No. 156 Zaterdag 31 Maart 1928 42e Jaargang Hendrikse Co's Bank J. Geense, Opticien EERSTE BLAD. Alle Bank-, Effecten» en Assurantiezaken L. Duvekot Sz.9 TABAK - SIGAREN - SIMETTEH Buitenland. „BERTELS' KUNSTKORREL" Binnsnland. r™ puAJur Langevorststr» 49s Goes. VRoderne -opoeK- Let op het juiste adres* Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. Beestenmarkt 8 - GOES - Telefoon 249 (2 lijnen)- Spaarbank 4 pCt. rentevergoeding. Groote Markt 19 - Goes Naast Hotel „De Korenbeurs" DE Het adres voor een fijne BRIL met ZUIVER GESLEPEN glazen volgens advies van H.H. OOGARTSEN is VASELINE- Chesebrough Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.J5 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting indië. De heer Dr A. A. L'. Rutgers, tot voor kort directeur van den Landbouw te Bui tenzorg, heeft zich in een onderhoud met een vertegenwoordiger van „Het Hdbld." in optimistischen zin over „onze Oost" uitgelaten. De topsterfte in de koffie van Palem- bang en Benkoelen werd wel ernstig ge acht, maar toch niet verontrustend. De klapperziekte op de Sangi-eilanden, hoezeer ook van beteekenis, had toch niet de ernstige gevolgen, die gevreesd weTd. Met blijdschap kan bovendien geconsta teerd, dat op de begrootimg voor 1929 telden voor een proefstation voor de lappercultuur werden uitgetrokken. Na vervolgens te hebben gewezen 'op de organisatie van het Boschwezen, de goede vooruitzichten voor de batik-nijver heid, de openlegging van nieuwe gebieden in de buitenbezittingen, waardoor ruime perspectieven worden geopend, en 'den gezonden toestand van de palmolie-cul tuur, kwam Dt Rutgers tot deze con clusie: „Overal in Indië heerscht groote voor spoed; de groot-cultures bloeien, aller- wege is uitbreiding merkbaar: het gaat den inlander goed". Een verblijdende uitspraak. In de eerste plaats voor Ned.-Indië. Maar dan ook voor ons land, welks bloei en welvaart met die van Indië ten nauwste verbonden zijn. De Communistische actie. Over de Communistische beweging in Indië, niet te verwarren met de nationa listische actie, scheen de heer Rutgers zich niet al te bezorgd te maken, hoewel hij, naar hij verklaarde, in Nov. 1926, als no. "2 stond op de lijst van de Com munistische samenzweerders. „Er is, zoo merkte Dr R. op, eenig Communistisch gestook, en daarnaast hebben we de nationalistische beweging, natuurlijk met het uiteindelijk doel: de onafhankelijk van Ned,-Indië. Maar de verstandige nationalisten be seffen heel goed, dat van dat laatste in nog heel lang geen sprake kan zijn. En wjj kunnen het den inlander toch waar lik niet euvel duiden, dat hjj nationalist is! Het Communistisch gewroet zullen wij ongetwijfeld meester worden, maar met de nationalistische beweging dienen wij re kening te houden. De leiders daarvan acht ik wel, al dus de heer Rutgers de lieden, die op 'den duur de menschen achter zich zullen krijgen." In dit verband werd ook nog met vol doening gewezen op den economischen toestand, die weinig te wenschen over laat en wel de beste veiligheidsklep is voor eventueele overspanning van het Communisme. Het doet goed dergelijke verklaringen uit den mond van een zoo gezaghebbend man te hooren. Van veel belang zal hierbij natuurlijk zip de houding door het Hollandsche ele ment in Indië. Als er is een grnstig streven naar op voeding tot zelfstandigheid, dan zal dat mplaats van den band losser te ma ken, deze versterken. Jammer genoeg wordt dit volstrekt niet Hdtyd mgezien. Naar ons meermalen uit gesprekken met oud-Indisch gasten ook van Chris- tehjken huize bleek zit nog maar al teveel de gedachte voor, een gedachte die vaak ook in daden wordt omgezet, dat de Hollanders daar zrjn om te heer b c h e n en de inlanders om te dienen. Met het noodzakelijk gevolg, dat iedere actie om den „onderdrukker" te verjagen een maar al te vruchtbare voedingsbodem vindt. ai—■■nan Suriname. Wie kennis neemt van het mooie boekje van den heer G. J. Staal „Nederlandsch Guyana, een kort begrip van Suriname" moet wel onder den indruk komen van de geweldige taak, die