No. 154 Donderdag 29 Maart 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. KON-ZEEPFABRIEKEN-DE DUIF Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.35 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. *t* Weer een vacolne-debai De behandeling van hel wetsontwerp houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten heeft gisteren in de Tweede Ka mer aanleiding gegeven tot een scherp debat. Daar was alle aanleiding voor. De Anti-revolutionaire fractie had volle recht om krachtig tegen Minister Slote* maker de Bruine op te treden. De houding van dezen bewindsman kon niet door den beugel. Dit zal duidelijk worden, wanneer wij even de historie in herinnering brengen. Toen op 1 April van het vorige jaar hetzelfde wetsontwerp in behandeling kwam, stelden de heeren Bjjleveld e.g. voor, tegenover hen, die tegen de vacci natie gewetensbezwaren hebben want daarom ging het „een meer tegemoet komende houding aan te nemen. Telkens en telkens waren reeds pogin gen in deze richting gedaan, maar aitjjd tevergeefs. In 1890 was het Minister de Savor* nin Lobman, die poogde aan de ge moedsbezwaren tegemoet te komen, en. in 1903 werd dit voorbeeld door "Minister Kuyper gevolgd. Zonder resultaat even wel. Wat aan Lobman en Kuyper niet ge lukte, werd het vorig jaar door de heeren Bijleveld c.s. opnieuw geprobeerd. Daarbii stuitten zij echter op een krach tig verzet „van Minister Slotemaker de Bruine. Deze kon dat pogen niet steunen, om dat danhet karakter van het intermez zo-kabinet, dat zich immers buiten den partijstrijd wenschle te houden, zou wor den aangetast. Het amendement werd door den Minis ter onvoorwaardelijk afgewezen. Als het werd aangenomen, dan zou het ontwerp worden ingetrokken. De Mi nister zou het dan niet meer in de Eer ste Kamer kunnen verdedigen. Het amendement werd daarop verwor pen. Toen enkele maanden later een voor stel van Mevr. de Vries-Bruins, dat in tegenovergestelde richting ging, aan de orde kwam, plaatste de Minister zich op hetzelfde standpunt. En nadat het amendement was aange nomen, werd dan ook de beraadslaging geschorst. Thans echter is de Minister plotseling van houding veranderd. Na de inwerkingtreding van het schor singswetje is naar de heer Slotemaker de Bruine betoogde, het vraagstuk van „gestalte veranderd" en is het vaccine- vraagstuk voor dit Kabinet geen verboden terrein meer. Tegen de verdere behandeling van het wetsontwerp, nu aangevuld mét de be paling, dat het voor de gemoedsbezwaar den nog veel moeilijker wordt aan den vaccinedwang te ontkomen, werd nu geen bezwaar meer gemaakt, wat tengevolge zal hebben, dat de vaccinatiescfaroef weer een slag wordt aangedraaid. Was vroeger een verklaring van twee doktoren, dat vaccinatie voor een bepaa'd kind ongewenscht is, voldoende, na aan neming van het voorstel van Mevr. de Vries-Bruins zal één van die geneesheeren moeten zijn een inspecteur van de volks gezondheid of een door dezen aan te wjjzen geneesheer. Was er vroeger althans voor zwakke kinderen nog een mogelijkheid om aan 'de vaccinatie te ontkomen, straks zal de keuring van dergelijke kinderen veel stren ger zijn en de kans dat ze als slacht offers van de vaccinatie vallen aanmer kelijk worden vergroot. Als na korter of langer tjjd de vaccine- dwang weer m werking treedt, dan zal vrijstelling zoo moeilijk worden gemaakt als maar eenigszins mogelijk is. En daartoe verklaart Minister Slote maker ae Brume mee te willen werken. Zulk een bepaling zal hij gaarne in de Eerste Kamer verdedigen. Tegemoetkoming aan gemoedsbezwaar den werd wegens het karakter van het Kabinet onaannemelijk verklaard). Maar een poging om vrijlstelling zelfs voor zwakke kinderen zoo goed als on mogelijk te maken en de deur zoo stevig mogelijk te grendelen, wordt gesteund Is het wonder dat met name de heeren, Heemskerk en Bijleveld' tegen, zulk optre den een scherp protest lieten hooren? Hun pogen om de hatelijke bepaling uit hot ontwerp te lichten-zal wel geen succes hebben. Daar zullen de vereerders van het vaccinatie-dogma wel voor zorgen. En de minister uit het intermezzo-ka binet, dat zich immers buiten den par tijstrijd wenschte t e houden, verklaart zich bereid de totstandkoming van zulk een bepaling febevorderen. 