groote waarde. Spr. treedt nu nader in beschouwingen over de verliezen in Zierikzee en Tholen. In den eersten kieskring verloren wij aan Chr. Hist, en Stk. Geref. en hier en daar aan links. In Tholen verloor rechts in zijn geheel en wonnen V. B., V.D. en S.D.A.P. In Noord-Beveland wonnen weer de Chr. Historisc'hen. Voor een verlies aan de andere recht- sche partijen zijn, aldus spr., factoren op te noemen, die dat eenigermate verklaren. Maar een verliezen ook door de Staatk. Gereformeerden, aan links, zooals in Tho len, geeft te denken. Het blijkt, dat er al tijd nog kiezers zijn, die lijden aan politiek maïphabetisme. Men 'kan ook alles te veel van den prin- ■ipieelen kant bezien, getuige de split ing tusschen de rechtsche groepen waardoor de groote principieels verschil- en uit het oog worden verloren. Door de loomen ziet men het bosch niet meer. Spr. vijst in dit verband op de verzekerdngs- iwestie en het anti-Papdsme. Het intermezzo-kabinet, dat niet •echtsch, 'hoogstens rechts georiënteerd is, verkt ook mee om de beginselen te ver- loezelen. Toch blijkt wel, gezien de vacci- ïatie-debatten en de Zondagskwestie, dat le beginselen er nog zijn. De strijd is nog lezelfde als 50 jaar geleden. Dat blijkt wel iit de linksche pers. Propaganda voor mze beginselen blijft noodig. Het Centraal Comité wil daarom in den i.s. winter de leiding nemen. Spr. hoopt, lat ook dit samenzijn de liefde voor onze beginselen moge versterken. Bedanken D. Mulder. Ingekomen is een hartelijk schrijven van len heer D. Mulder, dat hij wegens ge- rondheidsredenen niet aanwezig kan zijn. Tevens neemt hij ontslag als lid van het Prov. Comité. De voorzitter zegt, dat dhr Mulder van- ii de oprichting van het Prov. Comité 'laarvan deel heeft uitgemaakt. Hij was er oog een van de oude garde. Hij was er een uit den tijd,toen verguizing en miskenning uet deel der Anti-Revolutionairen waa. spr. bidt hem toe een geruimen tijd van welverdiende rust. Hem zal een schrifte lijke dankbetuiging worden, gezonden. De voorzitter verwelkomt nu in het bij zonder den heer J. H. Blum, oud-Kamer lid. Jaarverslagen. Hierna bracht de secretaris, dhr P. G. La er no es, het jaarverslag uit. Spr. uermnerde allereerst aan het overlijden van dhr Oosterbaan, in wien veel wordt verloren. Zijn plaats in het Prov. Comité werd vervuld door den 'heer N. J. Bast- tneijer. Dhr P. A. Schwartz nam 'het pen ningmeesterschap over. Verder herinnerde spr. aan de Staten verkiezingen in 1927. Spr. meent, dat we over sommige Centrales tevreden zijin mo gen. Andere daarentegen geven aanleiding te zi&n ,wat ons daar te doen staalt. Middelburg geeft geen reden tot bezorgd heid. Wel ia hier wat in te halen. Vlis singen geeft stijging ta zien. Goes hield is het eerste, waarop ieders oog valt in den lente-tijd. Vakkundige bediening. Jarenlange ervaring. zich ook goed. Ook Hulst ging iets voor uit. Zierikzee, Tholen en Sluis gingen beduidend achteruit. De oorzaken van dien achteruitgang moeten worden opge spoord. De Centrale Zierikzee zit dan ook niet stil. Tholen blijlft altijd zeer moeilijk te bewerken. Het Prov. Comité zal hier aan en ook aan Noord-Bev eland, zijtn aan dacht schenken. De broeders in Sluis hebben een moei lijke taak. De kring is klein en het terrein moeilijk te bewerken. In het algemeen zal er meer propa ganda moeten worden gevoerd. Eir pioet meer studie van onze beginselen worden gemaakt. Eir is hier en daar onverschillig heid en lusteloosheid. Do evenredige ver tegenwoordiging heeft ook de "belangstel ling voor onze beginselen verminderd. Spr. dringt aan op het werven van nieuwe leden, het afleggen van huisbezoek, het vormen van een strijldkas en steun van de Chr. pers en van de Chr. vakorganisa