No. 155 Vrijdag 30 Maart 1928 42e Jaargaog Hofberg Orgeïs A. S. J. DEKKER - GOES. EERSTE BLAD, Buitenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vrijstelling van den Vaccineplichi voor gemoedsbezwaarden. Belangrijkste Nieuws. Voor Zeeland; 1 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.35 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, eike regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting Uit bet kwade .is gisteren het goede voortgekomen. Terwijl het scheen dat de schroef van den vaccinedwang nog een paar slagen zou worden aangedraaio, is er een aan merkelijke verruiming gekomen. Men kent uit wat wij gisteren schreven den stand der kwestie. Minister Slotexnaker de Bruine had in dertijd zoowel de amendementen-Bijleveld (vrijstelling voor degenen die gemoeds bezwaren hehben) als het amendement, de Vries-Bruins (vrijstelling op grond van gevaar voor de gezondheid alleen op attest van een inspecteur van de Volksgezond heid) onaannemelijk verklaard, en nadat het laatste amendement was aangenomen, de behandeling van do wet geschorst. Thans echter werd het aldus gewijzigde ontwerp opnieuw aan de orde gesteld. Dit was in hooge male onbillijk. Dat gevoelde ieder. De Minister had zóó niet mogen han delen. Geen wonder dan ook, dat de A.-R. frac tie zich ontstemd toonde en dat een voor-* stel werd gedaan om het amendement-do Vries-Bruins uit het ontwerp te verwijde ren. En wenschte de Kamer dat niet, dan wilde zij in elk geval een nieuwe beslis sing over de vroeger onaannemelijk ver klaarde amendementen-Biileveld, uit te lokken. Minister Slotemaker de Bruine kon zich, nu hij de door Mevr. de Vries voorge stelde wijziging eenmaal had aanvaard, daartegen op grond van het karakter van het Kabinet, niet meer verzetten. En zoo is het geschied, dat wat schier niemand had durven verwachten, de op 1 April 1927 met 62 tegen 12 st. verworpen amendementen, thans met een flinke meerderheid werden aangenomen. Een verrassende uitkomst. Terwijl het 'kwaad ten volle besloten scheen en de vaccineplicht eenmaal weer in werking gesteld, nog zwaarder zou drukken dan voorheen, kwam er een on verwachte en ongedachte verruiming. Wat ten kwade gedacht was, werd ten goede gekeerd. Aan de Antirevolutionaire fractie mag een woord van hulde niet worden onthou den. Nu een voorstel om den vaccineplicht finaal te schrappen niet do minste kans zou hehben een voorstel dat trouwens in het kader van dit ontwerp niet paste was het een zeer verstandige tactiek om te streven naar het bereikbare. En dat wat bereikt werd niet gering mag worden geacht, kan blijken uit wat wij hieronder laten volgen. Wat bereikt .werd. Om te laten uitkomen wat ten opzichte van de verzachting van den vaccinedwang bereikt werd, laten wijl het voornaamste uit de aangenomen amendementen hier volgen. Bepaald is dat in afwijking van het omtrent den vaccineplicht bepaalde, een O n der wijz er (es) of leerling in een school mede toegelaten wordt, indien wordt over gelegd een bewijs van bezwaar tegen de inenting door den burgemeester der woonplaats afgegeven. ^et v|wzGek om een bewijs van vrij- steLmg op grond van gewetensbezwaar, moei inhouden de verklaring, dat de ver zoeker op grond zijner godsdienstige overtuiging de inenting tegen de pokken niet geoorloofd acht. De burgemeester roept den verzoeker op om op een bepaalden dag, niet la ter dan dertig dagen nadat hem het ver zoek heelt bereikt, voor hem te verschij nen, teneinde de waarheid zijner verkla ring onder eede te bevestigen. "liie? 6 is afgelegd, £eeft...fe burgemeester on ver w 1 d oen hew ij s van be zwaar af. Volledige vrijstelling dus van hen die gemoedsbezwaren hebben. Wat de bladen er van zeggen. De vrijzinnige pers is over de geval len beslissing slecht te spreken. Merkwaardigerwijze keert