't ls wel kras. Be rechterzijde en met naime de A.R partij denk aan de verscherping van den leerplicht is doior dit Kabinet niet verwend. 1 I Maar wat nu gebeurt is toch wel het toppunt! En het is wel hoogst droevig, da<t aan hen die tegen den vaccinedwang be zwaren hebben, deze kaakslag wordt toe gediend door een volgeling van w$len Jhr de Savornin Lobman, die ook op dit gebied steeds zoo fier jjlverde voor de rechten en de vrijheden van ons volk. Herleving van den strijd tegen den gods- dlenet In Rusland. Na twee jaar van lijdzaamheid heeft de communistische partij in Rusland op nieuw haar leden opgedragen tijdens de Paaschdiagen atheïstische betoogingen te jbrgaihiseeben: 's Nachts voor den eersten Paaschdttg zijn altijd de kerken van tien tot één uur gevuld met geloovigen. Na het einde van den dienst gaan de menschen naar huis om zich aan ham, in zwart brood) (gebakken, te goed te doen. Een decreet van het volkscommissariaat van onderwijs bepaalt echter, dat de oom1 munisten op Paasch-Zate-rdag geen ham mogen eten en niet mogen slachten. In do plaats daarvan is allen bioscopen opge dragen, speciale programma's voor te be reiden welke afgedraaid zullen worden' totdat de kerkelijke plechtigheden zijn ge ëindigd, en de socialistisch-oommunisti- sche clubs hebben last gekregen 'atheïsf tische lezingen en schouwspelen en op tochten, welke de geboorte en het leven van Christus belachelijk maken, te orga- niseeren. Alle Russische draadlooze omroopsta tions met jnbegrip van het groote com munistische interntt'ionale station te Mos kou zetten antigodsdienstige programma's in ëlkaar en luidsprekers zullen op do hoeken der straten in de nabijheid der kerken zijn opgesteld teneinde te trachten te voorkomen, dat de menschen de dien sten bijwonen. De Moskousche „Prawda" geeft toe, dat tot dusverre de bolsjewiki volkomen gefaald hebben in hun pogingen om den invloed van de kerk op de massa te vernietigen. Voor den oorlog werkte de .orthodoxe kerk met regeeringssubsidie; persoonlijke bijdragen speelden slechts een kleine rol in net onderhoud van de kerk. Maar tegenwoordig bloeien, volgens de „Prawda", de kerken zonder steun van den staat, daar de Russen ongeveer 400 000.000 roebel per jaar tot steun van den godsdienst bijdragen. De naderende anti-Pascheu-betoogin'gen betoekenen het begin van een nieuwe onderdrukking van de kerk. Arbeiders d'io op Goeden Vrijdag, P&asch-Zaterdag en Paasch-Maandag op hun fabrieken op het appèl ontbreken, zullen zwaar gestraft worden. r- t* - De paua en lief fascisms. De „Osservatore Romano" publiceert eea rede, die de paus Zondag te Rome heeft ^gehouden, waarin h\j zich op scher pe wijze heeft gewend tegen het mono polie van de fascistische jeugdopvoeding niet alleen uit politieke, maar ook uit geestelijke en morcele overwegingen. De Ïaus gispte de wijze, waarop de nationaal- atholieken zich in hun jongste congTes hadden uitgelaten ;over_ de verhouding van kerk en staat. Hij zelde de goede zijde van het regiem dikwijls te hebben erkend maar vervolgde: „W§ weten echter ook, evenals de bisschoppen, die van alle zij den tot ons hun toevlucht nemen, hoeveel betreurenswaardige misstanden er nog steeds bestaan". Mussolini heeft het afdrukken van deze rede in geheel Italië verboden. De ïtali- aansche bladen publiceeren noch de rede zelf, noch eenig commentaar. Korte