tie. Onze jonge menschen, ook onze on derwijzers, moeten meehelpen in den strijd. Dhr W. L. B. J. D e k k e r te Goes heeft in dit verslag niet gehoord, wat, het Prov. Comité biji de laatste Statenverkiezing heeft' gedaan. Waar was de leiding der hoogere colleges? De plaatselijke kiesver- eenigingen willen wel graag meer doen, maar zitten met de financiën. De voorzitter antwoordt, dat in alle kieskringen een verkiezingsnummer van „de Zeeuw" is verspreid. Dit is eigenlijk de eenige propaganda, die uitgegaan is van het Prov. Comité. Vele kieskring centrales hebben verder met lof gewerkt. Andere echter niet. Maar de leiding der actie kan vanwege de ligging der onder scheidene deelen der provincie niet van het Prov. Comité uitgaan. Het zal echter doen, wat het kan. Dhr P. Boon te St. Laurens wil de Chr. pers vooral „De Zeeuw" meer bren gen in de zwakke districten. De voorzit te r zegt, dat dit reeds vroeger is' geprobeerd, maar niet met veel resultaat. De penningmeester, dhr P. A. Schwartz brengt hierna financiëel verslag uit. De ontvangsten bedroegen fl824.0SVa, de uit gaven f 1319.351/2, alzoo een batig slot van f504.73. De voorzitter zegt, dat het mode- ramen wel eens gedacht heeft over da aanstelling van een propagandist. Maar den geschikten persoon heeft men daar voor nog niet kunnen vinden. Zou men hier in slagen, dan zouden de financiën daar voor ook nog gevonden moeten worden. Rede over „Schoolartsen". Vervolgens hield de heer Mr J. \V. N o- t e b o o m te Den Haag, een f ede over „de Schoolartsen". Spr. ving aan met de opmerking, dat het schoolartseninstituut op het oogehblik staat in het centrum der belangstelling. Het vraagstuk ligt niet in de sfeer die men de neutrale zone noemt. Daarom leent het onderwerp zich voor een politieke beschouwing, die beide: theo rie en practijk, beginsel en de toepassing daarvan, met elkander in verhand brengt. Een dergelijke beschouwing wil spr. ter inleiding van eene gedachtenwisseling trachten te geven. En daarbij dan eerst iets zeggen omtrent den tegenwoordigen stand van het vraagstuk der schoolartsen; vervolgens de roeping der Overheid naar het A.-R. beginsel met name ten aanzien van de volksgezondheid onder het oog zien; om dan tenslotte na te gaan voor welke consequenties deze roeping der Overheid ons ten aanzien van het school- artsenvraagstuk plaatst. Na een historisch overzicht te hebben gegeven, wees spr. op een tweetal facto ren, die èn bij dit vraagstuk èn trouwens niet minder ook, bij het beoordeelen van zoo menig anderen tak van Overheidsbe moeiing duidelijk voor oogen moeten staan. Spr. bedoelt den sterk rationalis- tisdhen karaktertrek, die de Overheibsbe- moeiïng met name op het gebied van de volksgezondheid kenmerkt, en het gevaar voor verzwakking van het verantwoorde lijkheidsgevoel der ouders en van de maat schappelijke beteekenis van het gezin. Het is niet te ontkennen, dat men in vele kringen meer oog heeft voor geestelijke factoren dan een dertigtal jaren geleden het geval was. Maar men vergist zich, wanneer men meent, dat eerbiediging van de souverei- niteit der menschelijke rede is prijs gege ven. De snel voortschrijdende wetenschap, de geweldige ontwikkeling der techniek, hebben ook in de laatste jaren geleid tot een zoodanige overschatting van het men schelijk denken en het menschelijk kun nen, dat er voor hoogere ordinantiën dan die welke het menschelijk verstand dic teert, in wetenschap noch in practijk plaats is. En daarbij komt dan nog de tweede factor. Het schoolartsentoezicht is een zaak, die in het hijzonder in socialistischen kring waardeering vindt. En dat valt gemakke lijk te verklaren. Stap voor stap wordt er naar gestreefd om de ouders van hun verantwoordelijk