zij' zich niet in ae eerste plaats tegen de Antirevolu tionaire fractie wier optreden tot op ze kere hoogte gebillijkt wordt, maar meer tegen den Minister en tegen do linkerzijde die zich in geen enkel opzicht tot te gemoetkoming bereid verklaarde. Enkele uitspraken laten wij hier volgen. Het Handelsblad laat zich als volgt uit: „Daar zitten we nu, wij voorstanders van de inenting, met onze gebakken pe ren I De halsstarrige weigering van links, om mede te werken tot het aannemen van het nieuwe amendement-Bijleveld (schrapping van het in de wet opgenomen amendement-De VriesBruins) heeft ons nu iets veel ergers bezorgd: het herleven en aannemen van de heele artikelen reeks uit het oude amendement-Bijle veld dat destijds door den Minister on aannemelijk was verklaard en door de Kamer was verworpen. Dit is veel erger want het schrappen van het amendement- De V.B. zou alleen hebben beteekend, dat geen van de twee onderzoekenden door den inspecteur behoefde te worden benoemd terwijl nu die benoeming voor een van de twee is gehandhaafd maar daartegenover een reeks bepalingen in het ontwerp zijn opgenomen die de „ge wetensbezwaren" betreffen en een ern stige verzwakking van den vaecineplieht meebrengen. Een mooi resultaat van Prin- zipienreiterei. 1" En verder: „En daar zitten we nu dus met onze gebakken peren, d.w.z. met oen wetsont werp, dat voor de voorstanders der vac cine veel slechter is dan bet zou geweest zijn als eenvoudig het amendement-de V.-B. er uit ware gehaald. De Anti revolutionairen en hun geestverwanten in deze hebben, in plaats van de kleine nederlaag waarmee ze werden bedreigd, een belangrijke overwinning behaald. In laatste instantie is dat veroorzaakt door de halstarrigheid van links. Maar in eerste instantie door den ongelukkigen en zonderlingen inval van den Minister van Arbeid om dit ontwerp uit zijn slaap te wekkenomdat er een schorsingswetje was aangenomen dat, volgens de nadrukkelijke en herhaalde verklaring die de Regeering daarbij heeft, afgelegd, geen beginsel raakte en tóch, volgens de voorstelling die de Minister er nu van gaf, allo prineipieele hekken heeft omvergeworpen." Be „N. R. Crt.' geeft een levendige beschrijving van wat er gebeurde. Aan vankelijk was er bij links geen reden voot bezorgdheid. „Dioch eensklaps zagen da vrijzinnigen en socialisten tot hun smartelijke verba zing, dat, de operettejoligheid verdween, was er voortdurend hilariteit op de room- sche banken geweest cuder de stemming 'Over de herleefde editie van het op 1 April 1927 met 62 tegen 12 stemmen ver worpen arrtendement-Bijileveld, over het zooveelste voorstel dus tot vrijstelling van inentingsdWang in geval van gewetensbe zwaren, toen de laatste naalm was afge roepen, werd men weder ernstig. Eu toen besefte men links pas goed, dat de anti revolutionairen in een paar minuten tijcïs een bepaling in de wet öp de besmettelijke ziekten hadden weten binnen te loodsen, waarvoor zij vóór dezen jaren lang zonder succes gestreden hebben." „Wijl meenen te weten, zoo vervolgt het blad, 'dat men links dezen afloop niet verwacht heeft, dat men overrompeld is door de katholieken. Dat alle room schei af gevaardigden als één man de zijde van mr Bijilevelid „zouden kiezen, werd niet ver wacht. Intussohen komt het ons voor, dat, men .links toch boter had gedaan, als men van die zijde een zakelijke go idacht'enwisseling had uitgelokt over het amendement, dat volgens minister Slote maker de Bruine nu immers louter zake lijk beschouwd moest worden en dat het vorige jaar uit dat oogpunt slechts door enkelen is bekeken, aangezien het ,al wa gons strijd met de regeeringsverklaring van Maart 19,26 ten desode ge^pemd scheen". Het „Vaderland' zegt a.m.: „Eenmaal op den verkeerden weg 'is Öe Tweede Kalmer met die vaccinatie regeling verder