berichten. Ex-keizerin Zita werd te Madrid met gunstig gevolg van een nieraandoie- ning geopereerd. Haar toestand is uit stekend. Tengevolge van de hevige regens welke de rivieren in Zuid-Servië 'buiten haar oevers deden treden, is die spoorweg BelgradoSaloniki tuisschen Uskub en iGuevgheli verbroken. Naar uit Moskou wordt gemeld, is in verband met de graofte schaairschte aaia levensmiddelen door het personeel van verscheidene bedrijven de eisch aan de regeering gesteld, middelen te zoeken ter bestrijding der huidige crisis. Gisteren zijln bij een militaire oefe ning bij Metz 2 militaire vliegtuigen, die zich op een hoogte van 1005 M. bevon den, met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van een der vliegtuigen wist zich met behulp van zijn valscherm te redden, doch de andere, wiens valscherm niet open ging, is om het leven geko men. Beide vliegtuigen werden geheel ver nield. Militieplieht en werkloosheid. Een binnenkort te .verwachten leger order zal de volgende kennisgeving be vatten: Aangezien nu en dan de klacht wordt vernomen, dat dienstplichtigen ten gevolge van opkomst in werkeljjken dienst hun betrekking hebben verloren en daardoor na hun vertrek met groot-verlof gedu rende korteren of langeren tijd werkloos zijn geweest, heeft de minister van arbeid handel en nijverheid zich bereid verklaard om ter zake met de directeuren der dis- tricts-arbeidsbeuzen in overleg te treden ,en dien ambtenaren te verzoeken, in voor komende gevallen zooveel mogelijk reke- 'ning te houden met de belangen van werkzoekenden, die ten gevolge van de vervulling van den dienstplicht buiten be trekking zgn geraakt of op eenige andere wjjze schade hebben geleden. De belanghebbende dienstplichtigen kunnen van hunne zjjde de bemoeiingen van den Dienst der Arbeidsbemiddeling te hunnen gunste veiigemakkolijken door tgdig voor het eindigen van hun verblijf in werkelijken dienst, zich als werkzoe kenden te doen inschreven bij de arbeids beurs in de gemeente, waar zij na vertrek met groot-verlof hun werkelijke woon plaats zullen hebben. De commandanten van korpsen en zelf- standigo onderdeelen worden uitgenoo- digd, het vorenstaande ter kennis te bren gen van de onder hunne bevelen dienende militairen, door een afschrift van 'deze legerorder te doen aanplakken in woon- en ontspanningslokalen van kazernes. De Burgemeester van Vianen. overleden. Gistermorgen overleed na een korte riekte in den ouderdom van 56 jaar Jhr J. C. T. Heufft. Gedurende 25 jaar was hjj burgemeester; eerst van Dreischor (Zeeland) daarna sedert April 1908 van Vianen. De heer Heufft was de Chr. Hist, be ginselen toegedaan en was in zijn ge meente zeer bemind om zijn ijver voor gemeentezaken en zijn vriendelijkheid te genover heel de burgerij, ongeacht rich ting, stand of pang. Tarief verlaging bjj de posterijen. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de Postergen, de Telegrafie en Tele fonie voor 1928 zal, zoodra voldoende aanwijzigingen zullen zijn verkregen, om trent de gevolgen, die de in Februari j.l. ingevoerde tariefsverlagingen hebben op de uitkomsten van het Staatsbedrijf, de mogelijkheid, om tot verdere verlaging der posttarieven over te gaan, nader wor den overwogen. Indien alsdan blijkt, dat de bedrijfsrekening verdere tariefsverla ging toelaat en de algemeene financiëele toestand des land zich daartegen niet ver zet, zal de totstandkoming van die ver laging zoo spoedig mogelijk worden bevor derd, waarbij aan de beide dienstonder- deelen, de telegrafie en de telefoon, mede ernstige aandacht zal worden geschonken. De militaire kepi gehandhaafd. „Ons Leger" had medegedeeld, dat de militaire kepi vervangen zou worden door den stalen helm bij den velddienst en de kwartiermuts bij het wandeltenue. Van de betrokken afdeeling