heid van de kinderen te ontlasten en ge leidelijk de zorg te brengen aan de ge meenschap, terwijl naast den vader ook aan de moeder hare plaats in fabriek, bu reau of werkplaats aangewezen wordt. En bet beginpunt van dien geleidelijken weg ligt in de school. Men kan dat zien in den drang naar Overheidsonderwijs, bij voorkeur zonder schoolgeldheffing; in de propaganda voor verstrekking van voedsel en kleeding rechtstreeks van Overheids wege aan de schoolgaande jeugd. En ook het schoolartsenwezen kan als middel worden aangegrepen om den band tus schen ouders en 'kinderen uiteen te ruk ken, wanneer het zich niet beperkt tot controle en toezicht, doch de hygiënische en medische verzorging zelf ter hand neemt. Doch moet het daarom in beginsel wor den veroordeeld? De Overheid, regeeren'd bij de gratie Gods doch om der zonde wil, heeft ook naar A.-R. beginsel den plicht, te waken tegen benadeeling der volksgezondheid, onverschillig of die benadeeling door een daad, een moedwillig ingrijpen dan wel door nalatigheid, onkunde of gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel veroorzaakt wordt. Doch letten we er wel op: Die plicht dwingt de Overheid niet om zonder eenige beperking maatregelen ter 'bevordering van de volksgezondheid te nemen. Want bedenk, dat niet in eerste instantie de Overheid de verantwoordelijkheid draagt voor de gezondheid van hare onderdanen, doch die onderdanen zelf. Wie is meer verantwoordelijk voor de hygiëne in het bedrijf, op het kantoor, in de werkplaats, de school en het gezin dan de patroon, bet schoolhoofd of de ouders? De roeping der Overheid is slechts van secundairen aard. Zij treedt op waar zondige nalatigheid, ge brekkige organisatie, of welke andere ont bindende invloed als gevolg van de zonde zulk optreden noodzakelijk maakt. Maar dan sta op den voorgrond de eisch, dat de Overheidsbemoeiing zoodanig worde inge richt, dat het verantwoordelijkheidsgevoel van de natuurlijke verzorgers niet verlamt; dat zij niet instrumenten worden, die wil loos zwichten voor Overheidsdwang; doch dat de prikkel tot eigen activiteit blijft be staan en de stuwkracht van het particulier plichtsbesef in gezin en school, in werk plaats en fabriek niet geschaad, doch aan gewakkerd worde. Dit Overheidstoezicht beperkt zich ech ter tot gebouwen rcn meubilair; tot het materieel, zij het ook, dat .daarbij het belang van de schoolbevolking op den voorgrond staat. Bestaat er nu echter aanleiding om dit toezicht uit te breiden tot bet personeel, tot leerlingen en onder wijzers? Het is spreker's overtuiging, dat men deze uitbreiding niet met beroep op 't A.R. beginsel inzake de roeping der Overheid met betrekking tot de Volksgezondheid zal kunnen afwijzen. We hebben rekening te houden met het feit, dat de leeftijd der schoolkinderen hen bijzonder vatbaar maakt voor allerlei ziektekiemen; dat het schoolmilieu, waarin kinderen, vaak uit de meest uiteenloopende kringen bijeen komen en langdurig bijeen blijven, hen aan bijzonder gevaar voor benadeeling der gezondheid blootstelt; dat onder in vloed van de voortschrijdende wetenschap het inzicht omtrent de'beteekenis van een goede hygiënische verzorging is verruimd; dat daardoor de verantwoordelijkheid der ouders en der Overheid is verscherpt; in het bjjzonder ook die van de Over heid, nu zij zelve onderwijs geeft en indi rect tot het bezoeken van scholen voor lager onderwijs dwingt; en dat door het tijdig volgen van medische en hygiëni sche wenken in vele gevallen levens kun nen worden gered of veel lichamelijke en geestelijke rampspoed lean worden voorkomen. Hier spreken de cijfers. In een gemeente als Amsterdam be droeg het sterftecijfer van de school gaande jeugd tusschen 5 en 