afgegleden. Aan de eerste fout het in behande ling nemen van het amendement-Bijlleveld olm het .gisteren besproken .amendement van mevr de VriesBruins weer uit de wet te lichten heeft men een twee de toegevoegd door zonder eenig verzet tqe te laten, dat mr Rijileveld, ©en twee den aanval .ondernam om een .genomen besluit der Kamer ongedaan te maken. Ook nu .weor nami de Voorzitter een passieve houding aan en de Kamer scheen overrompeld. D© anti-revolutionairen had den wederom tot het laatste oogenblik gewacht met de indiening van hun onver wachte amendement en de tweede maal is de overrompeling gelukt doordat de ge- heele Rechterzijde (op dr Lovizik na), één ljjn trok. „Geen van d!e reohtsche afgevaardigden. vroeg het woord over de „nieuwe" amen dementen. Van Links hoorden wij. roe pen: stemmenl Vond' men het daar geen bespreking waard'? Neen, veeleer galoovon wij, dat men daar deze weder-indiening! zóó weinig ernstig vond, dat men geen oogenblik dacht aan de mogelijkheid, dat idieze amendementen er bij verrassing zoiu- den worden doorgesleept. Men was ter Linkerzijde op dit moment goed van ver trouwen, te weinig ergdenkend en even later waren de amendementen-Bijleveld aangenomen. Alleen dr Lovink deed pan dezen .overval niet mee." „Er is, zoo heet het aa,n het slot, dlus weer wat van de vaccinatie afge knabbeld. De tegenstanders kunnen jui chen." Inderdaad' I Vechtpartij in den Duitschen Rijksdag. Aan den vooravond van <Ie ontbinding van den Rijksdag kwam het gisteren tus- schen communisten en sociaal-democraten tot een woeste vechtpartij. Er ontbrandde een minutenlang aan houdend woordgovecht tusschen commu nisten en sociaal-democraten. Hierbij wonden beide partijen zich zóó op, dat een communist een sociaal-demo craat een klap in bet gezicht gaf. Het volgende oogenblik zag men slechts een kluwen communisten en sociaal-democra ten, die minuten lang op elkaar los ran selden. Daarbij werd een afgevaardigd© onder den voet geloopen en de communis tische afgevaardigde Bertz kreeg een bloe dende wond aan het hoofd. Hij werd de zaal uitgedragen. Drie Fransche Oceaanviiegers. De vlieger Detroyat is met zijn vlieg tuig op le Bourget bij Parijs aangekomen, met het doei zoo spoedig mogelijk van Parijs naar New York te vliegen, Hij zou van een soort heuvel willen starten om met zijn zware machine gemakkelijker te kunnen stijgen. De chef van het vlieg veld onderzoekt de#e mogelijkheid. Eveneens is op le Bourget verschenen de vlieger Paillard, die ook wil trachten den grooten sprong over den Oceaan te wagen. Hij zal vergezeld worden door een zekeren Conderet. Het toestel is uitge rust met een motor van 600 P.Kr. Voorts is gister op het vliegveld te Orly het toestel van den ingenieur Cou- zinet gearriveerd, die met zijn toestel: „regenboog" in gezelschap van Drouhin (den vroe,geren piloot van den Amerikaan- schen milliorair Levine), als derde wi! pogen te New-York te landen. Het toestel zit ingepakt, zoodat men zich nog geen denkbeeld van de afmetingen van dezen vogel vormen kan. Doch deze moeten reusachtig zijn, want iedere vleugel heeft een lengte van 30 M. Binnen twee weken zal Couzinet met zjjn proefvluchten be ginnen. Vrouwenkiesrecht in Engeland. Minister Hicks heeft gisteren in het Engelscho Lagerhuis do tweede lezing van de nieuwe kieswet ingeleid, die gelijk stemrecht verleent aan vrouwen zoowel als aan mannen. Vrouwen, die 21. jaar oud zijn, zullen stemrecht krijgen, als ze gedurende 3 maanden gewoond of gewerkt hebben in gebouwen, die niet minder dan 3 pond sterling huur jaarlijks opleveren. Indien de man 2 stemmen door den aard van zijn zaken krijgt, krijgt de vrouw die ook en eveneens omgekeerd. Het Lagerhuis heeft met 387 stemmen tegen 10 het ontwerp aangenomen. De politieke crisis in Polen. Gisteren is een ontspanning