van het Departement van Oorlog vernam de „Res. bode" thans, dat dit bericht van eiken grond ontbloot is. Wel is eenigen ('jd ge leden eens overwogen om een wijziging te brengen in het militairo hoofddeksel, maar deze overweging heeft niet tot eenig practisch resultaat geleid. De vorige maand z(jn dan ook nog weer nieuwe wijzigingen in het model der militaire kepi's aangebracht en vooxloopig bljjven deze dan ook gehandhaafd. De Zomert ij d. Het Eerste Kamerlid Polak heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: V-H-CHR-PLEINE5-DEN DOLDCR VRAAG ONZE PAASCH-PUZZEL 1. Kan Z. Excellentie mededeelen waar om ook dit jaar hier te lande de zomer tijd niet ingevoerd wordt op denzelfden dag als zulks in België, Frankrijk en Engeland geschiedt? 2. Is Z. Excellentie bereid te bevorde ren, Bat voortaan de zomertijd hier ter zelfder tijd als in de genoemde landen beginnen zal? 3. Zoo neen, wil Z. Excellentie dan me dedeelen, waarom niet? Legerpredikanten in Neder land s c h 'O o s t-I n d i Naar we vernemen, hebben de leger en vlootpredikanten in ^Ned. Oost Indië zich tot een conferentie van leger- en vlootpredikanten geconstitueerd. De con ferentie bestaat uit de heeren Ds D. F. Bartlema, vlootpredikant te Soerabaja, Ds W. Duijker, legerpredikant der Ie divisie te Bandoeng, en Ds G. van Duinen, leger predikant der He divisie te Magelang. De conferentie zal tweemaal per jaar bijeenkomen, n.I. in Mei en December. Het karakter der conferentie is louter adviseerend. De conferentie heeft den wensch uitge sproken dat er met den Raad van Leger en Vlootpredikanten in Nederland uitwis seling van alle bescheiden zal plaats heb ben, die aan den wederzgdschen arbeid bevorderlijk kunnen zijn. Ook sprak de conferentie de wensclie- lijkheid uit, dat er kome een Generaal Comité voor het beheer der Chr. Militaire Tehuizen in Indië en besloot Dr N. A. C. Slotemaker de Bruine als officiSel verte genwoordiger van het hoofdbestuur van „Oost en West" te verzoeken of hjj ge negen is met de conferentie in die richting samen te werken en tot de vorming yan een voorloopig comité het initiatief te willen nemen. i 1 1 I De conferentie besloot haar invloed aan te wenden, dat er in Ned. Indië opgericht worden Chr. Mutaire Tehuizen voor niet- Europeesche militairen, teneinde op deze wjjze deze mi'itairen te vrijwaren tegen communistische en andere schadelijke in vloeden. Ook zullen er maatregelen wor den genomen opdat er kome een alge meene vereeniging voor alle niet-Euro- peesche militairen, welke ook hun stoffe lijke "belangen behartigt. De leger- en vlootpredikanten in Ned. fndië brengen ter kennis van belangheb benden, dat verwanten en betrekkingen van militairen bij de land- en zeemacht in Ned. Indië, die omtrent deze militai ren ten aanzien van hunne geestelijke en moreele belangen, inlichtingen wenschen te ontvangen, of tusschenkomst dier pre dikanten wenschen in te roepen, zich deswego kunnen wenden tot den secreta ris van de conferentie van leger- en vloot predikanten, Ds G. van Duinen te Mage lang. (Ned. Indië.) Opk kunnen de ouders in Holland de namen van hun naar Indië in militairen dienst vertrekkende zonen, hem opgeven. Wijziging Provinciale Wet. Bepaald is, dat de wet van 16 Decem ber 1927 (Staatsblad no. 383) tot wijziging en aanvulling van de Provinciale Wet, in werking treedt met ingang van 1 .April 1928. Bij Kon. besl. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg, mr J. A. E. Rink, waarne mend griffier bij het kantongerecht en bij de arrondissementsrechtbank te Middel burg. Binnenland. Scherpe debatten over de vaccinatie in de Tweede Kamer. Een beschouwing over den uitvoer van suikerbieten uit Zeeuwsch Vlaanderen naar Frankrijk. Drama te Rotterdam. Moordaanslag te Venlo. Buitenland. De haat der Bolsjewisten tegen den gods dienst. Auto tegen een boom gere den. De heer W. begaf zich Woensdag middag met zijn auto van Middelburg naar Veere. Tengevolge van het rijden van den auto in een put van den bijna overal slech ten weg, geraakte de bestuurder een oogenblik de macht over het stuur kwijt en reed hij tegen een boom op. Het gevolg was, dat de heer W., die alleen in den auto zat, vrij ernstig aan een zijner bee- nen werd verwond en ook andere kleinere wonden opliep. Hij werd door een ande ren automobilist naar zijn woning te Mid delburg overgebracht. De auto was deer lijk gehavend en vooral aan de voorzijde geheel ingedrukt. Diefstal. Een dezer dagen kwam de vlasser P. te Sint Jansteen tot de ont dekking, dat door tot nog toe onbekende daders uit een op zijn erf staanden stal een 20-tal kippen waren ontvreemd. De gesto len kippen zijn vermoedelijk naar België vervoerd, aangezien voetsporen in die richting waren achtergelaten. Ten nadeele van den werkman H. wer den uit een stal die met een valschen sleu tel 'bleek opengemaakt te zijn, 5 volwassen konijnen ontvreemd, terwijl ten nadeele van den arbeider de K., eveneens woon achtig te St. Jansteen, 6 konijnen werden gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Goes. Men meldt ons, dat het bericht in ons blad van gisteren betreffende het gebeurde van Zondagavond op de Groote Kade alhier, waarbijl een agent door 2 personen werd .aangevallen, niet geheel juist is. Omtreeks 11 .uur Zondagavond werden door een agent van politie twee personen op de Groote Markt gewaarschuwd om niet te zingen. Deze personen verkeerden wel onder den invloed van sterken drank, doch waren niet kennelijk dronken. Op de Groote Kade begonnen zijl echter weer nachtrumoer te verwekken terwijl een der- do persoian in hun gezelschap) uit balda digheid aan de bel van een woning ging trekken. Deze personen waren den agent alle drie absoluut onbekend. Van een oude wrok was dus geen gprafce. Ter voorkoming van verdere ordeverstoring wilde hij hen aanhouden, waartegen A. P. zich hevig verzette, zoodat de agent van zijn sabel gebruik maakte. Even La ter voegde zich G. S. bij A- F. en sa men wilden zij hem toen te lijf gaan, doch deden absoluut geen poging hom in het water te duwen. Van eSn „ont komen" van den agent is geen sprake Hij is blijven staan tot assistentie ver scheen, zulks op telefonisch verzoek van één der omwonenden. Alstoen is G. S. gearresteerd, later A- P. Een persoon ge naamd J. B-, die op vordering der politie weigerde assistentie te verleenen, door naar het bureau van politie te gaan, is eveneens bekeurd. Gisteravond hield de Chr. Jangel. Vereen, in „De Prins van Oranje" een propaganda-vergadering. Na opening door den voorzitter, den heer IV. C. de Beste, werden stokzwaai- oefeningen door de gymnastiekclub, met muziekbegeleiding gegeven, welke do le den, onder leiding van hun eminenten voorwerker, kranig uitvoerden. Om wat variatie in het programma te krijgen, had den twee vrienden gezorgd voor wat mu zikale afwisseling voor piano en viool. Ook werd een propagandastuk „Waar om de C. J, V." opgevoerd. In alle viei de bedrijven werd vlot gespeeld, zoodat ook de auteur van het stuk, -dhr P de Munck, alle eer van zijn werk had. Verder gaf dhr A. Geense twee voor drachten, die zeer in den smaak vielen, en werden op het laatst nog enkele son netten van Kloos en Vervvey vertolkt, die meer aandacht vroegen van het kunst lievend publiek. De gymnastiek-afdeeling liet zich ver der ook niet onbetuigd, maar liet nog staaltjes van haar kunnen zien aan Hooge Brug en Hoog Rek. Zij zorgde ook voor twee mooie groepen. Aan het slot van den avond sprak Ds J. J. Homburg nog een kort woord over: „Het ware geluk", waarna de voorzitter alle medewerkers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1