14 jaar in 1916 265; in 1925 was dit cijfer, in weerwil van de uitbreiding der bevolking, gedaald tot 185. In Rotterdam verminder de het sterftecijfer der schooljeugd in den zelfden Tijd van 390 tot 171. En dergelijke gegevens treft men ook in de statistieken van andere gemeenten. Ook in het buitenland merkt men deze verschijnselen op naar spr. nader illu streerde. Nu volgt hieruit volstrekt niet, dat op iedere schooi een bijzonder hygiënisch toezicht door schoolartsen noodzakelijk of gewenscht is. Kleine dorpsschooltjes, met een jeugd, die het grootste deel van haar leven in open lucht doorbrengt, hebben minder behoefte aan schooltoezicht dan groote stadsscholen, waar kinderen uit de benedenste lagen der maatschappij bij eenkomen. Daarom gevoelt spr. weinig voor een algemeene landsregeling voof deze zaak. Het geldt hier een terrein, waar niet het inzicht van de centrale Overheid, doch dat der plaatselijke auto riteiten beslissend moet zijn; waar met eerbiediging van Groen van Prinsterer's adagium: „variis modis bene fit" aan een gevarieerde plaatselijke regeling bo ven een streven naar uniforme volmaakt heid de voorkeur moet worden gegeven. Doch besluit een gemeente tot invoe ring van hygiënisch toezicht op de school jeugd, dan dient drieërlei in het oog te worden gehouden. Vooreerst dat de taak van den school arts of van den particulieren geneesheer, die met het toezicht is belast, bij' regle ment en instructie beperkt wordt tot toe zicht. In de tweede plaats zal moeten zorg gedragen, dat geen onderzoek aan den lijve geschiedt, buiten .voorkennis en da goedkeuring van de ouders. Is in het belang der andere kinderen een dergelijk onderzoek gewenscht, dan kan een attest van den huisarts worden verlangd. Ook ten deze moet de verantwoordelijkheid der ouders worden geëerbiedigd. En tenslotte dient ook bij het instellen van een hygiënisch schooltoezicht van Overheidswege aan de bijzondere scholen de gelegenheid te worden geboden daaï van gebruik te maken. Spr. wil niet verdedigen de noodzake lijkheid of zelfs de gewenschtheid, dat elke bijzondere school toetreedt tot een gemeentelijken sclioolartsendienst. Anderzijds eischt het beginsel, „de school aan de ouders", dat- aan de school besturen vrijheid wordt gelaten om te beslissen of de school, het personeel en de leerlingen aan het toezicht van een schoolarts zullen worden onderworpen. Zoo zal dan, naar spr. méening, de A.-R. houding "tegenover het schoolart sen-instituut moeten zijngereserveerd, doch niet onvoorwaardelijk afwijzend. Gereserveerd, wanneer wij zien, of de invloeden, die achter dit instituut schuilen vijandig tegenover onze levensovertuiging staan. Doch niet onvoorwaardelijk afwij zend, omdat, de middelen, welke God geeft om leven en gezondheid der kinderen te redden niet mogen veronachtzaamd en omdat juist door het stellen vgin voor waarden kunnen worden voorkomen, de aanslagen, die via den schoolartsendienst op het gezin als grondslag van staat en maatschappij zouden kunnen worden ge richt. Dit referaat werd door een breed e> be spreking gevolgd, waaraan een elftal afge vaardigden deelnam. Nadat Mr Noteboom den verschillende sprekers beantwoord had en de voorzitter hem dank'had ge bracht voor zijn zeer leerzaam referaat, werd de morgenvergadering gesloten. In de middagvergadering, die druk be zocht was, trad als spreker op de heer J. Schouten van Rotterdam. DE AARDBEVING TE SMYRNA. Een vierde deel der stad verwoest. Omtrent de aardbeving te Smyrna wordt uit Berlijn nog het volgende gemeld: Ongeveer een vierde gedeelte van Smyrna schijnt bij de aardbeving van Za terdag te zijn verwoest. Te Smyrna zelf kwamen 55 personen om het leven, terwijl een paar honderd zwaar weTdan