ingetreden in den binneniandsehen politieken toe stand van Polen. In den Landdag namen de afgevaardig den. van de regeeringspartijen weder aan den parlementairen arbeid deel. Marek, voorzitter van de socialistische fractie, zette daarop het standpunt van zijn partij tegenover de regeering uiteen. Als spreker de houding der regeering tijdens de jongste vergadering hekelt, ont staat een dergelijk rumoer in de zaal, dat de voorzitter dreigt, de zitting te zullen schorsen, waaro pd.e rust geleidelijk wordt hersteld. De ontbinding van den Duitschen Rijksdag. Het is vrijwel zeker, dat de Rijksdag reeds vanavond zal worden ontbonden, nu de spreektijd voor de algemeene be schouwingen by de derde lezing van do begrooting op drie kwartier voor de be handeling der verschillende onderwerpen is beperkt. Indien de behandeling van 't noodprogramma voor vanmiddag wordt geëindigd, zal de Rijksraad in den loop van den middag bijeenkomen om haar goedkeuring te hechten aan de laatste door den Rijksdag genomen besluiten. Vanavond zal daarop de Rijksdag voor de laatste maal vergaderen om kennis te nemen van het decreet van den rijkspre sident, waardoor het Huis wordt ontbon den verklaard. De verkiezingsstrijd kan dan jjje.ginnen. Het wafer te Boedapest besmet. Belga seint uit Boedapest, dat daar het water is besmet. Er zijn 25.009 menschen, ziek. De overheid heeft de bevolking ge- volking gewaarschuwd, geen ongekookt water te drinken. Korte beirïchten. Na een droogte die vijf jaar aan hield, zijn in de Kaapkolonie (Z. Afr.) overvloedige regens gevallen, waardoor het spoorwegverkeer in de war gestuurd en onderbroken werd. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de Amerikaansche senaat een. be drag van 325.000.000 dollar toegestaan voor 'het aanleggen van dijken aan do Mississippi en andere groote rivieren om het gevaar van overstroomingen tegen te gaan. Het Huis van 'Afgevaardigden te Washington heeft een bedrag van 48 mil- lioen dollar toegestaan voor acht krui sers van 10.000 ton en voor twee onder zeeërs. Het ontwerp-Drankwet. De Commissie van Voorbereiding voor het bij de Tweede Kamer aanhangige ont- werp-Drankwet, heeft gisteren een zeer uitvoerig verslag over dat ontwerp aan den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. doen toekomen. De centrale filmkeuring. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is benoemd in de vacature, ontstaan door het overlijden van kapelaan P. Th. van Diest, tot lid van de 'Centrale Commissie voor de keuring van films, bedoeld in artikel 15 der Bioscoopwet, A. Verdijk, burgemeester der gemeente Eindhoven. Tweede Kamer. De commissie van voorbereiding voor de wetsontwerpen tot regeling van het voor bereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs en tot wijziging en aanvulling der hooger onderwijswet heeft tot haar voorzitter gekozen den heer van Wijnbergen en tot haar ondervoorzitter den heer Marchant. Onze post tarieven. Een Amsterdamsche handelsfirma mai kt het „Handelsbl." attent op het vol gende: Hij ontving uit Engeland een aangetee- kend poststuk, gefrankeerd met f 0.72 IV Datzelfde stuk, zelfs nog iets lichter in gewicht geworden door een enveloppe minder, zond hij op dezelfde manier naar Engeland terug en moest daarvoor toen betalen f 2.20 of bijna anderhalve gulden meer. „Is het niet een beetje meer dan erg," schrijft bedoelde handelsman, „dat wij zooveel méér moeten betalen van hier naar Engeland dan omgekeerd? Is dit bevorder lijk voor een intensief handelsverkeer?" Tot commissaris van den Polder Walcheren is bij enkele candiaaatstelling gekozen de heer C. Wielemaker Abr.zn., te Koudekerke Goes. Ook op de Rotterdamsche en Am sterdamsche Paaschveetentoonstelling be haalde de te Breda bekroonde .vaars van dhr Blokpoel weer een 2en prijs. O'ok werrl