den nieuwen Gou verneur, Dr A. A. L. Rutgers, .wacht. Er is moed noodig, neen, méér dan moed, er is geloof noodig, voor een man, die in Indië een schitterende po sitie bekleedde en in die functie de alge- meene waardeering en hoogachting ge- Lnoot, om zjjn lot on leven aan een schjjn- |baar 'hopelooze zaak to verbinden. I Alle pogingen, tot dusver gedaan ora ISuriname vooruit te brengen, zjja hope- lloos mislukt. De exploitatie van het Lawagebied heeft niet aan de verwachtingen beantwoord en is op Teleurstelling uitgeloopen. De teelt van de pisangs, waarvan zoo ■groote verwachtingen gekoesterd werden, is finaal mislukt. De economische en financiëele, toestand laat schier alles te wenschen over. Een lichtpunt is alleen, dat de belang stelling voor Suriname den laatsten tijd belangrijk ïs toegenomen. Dat blijkt uit de bemoeiingen van hel Suriname-studiesyndicaat, dat bedoelde de Nederlandsche kennis en energie en het Nederlandsch kapitaal dienstbaar te ma ken aan de ontwikkeling van Suriname en het blijkt mede uit het optreden van den Ondememersraad voor Suriname. Maar dat neemt toch niet weg, dat de toestand van deze Kolonie ver van gun stig is en de toekomst weinig belovend Destemeer echter dient het gewaardeerd dat Dr Rutgers bereid werd gevonden, de mooie positie die hij als Directeur van den Landbouw in Indië had los te laten, om zijn kennis en werkkracht en geest drift dienstbaar te stellen voor Suriname. Indien iemand, dan is hij de man, die Suriname zal kunnen helpen. Hij is een man, schreef het Hdbld, be zield door de Indische liefde voor den arbeid en door geestdrift. Tevens een bewindsman, die, arbeidend, zal blijven hopen. En wij mogen er aan toevoegen, een man, die arbeidend en hopend, kracht zal vinden in het geloof, dat hij ook op dezen moeilijken post zijn God heeft te dienen. Moge God den nieuwen gouverneur van Suriname tot rijken zegen stellen. Zoebkoff. Nadat de politie te Aken inlichtingen had ontvangen, dat Alexander Zoebkoff, de .zwager van den ex-keizer, zich .te Aken ophield, is Zoebkoff op het hoofd bureau van politie ontboden, waar hem het bevel van den regeeringspresident van Keulen, dat hij over de grens moet wor den gezet, overhandigd werd. Tot nu toe had men dit aan Zoebkoff niet kunnen overhandigen, daar men niet wist, waar hij zich ophield. Zoebkoff is aangezegd, dat hij' het Duit- sche rijksgebied bmnen 24 uur moet ver laten. Hij is naar België teruggekeerd. Men acht het niet onmogelijk, dat, indien ook België ihem niet wenscht toe te laten, hij' zich naar Nederland zal trachten te begeven. Besmet drinkwater in Hongarije. Van bevoegde Hongaarsche zijde wordt medegedeeld, dat de telegrafische berich ten, volgens welke door geïnfecteerd wa ter te Boedapest duizenden ziektegevallen zouden zijn voorgekomen, onjuist zijn. In drie, in de omgeving van Boedapest liggende gemeenten, Kispest, Csepel en Pesterzsébet is besmetting der waterlei ding voorgekomen, ^tengevolge waarvan ziektegevallen van lichten aard zijn ont staan. De waterleiding wordt hersteld. Amerika en de Europeeshe mogendheden. Naar de officieuse „Petit Parisien" met betrekking tot het Fransche antwoord op de nota van den staatssecre-' taris Kellog, van 27 Februari meedeelt, is dit .persoonlijk gedaan en werden er verdere stappen gedaan op' den weg van het voorgestelde verdrag. Briand verlang de dat de 6 groote mogenidheden dloor Kellog genoemd, het verzoek zouden ont vangen haar meening hierover te kennen te geven. De Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken is van ineening dat alle Europeesche staten die in een e.v. oorlog gemoeid kunnen worden, in ,de gelegen heid' gesteld moeten worden hun meening hierover te doen kennen en tot het ver drag toe te treden. Kellog is daarentegen er 'voor dat slechts Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Japan en Duitschland' ïn aanmerking ko men, alvorens het verdrag ook yoor de andere staten opengesteld wordt. Hst fascisme tegen de R.