gewond. In de omstreken der stad is het aantal slachtoffers nog veel grooter, in alle fa brieken moest de arbeid worden neerge legd, daar de inrichtingen zwaar werden beschadigd, vele schoorsteenen der fabrie ken zijn omgevallen. Die eerste schok werd om half drie '9 ochtends waargenomen, een half uur la ter volgde de tweede, terwijl de derde schok om zes uur 's avonds gevoeld werd. De eerste zou niet minder dan een mi nuut hebben geduurd, de bevolking vlucht te uit de huizen, een hav'enmuur ta Smyrna is gebarsten, een klokketoren is ingestort. Alle ziekenhuizen liggen vol gewonden. Het ergste heeft het dorp Tor- bali op ongeveer 50 K.M. afstand van Smyrna te lijlden gehad, daar zijn bijna; 200 huizen ingestort, in een ander dorp nabij Smyrna zijn 50 dooden te betreuren, Hen ander bericht meldt, dat in twaalf uur tijiris twintig schokken gevoeld zjjn, gelukkig geen een zéér ernstig. De hesle streek, waardoor de spoorweg ligt, 'is ernstig getroffen. Volgens de laatste ra ming zijn er 40 dooden, 00 zwaar- en vele .lichtgewonden. In Smyrna zelf zijn 40 gebouwen ingestort en meer dan vier honderd beschadigd. In Toerbale en Teper kuy is nauwelijks een huis staande ge bleven. De aardbeving, welke Smyrna geteisterd heeft, is oioik gevoeld op Samos, Naxos en Cerigo. f 1 Noodweer en overstroomingen te Venetië. In een zwaran storm sloeg, naar de bladen berichten, bij' Venetië een zeil- bark om. De inzittenden verdronken. De lagergelegen stadsgedeelten zijn ooaderge- loopen. Door de hooge zeeën en den storm wordt het motorverkeer in de kar nalen ook zeer bemoeilijkt. Een staking te Berlijn. Te Berlijn hebben de transportarbeiders het werk neergelegd. Bijl een langen duur van deze staking zou de voedselvoor ziening van de hoofdstad in gevaar ko men. De staking is vrijwel algemeen. In rond duizend bedrijven staken ruim 30.000 man. Naar Amerika. De Duitsche vliegers die een Oceaan- vlucht met de j,Bremen'" willen onder nemen en nabiji Dublin op een gunstige weersgesteldheid hebben gewacht, hebben thans besloten vandaag te starten. Korte berichten. De Hongaarsche regeering heeft het aanbod van Roemenië .aanvaard om een gemengde commissie te benoemen om het jongste grensincident te regelen. Volgens een officieele mededeeling zijn in de Vereenigde Staten gedurende het jaar 1927 164 vliegers verongelukt. Uit Miami wordt gemeld, dat de 47-j'arige Motiie Moore uit New-York onaf gebroken gedurende 32 uur gezwommen heeft. Hiermede heeft zij; een nieuw re- kord op haar naam gevestigd. In de Krim heeft een orkaan ge woed. Er werden tal van huizen ver nield en aan korenakkers en tuinen werd aanzienlijke schade toegebracht. Do Rijkspresident Hindenburg is tot na Paschen voor eenige dagen met ver lof gegaan. Hij zal deze dagen in Hannoi- ver doorbrengen. Gisterochtend werd te Salamanca, op het plein voor de kerk 'San Isidoro, onder het luiden der kerkklokken een processie saamgesteld. Plotseling schoot een der klokken uit zijn hangers en viel boven uit den toren op een groep jonge meisjes die aan de processie zouden deel nemen. Drie meisjes werden op slag ge dooid. Twintig anderen zijn min of meer ernstig gewond. Voor de derde maal binnen een maand is er te Singapore een rubber fabriek afgebrand. De schade beliep nu een kwart millioen Straitsche dollars. Christelijk-Hisiorische Unie. Het hoofdbestuur der Unie vergaderde te Amsterdam, 1.1. Vrijdag des avonds en 1,1. Zaterdag des voor middags. De Vrijdagavond was, naar de „Ned." meldt, geheel gewijd aan de voortzetting van de bespreking van den po- litieken toestand, welke bespre king in de vergadering van 2 Januari was aangevangen, maar niet ten einde ge bracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1