hem. een le en 2e prijs toegekend met twee prima ossen. Muzikale wandeling. Woens dagavond heeft „Euiphouia" onder vee] belangstelling een muzikale wandeling door de stad gemaakt. Eet doel van den tocht was het beproeven van de nieuwe lumpen* die de faxkels zullen vervan gen. lerseke. Heden is gearriveerd het s.s. Roberta van Groningen tot het innemen van een lading zaai-oesters voor Dene marken. Wemeldinge. Heden js door het ber- aingsvaartuig „Trio" kap. Breen, alhier binnengebracht het klipperschip1 „Ambu lant" schipper E- de Waal, hetwelk ten Binnenland. Vrijstelling van vaccinatie voor gewetens bezwaarden. De nieuwe griffier der Prov. Staten van Zeeland in functie getreden. B. en W. van Middelburg antwoorden op den brief van Ged. Staten over den financiëelen toestand van Middelburg. Vragen van een Kamerlid over den weg in den Caterspolder. De Haagsche rechtbank erkent de 'geldig heid van het Reglement op de Predi- kants-tractementen. Buitenland. Nog meer Oceaan-vliegers. Vechtpartij in den Duitsc'hen Rijksdag. Vrouwenkiesrecht in Engeland. gevolge van den Levi gen wind op de Ooster-Schelde de zeilen verloren had. St. Laurens. Donderdagavond vergader die de Wnningbouwvereen. „Huis en Hof" onder voorzitterschap van den heer p. Vader, die in zijin openingswoord er op wees, dat de vereeniging er goed voior staat. DiO'or den secr., dhr J. W. v. 't Hoff, werd het verslag over het afgeloo pen jaar uitgebracht. Uit het verslag vain den penningmeester, dhr v. Langevelde, bleek, 'd!at over het afgeloopen jaar de ont vangsten hebben bedragen f 1770.14 en de uitgaven f 1612.26. De winst ad' f 157.88 zal op het reservefonds worden bijgeschre ven. De heer S. J. Maas wenschte niet meer in aanmerking te komen voor een herbenoeming als lid1 van het bestuur; in zijn plaats werd' gekozen de heer W- J. Davidse. Tot lid van Men Raad van Commissarissen werd herkozen Dis J. II. v. 'tHoff. I I Nieuw- en St. Joosland. Woensdagavond werd alhier door de Meisjesvereeniging „Dorkas" en door de Jongelings-vereeni- ging „Luctor et Emergo" jaarvergadering gehouden. Het lokaal was goed bezet met belangstellenden. Ds van Garderen had de leiding. Door de meisjes en jongens werden verschillende liederen gezongen, jaarverslagen werden uitigebfacht door secretaris(esse) en penningmeoster(es). Verder werden eenige voordrachten en samenspraken ten beste gegeven. In de pauze werden de aanwezigen getracteerd. Ned. Herv. Kerk- Beroepen te Den Ham, S. Goverts Jr. te Oldebrcek. Ie Mets'awier, M. Rosber gen te Uitgeest. Te Opheusden, G. Alers te Nieuw-Lekkerland. Aangenomen naar Spafcnam, E. ,A. La- zonder te Warns. Naar Charlois, J. C. H. Romijri to Workum. Bedankt voor 'Vlckrum, H. W. M. Hup- kes Jr. te Zwaagwesteinde. Voor Hierden, R. Steenbeek te Wapenveld. Geref. Kerken. Tweetal te Kampen (vac. wijlen J. J. Westerbeek van Eerten) J. G. Veenstra te Scheveningen en P. Deddens te Rijswijk. Aangenomen naar Slikkerveer, G. Mul der, cand. te Groningen. Naar Nieuw-Ven nep, L. E. Smilde te Haastrecht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Bussum, P. de Groot te Rot terdam. Geref. Gsmeenten. Beroepen te Niauw-Beijerland, A. van Dijke te Kalamazoo (Noord-Amerika,). Bedankt voor Aagtekerke, M. Hofman te Krabbendijke. Ds H. Kluin te Angeren, benoemd tot predikant-directeur der Weesinrich ting te Neerb osch, heeft deze benoe ming aangenomen. Hij zal 9 Mei zijn in trede doen. Theol. ca'ndidöiten. Aan de Tbeol. school te Kampen is geslaagd voor het cajnd.-examen de heer W. v. d. Heide te Ferwerd. Te Amsterdam slaagden voor het cand.examen theologie de heeren H. W. Engelkes en J. Beggemans, bei den te Amsterdam (de laatste oum lande). Giften en legaten. Ds A. ,G. H. van Hoogenhuize heeft wederom van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1