-K. kerk. Mussolini heeft een decreet uitgevaar digd, waarbij het monopolie van het lichamelijk, moreel, geestelijk en beroeps onderwijs aan het fascistisch instituut der Ballilas wordt toevertrouwd. Alleen de vorming van organisaties, welke van het instituut der Ballilas af hankelijk 'zijn, is geoorloofd. De andere •organisaties, dus ook de R.K., moeten ontbonden worden, en wel binnen 30 dagen. Met groote spanning ziet men thans tegemoet welk standpunt het Vaticaan tegenover deze wet zal aannemen. Een nieuwe aardbeving in Noord-Italië. De „Telegrafen Union" meldt uit Rome Door het meteorologisch observatorium te Udine is gisterenmiddag wederom een lichte 'aardschok waargenomen. Volgens de jongste berichten heeft de aardbeving te Friaiul 11 dooden en 14 gewonden geëischt. Het juiste aantal slachtoffers kan nog niet worden vastgesteld. Treinbotsing. Te Hamburg liep een trein, welke een station binnenreed, op een anderen trein. Vier personen werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Eenige andere personen werden licht gekwetst. Het sein stond op veilig, aoodat den machinist van den binnenkomenden trein geen schuld treft. Men heeft een onder zoek ingesteld. Overstroomingen. In boven-Italië zijn verschillende rivie ren buiten haar oevers getreden en heb ben overstroomingen veroorzaakt. Tenge volge van de overstroomingen zijn in 3 gemeenten reeds 500 huisgezinnen dak loos geworden. Een kinderpistooltje in het Engelsche Lagerhuis. Het lid der arbeiderspartij Hayes, een oud-politieman, heeft dezer dagen in het Lagerhuis een initiatiefvoorstel ingediend om de wet op de vuurwapens van 1920 te wijzigen ten aanzien van de definitie wat onder vuurwapens moet worden ver staan. Sedert 1920, zoo betoogde hij, is .er een speelgoedpistool of -revolver in den handel gebracht dat met heel weinig moeite in een doodelijk wapen kan ver anderd worden. Toen de voorsteller ter staving van zijn betoog een kinder pistooltje voor den dag haalde, maakte de Speaker er hem opmerkzaam op, dat een oud voorschrift, verbiedt in het Lagerhuis wapens van welken aard ook te ver tonnen. Hayes betoogde, dat het geen wapen was in den zin der wet en voegde er ad rem aan toe, dat de ongerustheid van den Speaker bij' het zien van het wapen voldoende rechtvaardiging was om het Huis te vragen het voorstel aan te nemen. Korte berichten. De Roemeensche senaat heeft Dins dag de wei op de invoering van den 8-urigen werkdag aangenomen. De wet is denzelfden dag van kracht geworden. Te Garsten bij Augsburg beeft een 15-jarige dienstbode, die een standje bad gekregen, uit woede rattenkruid in de soep gedaan. Vijf menschen zijn door het eten van deze soep zwaar ziek ge worden. In de onderhandelingen .over de arbeidsvoorwaarden bij de posterijen in Duitschland is overeenstemming bereikt. Volledig pluimveevoeder». (Wettig gedeponeerd) Alles vereend in één korrel,niets bijvoeren! Alle foutief voederen wordt hierdoor opge heven gezonder .sterker en mooier dieren. yy Alom verkrijgbaar», Proef 50 Kilo a fo-poshJ, N.V. Beriels' Olfcfabriekoï AfcLKunStkcrreli' jytf.jjpi AmsbrVam.- Vraagt brochure, V' De loonen worden met gemiddeld 10 pet. verhoogd; de werktijden zijn over het geheel onveranderd gebleven. De overeen komst geldt tot het einde des jaars. Uit Milo, in den staat Maine, wordt gemeld, dat daar drie zware aardschok ken zijn gevoeld, benevens vier minder hevige schokken. De toren op den berg Kalmit in de Beiersche Palts, die als observatorium werd gébruikt, is tengevolge van aard schokken ingestort. Men heeft de instru menten n,og bijtijds kunnen bergen. De Duitsche Rijksdag heeft het am nestie-ontwerp op het regeeringsvoorstel tot verhooging der spoorwegtarieven ver worpen. Binnenland. Het conflict in die steenindustrie uit den weg geruimd. Wijziging verwacht van het, Kon. Besluit voor de Kweekscholen. Een geval van Gascorruptie te Hulst voor de Middelburgsche Rechtbank. De Tweede Kamer op recès tot 8 Mei. De veilingsvereeniging Wal. heren gaat een eigen gebouw stichten. Buitenland. Zoebkoff weer naar België. Misschien komt hijl naar Nederland. Het fascisme en de R.K. kerk. Een nieuwe aardbeving in Italië. Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft gisterochtend, in aansluiting aan de lessen in het volken recht, haar verstrekt door prof. jhr. dr W. J. M. van Eysinga, een bezoek gebracht aan het Vredespaleis. Prof. Van Eysinga was daarbij tegenwoordig. De Prinses werd rondgeleid door dr Ter Meulen, bibliothecaris van bet Vredespa leis, die de Prinses inlichtingen verstrekte. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de groote bibliotheek, waarna een rondgang door het gebouw werd ondernomen. INKOMSTENBELASTING. Provinciale opcenten. Nu met 1 Mei a.s. de rijksinkomstenbe lasting in hoofdsom zal worden verlaagd- met één vierde, beeft men zich weieens af gevraagd of de provinciën niet zouden overgaan tot een verhooging van het aan tal opcenten, dat zij op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting heffen. Ten aanzien van het grootste aantal der provinciën is zekerheid verkregen, dat het aantal opcenten te heffen voor het belas tingjaar 1928/'29 niet booger zal zijn dan OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE. ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Da J. H. VAN GRAFHORST, 'ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. Mtddelburgsch9.tr,Pl7, Schevenlngan, dat geheven voor bet belastingjaar 1927 1928. Respectievelijk zullen de aantallen zijn als volgt: Zeeland 20, Friesland 16, Lim burg 13, Overijsel 12, Groningen 10, Noord Brabant 6, Noord-Holland 5, Utrecht 3. Ten opzichte van Zuid-Holland, Gelder land en Drente bestaat nog geen zeker heid. Voor het belastingjaar 1927/'28 hie ven deze provincies resp. 1, 7 en 20 op centen. Perskruisgesprek 's-GravenhageWelte vreden. Aneta seinde gisteren uit Batavia: Ten behoeve van het morgen plaats vin dende perskruisgesprek tusschen de Ane- ta-kantoren te Weltevreden en 's-Graven hage was van den vroegen morgen af de Indische Telegraafdienst onder leiding van den districtschef zeer druk bezig met het aanleggen van speciale lijnen door de gebeele stad ter verbinding van het Aneta- gebouw met het Telegraafkantoor en den telefoonzender van Bandoeng. Vanavond werd een proefgesprek ge houden tusschen Aneta-Batavia en Aneta- Den Haag, dat dezerzijds onder persoon lijke leiding stond van den heer De Haas van den Indischen Radio-dienst en dat schitterend geslaagd is. In het Aneta-ge'bouw is het gewisselde woord in twee aparte kamers hoorbaar; in de eerste werd gesproken en per koptele foon geluisterd en in bet nevenvertrek zijn loudspeakers opgesteld ten behoeve van de daar verzamelde toehoorders. Bij bet gesprek van morgen zullen nog aanwezig zijn ir. J. G. A. Keukenmeester, hoofd van het bedrijf der Telegrafie en Te lefonie; ir. G. G. Holzappel, hoofdingeni eur, tijdelijk wnd. afdeelingshoofd van het bedrijf der Telegrafie en Telefonie; A. van Dooren, inspecteur onderhoofd van de af- deeling verkeer der Telegrafie; ir. A. J. H. van Leeuwen, electroteehnisch ingenieur der 1ste klasse bij den technischen dienst der Telegrafie en Telefonie, en ir. G. F. van Dissel, idem. Een Aneta-bericht uit Den Haag meldt nog: In het Haagsche Aneta kantoor, dat door de goede zorgen van den Rijkstele graafdienst en de gemeentetelefoon met speciale lijnen verbonden is met den zen der van Kootwijk en het ontvangstation Meijendell, is vanmiddag gedurende twee uren een schitterend geslaagd proefge sprek met Aneta-Batavia gehouden, waar bij belangrijke gegevens werden gewisseld en het geheele programma voor de demon stratie van morgen werd vastgesteld. BIJ KLEINE, KINDEREN Is bijzondere zorgzaamheid noodig ter voor koming van vervelling en ontstekingen. Het beste middel daartoe is Vaseline- Chesebrough. Bestrijkt Baby's teere deelen vóór net bad ruim, en na hat bad licht met Vaseline-Chesebrough, en Uw kind zal zich \yser spoedig wel bevinden. Let er vooral op, dat gij het zuivere natuurproduct (Spreek uit; Tschiesbro) gebruikt. Het Is 't eenige, dat vri) van zuren, zonder reuk of smaak is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1